На головну

Поняття особистості.

1. I. Поняття і типи політичних партій.
  2. I. Поняття про заставу.
  3. I. Поняття політичного лідерства.
  4. I. Поняття політичної влади.
  5. I. Поняття, походження та ознаки держави.
  6. II. Поняття і види еліти.
  7. Адміністративно-правові норми - поняття, структура, види

Категорія особистості одна з найвідоміших, широко використовуваних в науці, релігії, філософії. Саме тому це поняття - саме невизначене, неясне, надзвичайно багатозначне.

Популярний нині письменник психолог Микола Козлов пише: "Що людина вважає своїм Я? Зазвичай в своє Я він в першу чергу включає своє тіло, свої думки і переживання. Багато плюсують сюди ж своїх коханих, близьких, друзів, а дехто готовий свого Я включити і звичну роботу, і свій будинок, і улюблену сорочку.

Людину оточує багато, що він звик вважати своїм Я, але це багато - ще не він сам. Я людини багато з чим злиплося.

Придивіться: це не Ви.

Ви - це не Ваш Розум і не Ваші Думки.

Ви - це не Ваші емоції, бажання і почуття.

Ви - це не Ваше Тіло.

Це наші головні три Ні-Я: Розум, Почуття і Тіло. Складіть їх: Тіло + Розум + Почуття, і ви отримаєте те, що найчастіше називають Людської Особистістю. Сума трьох-Я дає особистість? Все правильно, тому що Ваша особистість - це не Ви.

Ваша особистість -цеголовний інструментВашого Я: це те, за допомогою чого Ви проходите крізь життя "[111].

Отже, Ви - це не Ваша особистість. Що ж в такому випадку є людське Я, ніж воно є, чи можна його визначити? У психології відмінність між Я і Особистістю здійснюється за допомогою таких термінів, як Внутрішнє і Зовнішнє-Я, [112] Особистість і Сутність, [113] Особистість і Самість, [114] які покликані продемонструвати різницю між Вами та Вашою особистістю.

Слово "особистість" походить від слова "лик", "личина", під останніми розуміється зовнішність людини, то, яким він нам є: веселим або сумним, товариським або зануреним в себе, озлобленим або добрим. У Ангийский мовою російського слова "особистість" відповідає термін "person", який має давньогрецьке походження. У Стародавній Греції так називалася театральна маска актора. Але ж маску можна змінити на будь-яку іншу! В американському фільмі "Маска", в якому головну роль виконує відомий комік Джим Керрі, маска невпізнанно змінює поведінку головного героя, тобто наділяє його іншою особою, проте сутність його залишається незмінною.

Що ж таке ця сутність людини або, іншими словами, його Я? Найбільш простий і ясний відповідь на це питання дає психосинтез -сучасне психологічний напрям, розроблене Роберто Ассаджиоли. Він стверджує, що людина часто ототожнює себе з тим чи іншим особистісним утворенням (субособистостей): розумом, тілом, професією, ролями чоловіка, дружини, батька, матері і т.п. Таке самоототожнення Ассаджиоли називає хибним. На противагу останньому справжнє самоототожнення є процес поступового звільнення суті від панування особистості.

Згідно психосинтезу, Я - це центр чистого самосвідомості, центр Волі, здатний володіти і управляти інтелектом, емоціями, фізичним тілом і всіма психічними процесами людини. Я - це сталий і незмінний Я. [115]

Таким чином, Я людини і його Особистість не тотожні: Я може управляти Особистістю, впливати на Неї і Її формувати.

Однак у формуванні особистості бере участь не тільки Я, а й інші люди. На думку американського психолога Карла Роджерса (1902-1987), саме взаємодія з іншими дає можливість людині безпосередньо виявити, відкрити і пережити свою справжню самість. Наша особистість стає для нас видимої за допомогою відносин з іншими. [116] Роджерс по суті повторює відому думку Карла Маркса (1818-1883), Висловлену в середині дев'ятнадцятого століття, про те, що "людина є сукупність всіх суспільних відносин".

Лейтмотив міркувань Маркса і Роджерса полягає в тому, що особистість - це не тільки і не стільки психологічну освіту, скільки соціальне утворення. Це означає, що особистість не дана індивіду від народження, що вона формується під впливом суспільства в ході спілкування дитини зі значимими іншими: близькими родичами, однолітками, вихователями та вчителями. Процес формування особистості отримав в соціології назва "Соціалізації", про нього докладно буде розказано в другій частині лекції.

Тепер попрубуем відповісти на питання, що ж таке особистість? У пошуках відповідей на нього провели не одну тисячу годин кращі уми людства, проте точного, ясного, всеосяжного і загальноприйнятого визначення "особистості" на сьогодні поки не знайдено. Тому, спираючись на дослідження попередників, наважуся запропонувати своє визначення. Особистість - соціальне за своєю природою, відносно стійке і прижиттєво виникає психологічна освіта, що представляє собою систему соціально-значущих рис, притаманну індивіду.

З цього визначення випливає наступне:

по-перше, носієм особистості є людський індивід;

по-друге, особистістю не народжуються, а стають;

по-третє, стати особистістю можна тільки в процесі спілкування, соціальної взаємодії з іншими людьми;

по-четверте, відносна стійкість особистості означає, що її неможливо швидко змінити, проте поступово і повільно можна або розвивати та вдосконалювати, або руйнувати і погіршувати [117];

по-п'яте, особистість є системне, т. е. організоване і цілісне утворення, що представляє собою упорядковану сукупність підсистем і елементів. Розглянемо цей аспект більш детально.

Існує кілька підходів до вирішення проблеми структури особистості. В вітчизняній науці найбільш впливовим є аналіз особистості через виділення її підсистем. Серед останніх в якості основних виділимо наступні: когнітивну, представляє собою сукупність знань, привласнених людиною в ході життя; практично-діяльнісної, що складається з набутих умінь і навичок; емоційно-афективну, Яка складається як з швидкоплинних, так і з постійних почуттів, установок, стереотипів сприйняття, які долають людиною і впливають на його поведінку, образ думок і т. П .; аксиологическую, Утворену ціннісними орієнтаціями індивіда. Останні утворюють своєрідне ядро ??особистості, оскільки визначають її спрямованість, орієнтацію на ті чи інші морально-етичні абсолюти: Добро, Справедливість, Істину, Красу, Влада, Гроші та ін.

В цілому, названі чотири підсистеми складають культуру особистості, яка надбудовується над її природою. В останню входять властивості і якості індивіда, що визначаються його генами. До їх числа можна віднести тілесні особливості, задатки, темперамент. Незважаючи на свою генетичну зумовленість, названі освіти також можуть коригуватися (тобто змінюватися в певних межах) людиною або свідомо, планомірно, або несвідомо, стихійно. [118]

В зарубіжної психології найбільш цікавою видається теорія рис особистості, розроблена Раймондом Кеттела. Цей підхід, незважаючи на свою позірну поверховість, не тільки простий для розуміння, але, перш за все, дуже практичний: опитувальник Кеттела є сьогодні одним з основних інструментів, за допомогою якого вимірюється особистість.

Але спочатку визначимо саме поняття риси особистості. Риса - це схильність вести себе подібним чином в широкому діапазоні ситуацій. Основна особливість риси - її стійкість.

Кеттел виділяє 16 факторів, по кожному з яких вимірюється одна риса. Фактор можна образно уявити у вигляді лінійки (шкали), крайні точки якої відповідають найменшою і найбільшою виразності окремої риси. Наприклад, крайні точки по фактору інтелекту (фактор B) позначаються прикметниками "дурний" і "кмітливий". Середина нашої шкали відповідає середньостатистичній нормі по певному чиннику.

Наведемо приклади інших факторів, що виділяються Кеттела:

A - серцевий - байдужий;

C - спокійний - врівноважений;

E - впевнений - сором'язливий;

F - серйозний - безтурботний;

G - відповідальний - безвідповідальний;

H - сміливий - боязкий;

L - довірливий - підозрілий;

M - мрійливий - практичний;

N - дипломатичний - прямолінійний.

У психології існує безліч інших теорій особистості, однак їх докладний розгляд не може бути здійснено в рамках однієї лекції. І все ж не можна не відзначити психоаналіз і гуманістичну психологію.

засновник психоаналізу Зигмунд Фрейд (1856 - 1938) поряд з несвідомим, передсвідомим і свідомістю, виділяв три інші інстанції: Я, Воно й Над-Я. "Я" можна ототожнити з свідомістю, керуючим центром особистості, який "регулює взаємини" (до речі, вельми непрості і дуже часто конфліктні) між "Воно" як сховищем біологічних інстинктів (перш за все, сексуального (Ероса) і агресивного (Танатоса)) і "Над-Я" як системою моральних норм, т. е. обмежень і заборон, що протистоять інстинктам. У баченні Фрейда доля людини трагічна: він повинен постійно себе обмежувати, шукати компроміс між власною біологією і вимогами соціуму, знаходити соціально прийнятні форми виходу лібідоносної енергії, тобто енергії інстинктів. Найважливішою формою трансформації лібідо в соціально схвалювані форми є сублімація - перетворення сексуальної активності в творчу діяльність зі створення культурних цінностей. В цілому, вся людська культура розглядається Фрейдом, з одного боку, як ворожа біологічної природі людини і, з іншого боку, як результат сублімації.

Зовсім іншу структуру особистості ми зустрічаємо в клієнт-центрованої теорії Карла Роджерса - американського психотерапевта, одного з основоположників гуманістичного напрямку в психології. Спираючись на філософію екзистенціалізму і феноменології Е. Гуссерля, Роджерс "препарує" лише сферу свідомості. Останнє він розглядає як "вмістилище" чотирьох основних Я-концепцій: Я-спогади (Уявлення людини про себе минулому), Я-реального (Актуальний погляд людини на самого себе), Я-ідеального (Уявлення людини про себе такому, яким би він хотів стати) і Я-дзеркального (Думка людини про те, як його сприймають інші люди). Таким чином, Роджерс показує, що наше "Я" не є щось просте, а складається з декількох, часто з ідентичних Я-концепцій. Неузгодженість між ними є ознака неблагополуччя, душевного розладу, що загрожує особистісними кризами. Найважливіше відкриття Роджерса полягає в тому, що ключ до вирішення психологічних проблем особистості слід шукати в соціальній площині: саме гуманізація відносин між людьми, перетворення їх в більш відкриті, довірчі, емпатічним є запорукою як особистого, так і суспільного щастя. [119]

В рамках власне соціології найбільш впливовою і популярною як у нас в країні, так і за кордоном, є рольова концепція особистості. Тут особистість розглядається як система соціальних статусів і ролей. Носієм цих статусів і ролей є конкретний індивід, А їх своєрідне поєднання в кожній особистості утворює її індивідуальність. Зупинимося на найважливіших поняттях даної теорії, в якості яких виступають поняття соціального статусу і соціальної ролі.

Проблема життя, смерті і безсмертя людини. | Статус - позиція людини в суспільстві, пов'язана з певними правами і обов'язками, привілеями, свободами і владними повноваженнями.

Поняття простору і часу. Природа простору і часу. Універсальні властивості простору і часу. | Концепції простору і часу | Предмет гносеології. Знання і пізнання | Тема 14. Свідомість | Поняття і природа науки | | Методи наукового пізнання | Предмет філософської антропології | Проблема сутності (природи) і існування людини | Проблема детермінант людського буття |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати