Головна

Стара орфографія змінена. 16 сторінка

  1. 1 сторінка
  2. 1 сторінка
  3. 1 сторінка
  4. 1 сторінка
  5. 1 сторінка
  6. 1 сторінка
  7. 1 сторінка

Цілі дні йшли на всілякі наради і ділові зустрічі, але зате і кінцевий їх результат винагородив мене широко за все понесені труди: я покинув Париж з підписаним між мною і синдикатом банків угодою про реалізацію нами у Франції щорічно, протягом п'яти років, залізничного позики на суму не менше 550 мільйонів франків на рік, або майже трьох мільярдів протягом п'ятиріччя. Французький Уряд, в особі Міністра фінансів, заявило свою згоду на вчинення цієї операції, ринкова ціна також була забезпечена і залишалося тільки остаточно закріпити випускний курс позики, що і було потім зроблено мною напередодні моєї відставки.

Всі наввипередки вітали мене з небувалим успіхом, і я виїхав з Парижа під найкращим враженням.

Для характеристики мого перебування в Парижі я повинен, однак, згадати ще про деякі епізоди, гідних бути зазначеними.

У другу половину мого перебування в Парижі, туди приїхав з Биаррица, з дружиною, Граф Вітте і зупинився в тому ж готелі «Брістоль» на Вандомській площі, де жили і ми, і при цьому як раз в приміщенні над нами. Я дізнався про його приїзд від мого Секретаря і зараз пішов до нього, але не застав його і бачив тільки Графиню, яка поспішила мені сказати, що вона щаслива, бачити який привітний прийом надають мені все, як велике число відвідують мене, і як радісно, що французи, мабуть, віддають мені справедливість. Вона намагалася всіляко запевняти мене в її особливою свою дружбу до мене і в тій подяки, яку вона живить до мене, за все добро зроблене її дочки. Самого Графа Вітте я бачив дуже мало, як тому, що був {204}зайнятий цілими днями, так і тому, що і він мало бував удома.

Незабаром, проте, після його приїзду до мене зайшов перед самим моїм сніданком Г. Бенаки, прямо спустився від Вітте, і сказав мені, що він зайшов до мене виключно для того, щоб передати під свіжим враженням втішне почуття, яке залишили в ньому судження гр. Вітте на мій рахунок. Говорячи про тривожному зовнішнє становище Європи і відповідаючи на питання Бенаки про те, наскільки грізні все пережиті події, Вітте нібито сказав йому, що найбільше для Росії і для всієї Європи щастя, що Головою Ради Міністрів в Росії - я, так як я дуже обережний , переконаний противник війни, не бажаю псувати прекрасного фінансового та економічного становища своєї країни, за складом мого характеру абсолютно не схильний до будь-яких авантюр і завжди зумію утримати наших шовіністів від всякого роду ексцесів.

Він додав при цьому, - чого не приховав від мене Бенаки, попередньо вибачившись за те, що в цьому додаванні є недобрий натяк на мій рахунок, - що «самі недоліки мого характеру і моїх обдарувань - на користь спільній справі, бо я - людина без великий ініціативи, недостатньо сміливий і не володію здатністю підпорядковувати собі людей, і не в змозі особисто утримати їх від прямого нерозсудливості ».

Бенаки додав мені в пояснення цього застереження, що у нього з'явилося враження, що Гр. Вітте відчуває, мабуть, погано приховуване їм почуття гіркоти від того прийому, який виявляється мені і, особливо, від співчутливого тони друку, так як він згадав у розмові з ним тільки, що мені слід було б триматися скромніше, так як Голова Ради в Росії зовсім не є глава уряду, і Бенаки довелося навіть взяти мене під захист і сказати, що йому доводиться, навпаки, чути скрізь особливо співчутливі відгуки про скромність моїй і моєї дружини, і ця риса голосно протиставляється зарозумілості і чванства нашого посла Извольского, змушуючи людей відгукуватися про нас обох з особливою симпатією.

Перед виїздом моїм з Парижа, я заходив до Гр. Вітте попрощатися, і він всіляко запевняв мене в свою дружбу, говорив, що стежить з особою любов'ю за моїми успіхами, всюди підтримує мене і просить мене вірити тому, що в його особі я маю самого відданого мені друга, який вважає {205}своїм патріотичним обов'язком помотати мені у всьому, щоб не допустити будь-якої інтриги проти мене, яка тільки наблизить годину катастрофи для Росії.

Не минуло й шести тижнів після цього виливу, як той же Гр. Вітте виступив проти мене найбезсоромнішим чином, він зняв з себе всю личину марнувати їм відданості, щоб замкнути ланцюг виступів, спрямованих проти мене. Про це, втім, мова попереду.

Інший епізод, гідний бути згаданим, полягає в моїх спробах отримати аудієнцію в Імператора Німецького при проїзді моєму додому.

Я звернувся, звичайно, до Ізвольського і просив його телеграфувати нашому послу в Берлін Свербеева влаштувати мені аудієнцію приблизно в найперших числах нашого листопада, так як я пов'язаний необхідністю терміново повернутися в Петербург. Дня три не було ніякої відповіді, а потім вийшла телеграма, що Імператора немає в Берліні і він не повернеться раніше другої половини листопада, та й то на найкоротший час.

Мене така телеграма вкрай влаштовувала. Я бачив в ній підтвердження припущення Сазонова і вирішив, розповівши про все Президенту Республіки і Міністру Закордонних Справ, обмежитися зупинки в Берліні на один день, щоб передати Канцлеру моє жаль з приводу того, що я не мав при всьому моєму бажанні можливості принести Імператору мою подяку за дарування мені високої відзнаки.

Я так і вчинив. Обидва, і Президент Пуанкаре і Г. Пишон, висловили мені, проте, їх жаль з приводу того, що ця зустріч не відбудеться, тому що вони знали про те наскільки Імператор був люб'язний зі мною в липні 1912 го року і сказали, що при експансивності імператора зустріч моя з ним могла бути корисна і спільній справі. Під враженням цієї бесіди, що складався при мені ще з часів мого хвороби в Рим, молодий Барон Едгар Ікскуль запропонував переговорити конфіденційно в Німецькому Посольстві з послом фон Шене, з яким я був знайомий по Петербургу, але в Парижі ми тільки обмінялися в цей мій приїзд картками ; особистої зустрічі між нами не було. Я погодився на цю пропозицію, але обумовив неодмінною вимогою, щоб Ікскуль не звертався з проханням від мого імені, а обмежився лише передачею, в розмові, що я мав на увазі зупинитися в Берліні для принесення особистої подяки імператору, але, {206}з причини відсутності його зупинюся тільки на один день, для візиту у Канцлера.

На другий же день, на превеликий мій здивовано, я отримав повідомлення, що Імператор дуже радий бачити мене і приїде для цієї мети спеціально до Берліна на один день, і саме на середу, 6-го листопада, і запрошує мене снідати у нього в Потсдамі .

Третій епізод з мого перебування в Парижі має скоріше анекдотичний характер, показуючи які були часом наші ділові прийоми, і з якою легкістю ставилися деякі діячі того часу до вирішення найбільших питань військово-економічного значення.

У Міністерстві закордонних справ було призначено заключне збори того, щоб оформити підписанням наша угода по залізничному питання. Зібралися всі учасники угоди: Варгу, Пишон, Шарль Дюмон, Генерал Жоффр і я. Обов'язки діловода прийняв на себе Директор політичного департаменту, згодом посол республіки в Україні - Моріс Палеолог. Прочитали абсолютно точно викладений протокол попередніх Зборів і стали готуватися докласти свої підписи, як раптом зовсім несподівано Генерал Жоффр заявив, що необхідно доповнити протокол вказівкою на те, що Російське Уряд, в особі Голови Ради Міністрів зобов'язується виконати, в найкоротший термін, будівництво залізничних ліній, передбачених в плані, затвердженому Государем Імператором в Лівадії, на початку вересня, по доповіді Військового Міністра, що базується на висновку обох Начальників Генеральних штабів союзних Держав.

Не маючи ніякого поняття про такий план, я заявив присутнім, що такий план повідомлений мені не був, і я просив би показати мені його, щоб я мав можливість хоча б поверхово ознайомитися з ним і обговорити наскільки відповідає він тим припущенням, які вже внесені частиною в законодавчі установи, частиною ж намічені до внесення як тільки вирішиться фінансове питання.

Велике було здивування присутніх, коли замість розробленого плану, Генерал Жоффр показав невелику карту Росії, зазвичай додається до казенному путівника по залізницях, на якій були нанесені від руки синім олівцем лінії магістральних доріг, частиною давно побудованих, частиною припущених до будівництва в {207}першу чергу, частиною ж зовсім ніде не обговорювалися і не мали ніякого військового значення, як наприклад, - з'єднання р. Обі з Архангельському і далі - з Мурманськом узбережжям.

Мені довелося роз'яснити присутнім всю неможливість внесення проектованої застереження в вид категоричного умови, і, для того щоб спростити дебати, я привів, між іншим, то міркування, що введення такої вимоги в угоду може навіть виявитися шкідливим для справи, так що воно може стати відомим , і в такому випадку, в наших законодавчих палатах настільки ж чутливих до охорони своїх прав, як і французькі, виникне звинувачення Уряду в тому, що воно визначає наперед питання і тим порушує прерогативи законодавчої влади.

Голова Ради Барту швидко ліквідував питання, запропонувавши помістити в протоколі заяву, що Нарада не сумнівається в тому, що при виборі ліній залізниць до споруди інтереси національної оборони будуть прийняті в найсерйознішу увагу. Цим все питання і виявився благополучно вичерпаним.

{208}

ГЛАВА VIII.

Зупинка в Берліні. - Справа про намічений Німеччиною призначення ген. Лиману-фон-Сандерса інструктором турецької армії і командувачем 2-м турецьким корпусом. Доручення, дане мені Государем, висловити незгоду на цей захід. Моя попередня розмова з Канцлером і відвідування французького посла Камбона. - Прийом представників преси. Теодор Вольф. - Обід у Канцлера. Прийом мене Імператором Вільгельмом. Сніданок в Потсдамському Палаці. Застільна бесіда Імператора з Л. Ф. Давидовим. - Дві нові бесіди з Канцлером і від'їзд з Берліна.

Ми виїхали з Парижа в неділю рано вранці, оточені тим же увагою, яке було надано нам при нашому приїзді. Нам дали окремий вагон. Ті ж особи приїхали проводити нас, які зустрічали нас на Ліонському вокзалі дві з половиною тижні тому, і в понеділок нашого 4-го листопада, о шостій годині ранку ми приїхали в Берлін. На вокзалі було порожньо, і тільки дві особи зустріли нас: Агент Міністерства Торгівлі К. К. Міллер і Радник Посольства Броневский. Останній передав мені роздруковану Посольством телеграму від Сазонова, сказавши при цьому, що Посол перестав ознайомив його з її змістом і прийде сам до мене в готель, до 9-ї години.

Тут же на вокзалі я прочитав розшифровану депешу Сазонова такого змісту: «передайте Голові Ради Міністрів, після приїзду його в Берлін, що Государ Імператор доручає йому увійти в пояснення з Німецьким Урядом з приводу припущення останнього щодо Генерала Лиману-фон-Сандерса і заявити йому, що ми {209}ні в якому разі не можемо погодитися з цим припущенням ».

У десятій годині Свербеев прийшов до мене в готель «Континенталь» і приніс, на додаток повідомленої вже мені телеграм, ще коротке повідомлення від того ж Сазонова про те, що під час перебування його з доповіддю у Государя в Лівадії він дізнався, що Німецьке Уряд вирішив змінити колишнього свого інструктора турецьких військ фон-дер-Гольц-Пашу і призначити на його місце Бригадного Генерала Лиману-фон-Сандерса, з дорученням йому ж і командувати 2-м турецьким корпусом, розквартированому в Константинополі, - на що російське Уряд погодитися аж ніяк не може. Цим в корені змінювалося б стан справ в Туреччині. Свербеева пропонується зробити рішучі кроки протесту і додається, що Сазонов сподівається на те, що він зустріне енергійно підтримку в союзника. На моє запитання, що встиг зробити свербить між першим повідомленням і отримання після для мене телеграму, він відповів, що ще нічого не зробив, так як перше повідомлення випередивши другого за все на два дні; французького посла Жюля Камбона він не бачив, через його хворобу, і хотів порадитися зі мною і до отримання телеграми, бо знав, що я, в усякому разі, зупинюся в Берліні, - а тепер передає вся справа мені, тим більше, що у нього ніяких додаткових відомостей немає, і в німецькій пресі про це питання взагалі ніяких суджень немає.

Таким чином, вся ця історія звалювалася мені на голову, в буквальному сенсі слова, як сніг, і перше відчуття гіркоти було від того, що Сазонов, відмінно знаючи, що я більше двох місяців тому вийшов з ладу поточних справ, не потрудився забезпечити мене будь-якими подробицями і інструкціями, не ввів мене в курс попередніх переговорів і просто здав з рук на руки того ж Свербеева, не запитав його навіть в курсі і він цього питання і чи може допомогти мені в моєму невіданні.

У цьому настрої здивування я відправився в той же ранок до Німецького Канцлеру Бетману-Гольвегом, зважившись прямо поставити перед ним ребром весь питання і показати, якщо знадобиться, телеграму Сазонова.

Бесіда з ним прийняла з перших же слів надзвичайно ясний і простий характер, вкрай полегшить мені мою задачу.

{210}Після першого ж обміну люб'язностей, коли я в стриманій формі сказав, що маю особливе доручення від мого Государя і дуже сподіваюся на те, що ті відверті стосунки, які встановилися між нами. влітку 1912 року, допоможуть мені знайти в ньому підтримку у виконанні мого делікатного становища, - Бетман-Гольвег прямо сказав мені, що, очевидно, справа йде про місію Лиману-фон-Сандерса, так як, не отримуючи візиту з цього приводу від посла, він відразу зрозумів, що місія вести переговори з цього приводу покладено на мене, - чому він дуже радий, тому що зберіг від нашої першої зустрічі найприємніше враження і сподівається, що переговори зі мною будуть полегшені нагодою не очікувати, по кожній зокрема, зносини з Петербургом.

Я просив його ввести мене відверто в курс питання і особливо пояснити мені яким шляхом дійшло Німецьке Уряд до неприпустимою з нашої точки зору думки про доручення своєму генералу командування корпусом турецьких військ, розташованим в Константинополі.

Чи говорив мені Бетман пряму неправду, або він знаходив тільки більш вигідним для себе скласти з себе відповідальність за неприємну розмову з людиною, до якого у нього було добре відчуття, - я не знаю, але весь його розмова носила такий відвертий і правдивий характер, що я, в усякому разі, зберіг про нього саму добру пам'ять, хоча б за те, що він вкрай полегшив мені і моя розмова з неприємним і зарозумілим щойно призначеним Військовим Міністром фон-Ейнема, а через день і з самим Імператором.

«Будьмо говорити», так почав свою промову фон-Бетман-Гольвег, «як противники, які відчувають один до одного почуття глибокої поваги; у мене до Вас зародилося з торішньої зустрічі це почуття в найвищому ступені, - і постараємося відокремити те, проти чого у Вас не може бути приводу для незадоволення, від того, в чому я заздалегідь готовий визнати відому частку обгрунтованості Вашої тривоги. Що можете Ви сказати проти того, що ми вирішили замінити одного застарілого Генерала іншим, більш молодим. Термін нашої угоди з Туреччиною щодо нашої привілеї мати нашого інструктора для її військ кінчений. Ні з чийого боку нам не було заявлено протесту проти нашого безперечно привілейованого становища мати нашого генерала в якості інструктора турецької армії, і хто ж може {211}дивуватися тому, що ми, перебуваючи в дуже дружніх стосунках з Туреччиною, звичайно, постаралися закріпити спеціальної домовленості з нею це привілейоване становище. Ви нам в цьому не тільки не перешкоджали, але я можу Вам підкріпити моїм чесним словом, що в Потсдамі, при побаченні наших імператорів в травні місяці, це питання було порушено нашим Імператором в бесіді з Вашим Государем, про що не тільки я був поставлений в популярність, але я позитивно Вас запевняю, що це було тоді, ж прекрасно відомо Вашому Міністру Закордонних Справ.

Понад те про це було інформовано і Ваш посол. Та й як же могло бути інакше. Туреччина сама не збуджує питання про те, щоб їй не був потрібен європейський інструктор, Англія, звичайно, з радістю запропонує свої послуги, але навряд чи Ви можете погодитися на це, особливо, коли вже є загальна згода на те, щоб їй було дано надзвичайно важлива перевага мати свого адмірала в якості інструктора Турецького флоту. На французького Генерала в званні інструктора ми не можемо погодитися. На Вашого інструктора, не погодиться ні Туреччина, ні Англія - ??що ж залишається? Шукати будь-якого нейтрального інструктора, в роді Шведського, для перських військ, - очевидно немислимо, точно також як не на часі піднімати делікатне питання про Австрійському або Італійським інструкторстве. Залишається одне: зберегти те, що було, тобто нашого Німецького інструктора, до чого звикли все, і не піднімати нового питання, серед далеко ще не лігши Балканських пристрастей, який - вірте моїй досвідченості - може підняти такі ускладнення, що ніхто з нас не в змозі сказати кого вони торкнуться і до якої межі дійдуть ».

Вислухавши всю цю довгу аргументацію, я попросив Канцлера відповісти мені перш за все на одне питання: чи може він запевнити також своїм словом, що мій Імператор вже дав, в Потсдамі, Німецькому Імператору свою згоду не тільки на продовження привілеї для Німеччини мати свого генерала в Туреччині , в ролі, верховного інструктора, військ, - а й на видозміну і вкрай істотне розширення його повноважень - на доручення цьому ж Генералу командування другим Корпусом, розташованим в Константинополі.

Я уточнив навіть моє запитання і просив Канцлера сказати мені: під час побачення імператорів в Потсдамі був поставлений перед моїм Імператором питання про таке розширення повноважень даних фон-дер-Гольц-Паші, і сказав чи {212}наш Імператор, що він згоден і на це, а також, що при подальших стосунках з нами питання про командування Константинопольським корпусом німецьким Генералом був в точності торкнуться і послужив він предметом певної угоди?

На поставлене таким чином питання Канцлер відповів мені буквально наступними словами, що я записав, як і, весь мій з ним розмову, одразу після повернення від нього в Готель «Континенталь», щоб мати їх на увазі при поясненні з Імператором: «Я цього не можу стверджувати, так як питання про командування складає предмет компетенції нашого Військового Міністра. Я не бачу, втім, чому Ви надаєте таке особливе значення питанню командування одним корпусом нашим генералом. І без командування він може мати дуже великий вплив на управління окремими військовими частинами, і особисто я зовсім не стояв би за таке додавання, якби це питання залежало від мене. На жаль, я не можу енергійно втрутитися в цей чисто технічне питання і прошу Вас доповісти його особисто Імператору, а я постараюся підготувати Військового Міністра і, у всякому разі зроблю все від мене залежне, щоб допомогти Вам успішно виконати те доручення, яке на Вас покладено ».

Не стану наводити тепер всіх аргументів, які я вважав за необхідне привести з цього приводу. Я закінчив нашу першу розмову проханням провести власну точку зору Канцлера, схиливши свого Військового Міністра відмовитися від заходів, яку сам Канцлер не вважає такі вже й для них необхідною і підготувати і Імператора до менш різкого відношенню до питання, сказавши йому при цьому без всяких натяків, що я позитивно можу засвідчити його, що наш Імператор не було попереджено про це в Потсдамі, і що ні Військовий Міністр, ні Міністр Закордонних Справ не мали до самого останнього часу ніякого поняття про нову угоду Німеччини з Туреччиною, і що мені доведеться, у всякому разі сказати все це в такий же неприкрашеної формі і особисто Імператору ».

Бетман-Гольвег закінчив нашу бесіду, сказавши мені, що йому вкрай неприємно все виникнення цього питання, так як воно може вплинути і на настрій Імператора, який так радів бачити мене і навіть не тільки змінив розподіл свого часу, приїжджаючи в середу вранці в Потсдам спеціально , щоб прийняти мене, але навіть просив Імператрицю {213}прибути з Касселя для того, щоб взяти участь у сніданку, до якого я запрошений.

Прямо від Канцлера я пройшов до французького Послу Жюль Камбон, якого ніколи раніше не зустрічав. Він прийняв мене негайно, але сказав, що відчуває себе зовсім хворим і збирається навіть виїхати в Париж на невеликий відпочинок, «так як тепер стало тихіше і можна трохи відійти від нервової атмосфери останнього временя».

Я розповів йому у всій подробиці, все що сталося зі мною, і передав дослівно всю розмову з Канцлером. Посол, здався мені людиною вельми стомленим і зовсім несхильним різко реагувати на навколишні його явища, сказав мені без будь-яких застережень, що все моє повідомлення для нього абсолютно несподівано, так як ні одне з останніх повідомлень французького посла в Константинополі не давало ні найменшого натяку на зазначені мною наміри Німецького Уряду, яким ми повинні опиратися всіма доступними нам способами, і що він сьогодні ж передасть нашу бесіду в Париж і впевнений в тому, що його уряд надасть Росії всяку підтримку в її вирішенні не допустити здійснення задуманого плану.

Ми розлучилися на те, що я буду тримати його в курсі моїх стосунків з Німецькими владою, так само як він буде ділитися зі мною всім, що тільки надійде до нього з Парижа. В іншу частину дня я не бачив нікого, хто б міг уявити особливий інтерес в такому несподіваному інцидент. Наш посол Свербеев залишався як і раніше незворушним і тільки все повторював, що він не знає як дякувати долі за те, що вона зняла з нього пряма участь у вирішенні такого критичного питання.

Увечері відбувся в мою честь обід в нашому посольстві, на якому було, однак, мало народу, так як багато хто з запрошених міністрів послалися на прийняті ними раніше інші запрошення, але Канцлер Бетман-Гольвег приїхав, був надзвичайно люб'язний з дружиною, згадав всі деталі нашого прийому на Єлагіна острові, а після обіду, пішовши зі мною в кабінет посла, довго говорив зі мною з приводу нашої ранкової зустрічі та сказав мені тільки одне, найбільш істотне з усього нашого обміну думок, а саме, що він встиг вже бачитися з Військовим Міністром і Начальником Генерального штабу, і виніс враження, що «нам обом буде не легко переконати цих панів відмовитися від їх думки, {214}в якій вони бачать здійснення їх давніх мрій », але, що він думає все ж, що мені вдасться переконати Імператора не наполягати на його намір« особливо - додав він - якщо я дам зрозуміти Його Величності, що Російська Імператор поставиться менш вороже до припущення , доручити Німецькому Інспектору командування якою-небудь турецькою військових частин, розташованих не в самому Константинополі, а в будь-якому іншому центрі, наприклад в Адріанополі.

Я запитав тоді Канцлера, чи погодяться на таке видозміна військова влада, і не можу я запропонувати, з шансами на успіх, обрати інше місто, наприклад Смирну, який для нас ще більш прийнятний.

Його відповідь була, як це знову здалося мені, цілком щирий: «Я не дам Вам обіцянки за цих панів», сказав він: «але чесно кажу Вам, що Ви можете розраховувати на саму дружню мою підтримку і скажу Вам навіть, чому я сподіваюся переконати мого Імператора. З моєї точки зору, важливо не те, яким корпусом буде командувати Німецький Генерал, а то, що у нього під руками буде певна військова частина, на якій він може перевіряти прийоми нашого командування і навчання військ ».

Наступний день - п'ятниця - з самого раннього ранку, я майже не мав можливості вийти з готелю: мене в буквальному сенсі слова атакували всілякі особи з журнального світу і чимала кількість представників дипломатії.

З-поміж останніх моя пам'ять утримує особливо відвідування Турецького посла Мухтар-паші, вельми елегантного, порівняно ще молодого, людини, з моноклем в оці, який з першого ж слова сказав мені, що йому відомо вже що російське Уряд доручив мені протестувати проти угоди, що відбувся між Німецьким і його урядом, але що він може дати мені абсолютно дружні запевнення в тому, що Турецьке Уряд не має жодних агресивних намірів по відношенню до Російському уряду і дивиться на свою нову конвенцію з Німеччиною швидше з точки зору чисто технічної, в чому більше зацікавлена. Німеччина, яка зупинилася на другому корпусі, розташованому в Константинополі, виключно з міркувань практичної зручності, бажаючи уникати зайвих переїздів для перевірки методів навчання на військах, що знаходяться не в місці резиденції Інспектори.

Подякувавши Генерала за його відвідування, я сказав йому, що {215}що будучи в курсі моїх намірів, він присвячений, очевидно, і в ті підстави, які виправдовують точку зору Імператорського уряду.

Мені хочеться думати, що ці підстави настільки серйозні, що їх не може усунути ту заяву, яку я прийняв від нього з великою вдячністю, і він не поставити мені в провину, якщо я скажу йому, що на мені лежить прямий обов'язок виконати доручення мого уряду , і що я дуже сподіваюся на те, що він полегшить мені виконання цього доручення, застосуванням його миролюбного погляду і не буде наполягати на тому, що зручності пересування Німецького генерала настільки істотні, щоб через них варто не зважати поглядами Російського Імператора. Я додав Турецькому послу, що багато було б набагато простіше, якби по таких гострих питань було більше відвертості серед зацікавлених урядів. Російський уряд не могло поставитися з особливою увагою до виниклого питання вже через те одне, що угода між Німецьким і Турецьким урядами було, як тепер виявляється, ще в травні місяці, а тим часом нам воно стало відомо лише кілька днів тому, і зовсім випадково , без того, що ні те, ні інше з обох урядів не вважав за потрібне поставити нас до відома про це. Я додав, що і союзну нам Французький уряд залишалася також у повному невіданні ще довше ніж ми.

Відвідування мене представниками преси пройшли, загалом, досить гладко. Більшість з них вдовольнившись повторенням моїх заяв французькій пресі і не вимагали особливих подробиць. Найважче було з представником «Берлінер Тагеблата», в особі його головного редактора і власника Теодора Вольфа, і групою російських журналістів. Останніх я вжив усіх разом і просив їх обмежитися повторенням того, що вони знають вже з французьких газет, так як на просторі трьох днів від мене не можна вимагати зміни в поглядах. Вони коректно виконали моє прохання, і в їх газетах я не прочитав потім будь-яких випадів проти мітивши. Вони залишилися тільки дуже незадоволені тим, що я навідріз відмовився сказати їм що-небудь щодо турецького питання, про існування якого, як вони сказали мені в один голос, вони довідалися в Міністерстві Закордонних Справ.

З Вольфом було важче. Він прямо заявив мені, що {216}не стане питати мене про питання зовнішньої політики, добре розуміючи, що я можу тільки повторити те, що говорилося в Парижі. За те він закидав мене запитаннями, про внутрішнє становище Росії і особливо просив мене висловитися, як дивлюся я на збереження внутрішнього спокою Poссіі, так як німецькі відомості говорять, на його думку, про те, що революційний рух набагато глибше, ніж воно здається по його поверхневим проявам. Моя відповідь, відтворений Вольфом цілком точно, коштував мені згодом великих нападів з боку Князя Мещерського (вид. «Громадянина»). Я намагався з'ясувати йому, що Росія йде по шляху швидкого розвитку своїх економічних сил, що народ багатіє, промисловість розвивається і міцніє, в землеробстві помітний різкий перехід до кращого обробці, що використання землеробських машин і штучних добрив зростає, врожайність полів піднімається і найсуттєвіший питання земельну - стоїть на шляху до корінного і мирного вирішення. На питання Вольфа, яке значення надаю я революційним спалахів, я сказав йому, що жодна країна, не вільна від цього явища, але що в Росії воно гніздиться переважно в великих промислових центрах і не йде далеко від них.

Я додав, що Росії потрібен мир більш, ніж будь-якій іншій країні вже через те одне, що у всіх проявах свого внутрішнього життя вона відчуває як посилено б'ється її пульс, наскільки великі результати досягнуті за останні 6-7 років в її економічному розвитку та наскільки була б прикра всяка зупинка, в цьому прогресі. Я добре пам'ятаю, що відповідаючи на питання Теодора Вольфа про вашому внутрішньому становищі, я вжив вислів, підхоплене потім Кн. Мещерским, вишученное їм і яке стало навіть заголовком одного з його щоденників, присвячених нападу на мене.

«Повірте мені», надав я Вольфу: «що все доходять до Вас вести про грізне революційному русі всередині країни вкрай перебільшені і виходять, головним чином, з опозиційної преси. Від'їжджайте радіусом на 100-200 кілометрів від великих промислових центрів, які Петербург, Москва, Харків, Київ, Одеса, Саратов, і Ви не знайдете того революційного настрою, про який Вам говорять Ваші інформатори ».

{217}І зараз багато років по тому після моєї розмови з Вольфом, незважаючи на все, що відбулося в Росії, при найбільшому сприяння тієї ж Німеччини, я не відмовляюся від мого погляду того часу, тому що якби не було війни, не будь того, що сталося взагалі у час її, якби інтелігентні винуватці революції на висоті настільки легко давшейся їм в руки влади, яку вони взяли тільки тому, що вона далася їм без будь-якого опору, але не зуміли втримати її і так само без опору передали в руки більшовиків, - мій аналіз був б правильний, і через якісь, l0 років розумного управління Росія виявилася б на найбільшої висоті її процвітання.

Стара орфографія змінена. 15 сторінка | Стара орфографія змінена. 17 сторінка


Стара орфографія змінена. 5 сторінка | Стара орфографія змінена. 6 сторінка | Стара орфографія змінена. 7 сторінка | Стара орфографія змінена. 8 сторінка | Стара орфографія змінена. 9 сторінка | Стара орфографія змінена. 10 сторінка | Стара орфографія змінена. 11 сторінка | Стара орфографія змінена. 12 сторінка | Стара орфографія змінена. 13 сторінка | Стара орфографія змінена. 14 сторінка |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати