Головна

Глава 18. Магічне кільце сили

1. Біла лінія живота, пупок і пупкове кільце
  2. Глава 16. Кільце сили
  3. Глава 2. МАГІЧНА РІВНОВАГА
  4. Кільце або інше почуття
  5. Кільце, Ламен, і Святий Стіл
  6. МАГІЧНА світогляд

У травні 1971 роки я приїхав до дону Хуану в останній раз. Я їхав до нього з тим же настроєм, з яким їздив все десять років свого учнівства. Можна сказати, що мені просто приємно було проводити час в його суспільстві. Саме за цим я і їхав.

Виявилося, що у дона Хуана гостює його друг - індіанець племені масатек, якого я називав доном Хенаро. Коли я приїжджав до дону Хуану півроку назад, дон Хенаро теж у нього гостював. Я хотів запитати, їхав він додому або так і жив тут весь цей час. Але дон Хенаро випередив мене, пояснивши, що йому так подобається північноамериканська пустеля, що він вирішив приїхати ще раз. І як раз вдало, тому що я теж з'явився, і він радий зі мною зустрітися. Обидва вони засміялися, наче їм був відомий якийсь секрет.

- Але ти більше не будеш намагатися мені допомагати, правда, дон Хенаро? - Запитав я.

Вони реготали до судом. Дон Хенаро спершу катався по землі, а потім ліг на живіт і поплив. Побачивши це, я зрозумів, що пропав. У цей момент тіло моє якимось чином відчуло, що кінець близький. Я не знав, який саме кінець і чого, але, внаслідок своєї особистої схильності до драматизації і пам'ятаючи попередній досвід спілкування з доном Хенаро, я уявив, що кінець цей цілком може бути кінцем мого життя.

Коли я приїжджав сюди минулого разу, дон Хенаро спробував зіштовхнути мене на грань "зупинки світу". Дії його були настільки ексцентричні і безумовно незбагненні, і вплив їх на мене виявилося настільки прямолінійним і жорстким, що дон Хуан сам велів мені виїхати. Демонстрація "сили", до якої вдався тоді дон Хенаро, була такою вражаючою і до такої міри збила мене з пантелику, що в результаті я повністю переглянув всі свої уявлення. Я відправився додому, засів за свої записи всього періоду учнівства, і в глибині мого єства таємничим чином виникло дивне відчуття, хоча і в повній мірі мною не усвідомлювала. Але не усвідомлювалася воно лише до того моменту, поки я не побачив, як дон Хенаро поплив по підлозі.

Плавання це було цілком у стилі всіх інших дивних і незбагненних дій, які дон Хенаро здійснював у мене на очах. Цього разу він почав з того, що ліг на підлогу обличчям вниз. Спершу він реготав, причому до того самозабутньо, що тіло його сіпалось, немов у судомах, потім він почав дригати ногами і, нарешті, руху його ніг стали узгодженими і до них підключилися гребкові руху рук, після чого дон Хенаро поплив по підлозі, немов лежав на дошці з коліщатами з шарикопідшипників. Кілька разів він змінював напрямок, лавіруючи між мною і доном Хуаном на майданчику перед будинком.

Це було вже не перше клоунське уявлення, яке розігрував в моїй присутності дон Хенаро. Після кожного такого випадку дон Хуан стверджував, що я був на грані "бачення". Те, що мені так і не вдавалося "бачити", було нібито наслідком моїх спроб пояснити кожну дію дона Хенаро з раціональних позицій. Цього разу я був напоготові, і побачивши, що він поплив, не став намагатися знайти пояснення цьому, а просто стояв і дивився. Але уникнути стану повної ошелешений мені все ж не вдалося. Він самим натуральним чином ковзав на животі і грудях, як на санках по льоду. Мої очі почали сходитися до перенісся, і з'явилося недобре передчуття. Я був переконаний: якщо вдасться не скотитися до спроб раціонально пояснити те, що відбувається, я неодмінно "побачу". Ця впевненість наповнила мене найсильнішої тривогою. Передчуття переросло в нервове очікування, і в якусь мить я знову опинився у вихідній точці. Я виявив, що знову чіпляюся за якісь міркування раціонального характеру.

Повинно бути, дон Хуан весь цей час за мною спостерігав. Він несподівано ляснув мене по спині. Я автоматично повернув голову в його бік і на мить втратив з поля зору дона Хенаро. Коли я знову на нього глянув, він стояв зовсім поруч, злегка схиливши голову і майже поклавши підборіддя на моє праве плече. Я на секунду остовпів, а потім відскочив убік.

Дон Хенаро скорчив сміховинну пику, що зображала здивування з приводу моєї запізнілої реакції. Я не зміг втриматися від сміху і забився в припадку істеричного реготу. Однак я усвідомлював, що сміх мій дещо незвичайний. Тіло струшували судомні нервові спазми, що виходили десь із центру живота. Дон Хенаро доторкнувся до мого живота долонею, і хвилеподібні спазми припинилися.

- Ах, наш малюк Карлос так вразливий! - Вигукнув він тоном світської дами, схильної з кожного приводу непритомніє.

А потім додав, пародіюючи настанови дона Хуана:

- Хіба тобі не відомо, що воїн ніколи не сміється таким чином?

Він зобразив дона Хуана настільки точно, що я зареготав ще дужче.

Потім вони вдвох кудись пішли і повернулися години через два.

Вони сіли зі схрещеними ногами на майданчику перед будинком, не промовляючи ні слова. Здавалося, вони жахливо хочуть спати і втомилися до втрати свідомості. Вони довго сиділи так нерухомо. Відчувалося, що тіла їх розслаблені і це сидіння не приносить їм незручності. Дон Хуан немов спав, злегка відкривши рот, але великі пальці його складених на колінах рук безперервно ритмічно ворушилися.

Я трохи занепокоївся і на деякий час прийняв позу очікування. Але потім відчув заспокійливу самодостатність. Повинно бути, навіть задрімав. Розбудив мене смішок дона Хуана. Я відкрив очі. Обидва вони пильно на мене дивилися.

- Я відчуваю, що якщо ти не поговориш, то неодмінно і остаточно заснеш, - сказав дон Хуан зі сміхом.

- Боюся, що так, - погодився я.

Дон Хенаро ліг на спину і почав дригати ногами в повітрі. Я вирішив було, що він зібрався викинути ще який-небудь зі своїх номерів, але він тут же повернувся в положення зі схрещеними ногами.

- Я повинен тобі зараз дещо про що розповісти, - повідомив мені дон Хуан. - Назвемо це маленьким шматочком удачі. Об'ємом, скажімо, в один кубічний сантиметр. Кубічний сантиметр удачі. Він з'являється час від часу перед носом кожного з нас, незалежно від того, ведемо ми життя воїна чи ні. Різниця між звичайною людиною і воїном полягає лише в тому, що воїн знає про кубічному сантиметрі удачі, і знає, що одне із завдань воїна - бути завжди напоготові, завжди чекати. Тому коли кубічний сантиметр удачі з'являється в межах його досяжності, воїн вистачає його, так як чекав цього моменту і готувався до нього, розвиваючи необхідну швидкість і спритність. Удача, везіння, особиста сила - не має значення, як ми це назвемо, - штука цікава. Вірніше, це навіть не те щоб якась штука, а скоріше - певний стан речей, щось на кшталт такого маленького абстрактного хвостика, який виникає перед самим нашим носом і приймається заклично виляти, як би запрошуючи його схопити. Але зазвичай ми занадто зайняті справами, або занадто глибоко занурені в дуже розумні думки, або просто занадто тупі і ліниві для того, щоб усвідомити: цей хвостик - хвостик удачі. Воїн же весь час зібраний і знаходиться в стані повної готовності, у нього всередині - немов стиснута пружина, і розум його завжди готовий проявити максимум кмітливості, щоб в миттєвому кидку схопити цей хвостик удачі.

- Як у тебе справи з зібраністю? - Запитав дон Хенаро.

- Вважаю, що нормально, - відповів я переконано.

- А думаєш ти, що зумієш схопити свою удачу за хвостик? - З виразом деякого недовіри запитав дон Хуан.

- Мені здається, весь час тільки цим і займаюся.

- Я думаю, ти готовий тільки до того, що знаєш, заявив дон Хуан.

- Може бути, це - самообман, але у мене є впевненість, що останнім часом я набагато чіткіше усвідомлюю те, що відбувається, ніж коли б то не було в своєму житті, - сказав я.

Я дійсно так думав.

Дон Хенаро схвально кивнув.

- М-да, - м'яко вимовив він, як би розмовляючи з самим собою, - малятко Карлос і правда в порядку. І готовий абсолютно до всього.

Я відчував, що вони потішаються наді мною. Напевно, моя заява про нібито притаманною мені зібраності викликало у них роздратування.

- Я не хвалюся, - запевнив я їх.

Дон Хенаро підняв брови і роздув ніздрі. Поглянувши на мій блокнот, він зробив вигляд, що пише.

- Думаю, Карлос дуже зібраний. Зібраніше, ніж будь-коли, - сказав дон Хуан, звертаючись до дону Хенаро.

- Може, навіть занадто, - відгукнувся дон Хенаро.

- На нього схоже, - уклав дон Хуан.

Я не знав, що можна вставити в їх діалог, і тому мовчав.

- Пам'ятаєш той випадок, коли я заглушив мотор твоєї машини? - Запитав дон Хуан.

Питання було поставлене різко і досить несподівано і начебто не мав ніякого відношення до того, про що йшла мова. Дон Хуан мав на увазі випадок, коли я не міг завести машину до тих пір, поки він не дозволив їй завестися.

Я помітив, що таке навряд чи забудеш.

- Але це було так, дурниця, - як би між іншим повідомив дон Хуан. - Дрібниця. Вірно, Хенаро?

- Вірно, - з байдужим виглядом підтвердив той.

- Що ти хочеш сказати? - Замайорів я. - Та то, що ти тоді зробив, ні в які рамки не вкладається. Це - щось, що виходить за межі мого розуміння.

- Ну, це ще ні про що не говорить, - парирував дон Хенаро.

Обидва вони голосно засміялися, а потім дон Хуан поплескав мене по спині.

- Хенаро здатний на набагато більшу, ніж просто заглушити двигун твого автомобіля, - продовжував він. - Вірно, Хенаро?

- Вірно, - відповів дон Хенаро, по-дитячому випнувши губи.

- На що саме? - Запитав я, намагаючись виглядати спокійним.

- Хенаро може прибрати всю твою машину цілком! - Багатозначно вигукнув дон Хуан, а потім додав в тому ж тоні: - вірно, Хенаро?

- Вірно! - Гаркнув дон Хенаро найгучнішим голосом, який мені доводилося чути.

Від несподіванки я здригнувся. По тілу пробігли три-чотири нервових спазму.

- Що ти маєш на увазі? Що значить "прибрати всю мою машину цілком"?

- Хенаро, що це значить? - Перепитав дон Хуан.

- Це означає, що я сяду в машину, заведу мотор і поїду, - цілком серйозно відповів дон Хенаро.

Правда, його серйозний вид був досить непереконливим.

- Хенаро, прибери геть його машину! - Кривляючись, повелів дон Хуан.

- Зроблено! - В тон йому відповів дон Хенаро, насупився і подивився на мене.

Я помітив, що його брови, коли він насупився, здригнулися, від чого в його пронизливому погляді з'явилося щось пустотливе.

- Гаразд, - сказав дон Хуан. - Пішли, перевіримо.

- Так, - відгукнувся дон Хенаро, - Пішли, перевіримо.

Вони дуже повільно піднялися на ноги. Я на мить розгубився, не знаючи, що робити, але дон Хуан зробив мені знак встати і йти за ними.

Ми почали підніматися на невеликий пагорб перед самим будинком дона Хуана. Вони йшли по боках, дон Хуан - справа, дон Хенаро - зліва, і метра на півтора-два попереду мене.

- Подивимося, як там поживає машина, - сказав дон Хенаро.

Дон Хуан зробив вигляд, що тримає в руках клубок, і почав намотувати на цей клубок невидиму нитку. Дон Хенаро зробив те ж саме і повторив:

- Подивимося, як там поживає машина.

Вони йшли, злегка підстрибуючи, більш широкими, ніж зазвичай, кроками. Руками вони при цьому здійснювали такі рухи, немов відмахувалися і відбивалися від якихось невидимих ??предметів. Я ніколи не бачив, щоб дон Хуан таким чином кривлявся. Я відчував навіть свого роду збентеження, дивлячись на нього.

Коли ми піднялися на вершину пагорба, я глянув вниз, туди, де метрах в сорока від нас повинна була стояти машина. Всередині у мене все обірвалося. Машини не було! Я втік з пагорба. Машини ніде не було видно. Я був повністю спантеличений.

Приїхавши рано вранці, я поставив машину на цьому самому місці. А півгодини тому приходив сюди, щоб взяти чисту пачку паперу. Я подумав, чи не залишити мені відкритими вікна, тому що було дуже жарко, але вирішив не робити цього через велику кількість комах, і залишив машину замкненими, як зазвичай.

Я ще раз оглянув все навколо. Я не міг повірити в те, що моєї машини немає. Я підійшов до самого краю вільної від чаппараля майданчика. Дон Хуан і дон Хенаро ходили слідом за мною і в точності повторювали кожен мій рух, пильно вдивляючись у далечінь, немов виглядаючи причаїлася в кущах машину. На мене раптом нахлинув короткий напад ейфорії, що змінився почуттям розтлінного роздратування. Вони, схоже, помітили це і взялися ходити навколо мене, роблячи руками такі рухи, немов місили тісто.

- Слухай, Хенаро, що ж все-таки могло статися з автомобілем? - Лагідно запитав дон Хуан.

- Як що? Я його викрав! - Сказав дон Хенаро і з вражаючою схожістю зобразив руху людини, який перемикає швидкості і крутить кермо.

Він зігнув ноги, як ніби сидів на сидінні, і залишався в цьому положенні кілька секунд, утримуючи його, очевидно, тільки за допомогою мускулатури ніг. Потім він переніс вагу тіла на праву ногу, а ліву витягнув, як би натискаючи на педаль газу. Губами він видав звук працюючого двигуна і в довершення зобразив, що натрапив на вибоїну і підстрибнув на сидінні, не відриваючи рук від керма.

Пантоміма дона Хенаро досконало зображувала повадки невдалого водія-дилетанта і виглядала дивовижно. Дон Хуан реготав, поки не почав задихатися. Я теж хотів було приєднатися до їх веселощам, але не тут-то було. Я не міг розслабитися. Мені було не по собі від відчуття навислої наді мною невідомої загрози. Мене охопило абсолютно безпрецедентне занепокоєння. Я відчув, що заводжуся, і почав зі злістю штовхати дрібні камені. Закінчилося це тим, що я остаточно сказився і почав жбурляти каміння в кущі в дикій неконтрольованої і невимовної люті. Відчуття було, немов сказ прийшло ззовні, огорнуло мене, а потім проникло всередину мого єства. Потім роздратування зникло так само раптово, як з'явилося. Я глибоко зітхнув. Стало легше.

Я не наважувався поглянути на дона Хуана. Буйна прояв нападу гніву збентежило мене, але в той же час мені було смішно. Дон Хуан підійшов до мене і поплескав по спині. Дон Хенаро обійняв мене за плечі і сказав:

- Нормально, нормально! Ну, чого ж ти зупинився? Тепер саме час заїхати кулаком собі в ніс, так, щоб кров пішла. Потім відкриєш рот і бруківкою вишібешь всі зуби. Ось це кайф! А якщо і це не допоможе, покладеш яйця на камінь, а другим зарядиш по ним зверху!

Дон Хуан хихикнув. Я сказав, що поводився погано, усвідомив і соромлюся. Я повідомив їм, що в мене ніби щось вселилася, але я не знаю, що. Дон Хуан заявив, що мені добре відомо, в чому справа, але я роблю вигляд, що нічого не знаю. І сказився я саме від цього удавання.

Дон Хенаро став раптом якимось дуже хорошим і ласкаво поплескав мене по спині.

- Це буває з кожним з нас, - сказав дон Хуан.

- Що ти маєш на увазі, дон Хуан? - Запитав дон Хенаро, пародіюючи мою манеру ставити запитання.

Дон Хуан почав поважно говорити якусь нісенітницю типу:

- Коли світ перевертається догори ногами, ми знаходимося в нормальному положенні, але коли світ набуває нормальне положення, ми стаємо з ніг на голову. І в той же час, коли і ми, і світ перебуваємо в нормальному положенні, нам здається, що з ніг на голову встало взагалі все ...

Дон Хуан говорив і говорив, несучи якусь нісенітницю, а дон Хенаро судорожно писав уявної ручкою в уявному блокноті, роздувши ніздрі і витріщивши очі, нерухомий погляд яких був невідривно прикутий до обличчя дона Хуана. Дон Хенаро зображував мої спроби писати, не дивлячись в блокнот. Я робив це, щоб не порушувати природного ходу бесіди. Пародистом, потрібно визнати, він був геніальним.

Несподівано мені стало добре і легко. Я був майже щасливий. На мить я відпустив себе і розсміявся. І тут же на мене накотилася нова хвиля тривоги, здивування і розкладання. Я подумав, що все це просто неможливо. Справді, ситуація здавалася зовсім незбагненною з точки зору здорового глузду і логічного мислення, за допомогою якого я звик судити про світ. Але об'єктивність мого сприйняття змушувала визнати: машина зникла. Природно, як і всякий раз, коли дон Хуан скидав мене ніс у ніс з незбагненним, в голову прийшла думка, що мене просто водять за ніс за допомогою самих звичайних людських коштів. Так було завжди - варто було моїй свідомості зіткнутися з будь-яким стресовим фактором подібного роду, як воно незмінно і мимоволі хапалися за одні і ті ж логічні побудови.

Я почав підраховувати, скільки помічників знадобилося б дону Хуану і дону Хенаро для того, щоб підняти мою машину і на руках винести кудись з очей геть. Я був абсолютно впевнений тому, що замикав двері. Машина стояла на ручному гальмі. Зчеплення було вимкнено, а рульове колесо - заблоковано. Так що зрушити машину можна було, тільки відірвавши колеса від землі. Для цього було потрібно досить багато працівників. Я був впевнений, що дону Хуану і дону Хенаро не вдалося б зібрати таку кількість помічників в одному місці відразу. Залишалася ще одна версія: вони підмовили когось відкрити машину, замкнути запалювання і викрасти її. Але для здійснення цього була потрібна досить висока кваліфікація, якої не могло бути ні у кого з числа їхніх знайомих. Таким чином, само собою напрошувалося єдине правдоподібне пояснення: вони мене гіпнотизують. Рухи, які вони весь час робили, були для мене настільки новими та виглядали так підозріло, що це вивело мене на новий виток міркувань раціонального характеру. Якщо вони мене гіпнотизують, то стан моєї свідомості повинно було змінитися. З досвіду я знав, що стану зміненої свідомості характеризуються руйнуванням зв'язності мислення і нездатністю оцінки тимчасових інтервалів. Ні в одному з станів незвичайної реальності, які я відчував раніше, події ніколи не слідували один за одним послідовно, а навпаки, змінювалися самим непередбачуваним чином. Наприклад, я міг дивитися на гору, а в наступний усвідомлюваний мить - на долину, до якої стояв спиною. Коли і як я повернувся до неї обличчям, я не фіксував і згадати був не в змозі. Я вирішив, що якщо і зараз відбувається щось подібне, то пригода за машиною легко пояснити. Тому єдине, що можна зробити, - це уважно стежити за тим, що відбувається, з граничною ретельністю фіксуючи кожну деталь.

- Де мій автомобіль? - Запитав я, звертаючись до них обох.

- Хенаро, де його автомобіль? - З виключно серйозним виглядом переадресував питання дон Хуан.

Дон Хенаро почав перевертати дрібні булижники і уважно розглядати те, що було під ними. Він гарячково обмацували весь майданчик, на якій я залишив машину. Він перевернув все каміння до єдиного. Час від часу він зображував роздратування і злобно жбурляв черговий камінь у кущі.

Дон Хуан був в захваті. Він сміявся, посміхався і навіть начебто забув про мою присутність.

Дон Хенаро з удаваним обуренням запустив в кущі черговий камінь. Залишився тільки один камінь, який він не перевернув - єдиний відносно великий валун на всьому майданчику. Дон Хенаро, пихкаючи і сопучи, почав його перевертати. Але камінь був дуже великий і глибоко вріс в землю. Дон Хенаро старався з усіх сил, але марно. Врешті-решт він сів на камінь і, відливи потім, попросив дона Хуана допомогти.

Дон Хуан повернувся до мене і з променистою усмішкою запропонував:

- Ти б пішов, допоміг Хенаро, а?

- А що він робить?

- Як що? Він шукає твій автомобіль! - Відповів дон Хуан, ніби мова йшла про щось само собою зрозуміле.

- О Боже! Автомобіль? Під каменем?

- О Боже! А чому б і ні? - Відгукнувся дон Хенаро і вони обидва вибухнули нестримним сміхом.

Камінь не піддавався. Дон Хуан запропонував сходити до дому і пошукати якусь товсту жердину, яка могла б послужити важелем.

По дорозі до дому я заявив, що вони займаються якимось абсурдним справою, і що те, що вони зі мною роблять, чим би воно не було - зовсім ні до чого.

Дон Хенаро втупився на мене.

З гранично серйозним виразом обличчя дон Хуан повідомив:

- Хенаро у нас - педант. Він дуже ретельний і дотошен. Зовсім як ти. Адже ти ж сам казав, що в усьому любиш доскональність. Ось він не може ні одного каменя залишити ні перевернутим.

Дон Хенаро сказав, що йому справді дуже хочеться бути на мене схожим, і тут дон Хуан потрапив в точку. Дон Хенаро глянув на мене, шалено блиснувши очима і роздування ніздрі.

Дон Хуан плеснув у долоні і жбурнув на землю капелюха. Після довгих пошуків серед різного мотлоху, що валявся навколо будинку, дон Хенаро знайшов довгу товсту колоду - шматок балки, яка підтримувала колись дах будинку. Він звалив колоду на плече, і ми вирушили назад - шукати машину.

Коли ми піднімалися на пагорб, мене осінило: треба побачити машину раніше, ніж її побачать вони! Я рвонувся до вершини, але, глянувши вниз, виявив, що машина під пагорбом все одно відсутній.

Дон Хуан і дон Хенаро, очевидно, зрозуміли, що у мене на думці. Коли я припустив на пагорб, вони з божевільним реготом кинулись слідом за мною.

Спустившись з пагорба, вони негайно взялися до роботи. Я деякий час за ними спостерігав. Їх дії були воістину незбагненні. Вони не просто робили вигляд, що працюють, вони справжнісіньким чином працювали в поті чола, намагаючись привернути валун, щоб поглянути, чи не ховається під ним злощасний автомобіль! Я не витримав і приєднався до них. Вони пихкали, сопіли і кричали, а дон Хенаро час від часу взвивала койотом. Вони обливалися потом. Я звернув увагу на їх величезну фізичну силу. У порівнянні з ними я виглядав кволим юнаків.

Незабаром я вже обливався потом так само, як і вони. Нарешті, валун піддався і відкотився в бік. Дон Хенаро зводить з розуму ретельністю обстежив кожен квадратний сантиметр відкрилася під валуном поверхні, щось там поколупав і оголосив:

- Ні. Автомобіль відсутня.

Від реготу вони зігнулися навпіл, а дон Хуан не витримав і впав на землю. Було схоже, що істеричний сміх стрясає його тіло справжнісінькими і досить болючими судомами. Я нервово хихикнув.

- Отже, куди ми тепер вирушимо? - Запитав дон Хенаро після тривалої перерви.

Дон Хуан кивком голови вказав напрямок.

- Куди ми йдемо? - Запитав я.

- Як куди? Автомобіль твій шукати! - Без тіні посмішки відповів дон Хуан.

Вони знову встали з боків і повели мене в кущі. Пройшовши всього лише кілька метрів, дон Хенаро знаком велів нам зупинитися. Він навшпиньках підкрався до великого густому куща, розсунув гілки і заглянув всередину, а потім повідомив, що машини там немає.

Ми пройшли ще трохи, і знову дон Хенаро подав нам знак застигнути. Він зігнув спину, витягнувши над головою руки з зігнутими зразок кігтів пальцями. Тіло його прийняло форму латинської букви "S". Раптом він стрибнув головою вперед і вчепився руками в довгу гілку з сухим листям, що лежала на землі. Потім він акуратно підняв її і обстежив місце, на якому вона лежала, і знову зазначив, що автомобіль відсутній.

Ми заглиблювалися все далі і далі в чаппараль. Дон Хенаро раз у раз заглядав у кущі, дерся на низькі кострубаті дерева і видивлявся в їх листі машину, а потім гучно заявляв, що її ніде немає.

Я ж весь цей час намагався якомога чіткіше фіксувати в розумі все що бачив і чого торкався. Послідовність і впорядкованість сприйняття світу нічим не відрізнялися від нормальних. Я торкався до каменів, кущів, дерев. Я зраджував фокусування очей, то розглядаючи ближній план, то переводячи погляд на дальній. Я по черзі закривав і відкривав очі, проводячи експерименти по їх роздільної фокусуванні. Але ніякої специфіки, властивої станам незвичайної реальності, не виявилося. За всіма ознаками я крокував крізь чаппараль, як крокував десятки разів до цього, будучи в абсолютно нормальному стані.

Потім дон Хенаро раптом ліг на живіт і велів нам зробити те ж саме. Підборіддя він поклав на складені в замок кисті рук. Дон Хуан - теж. Вони уважно розглядали крихітні горбки на поверхні землі. Раптом дон Хенаро швидким помахом руки щось зловив. Він знаком підкликав нас ближче. Потім почав повільно розтискати кулак. Коли долоню до половини розкрилася, звідти вилетіло щось досить велике і чорне і швидко зникло. Це сталося настільки швидко, і це чорне було таким великим, що я відскочив і ледь не впав. Дон Хуан підтримав мене.

- Це був не автомобіль, - з жалем констатував дон Хенаро. - А була всього лише задрипана муха. Вибачте! А жаль...

Потім вони почали мене вивчати. Вони стояли прямо переді мною і досить довго розглядали мене куточками очей.

- Це була муха, так? - Запитав у мене дон Хенаро.

- Я думаю - так, - відповів я.

- А ти не думай, ти скажи, що бачив, - наказав дон Хуан.

- Я бачив щось завбільшки з ворону. Воно вилетіло у нього з кулака, - я кивнув на дона Хенаро.

Я тільки говорив про те, що сприйняв і зовсім не збирався жартувати. Але їм, схоже, здалося, що нічого більш смішного в той день не вимовлялося. Вони реготали, корчилися і підстрибували, поки не почали задихатися.

- Я думаю, на сьогодні з Карлоса досить, вимовив дон Хуан захриплим від сміху голосом.

Дон Хенаро сказав, що майже знайшов машину, що він відчуває: стає все гаряче, гаряче ... Дон Хуан попередив, що ми забралися в дуже вже пересічену місцевість і що знайти машину прямо тут було б дуже небажано. Дон Хенаро зняв капелюха прив'язав ній за шийний шнурок довгу мотузку, яку дістав з сумки. Свій в'язаний шерстяний пояс він прикріпив жовтої пензлику на полях.

- Змія роблю ... повідомив він.

Я стежив за його діями, знаючи напевно, що він жартує. Я завжди вважав себе великим фахівцем у плані повітряних зміїв. У дитинстві я виготовив масу зміїв найрізноманітніших конструкцій, аж до самих хитромудрих, тому бачив, що поля капелюхи занадто м'які і не зможуть чинити опір потоку, тулія - ??занадто висока, - будуть утворюватися завихрення. Так що змій, зроблений з капелюха, не полетить ні за що.

Думаєш, не полетить? - Поцікавився дон Хуан.

Знаю - не полетить.

Дон Хенаро залишив наші репліки без уваги. Він якраз закінчував чіпляти до свого капелюшну змію довгу мотузку.

День стояв вітряний. Дон Хенаро побіг вниз по схилу пагорба. Дон Хуан тримав капелюх. Потім мотузочок натяглася, і це чортове спорудження злетів у небо.

- Дивись! Дивись на змія! - Заволав дон Хенаро.

Змій пару раз пірнув, але продовжував триматися в повітрі.

- Чи не відривай погляд від змія, - твердо наказав дон Хуан.

У мене закрутилася голова. Дивлячись на змія, я згадав дитинство, і себе, і зміїв, яких запускав серед пагорбів в своєму рідному містечку.

На якусь мить спогади затопили мене, і я втратив відчуття часу.

Раптом я почув, як дон Хенаро щось кричить, потім побачив, що змій, кілька разів підстрибнувши, впав туди, де стояла моя машина. Все сталося так швидко, що я не зрозумів толком, що ж все-таки сталося. У мене паморочилося в голові. Свідомість судорожно намагалося впоратися з дилемою: я бачив чи то як капелюшний змій дона Хенаро перетворився в мою машину, то чи як дон Хенаро капелюшним змієм показав мені місце, на якому вона стояла. І справа була не в тому, що і той, і інший варіанти були однаково немислимі. Моя свідомість щосили чіплялися за цю проблему, щоб якось зберегти вихідне рівноважний стан.

- Чи не чини опір, - почув я голос дона Хуана.

Я відчував, що свідомість ось-ось кудись з'їде, і з глибин мого єства випливе щось. Думки і образи пульсували некерованими хвилями, немов я перебував на межі сну. Я ошелешено дивився на автомобіль. Він стояв на рівній кам'янистій майданчику метрів за сто від мене. Все це виглядало так, немов хтось тільки що взяв його і акуратно туди поставив. Я підбіг до машини і почав уважно її оглядати.

- От чорт! Та не пялься ти на свою тачку! Зупини світ!

Потім, як уві сні, я почув його крик:

- Капелюх! Капелюх Хенаро!

Я глянув на них. Вони дивилися прямо на мене. Очі їх виблискували і погляд проникав кудись всередину мого єства. Різко розболілася голова. Заболів живіт. Мені зробилося погано.

Дон Хуан і дон Хенаро розглядали мене з цікавістю. Я сів на землю поруч з машиною, а потім, абсолютно автоматично, відімкнув дверцята і впустив на заднє сидіння дона Хенаро. Дон Хуан сів поруч з ним, замість того, щоб зайняти своє звичайне місце біля мене.

Як в тумані я поїхав до дому дона Хуана. Я був сам не свій. Живіт болів, нудило жахливо, і все моє тверезо мислити від цього геть кудись поділося. Я вів машину чисто механічно.

Я чув, як дон Хуан і дон Хенаро по-дитячому веселяться на задньому сидінні. Потім почув голос дона Хуана:

- Карлос, ми вже під'їжджаємо, так?

Тут я почав усвідомлювати дорогу. Ми були біля самого будинку.

- Уже майже приїхали, - промимрив я.

Вони завили від реготу. Вони били в долоні і плескали себе по стегнах.

Коли ми приїхали, я автоматично вистрибнув з машини і відчинив перед ними двері. Першим з машини статечно вибрався дон Хенаро. Він церемонно привітав мене з тим, що назвав найприємнішою і гладкою поїздкою в його житті. Дон Хуан сказав те ж саме. Я не звертав уваги.

Я замкнув машину і, ледь переставляючи ноги, вповз до хати. Засинаючи, я чув розкотистий регіт обох донів.

Глава 17. Гідний противник | Глава 19. Світ зупиняється

Глава 6. Стати мисливцем | Глава 7. Стати недоступним | Глава 8. Руйнування регламентів | Глава 9. Остання битва на землі | Глава 10. Відкритися силі | Глава 11. Настрій воїна | Глава 12. Битва сили | Глава 13. Остання зупинка воїна | Глава 14. Хода сили | Глава 16. Кільце сили |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати