Головна

Яке співвідношення суб'єктивного і об'єктивного в самосвідомості особистості?

1. У чому полягають пошуки об'єктивного критерію періодизації розвитку суспільства?
  2. Державна виконавча влада і державне управління як вид державної діяльності (взаємозв'язок і співвідношення)
  3. Демографічна обстановка (народжуваність, смертність, співвідношення різних вікових груп та ін.);
  4. Діалектика об'єктивного і суб'єктивного в розвитку суспільства
  5. Виконавча влада: механізм, співвідношення з державним управлінням

Самосвідомість по своїй суті є соціальне явище, є відображенням людиною власного буття. «Буття - практично», - стверджував ще Л. Фейєрбах. Саме суспільна практика як матеріальна діяльність суб'єкта є основою пізнання світу і самого себе у всіх вимірах - фізичних, біологічних і соціальних, економічних, політичних, комунікативних, побутових.

Кожна людина поступово здійснює розумову операцію по самовизначенню себе в тих чи інших умовах життєдіяльності, в практичному поведінці, виділяє себе як практичного носія певної активної позиції по відношенню до об'єктивного світу і іншим людям, до різних сфер життя. Загальність полягає в тому, що всі люди мають самосвідомість. Самосвідомість не тільки загально, а й специфічно, детерміновано самим конкретним специфічним носієм, умовами діяльності, місцем і часом, цілями і завданнями дій і т.д.

У практичній діяльності людини в нерозривній єдності фактично функціонують дві сторони - усвідомлене ставлення до світу, до предметів, явищ зовнішнього світу і усвідомлене ставлення до самого себе, - і через це ставлення реалізується свідоме ставлення до світу.

Людина цілеспрямований не тільки зовні, але звернений до самого себе, до власних знань, проводить операції саморегулювання, здійснює оцінку всієї ситуації і самооцінку своїх здібностей. Ця «робота» цілісного самосвідомості людини одночасно пов'язує воєдино чуттєве і раціональне - відчуття, сприйняття, уявлення, закріплені досвідом, практикою, і поняття, судження.

Не можна розірвати, розділити свідомість і самосвідомість, так як вони функціонують разом, синхронно, одночасно проявляються, взаємопроникають в єдиному акті дії людини.

Не можна знати про предмет щось, що не відрізняючи себе від нього, але не можна відрізнити себе від нього, не ставлячись до себе як до того, хто знає (хоче знати) щось про цей предмет. Не можна мати свідомість, не володіючи самосвідомістю, не будучи для себе тим, що ми називаємо «Я»; не чуючи (осмислено) себе здатним щось зробити для того, щоб знати.

В цілому необхідно розрізняти психологічний рівень самосвідомості людини і логіко-теоретичний, раціональний, розумний рівень. Це різночасові, якісно різні етапи і рівні самосвідомості людини. Саме з концепцією «Я» людина входить в свідому, осмислене життя.

У зарубіжній літературі прийнято термін «Я-концепція», що означає «сукупність всіх уявлень індивіда про себе». Описову складову Я-концепції називають чином Я; складову, пов'язану зі ставленням до себе або окремим своїм якостям, самооцінкою; сукупність приватних самооцінок визначається як прийняття себе; поведінкові реакції, викликані чином Я і самоотношением, утворюють поведінкову складову Я-концепції.

Рівні самосвідомості слід виділяти і за таким критерієм, як усвідомлення ступеня своєї «усуспільнення», «вписанности» свого «Я» в ту спільність, в життєдіяльності якої він бере участь або ототожнює себе з даною сферою життя. Звичайно, усвідомлення свого місця і значення в сімейних і родинно-сімейних відносинах здійснюється раніше всього, а потім вже добудовується самосвідомість до розуміння і інших відносин - самосвідомість себе як школяра, потім - як працівника певної сфери життя, як члена спільноти робочих або селян, або інтелігенції і т.д. Чим більше «Я» переходить до різних «Ми», тим повніше ревізується свідомість гуманності, самототожності з людством. Будучи суб'єктом одночасно пізнання, практики, управління, людина, що відбулася все більш схильний орієнтувати свою діяльність на самопізнання, на самоствердження і саморегулювання, самоврядування в системі суспільних систем, на координацію і субординацію своїх дій, поведінки, життєдіяльності.

У даному відношенні людина дозволяє численні протиріччя, до певної міри усвідомлювані їм і реєструються в самосвідомості: протиріччя матеріального і ідеального, духовного порядку; економічного і політичного стану; соціального і біологічного; особистого і громадського; колективного
 і індивідуального; свідомого і стихійного; емпіричного
 і теоретичного; психологічного і фізіологічного; і т.п. «Один з вищих критеріїв сформованості самосвідомості людини полягає в ступені і рівнях, в формах свідомості тих протиріч», які дозволяють суб'єкти діяльності (див .: Кон І. У пошуках себе. М., 1981. С. 275).

Самосвідомість концентрує в собі пізнане людиною людини, його результати на різних рівнях і в формах пізнання (див .: Про людське в людині. М., 1991. С. 229). Можна виділити як би «зони», «поля», «сфери», «шари» самосвідомості.

Перша зона - це те, що знаю про себе тільки я сам (інтро-перспективного зона, фактор самовдосконалення, интровертная форма).

Друга зона - те, що знають і бачать інші, а й я сам бачу
 і знаю теж.

Третя - що недоступно ні мені, ні іншим (зона активного або пасивного пошуку, зняття ірраціонального, виявлення інтуїтивного).

Четверта зона - я сам не помічаю, але інші в мені це бачать (для мене форма адаптації, зняття для мене мого трансцендентного).

Диференціація зон самосвідомості закінчується в предметних актах, в діях, коли вони, зони, «проявивши», «згасають» в результатах цієї діяльності, щоб потім заново проявитися як процес духовного життя людини.

Значима чи самооцінка особистості в процесі соціалізації? | Значимі чи наукове пізнання і освіченість для самосвідомості суб'єкта?

Які закономірності розвитку культури? | Які особливості культури з точки зору А. Тойнбі? | Які структурні елементи сучасної культури? | Захід, Схід, Росія в діалозі культур. У чому особливість і підстави діалогу культур? | Що таке євразійство і які основні ідеї цієї течії? | Соборність: що це таке? | базові поняття | Як співвідносяться змісту понять «індивід», «індивідуальність», «особистість»? | Яке значення природного, біологічної складової в структурі особистості? | Які сутність і механізм здійснення процесу соціалізації особистості? |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати