Головна

Тема 2. Проектування організації

  1. IV. Проектування позацентрово навантажених фундаментів.
  2. IX. Вимоги щодо організації освітлення місць виконання робіт
  3. IХ. ПОРЯДОК РЕОРГАНІЗАЦІЇ І ЛІКВІДАЦІЇ УНІВЕРСИТЕТУ
  4. O 1.2. Поняття організації соціологічного дослідження. Робоча програма дослідження
  5. " Класифікації форм організації навчання ".
  6. V. Вимоги до організації харчування
  7. VII. Вимоги до організації режиму дня і прийому дітей

Час проведення: 4 години.

Цілі заняття:

- Закріпити знання про менеджмент як науки, зміст основних етапів еволюції управлінської думки і його значення для соціуму, теоретичних і методологічних засадах менеджменту;

- Розвинути уважність, аналітичність і критичність мислення;

- Виховати свідоме ставлення соціальної значущості своєї майбутньої професії, володіння високою мотивацією до виконання професійної діяльності, рішучість, відповідальність.

Сформувати компетенції:

ОК-12. Усвідомлення соціальної значимості своєї майбутньої професії, володіння високою мотивацією до виконання професійної діяльності

ПК-1. Знання основних етапів еволюції управлінської думки

План проведення практичного заняття

 Час, витрачений на етап  Зміст етапу заняття  Використовувані методи і засоби
   організаційний  
   Повторення вивченого матеріалу, опитування, перевірка домашнього заданія.1. Сутність і зміст організаціі.2. Ознаки організаційної деятельності.3. Основні характеристики зовнішнього середовища організаціі.- зовнішнє середовище непрямого впливу; - зовнішнє середовище прямого воздействія.4. Внутрішнє середовище організаціі.4. Проектування організаціі4.1. Основні положення теорії організаційних структур.4. Організаційна структура управленія.4.1. Основні положення теорії проектування організаціі4.2. Лінійна, штабна і дивизиональная організаційна структура управленія.4.3. Функціональна і лінійно-функціональна організаційна структура управленія.4.4. Матрична (проектно-матрична) організаційна структура управління.  
   Перевірка ступеня засвоєння нового матеріалу  
   Рішення практичних завдань, вправ та ін.  
   Завдання для самостійної роботи  

Завдання 3.1. Виконайте організаційне проектування в відповідність з алгоритмом (табл. 1).

Таблиця 1

Алгоритм проектування організації

 етап  зміст етапу  конкретизація наповнення
 Визначення рівня поділу і спеціалізації праці.  
 Визначення рівня департаментализации і кооперації - поділ організації по горизонталі на блоки, відповідні найважливішим напрямам діяльності (бізнес-функцій).  
 Визначення зв'язків між підрозділами і координація.  
 Масштаб керованості - скільки людей доцільно об'єднати під одним керівництвом.  
 Ієрархічність і кількість рівнів управління.  
 Розподіл прав і відповідальності.  
 Рівень централізації.  
 Диференціація (інтеграція)  

Завдання 3.2. На підставі виконаного проектування обґрунтуйте організаційну структуру управління.

Завдання 3.3. Ділова гра «Аналіз факторів зовнішнього та внутрішнього середовища організації»

Мета заняття - розвиток умінь цілепокладання; аналізу завдань, що стоять перед менеджером; виявлення чинників, здатних впливати на функціонування організації.

Завдання 3.3.1.

1.1. Оберіть сферу діяльності і сформулюйте підприємство з урахуванням економічних і політичних реальностей в російських умовах. Обгрунтуйте свій вибір сфери діяльності організації.

1.2. Сформулюйте місію організації, цілі в довгостроковій і короткостроковій перспективі.

1.3. Побудуйте дерево цілей, що відображає роботу підрозділів вашого підприємства.

Завдання 3.3.2. Керівництво вашого підприємства стурбоване зниженням прибутку, яке буде проданий протягом останнього півріччя. Розподілити ролі і провести аналіз діяльності підприємства в останні півроку.

1. Генеральному директору провести оперативну нараду, на якому довести до відома персоналу про поточну ситуацію в Ізюмі.

2. Створити аналітичну (цільову) групу, призначити її керівника, позначити час, по витікання якого група повинна надати результати своєї роботи. Аргументувати вибір працівників, що пішли в цільову групу.

3. Цільовий групі оцінити фактори внутрішнього середовища, які викликають подібні зміни в організації.

4. Оцінити фактори зовнішнього середовища прямого і непрямого впливу.

5. Результати роботи цільової групи представить у вигляді письмового звіту.

6. Генеральному директору провести нараду, па якому позначити причину (причини) зниження прибутку підприємства за останні півроку, і в зв'язку з цим дати конкретні вказівки своїм підлеглим.

7. З урахуванням виниклої проблеми внести коректні в короткострокові цілі підприємства.

Завдання 3.3.3. Керівник одного з підрозділів нашого підприємства через тимчасову непрацездатність не зможе здійснювати свої повноваження протягом місяця.

1. В залежності від специфіки роботи назвати підлеглих, їх посади, яким можна делегувати ці повноваження. Аргументувати свій вибір.

2. Делегувати посадові повноваження конкретному підлеглому або розподілити їх між кількома підлеглими.

3. На оперативній нараді генеральний директор інформує своїх підлеглих про зміни в організації на найближчий місяць.

Завдання 3.4. Тест «Організований ви людина?» (Н. А. Преображенська)

Всі організовані люди завжди дуже надійні, результативні, точні і уважні. Організована людина вміє керувати і часом, і справами.

Цей тест служить не тільки способом перевірки особистої організованості, а й засобом, яке зможе спонукати до розуміння секретів самоорганізації і виробленні організаційних навичок і звичок.

1. Чи є у вас головні цілі в житті?

а) у мене є такі цілі;

б) хіба можна мати якісь цілі, адже життя таке мінливе ...;

в) у мене є головні цілі, і я підпорядковую своє життя їх досягненню;

г) мети у мене є, але моя діяльність мало сприяє їх досягненню.

2. Чи складаєте ви план роботи, справ на тиждень, використовуючи для цього щоденник, блокнот?

а) так;

б) немає;

в) не можу сказати ні «так» ні «ні», так як тримаю головні справи в розумі, а план на поточний день в кращому випадку - на листку паперу;

г) складати плани - це гра в організованість.

3. «звітувати» ви себе за невиконання наміченого на тиждень, на день?

а) «Вичитую» в тих випадках, коли бачу свою провину, лінь або неповороткість;

б) «Вичитую», незважаючи ні на які суб'єктивні або об'єктивні причини;

в) зараз і так все лають один одного, навіщо ж ще «вичитувати» самого себе ?;

г) дотримуюся такого принципу: що вдалося зробити сьогодні - добре, а що не вдалося - виконаю, можливо, іншим разом.

4. Як ви ведете свою записну книжку?

а) я господар свого записника. Як хочу, так і веду записи телефонів, прізвищ, адрес. Якщо знадобиться номер телефону, то я обов'язково знайду його;

б) часто міняю записні книжки, так як нещадно їх «експлуатую». При переписуванні телефонів намагаюся все зробити «по науці», однак при подальшому використанні знову збиваюся на довільну запис;

в) записи телефонів, прізвищ, адрес веду «почерком настрою». Вважаю, що були б записані телефони, прізвища, імена, а на якій сторінці записано, прямо або криво - не має особливого значення;

г) використовуючи загальноприйняту систему відповідно до алфавіту, записую прізвище, ім'я, по батькові, номер телефону, а якщо потрібно, то і додаткові відомості (адреса, місце роботи, посада).

5. Вас оточують речі, якими ви часто користуєтеся. Які ваші принципи розташування речей?

а) кожна річ лежить, де попало;

б) дотримуюся принципу: кожної речі - своє місце;

в) періодично наводжу порядок в розташуванні речей, потім кладу їх куди доведеться. Через якийсь час знову наводжу порядок і т. Д .;

г) вважаю, що дане питання не має ніякого відношення до самоорганізації.

6. Чи можете ви після закінчення дня сказати: де, скільки і з яких причин вам довелося марно втрачати час?

а) можу сказати про втрачений час;

б) можу сказати тільки про місце, де було марно втрачено час;

в) якщо б втрачений час зверталося в гроші, тоді б я вважав його;

г) не тільки добре знаю, де, скільки і чому було марно втрачено часу, але і знаходити прийоми скорочення втрат в подібних ситуаціях.

7. Які ваші дії, коли на нараді, зборах починається переливання з пустого в порожнє?

а) пропоную звернути увагу на суть питання;

б) на будь-якому нараді, зборах буває і щось потрібне, і щось пусте. І нічого тут не поробиш - доводиться слухати;

в) занурююся в «небуття»;

г) починаю займатися тими справами, які і розраховував зробити в цей час.

8. Припустимо, вам належить виступити з доповіддю. Чи надаєте ви значення і його тривалості, а не тільки змістом?

а) приділяю найсерйознішу увагу змісту доповіді. Думаю, що тривалість потрібно визначати лише приблизно. Якщо доповідь цікавий, слід давати додатковий час, щоб його закінчити;

б) приділяю в рівній мірі увагу змісту і тривалості доповіді.

9. Чи намагаєтеся ви використовувати буквально кожну хвилину для виконання задуманого?

а) намагаюся, але у мене не завжди виходить в силу особистих причин (занепад сил, поганий настрій і т. д.);

б) не прагну до цього, так як вважаю, що не потрібно бути дріб'язковим щодо часу;

в) навіщо прагнути, якщо час все одно не обженеш;

г) намагаюся, незважаючи ні на що.

10. Яку систему фіксації доручень, завдань і прохань ви використовуєте?

а) записую у своєму тижневику, що виконати і до якого терміну;

б) фіксую найбільш важливі доручення в своєму тижневику. «Дрібниця» намагаюся запам'ятати. Якщо забуваю про «дрібниці», то не вважаю це недоліком;

в) намагаюся запам'ятати доручення, завдання і прохання, так як це тренує пам'ять. Однак мушу зізнатися, що пам'ять часто підводить мене;

г) дотримуюся принципу «зворотного пам'яті»: нехай пам'ятає про доручення та завдання той, хто їх дає. Якщо доручення важливе, то про нього не забудуть і викличуть мене для термінового виконання.

11. Чи точно за часом ви приходите на ділові зустрічі, збори, наради, засідання?

а) приходжу раніше на 5-7 хвилин;

б) приходжу вчасно, до початку зборів, засідання;

в) як правило, спізнююся;

г) завжди спізнююся, хоча і намагаюся прийти раніше або вчасно;

д) якби видали науково-популярний посібник «Як не спізнюватися», то я, мабуть, навчився б не спізнюватися.

12. Яке значення ви надаєте своєчасності виконання завдань, доручень, прохань?

а) вважаю, що своєчасність виконання - це один з важливих показників мого вміння працювати, це свого роду тріумф організованості;

б) своєчасність виконання завдання - це «звір», який може «вкусити» саме в ту хвилину, коли завдання виконано. Краще трохи затягнути виконання завдання;

в) віддаю перевагу поменше міркувати про своєчасність, а виконувати завдання і доручення в термін;

г) своєчасно виконати завдання або доручення - це реальний шанс отримати нове. Старанність завжди своєрідно карається.

13. Припустимо, що ви пообіцяли щось зробити або в чомусь допомогти іншій людині. Але обставини змінилися таким чином, що виконати обіцяне досить важко. Як ви будете себе вести?

а) повідомлю про зміну обставин і про неможливість виконати обіцянку;

б) постараюся сказати, що обставини змінилися і виконання обіцянки важко. Одночасно скажу, що не потрібно втрачати надію на обіцяне;

в) буду намагатися виконати обіцяне. Якщо виконаю - добре, не виконаю - теж не біда, тому що я досить рідко не стримував (а) своїх обіцянок;

г) виконаю те, що обіцяв, будь-що-будь.

підрахунок очок, підсумуйте результати.

Таблиця

 питання  Варіант і оцінка
  А Б В Г Д
-
-
-
-
-
-
- - -
-
-
-
-

Від 72 до 78 очок. Ви організована людина. Єдине, що можна порадити: не зупиняйтеся на досягнутому рівні, розвивайте і далі самоорганізацію. Нехай вам не здається, що ви досягли межі. Організація, на відміну від природи, дає найбільший ефект тому, хто вважає її ресурси невичерпними.

Від 63 до 71 очка. Ви вважаєте організацію невід'ємною частиною роботи. Це дає вам безперечну перевагу перед тими, хто закликає організацію «під рушницю» в разі крайньої необхідності. Але вам необхідно поліпшити самоорганізацію.

Менше 63 очок. Ваш спосіб життя, ваше оточення навчили вас бути де в чому організованим. Організованість то з'являється в ваших діях, то зникає. Це ознака відсутності чіткої системи самоорганізації. Існують об'єктивні організаційні закони і принципи. Постарайтеся проаналізувати свої дії, витрата часу, техніку роботи. Щоб стати організованою людиною, потрібно мати волю і наполегливість і переборювати свою лінь.

Завдання 3.5. Тест «Як Ви справляєтеся з делегуванням?» (С. Д. Рєзнік).

Якщо Ви не встигаєте виконувати свою роботу, якщо Вам постійно бракує часу, значить, частина своєї поточної роботи Вам потрібно передати підлеглим. Дізнатися відповіді на ці питання Вам допоможе пропонований нижче тест [рез. тести, с. 89-90].

Дайте відповідь на питання «так» чи «ні».

1. Чи продовжуєте Ви працювати після закінчення робочого дня?

2. Працюйте Ви довше своїх співробітників?

3. Чи часто Ви виконуєте за інших роботу, з якої цілком могли б впоратися і без Вашої участі?

4. Чи вдається Вам знайти, якщо буде потреба, підлеглого або колегу, який допоміг би Вам?

5. Чи знає Ваш підлеглий Ваші завдання і сферу діяльності досить добре, щоб замінити Вас, якщо Ви поїдете в тривале відрядження?

6. Чи вистачає Вам часу на планування?

7. Чи буває завалений Ваш письмовий стіл, коли Ви повертаєтеся з відрядження?

8. Чи займаєтеся Ви ще справами або проблемами з тієї сфери відповідальності, яка була закріплена за Вами до підвищення по службі?

9. Чи часто Ви буваєте змушені відкладати важливе завдання, щоб виконати інші?

10. Чи часто Вам доводиться напружуватися, щоб укластися в термін?

11. Чи часто Ви самі диктуєте секретарю більшу частину своїх пам'ятних записок, кореспонденції і звітів?

12. витрачаєте Ви час на рутинну роботу, яку можуть зробити інші?

13. Чи часто до Вас звертаються з приводу завдань, які не виконані Вашими підлеглими?

14. Чи вистачає Вам часу на громадську і представницьку роботу?

15. Чи прагнете Ви до того, щоб бути в курсі всіх справ і мати інформацію про все?

16. Чи варто Вам великих зусиль дотримуватися списку послідовності виконання пріоритетних справ?

Ключ до тестового завдання «Як Ви справляєтеся з делегуванням?»

Підрахуйте кількість відповідей «так» і «ні». якщо:

0-3 відповіді «так» - Ви делегіруете відмінно;

4-7 відповідей «так» - у Вас є резерви для делегування;

8 і більше відповідей «так» - схоже, що делегування являє для Вас серйозну проблему. Вирішенню цієї проблеми Ви повинні приділити першочергову увагу.

практичні ситуації

Ситуація 1. На бесіду до Вас прийшов підлеглий, якому Ви доручили контролювати виконання важливого рішення. Він стверджує, що не встигає одночасно зі своєю поточною роботою стежити за діяльністю інших людей, і вимагає, щоб за цю додаткову роботу йому виплатили премію. Ви твердо знаєте, що основна діяльність даного співробітника займає у нього менше половини всього робочого часу. ви:

а) погоджуєтеся з його доводами і виплачуєте премію;

б) даєте йому в помічники ще кілька людей і ділите премію між ними;

в) відмовляєте йому в його вимозі, наводячи як аргумент те, що премії він не заслужив;

г) доручаєте його роботу іншого співробітника.

Виберіть найбільш підходяще з наведених рішень або запропонуйте своє.

Ситуація 2. Ви поклали на свого підлеглого, бригадира ремонтної організації, відповідальність за навчання молодих працівників. Для цього Ви надали йому певні права. Деякий час по тому, проходячи повз, Ви мимоволі стаєте свідком того, як він займається з новачком, і виявляєте, що робить він це абсолютно неправильно. Як Ви будете діяти?

Ситуація 3. Існує важлива справа, яка потребує невідкладного вирішення. Як Ви вчините в даній ситуації:

а) знайдете співробітника, для якого ця справа має найбільше значення, і призначите його відповідальним за виконання;

б) доручіть виконання менш завантаженому співробітнику?

Ситуація 4. Ви доручаєте виконання завдання своєму підлеглому, знаючи, що тільки він в змозі добре його виконати. Але раптом Ви дізнаєтеся, що той передоручив завдання іншій особі, і в результаті завдання до терміну не було виконано.

Ви викликаєте до себе в кабінет обох і говорите: ...

Ситуація 5. Ви віддали розпорядження, що стосується вирішення проблеми. Ваш підлеглий не виконав цього розпорядження, але вирішив проблему, використовуючи інші засоби. Ви розумієте, що його рішення краще Вашого.

Як слід вчинити в цій ситуації?

Ситуація 6. Ваш безпосередній начальник, минаючи Вас, дає термінове завдання Вашому підлеглому, який вже зайнятий виконанням Вашого відповідального завдання. Ви і Ваш начальник вважаєте свої завдання невідкладними.

Виберіть найбільш прийнятний для Вас варіант рішення:

a) не заперечуючи завдання начальника, буду строго дотримуватися посадової субординації, запропоную підлеглому відкласти виконання поточної роботи;

б) все залежить від того, наскільки для мене авторитетний начальник;

в) висловлю підлеглому свою незгоду із завданням начальника, попереджу його, що надалі в подібних ситуаціях буду скасовувати завдання, доручені йому без згоди зі мною;

Ситуація 7. Директор однієї великої фірми делегував підлеглому свої функції, які полягали в наступному: підлеглий повинен був піти на важливу зустріч з замовником і укласти дуже важливий договір. Директор був упевнений в компетентності цього працівника і його здібностях, але раптово директор дізнається про те, що підлеглий перестарався і все зіпсував. Директор викликає його і каже: ...

Ситуація 8. Ви - керівник, який досить успішно застосовує прийоми делегування. Один з Ваших підлеглих все робить сам, нікому нічого не довіряє, а тому часто затримується на роботі, сильно втомлюється. Ви запрошуєте його на бесіду, де докладно і переконливо розповідаєте йому про делегування і просите спробувати цей метод, мотивуючи це своїми високими показниками в роботі і відмінною якістю.

Через місяць проходить виробничу нараду, де обговорюються результати роботи, і виявляється, що на ділянці цього підлеглого найнижчі результати, хоча раніше було навпаки. Директор висловлює невдоволення з цього приводу, на що підлеглий відповідає: «Ви ж самі мені так порадили». Ви кажете:...

Завдання 3.6. У відповідність прорганізаціонним проектування (табл. 1) і розробленим вами бізнес-планом виконайте проектування організаційної структури управління і обґрунтуйте свій вибір.

Тема 2. Цілепокладання в управлінні | Тема 4. Розробка проблем і управлінських рішень


Тема 1. Менеджмент як управління сучасною організацією. Модель | Проаналізуйте наведені характеристики менеджменту виділіть найбільш суттєві з них. | Тест «Рівень особистісно-професійної | управлінська ситуація |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати