Головна

глава шоста

1. глава шоста
  2. глава шоста
  3. Розділ шостий
  4. глава шоста
  5. ГЛАВА шоста

Одного вечора, після від'їзду Ліліани, Супраматі сидів один в своєму кабінеті. Дахир кудись пішов, а Нара працювала в своїй кімнаті, приводячи в порядок свої замітки, переглядаючи щоденник, який вона акуратно вела протягом декількох століть і який, звичайно, представляв найцікавіші мемуари, які коли-небудь були написані людиною.

Лежачи на дивані, Супраматі перегортав нові романи. Йому хотілося познайомитися з новою італійською літературою, але йому скоро набридло це дурне і пусте читання. Він кинув книги на стіл і задумався.

Перебування в цьому відокремленому кабінеті завжди приводило його в якесь особливе настрій духу. Тут його натовпом облягали спогади про його першого прибуття в цей палац і тих різноманітних відчуттях, тоді коли бідний і скромний Ральф Морган був несподівано перенесений в казкову обстановку «Тисячі і однієї ночі».

Сорок п'ять років минуло з тих пір; але іноді йому здавалося, що минуло стільки ж століть, до такої міри він змінився. Які горизонти відкрилися його розуму, в які таємниці він проник і яке могутність придбав! Його воля була вже вагається очеретом; думка не була вже мерехтливим полум'ям, яке міг загасити порив вітру. Тепер його мислення стало гнучким вогненним струмом, який, подібно до стрілі, вилітав з дисциплінованого розуму і досягав поставленої мети.

Лукава посмішка ковзнула по губах Супраматі. Подібно школяреві, з упевненістю повторює добре затверджених урок, він на хвилину сконцентрував свою волю, дивлячись блискучим поглядом на свічку, що стояла на бюро. В ту ж мить в повітрі пронеслася іскра, і свічка спалахнула. За хвилину один з томів, які лежали на дивані, піднявся в повітря і як би несомих якийсь невидимою силою, ліг йому в руки.

Незліченна кількість разів з успіхом проробляв він подібні ж досліди, але тільки в тиші своєї лабораторії. З тих пір, як він знову вступив у світ і щодня стикався з легковажною і неосвіченою натовпом, йому іноді здавалося, що все його знання залишилося там, в шотландському замку, де як уві сні протекло для нього півстоліття, і де робота так поглинала час.

Але немає! Він нічого не забув і нічого не втратив. Його воля була гнучка, слухняна і могутня, а окультні сили покірно корилися йому. Ні, він не став знову тим, ніж був!

Мимоволі думка Супраматі перейшла до того, кому він зобов'язаний був своєю дивною і чудовою долею. У цій кімнаті все ще нагадувало Нарайяну. Цю меблі він сам вибирав, в цій шифоньєрки знаходяться ще належні їм же речі, а там над бюро висіли портрети його і Нари.

Зітхання участі і жалю вирвався з грудей Супраматі. Від щирого серця жалів він свого попередника, якого захоплення і пристрасті штовхнули на злочинні діяння і привели до такого сумного кінця. Що робить він тепер? Знаходиться він все в тому ж огидному стані, в якому він бачив його тут, в цьому самому палаці? Тепер він не злякається його; тепер він уже більше не боягуз, що падає в непритомність при вигляді загробного істоти! Він переміг всі жахи, якими дракон захищає вхід в невидимий світ, і має в своєму розпорядженні зброєю, впокорюючим нижчих небезпечних духів, що населяють безодні загадкового потойбічного світу.

В цю хвилину, продовжуючи дивитися на портрет Нарайян, Супраматі зауважив маленький, сапфірового кольору куля, який, здавалося, бігав по полотну, а потім перетворився на невелике хмара і наблизився до нього, обертаючись і фосфоресціруя. В ту ж хвилину він відчув, точно павутина ковзнула по його обличчю і відчув запах крові.

Окультні праці загострили почуття Супраматі; тому він почув невловиме для всякого іншого легке потріскування, яке виробляється, ймовірно, присутністю духу Нарайян. Чи не хоче той що-небудь сказати йому? Чи не хоче він про щось запитати? Чи не потребує він допомоги? Як би там не було, Супраматі вважав за свій обов'язок відповісти на звернений до нього заклик, і тому подумки запитав:

- Ти хочеш, щоб я викликав і матеріалізував тебе, Нарайяна?

Голос прошепотів йому на вухо:

- Прошу тебе...

Супраматі негайно ж встав і приніс із спальні шкатулку, наповнену різними порошками і флаконами. Скриньку цю він поставив на бюро і дістав срібний треножник, велику тацю з такого ж металу, свічник про семи ріжках і широкий кришталевий посуд.

Висунувши стіл на середину кімнати, він поставив на нього піднос, шандал і триніжок, на який наклав вугілля. Кришталевий посуд він наповнив свіжою водою і поставив поруч з ним кубок, виливши в нього з флакона червону есенцію, яке поширювало приємний і цілющий аромат.

Закінчивши ці приготування, він погасив електричне світло і дістав з-під одягу магічний жезл. Вклонившись на північ, південь, схід і захід, він став співуче читати магічні формули, супроводжуючи їх таємничими знаками, які креслив в повітрі над столом.

Ледве зникли фосфоресцирующие контури ієрогліфів, як повітря з тріском прорізали полум'я і запалило сім свічок і вугілля з порошком, який Супраматі раніше насипав на них. Порошок спалахнув полум'ям білим і яскравим, як вогонь магнію, освітивши найвіддаленіші куточки кабінету. Потім полум'я це стало переливати всіма кольорами веселки, і нарешті все згасло з легким вибухом.

Тільки що вироблене явище коштувало колись йому праці і зусиль, але Дахир вимагав від учня володіння цим мистецтвом, необхідного кожному, хто хоче стати паном в області окультного знання, так як магічні предмети не можна запалювати звичайним вогнем, а необхідно викликати вогонь простору. З цієї причини пересічні чаклуни, що не володіють силою викликати такий вогонь, намагаються що-небудь запалити від блискавки, і ретельно підтримують цей вогонь для користування ним при заняттях магією.

Опустивши жезл, але продовжуючи розмірене спів, Супраматі відступив від столу, біля якого з'явилася велика сіра пляма, прозоре, як павутина. Пориви холодного вітру стрясали це хмара.

У міру того як зменшувалася і згасало біле полум'я, сіра пляма згущатися і витягнулося, прийнявши форму людської фігури. Ця істота, з неясними контурами і двома фосфоресціюючими точками замість очей, похитуючись і вагаючись на всі боки, присунулося до столу. Повітряна рука відокремилась від цієї хмарної маси і схопила кубок, який дивна істота залпом осушило. Майже відразу ж людська фігура ущільнився, і з'явилася покрита чорним волоссям голова, яка кілька разів поринула в кришталевий посуд; потім ця істота вмочить у цьому ж посудині і обидві руки.

Тепер можна було ясно бачити високу постать людини, закутану в широкий сірувато-білий плащ. Коли фігура ця обернулася, Супраматі опинився віч-на-віч з Нарайяной, що простягнувся йому обидві руки.

- Дякую тобі, друже Ральф, що ти зараз же відповів на мій заклик і викликав мене до дійсного життя, - сказав Нарайяна звучним голосом.

Супраматі щиро потиснув йому руку.

- Це я зобов'язаний тобі, - гаряче відповів він. - Чим іншим міг би я віддячити тобі за той неоцінений дар, який ти підніс мені? Я щасливий, що мої знання дозволили мені викликати тебе і дали можливість поговорити з тобою. Дозволь мені привітати тебе зі зміною, що сталася в твоєму стані. Мені було дуже сумно, коли я бачив тебе в останній раз. Ти повинен був багато попрацювати, щоб очиститися до такого ступеня!

Нарайяна підсунув крісло і сів. З хвилину погляд його задумливо блукав по навколишнім предметам. При світлі семи свічок Супраматі зауважив, що гарне обличчя його попередника носило сліди надзвичайної втоми; зате вираз пекельної злоби і невеликі червоні ріжки, що виглядали колись з маси чорних, як вороняче крило, волосся, зовсім зникли. В дану хвилину Нарайяна мав вигляд цілком живої людини.

Обернувшись до Супраматі, Нарайяна сказав напівнасмішкуватим, полугрустно:

- Коли ти мене бачив в останній раз, то в силу страждання я був дуже огидним і злим істотою. Так ... Ніякі слова не в силах передати те пекло, який я переніс! Я, безсумнівно, багато грішив, але для людини з моїм характером було страшним спокусою жити сотні років, будучи озброєним дивним і жахливим могутністю, що ставив мене вище всього людства. Щасливий ти, Ральф Морган, що в твоїх жилах тече спокійна кров, а в серці живе сильна любов до науки. Ти високо піднімешся по сходах знань, і століття увінчають твоє чоло зіркою мага! Я ж залишався рабом плоті, іграшкою своїх розгнузданих пристрастей, а в просторі став рабом первісної матерії, яка вливала потоки життя у флюідіческіе жили мого астрального тіла. Ти сам бачив, як низько я впав. Свідомість такого падіння змушувало мене майже стільки ж страждати, скільки і фізичний біль, терзала моє астральне тіло. Проте, я не даремно володів обривками знань, дисциплінованою, почасти, волею і друзями, серед яких був і старий, якого ти бачив в гроті предків. Підтримуваний ними, я взявся за роботу, щоб очиститися і хоча б кілька спокутувати заподіяне мною зло. Ти сам бачиш результати моїх зусиль. Я все ще залишаюся стражденним духом, але вже не потребую більше в їжі, і мені не потрібні матеріальні насолоди. Хрест Нари вже не змусить мене відступити. Але, до речі, про мою екс-дружині. Щасливий ти з нею?

- Для мене - вона ангел!

- Тим краще! Відносно мене вона завжди була невдячна і безсердечна. Уж, звичайно, вона не подарувала б мені цього години розмови! Право, я безмежно вдячний тобі, що ти матеріалізував мене в цьому кабінеті, повному спогадів. Мені майже здається, що я все ще власник цього палацу.

- У моїх очах ти і залишився ним! Мені хотілося б довести краще, ніж цієї дрібницею, мою тобі подяку.

- Якщо ти дійсно хочеш зробити мені приємне, Ральф, або скоріше Супраматі, як все тепер звуть тебе, то не відмов мені і залиш тут одного на чверть години помріяти і віддатися спогадам, ніби я все ще належу до цього світу.

Сидів в кріслі Супраматі негайно ж встав.

- Я негайно ж залишаю тебе одного! Побудь тут, Нарайяна, і вважай себе господарем цих кімнат, ще повних тобою.

Супраматі зробив дружній знак рукою і пішов у спальню, двері якої замкнув за собою на ключ. Він не помітив дивного і глузливого виразу, що спалахнула в очах примари.

Але не минуло й кількох хвилин з часу догляду Супраматі з кабінету, як протилежна двері, що ведуть на половину дружини, швидко відчинилися і в неї поспішно увійшла Нара. Вона була, мабуть, чимось схвильована і перелякана.

- Що ти накоїв! - Вигукнула вона, підбігаючи до чоловіка і хапаючи його за руку. - Ти матеріалізував Нарайяну і залишив одного в кабінеті? Хіба можна робити такі безумства! Не можна вибачити! Адже ти не профан, який бавиться, сам не розуміючи, що робить ...

Супраматі з подивом дивився на неї. Не чекаючи відповіді, вона кинулася до дверей кабінету, але та в цю хвилину відчинилися, і на порозі її з'явився Нарайяна. Чорні очі його палали, на губах блукала горда і переможниця посмішка, а на блідих щоках виступив легкий рум'янець. Чудна краса його з'явилася в повному блиску.

Збентежений Супраматі із захопленням дивився на нього і не розумів причину гніву Нари; не розумів, яка біда може статися від простої матеріалізації або від бажання духу залишитися на кілька хвилин одному в кімнаті, де він так довго жив.

Але погляд, кинутий випадково в кабінет, він здригнувся. У стіні, навпроти якої сидів Нарайяна, виявляється, був отвір, про існування якого Супраматі не підозрював, а на столі стояла відкрита скринька, очевидно, витягнута зі схованки. Поруч зі скринькою лежав флакон із золотою пробкою, що мав у собі первісну матерію. Зухвалий дух наважився скористатися нею ...

Супраматі зблід. Але він не встиг вимовити ні слова, як Нарайяна зміряв Нару глузливим поглядом і сказав:

- Ти стала надто пізно, щоб перешкодити мені, моя прекрасна екс-дружина! Незважаючи на всю твою незвичайну передбачливість, ти забула попередити Супраматі, серце якого століття не встигли ще висушити, як твоє.

- Ти сам зробив собі погану послугу, але твоє легковажність позитивно невиправно, - відповіла Нара, хмурячи лоб.

- Чи не турбуйся, я сам і буду нести наслідки мого сміливого вчинку, а подружні бурі вже більше не лякають мене. До того ж, твої чари втратили наді мною будь-яку владу, - глузливо зауважив Нарайяна. - Отже, заспокойся, жорстока і чарівна Нара: я не буду вимагати ніякої спадщини, навіть тебе. Тобі краще, ніж кому-небудь, відомо, як мені важко буде тепер всяке зносини з людьми. Тому я йду до палацу на південь Гімалаїв і нікого не буду турбувати.

Нара знизала плечима і відвернулася, а потім вийшла з кімнати, кинувши чоловікові:

- Дурень! Тричі дурень!

- Чи не засмучуйся, що я коштував тобі такого почесного титулу, мій бідний друг і спадкоємець. Адже я один тільки чув його. До того ж, в минулому час мене нагороджували ще енергійніше; але з боку гарної жінки це дрібниці! - З гучним сміхом вигукнув Нарайяна.

- Ах, ти позитивно невиправний! - Сказав Супраматі, мимоволі сміючись.

Потім вже серйозним тоном він запитав:

- Що ти зробив?

- Тільки те, на що мав право: я скористався первісної матерією, яку заповідав тобі. Ти ж не обеднеешь від декількох крапель, які я витратив.

- Годі, Нарайяна. Все, що належало тобі, так і залишається твоїм добром. Я нічим не скористаюся. Самий же дорогоцінний твій дар - посвята - залишиться при мені.

- Ти хороший і чесна людина, Супраматі! - Дружнім тоном відповів Нарайяна. - Але знай, що я не потребую земних благах, які заповів тобі.

- У всякому разі, все знаходиться в твоєму розпорядженні. Тільки не думай, будь ласка, що я шкодую про твоє воскресіння.

- Я знаю. Але зрозумій, Супраматі, що я не став звичайною людиною, я - амфібія, яка увійшла через обидві двері в невидимий світ. Так, я не можу використовувати прості страви, а повинен харчуватися особливої ??їжею, яка майже що нічого не варто. Я просто придбав здатність не розкладатися завдяки первинної есенції, яка обдарувала мене волею або життєвою силою, залишаючись в той же час духом. Так я, за бажанням, можу бути видимим і невидимим. Зараз я доведу тобі це.

Нарайяна взяв Супраматі за руку і майже відразу ж зник. Як той ні озирався, він усюди зустрічав прозоре повітря, а тим часом продовжував відчувати міцний потиск пальців Нарайян. Нарешті, той знову став видимим, явно захоплений подивом і здивуванням молодого мага.

- Тобі ще невідомі багато таємниць, так як ти вивчив тільки перші області науки, але вивчив їх, треба зізнатися, досить послідовно; хоча явища, які можна отримати за допомогою первісної матерії, тобі майже зовсім невідомі. Їх різноманітність позитивно нескінченно, тому що цей агент з такою ж легкістю сплачувати молекули, як і розсіює їх. З четвертою частиною того, що ще полягає в цьому флаконі, ти можеш воскресити ціле кладовище. Тільки це не буде той, що я зробив. Я привернув тільки з простору деяку кількість молекул, які гарантують мені компактність, необхідну для напівлюдських життя, позбавленої, втім, будь-яких тілесних незручностей. Таке життя я припускаю вести в прекрасному палаці, розташованому в Гімалайських горах. Цього палацу ти не бачив ще, але сподіваюся, що відвідав мене там. Ти ж, незважаючи на своє безсмертя, відчуваєш тяготи матеріального тіла і потребуєш тисячі речей для свого комфорту, переміщення та інше. Якщо ти не можеш померти від голоду, то все-таки повинен відчувати різні інші незручності, від яких я позбавлений.

Супраматі безсило впав у крісло і провів рукою по лобі.

- Я позитивно гублюся в цьому лабіринті чудес і незрозумілих таємниць, джерелом яких служить первісна матерія. Все більше і більше в мені міцніє свідомість того, що я - ні що інше, як простий невіглас, ледь вивчив абетку. Але ти, Нарайяна, вправний у цій науці, яка для мене абсолютно невідома; ти вивчив властивості первісної матерії. Дай мені деякі пояснення і відповідай на деякі питання.

- Із задоволенням повідомлю тобі те невелике, що сам знаю.

- У такому разі, перш за все скажи, жартував ти чи ні, коли говорив, що за допомогою первісної матерії можна воскресити ціле кладовище?

- Я говорив серйозно. Це річ цілком можлива.

- Я не розумію цього. Завдяки нашій системі поховання, в могилах залишаються одні тільки кістяки; від спалюваних ж трупів залишається лише попіл. Яким же чином можуть ожити і одушевити такі останки?

Нарайяна погасив сім свічок, які ще продовжували горіти. Потім він пройшов в сусідню кімнату і сів на диван, запропонувавши Супраматі зайняти місце поруч.

- Я бачу, що ти збираєшся довго розпитувати мене і тому нам буде тут набагато зручніше. А тепер я відповім на твоє запитання. Поки існує остов людського тіла - є об'єкт, просочений життєвим флюїдом. Це, якщо хочеш, становить основу, біля якого може бути зосереджена молекулярна система, яка колись становила одне ціле. Така дія відбувається завжди, і до того ж з вражаючою швидкістю, якщо в останки тіла ввести частку первісної есенції, необхідної для агломерації.

- І відроджені таким чином істоти стають безсмертними? - Запитав блідий і схвильований Супраматі.

- Ні ні! Вони набувають життєвість лише на певний час, яке ніколи не буває дуже довго з огляду на те, що матерія сильно поглинається процесом, у яких свої незручності. Так, наприклад, щоб повернути душу в тіло, в якому вона колись жила, іноді доводиться виривати її з тіла, яке вона оживляє в даний час, що викликає моментальну смерть цього суб'єкта, так як діюча сила не знає перешкод і проявляється неухильно там, де виявляється сильнішим. У займаному нас випадку вища сила завжди знаходиться в зруйнованому тілі, так як доза матерії залежить від оператора. Душа, наведена в такий спосіб в своє колишнє житло, втрачає спогад про минуле, байдуже, чи викликана вона з простору або вирвана з іншого тіла. Втім, за допомогою цієї матерії - істинної есенції життя - можна навіть штучно створити людини, тільки життя його буде короткочасна, тому що життєва матерія поглиналася б занадто швидко. Така людина звернувся б на попіл, як згорілий вугілля в золу, але, повторюю, справа ця цілком можливе.

- Чому ж Дахир ніколи не говорив мені про таку важливу справу? - Пробурмотів Супраматі.

- О! Дахир дуже обережний і дуже методичний наставник. Він навчив тебе магічним формулам, які підпорядковують нижчі істоти, розвинув твої окультні почуття і дисциплінував твою волю, але не познайомив тебе з властивостями первісної матерії, залишаючи це, ймовірно, на майбутній час. Я ж завжди був непокірним учнем і не виносив занадто повільного навчання. Я прагнув орієнтуватися у всіх областях знання. Тепер же я охоче поділюся з тобою результатами моїх занять в цій галузі. Якщо бажаєш, я покажу тобі декілька дослідів, що ілюструють те, що я говорив про властивості і силі первісної есенції.

- Ще б не хотіти! Від душі буду тобі вдячний, якщо ти просвітиш мене трохи щодо властивостей незвичайною матерії, якою я володію як невіглас, який не вміє користуватися нею і готовий ризикувати заподіяти багато зла там, де хотів би зробити багато добра.

- Ми можемо негайно ж приступити до досвіду воскресіння. Тепер ледь опівночі. Час сприятливий; а так як я, слава Богу, не ризикую розпастися, то і віддаю себе в повне твоє розпорядження. Вирушимо на острів мертвих. Там ми виберемо декількох небіжчиків, яких повернемо до радощів життя. А так як вони не будуть знати, що ми є їх благодійниками, то не будуть у змозі донести на нас і ніколи не допустять думки, що були мертві, - зі сміхом закінчив Нарайяна.

Супраматі в нерішучості задумався.

Можливість бути присутнім при нечуваний досвіді до крайнього ступеня підбурювала його цікавість, а відомого роду досада на Дахира і Нару, які по ложкам відмірюють йому, як дитині, знання, спонукала його прийняти пропозицію Нарайян. З іншого боку, його чесну і добру душу турбувала боязнь заподіяти шкоду, злочинно скориставшись невідомими законами.

Уважно стежив за ним Нарайяна глузливо засміявся.

- Ти сумніваєшся? Може бути, - ха, ха, ха! - Ти боїшся Нари або Дахира? В такому випадку, залишимо те, про що я говорив. Боронь боже, щоб ти отримав через мене наганяй від своїх строгих наставників.

Яскравий рум'янець залив обличчя Супраматі.

- Годі говорити дурниці! Я ні від кого не отримую наказів. Я хочу бути присутнім при цікавий феномен, який ти обіцяв мені показати, і я йду за тобою. Дай мені тільки прибрати речі і захопити плащ.

- Як знаєш. Не забудь тільки взяти з собою флакон з первісної матерією і дай мені який-небудь плащ. Мені незручно вийти на вулицю в цьому потойбічному костюмі, - відповів Нарайяна, скидаючи на підлогу колишній на ньому плащ, який точно розплився в повітрі.

Він виявився в фіолетовому оксамитовому костюмі з широким мереживним коміром і в високих чоботях зі шпорами.

Супраматі з посмішкою подивився на нього, а потім, поспішно прибираючи речі, запитав:

- Скажи мені, чому Нара будь-що-будь хотіла перешкодити тобі придбати даний стан? Адже це ж їй все одно.

Загадкова посмішка ковзнула по губах Нарайян.

- Запитай у неї. Може бути, вона і відкриє тобі причину свого недоброзичливості до мене. Я ж не хочу ще більше дратувати її, порушуючи, може бути необгрунтовані підозри.

Десять хвилин по тому обидва пішли з палацу через таємну сходи, що виходила на бічну лагуну. Біля підніжжя сходів стояла човен.

- Я змінив свій план, - оголосив Нарайяна, сідаючи в човен і ретельно кутаючись у плащ, принесений Супраматі. - До острова мертвих занадто далеко, та до того ж там дуже важко дістати кістяк. Я придумав набагато краще. Недалеко звідси, - він назвав один з невеликих бічних каналів, - є старий напіврозвалений палаццо. Володар його, що носить древнє ім'я, зовсім розорений і животіє в одній з кімнат першого поверху, де скоро й здохне, але продати свої руїни він не хоче. У цьому палаці колись знаходилася капела, під якою був влаштований нині вже забутий склеп. Там ми і знайдемо те, що нам потрібно.

- Добре! - Відповів Супраматі, схоплюючи весла і прямуючи до вказаного місця.

Це був древній квартал Венеції. Будинки, обрамляли невеликий канал, мали здебільшого пустельний і покинутий вигляд. Нарешті Нарайяна вказав на велике, більше за інших зруйновану будівлю і сказав:

- Ось цей палаццо! Приставай до маленької двері зліва.

Супраматі причалив до стародавнього бронзовому кільцю, вставлений у стіну, і став підніматися сходами. Нарайяна попереду нього. Під тиском руки останнього двері зі скрипом відчинилися і майже відразу ж зачинилися за ними.

- Тут темно, як у диявола в горлі, - сказав Супраматі. І з цими словами він вийняв з кишені скляну кулю на бронзовій ручці; куля цей видав яскраве світло.

- А! Значить, дізналися секрет вічних ламп, таємниця яких так цікавила вчених з того часу, як вони були знайдені в римських могилах? - Зауважив Нарайяна.

- Так, ця таємниця розгадана років тридцять тому. Тепер вони у великій ходу. Ну, Нарайяна, йди вперед і вказуй дорогу, так як тобі відомо розташування цього будинку.

- О, в досконало! Я бачив цей палац в його кращі часи, а саме близько 1560 року. Тоді це був розкішний будинок.

Вони швидко пройшли цілу анфіладу порожніх зал. Яскраве світло лампи висвітлював оголені стіни, вкриті мохом фрески і потріскані плафони, що загрожували обвалитися. Важкий контраст представляла вся ця злидні, і розорення з чудовими камінами з білого і жовтого мармуру, з мармуровими і мозаїчною підлогою, покритими пилом і всілякими уламками.

Кроки Супраматі гулко лунали по кам'яних плитах; Нарайяна само безшумно ковзав поруч з ним.

Раптом дивне і важке почуття здавило серце Супраматі. У цій глибокій нічній тиші, в цій тужливої ??обстановці руйнування в ньому прокинулося щось, що нагадало колишнього Ральфа Моргана. На яке дивне пригода наважився він в суспільстві не менш дивного супутника, який став з загробного світу?

- Ах! Чи не віддавайся ти своїм дурним думкам! - Несподівано втрутився Нарайяна. - Думай краще про те, що ми маємо намір зробити. Ми наближаємося до мети. Якщо я не помиляюся, то в кінці цієї галереї ми вийдемо на невеликий двір, де колись бив фонтан, а по іншу сторону перебувала капела.

І дійсно, після кількох хвилин ходьби вони опинилися перед невеликими дверима, яка вела на двір, вистелений кам'яними плитами і обнесений галереєю з арками. В цю хвилину місяць визирнула з-за хмар, що покривали небо.

При слабкому світлі місяця на протилежному кінці двору вимальовувалося невелика будова з куполом, увінчаним хрестом.

- Капела має також вихід з іншого боку в провулок, але, без сумніву, та двері замкнені зсередини, так як в цій каплиці вже давно не відбуваються Богослужіння, - сказав Нарайяна.

- Просто дивно, як ти добре пам'ятаєш топографію і все, що стосується цієї руїни, - зауважив Супраматі.

- Нарайяна розсміявся.

- Я мав тут друзів і у свій час був частим гостем в цьому будинку. Але йдемо! Нам потрібно увійти до ризниці, що служила входом для власників палацу, які самі були будівельниками цієї каплиці.

Вони пройшли через двір, зупинилися перед невеликими дверима, источение хробаками, і Супраматі ударом плеча вибив ці двері. Ризниця була абсолютно порожня, як і сама каплиця, яка мала невимовно сумний вигляд.

Скло в двох високих і вузьких стрілчастих вікнах були вибиті, вівтар оголений. Кілька великих надгробних плит прикрашали стіни. Нарайяна пройшов углиб каплиці, де ліворуч від вівтаря перебувала кам'яна плита з вправленим в центрі бронзовим кільцем. Він нахилився і без видимого зусилля підняв плиту. Тоді, при світлі лампи, виявилися вузькі сходи кам'яних сходів.

- Це вхід в склеп, - сказав Нарайяна, починаючи спускатися по сходах.

Супраматі з лампою пішов за ним. Скоро обидва вони опинилися в невеликому підземеллі, що передував склепу. Бронзова двері склепу була закрита на засув, на якому висів великий замок. Супраматі підняв валявся в кутку шматок залізної смуги і декількома ударами збив замок. Потім він відсунув засув - і двері зі скрипом відчинилися. Зі склепу війнуло спертим повітрям, насиченим задушливим запахом вогкості. Супраматі не звернув на це уваги і увійшов в склеп. Світло лампи, яку він тримав у руці, висвітлив ряд великих і маленьких трун, що стояли на кам'яних підставках уздовж стін.

Деякі з них згнили і зотлілі дошки їх обвалилися на землю, упереміш з кістками; інші труни були цілі. Нарайяна прямо попрямував до великого і дуже масивному труні з почорнілого дуба з металевими кутами.

- Тут, - сказав він, - спочиває та, яку я хочу воскресити. Бідна Лоренца була дуже красива жінка. Її чоловік - старе чудовисько - задушив її в нападі ревнощів за те, що вона віддала перевагу молодого і красивого коханого. Ця історія не спливла на світ Божий тільки тому, що старий негідник Марко доводився родичем дожеві.

Продовжуючи говорити, Нарайяна почав знімати важку гробової кришку, яка не без зусиль піддалася його зусиллям і з шумом упала на землю. З труни піднялося цілу хмару пилу.

Потім Нарайяна скинув зітліле від часу покривало і Супраматі побачив лежало в труні тіло.

Це не був скелет, так як почорніла і висохла шкіра покривала кістки, вимальовуючи всі їх нерівності; замість очей зяяли тільки чорні западини; безгубий рот шкірив зуби і вся голова, оточена пишною масою волосся, мала вигляд черепа.

Нарайяна скривився.

- Трохи ж залишилося від красуні Лоренци! Але ти зараз побачиш, що синьйору Марко можна пробачити було прийняти на совість злочин. А що чудово збереглося, так це плаття. Зверни увагу на цю пурпурову парчу. Вона товста і міцна, як шкіра, незважаючи на те, що пробула тут більше трьох століть. Вашим фабрикам не зле було б прийняти її за зразок.

Супраматі помацав дійсно відмінно збереглася матерію. Тільки золоті мережива, які прикрашали корсаж з широкими рукавами, абсолютно почорніли.

- Однак нам пора братися за справу. Я тільки сходжу за водою до фонтану, - оголосив Нарайяна.

З цими словами він пішов, а збентежений і схвильований найрізноманітнішими почуттями Супраматі притулився до стіни.

Совість дорікала йому за те, що він вирішується на злочинний досвід, який, в разі успіху, з'явиться страшним випробуванням для істоти, над яким буде проведено; але противагою цьому почуттю стало до крайності порушену цікавість «вченого», яке і заглушало все докори. З гарячковим нетерпінням він запитував себе: не казки це, придумані Нарайяной? Невже руки скелета, що тримають хрест чорного дерева, можуть стати руками живу людину, а цей розкладений труп вийти зі своєї домовини?

Прихід Нарайян перервав його тривожні думки. До його крайнього здивування, той приніс кухоль води і запалений ліхтар давньої форми, якому було щонайменше півтори сотні років.

- Ось! - Самовдоволено сказав Нарайяна, поставивши кухоль і ліхтар на один з сусідніх трун.

- До чого цей ліхтар? У порівнянні з моєю лампою це просто світлячок, - зауважив Супраматі.

- Твій куля саме своїм яскравим і сліпучим світлом буде шкодити феномену. Прошу, загорни його і заховай в кишеню, - відповів Нарайяна.

- Це я можу так само добре зробити і при світлі ліхтаря. Але як ти запалив його? - Запитав Супраматі, ховаючи куля, що світиться.

- А ось як, - відповів Нарайяна, піднімаючи руку. В ту ж мить на його руці спалахнув мерехтливий вогник, який погас, як тільки він опустив руку.

Супраматі дістав флакон і капнув три краплі в воду. З гуртки негайно ж бризнуло велике червоне полум'я, а вода перетворилася немов в розплавлену масу.

- Вилий все з кухля в труну! - Наказав Нарайяна. Супраматі підкорився. Почувся тріск, точно вилили воду на негашене вапно.

- Тепер відійдемо в той темний куток. Звідти ми можемо все бачити, не будучи самі видимі.

Мовчки, з пригніченим серцем, Супраматі притулився до стіни і дивився на труну, де щось тріщало і кипіло, а вгору піднімався густий білуватий пар, пооране вогняними зигзагами.

Потім звідусіль - зі стелі, стін і підлоги з'явилася маса блискучих фосфоричних іскор, які, подібно до каскаду падаючих зірок з сухим тріском сипалися на масу, що кипіла в труні.

Серце Супраматі билося з страшною силою, а від хвилювання у нього перехопило подих. Майже зі страхом глянув він на Нарайяну, який стояв поруч з ним, але особи того не було видно, так як він в цю хвилину закрився з головою плащем. Плащ ж його був покритий фосфоресцирующим туманом, який ясно вимальовував на темній стіні фігуру Нарайян; рука ж з довгими і тонкими пальцями, дотримуватися складки плаща, була цілком рукою живої людини. З мимоволі тремтінням Супраматі відвернувся і знову став дивитися на труну.

Там відбулися зміни. Білуватий пар перетворився в червоне, як кров, хмара, яке швидко зникало всередині труни. В цю хвилину зі стелі, подібно блукає вогнику, спустилося велике полум'я, стрілою пронеслося через склеп і потонуло в труні, захоплюючи за собою залишки червоного хмари. Потім все згасло, і в стародавньому склепі, освітленому слабким світлом ліхтаря, настала мертва тиша.

Раптом в цій глибокій тиші щось заворушилося і пролунало шурхіт шовкової матерії. Потім почувся людський подих, такий жалібний і хворобливий, що крижана тремтіння пробігла по тілу Супраматі. Але ось на краю труни з'явилася біла рука, а потім голова і торс жінки, яка з трудом підвелася і села, важко переводячи дихання. Це особа, яка за чверть години перед тим було черепом, виражало тепер божевільний жах, а очі боязко блукали по зловісної обстановці.

- Великий Боже! Пресвята Богородиця! Отже, це не було жахливим сном, що Марко хотів задушити мене? І мене визнали померлою! - Пробурмотів тремтячий голос.

Жінка швидко випросталася, підвелася і обережно встала з труни. Раптом вона здригнулася і, піднявши ногу, уважно подивилася на неї.

- Скажіть будь ласка, які порвані черевики наділи на мене! - Продовжувала вона на чистому тосканському діалекті.

Охоплена наглою слабкістю, вона сіла на сходинку і стиснула голову руками, мабуть, намагаючись зібратися з думками.

Жадібно стежив за нею Супраматі побачив тепер, що це була зовсім ще молода струнка жінка, з розкішними чорними волоссям. Охоплена безсумнівно жахом, який навіювало їй зловісне місце, де вона перебувала, Лоренца встала і схопила ліхтар.

- Хто міг принести сюди цей ліхтар? Звичайно, він, відчуваючи, що я жива. Але де ж він? - Шепотіла вона і радісна усмішка з'явилася на її губах.

Потім вона повернулася і швидко вийшла зі склепу.

- Боже, яке чарівне створіння! Але що з нею буде? - Пробурмотів Супраматі із захопленням і жалем. - Те, що ти зробив, Нарайяна, це справа диявольське! Чи не ти чи цей «він», якого вона чекає? - З хвилюванням додав він.

- Ти - сама втілена проникливість, один Ральф. Тепер же я повинен покласти на тебе тягар заступництва Лоренці. Сподіваюся, що Нара не ревнуватиме тебе: адже ти такий праведний і вірний чоловік! - З сухим сміхом відповів Нарайяна. - Втім, навіть ризикуючи розсердити мою екс-половину, я не можу сам зайнятися воскреслої красунею. У мене немає ні людських прав, ні прав духу; але вона не зрозуміє цього, якщо побачить мене, і її любов могла б призвести мені тільки одні труднощі. А тепер - до побачення! Іди наверх! Бідна крихітка у дворі і ніяк не може зрозуміти зміни, що сталася з її палацом. Запропонуй ж їй свої лицарські послуги. До речі, повернутися до човна ти можеш іншим, більш прямим і коротким шляхом, ніж той, яким ми прийшли. У залі, де знаходиться камін, прикрашений головою Аполлона, тобто зліва двері. Вона виходить в галерею, яка приведе вас прямо в вестибюль. Я залишаю також плащ, який ти дав мені. Він стане в нагоді, щоб прикрити не зовсім модний костюм Лоренци.

За хвилину Супраматі був уже в склепі один, а Нарайяна зник.

Супраматі піднявся по сходах і побачив у дворі Лоренцу. Вона, мабуть, була перелякана і стояла в нерішучості, не сміючи рушити вперед.

- Синьйора! - Сказав він, підходячи до молодої жінки. - Дозвольте мені провести вас туди, де ви зможете відпочити.

Супраматі говорив по-італійськи.

Лоренца підняла на нього свої великі чорні очі і з видимим недовірою оглянула його високу фігуру, закутану в темний плащ, з великою фетровому капелюхом на голові. Раптом вона відступила назад і боязко пробурмотіла:

- Вбивця ?!

Мимовільна усмішка ковзнула по губах. Супраматі.

- Заспокойтеся, синьйора! Я нобілі, а не вбивця. Я хочу відвезти вас до моєї дружини. Решту ми обговоримо пізніше, - додав він, накидаючи плащ їй на плечі і беручи ліхтар.

- Розумію! Вас послав Нарайяна. Він знайде мене і візьме під своє заступництво, - відповіла Лоренца, опускаючи капюшон. - Але я не хочу йти через будинок: Марко може дізнатися про це. Ми можемо вийти через капелу.

- Не бійтеся нічого, синьйора! Ніхто не побачить і не зупинить вас. Ви можете сміливо довіритися мені.

Сторопілі Лоренца послідувала за ним. Але коли вона проходила по порожнім і напівзруйнованих кімнатах, нею опанував такий жах, що вона схопила Супраматі за руку і вигукнула задихається голосом:

- Що це означає? Весь будинок розграбований. Що ж могло статися тут в кілька днів?

- Ви скоро все дізнаєтеся, синьйора! Тут не місце для довгої розмови, - відповів Супраматі, захоплюючи супутницю до виходу.

Під час переїзду не було сказано ні слова; але коли Супраматі причалив до свого палацу, Лоренца крикнула глухим голосом:

- Ви замишляє зраду, синьйор незнайомець? Ви везете мене до палацу Нарайян? Тут він не стане ховати мене. Відвезіть мене до нього! Я хочу його побачити! - Додала вона, вибухаючи риданнями.

Іронічна і сумна посмішка ковзнула по обличчю Супраматі.

Разом з життям в душі нещасної прокинулася і любов до зрадив її людині, яка була причиною її сумної смерті і який вирвав тепер її з труни тільки для того, щоб зробити «цікавий досвід» і довести, що він може воскрешати мертвих.

У коротких, але рішучих виразах він переконав Лоренцу вийти з човна і мовчки провів її в вітальню Нари, де і попросив почекати його. Сам же він пройшов прямо в спальню дружини, щоб повідомити їй про те, що сталося.

Нара не спала. Вона, мабуть, була роздратована і в неспокої ходила по кімнаті. Коли увійшов чоловік, вона зміряла його похмурим поглядом.

- Ну, що скажеш нового? Яку ще нову дурість зробив ти? Співучасником якого нового ганебного вчинку зробив тебе Нарайяна? - Презирливо запитала вона.

- Прости мене, Нара, - сказав Супраматі, беручи її руку і підносячи до губ. - Це правда! Я дозволив собі захопитися досвідом злочинним, але до такої міри незвичайним, що ...

- Знадобилося вбити живу істоту і наділити в траур цілу сім'ю, щоб воскресити скелет, а Нарайяне дати можливість показати своє «знання»! Право, немає кінця його пекельної злобі, і тієї зухвалості, з якою він бавиться людськими життями, немов пішаками, створеними для його розваги. Ти вибрав собі небезпечного вчителя. Це вчений без совісті. Він користується страшними законами не для корисної мети і не з розсудливістю, як кожен справжній присвячений, а з самої злочинної безтурботністю.

- Може бути, і я був нерозсудливість, але мене захопило бажання знання. Я хочу нарешті знати властивості тієї первісної матерії, якою я володію! Ви ж з дахира залишаєте мене в невіданні, відмірюють мені знання по краплях, як ліки, - з легкої досадою заперечив Супраматі.

- Хто хоче тільки вчитися, повинен поступово рухатися вперед; ти ж, Супраматі, незважаючи на всі твої добрі якості, - жахлива дитина! Хіба не захопило тебе сьогодні твоє безрозсудне, ні перед чим не зупиняється цікавість на жорстокий і даремний вчинок? Якою буде доля жінки, яку ви, так би мовити, відтворили? Що буде вона робити, опинившись в незрозумілих для неї умовах, в цьому світі, де вона нікого не знає?

Супраматі почервонів, а потім залучив Нару до себе і поцілував у щоку.

- Твоя правда, як і завжди, моя прекрасна і мудра чарівниця. Але раз зло зроблено, допоможи мені виправити його в межах можливого. Я привіз бідну Лоренцу сюди. Не можна ж було її кинути на вулиці. Тепер вона в твоїй вітальні і, зізнаюся, у неї вигляд трохи божевільною.

- Я гадаю. По правді сказати, безумство було б для неї благодіянням. Хоча добра Лоренца і не заслуговує моєї участі і допомоги, але з огляду на протекшего часу і подвійний смерті, яку їй доведеться пережити, я прощаю тебе, і постараюся полегшити її долю.

- Ти знала Лоренцу?

- О Звичайно! Її видали заміж за одного старого, дуже багатого нобілі, який шалено любив її, але Нарайяна захопив її і спокусив. Зв'язок їх була так скандальна, що чутки про неї дійшли нарешті до синьйора Марко, і той в припадку ревнощів задушив дружину. Мучили його докори сумління, або хвилювання було занадто сильно для нього, тільки після здійснення злочину з ним трапився апоплексичного удару, а через шість місяців він помер. Що ж стосується нас, то ми виїхали з Венеції - і вся історія була зам'яли. Тепер я піду до живої покійниці, а ти, ненаситний «шукач істини», іди до Нарайяне. Може бути, він навчить тебе, як створити за допомогою первісної матерії людини. Він і це вміє робити. І якщо ви з ним не населений цілу пустелю, то, може бути, нав'яже мені турботи про який-небудь нову жертву ваших «дослідів».

Не чекаючи відповіді, Нара повернулася і вийшла з кімнати.

Лоренца сиділа у вітальні, закривши обличчя руками; в голові її бушував хаос думок, і їй здавалося, що вона божеволіє.

Очевидність вказувала їй, що з тієї хвилини, як вона втратила свідомість, до того часу, як прокинулася в склепі, сталася незвичайна зміна у всьому, що її оточує.

Вона ясно пам'ятала, як повернулася до гондолі, наповненим квітами, які в достатку кидав їй Нарайяна під час корсо на Великому каналі.

Вона насилу таїла свою пристрасть до Найспокуслівішому Нарайяне, який був чужинцем тільки за походженням, але по костюму, манерам і навіть християнському благочесті нічим не відрізнявся від венеціанських синьйорів, за винятком, може бути, свою щедрість сатрапа. З якою делікатною винахідливістю знаходив він завжди можливість обсипати її подарунками з тих пір, як став її коханцем!

Після цього дивовижного вечора настала жахлива ніч. Чоловік влаштував їй шалену сцену. Вона з тремтінням згадала спотворене обличчя, налиті кров'ю очі, які дивилися на неї з дикою ревнощами, і крижані пальці Марко, які, як кліщами, здавили її горло.

Все це відбулося всього лише кілька днів тому, а між тим чудовий палац звернувся в руїни, вулиці змінили свій вигляд, костюми перехожих не були схожі на ті, до яких вона звикла, і навіть ця кімната, куди привів її невідомий покровитель, дихала ніж -то новим, невідомим. Все було їй чуже тут, починаючи з вогню, що горів в якихось скляних трубочках, і закінчуючи меблями дивної форми, обтягнутою атласом.

Гострий біль здавила їй череп і вона, як розбита, поникла головою на стіл.

Дотик чиєїсь руки змусило Лоренцу здригнутися. Вона випросталася і схопилася на ноги.

- Мадонна Нара! Це ви?! - Пробурмотіла вона і зараз же зніяковіло замовкла.

- Так, це я, мадонна Лоренца! Ходімо в мою кімнату і там ми можемо порозумітися.

Збентежена Лоренца слухняно пішла в будуар Нари, де на маленькому столику була приготовлена ??їжа, що складалася з овочів, молока і хліба, тут же стояв кубок вина.

- Перш за все, підкріпите їжею свої сили, - сказала Нара, змушуючи сісти свою відвідувачку.

Вид страв відразу порушив апетит Лоренци. Вона випила вина і покуштувала всіх страв. Але коли вона хотіла почати пояснення, Нара зупинила її.

- Перш, ніж приступити до бесіди, вам необхідно взяти ванну і змінити плаття. Ніхто не повинен бачити вас в цьому костюмі. Отже, ходімо в мою вбиральню.

Лоренца мовчки слухала, відчуваючи себе втомленою і нездатною міркувати. Вона слухняно роздяглася і занурилася в ванну, куди Нара налила щось з невеликого флакона. Поки її гостя з насолодою милася, Нара принесла з вбиральні білизна і приготований для неї пеньюар, так як не хотіла будити камеристку.

Ванна освіжила Лоренцу, а коли вона одягла батистовое білизна і широкий шовковий пеньюар, оброблений мереживом, то відчула себе зовсім добре.

- Тепер треба поспати, - з посмішкою сказала Нара.

- Але перш я подякую вам за вашу доброту до мене. Я так мало заслужила її і дуже винна перед вами, - пробурмотіла Лоренца, червоніючи й опускаючи очі.

- Вся ваша вина переді мною прощена і забута, так як з померлими не рахуються. Для першого пояснення багатьох речей, які здаються вам незрозумілими, я повинна сказати вам, маркіза, що ваша летаргія тривала набагато довше, ніж ви припускаєте. За цей час Нарайяна помер ...

Лоренца страшно зблідла і вигукнула глухим голосом:

- Нарайяна помер, а я жива!

Заливаючись сльозами, вона продовжувала уривчасто:

- Навіщо Господь дав мені пережити його! Як не злочинна моя любов, вона пов'язує мене з ним всіма фібрами мого єства. Заради нього я готова була все перенести.

Бачачи, що Нара мовчить, сумно і задумливо дивлячись на неї, Лоренца пробурмотіла, намагаючись придушити ридання і побороти свій відчай:

- Вибачте мені таке занадто живе вираз горя, яке рівносильне для вас образи. Моє єдине виправдання полягає в тому, що серцю не можна наказувати і що він говорив мені, ніби розійшовся з вами, що ви не любите його більше і байдуже дивіться на його любов до іншої жінки. Чи це правда? Чи можливо не любити таку людину, як він?

- Це правда. Я не могла любити Нарайяну. Мене відштовхували від нього безпутна життя, аморальні принципи, зради і жорстоке легковажність, з якими він ганьбив жінок. Його поведінка по відношенню до вас і вашому чоловікові було негідно. Він видавав себе за одного маркіза і скористався його коротким відсутністю, щоб звабити вас. Ви були такі молоді і вродливі, що легко могли порушити каприз гуляки; ваш же чоловік щиро любив вас. Коли ви погубили його щастя і честь, він дійшов до злочину і помер.

- Як? Марко теж помер? - Пробурмотіла Лоренца, безсило падаючи в крісло.

- Так, вам залишається тільки молитися за нього і за вашого звабника. Господь дарував вам життя, щоб ви покаялися і присвятили залишок ваших днів молитві й очищення душі.

- Скажіть же, чому він помер, і як довго я лежала в летаргії? Одним словом, поясніть мені все, що сталося з того часу, як я ... знепритомніла, - несміливо попросила Лоренца.

- Тільки не тепер; на сьогодні і так досить хвилювань. Мені потрібно буде передати багато, що сильно хвилює вас, а ви настійно потребу у відпочинку.

Бачачи, що Лоренца збирається протестувати, Нара сказала владно:

- Без заперечень! Прийміть ось ці заспокійливі краплі, лягайте в сусідній кімнаті на диван і спите. Завтра ви дізнаєтеся все, що побажаєте.

І дійсно, Лоренца сама не усвідомлювала, що сили її остаточно виснажені. Жахливий «досвід», який винесли її душа і тіло, давався взнаки. Тому, тільки-но вона лягла на диван, як прийняте нею наркотичний засіб занурила її в глибокий сон.

Нара задумливо й сумно дивилася на гарне обличчя, яке протягом століть було прахом, і тепер жваво злочинної волею. Важкий зітхання вирвалося з її грудей.

- Нещасна! Які моральні муки чекають тебе при пробудженні. Коли ж, Нарайяна, вразить тебе небесне правосуддя? Коли усвідомлюєш ти злочинність легковажності - грати страшним знанням, що потрапили в твої руки? - Пробурмотіла вона.

- Ти ненавидиш мене, а тому так нещадно судиш, - вимовив звучний і добре знайомий голос.

Нара швидко обернулася, і її спокійний, ясний погляд зустрівся з палаючими очима Нарайян.

- Ти з'явився помилуватися на своє диявольське справа? Невже тебе не мучить совість, що ти знову так жорстоко повівся з цією жертвою своїх забаганок? - З докором зауважила Нара. - Але, - продовжувала вона, - ти добре знаєш, що я не ненавиджу тебе, так як ступінь мого посвяти виключає таке погане почуття. Я тільки шкодую тебе і дорікаю, що ти, тримаючи в руках кубок знання, вважав за краще йому кубок насолод. Мені шкода, що ти не захотів струсити з себе прах вульгарного людини і користуєшся обривками набутих знань тільки для того, щоб робити зло і дурість. Ти сам знаєш, що на твоє минуле лежить більше прокльонів, ніж благословень.

- Це ти все натякаєш на воскресіння Лоренци?

- Не тільки про нього. Згадай, скільки зробив ти окультних зловживань, забуваючи, що грізний, що чинить і руйнує двигун довірений нам для того, щоб ми були його безмовними і вірними зберігачами, а зовсім не для того щоб користуватися ним заради забави або для задоволення особистих фантазій. Статус братства, членом якого ти був, строго забороняють вживати первісну матерію для порушення діючих загальних законів, як-то: для воскресіння мертвих, що створило б жахливий безлад і викликало б нечувані ускладнення. Якби кожен з нас користувався відомими властивостями таємничої есенції подібно тобі, ми перевернули б всю планету.

- Твоя правда, Нара, і, проте, все-таки помиляєшся. Воскресіння одного істоти не запалить світ і не похитне мудрого закону, що прирікає смерть все живе. Точно так же нікому не принесе шкоди, що я прийняв кілька крапель есенції життя.

- Для тебе наслідки цього будуть дуже важкі.

- Ці наслідки я і буду нести сам. Але чи можеш ти, знаючи закони, яким я підпорядкований, так строго засуджувати мене? Тобі відомо, що внаслідок довгого життя моє астральне тіло надто просякнуте первісної матерією і що протягом часу, яке важко визначити, я не можу знову втілитися. Таким чином, я засуджений на блукання.

Але так як мене не допускають до вищих сфери, то я повинен тягнути своє існування в людській середовищі, а ти сама розумієш все невигоди подібного стану. Яке людське уява здатна придумати більш жахливий пекло, ніж блукання біля землі! Танець мертвих, людей, і тварин, атмосфера відчайдушної боротьби мільярдів істот, які шукають рівноваги, безладні стогони, картини злочинів, що наповнює все пекельний вихор смертей і народжень - немає, існувати в таких умовах у мене не вистачає сил.

Бідне людство і так досить страждають, щоб збільшувати ці страждання. Продовжувати ж існування бродячої собаки я не хочу ні за що на світі. Тому-то я і вирішив знову наполовину увійти в людство, щоб бути в змозі сховатися, коли цього побажаю, від задоволення споглядати навколишній і животіння в смердючій атмосфері першої сфери.

Полудух, напівлюдина, я буду жити в Індії подібно йогу і буду підкріплювати свої сили необхідними життєвими струмами, але не стану нікому робити зла, не рахуючи, звичайно, жартів над негідниками, що не заслуговують нічого кращого. Обіцяю тобі більше не користуватися початкової матерією, а буду бавитися лише своєю подвійністю. Уяви тільки, як буде смішно, якщо яка-небудь стара леді, не бачачи мене, настане мені на ногу, а я закричу «ай!» І вирву у неї ридикюль; або, наприклад, якщо я скажу: «Ха! ха! »на вухо якомусь обожнювачу, коли він освідчується в коханні своїй коханій.

- І подібні дурниці можуть розважати тебе? Право, ти гідний жалю, Нарайяна! Великий Боже! Кому ж буде дано вселити тобі любов до істинного знання! - Зітхнула Нара.

- Заспокойся! Я не буду займатися виключно дурницями. Як тільки я пристойно влаштуюся, - адже тобі відомий мій девіз: «якщо жити, то треба жити добре», - і трохи позабавлюсь, засліплюючи людей своїм блиском і заінтріговивая їх навколишнього мене таємничістю, я обгрунтую невелику школу посвяти. У мене буде кілька учнів, яких я навчу якщо не вищої магії, то у всякому разі, феноменам, що викликається полумагом. І ти побачиш, що мене будуть поважати не менш, ніж Супраматі, який обдарований всіма якостями, щоб стати справжнім магом, що без найменшої заздрості я і визнаю. А тепер - до побачення, моя прекрасна екс-дружина! Запрошую тебе разом з Супраматі відвідати мене. Ви будете бажаними гостями, особливо ти, так як відмовившись від прав чоловіка і від усіх пов'язаних з ними задоволень, я зберігаю за собою права кавалера і постараюся увагою другого загладити всі помилки першого.

- Шут! - Сказала Нара, знизуючи плечима і мимоволі сміючись.

У своїй кімнаті Нара застала схвильованого і стривоженого Супраматі. Він одразу ж запитав про Лоренцу. Нара розповіла йому, що вона зробила, і додала, що бачила Нарайяну, який закидав її в ненависті до нього, внаслідок якої вона нібито занадто строго судить його.

- Я теж думаю, що ти до нього недоброзичливо, - зауважив Супраматі. - Ти дуже розсердилася, коли я дав йому трішки еліксиру, а тим часом не все тобі байдуже?

- Звичайно, все одно, за винятком деяких флюідіческіх незручностей, що виникають від уз, які утворилися між нами протягом століть. Я просто вважала непотрібним і небезпечним вводити Нарайяну в спокусу. Якби він залишався в стані блукання, то відразу до свого стражденному положенню все-таки спонукало б його вперед по шляху очищення і серйозної праці. Тепер же він зупиниться на одному місці, буде бавитися і нічого не робити.

- У такому разі, я щиро шкодую про свою непередбачливість, - з жалем сказав Супраматі.

- Тепер уже ніякі жалю не допоможуть. Ні, мій друг, я бачу, що тобі треба ще багато вчитися, перш ніж ти придбаєш не тільки знання істинного мага, але і його розсудливість.

глава п'ята | глава сьома

Глава перша | глава друга | глава третя | глава четверта | глава восьма |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати