Головна

Глава 6. Неорганічні істоти

1. Ахимса »- ненасильство по відношенню до живих істот
  2. Вдихаємо повітря. Здійснення аніміческіх істоти
  3. Неорганічні в'яжучі речовини.

На наступний день я неодноразово просив дона Хуана пояснити, чому ми так раптово покинули будинок Хенаро. Але він навідріз відмовився навіть згадувати про те, що сталося. Від Хенаро я теж нічого не добився. У відповідь на всі мої запитання він лише підморгував з безглуздою усмішкою.

У другій половині дня дон Хуан з'явився у внутрішньому дворику свого будинку. Я в цей час перебував там, розмовляючи з його учнями. Як по команді, всі вони піднялися і вийшли.

Дон Хуан взяв мене під руку, і ми рушили вздовж галереї. Він мовчав, і деякий час ми просто походжали навколо дворика, як ніби гуляли по міській площі.

Дон Хуан зупинився і повернувся до мене. Потім він обійшов мене, розглядаючи з голови до ніг. Я знав, що він бачить мене. Мене охопила дивна втома, якесь відчуття ліні. Я не відчував його до тих пір, поки очі дона Хуана не пробіг уздовж мого тіла. Несподівано він заговорив:

- Ні я, ні Хенаро не хотіли говорити про те, що трапилося вночі, ось з якої причини: коли ти був в невідомому, ти дуже сильно злякався. Хенаро штовхнув тебе туди, і там з тобою щось відбувалося.

- Що саме, дон Хуан?

- Пояснити тобі це зараз як і раніше складно, якщо взагалі можливо, - сказав він. - Для того, щоб йти в невідоме і віддавати собі звіт в тому, що там відбувається, тобі не вистачає вільної енергії. Вибудовуючи істини про усвідомлення в певному порядку, що бачать побачили, що перша увага споживає все світіння усвідомлення, яким володіє людська істота. Вільної енергії при цьому практично не залишається. Ось у чому твоя нинішня проблема. Рано чи пізно кожному воїну належить проникнути в невідоме. Тому нові бачать рекомендують заощаджувати енергію. Але звідки її взяти, якщо вся вона задіяна? Нові бачать кажуть: вільну енергію можна добути, викорінюючи звички, які не є необхідністю.

Дон Хуан зупинився і запитав, чи є у мене питання. Я поцікавився, що відбувається з світність усвідомлення при викоріненні непотрібних звичок.

Він відповів, що усвідомлення в цьому випадку виходить зі стану замкнутості на самому собі, здобуваючи свободу для концентрації на чомусь іншому.

- Невідоме незмінно присутній тут і зараз, - продовжував дон Хуан, - проте воно знаходиться за межами можливостей нашого нормального усвідомлення. Для звичайної людини невідоме є як би непотрібної, зайвої частиною його усвідомлення. А стає воно таким тому, що звичайна людина не володіє кількістю вільної енергії, достатнім для того, щоб відстежити і схопити цю частину самого себе.

Ти йдеш по шляху воїна вже досить довго. І здатний схопити невідоме. На це у тебе вільної енергії вистачає. Але для того, щоб зрозуміти невідоме або хоча б запам'ятати, її у тебе явно недостатньо.

Потім дон Хуан пояснив, що там, на плоскому камені, я занурився в невідоме на дуже велику глибину. Але пішов на поводу у властивій моєму характеру схильності все перебільшувати і піддався почуттю невимовного страху. А це був найгірший з усіх можливих варіантів поведінки в даній ситуації. Коли ж, абсолютно очманівши, я вискочив з лівостороннього свідомості, за мною, на жаль, тягнувся хвіст з превеликого безлічі дивних речей.

Я сказав дону Хуану, що він ухиляється, і що йому слід прямо сказати мені, які саме дивні речі я звідти виволік.

Дон Хуан знову взяв мене під руку, і ми рушили далі. Він сказав:

- Розповідаючи про усвідомлення, я хочу, щоб все з самого початку було розставлено на свої місця. Тому давай-ка трохи поговоримо про древніх бачать. Як я вже зазначав, Хенаро дуже схожий на них.

І дон Хуан повів мене до великої кімнати. Там ми сіли, і він продовжив:

- Знання, накопичені за століття древніми сліпі, приводили нових бачать в жах. Це і зрозуміло: адже нові бачать розуміли, що це знання веде лише до руйнування. І в той же час вони були буквально зачаровані їм, особливо - його практичною стороною.

- Звідки новим бачить відомі практики древніх? - Поцікавився я.

- Нові бачать - прямі спадкоємці древніх толтеків. Вивчаючи те, що ті залишили їм у спадок, вони все більше дізнаються про древніх практиках. Навряд чи хтось із нових бачать ними користується, але як складова частина знання ці практики все одно існують.

- Що це за практики, дон Хуан?

- Дуже дивні незрозумілі формули і заклинання - багатослівні магічні процедури, за допомогою яких можна управляти деякої виключно таємничої силою. Такий, по крайней мере, ця сила була для древніх толтеків. Причому вони намагалися всіляко замаскувати її, зробивши ще більш жахливою, ніж вона є насправді.

Я запитав:

- І що ж це за таємнича сила?

- Це - сила, присутня в усьому сущому, - відповів він. - Стародавні бачать ніколи не робили спроб розкрити таємницю сили, завдяки якій були створені їх секретні практики. Вони просто брали її як щось священне. Однак нові бачать зайнялися нею впритул. Вони назвали цю силу волею - волею еманацій Орла, або наміром.

Потім дон Хуан розповів, що своє таємне знання стародавні толтеки поділили на п'ять розділів, кожен з яких об'єднував дві категорії: земля і області темряви, вогонь і вода, верх і низ, гучне і безмовне, що рухається і спочиває. Цілком можливо, що існували тисячі різноманітних прийомів, з плином часу ставали все більш і більш складними.

- Таємне знання землі, - продовжував дон Хуан, - стосувалося всього, що на ній знаходиться. Це були певні набори рухів, слів і зілля, які застосовувалися для того, щоб маніпулювати людьми, тваринами, комахами, деревами, дрібними рослинами, камінням, ґрунтом.

Практики, що належать до категорії таємного знання землі, зробили древніх бачать абсолютно моторошними істотами. Таємне знання своє вони застосовували або для підкорення, або для руйнування чого-небудь з існуючого на землі.

Доповненням таємного знання землі було таємне знання областей темряви. У цю категорію входили найнебезпечніші практики, що мають справу з неорганічними формами життя, тобто з істотами, що населяють землю паралельно з органічними.

Стародавні бачать виявили, що органічне життя є не єдиною формою життя, яка присутня на землі. Це стало, поза всяким сумнівом, одним з найбільш цінних відкриттів. Особливо для самих древніх бачать.

Я не зовсім зрозумів те, що він сказав, і попросив роз'яснити.

- Органічні істоти - не єдині створення, що володіють життям, - сказав дон Хуан і зробив паузу, ніби даючи мені можливість осмислити це твердження.

Я почав сперечатися. Я видав довгу тираду з приводу визначення життя і того, що вважати живим. Я довго говорив про функції відтворення, метаболізмі, зростанні, тобто про процеси, що відрізняють живі організми від неживих предметів.

- Ти відштовхуєшся від органіки, - сказав дон Хуан. - Але це - лише один із прикладів. Не варто узагальнювати, спираючись тільки на одну категорію ознак.

- Але як же інакше? - Запитав я.

- Для тих, хто бачить бути живим - значить усвідомлювати, - відповів він. - Для звичайної людини усвідомлювати - значить бути організмом. Ті, що на мають дещо іншу точку зору. Для них усвідомлювати - значить мати якусь форму, як би оболонку, в якій укладені еманації, що утворюють усвідомлення.

Еманації органічних істот укладені в кокон. Однак є інші категорії істот, оболонки яких не схожі на кокони. Однак всередині цих оболонок містяться еманації, що утворюють усвідомлення. Крім того, такі істоти мають цілу низку властивих життя характеристик, відмінних від репродуктивної функції та метаболізму.

- Яких характеристик, дон Хуан?

- Таких, як емоційна залежність, печаль, радість, гнів і так далі, і тому подібне. Так, і я забув найпрекраснішу з них - любов. Таку любов, яку людина не може собі навіть уявити.

- Ти це серйозно, дон Хуан?

- Цілком, - незворушно відповів він і розсміявся. - Якщо в якості ключа скористатися тим, що бачать бачать, життя постане воістину в незвичайному світлі.

- Але якщо ці істоти дійсно живі, то чому вони не дадуть знати про себе людям? - Запитав я.

- Вони роблять це. Весь час. Вони дають про себе знати не тільки бачить, а й звичайним людям. Біда в тому, що вся готівкова енергія повністю споживається першим увагою. Інвентаризація не тільки поглинає її без залишку, але також ущільнює кокон, роблячи його негнучким. У такій ситуації взаємодія неможлива.

І дон Хуан нагадав мені ті випадки, коли я безпосередньо стикався з неорганічними істотами. За час мого учнівства їх накопичилося безліч. Я заперечив, що практично кожному з цих прикладів я знайшов пояснення. Я навіть сформулював гіпотезу, згідно з якою його вчення змушувало учня прийняти примітивну інтерпретацію світу, для чого і використовувалися галюциногенні рослини. Я сказав дону Хуану, що, ніколи прямо не формулюючи визначення цієї інтерпретації як примітивної, в термінах антропології я назвав її "більш придатної для соціуму мисливців і збирачів".

Дон Хуан реготав, поки не почав задихатися.

- Чесне слово, я навіть не знаю, коли ти гірше - в нормальному стані або в стані підвищеного усвідомлення, - сказав він нарешті. - У нормальному стані ти не так підозрілий, але зате до нудоти раціональний. Я думаю, найбільше ти мені подобаєшся, коли знаходишся глибоко в нетрях лівого боку. Незважаючи навіть на те, що ти страшенно боїшся всього, що там є. Як, наприклад, вчора.

Перш, ніж я зміг що-небудь сказати, дон Хуан заявив, що протиставляє дії древніх бачать досягненням нових, щоб висвітлити різні сторони підходу і тим самим дати мені більш повне уявлення про тих дивних речах, з якими я зіткнувся.

Потім він повернувся до практик стародавніх бачать. Ще одне велике відкриття, зроблене ними, стосувалося наступного розділу їх таємного знання - вогню і води. Вони виявили, що полум'я має досить цікавою властивістю - воно може тілесно переносити людини. Так само, як і вода.

Дон Хуан назвав це відкриття блискучим. Я заявив, що, згідно з фундаментальним законам фізики, таке неможливо. Він попросив мене не робити ніяких висновків, а спочатку вислухати все до кінця. І ще він зазначив, що мені треба було б стежити за своїм надмірним раціоналізмом, оскільки він постійно діє на стан підвищеного усвідомлення. Не в сенсі всіляких реакцій на зовнішні впливи, але в сенсі постійних поступок схильностям свого характеру.

Потім дон Хуан розповів, що стародавні толтеки безумовно були сліпі. Але вони не розуміли того, що бачили. Вони просто користувалися своїми знахідками, не дуже піклуючись про те, щоб співвіднести їх з більш загальною картиною. У випадку з категоріями вогню і води вони розділили вогонь на тепло і полум'я, а воду - на вологість і плинність. Якщо співвіднести тепло з вологістю, вони назвали їх малими властивостями. А полум'я і плинність стародавні бачать вважали вищими, магічними властивостями, використовуючи їх для тілесного переходу в область неорганічної життя. І як в трясовині безнадійно загрузли десь в проміжку між знанням цього типу життя і своїми практиками вогню і води.

Нові бачать згодні з тим, що відкриття неорганічних живих істот дійсно є надзвичайно важливим, проте зовсім не в тому сенсі, в якому вважали його важливим стародавні бачать. Опинившись один на один з іншим типом життя, стародавні бачать знайшли ілюзорне відчуття власної невразливості, що стало для них фатальним.

Я захотів, щоб дон Хуан в подробицях описав мені практики вогню і води. Він сказав, що знання стародавніх бачать було настільки ж хитромудрим, наскільки марним, тому він має намір обмежитися тільки його оглядом.

Потім він коротко зупинився на практиках верху і низу. Таємне знання верху стосувалося вітру, дощу, блискавки в небі, грому, денного світла і сонця. Таємне знання низу стосувалося туману, підземних вод, боліт, ударів блискавки, землетрусів, ночі, місячного світла і місяця.

До категорій таємного знання гучного і безмовного ставилися маніпуляції звуком і тишею. Практики рухомого і покоїться були пов'язані з містичними аспектами руху і нерухомості.

Я запитав, чи не може дон Хуан привести приклад який-небудь із згаданих практик. Він сказав, що за роки нашого спілкування демонстрував мені їх десятки разів. Я наполягав, стверджуючи, що все, зроблене ним досі, мені вдавалося пояснити раціонально.

Він не відповів. Здавалося, він або жахливо сердиться на мене за мої запитання, або серйозно задумався, підшукуючи відповідний приклад. Через деякий час він посміхнувся і сказав, що бачить дуже вдалий приклад.

- Прийом, який я маю на увазі, потрібно практикувати в мілководній потоці, - повідомив він. - Недалеко від будинку Хенаро є якраз такою, як потрібно.

- Що я повинен зробити?

- Дістань дзеркало середніх розмірів.

Це його прохання мене здивувала. Я помітив, що стародавні толтеки навряд чи знали про дзеркала.

- Вони не знали, - посміхнувся дон Хуан. - Це доповнення до техніки, введене моїм бенефактором. Стародавньому бачить потрібна була просто якась відображає поверхню.

Потім дон Хуан розповів, що практичний прийом, про який йде мова, полягає в зануренні на дно мілководного потоку якою-небудь яскравою поверхні. Це може бути поверхню будь-якого плоского предмета, здатна хоча б в деякій мірі відображати зображення.

- Я хочу, щоб ти вставив дзеркало середніх розмірів в міцну раму з листового металу, - пояснив дон Хуан. - Рама повинна бути водонепроникною. Тому тобі доведеться залити її смолою. І ти повинен виготовити її власними руками. Коли приготуєш дзеркало, ми продовжимо.

- А що буде, дон Хуан?

- Не будь таким нетерплячим. Ти ж просив привести приклад практики древніх толтеків. Я теж якось звернувся до свого бенефактору з таким проханням. Думаю, кожен просить про це в певний момент навчання. Мій бенефактор розповідав, що він також колись просив привести приклад. І його бенефактор - нагваль Еліас - навів йому такий приклад. Він, в свою чергу, привів приклад мені. Тепер я збираюся привести приклад тобі.

Коли бенефактор показав мені як приклад одну з практик, я не знав, як це робиться. Тепер я знаю. Коли-небудь і ти дізнаєшся, як працює цей прийом. Ти зрозумієш, що за всім цим стоїть.

Я вирішив, що дон Хуан хоче, щоб я повернувся в Лос-Анжелес і там спорудив раму. Я помітив, що не зможу згадати його завдання, якщо не залишуся в стані підвищеного усвідомлення.

- У твоєму зауваженні - дві неузгодженості, - сказав дон Хуан. - Перша: ти не можеш залишатися в стані підвищеного усвідомлення. Перебуваючи в ньому, ти не здатний функціонувати адекватно, якщо тільки я, або Хенаро, або хтось інший з воїнів команди нагваля не буде тебе щохвилини опікати, як це роблю я в даний час. І друга проблема: Мексика-то ж не Місяць. І тут теж є магазини залізних товарів. Так що ми цілком можемо з'їздити в Оахака і купити все необхідне.

На наступний день ми відправилися в місто і придбали все, що було потрібно для виготовлення рами. За мізерну плату я власноруч зібрав її в слюсарній майстерні. Навіть не глянувши на неї, дон Хуан велів мені покласти раму в багажник.

Увечері ми виїхали і дісталися до будинку Хенаро на наступний день рано вранці. Я пошукав Хенаро. Його ніде не було. Здавалося, будинок порожній.

- Навіщо Хенаро потрібен цей будинок? - Поцікавився я. - Адже він живе у тебе, чи не так?

Дон Хуан не відповів. Якось дивно глянувши на мене, він пішов запалити гасову лампу. Я залишився один у темній кімнаті. Я відчував величезну втому. Мені здавалося, що це - результат довгої виснажливої ??поїздки по гірських дорогах. Захотілося прилягти. У темряві мені не було видно, куди Хенаро склав циновки. Я спіткнувся об них. Вони лежали стопкою. І тут я раптом виявив, що знаю, навіщо Хенаро потрібен цей будинок. Хенаро опікувався трьох учнів-чоловіків: Пабліто, Нестора і Беніньо. В цьому будинку вони жили, коли перебували в стані нормального усвідомлення.

Я відчув легкість: втому як рукою зняло. Дон Хуан приніс лампу. Я збуджено розповів йому про своє осяяння. Але він сказав, що це не має значення, тому що скоро я все забуду.

Він попросив показати дзеркало. Йому сподобалося - конструкція була легкою і в той же час міцною. Він звернув увагу на те, що алюмінієву раму для дзеркала розміром вісімнадцять на чотирнадцять дюймів я прикріпив до металевого листа, який служив основою, сталевими гвинтами.

- Рама мого дзеркала була дерев'яною, - сказав дон Хуан. - Ця виглядає краще. Моя була незграбною і занадто нестійкою.

- А тепер я розповім, що нам належить зробити, - продовжив він, закінчивши оглядати дзеркало. - Чи, мабуть, краще було б сказати: що нам належить спробувати зробити. Удвох з тобою ми повинні будемо покласти дзеркало на поверхню води в струмку неподалік від будинку. Струмок досить широкий і глибина в ньому досить невелика - як раз те, що нам необхідно.

Ідея полягає в наступному: дозволити плинності води тиснути на нас і забрати нас геть.

Перш, ніж я встиг зробити з цього приводу зауваження або задати питання, він нагадав мені, як в минулому я вже використав схожий струмок і домігся вражаючих успіхів в роботі зі сприйняттям. Дон Хуан мав на увазі пост-ефекти прийому галюциногенних рослин. Я відчував їх кілька разів, лежачи у воді зрошувальної канави будинку дона Хуана в Північній Мексиці.

- Ти притримає свої питання до того, як я поясню тобі, що бачать знали про усвідомлення, - звелів він. - Тоді все, що ми робимо, постане перед тобою в зовсім іншому світлі. Але спершу повернемося до нашого завдання.

Ми підійшли до струмка. Дон Хуан вибрав місце з плоскими каменями і сказав, що глибина в цьому місці цілком відповідає нашим цілям.

- Що має статися? - Запитав я, охоплений збудженням.

- Не знаю. Я знаю тільки, що ми спробуємо зробити. Ми будемо тримати дзеркало дуже обережно, але дуже міцно. І акуратно покладемо його на поверхню води. А потім дозволимо йому зануритися під воду. Після цього ми будемо утримувати дзеркало на дні. Я помацав дно. Між камінням є проміжки, в які помістяться пальці. Так що ми зможемо тримати дзеркало як слід.

Дон Хуан велів мені сісти навпочіпки на плоскому камені, що стирчать з води посередині спокійного струмка, і тримати дзеркало обома руками за одну сторону, взявшись майже біля самісіньких його кутів. Сам він сів навпочіпки навпроти мене, тримаючи дзеркало точно так же, як я. Зануривши руки в воду майже по лікоть, ми опустили дзеркало на дно.

Дон Хуан наказав позбутися думок і споглядати поверхню дзеркала. Знову і знову він повторював, що весь фокус у тому, щоб не думати взагалі. Слабке протягом злегка спотворювало відображення наших осіб. Після декількох хвилин сталого споглядання дзеркала мені здалося, що зображення наших осіб поступово стали ясніше. А саме дзеркало збільшилася в розмірах і займало щонайменше приблизно квадратний ярд. Перебіг ніби зупинився, а дзеркало стало видно так чітко, як ніби воно лежало на самій поверхні води. Ще більш дивне враження справляла надзвичайна чіткість наших відображень. Зображення мого обличчя було немов збільшеним, причому не в розмірах, а за ступенем фокусування. Я навіть бачив пори на шкірі чола.

Дон Хуан пошепки велів не зосереджувати погляд на його або моїх очах, а дозволити йому вільно блукати, що не чіпляючись ні за які деталі наших відображень.

- Дивись уважно, але не фіксуй погляд! - Знову і знову наполегливо шепотів він.

Я зробив те, що він велів, не перестаючи думати про уявній суперечливості цієї вказівки. І в цей момент щось зсередини мене виявилося як би пійманим у дзеркалі, і те, що виглядало суперечливим, мало значення.

"Виявляється, можна дивитися пильно, але не фіксувати погляд!" - Подумав я. І в мить, коли була сформульована ця думка, біля наших з доном Хуаном голів з'явилася ще одна. Ця голова була в нижній частині дзеркала зліва від мене.

Я затремтів усім тілом. Дон Хуан шепнув мені, щоб я заспокоївся і не виявляв ні страху, ні подиву. Потім він знову велів мені дивитися пильно, але без фіксації споглядаючи прибульця. Я не задихнувся і не випустив з рук дзеркало, але чого мені це коштувало! Тіло тремтіло від маківки до п'ят. Дон Хуан знову зашепотів, звелівши мені взяти себе в руки. Він кілька разів злегка штовхнув мене плечем.

Я повільно приходив до тями, знаходячи контроль над своїм страхом. Я дивився на третю голову, і поступово до мене дійшло - голова не - людська. Це не була також і голова тварини. І взагалі це була не голова. Це була якась форма, позбавлена ??внутрішньої рухливості. Коли думка про це прийшла мені в голову, я раптом миттєво усвідомив, що думаю зовсім не я. Більш того, усвідомлення цього не було думкою. На мить я прийшов в невимовне замішання, а потім мені стало ясно щось незбагненне. Думки були голосом, що звучав у мене в вухах!

- Я бачу! - Закричав я по-англійськи, що не видавши при цьому ні звуку.

- Так, ти бачиш, - сказав голос по-іспанськи.

Я відчув, що охоплений силою, яка сильніше мене. Мені не було боляче ні фізично, ні духовно. Я знав без тіні сумніву - адже так сказав голос, - що мені не вдасться порушити хватку цієї сили ні вольовим, ні фізичним зусиллям. Я знав, що вмираю. Я автоматично підняв очі, щоб подивитися на дона Хуана, і в мить, коли погляди наші зустрілися, сила відпустила мене. Я був вільний. Дон Хуан посміхався мені так, наче знав в точності, через що мені довелося пройти.

Я усвідомив, що стою. Дон Хуан тримав дзеркало за край, повернувши його так, щоб стікала вода.

У мовчанні ми повернулися в будинок.

- Стародавні толтеки були буквально зачаровані своїми знахідками, - сказав дон Хуан.

- Я їх прекрасно розумію, - озвався я.

- Я теж, - погодився дон Хуан.

Охопила мене сила була настільки потужною, що на кілька годин позбавила мене можливості розмовляти і навіть мислити. Я був немов заморожений цілковитою відсутністю можливості здійснювати вольові зусилля. Я вже почав відтавати, але дуже повільно і потроху.

- Без яких би то ні було цілеспрямованих дій з нашого боку, - продовжив дон Хуан, - даний прийом древніх толтеків розділився для тебе на дві частини. За допомогою першої ти в достатній мірі познайомився з тим, що при цьому відбувається. А за допомогою другої ми спробуємо добитися того, до чого власне прагнули древні толтеки.

Я запитав:

- Але що відбувалося насправді, дон Хуан?

- Існує два варіанти пояснення. Спочатку я викладу тобі версію стародавніх бачать. Вони вважали, що відображає поверхню, будучи зануреної в воду, збільшує силу води. Вони мали звичай споглядати водні об'єкти. Поверхня, що відбиває служила їм засобом прискорення процесу. Стародавні бачать вважали, що наші очі є ключем для входу в невідоме. Споглядаючи воду, вони дозволяли очам відкрити шлях.

Потім дон Хуан розповів, що стародавні бачать помітили: вологість води тільки зволожує і живить, а ось плинність - переміщує. Тоді вони припустили, що плинність води є устремління до пошуку інших рівнів буття, що лежать нижче того, в якому перебуваємо ми. Згідно з їхніми віруваннями, вода дана нам не тільки для того, щоб підтримувати життя, але також і як сполучна ланка, стежки, що веде до нижчого рівнями.

- А там багато рівнів буття? - Запитав я.

- Стародавні бачать нарахували сім, - відповів дон Хуан.

- А тобі ці рівні відомі, дон Хуан?

- Я - бачить нового циклу і, отже, дивлюся на все це трохи інакше, - сказав він. - Я просто намагаюся показати тобі, що робили стародавні бачать, і розповісти, у що вони вірили.

Мої погляди відрізняються від поглядів стародавніх бачать. Але це зовсім не означає, що їх практики були збитковими. Неправильними були інтерпретації, проте істини, в які вірили стародавні бачать, мали для них цілком практичне значення. У разі, наприклад, з практиками води стародавні толтеки були переконані, що плинність води здатна тілесно трансформувати людини нашого рівня на будь-який з семи нижчих, а також переносити сутність людини в межах нашого рівня в будь-якому напрямку вздовж потоку води. Відповідно, вони користувалися проточною водою для переміщення в нашому рівні, а водами глибоких озер і водних джерел для занурення в глибини.

Прийом, який я тобі показую, переслідує подвійну мету. По-перше, стародавні бачать застосовували його, щоб за допомогою плинності води перенестися на перший з нижчих рівнів. По-друге, він дозволяв ТОЛТЕК віч-на-віч зустрітися з живими істотами, на цьому рівні мешкають. Пам'ятаєш ту форму, яка з'явилася в нашому дзеркалі? Схожу на голову? Це і було одне з цих істот. Воно приходило на нас поглянути.

- Виходить, вони реально існують! - Вигукнув я.

- Ну зрозуміло, - підтвердив дон Хуан.

Він сказав, що стародавні бачать зробили фатальну помилку, наполегливо намагаючись не відходити від своїх магічних процедур. Однак це не знімає цінності зроблених ними знахідок. Так, наприклад, вони виявили, що найвірніший спосіб зустрітися з одним з істот нижніх рівнів полягає в використанні водного об'єму. Причому величина цього обсягу значення не має - і океан, і невеликий ставок однаково хороші і служать одній і тій же цілі. Дон Хуан вибрав невеликий струмок тільки тому, що не любив ходити мокрим. Той же результат ми могли отримати, скориставшись озером або річкою.

- Представники іншого типу життя приходять на поклик людини, щоб з'ясувати, в чому справа, - продовжив дон Хуан. - - Прийом толтеків подібний стуку в двері, за якими ці істоти мешкають. Стародавні бачать говорили, що світла поверхня на дні служить і приманкою, і вікном. Люди і істоти нижнього рівня зустрічаються, підійшовши до цього вікна.

- Чи не це сталося зі мною вчора? - Поцікавився я.

- Стародавній бачить сказав би, що вчора ти був втягнутий силою води і силою першого рівня. І, крім того, потрапив під магнетичний вплив істоти, дивився на тебе через вікно.

- Але в вухах моїх звучав голос, і він говорив, що я вмираю, - сказав я.

- Голос був прав. Ти помирав, і ти напевно помер би, якби мене не було поруч. У цьому - небезпека толтекского практик. Вони виключно ефективні, але в більшості випадків смертельні.

Я сказав, що, хоча мені і соромно в цьому зізнатися, я був шокований. Я бачив цю штуку в дзеркалі і я відчував що охопила мене силу, і це явно було надто ...

- Мені б, звичайно, не хотілося змушувати тебе тривожитися, проте поки що з тобою нічого не сталося, - сказав дон Хуан. - І якщо справа піде так само, як було в моєму випадку, тобі слід приготуватися до найжорстокішому шоку в твоєму житті. І краще тобі перетрусити зараз, ніж померти від переляку завтра.

В голові у мене крутилося Безліч питань. Але вимовити хоча б один з них я не зумів - настільки страшний страх охопив мене. В горлі стояв такий величезний кому, що я не міг ковтнути слину. Дон Хуан реготав до тих пір, поки не закашлявся. Обличчя його почервоніло. Нарешті, до мене повернулася здатність говорити. Я почав задавати питання, відповідями на які були нові напади сміху упереміш з кашлем.

Нарешті, дон Хуан сказав:

- Ти не уявляєш, наскільки все це мені смішно. Я сміюся зовсім не над тобою, а над ситуацією. Свого часу бенефактор змусив мене через все це пройти. І, дивлячись на прояви твоїх емоцій, я не можу не дізнаватися самого себе.

Я поскаржився на нудоту. Дон Хуан заспокоїв мене, сказавши, що це - нормально. В даному випадку переляк - річ абсолютно природна. Намагатися ж контролювати страх - неправильно і безглуздо. Стародавні бачать намагалися придушувати страх навіть тоді, коли лякалися до божевілля. На цьому вони й попалися. Вони не бажали відмовлятися ні від своїх пошуків, ні від зручних конструкцій. Замість цього вони контролювали страх.

- А що ми будемо робити з дзеркалом далі? - Запитав я.

- Скористаємося ним, щоб організувати твою зустріч з тією істотою, яка ти споглядав вчора. Обличчям до обличчя.

- Що ж відбувається при такій зустрічі?

- Просто одна форма життя - людська - зустрічається з іншою. У нашому випадку древній бачить сказав би, що ти зустрівся з істотою першого рівня плинності води.

Як пояснив далі дон Хуан, стародавні бачать вважали, що сім нижчих рівнів - це рівні плинності води. Тому джерела мали для них величезне значення. Адже толтеки думали, що в джерелі має місце зворотна плинність, спрямована з глибини до поверхні, і істоти нижчих рівнів - тобто інші форми життя - користуються нею, щоб підніматися в наш план буття, розглядати нас і за нами спостерігати.

- І в цьому сенсі древні бачать не помилялися, - продовжував дон Хуан. - Більш того, вони потрапили прямо в точку. Істоти, яких нові бачать називають союзниками, дійсно з'являються біля водних джерел.

- А то створення в дзеркалі було союзником? - Поцікавився я.

- Зрозуміло. Але не таким, який може бути використаний. Традиція використання союзників - я вже розповідав тобі про неї - бере початок безпосередньо від стародавніх бачать. За допомогою союзників толтеки здійснювали чудеса, але все це виявлялося безсилим перед обличчям реального ворога - людини.

- Оскільки ці істоти - союзники, вони, мабуть, дуже небезпечні, - припустив я.

- Настільки ж, наскільки небезпечні ми - люди. Не більше і не менше.

- Вони здатні нас вбивати?

- Безпосередньо - ні. Але до смерті налякати - безумовно. Вони можуть перетинати кордон самостійно. А можуть просто підійти до вікна. Як ти, напевно, вже розумієш, стародавні толтеки теж не зупинялися перед вікном, знаходячи дивні способи проникнення за нього, вниз.

Друга стадія практики була дуже схожа на першу. Все йшло по тій же самій схемі, правда, на те, щоб розслабитися і припинити внутрішній діалог, мені треба було приблизно вдвічі більше часу, ніж в перший раз. Коли це було зроблено, відображення наших з доном Хуаном осіб миттєво прояснилися. Приблизно годину я споглядав дзеркало, блукаючи поглядом від його відображення до свого і назад. Я був готовий до того, що союзник може з'явитися в будь-яку мить, але нічого не відбувалося. У мене вже боліла шия і нила спина, ноги оніміли. Я хотів було опуститися на камінь колінами, щоб дещо зменшити біль в попереку. Але дон Хуан прошепотів, що в мить, коли з'явиться союзник, відчуття дискомфорту випарується.

І він виявився абсолютно прав. Шок, який я випробував, побачивши, що з'явилася у краю дзеркала округлу форму, моментально позбавив мене від незручностей.

- Що робити далі? - Пошепки запитав я.

- Розслабся і ні на чому не фокусується погляд, - відповів дон Хуан. - Пильнуй за всім, що з'являється в дзеркалі. Споглядай без фіксації.

Я підкорився. Я побіжно поглядав на все, що виднілося в дзеркалі.

У вухах лунав специфічний дзвін. Дон Хуан сказав, що, якщо я відчую незвичайну силу, яка почне мене охоплювати, я повинен обертати очима за годинниковою стрілкою, а ні в якому разі мені не слід піднімати очі і дивитися на нього.

Через мить я виявив, що відображення в дзеркалі складається вже не тільки з наших з доном Хуаном голів і округлої форми. Поверхня дзеркала потемніла і покрилася яскравими плямами фіолетового світла. Вони збільшувалися. Там були також плями блискучою чорноти. Потім все це перетворилося в картинку, схожу на плоске зображення хмарного неба в місячну ніч. Раптом всі деталі зображення стали різкими, картина почала рухатися. Тепер це була тривимірна перспектива глибини, від якої захоплювало дух.

Я усвідомив, що немає ніякої можливості протистояти немислимою привабливості цього видовища. Воно почало поглинати мене.

Дон Хуан люто зашепотів, наказуючи мені обертати очима, щоб не загинути. Я підкорився, і тут же відчув полегшення. Я знову розрізняв наші відображення і союзника. Потім союзник зник і знову з'явився на іншому краю дзеркала.

Дон Хуан наказав тримати дзеркало щосили, зберігати спокій і не робити різких рухів.

- Що зараз буде? - Прошепотів я.

- Союзник спробує вийти, - була відповідь.

Варто було йому це вимовити, як я тут же відчув потужний ривок. Щось смикало мене за руки. Ривок був з-під дзеркала. Немов якась усмоктувальна сила створювала рівномірний тиск по всій поверхні рами.

- Тримай дзеркало міцно, але дивись, чи не розбий, - велів дон Хуан.

Опирайся всмоктуючої силі. Не дозволяй союзнику затягнути дзеркало занадто глибоко.

Сила, яка тягнула нас вниз, була величезна. Я відчував, що пальці мої або ось-ось відірвуться, або їх розмаже по камінню. У якийсь момент ми обидва втратили рівновагу, і нам довелося зійти з каменів прямо в воду. Струмок був дуже дрібним, але навколо рами дзеркала творилося таке і сила ударів союзника була настільки лякає, що у мене виникло відчуття, ніби ми боремося зі стихією посеред величезної річки. Вода навколо наших ніг шалено вирувала. Однак зображення в дзеркалі залишалися чіткими і неспотвореними.

- Дивись! - Вигукнув дон Хуан. - Іде!

Биття змінилися потужними поштовхами знизу. Щось ухопився за край дзеркала. Не за зовнішній край - за нього трималися ми, - а зсередини скла. Неначе поверхню скла справді була відкритим вікном, і щось або хтось намагався вибратися крізь нього.

Ми відчайдушно билися. Ми штовхали дзеркало вниз, коли сила вичавлювала його наверх, ми тягнули на себе, коли воно утискує в дно. Зігнувшись, ми тупцювали навколо нього, повільно віддаляючись від вихідної точки вниз за течією. Глибина збільшувалася, на дні з'явилися слизьке каміння.

- Тепер давай витягнемо дзеркало з води і витрусити союзника, - запропонував дон Хуан хрипким голосом.

Тим часом биття і гучний плескіт не припинялися. З боку це виглядало так, ніби ми голими руками зловили величезну рибину і вона люто б'ється.

Тут мені спало на думку, що дзеркало, по суті, - це люк. А дивна штуковина всередині намагається вибратися крізь нього назовні. Всім своїм величезним вагою вона навалилася на край люка, відсунувши в бік наші з доном Хуаном відображення. Вона була досить значних розмірів, і наших відображень Герасимчука видно взагалі. Я розрізняв тільки якусь масу, яка намагалася протиснутися крізь люк назовні.

Дзеркало тепер вже не лежало на дні. Мої пальці не були притиснуті до каменів. Нашими зусиллями з одного боку і ривками союзника з іншого дзеркало утримувалося приблизно посередині між дном і поверхнею води. Дон Хуан сказав, що зараз він відпустить дзеркало і швидко просуне під нього витягнуті руки, і що я повинен зробити те ж саме і за його руки вхопитися. Тим самим ми збільшимо важіль і зможемо підняти дзеркало на передпліччях. Коли дон Хуан відпустив дзеркало, воно нахилилося в його сторону. Я швидко просунув під дзеркало свої руки, щоб там схопити руки дона Хуана, але під дзеркалом не виявилося нічого. Я на секунду забарився, і цього було досить, щоб дзеркало вирвалося у мене з рук.

- Тримай його! Тримай! - Заволав дон Хуан.

Я зловив дзеркало за мить до того, як воно опустилося на камені. Я підняв дзеркало, витягнувши його з води, але зробив це недостатньо швидко. Вода була схожа на клей. Разом з дзеркалом я витягнув шматок якоїсь резиноподобной маси. Ця маса просто висмикнула дзеркало у мене з рук і відтягли назад в воду.

З надзвичайною спритністю дон Хуан зловив дзеркало і за край без видимих ??зусиль підняв його з води.

Ніколи в житті я не відчував подібних нападів меланхолії. Це була якась безпідставна печаль, мені здавалося, вона пов'язана з пам'яттю про глибинах, які я бачив крізь дзеркало. Нескінченна ностальгія за цими глибин змішувалася в моїй печалі з абсолютним страхом перед холодом безмежного самотності, яким звідти віяло і від якого в жилах застигала кров.

Дон Хуан зауважив, що для воїна цілком природно відчувати печаль без яких би то не було явних причин. Ті, що на кажуть, що світиться яйце як поле енергії починає відчувати остаточність свого призначення, тільки-но порушено кордони відомого. Одного короткого погляду на вічність за межами кокона досить для руйнування того почуття внутрішньої впорядкованості, яке дає нам інвентаризація. В результаті виникає меланхолія, настільки сильна, що може навіть призвести до смерті.

Дон Хуан пояснив, що найкращим засобом для позбавлення від меланхолії є сміх. І він в жартівливому тоні прокоментував поведінку мого першого уваги, сказавши, що воно щосили намагається відновити звичний порядок речей, порушений моїм контактом з союзником. Оскільки відновити порядок раціональними способами не вдається ніяк, перша увага зосереджує свою силу на почутті печалі.

Я сказав дону Хуану, що моя меланхолія викликана цілком реальним фактом. Можна скільки завгодно йти у неї на поводу, сміятися над нею, впадати в зневіру, але все це не матиме нічого спільного з тим почуттям самотності, яке виникає при згадці про немислимих глибинах.

- Нарешті! Дещо починає до тебе доходити, - відгукнувся він. - Ти правий. Немає більш глибокої самотності, ніж самотність вічності. І немає нічого більш затишного і комфортного для нас, ніж бути людськими істотами. Ось тобі ще одне протиріччя: як, залишаючись людиною, радісно і цілеспрямовано зануритися в самотність вічності? Коли тобі вдасться вирішити цю головоломку, ти будеш готовий до вирішального подорожі.

І тут мені раптом з повною визначеністю стала ясна причина моєї печалі. Це було відчуття, яке приходило знову і знову, зникаючи безслідно і не залишаючи навіть спогади про себе. Я зрозумів, що так буде завжди - це буде йти і я буду забувати про це до тих пір, поки знову не згадаю про нікчемність людини в порівнянні з неосяжністю тієї речі-в-собі, відображення якої я бачив у дзеркалі.

- Воістину, людські істоти є нікчемною, дон Хуан, - вимовив я.

- Я абсолютно точно знаю, про що ти думаєш, - сказав він. - Абсолютно вірно, ми - нікчемні. Однак саме в цьому і полягає наш вирішальний виклик. Ми - нікчеми - дійсно здатні зустрітися віч-на-віч з самотністю вічності.

Він різко змінив тему, перервавши мене на півслові і не давши поставити наступне питання. Мова пішла про наш поєдинок з союзником. Дон Хуан сказав, що, по-перше, боротьба з союзником була серйозною. Звичайно, питання життя і смерті в ній не наважувався, але і розвагою вона теж не була.

- Мій вибір припав на цей прийом, - продовжував він, - тому що мій бенефактор показував мені саме його. Коли я звернувся до нього з проханням продемонструвати якусь практику з арсеналу древніх бачать, він ледь не луснув від сміху: моє прохання нагадала йому його власний досвід. Адже його бенефактор нагваль Еліас свого часу продемонстрував йому ту ж саму практику, причому зробив це вельми жорстко.

Дон Хуан сказав що рама, яку виготовив він для свого дзеркала, була дерев'яною. Тому слід було б попросити мене спорудити свою теж з дерева. Але йому хотілося подивитися, що вийде, якщо рама виявиться міцніше, ніж була його рама або рама, зроблена його бенефактором. І та, і інша зламалися, і в обох випадках союзнику вдавалося вибратися назовні.

Дон Хуан розповів, що під час його поєдинку з союзником тому вдалося відірвати раму від дзеркала. Вони з бенефактором залишилися стояти з дерев'яними уламками в руках, а союзник уволок дзеркало на дно і вибрався з нього назовні.

Бенефактор дона Хуана знав, чого слід очікувати. Поки союзник залишається відображенням у дзеркалі, він не виглядає по-справжньому страшним, оскільки видно тільки як форма, якась невизначена маса. Але варто союзнику вибратися назовні, як з ним виникають складності. По-перше, вид у нього дійсно страхітливий, а по-друге, він страшенно надоедлів. Справа в тому, що союзникам, який залишив свій рівень, дуже важко повернутися назад. До речі, так само йде справа з людьми. Імовірність того, що бачить, відправившись на той рівень, де мешкають союзники, ніколи більше тут не з'явиться, зазвичай дуже велика.

- Союзник розбив моє дзеркало, - розповів дон Хуан. - І вікна, крізь яке він міг би повернутися на свій рівень, не стало. Тому він ув'язався за мною. Перекочуючись по землі, він по-справжньому за мною погнався. Дико волаючи від жаху, я кинувся геть. Я на четвереньках видерся на скелі, як одержимий носився вгору-вниз по схилах пагорбів. Союзник не відходив, тримаючись за кілька дюймів позаду мене.

Бенефактор дона Хуана біг за ним, але, будучи вже дуже старим, не міг довго витримувати такий темп. Однак він здогадався крикнути дону Хуану, щоб той бігав взад-вперед а він тим часом вживатиме необхідних для позбавлення від союзника заходи. Він кричав, що зараз розведе багаття, дон Хуан же повинен бігати по колу. І бенефактор взявся за справу. Дон Хуан, сходячи з розуму від страху, носився навколо пагорба, а бенефактор збирав хмиз.

Дон Хуан зізнався, що, коли він бігав по колу, в розумі його ворухнулася думка щодо того, що бенефактор просто розважається, насолоджуючись всією цією історією. Адже дону Хуану було відомо: його бенефактор - воїн, здатний витягти задоволення з будь немислимою ситуації. Чим погана та, в якій вони опинилися? Був момент, коли дон Хуан так розлютився на бенефактора, що союзник припинив переслідування. Дон Хуан навіть зупинився і прямо звинуватив бенефактора в злісні наміри. Той нічого не відповів, але з виразом дикого жаху на обличчі глянув повз дона Хуана на союзника, що маячив над ними. Дон Хуан тут же забув про свій праведному гніві і знову взявся накручувати кола.

- Мій бенефактор був воістину диявольським стариганом, - зі сміхом продовжував дон Хуан. - Він навчився сміятися всередині. По обличчю його нічого не можна було помітити. Він міг прикидатися, що плаче або злиться, а насправді - сміявся. І в той день, поки союзник продовжував ганяти мене по колу, бенефактор стояв і виголошував промову, в якій спростовував висунуте мною звинувачення. Він говорив довго, але я, пробігаючи повз, чув лише уривки фраз. Покінчивши з цією промовою, бенефактор завів ще один довгий розмова про те, як багато хмизу йому належить зібрати, адже союзник великий, а вогонь по величині повинен бути таким же, як сам союзник, інакше нічого не вийде.

- Тільки завдяки божевільному жаху міг я продовжувати свій біг. Зрештою бенефактор, мабуть, зрозумів, що я ось-ось упаду і помру від перевтоми. Тоді він розвів багаття, за полум'ям якого сховав мене від союзника.

Всю ніч вони просиділи біля вогнища. Найгіршими були хвилини, коли бенефактор йшов за хмизом, і дон Хуан залишався на самоті. Йому було так страшно, що він поклявся Господу залишити шлях знання і стати фермером.

- Вранці, коли останні краплі енергії покинули мене, союзнику вдалося штовхнути мене в багаття, і я отримав сильні опіки, - додав дон Хуан.

- А що сталося з союзником? - Запитав я.

- Бенефактор ніколи мені про це не розповідав, - відповів він. - Але у мене таке відчуття, що той, як і раніше безцільно тиняється десь, намагаючись відшукати дорогу назад.

- А як щодо цієї присяги тобі Господа?

- Бенефактор сказав, що з цього приводу я можу не хвилюватися. Обіцянка була хорошим, але я тоді ще не знав, що вислуховувати подібні обіцянки нікому, тому як Бога-то немає. Є тільки еманації Орла, а їм давати обіцянки неможливо.

- Ну, а якби союзник тебе зловив, що тоді?

- Можливо, я б помер від переляку, - відповів дон Хуан. - Якби я знав, що відбувається після того, як тебе зловить союзник, я дозволив би йому мене зловити. Адже я тоді був безрозсудний. Коли союзник тебе ловить, ти або помираєш від розриву серця, або вступаєш з ним в боротьбу. В останньому випадку, покидали трохи в удаваній лютості, союзник швидко втрачає всю свою енергію. Союзник нічого не може з нами зробити. Так само, втім, як і ми - з ним. Адже нас розділяє прірва.

Стародавні бачать вважали, що в момент, коли енергія союзника виснажується, він віддає свою силу людині. Теж мені, сила! У стародавніх бачать союзники буквально з вух лізли, але сила їх не коштувала нічого.

Дон Хуан пояснив, що і в цьому випадку новим бачить довелося вносити ясність. Вони виявили, що в залік йде тільки одне - бездоганність, тобто кількість вільної енергії. Дійсно відомі випадки, коли союзники рятували бачать. Але справа тут зовсім не в захисній силі союзників. Просто люди, завдяки своїй бездоганності, могли скористатися енергією, що належить іншим формам життя.

Крім того, новим бачить вдалося внести ясність в найважливіший момент з усього, що стосується союзників. Вони визначили, чим відрізняються придатні для використання союзники від непридатних. Союзники, яких неможливо використовувати, а таких - незліченні безлічі, це ті, чиї внутрішні еманації не відповідають ніяким з внутрішніх еманацій людини. Їх еманації відрізняються від наших настільки сильно, що роблять цих союзників абсолютно марними. Але є й інші союзники, окремі внутрішні еманації яких відповідають деяким з наших. Правда, зустрічаються такі союзники надзвичайно рідко.

- Як людина може використовувати союзників цього типу? - Запитав я.

- Мабуть, слово "використовувати" тут не зовсім підходить, - відповів дон Хуан. - Я б сказав, що між людиною і союзником відбувається чесний обмін енергією.

- Яким чином?

- Енергія передається по збігається еманація, - пояснив дон Хуан. - Ти, звичайно, розумієш, що еманації людини, відповідні еманація союзника, знаходяться в лівосторонньої частини усвідомлення, яку звичайна людина ніколи не використовує. Тому в раціональному світі правостороннього усвідомлення місця союзникам не виявляється.

Дон Хуан сказав, що збігаються еманації дають основу для контакту між людиною і союзником. У міру поглиблення знайомства зв'язок стає більш тісною. І обидві форми життя вже можуть отримати з цього користь. Бачить зазвичай цікавить ефірне якість союзника, яке робить останнього чудовим розвідником і охоронцем. Союзника же цікавить більш потужне енергетичне поле людини, за допомогою якого союзник іноді може матеріалізуватися.

Досвідчені бачать маніпулюють загальними еманації до тих пір, поки не досягають повного фокуса. І тоді відбувається обмін. Стародавні бачать не розуміли суті цього процесу і розробили складні прийоми споглядання, призначені для занурення в глибини; які я бачив в дзеркалі.

- У своїх зануреннях стародавні бачать користувалися одним вельми хитромудрим пристроєм, - продовжував дон Хуан, - мотузкою особливого плетіння, якої вони обв'язували навколо талії. М'який потовщений кінець мотузки просочували каучуком і надавали йому таку форму, щоб він щільно вставлявся в пупок на зразок пробки. При кожному зануренні бачить вдавався до послуг одного або декількох асистентів, завданням яких було тримати мотузку, поки що бачить мандрував в своєму спогляданні. Природно, безпосереднє споглядання глибокого чистого ставка або озера - річ набагато більш приголомшлива і небезпечна, ніж те, що ми робили з дзеркалом.

- Вони що, дійсно занурювалися тілесно? - Запитав я.

- Людина здатна на дивовижні дії, - запевнив мене дон Хуан. - Особливо той, який вміє керувати усвідомленням. І хоча древні бачать і обрали невірний шлях, в своїх подорожах в глибини вони зустрічали дивні чудеса. Така річ, як зустріч з союзником, була для них справою цілком пересічною.

Звичайно, тепер ти вже розумієш, що глибини - вираз фігуральний. Ніяких глибин насправді не існує. Є тільки управління усвідомленням. Однак цього стародавні бачать так і не зрозуміли.

Я повідомив дону Хуану, що на підставі його розповіді про зустрічі з союзником і мого власного суб'єктивного враження від відчуття сили б'ється в воді союзника прийшов до висновку, що союзники вельми агресивні.

- Ні, насправді вони не агресивні, - сказав він. - І справа тут не в тому, що у них для агресивності не вистачає енергії, а скоріше в тому, що їх енергія - дещо іншого типу. Союзники більше схожі на електричний струм. А істоти органічні - на теплові хвилі.

- Тоді чому ж союзник так довго за тобою ганявся, дон Хуан?

- У цьому немає ніякої загадки. Союзників залучають еманації. І найбільше їм подобається тваринний страх. Коли істота його відчуває, виділяється енергія найбільш підходящого союзникам типу. Внутрішні еманації союзників підживлюються енергією тваринного страху. Оскільки мій страх не слабшав, союзник всюди слідував за ним. Вірніше, союзник піймався на мій страх і не міг відірватися.

Потім дон Хуан розповів, що ставлення союзників до тварини страху було відкрито древніми сліпі. Цей тип страху подобається союзникам більше всього на світі, і стародавні бачать доходили навіть до таких крайнощів: вони спеціально на смерть лякали людей, щоб підгодувати своїх союзників. Стародавні бачать були переконані в тому, що союзники відчувають цілком людські почуття. Однак нові бачать побачили, що це не так. Союзників привертає тільки енергія, що вивільняється емоціями. І не важливо, чи буде це любов, ненависть або печаль - все працює однаково ефективно.

Дон Хуан додав, що, відчуй він любов по відношенню до того союзнику, той все одно пішов би за ним. Правда, характер переслідування був би дещо іншим. Я поцікавився, припинив би союзник погоню, якби дону Хуану вдалося отримати контроль над своїм страхом. Дон Хуан відповів, що в контролі над страхом полягав прийом, яким користувалися стародавні бачать. Вони настільки їм оволоділи, що навіть навчилися довільно генерувати страх. Щоб постійно тримати своїх союзників на прив'язі, вони ловили їх на свій власний страх і постійно підживлювали, видаючи його порціями.

- Стародавні бачать були жахливими людьми, - продовжував дон Хуан. - Втім, минулий час тут недоречно. Вони жахливі й донині. Вони одержимі владою, вони жадають володіти і керувати всім і всіма.

- Навіть зараз, дон Хуан? - Запитав я, намагаючись змусити його продовжити розповідь.

Але він змінив тему, сказавши, що я упустив приголомшливу можливість - бути наляканим понад усяку міру. Те, що я залив щілини між рамою і поверхнею дзеркала смолою, безсумнівно позбавила змоги воді затекти під дзеркало. І це зіграло вирішальну роль: союзнику не вдалося розбити дзеркало.

- Дуже погано, - сказав дон Хуан. - Може бути, він би тобі навіть сподобався. До речі, вдруге приходив не той, який був у перший. Другий ідеально тобі підходив.

- А у тебе самого є власні союзники, дон Хуан?

- Ти ж знаєш. У мене є союзники мого бенефактора. Правда, я не можу сказати, що ставлюся до них так само, як ставився він. Він був тихим, але дуже пристрасною людиною і з готовністю віддавав все, чим володів, включаючи власну енергію. Він любив своїх союзників і без особливих проблем дозволяв їм користуватися його енергією для того, щоб матеріалізуватися. Один з них навіть міг приймати потворну людиноподібну форму.

Потім дон Хуан сказав, що, не відчуваючи особливої ??пристрасті до союзників, він ніколи не давав мені по-справжньому відчути, що вони з себе представляють. Зате йому самому бенефактор в повному обсязі продемонстрував їх можливості за той час, поки лікував його рану. Почалося все з думки про те, що його благодійник - дивакувата. Ледве уникнувши кігтів дрібного тирана, дон Хуан, як йому здалося, потрапив в іншу пастку. Він вирішив кілька днів почекати, поки сили повернуться до нього, а потім втекти, коли старого не буде вдома. Але старий, видно, прочитав його думки, і в один прекрасний день в дуже довірчому тоні пошепки сказав дону Хуану, що той має одужати якомога швидше, щоб вони вдвох змогли вислизнути від страшного людини, який тероризував старого. Потім, тремтячи від страху і безсилля, старий відчинив двері, і в кімнату ввалився жахливий людина з риб'ячим особою. Виглядало це так, ніби він весь час стояв за дверима і підслуховував. Зовнішності він був невимовно моторошної - сіро-зелений, з одним-єдиним величезним немиготливим оком, а розміром - з дверний отвір. Дон Хуан зізнався, що від подиву і жаху напився в той день до нестями, а на те, щоб остаточно позбутися від цієї мани, йому треба було кілька років.

- А як твої союзники, дон Хуан? Вони тобі корисні?

- Важко сказати. В якомусь сенсі я навіть люблю союзників, яких передав мені бенефактор. Вони здатні на неймовірну прихильність. Але я не можу осягнути їх. Бенефактор віддав мені їх в якості компанії на той випадок, якщо я раптом самотньо загубився десь в цій безодні серед еманацій Орла.

Глава 5. Перше увагу | Глава 7. Точка зборки

Глава 1. Нові бачать | Глава 2. Дрібні тирани | Глава 3. Еманації Орла | Глава 4. Світимість усвідомлення | Глава 8. Положення точки збірки | Глава 9. Зрушення вниз | Глава 10. Великі смуги еманацій | Глава 11. Сталкінг, намір і позиція сновидіння | Глава 12. Нагваль Хуліан | Глава 13. Поштовх землі |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати