Головна

глава сьома

  1. глава сьома
  2. Розділ сьомий
  3. глава сьома
  4. глава сьома
  5. глава сьома
  6. глава сьома

Для Нари настали важкі дні. Їй треба було пояснити бідної Лоренці нечувані речі, а саме: що вона спала більше трьох століть і що нічого не залишилося від того, що вона знала і любила.

Найсумніше полягало в тому, що розум відродженої позитивно не міг зрозуміти того, що вона вважала за неможливе.

Спочатку Лоренца наполегливо підозрювала злий містифікацію; але переважна дійсність скоро розсіяла останню ілюзію, і це викликало таку шалену стан, що тільки штучний сон на час переривав його.

Нарешті після тижня найбурхливішого відчаю і потоків сліз Лоренца впала в глибоку апатію. Цілими годинами лежала вона на дивані, відмовляючись від їжі і пиття, або, сидячи біля вікна, дивилася на канал таким підозріло злісним поглядом, наче задумала щось важке.

Нара з занепокоєнням спостерігала за нею; Супраматі ж був абсолютно пригнічений наслідками свого «наукового досвіду». Для обох стан духу відродженої тим більше було важко, що наближався час їхнього від'їзду в братство, а вони не хотіли кинути Лоренцу, поки не пройде такий небезпечний моральну кризу.

За згодою Дахира було вирішено відвезти Лоренцу в Індію і помістити її в громаду жінок, доля яких була однакова з її долею. Там постаралися б розвинути її розум і створити їй нові умови існування в заняттях і праці. Якби вона виявилася нездатною знайти щастя і спокій на цьому шляху, то можна було б постаратися видати її заміж, як тільки вона набуде досить спокою, щоб увійти в світ під новим ім'ям і не видати таємниці свого дивного і незвичайного минулого.

Одного ранку Нара вирушила до своєї пацієнтки, щоб спробувати ще раз переконати їй розсудливість. Не звертаючи уваги на похмурий і заклопотаний вигляд Лоренци, Нара села поруч і строгим тоном, яким ще жодного разу не говорила з нею, помітила, що покірність істинної християнки з вірою і довірою схилилася б перед шляхами Провидіння, як би незрозумілі вони їй не здавалися.

Бачачи, що Лоренца почервоніла і зніяковіла, наставниця нагадала їй, який страшний гріх передував її летаргії, - що вона була мертва, так і залишилося для неї таємницею, - і що Господь, караючи її, був настільки милосердний, що з'єднав її з Нарою, яку вона знала, і забезпечив їй нове майбутнє. Вона додала, що Супраматі дає їй досить чималі статки, а це позбавляє її від будь-яких грошових турбот. Тому вона, на свій розсуд, може повернутися в світ і вийти заміж під новим ім'ям, або їхати з ними в Індію і відпочити серед друзів до тієї хвилини, поки не заспокоїться досить, щоб вирішити своє майбутнє.

Ця розмова не залишився без результату. Впевненість, що вона не жебрачка, мабуть, заспокоїла Лоренцу, і в кінці кінців вона висловила бажання помолитися в церкві. Нара звозила її до церкви Св. Марка.

Вид церковної служби, яка відбувалася так само, як і колись, підкріпив бідну жінку. З цього дня Лоренца стала благоразумней і висловила бажання супроводжувати Нару і її чоловіка в Бенарес. Решту часу до від'їзду вона ходила по церквах і розшукувала могили своїх сучасників, у яких підлягає молилася. Особливо довго вона молилася біля мавзолею чоловіка, який їй вдалося-таки розшукати.

Через два тижні всі поїхали з Венеції і зупинилися на острові Кіпр, де залишили Лоренцу з Тортоза. Там вона мала чекати їх.

Молода жінка була сумна і серйозна, але спокійна. Тепер не було чого боятися нескромність з її боку, так як вона зрозуміла, що її минуле не з числа тих, про які можна говорити.

В темну і бурхливу ніч вийшла з гавані маленький човен. У ній сиділи троє безсмертних, які не боялися ні хвиль, ні бур і сміливо прямували у відкрите море. Як тільки останні ліхтарі гавані зникли в тумані, здався корабель-привид, який під вітрилами чекав своїх пасажирів.

Скільки часу тривала подорож, Супраматі не міг визначити. Різноманітні почуття хвилювали його душу, коли вони приставали до загубленої в океані скелі, яка в гранітних надрах своїх таїла таємниці.

Церемоніал прийому був такий же, як і в перший раз, а потім всі розійшлися по призначеним ним кімнатах.

На наступний ранок, одягнений в білу туніку, зосереджений і повний тривоги, відправився Супраматі на божественну службу, урочистість якої знову справила на нього глибоке враження.

Старець-Первосвященик, що здійснював службу, як і півстоліття тому, кликав присутніх по одному і виливав на їхні голови по кілька крапель таємничої вологи, що містилася в чаші. Супраматі, Нара і Дахир були останніми.

Старець наказав їм стати біля підніжжя сходів, а сам відніс чашу на вівтар. Потім він повернувся, привернув в свої обійми Супраматі і сердечно поцілував його.

- Я щасливий, брат мій, вітати тебе тут як корисного і гідного члена нашого братства. Ти стримав свою обіцянку. Багатство не прикувало тебе до матеріального світу, не захопило тебе своїми насолодами і не зробило тебе ненаситним щодо тих непристойностей мирських, які завжди залишаються одні і ті ж під новими іменами і звичайнісінькими чи навіть для істот, що живуть і вмирають, як комахи; але для безсмертного вони становлять злочин і нещастя. Ти повертаєшся до нас не забруднене нечистими пристрастями; ти добре працював і пройшов перші ступені знання. Тепер ти готовий вступити на тернистий, але славний шлях вищого посвяти. Але я бачу в твоїй душі боязнь і збентеження при вигляді величезного поля праці і знання, яке ще належить тобі здолати.

Заспокойся, мій брат! Як не важкий шлях, бажання і воля згладжують всі труднощі, а гарячкова діяльність змушує забувати час. Після кожної розкривається таємниці зустрічається замкнені двері нової, ключ до якої доводиться шукати. Таким чином, переходячи від однієї області до іншої, і піднімаються по сходах світла, яка веде до невідомого центру, де панує непогрішність Істота-Творець нескінченності. І чим вище будеш ти підніматися, тим більше душа твоя буде наповнюватися гармонією і купувати могутність.

Нашому брату, Ебрамару, доручаємо ми керувати тобою в вивченні вищої магії, і нехай він навчить тебе використовувати набуті тобою знання. Випробування мага закінчується тільки тоді, коли він може зробити що-небудь корисне для загального блага і вміє свідомо користуватися великими двигунами всесвіту. Пам'ятайте ви, тут присутні друзі, що безсмертя - Це важкий тягар, що наше призначення - полегшити агонію нашого старого вмираючого світу і колонізувати нову планету. Нехай же свідомість такої відповідальності підтримує тебе, Супраматі, і озброїть мужністю і наполегливістю, яких ніщо не могло б похитнути!

Старець зробив Нарі знак наблизитися і продовжував:

- Ти теж, дочка моя, добре працювала! Ти очистилася, і вихор плотських потягів, в який кинув тебе твій необережний союз з Нарайяной, не має більше на тебе впливу. Тебе чекає важливу і корисну справу під керівництвом Ебрамара. Виконай його з честю і ретельністю - і ти піднімешся ще щаблем вище.

- Нарешті, тобі, Дахир, я можу повідомити добру новину. Останнє з тяжіли над тобою проклять изгладилось. Жертви, пробачили тебе, стали твоїми друзями; похмурі ж душі, упираються в своїй ненависті, безсилі над тобою. Ти, що руйнуєш, що виходить від них флюїд падає на їх же голови. Чистий і вільний від будь-якого зв'язку з твоїм злочинним минулим, переступиш ти поріг вищого посвяти.

Сяючий і оновлений щастям, Дахир схилив коліна і поцілував край блискучою туніки Архиєрея, а той поклав руку на його схилену голову і благословив. З хвилину ще стояв Дахир на колінах, занурений в захоплену молитву. Потім він встав і запитав невпевненим голосом:

- А моя жертва, Лора? Довго ще триватиме її покарання? Її доля важким каменем тисне мою душу. Старець посміхнувся.

- Нехай ця турбота не бентежить твого сходження до світла. Вже давно ненависть Лори перетворилася в любов. Роздуми, молитва і покірність долі завершили справу її очищення. Вона жадає слідувати за тобою; але так як робляться тобою заняття виключають будь-які стосунки, крім духовних, то Лора теж присвячує себе праці і навчання. Під керівництвом Нари вона пройде посвячення, щоб бути в змозі стати твоєю подругою в роботі і відданою ученицею на той час, коли на землі почнуться важкі випробування і жахливі катаклізми, які з таким божевільним легковажністю готує сліпе людство. Отже, друзі мої, відпочивайте у нас скільки вам буде завгодно. Потім, Дахир, твій корабель-привид відвезе тебе в призначене місце, і твої друзі будуть твоїми останніми пасажирами.

Цілих три місяці провели Супраматі з дружиною і дахира в таємничому притулок Грааля. Невимовна гармонія і небесний спокій панували в цьому зачарованому місці; тепер Лора жила разом з ними. Вона була і щаслива, і сумна, тому що земна любов, яку вселив їй Дахир, ще болісно звучала в її душі. Але братське участь і прихильність до неї молодого адепта, а також знання, які він в ній розвинув, відкрили їй інші світлі обрії. Вона захопилася ними, а дріб'язкові земні почуття потемніли і зникли.

Коли Дахир з друзями їхав, його прощання з Лорою було не так важко, як в перший раз. Лора хотіла було супроводжувати його, але Старійшина громади наказав доставити її до Індії.

Наші подорожні не заїжджати на Кіпр. Супраматі послав Тортоза наказ їхати з Лоренцою в Калькутту і там чекати їх в палаці. Корабель-привид доставив наших подорожніх в маленьку гавань на острові Цейлон.

Не без смутного почуття смутку залишав Дахир палубу судна, що був свідком його злочинів і спокути. Стоячи в маленькій шлюпці, він не спускав очей зі старого товариша, гордо гойдається на хвилях. Раптом корабель потемнів, точно вогні св. Ельма, як кажуть моряки, пробігли по його такелажу, а потім все розпливлося і зникло в атмосфері.

З важким подихом Дахир опустився на лавці й замислився. Друзі не турбували його. Тільки коли вони вийшли на берег, він провів рукою по лобі, як би бажаючи відігнати докучливі думки, і заговорив про подорож.

З цієї хвилини наші подорожні вже користувалися звичайними способами повідомлення, щоб дістатися до Калькутти, де Супраматі потрібно було привести в порядок деякі справи до від'їзду в Бенарес.

Під час цього переїзду до всіх повернувся гарний настрій, трохи збентежене перебуванням на примарному кораблі. Вони намагалися забути минуле і говорили тільки про майбутнє і майбутнє їм роботі.

- Вивчати під керівництвом Ебрамара - це насолода, - зауважила якось Нара. - Він так ясно пояснює найважчі проблеми, що вони здаються простими і легкими. Правда, він дуже суворий і, головне, вимагає такої дисципліни розуму, що вважає великою недбалістю всяку святкую думка. Але до цього мало-помалу звикаєш. Крім того, свідомість могутності дисциплінованого і свідомого мислення, яке можна порівняти тільки зі стихійною силою, накладає обов'язок бути завжди паном цієї страшної зброї, який вбиває подібно блискавки. Тобі і дахира доведеться ще багато попрацювати над придбанням цієї здатності, але обстановка, в якій ви будете перебувати, значно полегшить вам ваш труд.

- Твоя правда, Нара, і я із задоволенням згадую про моє перебування у Ебрамара. У цьому повному спокої і невимовною гармонії душа набирається сил і відчуваєш, немов у тебе виростають крила. Це справжнє передчуття райського блаженства.

У Калькутті наші подорожні пробули всього кілька днів, щоб влаштувати Лоренцу в жіночій громаді, яка перебувала під управлінням присвяченій. Громада ця повинна була скоро переселитися в околиці Бенареса, щоб бути ближче до таємничих мудреців, які живуть в тайниках Гімалайських гір.

У міру того, як Супраматі наближався до Бенарес, він ставав все заклопотаність. Це відбувалося від того, що в палаці, куди він віз Нару, жила Нурваді і його син, якого він зробив безсмертним; тому тепер повинна була бути близько 42 років.

Як зізнатися Нарі, що під одним дахом з нею живе його колишня кохана, та сама, заради якої він більш ніж на два роки забув свою законну дружину?

Коли поїзд минув останню станцію і швидко наближався до священного міста індусів, важка заклопотаність Супраматі досягла свого апогею.

Спершись на подушку, Нара мовчки спостерігала за виразом різноманітних почуттів, які відбивалися на обличчі чоловіка.

Нарешті вона встала, поклала руку на плече Супраматі і сказала з лукавим поглядом:

- Годі мучитися через такого старого гріха! Ти був тоді вільний і так скромно користувався цією свободою, що я була б невдячною, якби сердилась на тебе за такі дрібниці. Я знаю історію Нурваді і від душі шкодую це бідне створіння, яке любить тебе глибокої і чистим коханням. Я не хочу ні бентежити її, ні порушувати її ревнощі. І тому скажи їй, будь ласка, що я твоя сестра. Це дозволить мені бачити її і говорити з нею. Нещасна безсмертна, і грішно залишати її животіти в повному невігластві. Я хочу спробувати розвинути її і відкрити їй шлях до знання.

Супраматі притиснув до губ обидві руки Нари. Він був і задоволений, і збентежений.

- Мені буде соромно сказати твою великодушну брехня, - пробурмотів він.

- Це буде брехня тільки наполовину, так як обидва ми віддаємося вищому посвячення, яке не допускає ніякої земної зв'язку. Наша любов перетворюється в чисте єднання душ, і ця прихильність, позбавлена ??всього матеріального, стає вічною і непорушною, - відповіла вона з добрим і теплим поглядом.

У Бенарес вони приїхали після полудня. Коли все почистилися трохи після дороги, Нара послала чоловіка до Нурваді.

- Іди, іди! Будь ласкавий і ніжний до неї, вона заслуговує на це. А потім приводь її до вечері і познайом зі своїми братом та сестрою, - додала вона, щиросердно сміючись над збентеженим виглядом чоловіка.

Перебуваючи ще під враженням змішаного почуття сорому й досади, Супраматі попрямував у дальній флігель палацу, де жила Нурваді. Від служниці він дізнався, що Нурваді на терасі, і що там же знаходиться молодий принц, який щойно повернувся з поїздки в Гімалаї на зустріч зі своїм батьком.

Супраматі був трохи здивований. Яким чином його син міг дізнатися про його приїзд, якщо тільки його не попередив про це Ебрамар? Але він ніколи нічого не говорив того про свій зв'язок.

Він швидко пройшов ряд добре знайомих йому кімнат, прямуючи до тераси; м'які килими заглушали його кроки. Увійшовши в улюблену кімнату Нурваді, суміжну зі спальнею, він негайно ж побачив молоду жінку. Вона стояла спиною до нього на терасі і притискала до своїх грудей хлопчика, якому на вигляд можна було дати не більше десяти років.

Супраматі зупинився від хвилювання. Тисячі спогадів змушували посилено битися його серце. Голос його злегка тремтів, коли він тихо покликав:

- Нурваді!

Та швидко обернулася і з криком божевільної радості кинулася в обійми Супраматі.

- Ти повернувся! Я знову бачу тебе! О! Якби я могла в цю хвилину померти від радості!

Супраматі притиснув її до себе і поцілував у чоло, але в цьому поцілунку відчувалася спокійна прихильність брата, а не пристрасть коханця, і Нурваді зрозуміла це.

Вона випросталася і боязко заглянула в блискучі і ясні очі Супраматі, з ніжністю дивився на неї.

- Дивись, ось наша дитина, - зніяковіло і нерішуче сказала вона, вказуючи на хлопчика, який мовчки стояв осторонь, опустивши очі.

Супраматі підійшов до сина, притиснув його до себе і покрив пристрасними поцілунками. Потім, відсторонивши від себе, він став розглядати його зі змішаним почуттям радості і смутку. Якщо хлопчик і відрізнявся справжньою ангельською красою, то все-таки це була дитина, а не чоловік, яким йому слід було б бути в його літа.

- Сандіра! Твій вид радує, але і засмучує мене. Ти - не чоловік, яким я сподівався бачити тебе ...

Хлопчик підняв на нього свої великі чорні очі і погляд їх змусив Супраматі здригнутися. Думка, що світилася в його оксамитових очах, була думкою зрілого, розвинутого, сильного духом і волею людини.

- Я розумію тебе, батьку! Але те, що ти бачиш - це справа твоїх же рук. Мені не хотілося затьмарювати докором наше перше побачення, але раз ти сам натякнув на мій зовнішній вигляд, який далеко не відповідає моїм літах, дозволь зауважити тобі, що було вкрай необережно з твого боку вводити в нерозвинений організм то небезпечна речовина, яким ти володієш. Безсумнівно, тобою керували любов і боязнь втратити мене; до того ж ти не знав, на які муки засуджував мене. Якби не Ебрамар і його божественне знання, я залишався б ще довгі століття немовлям.

- Як? Ти знаєш Ебрамара? - Скрикнув Супраматі.

- Я його учень і пройшов під його керівництвом суворий і довгий шлях посвяти. Тільки завдяки особливому режиму і безперервній роботі, я потроху зростав. А тепер дозволь мені привітати тебе і передати, що наш загальний учитель чекає нас до себе.

Супраматі слухав, не зводячи очей з маленького, рожевого ротика, виголошував такі важливі слова.

- Ти маєш рацію, мій син! Я діяв з злочинною непослідовністю, коли скористався жахливою силою, не знаючи наслідків мого вчинку. Прости мене, що я зробив тобі стільки незаслужених страждань. Єдиною втіхою може служити тільки те, що мій нерозсудливий вчинок доставив тобі заступництво Ебрамара. Мені хотілося б зараз же подякувати йому за те, що він виправив зроблене мною зло. Втім, може бути, ти ще й виграв, так як ти уникнув всіх земних спокус, всієї тієї тілесної і душевної бруду, з якими стикається людина в світі. Ніщо не перешкоджає твоєму сходженню до вищого знання.

Сандіра посміхнувся.

- Дай Бог, щоб ти мав рацію. О! Треба пройти ще величезне відстань і ми знаємо поки лише точку відправлення, але мета шляху втрачається в океані світла священного, але непроникного центру, що охороняється сім'ю геніями сфер. Там в останній раз повстає сумнів і шепоче невтомному трудівникові, котрий досяг врат сяючою твердині: «Яка-то буде нагорода за твої довгі зусилля, за твій сміливо пройдений тернистий шлях крізь морок і горе?» Про, батько! Часом у мене паморочиться голова, і я питаю сам себе: де ж ти, світлий спокій? Що за жахлива і невблаганна сила штовхає нас вперед?

Погляд юнака спрямований був в простір, а маленькі руки його судорожно стискали руки батька.

Супраматі з сумом дивився на нього. У його згадці Сандіра залишився немовлям, якого він носив на руках; а син, якого він бачить тепер, - дивний незнайомець, дитина на вигляд, але мислитель з розвитку, якого хвилюють вже великі проблеми існування.

Супраматі сів на диван і посадив поруч з собою Нурваді і Сандіру. Між ними зав'язався довга розмова про минуле і майбутнє.

Коли настав час вечері, він оголосив співрозмовникам, що відведе їх до брата і сестри, які бажають з ними познайомитися.

Супраматі з таким нетерпінням прагнув побачити Ебрамара, що висловив бажання їхати на наступний же день.

Нурваді просила дозволу супроводжувати його. Вона не хотіла зараз же розлучатися з ним і з сином. Крім того, Нара досить було кількох годин бесіди, щоб досконало оволодіти розумом Нурваді.

Вона пояснила їй дивина її існування і необхідність створити собі іншу, більш серйозну мету, ніж заняття єдино спання і нарядами.

Нара повідомила Нурваді, що поблизу того місця, де живе мудрець, керівний Сандірой, влаштована школа для жінок, теж приречених на довге життя, і запропонувала вступити туди, на що та з радістю погодилася.

Після кількох днів приємного шляху через гористу країну з чудовими видами наші подорожні прибутку, нарешті, до таємничого палацу, де жив Ебрамар.

Їх, очевидно, чекали, так як вхідні двері були відчинені, і той же керуючий, який сорок років тому зустрічав Супраматі, зустрів їх радісно і шанобливо.

Сандіра оголосив, що сам проведе їх прямо в робочу кімнату мага.

Ебрамар зустрів їх на порозі кімнати і гаряче обняв Супраматі з дахира, а потім з батьківською ніжністю простягнув обидві руки Нарі, яка дивилася па нього світлим і вдячним поглядом.

Коли вляглося перше хвилювання, всі сіли і зав'язався загальна розмова. Ебрамар привітав Супраматі з швидким проходженням першого посвячення, а Дахира з позбавленням від всіх уз, що сковували його з сумним минулим. Він оголосив, що дає їм кілька тижнів свободи і повного відпочинку, перш ніж вкаже їх нові заняття. Потім, обернувшись до Нара, він додав з посмішкою:

- Для тебе, сестра моя, я зберіг місце Вайра, яка бажає вдатися до особливому культу магії і віддаляється в сферу споглядання. Отже, тепер ти будеш керувати школою жінок і першими заняттями нових неофіток: Нурваді і Лори, які надійдуть туди. Першу я зараз же передам Вайра.

За наказом мага, Сандіра побіг за Верховною жрицею. Уважно слухав Супраматі запитав:

- Як, вчитель? У тебе тут є школа для жінок? Ось чого б я ніколи не припустив!

- О! Тут є ще багато, чого ти не бачив. Я все покажу тобі в той день, коли ти будеш оглядати свої володіння, - з посмішкою відповів Ебрамар.

Супраматі похитав головою:

- Ні, учитель! Тут, де все повно Своєю мудрістю та добротою, ніщо не належить мені, за винятком твоєї дружби і заступництва. Блажен цей будинок, що в ньому живе такий мудрець, як ти! Блаженні ті, хто може жити тут, щоб під твоїм керівництвом досягти світла вищого знання! Що мені мільйони, покладені в усіх банках світу на ім'я Супраматі? Переступивши цей поріг, я залишив за собою все, що пов'язувало мене з земною суєтою. Я приношу з собою тільки частку знання і палке бажання всіма силами працювати, щоб піднятися до світла небезпечним шляхом, звідки немає повернення, так як попереду сяятиме невідома таємнича мета, але за мною розверзатиме прірву.

- Будь вірним своїй похвальною рішучості, і ти не зупинишся на півдорозі. Я твердо сподіваюся, що з радістю покладу коли-небудь на твою голову сяючий вінець мага, - відповів Ебрамар, міцно стискаючи йому руку.

Їх розмова була перервана приходом Сандіри і молодою вродливою жінки в білому одязі, загорнутий в довге й широке газове покривало.

На правильному особі її лежало суворе і спокійний вираз, а чорні оксамитові очі горіли захоплено. Схрестивши руки на грудях, вона низько схилилася перед Ебрамаром.

- Я наказав покликати тебе, Вайра, щоб оголосити про швидке виконанні твого бажання присвятити себе самоти. Наша сестра Нара - він вказав на молоду жінку, - керуватиме твоїми ученицями. З різних причин я не можу ще призначити день, коли передам їй її нову справу, поки ж, Вайра, довіряю тобі нашу нову неофітці, Нурваді; візьми її і помісти у себе. Ти ж, дочка моя, попрощайся з сином. Ти будеш бачити його тільки у свята. Що ж до його долі можеш бути цілком спокійна.

Нурваді почервоніла; очі її наповнилися сльозами, але вона мужньо поборола своє хвилювання. Вона обняла Сандіру і Нару, потиснула руку Супраматі і поцілувала руку Ебрамару.

Вайра гаряче подякувала вчителя. Потім вона зняла своє покривало, покрила їм голову Нурваді і пішла разом з нею з тераси.

- Скажи, учитель, чи багато безсмертних жінок в школі, якій буде завідувати Нара? - Запитав Супраматі.

- У школі близько двохсот вихованок, і всі вони безсмертні. Тому ми їх і присвячуємо до вищого знання. Маленькі громади, подібні тій, в яку ви помістили Лоренцу, носять зовсім інший характер і переслідують іншу мету, - відповів Ебрамар.

- Великий Боже! Більше двохсот безсмертних! Хто ж був так необережний і нерозсудливо наробив їх таку масу? - Скрикнув Супраматі.

Нара похитала головою.

- Ти забуваєш, мій друг, що перш, ніж стати магами, все ті, хто звернув цих жінок в безсмертних, були просто людьми. Те ж почуття, яке спонукало тебе дати синові початкове речовина, керувало і іншими. Тут є жінки, яких пристрасно любили; є матері, дочки і сестри, з якими не хотіли свого часу розлучатися. Згадай, як ти сам жадав дати еліксир життя віконту Лормейлю. Хто знає, скільки гріхів такого роду лежало б на твоїй совісті, якби ти ще довше прожив в цьому світі. По крайней мере, список жертв Нарайян дуже довгий.

- Настане час, коли ми не будемо вважати себе занадто численними. Коли вибухнуть катаклізми, робота буде для всіх. Коли навколо нас, безсмертних, все помре, нас ледве вистачить, щоб заселити одне місто, - з сумом зауважив Ебрамар.

глава шоста | глава восьма


Глава перша | глава друга | глава третя | глава четверта | глава п'ята |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати