Головна

Доброго вам здоров'я, дідусь!

1. Діагностична карта здоров'я, фізичного розвитку дошкільника
  2. Основні компоненти здоров'я, його ознаки і показники
  3. Поняття здоров'я, індивідуального здоров'я людини.

Біля школи живе старий - дід Іван. Немає у нього нікого - ні рідних, ні друзів. Було два сина - загинули на фронті. А дружина недавно померла.

Кожен день приходить дід Іван у школу за водою. «У шкільному колодязі дуже смачна вода», - каже дід сусідам.

Як тільки дідусь підходить до криниці, до нього підбігають діти.

- Дідусь, давайте ми допоможемо вам воду витягнути, - кажуть вони.

Дідусь посміхається. Він не встигає відпочити біля колодязя, як відро вже з водою.

- Доброго вам здоров'я, дідусь, - щебечуть діти.

Ці слова звучать для старого чудовою музикою. Від них на серці стає тепло і радісно.

Ось і зараз вийшов дід Іван з хати і сів на лавці біля паркану. Сидить і прислухається. До чого ж він прислухається?

На шкільному подвір'ї пролунав дзвінок. Дідусь бере відро і йде по воду. Як хочеться йому почути теплі слова: «Доброго вам здоров'я, дідусь».

Після читання і позитивної оцінки змісту тексту діти визначають свої варіанти назв: «Дідусь і діти», «Самотній дідусь», «Смачна вода», «Доброго вам здоров'я, дідусь» ...

3. Обговорення.

учитель:

- Перш за все спробуємо словесно визначити: а) яке було ставлення дідуся до дітей? і б) яке було ставлення дітей до дідуся? За якими уривків тексту ми зможемо знайти підтвердження наших думок?

Відповіді дітей:

- Коли дідусь каже сусідам, що в шкільному колодязі дуже смачна вода, тому він і йде туди.

- Коли він сидить на лавочці і чекає шкільного дзвінка.

учитель:

- Чекає дзвінка з уроку або на урок?

учень:

- Звичайно, з уроку, щоб на перерві діти вибігли на подвір'я, побачили дідуся з порожнім відром в руках, радісно привіталися з ним і допомогли набрати води з криниці.

учитель:

- Як ви, виявляється, уважно слухали і як добре вловили важливі подробиці. Тільки як ніби не зовсім зрозуміло, звідки раптом з'явилися сусіди, перед якими дідусь, здавалося б, виправдовується: «У шкільному колодязі дуже смачна вода» ...

(Діти не можуть зрозуміти, звідки раптом з'явилися сусіди).

учитель:

- У тексті немає ніяких пояснень. Але справа в тому, що письменник завжди довіряє своєму справжньому читачеві і не все в подробицях розкриває перед ним, сподіваючись на інтуїцію і здогад того читає. Уявіть собі, що в кожному дворі, поблизу від будинку дідуся, є колодязь. А шкільне подвір'я набагато далі. Ось і обурюються сусіди: «Куди ти, старий, йдеш по воду, зовсім з'їхав з глузду, чи що? Бери води, скільки хочеш, з нашого колодязя! Що нам, шкода? »А старого не відро з водою радує, а доброзичливі діти, їх відкриті посмішки, їх ласкаві слова, готовність допомогти дідусеві.

Діти, розмірковуючи, доповнюють вчителя, діляться своїми спостереженнями над текстом і згадують випадки з життя.

А ставлення дітей до дідуся учні характеризують як доброзичливе, привітне, могло второпати, що співпереживає; в кожному їхньому погляді або репліці відчувається бажання відвернути дідуся від сумних спогадів.

учитель:

- Чому саме до дітей тягнуло дідуся, що його радувало в них?

Відповіді дітей:

- Оптимізм, життєлюбність, веселощі, розуміння ... Єдину радість в житті дідусь бачив у співчутті і співпереживанні дітей.

учитель:

- І ще одна важлива проблема: чи відчуваєте ви Силу Слова в оповіданні Сухомлинського?

Діти вловлюють найголовніше: не вода потрібна дідусеві, а сердечне ставлення і доброзичливі слова школярів.

(Робота над інтонаційної виразністю слів дітей: «Доброго вам здоров'я, дідусь»).

4. Письмове вправу (колективна робота).

Учитель на дошці, а діти в зошитах записують, яким вони бачать дідуся:

Одинокий, неговіркий, небагатослівний, мовчазний, стриманий, суворий, життєлюбний, доброзичливий ...

5. Ми вчимося читати між рядків.

учитель:

- Я хочу прочитати вам одну давню історію, пов'язану з Піфагором, яка допоможе нам переконатися у важливості підтекстів. Послухайте, будь ласка, уважно:

Одна людина, яка шукає науку, об'їхав Єгипет і, повернувшись назад, спеціально з цього приводу відвідав Піфагора.

- Великий учитель, - сказав він, - я був в храмі Бога Тота і прочитав там його Смарагдові Скрижалі. У них дуже багато цікавого, але нічого нового я для себе не виявив ...

Піфагор запитав:

- Ти читав Скрижалі через підрядник?

- Так, - відповів той, - і жодного ієрогліфа не пропустив ...

- А між рядків ти читав?

- Ні, - здивувався шукач науки, - що це таке? Таке читати я не вмію ...

- Тоді все зрозуміло, - сказав Піфагор. - Думки, завеликі для ієрогліфів, пишуться між рядків, але осягнути їх можуть тільки просторі голови.

- Учитель:

Після всієї проведеної на уроці роботи ви, напевно, більш ясно відчуєте підтексти. Я знову прочитаю вам розповідь Сухомлинського, а ви зупиняйте мене, якщо вам захочеться розкрити підтексти автора.

Співпраця вчителя та учнів в процесі знаходження підтекстів відкриває перед ними красу потаємних думок, прихованих за рядками.

Учитель дякує дітей за їхні старання і працю.

На цьому урок закінчується.

Післямова до уроку

Головне, щоб ідея, пов'язана з підтекстами, зміцнювалася в процесі роботи і з іншими художніми творами.

На дуже цікаві роздуми налаштовуються діти, коли вчитель знайомить їх з розповіддю «Лісовий будиночок» В. О. Сухомлинського.

Дідусь і десятирічний онук йшли через великий ліс. Ледь помітна стежина звивалася між високими деревами.

Настав вечір. Подорожні втомилися. Дідусь уже зібрався розташуватися на нічліг десь під відкритим небом, як раптом хлопчик побачив в частіше будиночок, що стояв біля лісової стежки.

- Дідусь, ось хатка! - Радісно вигукнув онук. - Може, в ній переночуємо?

- Так, це будиночок для подорожніх, - пояснив дідусь.

Вони зайшли в лісовий будиночок. У ньому було чисто. На дерев'яній стіні висіла гілочка ялини. За народним звичаєм це означало гостинність: заходьте, будь ласка, шановні гості.

Дідусь і онук підійшли до столу і побачили на ньому свіжий коровай хліба і маленький глечик з медом.

На вікні стояло відро з водою.

Дідусь і внук вмилися і сіли вечеряти.

- Хто ж це все поставив на стіл? - Запитав онук.

- Добра людина, - відповів дідусь.

- Як же це так? - Дивувався онук. - Залишив нам добрий чоловік їжу, а ми і не знаємо, хто він. Для чого ж він намагався?

- Щоб ... - відповів дідусь.

Ми прочитали дітям розповідь саме в такому варіанті, опускаючи останню репліку дідуся ( «Щоб ти став краще»).

І діти, в ролі співавторів розповіді, пропонують свої версії дідових слів, але чомусь ніхто не може дотягнутися до глибокої мудрості дідуся.

За підтексту дідової репліки все те, що вони бачили в хатці, незнайомий добра людина зробив для будь-якого перехожого, щедро і безкорисливо. В цьому і проявляється суть людяності і благородства, до цього і треба прагнути кожному. У підтексті своєї відповіді на питання онука: «Для чого ж він (господар хати) намагався?», Дідусь, очевидно, мав на увазі таку думку: «Хлопчик мій, тобі ж сподобалося все те, що ти побачив тут? Запам'ятай цей випадок на все життя, і сам старайся стати таким же, дбаючи не лише про близьких людей, а й про кожну людину, якій ти в силах зробити щось хороше ».

Уроки пісьменноречевой діяльності | Урок пісьменноречевой діяльності

Бульдог і малявка | У школі № 1715 р Москви | білокрила чайка | Фрагменти з уроків пісьменноречевой діяльності | день знань | У 4 класі | Фрагменти з уроків пісьменноречевой діяльності | Ми - співавтори | Білий носовичок | Поема про м'який знак |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати