Головна

Глава 20. Подорож в Ікстлан

1. II. Повноваження керівника навчального закладу, органу управління освітою, який організовує і проводить екскурсію, подорож
  2. III. Формування груп, які здійснюють екскурсію, подорож
  3. IV. Права і обов'язки керівника та заступника керівника групи, які проводять екскурсію, подорож
  4. ГЛАВА 10 Подорож в старий Катай 1 сторінка
  5. ГЛАВА 10 Подорож в старий Катай 2 сторінка
  6. ГЛАВА 10 Подорож в старий Катай 3 сторінка
  7. ГЛАВА 10 Подорож в старий Катай 4 сторінка

Дон Хенаро повернувся близько полудня. За наполяганням дона Хуана ми всі втрьох сіли в машину і вирушили до гір, в яких я був напередодні. Ми пройшли по тій же стежці, але не зупинилися на високому плато, як зробив я, а рушили далі в гори. Ми піднімалися все вище і вище, поки нарешті не досягли однієї з вершин першої, низькою ланцюга гір. Потім ми почали спускатися в долину.

На вершині високого пагорба ми зупинилися відпочити. Дон Хенаро вибрав місце для привалу, і я автоматично сів обличчям до них. Дон Хуан сів праворуч від мене, дон Хенаро - зліва. Таким трикутником ми розташовувалися завжди.

Після короткого весняного зливи чаппараль дивовижно поблискував свіжою зеленню.

- Хенаро збирається дещо розповісти тобі, - несподівано сказав мені дон Хуан. - Він розповість тобі про те, як вперше зустрівся зі своїм союзником. А, Хенаро?

У тоні, яким це було сказано, звучало прохання. Дон Хенаро подивився на мене і склав губи трубочкою. Він загорнув мову і почав відкривати і закривати рот, немов у нього були спазми.

Дон Хуан засміявся. Я не міг збагнути, що це означає.

- Що він робить? - Запитав я у дона Хуана.

- Він - курка, - відповів той.

- Курка?

- Дивись на його рот. Це куряча дупа, зараз яйце вилізе.

Спазматичні руху рота дона Хенаро посилювалися. Він відкривався, немов спазми розширювали круглий отвір. В горлі у дона Хенаро захрипіло і забулькало, він схрестив руки на грудях, сховавши під пахвами кисті, і досить безпардонно сплюнув мокроту.

- Дідька лисого! Це, виявляється, було не яйце, - сказав він з стурбованим виглядом.

Його поза і вираз обличчя були так комічні, що я не міг втриматися від сміху.

- Тепер, після того, як Хенаро мало не зніс яйце, він, можливо, розповість про своє перше побачення з союзником, - наполягав дон Хуан.

- Можливо, розповість, - недбало кинув дон Хенаро. Я почав просити його розповісти.

Він встав, потягнувся, хруснувши суглобами, знову сів і заговорив:

- Коли я вперше отримав союзника, я був дуже молодий. Я пам'ятаю, що була друга половина дня. З світанку я працював в поле, і в той момент повертався додому. Раптом з-за куща вийшов союзник і перегородив мені шлях. Він чекав мене спеціально для того, щоб запропонувати поборотися. Я почав було повертатися, щоб піти, але тут мені спало на думку, що я досить сильний і цілком можу заволодіти ним.

Однак було все одно страшно. По спині пробігли мурашки, шия всохла. До речі, це ознака того, що тіло готове до боротьби. Я маю на увазі шию, яка твердне.

Дон Хенаро розстебнув сорочку і показав мені спину. Він напружив м'язи спини і рук. Такий чудовою мускулатури я ніколи не бачив. Здавалося, що спогад про зустріч з союзником призвело в тонус кожен м'яз торса дона Хенаро.

- У такій ситуації завжди необхідно закрити рот, - продовжував він.

Потім він запитав у дона Хуана:

- Правда?

- Так, - відповів той. - Коли хапаєш союзника, струс буває такою сильною, що можна відкусити собі язика або вибити зуби. Спина повинна бути прямою, стояти потрібно міцно, буквально вчепившись ступнями в землю.

Дон Хенаро встав і показав правильну стійку: коліна злегка зігнуті, руки з трохи скорченими пальцями вільно висять по боках. Здавалося, він повністю розслабився, і в той же час стояв він дуже стійко. Пробувши в такій позі пару секунд, він потужним стрибком несподівано кинувся вперед, немов до п'ят його були прироблені пружини. Рух його було настільки раптовим, що я перекинувся на спину. Однак в падінні я встиг помітити, або навіть, скоріше, відчути, що дон Хенаро начебто схопив якусь людину або щось, за формою нагадувало людське тіло.

Я піднявся і сів. Тіло дона Хенаро все ще зберігало жахливе напруга. Потім він розслабився і опустився на своє місце.

- Карлос тільки що бачив твого союзника, - як би між іншим зазначив дон Хуан, - але впав, тому що все ще слабкий.

- Правда, бачив? - З награним простодушністю запитав дон Хенаро і роздув ніздрі.

Дон Хуан запевнив його, що я дійсно "бачив" союзника.

Дон Хенаро ще раз стрибнув вперед з такою силою, що я перекинувся набік. Було абсолютно незрозуміло, яким чином він примудрився зробити свій стрибок з положення сидячи.

Вони обидва розсміялися. Сміх дона Хенаро перейшов у виття, не відрізняється від завивання койота.

- Ти не думай, що тобі доведеться стрибати так, як стрибає Хенаро. Ти зможеш схопити союзника і без цього, - попередив дон Хуан. - Хенаро здатний на такі стрибки тому, що йому союзник вже допомагає. Тобі ж буде потрібно тільки міцно стояти на ногах, щоб витримати зіткнення. Потрібно буде прийняти позу, в якій стояв Хенаро, перш ніж стрибнув перший раз. Якщо потім знадобиться стрибнути, щоб схопити союзника, - стрибай як зумієш.

- Але спершу нехай поцілує хрестик, - вставив дон Хенаро.

Дон Хуан з удаваною суворістю повідомив, що я не ношу ніяких хрестиків.

- Тоді блокнот, - Не вгамовувався дон Хенаро, - Нехай зробить що-небудь ритуальне зі своїм блокнотом. Засуне його в якесь місце ... Чи ні, нехай блокнотом гарненько відлупцює союзника!

- Чорт забирай! - Здивовано вигукнув дон Хуан. - Я якось навіть про це не подумав! Напевно ще нікому ніколи не приходило в голову повалити союзника за допомогою блокнота. Да-а, блокнотами союзників ще не били ... Карлос буде першопрохідцем!

Коли дон Хуан припинив, нарешті, реготати, а дон Хенаро - завивати, настрій у всіх нас було прекрасне.

- А що сталося, коли ти схопив свого союзника, дон Хенаро? - Запитав я.

- Мене потужно струсонуло, - трохи повагавшись відповів він.

Здавалося, він намагається привести в порядок думки.

- Я й уявити собі не міг, що таке буває, - продовжував дон Хенаро. - Це було таке, щось таке ... Я навіть не можу висловити - яке. Я схопив союзника. Він почав обертатися і закрутив мене. Але я його не відпускав. Ми мчали крізь простір, обертаючись з такою швидкістю і силою, що я перестав взагалі що-небудь бачити. Раптом я відчув, що знову стою на твердій землі. Я оглянув себе. Союзник мене не вбив. Я був цілий. Я був самим собою! Я зрозумів, що переміг, і що тепер у мене є власний союзник! Я застрибав від радості. Яке це було почуття! Потім я озирнувся, намагаючись збагнути, де я. Все навколо було мені незнайоме. Я подумав, що союзник, мабуть, забрав мене по повітрю далеко від того місця, де я його схопив. Я зорієнтувався по сторонах горизонту і вирішив, що будинок мій - десь на сході. І я пішов на схід. Було ще дуже рано, побачення з союзником тривало недовго. Незабаром я вийшов на стежку, а трохи згодом зустрів групу чоловіків і жінок. Вони йшли назустріч. Це були індіанці. Я вирішив, що вони з племені масатек. Вони оточили мене і запитали, куди я йду. Я відповів: "Додому, в Ікстлан". Один з них запитав: "Ти що, заблукав?" Я запитав у відповідь: "Чому ти так вирішив?" Хтось із них пояснив: "Тому що Ікстлан - в іншій стороні. Ми самі туди йдемо". Потім все заговорили разом; "Підемо з нами! У нас є продукти. Багато!"

Дон Хенаро замовк і подивився на мене, як би чекаючи питання.

- Ну, і що було далі? Ти з ними пішов? - Запитав я.

- Ні. Не пішов. Тому що вони не були справжніми. Я зрозумів це відразу, тільки-но вони до мене підійшли. В їх голосах, в їх доброзичливому ставленні і особливо в тому, як вони звали мене з собою, було щось, що їх видала. І я втік. Вони звали мене, просили повернутися. Їх благання переслідували мене невідступно, але я не піддавався і тікав все далі.

- Ким вони були?

- Людьми. Але вони не були справжніми.

- Вони були подібні до привидам, - пояснив дон Хуан. - Подібні до фантомів.

- Пройшовши ще трохи, - продовжував дон Хенаро, - я відчув деяку впевненість в собі. Я знав, що Ікстлан знаходиться саме там, куди я йду. А потім побачив ще двох. Вони теж йшли назустріч і теж були начебто індіанцями-масатек. Вони вели осла, навантаженого дровами.

Вони пройшли повз, пробубонів: "Добрий вечір". Вони не звернули на мене жодної уваги і пішли далі. Не зупиняючись, я відповів: "Добрий вечір". Я забарився крок і як би випадково озирнувся. Вони йшли, не обертаючись. Ці начебто були справжніми. Я побіг за ними навздогін, кричачи: "Стривайте! Чекайте!" Вони притримали осла і зупинилися з боків від нього, немов готувалися захищати свої дрова від зазіхань. Я сказав: "Я заблукав в горах, Ви не могли б підказати мені, як пройти в Ікстлан?" Вони махнули в тому напрямку, куди йшли самі. Один з них сказав: "Ти зараз дуже далеко від Ікстлан. Швидше, ніж за чотири-п'ять днів, не дійдеш". Вони повернулись і пішли своєю дорогою. Я подумав, що вони насправді - справжні індіанці, і попросився до них в компанію. Ми трохи пройшли разом, а потім один з них дістав пакет з продуктами і запропонував мені трохи поїсти. Я застиг на місці. У тому, як він це зробив, було щось дуже-дуже дивне. Моє тіло злякалося, я відскочив і побіг геть. Вони закричали, що я помру один в горах, якщо не піду з ними. Вони благали мене повернутися. Їх благання теж нав'язливо переслідували мене, але я втік зі всіх ніг не обертаючись. І я пішов далі. Я знав, що перебуваю на шляху до Ікстлану, знав, що йду правильно, і що примари просто намагаються збити мене зі шляху. Я зустрів ще вісьмох. Але ці, мабуть, відразу зрозуміли, що намір моє непохитність. Вони просто мовчки стояли вздовж дороги, дивилися на мене, і очі їх були наповнені благанням. Деякі з них навіть показували мені продукти і різні товари, прикидаючись звичайними торговцями. Я не зупинився. Я навіть на них не глянув. Увечері я прийшов в долину, яка здалася мені знайомою. Я вирішив, що вже, мабуть, колись в ній бував. Але якщо так, то я перебував на південь від Ікстлан. Я почав шукати будь-які покажчики, щоб зорієнтуватися, і зустрів маленького індіанського хлопчика. Він пас двох кіз. Йому було років сім, і він був одягнений в точності так, як я одягався в його віці. Він дійсно дуже нагадував мене самого. Адже я теж пас двох батьківських кіз. Я деякий час спостерігав за ним.

Хлопчик розмовляв сам з собою, зовсім як я в дитинстві. Потім він заговорив зі своїми козами. Я зрозумів, що він добре пасе кіз. Він був акуратний і обережний. Він не балував своїх кіз, але і не був з ними жорстокий. Я вирішив гукнути хлопчика. Коли я заговорив, він схопився і сховався від мене за камінням. Він готовий був в будь-який момент кинутися навтьоки, рятуючи своє життя. Він сподобався мені. Незважаючи на те, що він явно мене злякався, він встиг загнати кіз за каміння, де вони не були мені видно. Я довго з ним розмовляв. Я розповів, що заблукав у горах, і що не знаю, як дістатися до Ікстлан. Я запитав, як називається те місце, в якому ми перебували. Він відповів, і я зрадів, бо це було саме те місце, яке я думав. Я зрозумів, що мої блукання закінчилися, і здивувався силі свого союзника, який в одну мить заніс мене так далеко. Я подякував хлопчика і пішов геть. Він вийшов з-за каменів і погнав своїх кіз по ледь помітною стежкою кудись вниз, в долину. Я ще раз гукнув його, і він не став тікати. Я пішов до нього. Коли я підійшов надто близько, він відскочив кущі. Я похвалив його за пильність і почав розпитувати. Я запитав: "Куди веде ця стежина?" Він відповів: "Вниз". Я запитав: "Де ти живеш?" Він відповів: "Там, внизу". Я запитав: "Там багато будинків?" Він відповів: "Ні, тільки один". Я запитав: "А де решта будинків?" Хлопчик з байдужістю, властивим йому віку, вказав пальцем в інший бік долини. Потім він почав спускатися, женучи кіз перед собою. "Почекай, - сказав я йому, - я дуже втомився і хочу їсти. Відведи мене до своїх батьків". "У мене немає батьків", - відповів маленький хлопчик, і від цього мене пересмикнуло. Не знаю, але щось в його голосі мене насторожило. Помітивши, що я вагаюся, хлопчик зупинився і повернувся до мене: "Вдома нікого немає. Дядько поїхав, тітка працює в полі. А в хаті повно їжі. Повнісінько". Я відчув майже печаль. Хлопчик теж виявився примарою. Тон його голосу і зацікавленість, з якою він мене заманював, видали його. Мене оточували одні приз ра ки, і вони жадали до мене дістатися. Але я не боявся. І в той же час був все ще не в собі після зіткнення з союзником. Я хотів було збожеволіти на примар або на союзника, але мені чомусь не вдавалося накрутити себе, як я зазвичай це робив. Я кинув цю затію. Потім я вирішив засмутитися, оскільки хлопчик мені сподобався, але це мені не вдалося. І цю затію я теж кинув. І тут до мене дійшло, що у мене є союзник, і примари нічого не в силах зі мною зробити. І я пішов слідом за хлопчиком по стежці вниз, в долину. З усіх боків вискакували інші примари, намагаючись заманити мене в прірву, але моя воля була сильніше, ніж вони. Вони, мабуть, це відчували, тому що перестали мене смикати. Вони просто стояли вздовж мого шляху. Я проходив, а вони залишалися позаду стояти так, як стояли. Тих з них, хто все-таки намагалися до мене кинутися, я зупиняв своєю волею. А потім вони і зовсім залишили мене в спокої.

Дон Хенаро надовго замовк.

Дон Хуан дивився на мене.

- А що було потім, дон Хенаро? - Запитав я.

- Я продовжив шлях, - відповів він.

Здавалося, розповідь його закінчено, і йому нема чого додати.

Я запитав, говорило те, що вони пропонували йому їжу, про те, що це - примари.

Він не відповів. Я допитувався, чи немає у індіанців-масатек звичаю ховати їжу або сильно турбуватися з цього приводу.

Він відповів, що справа не в цьому. Тон їхні голоси, їх наполегливість у спробах його заманити і то, як вони говорили про їжу, видавало їх. Йому допомагав союзник, тому він зміг побачити, що це - примари. Він сказав, що самостійно ніколи не помітив би цих особливостей.

- Привиди були союзниками, дон Хенаро? - Запитав я.

- Ні, вони були людьми.

- Людьми? Але ти ж сказав, що вони були примарами ...

- Я сказав, що вони паче не були справжніми. Після зустрічі з союзником не залишилося нічого справжнього.

Ми довго мовчали.

- І яким же був кінцевий результат твого досвіду, дон Хенаро? - Запитав я.

- Кінцевий результат?

- Я хотів сказати: коли і як ти нарешті добрався до Ікстлан?

Вони обоє розреготалися.

- Тобто для тебе це був би кінцевий результат ... - вимовив дон Хуан. - Нехай так. В такому випадку подорож Хенаро не мало кінцевого результату. І не має до цих пір. І не матиме ніколи. Тому що Хенаро все ще знаходиться на шляху до Ікстлану ...

Дон Хенаро пронизливо глянув на мене, а потім відвернувся і почав дивитися на південь.

- Я ніколи не дійду до Ікстлан, - твердо, але дуже-дуже тихо, ледь чутно промовив він. - Іноді буває - я відчуваю, що ось-ось, ще трохи, ще один крок - і я дійду. Але цього не буде ніколи. На моєму шляху не попадається навіть жодного знайомого знака або покажчика, який був би мені звичний. Ніщо більше не буває колишнім, ніщо не залишається тим же самим.

Дон Хуан і дон Хенаро перезирнулися. Глибока печаль була в їхніх поглядах.

- І тільки примарні мандрівники зустрічаються мені по шляху в Ікстлан, - м'яко сказав дон Хенаро.

- Все, кого зустрічає Хенаро по шляху в Ікстлан - лише ефемерні істоти, - пояснив дон Хуан. - Взяти, наприклад, тебе. Ти теж - лише привид. Твої почуття і бажання - це минущі почуття і бажання людини. Вони ефемерні, і, змушуючи тебе метушитися і заплутується в усі нових і нових проблемах, зникають, розсіюючись як дим. Ось він і каже, що по шляху в Ікстлан зустрічає лише примарних подорожніх.

Я раптом зрозумів, що розповідь дона Хенаро про подорож в Ікстлан - суцільна метафора від початку і до кінця.

- Тобто твоє подорож в Ікстлан - не справжнє? - Запитав я.

- Подорож-то - справжнє! - Заперечив дон Хенаро. - Подорожні - не справжні.

Він кивнув у бік дона Хуана і виразно вимовив;

- Ось він - справжній. Тільки він один. Тільки коли я з ним, світ стає реальним.

Дон Хуан посміхнувся:

- Хенаро розповів тобі свою історію, тому що вчора ти зупинив світ. Він думає, що ти також і бачив. Але ти такий лопух, що цього не помітив. А я кажу йому, що ти дуже дивний, але все одно рано чи пізно навчишся бачити по-справжньому. У будь-якому випадку, в наступний раз, коли ти побачиш союзника, якщо таке, звичайно, трапиться, ти повинен будеш вступити з ним в боротьбу і його підкорити. Якщо ти вистоїш, а я в цьому ні хвилини не сумніваюся, так як ти сильний і живеш життям воїна, так ось, якщо ти вистоїш, ти залишишся в живих, але опинишся на абсолютно незнайомій землі. І тоді тобі захочеться повернутися додому, в Лос-Анжелес. Це природно. Перша реакція будь-якого з нас в цьому випадку - скоріше повернутися додому. Але дороги назад немає, і додому нам не дано повернутися вже ніколи. І ти повернешся в Лос-Анжелес. Те, що залишилося там, позаду, - втрачено назавжди. На той час ти, безсумнівно, вже станеш магом. Але це тобі не допоможе. У тій ситуації для будь-якого з нас має значення лише один-єдиний незаперечний факт: все, що ми любили і що ненавиділи, все, чого бажали і за що чіплялися, все це залишилося далеко-далеко позаду. Але почуття людини не вмирають і не змінюються. Тому маг відправляється в довгий шлях додому, знаючи, що ніколи не дійде і що на землі немає сили, здатної повернути його в ті місця і до тих людей, які їм улюблені. Цього не може зробити навіть смерть. Ось про що Хенаро тобі розповів.

Пояснення дона Хуана спрацювало на зразок каталізатора. Я соотнес казку дона Хенаро зі своїм життям, і тут мене пройняло.

- А як же ті люди, яких я люблю? - Запитав я у дона Хуана. - Що буде з ними?

- Вони залишаться позаду.

- Чи є спосіб їх повернути? Може, я можу врятувати їх і взяти з собою?

- Ні. Союзник кине тебе в невідомі світи. Тільки тебе одного.

- Але я ж можу поїхати в Лос-Анжелес! Можу адже, так? Купити квиток на автобус або на літак і повернутися. Адже Лос-Анжелес залишиться там же, де був, чи не так?

- Безумовно, - засміявся дон Хуан. - І Мантека, і Темекула, і Туксон.

- І Текате, - дуже серйозно додав дон Хенаро.

- І Пьедрас Неграс, і Транкітас, - з посмішкою сказав дон Хуан.

Дон Хенаро додав ще кілька назв, дон Хуан - ще, і так вони все перераховували і перераховували мудрі і смішні назви міст і селищ.

- Коли союзник закрутить тебе, зміниться твоє сприйняття світу, - сказав дон Хуан. - А сприйняття - це все. Чи зміниться воно - зміниться сам світ.

Він нагадав мені вірш Хуана Рамона Хіменеса, яке я колись йому читав, і попросив прочитати його ще раз. Він мав на увазі "Вирішальне подорож". Я прочитав:

... І я піду. А птах співатиме,

Як співала,

І буде сад, і дерево в саду,

І мій колодязь білий.

На схилі дня, прозорий і спокійний,

Завмре захід, і згадають про мене

Дзвони навколишніх дзвіниць.

З роками буде вулиця інший;

Кого любив я, тих уже не стане,

І в сад мій за вибілені стіни,

Сумуючи, тільки тінь моя загляне.

І я піду; один - без нікого,

Без вечорів, без ранкової капели

І білого колодязя мого ...

А птахи будуть співати і співати, як співали.

- Це - те відчуття, про яке говорив Хенаро, - сказав дон Хуан. - Тільки пристрасна людина може бути магом. А у пристрасного людини завжди є земні почуття і те, що йому дорого; і якщо немає нічого іншого, то хоча б шлях, по якому він йде. Розповідь Хенаро - про те, що все улюблене їм залишилося в Ікстлане. Будинок, люди, все, про що він дбав. І тепер він блукає в своїх почуттях. Іноді, як він каже, йому майже вдається дістатися до Ікстлан. І це - загальне для всіх нас. У Хенаро - Ікстлан, у тебе - Лос-Анжелес, у мене ...

Мені не хотілося, щоб дон Хуан розповідав про себе. Він замовк, немов читаючи мої думки.

Хенаро зітхнув і перефразував перші рядки вірша:

... І я пішов. А птах все співає,

Як співала,

І сад стоїть, і дерево в саду ...

На мить страждання охопило мене, і на всіх нас зійшло почуття невимовного самотності. Я дивився на дона Хенаро і знав, що у нього, як у людини пристрасної натури, повинно було бути так багато серцевих зв'язків, уподобань, так багато того, що він залишив позаду. Я ясно відчував, що сила його спогадів ось-ось вирветься з-під контролю, і що він насилу стримує ридання.

Я поспішно відвів очі. Пристрасність дона Хенаро, абсолютність його самотності довели мене до сліз.

Я глянув на дона Хуана. Він пильно дивився на мене.

- Тільки воїн здатний вистояти на шляху знання, - сказав він. - Бо мистецтво воїна полягає в знаходженні і збереженні гармонії і рівноваги між усім жахом людського буття і казковим дивом того, що ми звемо "бути людиною".

Я уважно подивився на них; спочатку - на одного, потім - на другого. Їх очі світилися ясністю і умиротворенням. Вони викликали хвилю всепоглинаючої ностальгії, але коли, здавалося, від того, щоб розплакатися, їх відділяло якусь мить, вони зупинили цю хвилю. На мить мені здалося, що я бачу. Я бачив самотність людини. Воно було гігантською хвилею, що завмерла переді мною, немов наштовхнувшись на невидиму стіну фрази дона Хуана.

Печаль моя була настільки безмежно всеосяжної, що мене охопило якесь ейфоричний збудження. Я обняв їх.

Дон Хенаро посміхнувся і встав. Дон Хуан теж встав і м'яко поклав руку мені на плече.

- Ти залишаєшся тут, - сказав він. - А ми підемо. Роби як знаєш. Союзник чекає тебе на краю он тієї рівнини.

І він вказав на темну долину, що простягалася далеко.

- Але якщо ти відчуєш, що твій час ще не настав, - не ходи до нього, - продовжував він. - Ні до чого квапити події, це нічого не дасть. Щоб вижити, потрібна кришталева чистота і абсолютна впевненість в собі.

І дон Хуан, не озираючись, пішов геть. Дон Хенаро пару раз обернувся і, підморгуючи, кивнув мені: йди. Я дивився, як вони зникають вдалині, а потім пішов до машини, сів у неї і поїхав. Бо знав, що час для мене ще не настав.

Карлос Кастанеда, "Подорож в Ікстлан".

Глава 19. Світ зупиняється | Навколишнє середовище і здоров'я людини.

Глава 8. Руйнування регламентів | Глава 9. Остання битва на землі | Глава 10. Відкритися силі | Глава 11. Настрій воїна | Глава 12. Битва сили | Глава 13. Остання зупинка воїна | Глава 14. Хода сили | Глава 16. Кільце сили | Глава 17. Гідний противник | Глава 18. Магічне кільце сили |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати