Головна

глава третя

  1. У цей день землю не можна орати, копати, забивати кілки. У середній смузі Росії солов'ї співають. Третя і остання зустріч прольоту.
  2. Друга і третя глава
  3. Друга руна - ИНТА (?), Що виходить за Піднебесну, означає Істину. Третя руна - Земля. І четверта - руна Світ.
  4. глава третя
  5. Розділ третій
  6. глава третя
  7. глава третя

Минуло кілька тижнів, не принісши з собою нічого особливого. Супраматі з жаром вивчав магічні знаки і дивні, майже завжди незрозумілі формули, які супроводжують їх. Коли ж він просив Дахира пояснити їх йому, той відповідав, що треба перед тим добряче завчити їх. - Але ж набагато важче завчити нісенітницю, яку не розумієш! - З нетерпінням заперечував Супраматі.

- А тим часом, це необхідно; так як, якщо б ти розумів сенс цих магічних формул, то вони відразу ж викликали б властиві їм явища - і ти опинився б в положенні учня чаклуна у Гете. Тільки незнання вимовлених тобою слів заважає твоїй думки і волі привести їх у рух.

Супраматі частка-сен був задовольнитися таким поясненням. Мало-помалу він почав усвідомлювати справедливість слів Дахира, помічаючи і сам дивні явища.

Так, коли він вимовляв магічні формули, почало закрадатися якесь невизначене, але невимовно тяжке занепокоєння. Йому чувся дивний шум, біля нього з'являлися тіні, в темних кутках спалахували іскри і гаряче віяння пробігало по його жилах.

Коли подібного роду прояви робилися вже занадто виразними, Дахир переривав вивчення формул і на деякий час переходив до інших занять. Тоді він говорив своєму другові про приховані властивості дорогоцінних каменів, вказуючи йому на різні кольори, які вони випромінюють, ілюструючи прикладами дії, вироблені цими світловими еманації на рослини, тварин і людей.

Вони вивчали також рослинні, тваринні і мінеральні отрути, властивості рослин і дію тваринного магнетизму; але тепер очам молодого доктора відкривалася зовсім нова ботаніка і нова хімія.

Вони продовжували також вправи дисциплінування думки. Одного разу Дахир приніс в лабораторію велике коло, закритий чорним сукном. Поставивши його на стіл, він зняв покривало.

Супраматі з цікавістю став розглядати червонувато-синій металевий диск, що відливав всіма кольорами веселки, як і магічні дзеркала, бачені раніше. Цей диск був вставлений в рамку, в яку були вставлені різні метали, дорогоцінне каміння та медальйони з рідиною. Нагорі ж рама була прикрашена медальйоном у формі амфори.

- Що це? Це теж магічне дзеркало? Для чого воно служить? - Запитав Супраматі.

- Так, це магічне дзеркало, тільки воно зроблено з інших матеріалів, ніж ті, які ти бачив. Воно допоможе тобі досягти дуже важкого вміння управляти і дисциплінувати живу думку і її зображення. Це дзеркало, бач, складено з найбільш сприйнятливих речовин. Воно чутливіші барометра, який сприймає тільки коливання атмосфери. На цьому дорогоцінному інструменті, необхідному кожному справжньому магу, відображаються найлегші вібрації думки; це барометр душі. Профани нерозумно уявляють, що магічне дзеркало має тільки одне призначення: відкривати магу картини минулого і майбутнього і видавати таємниці того чи іншого суб'єкта, абсолютно байдужого вченому. А тим часом в дійсності цей інструмент призначений для серйозних занять і служить для вправи думки. Настав час і для тебе приступити до таких занять. Отже, дивись на диск, думаючи про який-небудь речі і намагаючись якомога точніше уявити її собі. Вибери якусь просту, але точно певну річ, щоб з самого початку звикнути ясно формулювати свою думку, так як швидкоплинні і хаотичні думки не відтворюють нічого.

Супраматі нахилився і став дивитися в дзеркало. В ту ж мить в його розумі виникла маса предметів, причому його думка не могла зупинитися ні на одному з них. Але яким було його здивування, коли він побачив, що на металевій поверхні відбився цілий хаос речей, істот і квітів, які змішувалися, гримасували і нарешті зникали в кривавому тумані. У Супраматі закрутилася голова і він закрив очі.

- Стій, стій! - Скрикнув зі сміхом Дахир. - Ти відтворюєш більше думок, ніж дзеркало може вмістити. Повторюю тобі, вибери якусь одну просту річ, як-то стілець, пляшку, який-небудь фрукт або ще що-небудь конкретне. І чим чіткіше буде твоя думка, тим життєво і досконаліший буде відтворене нею зображення.

Супраматі вдруге нахилився до дзеркала, зосередився, і в дзеркалі скоро з'явилося сіре і невизначене зображення пляшки; але майже в ту ж хвилину, затуляючи її собою, з'явилося зображення склянки, наповненого пінливою рідиною, а навколо всього цього замигтіла досить невизначена і кумедна суміш голів Лормейля, П'єретти і решті їх компанії, уявлення про яких у нього якось мимоволі з'єдналося із зображенням пляшки. Розсерджений Супраматі випростався, мимоволі сміючись.

- Ніколи не думав я, що так важко зосередити думку на якомусь певному предметі, - зауважив він.

- Ніхто про це не думає і не звертає уваги на безладну роботу мозку, - з посмішкою відповів Дахир. - У результаті виходить, що в житті думають про масу непотрібних речей, втрачають час і безцільно стомлюють розум. Тепер же дивись! Я покажу тобі, як діє на цей інструмент вже дисциплінована думка. Я буду думати про тарілці з фруктами.

І Дахир в свою чергу схилився до дзеркала. Погляд його засяяв і став нерухомий; між бровами з'явилася невелика складка.

На полірованій поверхні негайно ж з'явилося зображення тарілки з грушами, яблуками, виноградом та іншими фруктами. Все було пофарбовано і здавалося живим.

Супраматі скрикнув від подиву і захоплення; але Дахир похитав головою.

- Тут нема чим захоплюватися, - сказав він. - Моя думка була досить недбало. Тарілка залишилася забарвленою, а вишні на задньому плані розцвічені в повному обсязі. Ці неточності походять від того, що я занадто поспішав уявити річ, яку хотів показати тобі; тоді як слід діяти точно, надаючи кожній речі, як живописець, форму, колір і природні відтінки.

Дахир продовжував дивитися на викликане ним зображення, і Супраматі, до крайнього свій подив, побачив, що на тарілці з'явився витончений малюнок, а фрукти взяли свою природну забарвлення.

- Дивно! - Скрикнув він. - Але скажи, чому уяву, викликане моєю думкою, майже з такою ж швидкістю зникло, як і з'явилося. Це ж здається справжнім живописом і тримається ось уже кілька хвилин.

- Причина залишається все та ж. Твоя непостійна, побіжна і хаотична думку, не будучи в силах створити нічого певного, ще менш може утримати це зображення. Я думаю тільки про те, що хочу викликати, і не даю мозку породити ніяку іншу думку. Мозок - це такий же орган, як і рука; потрібно тільки розвивати силу його мислення і змусити слухняно працювати.

- А можливо на цьому дзеркалі відтворювати з таким же досконалістю складні картини?

- Безсумнівно! Будь-яка твоя думка може відображатися тут. При навику згодом в цьому дзеркалі, як в панорамі, буде проходити цілий ряд картин. Зараз я покажу тобі декілька картин такого роду. Звичайно, це набагато важче, ніж відтворити зображення пляшки, а тим часом то, що я покажу тобі, це тільки азбука великого мистецтва мислити.

Все більше і більше зацікавити, Супраматі став дивитися в дзеркало. Тепер воно, здавалося, розширилося, збільшилася і в ньому відбилася величезна, освітлена місяцем водна поверхня океану. Але ось з хвиль повільно виросла і наблизилася скеля, на якій знаходився таємничий притулок лицарів Грааля.

Дивовижна картина ця стала поступово бліднути і розпливлася в сіруватий пар, поступившись місцем храму братства під час здійснення богослужіння.

Так, це дійсно була велика залу з її колонами, тонким різьбленням і різнобарвною мозаїкою. В отвір купола лилися сонячні промені, заливаючи світлом кам'яні плити і білосніжний одяг лицарів. На сходинах вівтаря стояв старійшина братства, а перед ним сам Супраматі.

Це було саме життя; тут ніщо не було забуто; все дихало і жило. Яким великим артистом-мислителем треба було бути, щоб так відтворити природу і викликати в цій похмурій лабораторії поява океану або залити його яскравими сонячними променями.

З почуттям майже боязкого захоплення дивився Супраматі на Дахира, який дивно нерухомим поглядом продовжував дивитися в магічне дзеркало. Але раптом він провів рукою по очах і з посмішкою повернувся до свого друга; картина відразу ж зникла, і дзеркало прийняло свій звичайний чорний колір.

- Дахир! Ти досяг досконалості в цьому великому мистецтві, про існування якого я і не підозрював. Мені здається, що я ніколи не досягну такого майстерності.

- Ти мене вважаєш таким великим майстром тільки тому, що не бачив поки нічого кращого, - зі сміхом відповів той. - Моя думка не виробляє ще аромату, звуку та ін. Взагалі я далекий ще від мети. Але так як твоє захоплення лестить моєму самолюбству, то я покажу тобі ще частинку свого мистецтва, а саме, зроблю мою думку видимої для іншого. Втім, ці явища трапляються і у профанів, які тлумачать їх криво і навскіс і називають «Прижиттєвими примарами».

Самий факт так часто виявлявся, що заперечувати його вже неможливо. У хвилину смерті або небезпеки багато були своїм близьким з реальністю живих людей; іноді навіть до них торкалися і говорили з ними.

Насправді ж ці «примари» - не що інше, як могутнє прояв думки, що сталась не тільки видимої, але й відчутну.

Тільки у профанів феномени ці відбуваються випадково і несвідомо, я ж можу викликати їх по своїй волі.

Додам ще, що пасивна думка, тобто коли ти не думаєш нічого певного, відбивається в магічному дзеркалі у вигляді фосфоричних ліній, більш-менш яскравих, дивлячись по енергії мозкових вібрацій. Але думка не повинна бути пасивною, а повинна бути діяльною і трудовий. Тільки робота думки повинна бути гармонійна, щоб не втомлювати мозку, так як будь-хто знає і випробував на собі, що бурхливі і схвильовані думки викликають страшне виснаження всього організму.

Тепер же підемо в сусідню кімнату і подихаємо чистим повітрям, а потім я покажу тобі мою думку, видиму на відстані.

- Ти втомився? - Запитав Супраматі, з насолодою вдихаючи чистий і свіже морське повітря.

- Я-то не втомився, але у тебе - абсолютно розгублений вигляд, хоча те, що ти бачив, не повинно б так хвилювати тебе. Навіть ваша «офіційна» наука починає переконуватися в відчутності думки; її навіть фотографують. Без сумніву, ці досліди ще слабкі і погано вдаються, як це буває завжди при новому відкритті. Проте люди знаходяться на шляху підпорядкування науковому контролю самого бурхливого і свавільного з людських почуттів.

Навіть нам дисциплінувати думку і її знаряддя - мозок - представляє величезний труд. Здавалося б, що вчені, трудівники розуму, що можуть розумово вирішувати найскладніші проблеми, вже зробили цей перший крок; а тим часом, якби їм знадобилося сконцентрувати всю свою волю на зображенні одного предмета, ти побачив би, які зигзаги відіб'ються в магічному дзеркалі.

Для тебе, Супраматі, безумовно, необхідні заняття, до яких ти сьогодні берешся, так як ти повинен подумки відтворювати всі каббалістичні знаки і магічні символи заклинань, причому все це ти повинен робити швидко і точно, без найменшої тіні коливання.

Після годинного відпочинку вони повернулися в лабораторію і, ставши перед магічним дзеркалом, Дахир сказав:

- Зараз я буду вітати Ебрамара, а ти дивись в дзеркало. Звичайно, навряд чи мені вдасться надати собі цілком реальний і життєвий вид, так як це вимагає величезного зосередження волі, але ти все-таки побачиш мене.

Насупивши брови, з надувся від зусилля волі жилами на лобі, Дахир сперся на спинку крісла, на якому сидів Супраматі, і той незабаром побачив в центрі дзеркала блискуче коло, швидко розширився в гігантський диск місячного світла. Потім перед його ураженим поглядом здалася тераса його палацу в Гімалаях.

У заваленого книгами столу сидів Ебрамар, схилившись над зв'язкою папірусу; поруч, на килимі, лежала біла хорт собака.

Як зачарований дивився Супраматі на добре знайому йому картину: на зелену галявину, засіяну яскравими квітами, на фонтан, чиста струмінь якого виблискувала діамантовими бризками, на снігові вершини гір, що обрамляють горизонт. Раптом на темній блакиті неба з'явилося і стало швидко наближатися обертається червоне хмара.

Собака насторожила вуха, сіла і спрямувала розумний погляд на господаря, а той, підняв голову, здавалося, став до чогось уважно прислухатися.

Червоне хмара спустилася тепер на терасу, і Супраматі побачив, що це був Дахир. Постать його була повітряна, контури тіла не зовсім визначені, але голова вималювалася ясно і була цілком пізнавана.

Супраматі мимоволі повернув голову і здригнувся. Дахир стояв як і раніше спершись на спинку крісла; тільки смертельно бліде обличчя його і скляні очі нагадували труп. Супраматі з жахом дивився на широко відкриті потемнілі очі його і похололі, нерухому руку, яка прийняла воскової відтінок. Так, це дійсно було тіло, покинуте життєвою силою.

З крижаної тремтінням він перевів свій погляд на дзеркало. Там як і раніше стелився веселий пейзаж індійського палацу. Ебрамар встав, привітна посмішка освітила його добре обличчя, і він подав дахира руку.

За рухом губ обох Супраматі зробив висновок, що вони розмовляють. Потім Ебрамар взяв з найближчої вази пурпуровий квітка і вклав його в руку Дахира. Вся сцена відбувалася так близько, що Супраматі здавалося, що йому варто тільки простягнути руку, щоб доторкнутися до руки Ебрамара. В цю хвилину той обернувся, посміхнувся і зробив вітальний знак, як ніби бачив молодого доктора; потім він знову сів на своє місце, сперся на стіл і спрямував замислений погляд на фігуру Дахира.

Остання відступила назад і знову перетворилася в червоне хмара.

За хвилину картина зблідла і зникла - і Супраматі почув у себе за спиною важкий і глибокий подих.

Він швидко обернувся і зустрів блискучий погляд приятеля, який з доброю посмішкою подав йому квітку і сказав:

- Ебрамар кланяється тобі і надіслав це на пам'ять. Супраматі схопився зі стільця і ??стиснув голову руками.

- Ах! - Скрикнув він хрипким від хвилювання голосом. - Це вже не прояв думки, а справжня магія. Це просто чарівна казка!

Дахир похитав головою.

- Ні мій друже! Те, що тобі здається чарами або дивом - не що інше, як просте прояв думки і астрального тіла, виділеного за допомогою волі з тілесної оболонки. Втім, те, що я показав тобі, сущі дрібниці в порівнянні з тим, чого можна і має досягти. Коли я навчу тебе того мало чого, що сам знаю, ми обидва станемо учнями Ебрамара. Під його керівництвом ми будемо вивчати вищу магію, і перед нами відкриються інші горизонти.

- Дахир! Це гордість, прикрита скромністю, змушує тебе говорити, що ти мало знаєш, коли ти досяг уже досконалості, - сказав Супраматі, знову спускаючись на стілець і притискаючи до чола чудовий квітка, наповнив ароматом всю лабораторію.

Дахир задумливо і важливо похитав головою.

- Ти погано судиш про мене тому, що не маєш жодного поняття про незмірності знання, яке залишається нам осягнути. Ебрамар, звичайно, велетень знань, в порівнянні з яким я - жалюгідний пігмей; а й він, мудрий великий вчений, для якого, на мою думку, у всесвіті немає більше таємниць, зблід, кажучи мені одного разу: «Коли я кидаю погляд на нескінченні таємниці, які мені належить ще вивчити, я тремчу від свого невігластва і відчуваю себе сліпий і незначною порошиною! »

- Прости мене, брат, за мої дурні та образливі слова, - сказав Супраматі, обіймаючи Дахира. - Але у мене іноді паморочиться голова в цьому дивному світі, куди мене так несподівано кинула доля.

- Я анітрохи не ображаюся і чудово розумію стан твоєї душі, так як сам пройшов через все це. Але на сьогодні досить! Ти стомлений і дуже схвильований. Підемо до Нара: її присутність найкраще заспокоїть тебе.

З цього дня Супраматі з новим запалом взявся за роботу. Особливо він прагнув дисциплінувати свою Думка і цілі години проводив перед магічним дзеркалом; а коли металевий диск вперше відбив правильний і злегка забарвлений зелений лист, Супраматі відчув таку наївну радість, що Нара і Дахир від душі реготали.

Зате вивчення магічних формул, в яких він нічого не розумів, різних каббалистических знаків і довгого списку дивних імен було йому надзвичайно нудно, і тільки постійним зусиллям волі він змушував себе купувати ці знання, що здавалися йому абсолютно безплідними. Часто він слабшав і відчував глибоке стомлення, що не мало, втім, ніякого відношення до його фізичним силам, так як він незмінно залишався сильним і здоровим; але розумова робота ставала іноді для нього нестерпною, хоча він і намагався мужньо побороти подібну слабкість.

Дахир уважно стежив за станом душі свого учня і в важкі хвилини допомагав йому: або переривав роботу на кілька днів, які присвячувалися відпочинку та розваг, або міняв предмет занять, що теж завжди давало відмінні результати.

Колишня спеціальність анітрохи не втратила для Супраматі свого інтересу; дивні і зовсім нові погляди на мистецтво зцілювати і руйнувати, які відкривав йому його вчитель, так само жваво цікавили його, як і мистецтво думати, яке він з таким запалом вивчав.

Одного разу, коли вони довго говорили про лікування різних хвороб, Супраматі несподівано запитав:

- Поясни мені, заради Бога, Дахир, чому необхідно бути хорошим лікарем, щоб зробитися чаклуном чи магом хоча б нижчого порядку?

- Тому що тіло є головним об'єктом, на якому практикується нещасливе знання чаклуна; а тим часом це необхідне знаряддя душі - дуже складна і вимоглива машина. Тому магу обов'язково треба знати всі засоби, що служать для зцілення, а також і для руйнування тіла. Як лікар, ти знаєш, що для утворення людського тіла природа вживає мінеральні, рослинні і тваринні речовини, які поглинаються матір'ю під час вагітності і служать потім для підтримки полум'я тієї краплі первісної матерії, якою батьки обдаровують майбутнє істота в хвилину зачаття. Дія інших дуже могутніх агентів, якими є колір, звук, аромат і ін., Ще мало відомі сучасній науці. Тим часом справжня медицина полягає в умінні користуватися всіма засобами для видалення з організму зайвих речовин і для введення в нього бракує.

Тому тобі слід навчитися знаходити скрізь - і в атмосфері, і в різних царствах природи діючі сили, здатні підтримувати життєвість всякого створення; а в той же час ти повинен вивчити засоби руйнування, як окультні, так і матеріальні.

- Я завжди цікавився ботанікою і чудовими властивостями рослин; але те, що я вже чув від тебе, доводить, що я дуже мало знаю про це, - задумливо зауважив Супраматі.

- Це цілком природно, тому що наука в лікуванні відводить рослинам другорядне місце. У своєму жалюгідному невігластві людина зневажає ногами скромних благодійників людства, що ростуть біля його ніг; але ж природа за своєю мудрою передбачливості дала необхідний засіб проти кожного недуги. Якби доктора володіли лупою, схожою на наші магічні окуляри, вони були б вкрай здивовані зробленими ними відкриттями. Для доказу я покажу тобі деякі трави і коріння під магічними очками, так як твоє духовне зір ще не розвинулося.

Дахир підійшов до великої дубової скриньці з металевими кутами на бронзових ніжках і відкрив її. Вся внутрішність шкатулки була розділена на відділення, наповнені травами, сухими квітами, корінням, бульбашками і дорогоцінним камінням.

Супраматі нахилився і з цікавістю став розглядати вміст скриньки; Дахир же вийняв з двох суміжних відділень рослини і поклав на стіл.

- Ти хочеш показати мені арніку і валеріану? - З подивом запитав Супраматі.

- А ти очікував побачити яке-небудь незнайоме, незвичайне вже по одному своєму виду рослина? - З посмішкою відповів Дахир. - Я з наміром вибрав ці добре знайомі трави, за якими навіть ваша «горда» наука визнає цілющі властивості, хоча і відносить їх до народним засобам. Тепер візьми магічні окуляри і полюбуйся цими двома великими представниками рослинного царства в усьому їх окультному блиску. Те, що ти побачиш, це - вищий ступінь відкритого Гелленбахом світла, який видають предмети, і який він назвав - «Одом». Тобі відомо, що це відкриття ще сильно оскаржується; поки найбільше, що допускається як факт, це те, що з кінців пальців і з кристалів виходять світлові промені різного забарвлення. За допомогою цього інструменту ти побачиш астральну силу, що виходить із кожного предмета. присвячені бачать її безпосередньо, своїм спірітуалізованним зором, яке одразу ж дозволяє їм судити, здорове ця речовина або шкідливе.

- Дозволь мені ще раз оглянути неозброєним оком цих великих цілителів рослинного царства, щоб я міг краще усвідомити тієї різниці, яку потім побачу, - сказав Супраматі, уважно оглядаючи маленькі квіти арніки і потемнілі корінці валеріани. - Мої сліпі і неосвічені очі не можуть відкрити нічого особливого в цих двох представників рослинного світу, - з посмішкою зауважив він, надягаючи дивні окуляри.

І раптом крик подиву і захоплення зірвався з губ Супраматі, до такої міри скромне рослина змінила свій вигляд. Маленькі жовті пелюстки арніки здавалися золотими зірками, а серцевина перетворилася в кулю синюватого світла, який безперестанку вібрував. З жовтих пелюсток виходили маленькі, точно електричні голки, які, проходячи крізь блакитне хмара, здавалося, ткали в атмосфері тонку, як павутина, тканина, яка покривала рослина світиться покровом, який вібрував і був поборознена блискавкою.

- Бачиш ти дивовижну роботу? Це - флюідіческій ткач. Він відновлює і усуває пошкодження тканини, як флюідіческой, так і матеріальної, завдані пораненням, ударом і ін. Звідси його чудові властивості, які лікують рани і попереджуючі погані наслідки переломів і ударів. Цілющий аромат арніки негайно ж дезінфікує пошкоджене місце, а маленька електрична машина розганяє накопичилася від удару кров, замінює, де потрібно, життєве речовина і відновлює тканину. Крім того, арніка має здатність залучати і нагромаджується в собі величезну кількість сонячного тепла. Ти можеш сам уявити собі, яке могутнє дію виробляють сили цього скромного цілителя на організм людини, тварини і навіть рослини, коли вміють вживати його для лікування зламаних, зім'ятих і вмираючих від виснаження квітів. Однак не приховую від тебе, що вивчення всіх цілющих властивостей цієї рослини і їх вживання становить величезний труд. Тепер перейдемо до огляду валеріани, - додав Дахир, прибираючи в шкатулку арніку.

Мовчки і зосереджено нахилився Супраматі над корінцем, який теж змінив свій вигляд. Корінь був тепер червоний, як кров. По ньому проходили товсті жили електричних конструктивних елементів. Кожен з коренів, здавалося, був обсипаний іскрами, а в центрі горіло невелике мерехтливе полум'я, від якого по всіх його жилах простягалися вогняні нитки. З усього рослини виходив пурпурний світло з золотистим відливом, який утворив навколо нього широкий ореол.

- Астральний вогонь, що накопичився в цій рослині, будучи введений в тіло, збуджує життєдіяльність, заспокоює і зігріває організм, діючи головним чином на функції мозку і роботу серця, - сказав Дахир, знімаючи з приятеля магічні окуляри і прибираючи їх в футляр.

- Ймовірно, інші рослини менш багато обдаровані, ніж ці два князя рослинного царства? - Зауважив Супраматі.

- І так і ні! Деякі рослини мають спеціальне призначення; але немає жодної билинки, жодної трави, яка не володіла б якимось шкідливим або благотворним якістю. І це цілком природно, тому що рослина черпає собі сили з усього, що його оточує; атмосфера, струми зірок, земля з її мінералами, вода з її солями - все служить для його освіти.

Всі ці елементи з їх невичерпними багатствами, цілющими і руйнівними, знаходяться в розпорядженні вищого мага і дають йому майже фантастичне могутність, якщо ще додати аромат, звук і колір - цих великих двигунів всесвіту, якими він один може і вміє керувати. Ми ж можемо тільки навчитися користуватися лише первинними силами, вивчаючи приховані основи могутньої зла, який переховується в навколишньому хаосі.

Отже, нам необхідно навчитися робити зло, але ми не сміємо ніколи користуватися цим могутністю, а повинні вивчити руйнівні сили, підпорядкувати їх собі і користуватися нашим знанням для їх приборкання.

- Якщо я тебе добре зрозумів, то ми знаходимося в положенні всякого «чесного» людини, яка знає, що можна красти для придбання, але дивиться на злодійство, як на ганебний злочин; або який розуміє, що можна вбити для задоволення спраги помсти, але ні за що на світі не забруднить своїх рук вбивством.

- Ти дуже точно сформулював мою думку, дорогий Супраматі! Знайомство з окультних злом дається не для злодіяння, що було б негідно розуму, що прагне до світла. Володіти могутністю робити зло і ніколи не завдавати його, це відмітна гідність вищого посвяти.

- Чому допущені зносини земного світу з жахливим світом нижчих духів? - Зауважив Супраматі. - Якби тільки вищі і добрі духи спілкувалися з людьми і наставляли їх, скільки б зла було уникнути!

Дахир похитав головою.

- Твоє питання доводить повну необізнаність з загробним світом. Неможливо спорудити стіну між двома світами, так тісно пов'язаними між собою.

Істоти, що звільнилися від тіла і перейшли в інший світ, залишаються прив'язаними до землі безліччю фіброві любові, ненависті і звичок, які тягнуть їх до того місця, де вони жили. Смерть не може розбити цих уз, так як будь-яка річ, будь-яка думка, будь-яке почуття, - добре чи погане, - виділяє астральне речовина, що створює міцний зв'язок. Так звані «мертві», це - невидимі, але не відсутні істоти; і для спірітуалізованного погляду ті, кого вважають назавжди зниклими в невідомої безодні, знаходяться серед нас.

Коли ти відвідаєш навколишній нас з усіх боків невидимий світ, куточок якого бачив Данте, і який цілком заслуговує на назву пекла, тоді тільки ти будеш в змозі скласти собі поняття про пануючу там життя, про що відбуваються там битвах і про бурхливих бурях, шум яких наше грубе вухо не сприймає. Чи не чуючи і не бачачи нічого навколо себе, крім ясною і спокійної атмосфери, нібито населеної щонайбільше бацилами і атомами пилу, людина наївно уявляє, що він один живе і панує в неосяжному порожньому просторі, утворює, за його поняттями, всесвіт.

- Нара мені вже показувала безліч істот, які юрмляться навколо нас. Зізнаюся, я здригнувся, побачивши цього дивного світу з його вражаючими таємницями, - відповів Супраматі.

- Так, перша сфера, що оточує нашу планету, - місце далеко не приємне; а ти ще бачив тільки її поверхню. Я розраховую скоро познайомити тебе з деякими ватажками пекельних корпорацій - «демонами», на думку людей. У цьому світі я можу скласти тобі протекцію. У вищі ж сфери тебе введе коли-небудь Ебрамар, або хто-небудь інший з присвячених того ж рангу.

- О! Коли ж ти уявиш мене панам демонам?

- Дуже скоро, так як я бачу, що тебе вже втомило заучування напам'ять каббалистических слів і символічних знаків, в яких ти нічого не розумієш, - зі сміхом відповів Дахир.

- Так це правда! Зізнаюся, мене страшенно дратує затвержіваніе, подібно папузі, безглуздих слів, - погодився Супраматі. Потім він додав з легким коливанням:

- Скажи, дуже страшні на вигляд ці пекельні істоти? Дахир похитав головою.

- Перше враження, яке виносиш з відвідування цієї пекельної сфери, - жахливо! Я знав людину, яка без достатньої підготовки проник в цей світ і помер через двадцять чотири години, а волосся його в кілька годин побіліли, як сніг. Тобі ж нічого боятися чогось подібного. Ти - безсмертний, і твої темні кучері не ризикують втратити свого прекрасного кольору.

Це добре, інакше мені довелося б залишитися сивим на всю планетну життя, - зі сміхом сказав Супраматі.

- О ні! Є засіб повернути навіть у простих смертних волоссю їх колишній колір, а організму силу молодості.

- А тобі відомі подібні засоби, Дахир?

- Я маю деякі вказівки; справжній же рецепт цих воістину чудових засобів, якими володіють вищі присвячені, мені ще невідомий.

З цього приводу я розповім тобі один досить комічний випадок, свідком якого я був, і який ілюструє мої слова.

Одного разу я провів кілька місяців у Ебрамара. Щодня ми здійснювали прогулянки в околицях, під час яких він повчав мене своїм завжди цікавою розмовою.

Під час однієї з таких екскурсій, ми зайшли далі звичайного і у мене з'явилося бажання відпочити і напитися чогось.

Ебрамар, який, як тобі відомо, читає думки, відразу ж сказав:

- Тут, недалеко живуть бідні люди. У них ми і відпочинемо. І дійсно, через кілька хвилин ходьби ми побачили жінку, яка тонула в зелені пасовища.

Ми увійшли в першу-ліпшу халупу, що належала дуже старій жінці. Жінка ця поспішно подала нам хліб і молоко. Йдучи, я дав їй золоту монету.

Поки вона розсипалася в подяках, Ебрамар з посмішкою спостерігав за нею.

- Я теж, бабуся, не хочу залишитися невдячною за твоє гостинність. Проси в мене чого-небудь: я маг і можу виконати твоє бажання.

Стара з цікавістю і недовірою подивилася на нього, а потім боязко і лукаво сказала:

- Мій добрий пан! Якщо ти дійсно маг, то зроби, щоб у мене виросли зуби. Якби ти знав, як важко є черствий хліб, маючи всього лише один зуб.

- Тільки-то? Із задоволенням! - Відповів Ебрамар. З цими словами, він вийняв з кишені мішок, який ти знаєш і який він завжди носить з собою, дістав звідти пляшечку, і влив кілька крапель в глиняний горщик з водою.

Вода прийняла крейдяний відтінок.

- Бережи цей горщик в темному і холодному місці, - сказав Ебрамар. - Протягом дев'яти днів полощи рот цією водою по три рази на день: вранці, опівдні і ввечері. Через шість тижнів, незважаючи на твої роки, ти будеш в змозі гризти горіхи і є кірки.

Я був дуже зацікавлений і вирішив сходити через шість тижнів дізнатися про дії ліки. Але в той час у мене було так багато занять, що пройшло кілька місяців, перш ніж я міг зробити припущення екскурсію.

Стару я застав сидить перед хатиною. Вона, здавалося, помолодшала і з апетитом їла великий шматок хліба, як здалося мені, не першої свіжості.

- Ну що? Як зуби? - Запитав я. Вона швидко схопилася, простяглася і радісно вигукнула:

- Нехай буде благословенний Брама і його посол - божественний маг! Завдяки його ліків у мене такі зуби, що їм можуть позаздрити мої внуки.

Стара відкрила рот і показала мені два ряди білих, як перли, зубів, які становили дивний контраст з се старим, зморшкуватим обличчям.

- Я так економно полоскала, що змогла приділити частину цієї чудової води моїй старій сестрі. У неї тепер теж чарівні нові зуби, - додала вона.

Повернувшись додому, я розповів про цей випадок Ебрамару і просив його дати мені рецепт або, принаймні, флакон цього чудесного речовини. Ебрамар посміявся над моїм захопленням, але відмовив.

- Чи не думаєш ти скласти собі в Європі стан, наділяючи зубами негідних гуляв або беззубих кокоток, так як ти не ризикуєш втратити зуби? - Лукаво зауважив він.

На цьому справа і закінчилося. Але я знаю, що він має позитивно незвичайними засобами, які привели б в здивування лікарів.

Так, під час наших прогулянок, я бачив, як він вилікував з вражаючою швидкістю і без всякої операції декількох сліпих, з яких двоє страждали катарактою. Що ж стосується зцілення паралитиков, то це для нього дитяча гра.

- Як же він виліковує катаракту? - Запитав Супраматі, зблід від хвилювання.

- Він змочує очне яблуко прозорою, з зеленуватим відтінком рідиною. Потім він зав'язує очі хусткою і кладе хворого на землю в таке місце, куди не досягають сонячні промені. Через відомий проміжок часу, між чвертю години і більш як півтори години, залежно від важливості випадку, хворий встає зрячим і абсолютно здоровим.

Кілька днів були присвячені відпочинку в суспільстві Нари, а потім Дахир і Супраматі знову переселилися в лабораторію, щоб приготуватися до припущення побачення з сановниками загробного світу.

Вони витримували особливий режим в їжі, яка не особливо сподобався Супраматі, так як все що подаються страви мали гострий і пряний смак. Крім того, весь час він мав залишатися в темряві, а масло єдиною висвітлювала кімнату лампади видавало сильний і дратівливий запах. Нарешті Дахир наказав дуже теплі ванни, в воду яких він клав ароматичні трави, що завжди викликало у Супраматі задуха.

Якби він не цікавився так побаченням з істотами «іншого» світу, він скучив б; але розмови з товаришем підтримували його і ще більше порушували інтерес, так що він вже з гарячковим нетерпінням чекав, коли закінчаться дев'ять діб, призначені для приготування.

Нарешті настав призначений день. Незадовго до півночі обидва вони наділи чорне трико і чепчики на кшталт середньовічного капора, такого ж кольору, щільно облягали особа і зовсім приховували волосся. Потім Дахир повісив собі на шию магічний жезл, і обидва вони пройшли в лабораторію.

Тут вони запалили чотири свічки і триніжки з ароматичними травами, які з тріском горіли, поширюючи гострий і густий дим. Потім Дахир з товаришем входили до середини того магічного кола, поза яким стояли два крісла.

Піднявши обидві руки, Дахир виголосив розміреним тоном формули заклинань, вже відомих Супраматі, і майже відразу ж на кінці жезла спалахнуло криваво-червоне полум'я. Тоді, користуючись магічним жезлом, як пером, Дахир накреслив в повітрі каббалістичний знак, лінії якого, фосфоресціруя, вібруючи і потріскуючи подібно феєрверку майоріли в повітрі.

Через хвилину в повітрі утворилася хмара, швидко згустилася в спіраль чорного диму, який пролунав, відкривши велетенську фігуру людини; щільно облягати волохата одяг вимальовували його могутні форми і широкі груди.

Криваво-червоні крила височіли у нього за спиною, а з плечей спадав повітряний сіруватий плащ, який широко стелився позаду і губився в сутінках. Цей плащ витканий був точно з незліченної безлічі людських облич, неясні контури яких зливалися воєдино, і тільки фосфоресцирующие очі їх, як діаманти, горіли в хмарної масі.

Правильні риси довгого худорлявої особи дихали хитрістю і могутньою силою; очі сяяли пекучим вогнем, а два широких фосфоресцировать променя, що виходили з його чола, мали вигляд зігнутих рогів.

- Привіт тобі, Сарміель! - Сказав Дахир, кланяючись дивною особистості, яка мала вигляд цілком живої людини.

Потім, повернувшись до Супраматі, який мовчки і з жахом дивився на цього гостя, він додав:

- Дай руку, брат, твоєму новому союзнику, повелителя духів, блукаючих в першій сфері нашої планети. Йому підпорядковані мільйони злих, невидимих, незадоволених, непокірних і шкідливих істот, відкинутих в простір після життя, повної надмірностей і злочинів. Він послужить і допоможе тобі, коли знадобиться.

Подолавши внутрішню тремтіння, викликану видом цього незвичайного істоти, Супраматі подав йому свою руку.

В ту хвилину, коли їх пальці з'єдналися над магічні кругом, з жезла Дахира бризнуло полум'я, яке подібно до вогненної стріли пронизало їх руки, зафіксувавши таким чином укладений союз.

Загадкова посмішка ковзнула по бронзовому особі страшного демона, а його вогненний погляд на хвилину точно вп'явся в бліде, але рішуче обличчя Супраматі.

- Не бійся мене! - Сказав він грудним, звучним голосом. - Коли ти познайомишся з моїми підданими, ти переконаєшся, що в їхніх похмурих душах звучить стільки ж добра, скільки і зла. Нам не творять каплиць, в нашу честь НЕ куриться ладан, нам не співають подячні гімни; а між тим не один злочин, не один пожежа і не одне нещастя зупинено нашими руками. Ми тільки «демони», і ніхто не знає важкої роботи цих демонів на благо наших братів по людству. Втім, так завжди і буває! Подяка належить патентованим, канонізованим благодійникам; катів проклинають, а суддів прославляють.

Невимовна насмішка звучала в словах велетня. Відмовившись різким жестом сісти в крісло і продовжувати розмову, дух зробив крок назад. За залі зі свистом пронісся холодний порив вітру, і видіння зникло в стовпі чорного диму.

Коли розсіявся останній жмут чорного пару, Дахир вимовив нове заклинання і накреслив в повітрі новий каббалістичний знак. За хвилину у магічного кола з'явився новий привид.

Він не був велетнем, подібно до свого попередника. Це був високий і стрункий молодий чоловік; червона, щільно облягаючий одяг вимальовували його чудові форми. Бліде і прозоре обличчя його відрізнялося видатної, але зловісної красою. У великих темних і непроникних очах його світилося вираз непереможною енергії, змішаної з холодною жорстокістю. Посмішка, що грала на його пурпурних губах і відкривала білі, як перли зуби, таїла в собі щось дійсно диявольське.

Щільно облягає чепчик покривав його голову, і над чолом, між двома вогнями у формі рогів, височів блискучий хрест. На шиї у нього була надіта різнобарвна ланцюг, з якої звисали на груди велика золота зірка. На руці у нього висіла згорнута зразок ласо мотузка з вогненною стрілою на кінці. За ним був великий ореол, точно заграва пожежі. Там, оповиті димчастим паром, стояли два істоти в чорному трико з червоними поясами, довгим мерехтливого полум'я за спиною і маленькими хрестами на лобі.

Знову з'явився простягнув свою тонку і білу класично прекрасну з тонкими пальцями руку, а Супраматі майже машинально подав свою - і блискавка негайно ж зафіксувала їх союз.

На цей раз Дахир вклонився з видимим повагою і сказав:

- Той, з ким ти зараз уклав союз, мій брат, є цар ларве. Імені його тобі не потрібно, тому що досить священних знаків і формул, щоб ти міг закликати собі на допомогу в потрібну хвилину його, його помічників або одного з його підлеглих. Ти ще не маєш справжнього поняття про те, що таке ларви, ці огидні і шкідливі тварин, що населяють невидимий світ і стережуть живих, щоб губити їх. Для приборкання їх необхідний такий могутній владика, як твій новий союзник.

Більш товариський, ніж його попередник, повелитель ларве сів у крісло і слухав, граючи кільцем, прикрашеним червоним, точно крапля крові, каменем.

При останніх словах Дахира напівнасмішкуватим, полуусталое вираз промайнуло красивому обличчю духу.

- Твої слова - це ще мертва буква для твого учня, Дахир, - сказав він з легкою усмішкою. - У ньому ще надто живі «стара людина» і сучасний психіатр, щоб він міг відразу увійти в наш світ, так категорично заперечується «непогрішною» наукою, що допускає тільки те, що можна відчувати, зважити і розсікти скальпелем.

- Ти правий! Брат Супраматі ще сліпий багато в чому, але у нього є охота і завзяття, - відповів Дахир. - Щоб вірити і розуміти - треба бачити. Я розраховую скоро побувати з ним у ваших володіннях і сподіваюся, що ти допоможеш показати йому шкідливу діяльність ларве, а також як ти їх втихомирювати.

- Приходьте, і я з задоволенням покажу вам своє царство, - відповів з посмішкою дивний відвідувач. - Ви прекрасно вибрали час для відвідування. Земля в достатку відсилає нас чудові екземпляри цих «чарівних» істот, а втілені вживають всіх можливих зусиль, щоб догодити їхнім смакам. У нас справ - по горло, так як ти сам знаєш, що немає нічого важче, як відірвати людей від добре сервірованого столу. До побачення.

Він встав, зробив прощальний жест і, здавалося, потонув в червоному сутінках, який потім швидко розвіявся.

Я показав тобі двох страшних охоронців, повелителів армії зла, - Сказав Дахир, посміхаючись при вигляді здивованого і схвильованого вигляду Супраматі. - Тепер ми викличемо ще деяких глав робочих корпорацій і нижчих духів, як-то тварин і інших тварин.

Перед здивованим, але вже більш сміливим поглядом Супраматі продефілював цілий ряд істот, одні дивніше інших, за своїм виглядом і кольором. Його очам відкрився зовсім незнайомий і вражаючий світ.

Він відчував, що повинен був, ймовірно, відчувати перший вчений, який відкрив за допомогою мікроскопа новий світ, недоступний простому оку.

Нарешті різноманітність і безліч знаків і формул, які Дахир вимовляв із сміливою впевненістю (всі відвідувачі його знали, і він знав усіх), втомили Супраматі; незважаючи на гарячковий інтерес, з яким він слухав і дивився, він відчув щось на кшталт слабості.

Помітивши це, Дахир оголосив, що на сьогодні досить, і коли обидва вони повернулися до своєї кімнати, він дав Супраматі випити келих вина, а потім наказав йому взяти ванну.

- Тепер, перш ніж приступити до чого-небудь іншого, я даю тобі відпустку для відпочинку. Підемо! Нара чекає нас вечеряти. Ти цілком заслужив задоволення побачитися з нею, - зі сміхом сказав він.

Супраматі, як уві сні, пішов за дахира. У нього паморочилося в голові від всіх винесених вражень. Мріяв він або все, що він бачив дійсно існувало? Він боязко стиснув руками свій лоб, покритий холодним потом, і в голові ворухнулася думка: чи не з'їхав він з глузду, чи не знаходиться вже в будинку божевільних і не створення чи його хворого мозку вся ця дивна епопея з еліксиром життя і всіма наслідками його зустрічі з Нарайяной.

Гучний сміх Дахира вивів його із задуми.

- Не бійся! Ти - не божевільний. Все, включаючи і твою чарівну дружину, є реальна дійсність.

За хвилину обидва вони входили до їдальні, де їх уже чекала Нара.

Господиня була весела і, як завжди, чарівна. Вона поцілувала чоловіка, але коли він хотів почати розповідати їй про все, що бачив і чув з часу їх розлуки, Нара зі сміхом перебила його:

- Підемо вечеряти! Свої враження ти розкажеш мені після. Дахир так бідно годував тебе, що ти, напевно, дуже голодний.

- Дійсно, наше меню залишало бажати багато чого, - весело відповів Супраматі.

Після вечері, який з'явився Супраматі чудовим, все перейшли до вітальні. Коли вони зручно вмостилися перед каміном, Нара запитала:

- Ну що? бачив ти Його Ларвское Величність? Як він гарний, чи не так? Він був би цілком звабливим, якби тільки на ньому не лежала така противна обов'язок.

- Чи не хочеш ти змусити мене ревнувати, так відкрито захоплюючись красою царя ларве? - З посмішкою зауважив Супраматі, цілуючи руку дружини.

Потім, через хвилину, він додав:

- Мені дуже хотілося б скласти собі більш чітке уявлення про ларве. Все, що я до сих пір знаю про них, дуже недостатньо.

Нара стала серйозна.

- Ларва, мій друг, - це Нарайяна; це - істота, яка, подібно до гієні, підкрадається до людини, щоб харчуватися його життєвим соком, вселяти йому свої власні непогамовану пристрасті і захопити його в безодню моральної убогості і фізичних страждань. Той, кого ти бачив - великий благодійник людства. Ім'я його невідомо на землі, ніхто не знає, скільки жертв вдалося уникнути загибелі завдяки енергії цього духу - невтомного трудівника, який підтримує, рятує і звільняє нещасних.

Його треба бачити в справі. Сміливий і холоднокровний, він перемагає і підкорює найпідліших, небезпечних, шкідливих і огидних істот, які блукають в насиченою розкладанням земній атмосфері. Праця противний, уяви, що тобі довелося б боротися груди в груди з прокажених, і це спокута, яке він наклав на себе, іноді здається йому перевищують його сили, але його підтримує залізна енергія.

- Так, енергією і, крім того, жорстокістю віє від нього, - зауважив Супраматі.

- У тому середовищі, де він діє, потрібно і те, і інше. Ти не можеш собі уявити, що відбувається в першому атмосферному шарі, що оточує наш земну кулю.

- Хіба це гірше того, що ти показувала мені в Венеції?

- О, так, і до того ж ще в іншому роді! - Зі сміхом відповіла Нара.

- Нара! Треба справді мати дуже міцну голову, щоб не зійти з розуму від подібних пригод. Коли я думаю про все, що бачив останнім часом, мені здається, що все це було під сні.

Нара, посміхаючись, простягнула йому руку і, посадивши його поруч з собою на диван, дружньо сказала:

- Чи не є все наше життя, мій коханий, один безперервний сон? Навіть події нашої вікової життя проходять повз, подібно мінливих картин театральних декорацій; ледь з'явившись, вони знову зникають.

Супраматі, хвилюючись, розповів все, що побачив і пережив.

- Чим більше я дізнаюся таємниць, які керують людським життям, чим більше я знайомлюся зі страшними законами нескінченності, тим більше звикає до вивчення їх, - закінчив Супраматі.

- І ти добре чиниш! Знання - це якір порятунку нашої довгого життя. Одне воно може примирити їх з моральними стражданнями нескінченного існування, яке відмовляє нам навіть в необхідному могильному відпочинку. Для нас робота - це підтримка, забуття, прогрес, якщо ми не хочемо пащу, як упав Нарайяна, - задумливо зауважила Нара.

З цього дня Супраматі зі все зростаючим жаром знову взявся до роботи. Його заняття до такої міри поглинули його, що він забув про все інше. Його інтерес до зовнішньої життя остаточно згас, і він жив виключно в химерному світі окультного знання, відкривав йому все нові горизонти. Тепер Дахир мав навіть зупиняти його, щоб він час від часу давав собі кілька днів відпочинку.

У старому замку днів не рахували. Там ніщо не змінилося, і як і раніше панувала спокійна розкіш, тиша і самота. Кілька старих слуг зникли і були замінені іншими, теж старими, мовчазними і скромними. Супраматі ледь помічав ці зміни, так як управління будинком цілком лежало на Нарі. Він же був занурений у вивчення магічних формул, які скоро не мали від нього таємниць. Він міг уже приступити до викликання і проникати в області чорної магії з її страшними настановами і жахливою могутністю робити зло.

Супраматі не нехтував також і медициною. Тільки він вивчав тепер абсолютно новий метод лікування і вживання нових засобів. Магнетизм, ясновидіння і гомеопатія грали при цьому видатну роль. Але з особливим старанням він віддавався вправі волі. Дисциплінована думка його викликала в магічному Дзеркалі все більш досконалі і більш складні образи. Його могутня і гнучка воля ніколи не зраджувала йому і веліла нижчими духами і руйнівними силами.

У нерухомому середовищі, в якій жив Супраматі, змінився тільки він один і тільки він один не помічав, що від колишнього доктора Ральфа Моргана не залишилося майже нічого. Скептична усмішка зовсім зникла з губ вченого мага; світ з його вульгарними радощами, гучними розвагами і дріб'язковими інтересами, здавалося, більше не існував для нього, а в його великих темних очах горів той дивний вогонь, який колись вразив його в погляді інших членів безсмертного братства.

Одного вечора Супраматі вдало довів до кінця одну магічну, дуже складну операцію, яка вимагала стільки ж знання, скільки і енергії. Дахир радісно потиснув йому руку і сказав:

- Моя праця закінчений! Ти, брате, придбав перший посвячення. Ми досліджували зло, вишукали його коріння і вивчили протиотрути. Тепер ти знаходишся на порозі білої магії. Після необхідного відпочинку, ми можемо повернутися до Ебрамару і вже під його керівництвом приступити до вивчення науки світла.

На наступний день, коли після обіду все суспільство перейшло в невелику вітальню, Супраматі став говорити про їх від'їзді в Індію, але Нара перебила його:

- Стривай, - зі сміхом сказала вона. - Перш ніж ховати себе в Гімалаях, нам необхідно відпочити, повернутися в світ і зробити кілька невеликих подорожей.

- Яка потреба втрачати дарма час на те, щоб сходитися з дурною натовпом і безцільно подорожувати! - Зауважив Супраматі, знизуючи плечима.

- Ти глибоко помиляєшся, мій друг, і забуваєш, що для того, щоб наше знання зробилося живим, ми повинні застосовувати його до тих самих людей, яких ти називаєш «дурною натовпом». Перш ніж взятися за нове вивчення, ми повинні знову зануритися в світ, щоб переконатися, що пристрасті і вихор задоволень не владні над нами і щоб відновити зв'язують нас з людством узи, які ніколи не повинні обриватися, якщо ми не хочемо стати смішним живим анахронізмом.

- Боже мій, Нара, як ти все перебільшуєш! За якихось три або чотири роки, які ми провели тут на самоті, ми не могли вже так відстати від суспільства. Але раз і ти, і Дахир вважаєте це корисним і навіть необхідним - давайте подорожувати і вести світське життя! Слава Богу! У нас не бракує в часі. Але куди ж ми поїдемо?

- Перш за все в Париж, а звідти до Венеції. Ми можемо також зробити невелику екскурсію в льодовики і відвідати склад, хранителем якого ти належиш. Потім ми відправимося в замок братства до часу, коли всі збираються туди, щоб віддати звіт в наших працях, і накреслити програму на майбутнє. Бідна Лора буде дуже щаслива знову побачити Дахира, яким заволоділи на такий довгий термін. Тепер, панове, якщо ви схвалюєте мої плани, дозвольте мені приготувати все необхідне для нашого від'їзду і подбати про наших костюмах. Коли все буде готово, я вас повідомлю. А поки можете вільно займатися вашими звичайними роботами.

Цю пропозицію було зі сміхом прийнято. Результатом всього цього було те, що Нара мала приватну розмову з Тортоза, внаслідок якого останній в той же вечір виїхав з замку.

глава друга | глава четверта


Глава перша | глава п'ята | глава шоста | глава сьома | глава восьма |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати