Головна

Глава 8. Руйнування регламентів

  1. Аж до початку відмирання однорічної культури освіту структури переважає над руйнуванням.
  2. Кор. 10: 4: «зброї воювання Багато християн цитують нашої боротьби не тілесна, але міцна Богом на зруйнування твердинь».
  3. руйнування
  4. Руйнування металевого спаяний (зварювання) при однофазних пошкодженнях

Неділя, 16 липня 1961

Весь ранок ми спостерігали за гризунами, схожими на жирних білок. Дон Хуан називав їх водяними щурами. Він розповідав, що, рятуючись від небезпеки, ці тварини можуть розвивати величезну швидкість. Але у них є згубна звичка: чи варто тварині відірватися від погоні, незалежно від того, хто його переслідує, як воно зупиняється, а іноді навіть підіймається на камінь і сідає на задні лапки, щоб озирнутися і почистити.

- У них виняткове зір, - сказав дон Хуан. - Рухатися можна, тільки поки тварина біжить. Тому ти повинен навчитися передбачати момент, в який воно зупиниться, щоб теж зупинитися і завмерти в нерухомості.

Я повністю занурився в спостереження за тваринами, влаштувавши собі те, що мисливці називають "днем в поле", так багато я вистежив цих гризунів. Зрештою я навчився передбачати практично кожен їхній рух.

Потім дон Хуан навчив мене робити пастки. Він пояснив, що час у мисливця йде в основному на те, щоб вистежити місця годівлі гризунів або їх проживання. Знаючи це, він може за ніч відповідним чином розставити пастки. А на наступний день йому залишиться тільки злякати звірків, і вони щодуху кинуться прямо в пастку.

Ми набрали паличок та лози і взялися за спорудження пасток. Я вже майже закінчив свою і з нетерпінням прикидав, чи буде вона діяти, як раптом дон Хуан припинив роботу і, глянувши на своє ліве зап'ястя, як би на годинник, яких у нього не було, сказав, що за його хронометру вже прийшов час ленчу . Я якраз майстрував обруч з довгого прута, скручуючи його в кільце. Автоматично я поклав прут на землю поруч з іншими своїми мисливськими пристосуваннями.

Дон Хуан дивився на мене з цікавістю. Потім він видав виє сигнал фабричної сирени, що означає початок перерви на ланч. Я засміявся. Звук він скопіював досконало. Я попрямував до нього і помітив, що він уважно на мене дивиться. Він похитав головою з боку в бік і промовив:

- Будь я проклятий ...

- В чому справа? - Поцікавився я.

Він знову видав протяжний виє звук фабричного гудка і сказав:

- Ланч закінчений. Приступаємо до роботи.

Я на мить зніяковів, але потім подумав, що це він вирішив таким чином пожартувати, так як їжі у нас з собою ніякої не було. Я настільки захопився гризунами, що зовсім про це забув. Я підняв прут і знову спробував його зігнути. Через кілька секунд "сирена" дона Хуана знову завила.

- Пора йти додому, - пояснив він.

Він глянув на уявні годинник, а потім подивився на мене і підморгнув.

- П'ять годин, - сказав він, немов розкриваючи великий секрет.

Я подумав, що йому, мабуть, набридла сьогоднішня полювання, і він пропонує все кинути і йти додому. Я поклав все на землю і почав збиратися додому. На дона Хуана я не дивився, вважаючи, що він робить те ж саме. Коли у мене все було готово, я підняв очі. Схрестивши ноги, дон Хуан сидів в декількох метрах від мене.

- Я готовий, - сказав я. - Чи можемо вирушати в будь-який момент.

Він встав і піднявся на камінь заввишки близько двох метрів. Подивившись на мене звідти, він доклав руки до рота і, роблячи повний оборот навколо своєї осі, видав дуже довгий пронизливий звук, схожий на посилений виття фабричного гудка.

- Що ти робиш, дон Хуан? - Запитав я.

Він відповів, що дає всьому світу сигнал йти додому. Я був повністю спантеличений, не розуміючи, жартує він чи просто з глузду з'їхав. Я уважно спостерігав за ним, намагаючись якось пов'язати його дії з чимось, що він перед цим говорив. Але ми майже ні про що не розмовляли з самого ранку, по крайней мере, я не міг згадати нічого, вартого уваги.

Дон Хуан як і раніше стояв на камені. Він глянув на мене і ще раз підморгнув. І тут мене охопила тривога. Дон Хуан приставив долоні до рота і знову видав довгий гудок.

Потім він сказав, що вже вісім ранку і що я знову повинен взятися за свою роботу, тому що попереду у нас - цілий день.

До цього моменту я був уже в замішанні. За лічені хвилини страх мій виріс до абсолютно непереборного бажання кудись втекти. Я думав, що дон Хуан - псих. Я вже зовсім готовий був кинутися навтьоки, як раптом дон Хуан зіскочив з каменю і з посмішкою підійшов до мене.

- Думаєш, я - псих, так? - Запитав він.

Я відповів, що своєю несподіваною витівкою він налякав мене до втрати свідомості.

Він сказав, що ми знаходимося приблизно в однаковому стані. Я не зрозумів, що він має на увазі, так як був занурений в думці про те, наскільки по-справжньому божевільними здавалися його дії. Він пояснив, що спеціально намагався налякати мене до втрати свідомості шалено свого непередбачуваного поведінки, тому що у нього самого голова йде обертом від передбачуваності мого. І додав, що моя прихильність порядків не менше божевільна, ніж його виття.

Я був в шоці і почав доводити, що у мене немає ніяких розпорядків. Я сказав йому, що вважаю своє життя суцільний кашею саме через те, що в ній немає здорової впорядкованості.

Дон Хуан засміявся і знаком велів мені сісти поруч з собою. Вся ситуація разом таємниче змінилася. Варто було дону Хуану почати говорити, як мій страх тут же розтанув.

- Про які розпорядку ти говориш? - Запитав я.

- Про все, що ти робиш. Ти дієш відповідно до розпорядку.

- А хіба інші діють не так?

- Не всі. Я нічого не роблю відповідно до розпорядку.

- Що підказало тобі такий хід, дон Хуан? Що я такого зробив, що змусило тебе діяти саме таким чином?

- Ти турбувався з приводу ленчу.

- Але я ж нічого тобі не сказав, звідки ти дізнався, що я турбуюся про ланчі?

- Питання про їжу виникає у тебе щодня близько полудня, о шостій вечора і о восьмій ранку, - сказав він зі зловісною усмішкою. - В цей час ти починаєш турбуватися про їжу, навіть якщо не голодний. І щоб продемонструвати тобі запрограмованість твого духу, мені потрібно було тільки завити сиреною. Твій дух видресируваний працювати за сигналом.

Він запитально дивився на мене. Мені не було чого сказати на свій захист.

- А тепер ти готовий перетворити в розпорядок полювання, - продовжував він. - Ти вже встановив в цій справі свій ритм: в певний час ти розмовляєш, в певний час - їж, в певний час - лягаєш спати.

Мені не було чого сказати. Дон Хуан дуже точно описав мою звичку їсти в один і той же час. Схожа структура була в усьому, чим я займався. Проте я відчував, що моє життя все ж протікає по менш суворої програми, ніж життя більшості моїх друзів і знайомих.

- Тепер ти досить багато знаєш про полювання, - продовжував дон Хуан, - і тобі легко усвідомити, що хороший мисливець насамперед знає одне - розпорядок своєї жертви. Саме це і робить його хорошим мисливцем. Якщо ти згадаєш, як я вчив тебе полювати, ти зрозумієш, про що я говорю. Спочатку я навчив тебе робити і встановлювати пастки, потім розповів про життєві розпорядку дичини, яку належить ловити, і нарешті ми на практиці відчули, як пастки працюють з урахуванням цих регламентів. Це - елементи мисливського мистецтва, що утворюють його зовнішню структуру. А зараз я навчу тебе останньою і найбільш складної частини цього мистецтва. За складністю вона, мабуть, набагато перевершує всі інші, разом узяті. Напевно, пройдуть роки, перш ніж ти зможеш сказати, що зрозумів її і став мисливцем.

Дон Хуан замовк, як би даючи мені час зібратися з думками. Він зняв капелюха і зобразив, як чистяться гризуни, за якими ми весь день спостерігали. Вийшло дуже забавно. Кругла голова дона Хуана робила його схожим на одного з цих звірків.

- Бути мисливцем - значить не просто ставити пастки, - продовжував він. - Мисливець видобуває дичину не тому, що встановлює пастки, і не тому, що знає розпорядки своєї здобичі, але тому, що сам не має ніяких розпорядків. І в цьому - його єдине вирішальну перевагу. Мисливець не уподібнюватися тим, на кого він полює. Вони скуті жорсткими порядками, плутають слід по строго певною програмою, і все примхи їх легко передбачувані. Мисливець же вільний, текучий і непередбачуваний.

Слова дона Хуана я сприйняв як довільну ірраціональну ідеалізацію. Я не міг собі уявити життя без розпорядків. Мені хотілося бути з ним гранично чесним, тому справа була зовсім не в тому, щоб погодитися або не погодитися. Я відчував, що те, про що він говорив, було неможливо. Ні для мене, ні для кого б то не було іншого.

- Мені немає зовсім ніякого діла до того, що ти з цього приводу відчуваєш, - сказав дон Хуан. - Щоб стати мисливцем, ти повинен зруйнувати всі свої розпорядки, стерти всі програми. Ти вже здорово досяг успіху у вивченні полювання. Ти - здібний учень і схоплюєш все на льоту. Так що тобі вже повинно бути ясно: ти подібний до тих, на кого полюєш, ти - легко передбачуваний.

Я попросив уточнити на конкретних прикладах.

- Я говорю про полювання, - почав спокійно пояснювати дон Хуан. - Тому я так детально зупиняюся на тому, що властиво тваринам: де вони годуються; де, як і в який час сплять; де живуть; як пересуваються. Все це - програми, розпорядки, на які я звертаю твою увагу, з тим, щоб ти провів паралелі з самим собою і усвідомив, що ти сам живеш точно так же. Ти уважно спостерігав за життям і звичками мешканців пустелі. Вони їдять і п'ють в суворо визначених місцях, вони гніздяться на строго певних ділянках, вони залишають сліди строго певним чином. Тобто все, що вони роблять, властива сувора визначеність, тому хорошому мисливцеві нічого не варто передбачити і точно розрахувати будь-яке їхнє дію. Я вже говорив, що з моєї точки зору ти поводишся точно так же, як ті, на кого ти полюєш. І в цьому ти аж ніяк не унікальний. Колись в моєму житті з'явився хтось, хто вказав мені на те ж саме щодо мене самого. Всім нам властиво поводитися подібно до тих, на кого ми полюємо. І це, зрозуміло, в свою чергу робить нас чиєїсь здобиччю. Таким чином, завдання мисливця, який віддає собі в цьому звіт - припинити бути здобиччю. Розумієш, що я хочу сказати?

Я знову висловив думку, що його установка нездійсненна.

- На це потрібен час, - сказав він. - Можеш почати з того, щоб відмовитися від щоденного ленчу в один і той же час.

Дон Хуан глянув на мене і поблажливо посміхнувся, скорчивши таку забавну міну, що я не зміг втриматися від сміху.

- Однак існують тварини, вистежити яких неможливо, - продовжував він. - Наприклад, - особливий вид оленя. Дуже щасливий мисливець може зустрітися з таким тваринам тільки завдяки рідкісному везінню, і ледь чи не єдиний раз в житті.

Дон Хуан витримав драматичну паузу, глянувши на мене пронизливо. Він, схоже, чекав питання, але у мене питань не було. Тоді він сам запитав:

- Як ти думаєш, чому цих тварин так важко відшукати, і зустріч з ними - настільки унікальне явище?

Не знаючи, що сказати, я лише знизав плечима.

- У них немає регламентів, - сказав він таким тоном, наче це було велике одкровення. - І це робить їх чарівними тваринами.

- Але олень повинен спати ночами, - заперечив я. - Хіба це не розпорядок?

- Розпорядок, якщо олень спить щоночі в строго певний час і в цілком певному місці. Але чарівні тварини так себе не ведуть. Ти сам коли-небудь, можливо, в цьому переконаєшся. Напевно, весь залишок життя ти будеш вистежувати одне з таких тварин. Це стане твоєю долею.

- Що ти хочеш цим сказати?

- Тобі подобається полювати, і, ймовірно, в один із днів путі твої і чарівного істоти перетнуться, і ти, цілком можливо, підеш за ним. Чарівні тварини являють собою видовище воістину дивне. Мені пощастило, і мій шлях якось перетнувся з стежкою одного з них. Це сталося після того, як я дуже багато дізнався про полювання і довго відпрацьовував це мистецтво. Якось я бродив по густому лісі в безлюдних горах Центральної Мексики. Раптом почувся дуже м'який і милозвучна свист. Я ніколи не чув цього звуку, жодного разу за багато років мандрів серед дикої природи. Я не міг визначити, де знаходиться джерело цього свисту; здавалося, він доноситься відразу з багатьох сторін. Я вирішив, що перебуваю в самій середині стада або зграї якихось невідомих звірів. Дражливий свист повторився, на цей раз він доносився наче звідусіль. І я зрозумів, що мені невимовно пощастило. Я знав, що це свистить чудове істота - чарівний олень. Я знав також, що чарівний олень відмінно розбирається як в порядках звичайних людей, так і в порядках мисливців. Обчислити, що в такій ситуації буде робити звичайна людина, дуже легко. Перш за все страх перетворить його в здобич. А видобуток може діяти тільки двома способами: або кидається навтьоки, або ховається. Якщо у людини немає зброї, він, найімовірніше, кинеться до відкритого місця, щоб там врятуватися втечею. Якщо він озброєний, він приготує зброю до бою і влаштує засідку, або завмерши нерухомо в заростях, або впавши на землю. Мисливець ж, вислежівающій дичину серед дикої природи, ніколи нікуди не піде, чи не прикинувши перш, як йому захиститися. Тому він негайно сховається. Він або кине своє пончо на землю, або зачепить його за гілку, а сам сховається поблизу і стане чекати, поки звір знову не дасть про себе знати або НЕ ворухнеться. Знаючи все це, я повів себе зовсім інакше. Я швидко встав на голову і почав тихенько підвивати. Я так довго самим натуральним чином лив сльози і схлипував, що ледь не знепритомнів. Раптом я відчув м'який подих, хтось обнюхував м ою голову якраз за правим вухом. Я спробував повернутися, щоб поглянути, хто це, але не втримав рівноваги і перекинувся через голову. Я сів і побачив, що на мене дивиться осяйна істота. Олень уважно мене розглядав, і я сказав, що не завдам йому шкоди. І він заговорив зі мною.

Дон Хуан замовк і подивився на мене. Я мимоволі посміхнувся. Хто говорить олень - це було, м'яко кажучи, малоймовірно.

- Він заговорив зі мною, - з усмішкою повторив дон Хуан.

- Олень заговорив?

- Олень.

Дон Хуан встав і зібрав свої мисливські приналежності.

- Що, правда заговорив? - Перепитав я ще раз з розгубленістю в голосі.

Дон Хуан вибухнув реготом.

- І що він сказав? - Запитав я наполовину жартома.

Я думав, він мене розігрує. Дон Хуан трохи помовчав, як би пригадуючи. Потім очі його просвітліли, він згадав:

- Олень сказав мені: "Здорово, приятель!" А я відповів: "Привіт!" Тоді він запитав: "Чого ти плачеш?" Я сказав: "Тому, що мені сумно". Тоді чарівна істота нахилилося до самого мого вуха і сказало так само ясно, як говорю зараз я: "Не сумуй".

Дон Хуан подивився мені в очі. Вигляд у нього був пустотливий до неможливості. Він розкотисто засміявся.

Дон Хуан подивився мені в очі. Вигляд у нього був пустотливий до неможливості. Він розкотисто засміявся.

Я сказав, що розмова у них з оленем вийшла кілька тупуватої.

- А чого ти чекав? - Не перестаючи сміятися, запитав він. - Я ж - індіанець.

Його почуття гумору здалося мені настільки приголомшливим, що я зміг тільки розсміятися разом з ним.

- Ти не повірив в те, що чарівні олені розмовляють, да?

- На жаль, я не можу повірити в те, що такі речі взагалі можливі, - відповів я.

- Я не звинувачую тебе в цьому, - сказав він підбадьорливим тоном. - Адже ця штука - з самих хитромудрих.

Глава 7. Стати недоступним | Глава 9. Остання битва на землі


Вступ | Глава 1. Світ погоджується | Глава 2. Стирання особистої історії | Глава 3. Відмова від почуття власної важливості | Глава 4. Смерть-порадник | Глава 5. Прийняти відповідальність | Глава 6. Стати мисливцем | Глава 10. Відкритися силі | Глава 11. Настрій воїна | Глава 12. Битва сили |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати