Головна

U Характеристика найбільш ефективних в діловому спілкуванні питань.

- Відкриті питання:

Які очікування ви пов'язуєте з цією пропозицією?

Що ви про це думаєте?

Який з питань для вас є найважливішим?

- Закриті питання: Чи влаштує вас, якщо ...? Чи бажаєте ви, щоб ...? Чи очікуєте ви, що ...?

- Питання, які виражають сумнів: Могли б ви собі уявити, що ...? Що б ви сказали, якщо ...?

Ви вже обміркували, що ...?

- Питання-навіювання:

Ваш досвід керівника доводить чи, що ...? Ви також не дотримуєтеся думки, що ...?

- Контрольно-підтверджують питання:

Чи можу я вважати, що це розвіяло ваше сумнів в тому, що ...?

Чи не могли б ми тепер залишити цю тему і звернутися до такого питання, як ...? Вам адже зрозумілі мої головні ідеї?

- Ізолюючі питання:

Якщо ми розглянемо цю пропозицію, ви погодитеся з тим, що ...?

Чи можу я виходити з того, що ваше рішення залежить тільки від з'ясування питання про ...?

Якщо припустити, що цей пункт ми з'ясували, що ви будете ...?

- Зворотні питання:

Це надзвичайно важливі питання, ми адже повернемося до них в ході розмови?

Проблема мене дуже цікавить. Могли б ви ще раз докладно зупинитися на цьому?

Я згоден з вами з приводу ... Ви не будете проти, якщо ми повернемося до цього питання?

Ви дійсно вважаєте, що ...? Як ви прийшли до цього?

U Технологія використання уточнюючих питань, Сдопомогою вміло сформульованих питань можна ефективно встановлювати зворотний зв'язок з промовистою, зводити ймовірність спотворень і пропусків інформації до мінімуму і тим самим домагатися бажаного взаєморозуміння. Варіанти таких уточнюючих запитань наведені в таблиці.

конкретна ситуація  мета питання  формулювання питання
 1.  Хто говорить використовував незнайоме слово або вираз.  Визначити значення слова (сенс поняття).  Уточніть, будь ласка, який сенс ви вкладаєте в поняття «каузальна атрибуція».
 2.  Хто говорить збирається сказати щось конфіденційне і робить паузу.  Заохотити до висловлення задуманого, не надаючи тиску.  Ви говорите про те, що допоможе нам знайти вихід з цієї ситуації. Я з великим інтересом слухаю вас.
 3.  Хто говорить ухиляється від теми і не говорить того, що ви хотіли від нього почути.  Спонукати говорити про потрібному для вас.  Ви ж хотіли розповісти про механізми вирішення цього питання?
 4.  Хто говорить затинається, повторюючи одне й те саме.  Спонукати рухатися далі.  З вашого дозволу я підсумую сказане. Ви говорили про те, що 1) __; 2) __; 3) __. Напевно, у вас є ще аргументи на захист цієї тези?
 5.  Хто говорить неточно сформулював свою думку.  Уточнити зміст сказаного перефразування.  Наскільки я вас зрозумів, ви говорили про те, що ... Чи не так?

inn

6.  Хто говорить висловив якесь важливе судження.  Перевірити розуміння сказаного.  Чи правильно я зрозумів, що ...?
 7.  Хто говорить не приймає ваше уточнення (додавання).  З'ясувати причину, чому ваше додаток не було прийнято.  Чи не могли б ви допомогти мені розібратися, чому не враховано мою пропозицію з приводу ...?
 8.  Хто говорить раніше вже висловив свою думку з приводу якоїсь події.  З'ясувати, чи залишається в силі висловлене раніше думка.  Дозвольте мені уточнити, якої думки ви дотримуєтеся з приводу ...?
 9.  Співрозмовник хоче змінити раніше висловлену точку зору.  Примусити до збереження попереднього думки.  Я знаю, ви людина слова. Адже ви зберігаєте свою точку зору, висловлену з цього питання під час останньої нашої зустрічі?
 Співрозмовник почав сумніватися в чому-небудь.  Розсіяти підозри у партнера.  Схоже, вас щось занепокоїло? Чи не могли б ви сказати, що саме?
 Хто говорить висловив сумнів у згоді з вашою точкою зору.  Перевірити, чи є згода опонента.  Як ви вважаєте, якою мірою можна погодитися з моєю точкою зору?
 Партнер висловив ряд міркувань, що мають особливе значення для слухача.  Звернути особливу увагу на потрібну частину висловлених партнером доводів.  Ви дуже дохідливо пояснили це положення, яке стосується ...
 Хто говорить не погоджується з вашими доводами.  З'ясувати причини неприйняття вашої думки.  Чи не могли б ви уточнити, за якими позиціями ми можемо продовжувати обговорення і на чому ґрунтуються ваші сумніви?

і Правила постановки питань. При постановці питань слід дотримуватися таких правил:

- Коректність постановки питань. Вони повинні бути правильно сформульовані за формою та змістом. Провокаційні і невизначені питання неприпустимі.

- Передбачена альтернативності відповіді ( «Так» або «ні») на уточнюючі питання.

- Стислість і ясність формулювання питання. Довгі, заплутані питання ускладнюють їх розуміння і відповідь на них.

- Простота питання. Якщо питання складне, то його краще розбити на кілька простих.

- Відмінність звичайних питань від риторичних. Риторичні запитання, як відомо, є судженнями, так як в них міститься твердження або заперечення; звичайні ж питання судженнями не є.

Формально-логічними особливостями постановки питань є наступні:

- питання має бути конкретним, коротким, зрозумілим, простим за конструкцією;

- Питання має вказувати час, місце і контекст, які необхідно враховувати при відповіді;

- В питанні не слід вживати слова з подвійним значенням;

- Контрольні питання не повинні слідувати за основними;

- Питання має вказувати на різні альтернативи відповідей;

- При необхідності конкретизації відповіді в питання можна ввести короткий передмову;

- Формулювання питання і його сенс повинні враховувати особистий досвід опитуваних в тій області, на яку спрямований питання.

? 7 Основні види і правила формулювання відповідей, відповідь- Це судження, викликане питанням. Основними функціями відповіді є:

- Зменшення невизначеності, яка є в питанні;

- Вказівка ??на неправильну постановку питання.

При цьому один і той же питання може мати багато різних відповідей, не співмірні за своїми логіко-інформаційних характеристиках. Звідси розрізняють наступні види відповідей:

1. По області пошуку відповіді діляться на прямі і непрямі. прямимназивається відповідь, який береться безпосередньо з області пошуку відповідей, без додаткових відомостей або міркувань. непрямийвідповідь береться з більш широкої області, ніж область пошуку відповідей, він пов'язаний з прямою відповіддю деякими логічними ставленням по істинності. Наприклад, на питання «Чи є життя на планеті Венера?» Можна відповісти: «Температура атмосфери цієї планети дорівнює приблизно 485 градусів за Цельсієм. При такій температурі все живе гине ». Ця відповідь є непрямим. Він, як і схема його побудови, т. Е його основа, не міститься під знаком питання, проте з нього логічно випливає пряма відповідь: «На Венері немає життя». У порівнянні з прямим непряма відповідь нерідко містить додаткові відомості і тому використовується для всебічного розгляду питання.

2. За обсягом інформації розрізняють повні та часткові відповіді. повнийвідповідь - це відповідь, без залишку усуває сообщаемую питанням невизначеність і робить невідоме відомим. Їм є про всяк пряму відповідь, а також будь-яке несуперечливе судження, з якого випливає пряма відповідь. Істинний повну відповідь називається вичерпним. Таким чином, всякий вичерпну відповідь є повним, але не навпаки. частковийвідповідь - це відповідь, в деякій мірі усуває сообщаемую питанням невизначеність і наближує перетворення невідомого у відоме. Їм є будь-яке судження, що випливає як слідства з прямої відповіді на основі прийнятих положень, але не навпаки. Наприклад, на питання «Чи готовий уряд взяти владу в свої руки і здійснити економічну реформу?» Депутат відповів: «Уряд не може здійснити економічну реформу, так як не розроблена її концепція». Відповідь частковий: немає відповіді на першу частину питання.

Знання правил постановки питання і його зв'язків з відповіддю дозволяє сформулювати наступні правила формулювання відповіді:

1. Відповідь має бути ясним, однозначним і лаконічним. Це багато в чому залежить від того, як відповідальний розуміє питання, а розуміння, в свою чергу, - від того, наскільки його основа і область невідомого роблять явним передбачуване знання, що використовується при формулюванні питання.

2. Відповідь має зменшувати невизначеність питання, бути інформативніше його. Багато суперечки і дискусії безплідні в силу відступу від цього правила. «Товчуть воду в ступі» - кажуть в таких випадках.

3. При некоректній постановці питання відповідь має полягати у вказівці на цю некоректність. В одних випадках достатньо сказати, що в такому-то пункті питання неясний і вимагає уточнення. В інших - що питання не заслуговує обговорення, оскільки він остаточно вирішене і відповідь відома. По-третє - що вимагати відповіді поки передчасно, оскільки питання нерозв'язний в силу нестачі якихось даних, відсутність відповідних методів вирішення і т. Д. На особливу увагу заслуговують питання, джерело некоректності яких - хибність їх передумов. Єдино можливий спосіб відповідати на такі питання - відкидати ці помилкові передумови.

Таким чином, питально-відповідний комплекс відіграє важливу роль як в процесі пізнання, так і в діловому спілкуванні. З необхідністю ставити запитання і відповідати на них стикається кожна людина. Тому потрібно знати логічну сутність питань і відповідей, їх види, правила постановки питань, щоб коректно їх задавати і відповідати на них, розрізняючи і вказуючи виверти, які можуть застосувати співрозмовники через незнання або навмисно. Цьому вмінню і вчить логіка питання і відповіді.

Конкретизована оцінка гідних якостей людини | Мистецтво уникнення конфликтогенов

І Уміння слухати - найважливіший критерій комунікабельності. | Намагайтеся знайти в почуте щось корисне і цікаве для себе. | Майстерність конструктивної критики | L 2.6.3. мистецтво компліменту | U Типи конфліктних дій. | Уміння припинити розмову, не ображаючи співрозмовника | Дрібниці », які мають вирішальне значення | ВИСНОВОК |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати