На головну

Розділ X. Права і соціальна підтримка медичних і фармацевтичних працівників

1. A) все майно, включаючи грошові кошти, закріплене на праві оперативного управління або господарського відання за підприємствами та організаціями;
  2. A) проект розділу Балкан між Росією і Австрією
  3. D) процес поділу однорідних сипучих матеріалів на фракції (класи) за розмірами складових їх частинок
  4. I. Організаційно-методичний розділ
  5. I. ЦІЛЬОВОЇ РОЗДІЛ
  6. III. Обов'язки та права

Стаття 54. Право на заняття медичною і фармацевтичною діяльністю

Про здійснення професійної діяльності особами, допущеними до заняття посад середнього медичного персоналу відповідно до раніше встановленого порядку див. Лист Міністерства охорони здоров'я РФ від 12.09.2008 N 6915-ВС.

Право на заняття медичною і фармацевтичною діяльністю в Російській Федерації мають особи, які отримали вищу або середню медичну та фармацевтичну освіту в Російській Федерації, що мають диплом і спеціальне звання, а також сертифікат фахівця і ліцензію на здійснення медичної або фармацевтичної діяльності.

Сертифікат фахівця видається на підставі післявузівської професійної освіти (аспірантура, ординатура), або додаткової освіти (підвищення кваліфікації, спеціалізація), чи перевірочного випробування, проведеного комісіями професійних медичних і фармацевтичних асоціацій, по теорії і практиці обраної спеціальності, питанням законодавства в галузі охорони здоров'я громадян .

Лікарі в період їх навчання в установах державної або муніципальної системи охорони здоров'я мають право на роботу в цих установах під контролем медичного персоналу, який несе відповідальність за їх професійну підготовку. Студенти вищих і середніх медичних навчальних закладів допускаються до участі в наданні медичної допомоги громадянам відповідно до програм навчання під контролем медичного персоналу, який несе відповідальність за їх професійну підготовку, в порядку, що встановлюється центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.

Особи, які не мають закінченої вищої медичної або фармацевтичної освіти, можуть бути допущені до заняття медичною чи фармацевтичною діяльністю на посадах працівників із середньою медичною освітою в порядку, що встановлюється центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.

Лікарі чи провізори, які не працювали за своєю спеціальністю більше п'яти років, можуть бути допущені до практичної медичної чи фармацевтичної діяльності після проходження перепідготовки у відповідних навчальних закладах або на підставі перевірочного випробування, проведеного комісіями професійних медичних і фармацевтичних асоціацій.

Працівники із середнім медичним або фармацевтичним освітою, які не працювали за своєю спеціальністю більше п'яти років, можуть бути допущені до практичної медичної чи фармацевтичної діяльності після підтвердження своєї кваліфікації у відповідній установі державної або муніципальної системи охорони здоров'я або на підставі перевірочного випробування, проведеного комісіями професійних медичних і фармацевтичних асоціацій.

Особи, які отримали медичну та фармацевтичну підготовку в іноземних державах, допускаються до медичної чи фармацевтичної діяльності після іспиту у відповідних навчальних закладах Російської Федерації в порядку, що встановлюється уповноваженим Урядом Російської Федерації федеральним органом виконавчої влади, а також після отримання ліцензії на здійснення медичної або фармацевтичної діяльності, якщо інше не передбачено міжнародними договорами Російської Федерації.

Особи, незаконно займаються медичною та фармацевтичною діяльністю, несуть кримінальну відповідальність відповідно до законодавства Російської Федерації.

Стаття 56. Право на заняття приватною медичною практикою

Приватна медична практика - це надання медичних послуг медичними працівниками поза установ державної і муніципальної систем охорони здоров'я за рахунок особистих коштів громадян або за рахунок коштів підприємств, установ і організацій, в тому числі страхових медичних організацій, відповідно до укладених договорів.

Приватна медична практика здійснюється відповідно до цих Основ, іншими федеральними законами та іншими нормативними правовими актами Російської Федерації, законами та іншими нормативно-правовими актами суб'єктів Російської Федерації.

Право на заняття приватною медичною практикою мають особи, які отримали диплом про вищу або середню медичну освіту, сертифікат фахівця і ліцензію на медичну діяльність.

Контроль за якістю надання медичної допомоги здійснюється федеральним органом виконавчої влади, до компетенції якого входить здійснення державного контролю та нагляду в сфері охорони здоров'я, якщо інше не передбачено федеральним законом.

Заборона займатися приватною медичною практикою проводиться за рішенням органу, який видав дозвіл на заняття приватною медичною практикою, або суду.

Стаття 57. Право на заняття народною медициною (цілительством)

Народна медицина - це методи оздоровлення, профілактики, діагностики та лікування, засновані на досвіді багатьох поколінь людей, утвердилися в народних традиціях і не зареєстровані в порядку, встановленому законодавством Російської Федерації.

Правом на заняття народною медициною володіють громадяни Російської Федерації, які отримали диплом цілителя, що видається органами виконавчої влади суб'єктів Російської Федерації в області охорони здоров'я.

Рішення про видачу диплома цілителя приймається на підставі заяви громадянина і представлення професійної медичної асоціації або заяви громадянина і спільного уявлення професійної медичної асоціації і установи, що має ліцензію на медичну діяльність. Диплом цілителя дає право на заняття народною медициною на території, підвідомчій органу виконавчої влади суб'єкта Російської Федерації в області охорони здоров'я, який видав диплом.

Особи, які отримали диплом цілителя, займаються народною медициною в порядку, що встановлюється органами виконавчої влади суб'єктів Російської Федерації в області охорони здоров'я відповідно до статті 56 цих Основ.

Допускається використання методів народної медицини в лікувально-профілактичних установах державної або муніципальної системи охорони здоров'я за рішенням керівників цих установ відповідно до статті 43 цих Основ.

Проведення сеансів масового цілительства, в тому числі з використанням засобів масової інформації, забороняється.

Позбавлення диплома цілителя проводиться за рішенням органу виконавчої влади суб'єкта Російської Федерації в області охорони здоров'я, що видав диплом цілителя, і може бути оскаржене до суду.

Незаконне заняття народною медициною (цілительством) тягне за собою адміністративну відповідальність, а у випадках, передбачених законодавством Російської Федерації, - кримінальну відповідальність.

Стаття 58. Лікуючий лікар

Лікуючий лікар - це лікар, який надає медичну допомогу пацієнту в період його спостереження і лікування в медичній організації, а також лікар, який займається приватною практикою. Лікуючим лікарем не може бути лікар, який навчається у вищому медичному навчальному закладі або освітньому закладі післявузівської професійної освіти.

Лікуючий лікар призначається за вибором пацієнта або керівника лікувально-профілактичного закладу (його підрозділу). У разі вимоги пацієнта про заміну лікуючого лікаря останній повинен сприяти вибору іншого лікаря.

Лікуючий лікар організує своєчасне і кваліфіковане обстеження і лікування пацієнта, надає інформацію про стан його здоров'я, на вимогу хворого або його законного представника запрошує консультантів і організує консиліум. Рекомендації консультантів реалізуються тільки за погодженням з лікуючим лікарем, за винятком екстрених випадків, що загрожують життю хворого.

Лікуючий лікар одноосібно видає листок непрацездатності терміном до 30 днів.

Лікуючий лікар може відмовитися за погодженням з відповідною посадовою особою від спостереження і лікування пацієнта, якщо це не загрожує життю пацієнта і здоров'ю оточуючих, у випадках недотримання пацієнтом приписів або правил внутрішнього розпорядку лікувально-профілактичного закладу.

Лікуючий лікар несе відповідальність за несумлінне виконання своїх професійних обов'язків відповідно до законодавства Російської Федерації.

Стаття 59. Лікар загальної практики (сімейний лікар)

Лікар загальної практики (сімейний лікар) - лікар, що пройшов спеціальну багатопрофільну підготовку з надання первинної медико-санітарної допомоги членам сім'ї незалежно від їх статі і віку.

Порядок здійснення діяльності лікаря загальної практики (сімейного лікаря) встановлюється центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я, органами виконавчої влади суб'єктів Російської Федерації.

Стаття 60. Клятва лікаря

Особи, які закінчили вищі медичні навчальні заклади Російської Федерації, при отриманні диплома лікаря дають клятву лікаря такого змісту:

"Отримуючи високе звання лікаря і приступаючи до професійної діяльності, я урочисто клянусь:

чесно виконувати свій лікарський обов'язок, присвятити свої знання і уміння запобіганню та лікуванню захворювань, збереженню і зміцненню здоров'я людини;

бути завжди готовим надати медичну допомогу, зберігати лікарську таємницю, уважно і дбайливо ставитися до хворого, діяти виключно в його інтересах незалежно від статі, раси, національності, мови, походження, майнового і посадового становища, місця проживання, ставлення до релігії, переконань, належності до громадським об'єднанням, а також інших обставин;

проявляти найвищу повагу до життя людини, ніколи не вдаватися до здійснення евтаназії;

зберігати подяку і повагу до своїх вчителів, бути вимогливим і справедливим до своїх учнів, сприяти їхньому професійному росту;

доброзичливо ставитися до колег, звертатися до них за допомогою і порадою, якщо цього вимагають інтереси хворого, і самому ніколи не відмовляти колегам в допомозі і раді;

постійно вдосконалювати свою професійну майстерність, берегти і розвивати благородні традиції медицини ".

Клятва лікаря дається в урочистій обстановці. Факт дачі клятви лікаря засвідчується особистим підписом під відповідною відміткою в дипломі лікаря із зазначенням дати.

Лікарі за порушення клятви лікаря несуть відповідальність, передбачену законодавством Російської Федерації.

Про відмову в прийнятті до розгляду скарги на порушення конституційних прав положеннями статті 61 в зв'язку з тим, що скарга не відповідає вимогам допустимості, см. Визначення Конституційного Суду РФ від 23.06.2005 N 300-О.

Стаття 61. Лікарська таємниця

Інформація про факт звернення за медичною допомогою, стан здоров'я громадянина, діагноз його захворювання й інші відомості, отримані при його обстеженні та лікуванні, складають лікарську таємницю. Громадянину повинна бути підтверджена гарантія конфіденційності переданих їм відомостей.

Не допускається розголошення відомостей, що становлять лікарську таємницю особами, яким вони стали відомі під час навчання, виконання професійних, службових та інших обов'язків, крім випадків, встановлених частинами третьою та четвертою цієї статті.

За згодою громадянина або його законного представника допускається передача відомостей, що становлять лікарську таємницю, іншим громадянам, в тому числі посадових осіб, в інтересах обстеження і лікування пацієнта, для проведення наукових досліджень, публікації в науковій літературі, використання цих відомостей в навчальному процесі і в інших цілях.

Надання відомостей, що становлять лікарську таємницю, без згоди громадянина або його законного представника допускається:

1) з метою обстеження і лікування громадянина, яка здатна через своє стану висловити свою волю;

2) при загрозі поширення інфекційних захворювань, масових отруєнь і поразок;

3) на вимогу органів дізнання і слідства і суду в зв'язку з проведенням розслідування або судовим розглядом;

4) в разі надання допомоги неповнолітньому в віці, встановленому частиною другою статті 24 цих Основ, для інформування його батьків або законних представників;

5) при наявності підстав, які дозволяють вважати, що шкода здоров'ю громадянина заподіяна у результаті протиправних дій;

6) з метою проведення військово-лікарської експертизи в порядку, встановленому положенням про військово-лікарську експертизу, затверджується уповноваженим центральним органом виконавчої влади.

Особи, яким в установленому законом порядку передані відомості, що становлять лікарську таємницю, нарівні з медичними та фармацевтичними працівниками з урахуванням завданої громадянинові шкоди несуть за розголошення лікарської таємниці дисциплінарну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства Російської Федерації, законодавством суб'єктів Російської Федерації.

Стаття 62. Професійні медичні і фармацевтичні асоціації

Медичні та фармацевтичні працівники мають право на створення професійних асоціацій та інших громадських об'єднань, що формуються на добровільних засадах для захисту прав медичних і фармацевтичних працівників, розвитку медичної та фармацевтичної практики, сприяння науковим дослідженням, вирішення інших питань, пов'язаних з професійною діяльністю медичних та фармацевтичних працівників.

Професійні медичні і фармацевтичні асоціації беруть участь:

1) в розробці норм медичної етики та вирішенні питань, пов'язаних з порушенням цих норм;

2) в розробці стандартів якості медичної допомоги, федеральних програм і критеріїв підготовки та підвищення кваліфікації медичних і фармацевтичних працівників, в привласненні медичним і фармацевтичним працівникам кваліфікаційних категорій;

3) в угодах по тарифам на медичні послуги в системі обов'язкового медичного страхування і діяльності фондів обов'язкового медичного страхування.

Професійні медичні і фармацевтичні асоціації суб'єктів Російської Федерації можуть проводити перевірочні випробування медичних і фармацевтичних працівників з теорії та практиці обраної спеціальності, питанням законодавства в галузі охорони здоров'я громадян і видавати їм відповідний сертифікат фахівця, а також вносити пропозиції про присвоєння їм кваліфікаційних категорій. Професійні медичні, фармацевтичні асоціації та інші громадські об'єднання здійснюють свою діяльність відповідно до законодавства Російської Федерації, законодавством суб'єктів Російської Федерації.

Стаття 63. Соціальна підтримка та правовий захист медичних і фармацевтичних працівників

Медичні та фармацевтичні працівники мають право на:

1) забезпечення умов їх діяльності відповідно до вимог охорони праці;

2) роботу за трудовим договором (контрактом), в тому числі за кордоном;

3) захист своєї професійної честі і гідності;

4) отримання кваліфікаційних категорій відповідно до досягнутого рівня теоретичної та практичної підготовки;

5) вдосконалення професійних знань;

6) перепідготовку при неможливості виконувати професійні обов'язки за станом здоров'я, а також у випадках вивільнення працівників у зв'язку зі скороченням чисельності або штату, ліквідації підприємств, установ і організацій відповідно до законодавства Російської Федерації;

7) страхування професійної помилки, в результаті яких буде завдано шкоди або шкоди здоров'ю громадянина, не пов'язаний з недбалим або недбалим виконанням ними професійних обов'язків;

8) безперешкодне і безкоштовне використання засобів зв'язку, що належать підприємствам, установам, організаціям або громадянам, а також будь-якого наявного виду транспорту для перевезення громадянина в найближчий лікувально-профілактичний заклад у випадках, що загрожують його життю;

Порядок перепідготовки, вдосконалення професійних знань медичних і фармацевтичних працівників, отримання ними кваліфікаційних категорій визначається відповідно до цих Основ федеральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я, органами виконавчої влади суб'єктів Російської Федерації в області охорони здоров'я спільно з професійними медичними і фармацевтичними асоціаціями.

Заходи соціальної підтримки медичних і фармацевтичних працівників федеральних спеціалізованих організацій охорони здоров'я встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Заходи соціальної підтримки медичних і фармацевтичних працівників закладів охорони здоров'я, що знаходяться у веденні суб'єктів Російської Федерації, встановлюються органами державної влади суб'єктів Російської Федерації.

Заходи соціальної підтримки медичних і фармацевтичних працівників муніципальних організацій охорони здоров'я встановлюються органами місцевого самоврядування. Стаття 64. Обов'язкове страхування медичних, фармацевтичних та інших працівників державної і муніципальної систем охорони здоров'я, робота яких пов'язана з загрозою їх життю і здоров'ю

Для медичних, фармацевтичних та інших працівників державної і муніципальної систем охорони здоров'я, робота яких пов'язана з загрозою їх життю і здоров'ю, встановлюється обов'язкове страхування відповідно до переліку посад, зайняття яких пов'язане з загрозою життю і здоров'ю працівників, затверджується Кабінетом Міністрів України.

Розмір і порядок обов'язкового страхування для медичних, фармацевтичних та інших працівників федеральних спеціалізованих організацій охорони здоров'я, робота яких пов'язана з загрозою їх життю і здоров'ю, встановлюються Кабінетом Міністрів України. Розмір і порядок обов'язкового страхування для медичних, фармацевтичних та інших працівників організацій охорони здоров'я, що знаходяться у веденні суб'єктів Російської Федерації, робота яких пов'язана з загрозою їх життю і здоров'ю, встановлюються органами державної влади суб'єктів Російської Федерації.

Розмір і порядок обов'язкового страхування для медичних, фармацевтичних та інших працівників муніципальних організацій охорони здоров'я, робота яких пов'язана з загрозою їх життю і здоров'ю, встановлюються органами місцевого самоврядування.

У разі загибелі працівників державної і муніципальної систем охорони здоров'я при виконанні ними трудових обов'язків або професійного обов'язку під час надання медичної допомоги або проведення наукових досліджень сім'ям загиблих виплачується одноразова грошова допомога.

Розмір одноразової грошової допомоги в разі загибелі працівників федеральних спеціалізованих організацій охорони здоров'я встановлюється Урядом Російської Федерації.

Розмір одноразової грошової допомоги в разі загибелі працівників організацій охорони здоров'я, що знаходяться у веденні суб'єктів Російської Федерації, встановлюється органами державної влади суб'єктів Російської Федерації.

Розмір одноразової грошової допомоги в разі загибелі працівників муніципальних організацій охорони здоров'я встановлюється органами місцевого самоврядування.

Розділ IX. медична експертиза | Розділ XII. Відповідальність за заподіяння шкоди здоров'ю громадян

Глава 8. Місцеве самоврядування | Глава 9. Конституційні поправки та перегляд Конституції | Програма державних гарантій надання громадянам Російської Федерації безкоштовної медичної допомоги на 2009 рік | РОЗДІЛ II. ФЕДЕРАЛЬНІ ЗАКОНИ | Розділ II. Повноваження Федеральних органів державної влади, органів державної влади суб'єктів РФ і органів місцевого самоврядування в галузі охорони здоров'я | Розділ III. Організація охорони здоров'я громадян у РФ | Розділ IV. Права громадян у сфері охорони здоров'я | Розділ V. Права окремих груп населення в галузі охорони здоров'я | Розділ VI. Права громадян при наданні медико-соціальної допомоги | Розділ VIII. Гарантії здійснення медико-соціальної допомоги громадянам |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати