Головна

Міждисциплінарний характер і методична база соціальної медицини

1. G ЦИВІЛЬНО-ПРАВОВОЇ МЕТОД ПРАВОВОГО РЕГУЛЮВАННЯ Метод правового регулювання, характеризується
  2. I. Загальна характеристика
  3. II. Характеристика основних методів генетики людини з основами медичної генетики
  4. III відміна іменників. Граматичні ознаки чоловічого роду і характеру основ
  5. Mетрологічні характеристики електровімірювальніх приладів
  6. XIII. Напишіть лист особистого характеру (100-140 слів).

Соціальна медицина, ставши самостійною в блоці суспільно-гуманітарних і природничих наук, зберегла тісний зв'язок такими науками як:

1) класична медицина (соціальна гігієна, медична генетика, медична статистики, епідеміологія і т.д.);

2) соціологія і соціальна статистика;

3) демографія;

4) екологія та природокористування;

5) організація виробництва і трудові відносини.

6) психіатрією і психотерапий

7) психологією і педагогікою.

Більшість методів, використовуваних в соціальній медицині, запозичені з соціології, математичної статистики, епідеміології, соціальної психології, економічних дисциплін, науки управління, інформатики та інших медичних наук.

Основними науковими методами соціальної медицини є медична статистика, соціологічні дослідження, популяційні дослідження, моделювання, практичними - створення мережі установ системи охорони здоров'я і організація їх функціонування. Ці методи адаптовані до її потреб, їх умовно класифікують на наступні групи:

· Діагностичні, спрямовані на виявлення ознаки, залежностей, трендів, закономірностей;

· Структурні, що аналізують структуру досліджуваних об'єктів;

· Методи моделювання, дозволяють створювати різного роду моделі (логічні, математичні).

У рішенні задач соціальної медицини провідну роль відіграє популяційний підхід, який можна застосовувати до будь-яких груп населення, які мають внутрішню єдність. Важливим властивістю популяції є її визначеність (кінцівку, точна локалізація): наявність кордону між популяціями населення. Будь-член суспільства може належати тільки одній популяції (хоча це не абсолютне твердження). У цьому сенсі популяційний підхід на перший погляд суперечить статусному (рольового) положенню людини в суспільстві, однак протиріччя легко знімається шляхом коректного групування людей в співтоваристві в залежності від досліджуваного аспекту. Для популяційного підходу характерно:

· Чітке і коректне визначення межі досліджуваного об'єкта;

· Вивчення кількісних параметрів об'єкта (чисельність, щільність населення і ін.);

· Застосування методів варіаційної статистики при оцінці параметрів і процесів.

У соціальній медицині дуже часто використовується системний підхід (системний аналіз і синтез), оскільки її об'єкти є якісь співтовариства, об'єднані яким-небудь системоутворюючим фактором, який робить їх єдиним цілим. Проте, цілісність деяких об'єктів, що розглядаються в соціальній медицині, слід доводити додатково. Наприклад, доцільно обґрунтовувати системну цілісність таких груп, як люди похилого віку та особи похилого віку. Потрібно також показувати придбані соціальними групами нові якості по відношенню до елементів, їх створює, що є неодмінним атрибутом систем. У застосуванні до об'єкта дослідження соціальної медицини це може бути зміна терміну існування системи, ступінь здатності формувати власну середу, просторовий аспект. Однак якщо організм в деяких наукових школах розглядається як ціле, в тому числі і з функціонального боку, то оцінки системних характеристик спільнот за параметрами здоров'я відсутні, за винятком епідеміологічних досліджень, в яких вивчення розвитку епідемічного процесу неможливо без залучення системних методологій і вивчення станів психічного здоров'я .

Військова соціальна медицина | Основні етапи становлення і формування системи охорони здоров'я в РФ

Предмет і цілі соціальної медицини | Завдання і напрямки соціальної медицини | публічна медицина | громадська медицина | соціологічна медицина | пенітенціарна медицина | Конституція Російської Федерації | Стратегія ВООЗ в охороні здоров'я громадян | Системи і форми охорони здоров'я | Резюме по темі |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати