Головна

Значима чи самооцінка особистості в процесі соціалізації?

1. II-2. 1. Постановка завдання прийняття рішень на дискретній керованому процесі
  2. II-2.3. Постановка завдання ухвалення рішень на конечношаговом керованому процесі
  3. IV етап: психологія як наука про психічні процеси, психічні стани, індивідуально-психологічні особливості особистості (з початку ХХ ст. По теперішній час).
  4. V. Завдання для виконання в процесі самопідготовки.
  5. V. Завдання для виконання в процесі самопідготовки.
  6. V. Завдання для виконання в процесі самопідготовки.

Ще одним необхідним моментом соціальних змін
 в життєдіяльності людських індивідів є розвиток здатності самооцінки. Поява самооцінки свідчить
 про формування рефлексії та становленні самосвідомості у індивідів. Зазвичай поява рис особистісного поведінки психологи
 і філософи відносять до 2-3-річного віку дітей, коли вони можуть самостійно здійснити свої дії і жити в ситуації вільного вибору. З цієї точки зору стає зрозумілою
 і думка ряду вчених про те, що особистість є нічим іншим, як самосвідомістю людини (Л. С. Виготський, К. К. Платонов та ін.).

Відображення індивідом себе як суб'єкта свідомо-самостійної діяльності - є духовна сторона людського «Я». Цілісне людське «Я», як рівень соціальної регуляції, є єдність відображення і розуміння духовної та тілесної сторони свого «Я». «Я», будучи психосоціальним ядром особистості, утворено ансамблем спадкових ознак, биогенетических задатків і впливу громадської макро-мікросередовища, соціальних умов, політико-правових, моральних норм і регулятивов.

«Я» - це такий елемент структури особистості, який визначає сферу мотивів і спосіб співвіднесення її інтересів з громадськими, міру домагань, основу формування ціннісних орієнтацій, моральних принципів і життєвих цілей поведінки. Відсутність сенсу життя є важкий стан особистості. Для збереження душевної рівноваги людині потрібна якась мета в житті, яку він вважає вищої, і гордість, що він працює заради її здійснення.

Включення особистості в процес пошуку сенсу життя означає подальше розширення і уточнення її світоглядної та морально-практичної орієнтованості в світі і в самій собі. Саме з урахуванням денного обставини можна зробити висновок,
 що з феноменом «Я» пов'язане функціонування духовно-смислового і регулятивно-прогнозирующего центру особистості. Втрата особистісного сенсу життя окремими людьми - типова риса, притаманна кризовим етапах історичного розвитку. Особистості важко знайти позитивний сенс існування через руйнування старих цінностей, зміни віджилих культурних цінностей, традицій, формування нового суспільного досвіду. Сенс життя не можна придумати, винайти - його потрібно знайти, він існує об'єктивно поза людиною.

Протиріччя, дисонанс, який існує між людським «Я» і зовнішнім змістом - здоровий стан психіки. Людина зобов'язана знайти і здійснити цей сенс шляхом індивідуального вибору життєвого шляху, бо немає єдиного для всіх людей сенсу життя.

Оцінка і самооцінка самого себе, своїх справ, почуттів і думок пов'язані з тим, які обрані, сформовані людиною цінності в його свідомості, який сенс вкладає людина в своє життя,
 в свої справи, якими ідеалами, зразками життя має і орієнтується на них, які обрані цілі, орієнтири в житті, діяльності, наскільки вони здійсненні, досяжні. Зрештою, це позначається на оптимістичному або песимістичному настрої свідомості та самосвідомості людини, на почуттях самозадоволення або незадоволеності собою, на почуттях і нормах врівноваженого, здорового, розумного поведінки або поведінки непередбачуваного, неврівноваженого, безрозсудного, імпульсивного, екстремального, від якого страждає і сам суб'єкт.

Важливий самоаналіз, самооцінка життя, діяльності, поведінки, власних думок, почуттів, строгий самоконтроль у всьому, щоб оптимально розкрилися в людині все творчі сутнісні сили - як предметно-матеріальні, біологічні, так і соціальні, духовно-культурні. «Ганебно померти, не зазнавши всіх сил духовних і тілесних», - говорилося в колі Сократа.

Самоконтроль, саморегуляція, самоорганізація, самоврядування завжди виступають як функції самопізнання і самосвідомості людини. Однак тут важливо як усвідомлення зовнішніх умов, обставин самореалізації, що детермінують поведінку особистості, так і усвідомлення внутрішньої суб'єктної духовної організованості, постійно, з необхідністю, зобов'язаною «вписувати», «вбудовувати» себе в систему діючих, повелевающих, координаційних і субординаційних зв'язків, відносин.

Самосвідомість - не просто властивість людини, суб'єкта,
 а сутнісне якість відносин суспільства в цілому, народів, людських масивів до людських масивів, класів до класів, націй до націй, регіонів до регіонів і т. Д. Це - умова і якість самоотношения суб'єкта до самого себе і до навколишнього світу. Воно носить узагальнений, соціальний, системний, вольовий, дійсний характер. Хіба, наприклад, гітлеризм не привів до того, що мільйони німців якісно змінили самоотношение і самосвідомість і включилися в світову авантюру, яка була розгромлена?
 І ще раз доведено в історії: помилкова самоідентифікація, самототожність, спотворене, суб'єктивістське самосвідомість призводять до краху.

Перебільшення, абсолютизація зовнішніх детермінант діяльності суб'єкта призводить до суб'єктивістському конформізму,
 до суб'єктивної тенденції в розумінні себе, свого місця і ролі,
 до зниження творчого потенціалу в діяльності розуму. І навпаки, надмірне применшення сил і можливостей суб'єкта, свого розуму, приниження, незнання зовнішніх детермінант діяльності призводить до волюнтаризму, авантюрного суб'єктивізму,
 до збитковий самосвідомості, не здатна правильно реалізувати самого себе.

Самосвідомість - не ізольована, тільки індивідуальна, тільки суб'єктивне, але усуспільнене, суспільне, колективне, узгоджене, об'єктивувати в певній формі, хоча б в особистому матеріальній формі, у мові, мові. За допомогою мови, мови, пам'яті в моїй свідомості зі мною спілкуються і я з ними - не тільки з нині живуть, але і з моїми предками, яких я знав
 і не знав особисто, але мені про них відомо за свідченням інших.

Однак безперечно: самосвідомість носить особистісний характер, воно индивидуализировано, дискретно, і тому в ньому відбиваються, концентруються насамперед особисті зв'язки, відносини, особисті практичні дії, досвід, особисті переживання, почуття, сприйняття, уявлення, узагальнення власних знань і т. Д.

Які сутність і механізм здійснення процесу соціалізації особистості? | Яке співвідношення суб'єктивного і об'єктивного в самосвідомості особистості?

Чи можна різко відокремлювати матеріальне і духовне в культурі? | Які закономірності розвитку культури? | Які особливості культури з точки зору А. Тойнбі? | Які структурні елементи сучасної культури? | Захід, Схід, Росія в діалозі культур. У чому особливість і підстави діалогу культур? | Що таке євразійство і які основні ідеї цієї течії? | Соборність: що це таке? | базові поняття | Як співвідносяться змісту понять «індивід», «індивідуальність», «особистість»? | Яке значення природного, біологічної складової в структурі особистості? |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати