На головну

ВСТУП

1. A. Введення
  2. A. Введення
  3. A. Введення
  4. A. Введення
  5. A. Введення
  6. A. Введення
  7. A. Введення

ВИЩОЇ ОСВІТИ

Красноярський державний медичний університет ІМЕНІ ПРОФЕСОРА В. Ф. Войно-Ясенецького

МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я І СОЦІАЛЬНОГО РОЗВИТКУ

РОСІЙСЬКОЇ ФЕДЕРАЦІЇ"

Кафедра громадського здоров'я та охорони здоров'я з курсом ПО

Законодавство в сфері охорони здоров'я громадян

Нормативні і правові акти

Красноярськ 2009

УДК 616-036.86.008.4 (07)

ББК 51

Е 41

Законодавство в сфері охорони здоров'я громадян. Нормативні і правові акти / Е. А. Аверченко, А. В. Шульмін - Красноярськ: друкарня КрасГМУ, 2009. - Видання 2-е - 276 с.

автори:

Аверченко Євгенія Олександрівна - кандидат медичних наук, доцент кафедри «Громадського здоров'я та охорони здоров'я з курсом ПО».

Шульмін Андрій Володимирович - кандидат медичних наук, завідувач кафедрою «Громадського здоров'я та охорони здоров'я з курсом ПО».

У книзі міститися повні оригінальні тексти федеральних законів про охорону здоров'я громадян, прийнятих в Російській Федерації в 1990-2009 роках. По кожному закону вказуються посилання на найбільш значущі постанови Уряду Російської Федерації, прийняті відповідно до конкретного законом.

Видання призначене для керівників медичних організацій, органів управління охороною здоров'я, для фахівців в області громадського здоров'я, системи обов'язкового медичного страхування, викладачів, аспірантів, студентів медичних і фармацевтичних вузів.

© Аверченко Е. А.

Шульмін А. В.

© КрасГМУ 2009

ЗМІСТ

ЗМІСТ 3

ВСТУП 4

РОЗДІЛ I. КОНСТИТУЦІЯ РФ. ПРОГРАМА ДЕРЖАВНИХ ГАРАНТІЙ 23

Конституція Російської Федерації (Витяги) 23

Глава 1. Основи Конституційного ладу 23

Глава 2. Права і свободи людини і громадянина 24

Глава 4. Президент Російської Федерації 27

Глава 5. Федеральні Збори 30

Глава 6. Уряд Російської Федерації 36

Глава 7. Судова влада 39

Глава 8. Місцеве самоврядування 43

Глава 9. Конституційні поправки та перегляд Конституції 44

Програма державних гарантій надання громадянам Російської Федерації безкоштовної медичної допомоги на 2009 рік 46

РОЗДІЛ II. ФЕДЕРАЛЬНІ ЗАКОНИ 62

Основи законодавства про охорону здоров'я громадян (Витяги) 62

Розділ I. Загальні положення 62

Розділ II. Повноваження Федеральних органів державної влади, органів державної влади суб'єктів РФ і органів місцевого самоврядування в галузі охорони здоров'я 64

Розділ III. Організація охорони здоров'я громадян у РФ 71

Розділ IV. Права громадян у сфері охорони здоров'я 73

Розділ V. Права окремих груп населення в галузі охорони здоров'я 78

Розділ VI. Права громадян при наданні медико-соціальної допомоги 83

Розділ VII. Медична діяльність з планування сім'ї і регулювання репродуктивної функції людини 87

Розділ VIII. Гарантії здійснення медико-соціальної допомоги громадянам 89

Розділ IX. Медична експертиза 99

Розділ X. Права і соціальна підтримка медичних і фармацевтичних працівників 102

Розділ XI. Міжнародне співробітництво 113

Розділ XII. Відповідальність за заподіяння шкоди здоров'ю громадян 113

Закон РФ «Про медичне страхування громадян у РФ" (Витяг) 115

Розділ 1. Загальні положення 115

Стаття 1. Медичне страхування 115

Розділ 2. Система медичного страхування 116

Розділ 3. Діяльність страхових медичних організацій 126

Розділ 4. Діяльність медичних установ в системі медичного страхування 130

Розділ 5. Регулювання відносин сторін у системі медичного страхування 132

Закон РФ «Про попередження поширення в РФ захворювання, що викликається вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ-інфекції») 134

Глава I. Загальні положення 134

Глава II. Медична допомога ВІЛ-інфікованим 137

Глава III. Соціальна підтримка ВІЛ-інфікованих і членів їх сімей 142

Глава IV. Соціальна підтримка осіб, що піддаються ризику зараження вірусом імунодефіциту людини при виконанні своїх службових обов'язків 143

Глава V. Прикінцеві положення 145

Закон РФ «Про донорство крові та її компонентів» 146

Розділ I. Загальні положення 146

Розділ II. Права, обов'язки донора і заходи соціальної підтримки, що надаються йому 148

Розділ III. Організація донорства крові її компонентів 153

Розділ IV. Прикінцеві положення 155

Закон РФ «Про трансплантацію органів та (або) тканин людини 156

Розділ I. Загальні положення 156

Розділ II. Вилучення органів і (або) тканин у трупа для трансплантації 159

Розділ III. Вилучення органів і (або) тканин у живого донора для трансплантації 160

Розділ IV. Відповідальність установи охорони здоров'я і його персоналу 161

Закон РФ «Про психіатричну допомогу й гарантії прав громадян при її наданні» 162

Розділ I. Загальні положення 162

Розділ II. Забезпечення психіатричною допомогою та соціальна підтримка осіб, які страждають психічними розладами 169

Розділ III. Установи та особи, які надають психіатричну допомогу. Права і обов'язки медичних працівників та інших фахівців 171

Розділ IV. Види психіатричної допомоги та порядок її надання 174

Розділ V. Контроль і прокурорський нагляд за діяльністю з надання психіатричної допомоги 190

Розділ VI. Оскарження дій з надання психіатричної допомоги 191

РОЗДІЛ III. КОДЕКСИ РФ (ВИЛУЧЕННЯ) 192

Кримінальний кодекс РФ (вилучення) 192

Розділ I. Кримінальний закон (Загальна частина) 192

Розділ II. злочин 193

Розділ III. покарання 194

Розділ VI. Інші заходи кримінально-правового характеру 195

Розділ VII. Злочини проти особистості (Особлива частина) 197

Розділ IX. Злочини проти громадської безпеки та громадського порядку 201

Трудовий кодекс РФ 207

Розділ III. Трудовий договір 207

Розділ IV. Робочий час 223

Розділ V. Час відпочинку 224

Розділ VI. Оплата і нормування праці 226

Розділ VIII. Трудовий розпорядок. Дисципліна праці 231

Цивільний кодекс РФ 233

Розділ I. Загальні положення (громадяни (фізичні особи)) 233

Глава 28. Укладення договору 238

Глава 29. Зміна і розірвання договору 242

Сімейний кодекс Російської Федерації 245

Розділ I. Загальні положення 245

РОЗДІЛ VI. ПЛАТНІ ПОСЛУГИ 255

Про затвердження правил надання платних медичних послуг населенню медичними установами 255

Положення про надання населенню медичних послуг понад Програми державних гарантій на території Красноярського краю 259

РОЗДІЛ VII. ПОЛОЖЕННЯ про клінічну ординатуру 267

Наказ Міністерства охорони здоров'я РФ про затвердження «Положення про клінічну ординатуру» 267

Для нотаток 276

ВСТУП

У числі найважливіших соціальних благ, що охороняються державою, названо здоров'я як вічна, вічна цінність особистості і суспільства. Здоров'я має велике значення в житті людини, саме тому необхідно всіляко охороняти його, в тому числі і за допомогою права. З правових позицій важливо досліджувати і суспільні відносини в сфері охорони здоров'я.

Здоров'я населення - не тільки мрія громадян будь-якої країни, а й відповідна державна політика, а також міра відповідальності всіх інститутів влади перед своїм народом. Влада в суспільстві здійснюється через державне управління - цілеспрямований вплив держави, її органів на суспільство в цілому або на ті чи інші сфери (економічну соціальну, духовну) для виконання поставлених перед суспільством завдань. Під впливом державної влади і державного управління суспільні відносини стають цілеспрямованими, набувають характеру регульованих і контрольованих.

Державне управління в соціальній сфері суспільної життєдіяльності - це регулювання соціально значущих процесів, що впливають на життєдіяльність і здоров'я людей.

Держава вживає низку заходів щодо збереження, створення або зміни обставин, що впливають на охорону життя і здоров'я. Основні функції державного управління соціальною сферою складаються:

- У створенні сприятливих умов для відтворення населення країни, збереження здоров'я і працездатності населення;

- Організації професійної підготовки кадрів;

- Зміцнення сім'ї та турботі про підростаюче покоління;

- Збереження і примноження культурних надбань;

- Організації відпочинку та дозвілля населення;

- Створення сприятливих умов для занять наукою, туризмом і спортом і т. Д.

Для здійснення державного управління соціальною сферою, в тому числі сферою охорони здоров'я, використовуються правові, адміністративні, економічні, соціально-психологічні методи.

Правові методи державного управління - Це найважливіша функція держави. Вона виконується правовими нормами з регулювання відносин у сфері охорони здоров'я і створення юридичних гарантій нормального функціонування кожного суб'єкта соціальних відносин. Державні органи в межах своєї компетенції видають правові акти з регулювання сфери охорони здоров'я. В умовах кризи в охороні здоров'я майже будь-який напрямок законодавчого регулювання в цій сфері стає актуальним і вимагає прийняття надзвичайних заходів. Ключовим аспектом цього процесу є прийняття законодавства, що дозволяє законодавчо забезпечити реформу охорони здоров'я та створити необхідні управлінські структури з визначенням області та рівня їх правової відповідальності за реалізацію прийнятих законів.

Адміністративні методи державного управління - Є конкретизацією правових методів за допомогою прийняття підзаконних нормативно-правових актів. В даний час адміністративні методи державного управління сферою охорони здоров'я спрямовані на забезпечення реформи охорони здоров'я на основі конституційних норм і правових норм, закладених в основоположних законах у сфері охорони здоров'я. Створюються і реалізуються нормативні адміністративні та інші підзаконні акти, контролюється їх виконання.

Економічні методи державного управління полягають у створенні державою таких господарських умов, щоб керованої об'єкту було вигідно діяти так, як цього бажає держава. При цьому держава шляхом формування відповідної нормативно-правової бази впливає на економічні інтереси об'єкта управління (наприклад, державної системи охорони здоров'я).

Соціально-психологічні методи управління - це методи, орієнтовані на створення і ефективне використання соціально-психологічного потенціалу суспільства і його окремих індивідів. До таких методів належать: встановлення і розвиток соціальних норм поведінки, створення суспільних ідеалів, мотивація праці, підтримання сприятливого соціально-психологічного клімату в суспільстві, соціальне планування. Ці методи управління також нерозривно пов'язані з законами держави.

Таким чином, основними визначальними методами державного регулювання соціальної сфери, в тому числі і сфери охорони здоров'я, є правові методи. Інші методи грунтуються на них і від них невіддільні.

В останнє десятиліття XX століття інтенсивний розвиток отримав процес повернення в Росію ідей правової державності. Забезпечення принципів правової держави нерозривно пов'язано з високою ефективністю правового регулювання суспільних відносин, основою яких є єдність і несуперечність правової системи, сувора підпорядкованість і узгодженість нормативних правових актів, високий рівень їх підготовки, а також наявність механізмів реалізації правових норм.

Медсестри і практика | Нормативно-правові акти у Російської Федерації

Порядок і умови вступу в силу федеральних нормативних правових актів. | Глава 1. Основи Конституційного ладу | | Глава 4. Президент Російської Федерації | Глава 5. Федеральні Збори | Глава 6. Уряд Російської Федерації | Глава 7. Судова влада | Глава 8. Місцеве самоврядування | Глава 9. Конституційні поправки та перегляд Конституції | Програма державних гарантій надання громадянам Російської Федерації безкоштовної медичної допомоги на 2009 рік |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати