Головна

 3 сторінка

  1. 1 сторінка
  2. 1 сторінка
  3. 1 сторінка
  4. 1 сторінка
  5. 1 сторінка
  6. 1 сторінка
  7. 1 сторінка

Після такого вступу Столипін сказав мені, що, не будучи посвячений у всі петербурзькі течії, він зустрічається останнім часом з цілим рядом заяв, мабуть, знаходять собі співчутливий відгук і в Царському Селі про те, що вина в ненормальному відношення між урядом і думою лежить головним чином на самому складі Уряду, абсолютно чужому суспільним настроям, не який з ними і навіть, почасти, безпосередньо ворожим їм.

Йому вказують з усіх боків, що особистість Горемикін, як Голови Ради Міністрів, зустрічає рішуче всюди саме недвозначне засудження. Йому ніхто не вірить, бо всі знають його найбільший індеферентізм і навіть цинізм, його догідливість всякому заявою Государя і неприховане їм самим ставлення до Його влади, як незаперечному для нього законом про усунення саме право його, як першого Міністра, у чому б то ж було , суперечить Його волі, а тим більше ставити Його перед необхідністю рахуватися з певним поглядом Ради і входити в неприпустимий конфлікт з ним. Йому вказують далі і на інших міністрів, абсолютно нерозуміючих необхідності зважати на скоєно змінами в державному ладі, і все більше і більше висувають перед ним необхідність подумати про таке Міністерстві, яке було б складено з людей, що встигли здобути собі загальну повагу, незважаючи на їх бюрократичне минуле, так і з людей близьких до громадських кіл і користуються в оних прямими симпатіями, - зрозуміло якщо тільки цей тип людей одночасно цілком свідомо і сумлінно приймає новий державний устрій і готовий чесно служити йому.

Йому здалося навіть одного разу, що і Государ знаходить в такій думці багато справедливого і навіть, як передавав йому А. С. Єрмолов, і сам був не далекий від того, щоб допустити її здійснення, якщо тільки Він бачив би з яких елементів можна скласти таке, як він назвав «коаліційний» Міністерство. За його словами, та ж думка проникла і в кола Яхт-клубу і розвивалася там на {206} всі лади Великим Князем Миколою Михайловичем, прямо заявляли, що вона подобається Государю і зустрічає тільки наполегливе опір не тільки особисто в Горемикін, але і у всьому колишньому від оточенні по Міністерству Внутрішніх Справ. Столипін додав, що йому не раз уже дано було зрозуміти, що, ймовірно, Горемикін залишиться досить недовго і йому, Столипіну, не минути бути його наступником, так як при сучасному громадському настрої і при тому, що кожну хвилину можна чекати різких спалахів, природно, що ніхто інший, як Міністр Внутрішніх Справ, повинен бути Головою Ради Міністрів. Роздумуючи над таким станом умов, Столипін запитав мене, як дивлюся я на можливість для мене залишатися в складі такого коаліційного Міністерства, тому що він вважає абсолютно неможливим, щоб я не увійшов до його складу, але він безумовно переконаний, що ніхто з громадських діячів не піднімає і тіні заперечення проти мого збереження портфеля Міністра Фінансів.

На моє запитання, на яких же саме громадських або угодних громадському настрою людей припускає він розраховувати, так як не знаючи людей, я не можу сказати рішуче нічого, він мені відповів, що вся наша розмова має суто академічний характер, так як він не говорив рішуче ні з ким, і має на увазі людей приблизно такого типу: Коні - для Міністерства Юстиції, Д. Н. Шипова - для Державного контролю, Гр. Гейден - для Землеробства, якби не піду провести Кривошеїна, Н. Н. Львова, наприклад, для Обер-Прокуратури Синоду. Він додав при цьому, що вказує на такі імена, як на показник калібру людей, серед яких можна було б шукати нового Міністерства. Пославшись на те, що я абсолютно не знаю ні Львова, ні Шипова, і не можу сказати рішуче нічого про них, але я не уявляю собі, яким чином взагалі люди, які не мають досвіду до роботи можуть бути корисними керівниками відомств в таку невиразну пору, що вимагає напруженої роботи всіх відомств.

Я сказав Столипіну, що особисто для мене не має прямого значення, хто саме з людей, наділених суспільною довірою, буде разом зі мною входити до складу міністерства, якщо проти мене не зустрічається принципових перешкод, але що мені незрозуміло ідея змішання в одному кабінеті людей минулого, з людьми «абсолютно іншої формації та інших ідеалів, і я не бачу, {207}яким чином може бути налагоджена робота серед людей, не пов'язаних між собою ні минулим, ні поглядами на майбутнє.

Мої сумніви представляються мені особливо справедливими для посади Міністра Фінансів, голос якого потрібен для всіх відомств, і з яким, частіше, ніж з будь-ким з інших міністрів, неминуче виникнуть сутички з самих непередбачених приводів. Тому, мені здається, що потрібно поставити питання про мене в абсолютно зворотну площину: якщо співпраця з мною бажано для нього і не становить перешкоди до вступу громадських діячів до складу уряду, то раніше, ніж руйнувати персональне питання, потрібно з'ясувати абсолютно точно, які вимоги пред'явить новий склад уряду до мене, як Міністру Фінансів, і в якій мірі я в змозі їх виконати.

Я людина старих навичок, у мене свої принципи і своя школа, а вона, як будь-яка школа, не може пристосуватися до вимог, які виходять з зовсім інших підстав. Тому слід було б раніше змовитися, зрозуміти один одного і піти загальною дорогою, якщо буде видно, що ми можемо бути попутниками, і, навпаки, розійтися раніше, ніж з'ясується між нами непримиренне внутрішнє протиріччя, яке все одно призведе неминуче або до мого догляду, або до відходу незгодних представників суспільної довіри.

Уважно вислухавши мене, Столипін сказав мені, що він поділяє мою думку і розуміє його в тому сенсі, що я не відмовляюся принципово від співпраці з новими людьми, але знаходжу тільки, що краще домовитися із ними раніше, ніж потім розходитися не з особистих, а чисто з принципових незгод. Він просив мене виявити свою згоду на те, щоб наша розмова була дослівно переданий тим людям, з якими йому представиться, можливо, необхідність вести докладну бесіду. На цьому наша розмова закінчилася, і Столипін сказав мені, що сердечно дякує мене за все, що я так відверто сказав йому, і додавши, що він абсолютно впевнений в тому, що Государ не відпустить мене. Я ж просив його аж ніяк не соромитися мною, так як можливість зблизити Думу з урядом вище всяких особистих міркувань, хоча я і не бачу, яким чином можна досягти цієї мети, коли роздратування проти уряду дійшло вже до такої точки кипіння.

При цьому розмові, Столипін не обмовився мені {208} жодним словом про те, що він уже вів про те ж не раз, бесіду з Міністром Закордонних Справ Ізвольським, який був, як стало потім відомо, одним з найпалкіших прихильників ідеї Міністерства з осіб «суспільної довіри». Не сказав він мені також і про те, що він вів також переговори з представниками кадетської партії, як потім відкрито говорили і друкували ватажки цієї партії. Хто промовчав про те, що було, і хто засвідчив те, чого не було, - цього я не можу сказати.

Зі мною розмова на цю тему не поновлювалася, і тільки вже пізніше, після 12-го серпня, Столипін одного разу з великою гіркотою сказав мені, що всі його спроби залучити до складу уряду громадських діячів, розвалилося про їх особисті уявлення, так, як одна справа критикувати уряд і бути в безвідповідальної опозиції йому і зовсім інша - йти на каторгу, під чужу критику, усвідомлюючи заздалегідь, що всім все одно не догодиш, та й кружковская спайка набагато приємніше, ніж відповідальна, завжди невдячна робота. Він закінчив свою фразу словами «їм потрібна влада для влади і ще більше потрібні оплески однодумців, а піти з ким-небудь разом для спільної роботи, - це зовсім інша справа».

Поїли цієї нашої зустрічі минуло ще кілька днів.

П'ятого липня, в середу, я був запрошений з дружиною до обіду до Графині Клейнмихель, що жила недалеко від нас на власній її дачі у Каменноостровскому театру. У числі запрошених був Граф Йосип Потоцький. Перед тим, що ми пішли до столу, він запитав мене абсолютно відкрито: на який день призначено розпуск Думи, так як йому передають, за достовірне, що днем ??розпуску призначено найближчу неділю. Я міг відповісти йому абсолютно чесно, що Рада Міністрів не обговорював, цього питання, що мені не відомий не тільки день розпуску, а й саме намір зробити цей розпуск. Він мені не повірив і голосно сказав так, що навколишні чули: «на Вашому місці я ймовірно вчинив би точно так само і став би теж категорично заперечувати рішення уряду, але це анітрохи не змінить положення справи, і я абсолютно впевнений в тому, що розпуск вирішене, і що він буде проведений саме у неділю ».

На другий день, в четвер, повертаючись з міста на дачу, я знову заїхав до Столипіну на Аптекарський острів, не бажаючи говорити про такій делікатній справі але телефону, {209} передав йому розмову з Потоцьким і отримав від нього у відповідь тільки вираз його здивування - звідки черпати публіка такі відомості, коли питання про розпуск Думи був торкнутися в більш-менш визначеною формою тільки у вівторок, коли він виїжджав разом з Горемикін в Царське Село, причому не тільки не був встановлений остаточно день розпуску, але навіть Государ прямо заявив, що Він бажає знати думку уряду, і просив Горемикін обговорити на цьому тижні питання і призначив йому приїхати з доповіддю ввечері в п'ятницю 7-го числа.

У той же день до вечора я отримав повістку, сповіщає мене, що засідання Ради призначено у Горемикін саме в цей день, о восьмій годині вечора. Ми домовилися вранці по телефону зі Столипіним, що поїдемо на засідання разом, на його паровому катері, але під вечір він сповістив мене, що повинен змінити наше обопільне рішення, так як повинен до засідання бути в іншому місці і приїде звідти просто на Фонтанку.

Я навмисне передаю всі ці дрібні подробиці тому, що вони дуже характерні. Столипін хитрував зі мною, так йому і не було в цьому ніякої потреби. Він і сам не знав, що буде викликаний в Царське Село разом з Горемикін, і дізнався про це тільки вдень в п'ятницю по телефону з Олександрівського Палацу, не підозрюючи зовсім про те, що чекало його ввечері того ж дня.

Єдиною про що не згадував Столипін в приватних бесідах зі мною за все тривожні дні кінця червня і початку липня місяця, було те, що проект указу про розпуск Думи обговорювалося між ним, Горемикін, і Щегловітовим задовго до останніх днів і був навіть переданий Горемикін в переписаному вигляді, без вказівки, проте, числа, і про цей факт, як справі остаточно вирішене в Раді Міністрів, по крайней мере, в моїй присутності, зовсім не було й мови. Столипін, згодом, на моє запитання, чому саме він ніколи не говорив мені про це, сказав тільки, що він нікому нічого не говорив тільки тому, що указ сам по собі містив просте наказ Государя і його редакцію нічого було ні обдумувати, ні робити з нього предмета особливого обговорення. Я впевнений в тому, що Столипін був абсолютно щирий зі мною, тим більше, що по суті питання про необхідність розпуску він багато разів вів зі мною саму відверту бесіду.

{210} Коли ми всі зібралися в приміщенні Горемикін, на восьму годину вечора, ми дізналися, що Голова Ради Міністрів викликаний був на п'яту годину в Царське Село і що туди ж, слідом за ним, але не разом, виїхав і Міністр Внутрішніх Справ. Нам довелося чекати їх повернення до дев'яти годин, причому і повернулися вони також не разом, а Столипін дещо пізніше.

Увійшов до нас Горемикін в надзвичайно веселому і навіть незвичному для нього збудженому настрої, зі словами: «са у est! привітайте мене, панове, з найбільшою милістю, яку міг мені надати Государ; я звільнений з посади Голови Ради Міністрів і на моє місце призначили П. А. Столипін зі збереженням, зрозуміло, посади Міністра Внутрішніх Справ. »

Ми стали розпитувати його, як сталося все зміна, чи вирішено і питання про розпуск Думи і коли саме він піде і отримали відповідь, що всі ми дізнаємося від нового Голови, який повинен негайно повернутися, що розпуск вирішене на післязавтра, 9-го числа, указ підписаний і повинен бути негайно оголошено, але що сам він настільки змучений всіма подіями останніх двох місяців, що не може розмовляти рішуче ні про що, відчуває себе як школяр, що вирвався на свободу, і бажає тільки одного - спокою і зараз же йде просто спати і до ранку не хоче бачити ні душі, а з ранку буде радий бачити нас, якщо тільки ми побажаємо дізнатися від нього що-небудь, що залишиться для нас неясним після повернення Петра Аркадійовича. На цьому він також швидко, як прийшов, - пішов від нас, і ми стали чекати повернення Столипіна.

Приїхав він приблизно близько половини десятого і розповів нам все, що сталося в Царському Селі. Він був викликаний туди близько трьох годин дня і повинен був з'явитися на п'яту годину. Коли він прибув за півгодини до терміну в Олександрівський Палац, черговий скороход сказав йому, що його просить побачитися з ним до доповіді Государю - Міністр Двору - Барон Фредерікс, який і чекає його тут же в палаці. Прийшовши до нього, Столипін застав його в вкрай збудженому стані і вислухав від нього цілий потік слів, сказаних незв'язно, але зводилися до того, що Государ вирішив розпустити Думу, що це рішення може загрожувати самими фатальними наслідками, до краху монархії включно, що його не слід приводити у виконання, {211} не спробувати всіх доступних засобів, а між тим Горемикін, з яким він не раз говорив, що не хоче і чути про них, чому він і звертається до Столипіну, так як йому відомо, що Государ вирішив запропонувати йому посаду Голови Ради Міністрів.

На питання Столипіна, в чому ж саме можуть виражатися заходи, які, на його думку, можуть врятувати становище і усунути розпуск Думи, - Барон Фредерікс став розвивати думку, очевидно кимось йому навіяну, що весь конфлікт йде тільки між Думою і урядам, що ставлення Думи до Государю абсолютно лояльне і тому є всі підстави сподіватися на те, що якщо б Государ погодився виступити особисто перед Думою, в формі послання, зверненого безпосередньо до народних представників, і роз'яснити їм, що Він не задоволений їхнім ставленням до Його уряду і запрошує їх змінити це ставлення, попереджаючи їх, що Він змушений буде вжити тих заходів, які Йому надані основними законами, якщо вони не змінять їхнього способу дій, здатного тільки посіяти смуту в країні, - то є повна впевненість в тому, що Дума висловить Государю свої вірнопідданські почуття і візьметься за спокійну роботу, не бажаючи перед країною бути неслухнянку волі свого Монарха, якому вона тільки що присягала.

Столипін намагався, наскільки дозволяло йому час, спростовувати висловлене Бароном Фредерікса думку, переконуючи його в досконалої неможливості і навіть небезпеки вмішувати Государя в особистий конфлікт з Думою, також точно, як і повної безцільності розраховувати на можливість роботи з такою думою, яка думає тільки про одне , - щоб повалити владу Государя, скасувати монархію і замінити її республікою. Фредерікс намагався переконати в свою чергу Столипіна, що до нього доходять зовсім іншої властивості відомості і йому доводиться чути від людей, безсумнівно відданих Государю, що вся справа в поганому підборі міністрів, причому йому здається зовсім не так важко знайти нових людей, які задовольнили б Думу і в той же час не стали б прагнути до захоплення влади для Думи, а зберегли б всю повноту повноважень Монарха, але, зрозуміло, під постійним наглядом палати, що було б навіть краще для Государя, так як склав би з Нього відповідальність за дії виконавчої влади. На цьому розмова Столипіна з Бароном {212} Фредерікса порвалася, так як Столипіна, покликали до Государю, і він встиг тільки сказати йому, що передасть Государю весь їхню розмову і після закінчення доповіді зайде до нього, щоб передати на чому зупиниться Його Величність. Столипін не знав ще в цю хвилину, що Горемикін буде звільнений і йому доведеться замінити його.

У приймальні Государя нею чекав Горемикін, радісний і абсолютно спокійний, і сказав йому, що Государ тільки що погодився на його переконливе прохання звільнити його від абсолютно непосильного йому праці і запропонувати йому зайняти місце Голови Ради Міністрів. Горемикін посилено умовляв його не відмовлятися від такого призначення, тому що і на його глибоке переконання тільки він може взяти на себе цю відповідальну задачу і благополучно провести її через неминуче насуваються найбільші труднощі. Вони не встигли переговорити ні про що, як їх обох покликали разом в кабінет Государя, де вони пробули дуже короткий час, так як Горемикін тільки встиг сказати Государю, що він вже попередив Столипіна про послідував вирішенні Його і цілком упевнений в тому, що він виконати свій борг перед своїм Государем і родиною, і попросив дозволу Государя попрощатися і повернутися в місто, «щоб встигнути сьогодні ж здати всі справи своєму наступникові». Государ його не утримує, і Горемикін тут же сказав Столипіну, що повернеться раніше його з місто і попередить Міністрів, щоб вони чекали його повернення.

За словами Столипіна, Государ був абсолютно спокійний і почав з того, що сказав йому, що розпуск Державної Думи став, на його глибоке переконання, справою прямої необхідності і не може бути більш відстрочувати, інакше сказав Він - «всі ми і Я, в першу чергу, понесемо відповідальність за нашу слабкість і нерішучість.

Бог знає, що станеться, якщо не розпустити цього вогнища призову до бунту, непокори владі, знущання над ними і неприхованого прагнення вирвати владу з рук уряду, яке призначене Мною, і, захопити її в свої руки, щоб потім одразу ж позбавити Мене будь-якої влади і звернути в слухняне знаряддя своїх прагнень, а при найменшому незгоду Моєму просто усунути, а мене самого.

Я не раз говорив Горемикін, що ясно бачу, що питання йде просто про знищення Монархії і не надаю ніякого значення тому, що у всіх обурливих промовах не згадується Мого імені » {213} як ніби влада - не Моя, і Я нічого не знаю про те, що твориться в країні. Адже від цього тільки один крок до того, щоб сказати, що і Я не потрібен і Мене потрібно замінити кимось іншим, і дитині ясно, хто повинен бути цей інший. Я зобов'язаний перед Моєю совістю, перед Богом і перед родиною боротися і краще загинути, ніж без опору здати всю владу тим, хто простягає до неї свої руки. Горемикін абсолютно погодився зі Мною і підтвердив, що він не раз уже говорив Мені те ж саме, що багато разів за цей час Я чув і від Вас. На жаль, при всій моїй цілковитій довірі до Івана Лотгіновічу, Я бачу, що таке завдання боротьби йому вже не під силу, та він і сам добре і абсолютно чесно усвідомлює це, і прямо вказав мені на Вас, як єдиного свого наступника в цю хвилину , тим більше, що зараз Міністр Внутрішніх Справ повинен бути саме Головою Ради Міністрів і об'єднати в своїх руках всю повноту влади.

Я прошу Вас не відмовити Мені в моє прохання і навіть не намагатися приводити Мені будь-яких доводів проти Мого твердого рішення ».

Столипін передав нам, що він намагався, було посилатися на свою недостатню досвідченість, на своє повне незнання Петербурга і його закулісних впливів, але Государ не дав йому розвинути своїх доводів і сказав тільки: «ні, Петро Аркадійович, ось образ, перед яким Я часто молюся. Осенімте себе хресним знаменом і помолимося, щоб Господь допоміг нам обом в нашу важку, можливо історичну, хвилину ». Государ тут же перехрестив Столипіна, обняв його, поцілував і запитав тільки на якийсь день всього краще призначити розпуск Думи і які розпорядження передбачає він зробити, щоб підтримати порядок головним чином в Петербурзі і Москві, тому, що за провінцію він не так побоюється і впевнений в тому, що вона відобразити на собі, що станеться в столицях. Столипін відповів Государю, що необхідність розпуску Думи зізнається всім Радою Міністрів вже давно і, в цьому відношенні, його становище значно полегшується тим, що йому не доведеться нікого переконувати, і все нададуть йому найширшу і енергійну допомогу. На його думку, потрібно зробити розпуск Думи неодмінно в найближчу неділю, то є 9-го числа, і зробити це з таким розрахунком часу, щоб ніхто про це не здогадався, бо інакше можна чекати будь-яких ускладнень.

{214} Він запропонував государю підписати все давно заготовлені паперу, ввечері ж здати Указ про розпуск Думи Міністру Юстиції для надрукування його Сенатській друкарні, але вжити заходів до того, щоб з друкарні не могло просочитися про це якесь звістка до самого дня розпуску, до чого Міністр юстиції підготовлений і сподівається, що зможе зберегти таємницю. Потім, тільки в неділю вранці слід випустити номер Урядового Вісника, як з указом про розпуск, так і зі звільненням Горемикін з посади Голови Ради Міністрів і заміщення його іншою особою, розклеїти указ про розпуск по місту і на дверях Державної Думи, зайняти Таврійський Палац посиленим надійним військовим караулом, заборонивши вхід в нього кому б то не було, н, нарешті, надати йому домовитися з Військовим Міністром, про посилення Петербурзького гарнізону перекладом, найбільш непомітним чином в столицю кількох гвардійських кавалерійських полків і рано вранці зайняти посиленими військовою вартою найбільш істотні центри в місті.

Всі припущення були тут же схвалені, указ, завжди знаходився в портфелі Горемикін, коли він їздив в Царське Село, - тут же підписаний Государем і переданий Столипіну. Але передаючи нам всі перераховані подробиці, Столипін жодним словом не обмовився, що перед своїм виходом з кабінету Государя він торкнувся ще одного питання, про яке він розповів мені на інший день, в суботу, вдень, попросивши мене заїхати до нього. Він доповів Государю, що, приймаючи таку відповідальну задачу і не знаючи, чи зможе він виконати її Столипін сказав, що якщо йому судилося залишитися на посаді Голови Ради Міністрів, він не в змозі чесно виконати свого обов'язку перед Государем, не сказавши йому, що в деяких своїх частинах складу Ради повинен бути негайно змінений, видаленням з нього таких елементів, присутність яких просто дратує громадську думку, настільки в складі Ради є особи, явно ворожі самій ідеї народного представництва і не тільки не приховують своїх поглядів, але штучно похваляються ними. Видалення їх одночасно із звільненням з посади Горемикін може тільки трохи заспокоїти найбільш помірні елементи серед суспільства і показати, що Государ зважає на це міркуванням. Столипін, на питання Государя, відповів, що він далекий від думки ставити Государю {215} будь-які умови прийняття ним свого нового призначення і цілком розуміє, що питання про вибір міністрів повинен бути вирішене поза будь-якої квапливості, що особисто він не може висловити будь-якого невдоволення на кого б то не було, але знаходить, що присутність в кабінеті, Стішінскій в Князя Ширинского-Шихматова абсолютно неприпустимо і, звичайно, може тільки послабити становище уряду перед всяким народним представництвом навіть самого помірного складу.

Государ відповів йому, що Він не обмежує його взагалі вибором своїх співробітників і надає йому надіслати завтра ж указ про призначення на місце Стішінскій і Ширинского-Шихматова інших осіб. Так і було зроблено, і в недільному номері Урядового Вісника, поруч з указом про розпуск Думи, з призначенням Столипіна на місце Горемикін, з'явилися і укази про звільнення зазначених двох Міністрів і про заміну їх Кривошеїн і П. П. Ізвольським. Але, - повторюю - в Раді про це не було сказано жодного слова і сталося навіть деякий прикре непорозуміння. Столипін сказав нам усім, що в зв'язку з розпуском Думи не можна заперечувати можливості виникнення в місті заворушень і тому бажано, щоб Міністри, які мають в їх розпорядженні казенні квартири, але не займають їх, перебралися в них завтра ж. Так і зробили деякі з них і, зокрема, Стішінскій, який перебрався до Синього місця, пізно ввечері 8-го числа, а рано вранці 9-го він дізнався з Урядового Вісника про звільнення, і лист про це Танєєва прийшло до нього лише ввечері того ж дня.

Після того, що Столипін передав нам всі описані мною подробиці, ми залишилися досить довго в його кабінеті на Фонтанці, обговорюючи головним чином питання про те, як дивиться він на скликання нової Думи, тобто в який термін в на підставі якого виборного закону.

У нашому середовищі ні з того, ні з іншого питання знову не було ні найменшого відтінку розбіжності.

Всі були тієї думки, що скликати нову Думу необхідно саме в той термін, який був раніше запланований нами в постанові в підписаному Государем указі, a саме 20-гo лютого наступного року, хоча Столипін попередив нас, що Государ надав йому надіслати завтра змінений в цьому відношенні указ, якби ми прийшли до висновку про бажаність віддалити термін. Були деякі спроби {216} призначити більш віддалений термін, але вони потонули в думці більшості про те, що не слід грати в руку крайнім партіям і створювати привід поширювати думку про штучне віддалі терміну скликання Думи. Термін 20-го лютого завжди визнавався достатнім для того, щоб встигнути підготувати якомога більшу кількість законопроектів, які зачіпають найбільш життєві боку нашого внутрішнього життя.

Зате питання про виборному законі затримав нас надовго, настільки для всіх було ясно, що весь корінь зла щодо складу Думи лежить саме у виборчому законі 11-го грудня 1905 року. Багато було висловлено тут же найрізноманітніших поглядів, але час дійшло вже майже до третьої години ранку, і ми розійшлися з тим, що відразу після розпуску ми знову зберемося разом і почнемо наші заняття під керівництвом нового Голови Ради Міністрів.

Перед нашим виходом з кабінету Столипіна, він затримав мене на кілька хвилин і сказав, що після доповіді у Государя він заходив до Міністра Двору, який йому здався дуже збентеженим прийнятим рішенням і знову повернувся до його комбінації про необхідність, попередньо вирішення питання, про розпуск Думи , спробувати зробити безпосереднє до неї звернення Государя в формі особливого послання, і що він думає переговорити ще раз про це з Государем завтра вранці. Столипін знову став доводити йому всю неприпустимість такого звернення і закінчив свою розмову прямо просьбою, зверненою до Барона Фредерікса, сповістити його негайно ж по телефону, якби його спроба увінчалася успіхом, щоб - сказав він - «я міг прийняти свої заходи в залежності від прийнятого нового рішення ».

У нього склалося переконання, що Барон Фредерікс не зрозумів сенсу останніх слів, тому що він самим спокійним тоном відповів йому: «зрозуміло, я Вас негайно ж сповіщу». Столипін запитав мене, допускаю я можливість, щоб Государ піддався на таку комбінацію, так як «Ви розумієте, - сказав він, - що після цього нікому з нас не можна залишатися на місцях, і Государ повинен дізнатися від нас про це, Подумайте тільки, які наслідки можуть статися з такої комбінації ».

Я надав йому, що не допускаю і думки про те, щоб після того, що ми всі чули від нього про словах Государя, могла статися така зміна в Ньому, і думаю, що вся комбінація навіяна ким-небудь з придворних людей, і я впевнений {217} з тому, що з нової спроби вплинути на Государя вийде нічого, як це було не раз зі мною в перший період війни.

На наступний день, на прохання Столипіна, я приїхав до нього на Аптекарський Острів перед самим моїм і його сніданком. Він був як завжди абсолютно спокійний і почав з того, що майже впевнений, що розпуск відбудеться без всяких ускладнень, так як ніхто в Думі не допускає і думки про це. Потім він передав мені те, що я вже написав вище щодо звільнення Стішінскій і Кн. Ширинского-Шихматова, сказав, що укази вже послані в Царське Село і йому передано по телефону, що всі вони підписані і тут же, зовсім несподівано для мене, поставив мені вкрай здивував мене питання, їжу чи я як завжди по суботах в село до понеділка ранку.

- Я відповів йому, що, зрозуміло, не поїду, бо навряд чи допустимо, щоб будь-хто з нас відлучався з міста в таку хвилину. «А я саме хотів просити Вас, щоб Ви поїхали, так як газети кожен раз друкують про Ваш виїзді, і дуже бажано, щоб і на цей раз не вийшло ніякої зміни проти звичайного, тому що я допускаю цілком думка про те, що на вокзалі є у думських корифеїв свої клеврети, які негайно ж донесуть кому слід про те, що Ви виїхали, і отже нічого особливого чекати не слід ».

Я запитав на це Столипіна, чи гарантує він мені можливість повернення, якби відбулися заворушення в зв'язку з розпуском Думи, і він відповів мені без жодних вагань, що ручається за те, що рано вранці або навіть вночі в неділю на понеділок за мною буде надіслано , в крайньому випадку, паровоз, про що він тут же запитав по телефону Міністра шляхів сполучення, генерала Шауфуса, і я чув в трубку його лаконічний відповідь, що все буде виконано.

Я зважився виїхати, хоча і усвідомлював, що мені було набагато спокійніше залишатися вдома. Я отримав, крім того, обіцянку від мого ліцейського товариша, Міністра Народної Освіти П. М. Кауфмана, надіслати мені вранці в неділю домовлену телеграму, яка була доставлена ??мені близько години, дня про повному спокої в місті; я провів день у себе і о першій годині ночі приїхав на станцію, ліг спати в моєму вагоні і на початку восьмого ранку повернувся з абсолютно порожнім і спокійним вулицями міста на Єлагін острів, разом з дружиною і вже об 11 годині був на Фонтанці у Столипіна.

2 сторінка | 4 сторінка


1 сторінка | 5 сторінка | 6 сторінка | 7 сторінка | 8 сторінка |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати