Головна

Філософія І. Канта

1. Аналітична філософія життя.
  2. Аналітична філософія.
  3. Антитетичним філософія Фіхте
  4. Антіфілософія з позиції науки
  5. антична натурфілософія
  6. Бердяєв Н. А. Філософія свободи. сенс творчості

«Юм розбудив мене від догматичного сну ...»

І. Кант (1724-1804) є родоначальником класичної німецької філософії. В теорії пізнання виступає як представник агностицизму. За твердженням Канта, є 2 столи людського пізнання - чуттєвість і розум, керований розумом. Кант розглядає процес пізнання як активний, творчий процес своєрідного конструювання пізнаваних об'єктів в мисленні суб'єкта, що пізнає. Наші уявлення про речі завжди відрізняються від «речі в собі», хоча б в силу відносності нашого знання. «Річ для нас» завжди є лише сторона об'єкта, «речі самої по собі».

Якщо Юм вважав, що ніщо не може бути пізнане без досвіду і що судження про світ необхідно робити для того, щоб його осмислювати. Ці судження недостовірні, так як вони випливають головним чином не з досвіду, а зі звички, людської природи і суспільних норм. Іншими словами, ці судження залежать від точки зору, з якої ми розглядаємо реальність. Вони не є істинними незалежно від того, хто спостерігає світ. Юм говорить, що, хоча ми і не можемо довести, що наші ідеї істинні, обходитися без них ми все одно не можемо.

У емпіризму в такому варіанті існує важливий недолік: він не може сказати нам, що ми знаємо напевно. Емпірики кажуть, що знання повинно відповідати об'єктам реального світу. Хоча Юм і був емпіриком, він вважав, що розум може покладатися тільки на зв'язку, які створює він сам, і вони не засновані на відносинах між об'єктами дійсності.

Кант намагався вирішити цю проблему, переглянувши точку зору емпіриків на знання. Замість того щоб стверджувати, що знання повинно відповідати об'єктам, він доводив, що об'єкти (ноуменальний світ) повинні відповідати знання (світу феноменів). Іншими словами, об'єкти організовує свідомість.

Ми можемо вважати світ речей в собі тестом, а сприймаються нами феномени - печивом. Кант сказав би, що ми не можемо сприймати тісто безпосередньо - воно вже приготовлено. Все, що ми можемо пізнавати, - це вже печиво, яке зроблено з допомогою нашої здатності до розуміння. Форму печінкою надають такі поняття, як простір, час, субстанція, причинність та інші. Кант називає їх категоріями розуму. Ці поняття ми не сприймаємо безпосередньо. Замість цього ми сприймаємо їх допомогою розуму, кажучи, що у речі є субстанція, вона існує в часі, викликана такими причинами і так далі.  

Однак наші ставлення до зовнішнього світу не зводяться до суто пізнавальним, вони містять в собі аксіологічний, оцінний аспект, т. Е віру, моральні переконання. Звідси 3 питання Канта: «Що я можу знати?», «На що можу сподівається?», «Що я повинен робити?». На перше питання відповідає метафізика, т. Е філософія, на 2 ой релігія, на третій мораль.

Говорячи про мораль, Кант стверджує її «автономність», незалежність від релігії. Людський розум встановлює моральний закон. Моральна воля містить максими і імперативи. Максима - це бажання, намір діяти певним чином. Імперативи кажуть, що діяти певним чином - добре. Головний імператив ( «категоричний імператив») у Канта звучить так: «Я завжди повинен надходити саме так, щоб я також міг бажати перетворення моєї максими у загальний закон». Наприклад, егоїзм аморальний, бо не один егоїст не бажає, щоб егоїзм став загальним законом.

«Якщо хочеш закласти основи моральності, але не слід карати. Моральність є щось до такої міри святе і піднесене, що її не можна принижувати і ставити на одну дошку з дисципліною ». І. Кант. «Закон живе в нас, називається совістю. Совість є, власне, застосування наших вчинків до цим законом ». І. Кант

Розвиваючи свою концепцію, Кант говорить, що є 3 здатності душі - розум, здатність судження і розум. Здатність судження може бути застосована до мистецтва, а також до оцінки доцільності в світі.

Давид Юм | Філософія Гегеля.

Тема1: Що таке філософія? | антична натурфілософія | Сократ. | Аристотель ( «Платон мені друг, але істина дорожче»). | Філософія періоду еллінізму. | Формування християнської філософії. Патристика. | Номіналізм і реалізм в середньовічній філософії. | Докази існування Бога в схоластики. | Філософія епохи Відродження. | Сенсуалізм і раціоналізм у філософії Нового часу. |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати