Головна

Стара орфографія змінена. 12 сторінка

  1. 1 сторінка
  2. 1 сторінка
  3. 1 сторінка
  4. 1 сторінка
  5. 1 сторінка
  6. 1 сторінка
  7. 1 сторінка

По четвертому питанню мої пояснення були вислухані з тим же неприхованим роздратуванням, як і те, що я {151}сказав то першим двом побажанням. Я сказав, що Росія, в даний час рішуче не має ніякої можливості забезпечити Чорногорію артилерією, снарядами і патронами. Це було б явним порушенням нами нейтралітету, і наслідки такого порушення були б незліченні для Росії.

Ми зустрілися б з неминучим протестом з боку Німеччини і Австрії і яку форму прийняв би цей протест і до яких наслідків призвів би він - я не можу собі навіть уявити. Для мене абсолютно очевидно, що і наш союзник - Франція і Англія не тільки не залишаться байдужими до наших намірів, але встануть до них в різко негативне ставлення, і ми залишимося самотніми в тому питанні, якому ми віддаємо стільки неослабної праці. Я додав ще, що, якби навіть моя точка зору могла здатися Великої Княгині занадто різкою, то є й інша підстава, на якій ми не в змозі виконати бажання її батька: ми самі занадто небагаті артилерією, і я зустрічаюся щодня з самими наочними доказами, наскільки ми відстали від нашої власної потреби в скорострільних гармат і в запасі снарядів.

За світі розвитку мною моїх доводів Велика Княгиня ставала все більш і більш нетерплячими і такими роздратування і, мабуть, бажаючи покласти край нашій бесіді, задала мені несподівано питання: «А якщо мій батько знайде спосіб придбати артилерію або замовить її

де або на боці, - Росія заплатить за неї або теж знайде підстави хилитися від цього? »

Я відповів на це, що, ставлячи таке питання, Король Чорногорський, очевидно, ставити автоматично перед Государем загальне питання про перегляд нашої конвенції з ним, і для мене не зрозуміло, на скільки в інтересах Короля і Чорногорії піднімати таке питання саме в цю, вкрай невідповідну для його дозволу, хвилину. Бесіда наша прийшла до кінця. Велика Княгиня сказала мені не замислюючись, що вона не забариться повідомити своєму батькові, до яких сумних результатів призвела її бесіда зі мною, т. К. Вона не сумнівається ні на одну хвилину, що моя думка буде прийнято Государем, і «бідна Чорногорія вийде знову Ослаблення з усіх її зусиль ».

Я запевнив Міліцу Миколаївну, що їй буде не важко переконатися, наскільки я доповім Государю буквально тільки те, що надав їй по моїй совісті і вважаючи моєї першої {152}обов'язком думати завжди і перш за все про користь від Росії і не допускати нічого, що могло б завдати їй якоїсь шкоди.

У той же вечір я передав весь мій розмова Міністра Закордонних Справ, а кілька днів по тому доповів його у всіх подробицях Государю, який бачив Сазонова раніше мене і сказав мені тільки, що Йому Міліца Миколаївна не сказала жодного слова, не дивлячись на те, що Він бачив її після мого побачення з нею, і що він просто не бажає повертатися до цього питання, настільки все Йому ясно, і настільки він вирішив відповісти моїми ж аргументами і Королю Чорногірському, якби він зважився звернутися безпосередньо до Нього, «замість того, щоб йти кружним шляхом, через його дочка ».

Після цієї бесіди я ніколи більше не розмовляв з міліцією Миколаївною, і вона мабуть уникала мене. Два або три рази були випадки зустрічатися з нею і на Романовських урочистостях і під час дворазової моєї поїздки в Лівадію восени 1913 році, і, крім мовчазної поклону, вона жодного разу нічим не проявила відношення до мене. Государ помітив це і одного разу, останнім перебування моє в Криму, 6-го грудня, після сніданку підійшов до мене і запитав мене: «А Міліца Миколаївна все ще пам'ятає вашу розмову рік тому і, мабуть, не шанує Вас?»

Потім вже в біженство мені довелося бути кілька раз у Великого Князя Миколи Миколайовича, коли він проживав в одному будинку з його belle soeur, міліція Миколаївною, і вона жодного разу не виходила до мене, а одного разу, коли мені довелося обідати у Великого Князя, і вона сиділа тут же за столом, вона не звернулася до мене ні з одним словом, не дивлячись на те, що загальна атмосфера в будинок Великого Князя до мене була в ту пору надзвичайно доброзичлива.

Думаю, що я не вчиню несправедливості, якщо скажу що в цьому відношенні позначилися невигідні для мене спогади Великої Княгині про наш побаченні в грудні 1912 року, не зітреться і після десяти років нашого життя у вигнанні.

У тому ж грудні повернувся з Ленських промислів Манухин н почав готувати звіт по його поїздці, який доставив мені потім не мало клопоту і неприємностей.

Але над усіма подіями нашого внутрішнього життя одержали перевагу події зовнішньої політики - Балканські {153}ускладнення, і в них мені, в разі потреби, довелося прийняти велику участь.

Незалежно від того, що з цілої низки поточних справ мені довелося взяти на себе невдячну роль втихомирювати запал деяких дуже войовничо налаштованих членів Ради Міністрів, Сазонов, у міру ускладнення подій, став все більше і більше вводити мене в коло цих подій і майже щодня радився зі мною і не приймав жодного рішення, не переговори з мною. У мені він завжди зустрічав «самого переконаного прихильника мирної політики і часто просив моєї підтримки у Государя.

Моє становище в цьому відношенні було вельми делікатне. Я знав всю нашу неготовність до війни, всю слабкість нашої «військової організації і відмінно усвідомлював до чого може довести нас війна і тримався тому самого примирливого тону у всіх моїх повсякденних розмовах з ким би то не було.

Але мені було особливо важко тому, що Государ ставився негативно до самої думки про те, що Голова Ради Міністрів близько входить в справи зовнішньої політики. Він вважав їх своїми особистими справами, і Йому було просто не до душі, що Міністр Закордонних Справ вводить мене в них і особливо обмінюється поглядами в Раді Міністрів. Він мені жодного разу не сказав прямо, що я втручаюся не в свою справу, але він просто не розумів, навіщо іноземні посли звертаються до мене, а не виключно до Міністра Закордонних Справ, і з його делікатних і обережних натяків можна було не зробити того висновку , що Раді Міністрів і його голові і взагалі немає місця в справах зовнішньої політики. Доводилося вести свою лінію і озиратися по сторонах, щоб не викликати будь-якого ускладнення, до якого дуже часто готували недвозначні замітки в «Громадянина», прямо говорили про те, що Голова Ради «починає узурпувати прерогативи Верховної влади, яка одна відає справами зовнішньої політики ».

А події все більше і більше наштовхували мене на ці питання.

Посли все частіше і частіше стали заїжджати до мене і шукати в мені опори. Особливо це відноситься до трьох послам: французькому, німецькому і японському.

Відносини р Луї до Сазонову все більш і більш псувалися, і він все частіше заїжджав до мене, шукаючи підтримки, в загострювалися зіткненнях.

Граф Пурталес не соромився бувати {154}у мене перед своїми відвідинами Сазонова або безпосередньо після нього, і я позитивно знав все, що доручено йому повідомляти нам.

Барон Мотоно надавав мені завжди найбільше довіру, і я користувався його становищем серед дипломатичного корпусу, щоб проводити нашу політику мирного вирішення Балканської кризи, а коли до весни 1913 року Лондонській конференції вдалося знайти шлях благополучного завершення першої балканської війни, то Мотоно приїхав до мене привітати мене і сказав, що все зіткнення було локалізовано і не розігралася в загальноєвропейський пожежа завдяки трьом особам: Государю, Сазонову і мені.

Втім, і деякі наші домашні явища зареєстрували мою частку участі в справах зовнішньої політики. Коли на слов'янських обідах Башмакова, Брянчанинова і комп. говорили запальні промови і таврували антислов'янську політику російських Міністрів, «продалися німецькому впливу». Моє ім'я завжди ставилося поряд з ім'ям Сазонова і ворожі йому демонстрації повинні були попрямувати і під мої вікна, але не були допущені загоном поліції, що не пропустила їх на вузькому проїзді до Мойці.

Настав кінець зими 1912 - 1913 роки. Всі стали готуватися до Романовським урочистостей. Перестали роздувати распутинский питання. Міністри стали витончувати свою винахідливість у тому, як ширше і яскравіше відзначити 300-річчя Будинку Романових. Почастішали приїзди різних можновладних осіб і в числі їх бухарського Еміра і Хівінського Хана, і петербурзька життя прийняла більш святковий характер, а думські дебати якось потьмяніли і скоротилися.

В результаті березня, перед парадним сніданком в Царському Селі, з нагоди приїзду Хівінського Хана, Обер-Гофмаршал Граф Бенкендорф підійшов до мене і сказав, що Государ бажає, щоб Його супроводжували на Романівські торжества тільки Голова Ради Міністрів і Міністри шляхів сполучення і Внутрішніх Справ, а все взагалі Міністри зібралися в Костромі і звідти проїхали прямо в Москву. Він додав, що Міністерство Двору не може, на жаль, надати нам ні квартири на зупинках, ні способів пересування, ні продовольства, крім випадків запрошення до височайшим столу. Лист в цьому сенсі, сказав він, вже заготовлено мені Міністром Двору я буде доставлено сьогодні.

{155}Государ зауважив наша розмова і під час сніданку, не маючи можливості вести з Хівинський Ханом бесіду через незнання тим будь-якої мови, звернувся до мене з питанням:

- Яку таємницю повідав Вам Гр. Бенкендорф?

Надає жартівливу форму нашої розмови з Ним, я сказав, що деяким Міністрам запропоновано супроводжувати Вашу Величність в подорож, але з неодмінною умовою «ночувати під відкритим небом, харчуватися власними бутербродами і пересуватися на килимі-самокаті або притулитися на дрожках, що перевозять палацову прислугу».

Государ прийняв це теж за жарт, але все-таки запитав тут же, через стіл, Міністра Двору хіба не можна що-небудь зробити для трьох Міністрів і отримав у відповідь, що пересунути достатню кількість екіпажів в усі попутні міста позитивно неможливо, і що Міністри, ймовірно, влаштуються самі як-небудь.

Насправді це так і було.

Про нас рішуче ніхто не дбав, і, зокрема, я пересувався сам тільки завдяки люб'язності Міністра шляхів сполучення, який запропонував розділити з ним шляхові автомобілі там, де потрібно було пересуватися по грунтових дорогах, і дав мені притулок, так само як і Міністру Внутрішніх Справ , на шляхове пароплаві, що супроводжував царський поїзд по Волзі від Нижнього до Ярославля.

Без цього ласку, я не знаю яким чином зміг би я насправді супроводжувати Государя в Його подорож.

Я згадую про цей епізод тільки мимохідь, щоб характеризувати яке відношення було в ту тору у палацових розпорядників царським святковим об'їздом історичних місць до представників вищої урядової влади.

Поїздці Государя було надано, мабуть, значення «сімейного» торжества Дому Романових, і «державному» характеру цієї події зовсім не було відведено належного місця.

Та й то сказати - в цьому, як і в багатьох інших випадках, в найближчому колі Государя поняття уряду, його значення, як-то стушевиваются, і все різкіше і рельєфніше виступав особистий характер управління Государем, і непомітно все більш і більш протягав погляд, що уряд складає якесь «середостіння» між цими двома факторами, як би заважає їх взаємному зближенню. Недавній ореол «глави уряду» в особі Столипіна в хвилину {156}революційної небезпеки зовсім збляк, і спрощені погляди чисто військової середовища, всього ближче стояла до Государю, що оточувала Його і розвивала в Ньому культ «самодержавної», що розуміється нею в сенсі чистого абсолютизму, забирав все більшу і більшу силу.

Відбувалося це від нестачі престижу в мені самому або від того, як я думаю, що переживання революційної пори 1905-1906 років змінилися настали за сім років внутрішнім спокоєм і дали місце ідей величі особистості Государя і вірі в безмежну відданість Йому, як помазаник Божий, всього народу, сліпу віру в Нього народних мас, поряд з вірою в Бога. У всякому разі, в найближче оточення; Государя, безсумнівно все більш в більш впроваджувалося свідомість, що Государ може зробити все один, тому що народ з Ним, знає і розуміє Його і безмежно любить Його, т. К. Сліпо відданий Йому.

Міністри, які не пройняті ідеєю так розуміється абсолютизму, а тим більше Державна Дума, вічно докучають уряду своєї критикою, запитами, причіпками і бажанням панувати і обмежувати виконавчу владу, все це створено, так би мовити, для звичайних, надокучливих. поточних справ і має бути огранічіваемо можливо меншими межами, і чим далі тримати цей неприємний апарат від Государя, чим менше залучати його до Його життя і до історичних урочистостей, пов'язаних з усім минулим Його Будинки, - тим краще і тим менше ймовірності виникнути на шляху, всяким досадою запереченням, непомітно нагадує про те, що не можна більше робити так, як було, і вимагає пристосовуватися до якихось нових умов, у всякому разі, що зменшує колишній престиж і затемняють ореол «Царя Московського», керуючого Росією, як своєю вотчиною.

В ту саму пору, про яку я веду мою розповідь, сталося одна подія, різко порушила для мене порівняно спокійний плин повсякденного життя в проміжок між лютневими і травневими урочистостями, коли все Увага Ради Міністрів начебто зосередилося на виробленні пропозицій про те, як краще і яскравіше ознаменувати 300-річчя Будинку Романових.

До того ж і зовнішня політика менше привертала до себе увагу націоналістично налаштованих Міністрів, і ми з Сазоновим спокійно і згідно стежили за подіями на Балканах, все більше і більше впевнені в тому, що Росії {157}вдасться ті допустити балканської чвари до світової пожежі.

9-го березня - я тоді ж зазначив це число - Військовий Міністр знову, як і в грудні місяці, пізно ввечері зателефонував до мене але телефону і попередив, що Государ просить мене завтра, 10-го березня приїхати до Нього. На моє запитання:

«У чому справа і хто ще запрошений?» Він мені відповів :. «Ось вже на цей раз, це Вам повинно бути відомо більше, ніж будь-кому» і на цьому наша розмова обірвалася.

Я поспішив було зателефонувати до Сазонову, дізнатися у нього причину екстреного виклику, але його не було вдома, і мені не залишалося нічого іншого, як спокійно чекати ранку і хвилини від'їзду. [Ldn-knigi1]

На вокзал я зустрів Маклакова, який запитав мене - про що буде нарада, на яке і він запрошений, а жандармський офіцер підійшов до мене і сказав, що за чверть години відійшов екстрений потяг, з яким поїхали Великі Князі, Військовий і Морський Міністри. У Царському Селі мене запросили пройти в більшу кутову вітальню Імператриці, в якій я знайшов Великого Князя Миколи Миколайовича, Сергія Михайловича, Військового Міністра, Начальника Генерального Штабу Жилинского, Морського Міністра, Міністра Закордонних Справ, Міністра Внутрішніх Справ та Державного Контролера. Не встиг я привітатися з присутніми, як Государ звернувся до мене з такими словами:

«Так як нас цікавить залежить насамперед від грошей, то Я прошу Голови Ради Міністрів і Міністра Фінансів сказати, як ставиться він до подання Військового Міністра».

Не знаючи анічогісінько про те, яке припущення має Государ на увазі, я відповів, що важко сказати що-небудь, не знаючи, про що йде мова. Государ зніяковів і, звертаючись до сидів проти Нього Військовому Міністру, сказав йому:

«Як же це так, Володимире Олександровичу, - знову Голова Ради нічого не знає. Адже Ваша доповідь надрукований, Я його читав вже 2 тижні тому, і Ви просили Мого дозволу розіслати його всім учасникам наради, зібраним на Ваше прохання ».

Сухомлинов почервонів і відповів: «Я рішуче нічого не розумію, Ваша Величносте, - доповідь був посланий вчора вранці до Міністра Фінансів і ймовірно, лежить десь у нього в канцелярії». Всі Міністри відповіли, що отримали {158}доповідь ще минулого тижня.

Я засвідчив, що, виїжджаючи з дому в 9? ранку, я бачив мого секретаря, який сказав, що нічого від Військового Міністра не надходило. На пропозицію Государя, що не скасувати чи нараду і чи не краще зібратися наступного тижня, після того, як я ознайомлюся з усіма, я просив Государя наказати просто прочитати цю доповідь, припускаючи, що, можливо, я буду мати можливість висловитися і без підготовки . Я додав, що я не хотів би затримувати направлення справи по причини недоставлення мені необхідного матеріалу, як би зрозуміло не було таке обставина.

Учасники наради мали вельми збентежений вигляд.

Так і було поступлено. Генерал Жилінський прочитав доповідь, що мав у собі припущення про необхідність спішно посилити нашу армію, через збільшення складу Німецької армії і, відповідно до наведених розрахунками, відкрити одноразовий кредит у сумі понад 350 мил. рублів і збільшити постійні витрати Військового Міністерства, на 100 мільйонів рублів на рік. З побіжного прослушанія доповіді мені було ясно, що він складений наспіх, багато пропущено (наприклад, не прийнятий зовсім витрата на будівництво казарм для збільшеного складу армії і на їх утримання), окремі статті не узгоджені між собою, і зовсім не торкнуться питання про те, ніж так багато займається Франція, про збільшення термінів служби під рушницею, що може бути багато корисніше ніж збільшення чисельного складу армії, але погано навченої і, того ще гірше, погано обладнаної. Чи не торкнуться був зовсім питання про розвиток залізниць з точки зору пристосування їх до мобілізаційних цілям і т. Д.

Після прочитання доповіді Государ знову запитав мене, чи не бажаю я відкласти засідання, щоб підготуватися до відповіді. Я просив Його дозволу відповісти тепер же, але просив дозволити мені говорити абсолютно відверто, не соромлячись тим, що мої слова, можуть бути неприємні кому б то не було. Добре пам'ятаю і тепер все, що я сказав тоді. Головне я тоді ж записав.

Я почав з того, що просив Государя звернути увагу на щось неймовірне положення, яке існує у нас в справі розвитку армії. Не минає жодного доповіді, щоб Військовий Міністр не скаржився на мене за те, що я відмовляю йому в засобах; майже в кожному номері «Російського Інваліда» {159}друкуються різкі статті про те, що ми відстали від наших ймовірних майбутніх противників, і причиною цього є все той же вічний відмову Міністерства Фінансів в грошах: в кожному зібранні військових та ж єдина тема розвивається все з більшою і більшою пристрасністю, і скоро ім'я Міністра Фінансів стане мало не синонімом ворога батьківщини, що не визнає першого свого боргу перед родиною - допомагати захисту її честі та гідності.

А між тим, що ми бачимо, на ділі і яке найкращий доказ безсистемності наших підготовчих робіт щодо посилення армії потрібно ще шукати після сьогоднішніх зборів? Німеччина провела свій винятковий закон про одноразове податок на населення для посилення армії ще в 1911 році, а у нас стрепенулися тільки через 2 роки, та й то не встигли послати Голові Ради Міністрів і Міністра Фінансів друкованого доповіді, хоча послали його іншим Міністрам і змушують його читати «з листа», т. е. давати висновки за таким капітального питання, не давши йому можливості ознайомитися зі змістом вироблених припущень і навіть обдумати ці припущення.

Але і цього мало і після двох років, протягом яких Військове Міністерство повинно було готуватися і працювати над новим планом посилення армії, - на розгляд Государя представляється така робота, в якій, з першого побіжного погляду, очевидні елементарна неточність і безперечні пропуски. Досить вказати, що пропущений витрата на казарми, обчислюваний в багато і не один мільйон рублів, і мимоволі хочеться запитати - де ж будуть жити ті сотні тисяч солдатів, які будуть покликані під прапори?

Очевидно, що при такому характері роботи марно заглиблюватися в окремі розрахунки, перевіряти і підводити нові підсумки, та це й зовсім безцільно. Нарада не може вирішити цього питання без законодавчих установ, і потрібно тільки прийняти одне принципове рішення, а потім доручити Військовому Міністру розробити весь питання без грубих пропусків і помилок, що очевидно, зовсім непосильно для одного військового відомства, і внести його в Думу без всяких нових зволікань, в яких взагалі не винен ніхто, крім самого Військового Міністра, постійно розшукує сторонніх винуватців своїх власних помилок.

Що ж стосується мого принципового підходу до справи, то я не тільки не буду заперечувати проти посилення армії, але {160}могy хіба повторити те, що я не раз заявляв відкрито в Думі і доповідав самому государю, - потрібно поспішати, працювати не покладаючи рук і постаратися надолужити втрачений час, і потрібно заздалегідь знати, що Міністр Фінансів не тільки не противиться посиленню захисту батьківщини, але заявляє відкрито, що гроші на це знайдуться, і потрібно тільки вміти розпорядитися ними, і розпоряджатися не так, як ми це робили досі.

Тут Государ перервав мене і сказав, звертаючись до всіх взагалі, але особливо до Великому Князю Миколі Миколайовичу:

«Здається ми можемо зітхнути вільно в сказати собі, що ми не дарма зібралися сьогодні. Я знав завжди, як палко кохає Володимир Миколайович батьківщину і ніколи не сумнівався в тому, що він не відмовить в коштах на оборону ».

Військовий Міністр, як ні в чому не бувало, поспішив підтвердити, що і він дуже дякує Міністра Фінансів за його гарячу підтримку потреб оборони.

Всі мовчки переглядалися, Великий Князь Микола Миколайович шепнув мені: «иль а дю тупе», і я продовжував мої пояснення. Я сказав Государю, що прошу Його дозволу торкнутися тільки двох принципових питань, щоб примирити нову величезну витрату на оборону з підтриманням нашого міцного фінансового становища. Я сказав, що Державне Казначейство має у вигляді залишків від попередніх років вільною готівкою понад 450 мільйонів рублів, і що я готовий віддати її повністю на потреби оборони, але прошу тільки допомоги Государя в тому, щоб Він наклав на мене повідомити Його ім'ям всім Міністрам, що ця готівка віддана на цю справу, і що Міністри не повинні звертатися до Міністра Фінансів, як це вони роблять тепер мені щодня, просячи нових асигнувань на рахунок цих запасних засобів. Крім того, новий план Військового Міністра, поглинаючи одноразовими витратами всю готівку, вимагає ще постійного збільшення бюджету принаймні на 150 міл. рублів в рік. Цей витрата скарбниця може також взяти на себе, тому що наші доходи зростають в значній мірі, але потрібно, щоб цивільні Міністри стримали свої нові вимоги, т. К. Одночасно давати нові засоби для оборони і настільки широко задовольняти інші потреби - не в змозі витримати ніяка країна.

Государ знову зупинив мене і сказав дуже просто:

«Ви маєте, Володимир Миколайович, Мою повну {161}підтримку - з Вами не можна не погодитися. - Нехай в Думі наполягають на всяких культурних витратах, а Я не хочу навіть обговорювати Вашої пропозиції - воно так логічно і правильно, і прошу Вас, тому, уявіть Мені завтра проект Мого веління про це всім Міністрам, і Я підпишу його з великою радістю » .

Останнє питання, якого я торкнувся, полягав в тому, що щорічний заклик новобранців дійшов у нас вже до 570.000 чоловік і поглинає більше половини всього призовного контингенту, не торкаючись зовсім питання про ступінь придатності до військової служби за станом здоров'я. У Державній Думі, вже лунають голоси про надмірну тяжкості цієї повинності населенню, і не підлягає ніякому сумніву, що нове збільшення призову, більш ніж на 120.000 чоловік не пройде гладко.

Я просив, тому, не дозволяючи цього питання зараз, подумати - чи не можна збільшити тривалість термінів служби на один рік і тим досягти тієї ж мети, але при меншому контингенті новобранців. Військовий Міністр промовчав, Жилінський сказав, що це питання цікавий і на ньому корисно зупинитися, а Міністр Внутрішніх Справ Маклаков, несподівано для всіх, виступив з гарячою промовою проти мене, розвиваючи в ній парадоксальну тему, що не слід боятися збільшувати призову, а потрібно прагнути , навпаки, до того, щоб весь контингент молодих людей проходив через ряди армії, тому що армія виховує народ, навчає його грамотності і повертає населенню не тільки дисципліновану частину його, а й краще нагодовані, окрепшую фізично і морально.

Цей гарячий порив не справив, однак, великого враження. Государ сказав Військовому Міністру просто:

«Подумайте, Володимир Олександрович, над цим питанням, але тільки, заради Бога, не зволікайте цією справою, - ми і без того втратили занадто багато, часу».

На цих словах Государ закрив засідання, сказавши мені: «Ми всі повинні дякувати Вас, Володимире Миколайовичу, за те, як полегшили Ви наше сьогоднішнє скрутне становище».

Коли я вийшов з вітальні, прямуючи до виходу, відмовившись від сніданку, в передній мене наздогнав скороход, із запрошенням повернутися до Государю. Я застав Його в {162}великому кабінеті, розмовляли з великими князями, які тут же вийшли, причому Сергій Михайлович сказав мені досить голосно:

«Тепер я бачу, які прийоми практикуються у нас.

Государ, звертаючись до мене вимовив наступну фразу, відтворену мною з буквальною точністю, т. К. Я тоді ж записав все, що сталося:

«Я все бачу більше того, ніж хочу говорити. Не стану дякувати Вас, тому що знаю, як благородно і відкрито Ви дієте завжди. Прошу Вас про одне - допоможіть Мені в цій справі, підганяйте Військового Міністра, нагадуйте йому і виправляйте його помилки. Йому одному не впоратися, а Я бачу ясно, що ми не надовго збережемо світ. Що ж буде, якщо ми знову будемо не готові до війни ».

Я дав тут же Государю слово, що не буду ні в чому ускладнювати Військового Міністра, але що я безсилий допомагати йому, і мої нагадування тільки викличуть нові скарги з його боку. Пославшись на мою доповідь у Лівадії 22-го квітня 1912 року, я сказав Государю, що генерал Сухомлинов не в змозі впоратися зі справою, і що ми знову втратимо час, і я переконаний, що до розпуску Думи на літо він не сумет провести цієї справи .

«Але вже на цей раз Ви помиляєтеся», відповів мені Государ, «він дав Мені слово, що до 1-му травня всі буде внесено, аби його не затримали».

Мої прогнози справдилися. Хоч би скільки я нагадував Государю, скільки не твердив Сухомлинова в Раді Міністрів, - справа знову застрягло. Мене звільнили через рік; 30 січня 1914 року, і тільки в березні того року, т. Е. З запізненням цілого року, після наради, справа була внесена в Думу, та й то з такими помилками, з такою неповнота в розрахунках, що все тільки розводили руками. До самого мого звільнення уявлення так і не надійшло на моє остаточне розгляд.

Залишок часу до виїзду на Романівські торжества, пішов, головним чином, на участь в цілому ряді засідань в Думі з окремих питань і, в особливості, на дебати з бюджету.

Моя мова по бюджету на 1913 рік була, в повному розумінні слова, моєю лебединою піснею, по кошторисним питань в Думі 4-го скликання. До дебатів по складеної мною ж кошторисі на 1914 рік я не залишився вже на місці Міністра Фінансів, {163}т. к. моє звільнення відбулося 30 січня 1914 року, і відстоював бюджет вже мій наступник Барк, який обрав, однак, найкращу частку, обмежившись досить короткими зауваженнями, присвяченими, головним чином, вихваляння Голови бюджетної комісії.

Підготовча робота комісії з розгляду кошторисів і розпису в цьому році особливо затягнулася, і загальні дебати почалися лише 10 травня 1913 року.

Я не передбачав, звичайно, що я представляю мої міркування в останній раз, і надав моєї промови виключно загальний характер, уникаючи будь-яких подробиць, щоб не давати приводу зайвої полеміки, і це тим більше тому, що розпис, мною складена, і лише в дуже небагато чому змінена думських бюджетною комісією, давала насправді підстава обмежитися лише загальною характеристикою. Вона була в дійсності блискучою, за умовами її відомості. Всі витрати були збалансовані виключно на рахунок одних звичайних доходів, які виявилися достатніми і для покриття всіх надзвичайних витрат, занесених до розпису у великій цифрі в 235 мільйонів рублів, т. К. Надлишок звичайних доходів над звичайними ж витратами склав понад цієї суми.

Вимовивши цю мою останню бюджетну мова, я не думав, що вона буде фактично моїм останнім виступом по бюджету. Кінець її мимоволі став ніби моїм заповітом, чого я зовсім не мав на увазі, висловлюючи мої заключні міркування про те, як слід чинити в майбутньому, якщо ми хочемо берегти стійкість нашого фінансового становища.

З невеликим через рік вибухнула війна, засмучений все наше фінансове становище, а потім прийшла революція і змела все, що було створено працею стількох поколінь, і оселити на місце колишнього життя той жах розорення, про який так не хочеться говорити в цю хвилину.

Мова моя закінчилася, як каже думська стенограма, «тривалими і бурхливими оплесками в центрі» і в лівій частині правого крила ».

На цей раз загальні дебати носили анітрохи інший характер, ніж раніше. Звичайно, заспівувачем з'явився, як завжди, Шінгарев. До нього прийшов на допомогу Коновалов, повторював, втім, все ті ж побиті ліберальні думки, але {164}зате, в різкій опозиції до мене встала права половина Думи в особі націоналіста Савенко і крайнього правого Маркова 2-го.

Мені довелося вдруге виступити в загальних дебатах і велике місце довелося приділити саме останнім ораторам і зокрема Маркову, який, критикуючи діяльність Міністерства Фінансів, звів всю гостроту своїй промові на єврейське питання, висунув так зване Поляківське справу, звинувативши Міністерство в явному потуранні євреям на шкоду державі і приплів, невідомо чому, ім'я Вел. Князя Сергія Олександровича, який загинув, за його словами, за його боротьбу проти євреїв і ніколи б не допустив такої благодійності на користь Полякова. Згаданий був і покійний Столипін, якому я заважав стягувати гроші з Полякова. Мені довелося заперечувати Маркову якраз в день мого виїзду на Романівські торжества, 12-го травня.

Стара орфографія змінена. 11 сторінка | Стара орфографія змінена. 13 сторінка


Стара орфографія змінена. 1 сторінка | Стара орфографія змінена. 2 сторінка | Стара орфографія змінена. 3 сторінка | Стара орфографія змінена. 4 сторінка | Стара орфографія змінена. 5 сторінка | Стара орфографія змінена. 6 сторінка | Стара орфографія змінена. 7 сторінка | Стара орфографія змінена. 8 сторінка | Стара орфографія змінена. 9 сторінка | Стара орфографія змінена. 10 сторінка |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати