На головну

лекція 07.09.15

1. ВСТУПНА ЛЕКЦІЯ
  2. Заняття №19. лекція
  3. Лекція - 10
  4. Лекція - 11
  5. Лекція - 14
  6. Лекція - 15
  7. Лекція - 2

розуміє психотерапія

Василюк Федір Юхимович

лекція 07.09.15

1 щабель. Базові поняття і технологічний алфавіт розуміє психотерапії

Формат майстер-класу, діалогічне спілкування.

Розуміє терапія - це терапія співпереживання.

Наше завдання - описати свою систему психотерапії.

Для цього потрібно буде відповісти на ряд питань (на які повинна відповідати кожна психотерапія). Будемо спиратися на досвід різних дисциплін.

Приклади визначень психотерапії.

... Це лікування душі. Тут - це відноситься до медичного типу лікування.

... Це емоційна підтримка і допомога людині. До якої з культурних практик це ближче? До дружніх стосунків.

Введемо уявлення про тих культурних практиках і системах допомоги, які ближче всього до психотерапії. Для чого це потрібно? Необхідно спиратися на досвід, який є в цих практиках, при побудові своєї системи психотерапії.

Будемо називати професію суміжній, якщо клієнт, перший раз прийшовши на консультацію, очікує від консультанта чогось, що можна очікувати від суміжних професій (наприклад, очікує, що вилікує - близько до медицини). Педагогіка - запит «навчіть мене ...» Соціальний працівник: запит допомогти знайти роботу. Тренер: проведіть зі мною роботу, щоб досягти м'язової релаксації (тренер близько до педагогу). Екстрасенс: спроба заглянути в майбутнє. Священик: відчуваю свою провину.

професія  Вища мета і цінність  Предмет або антропологічний образ  Проблемний стан або ситуація  продуктивний процес  діяльність професіонала  метод
 Медицина  здоров'я  організм  хвороба  Регенерація, відновлення функцій  лікування  Їх багато
 Педагогіка  знання  здібності  незнання  Освоєння (знань)  навчання  
 Соціальна робота  Соціальна адаптація    дезадаптація  адаптація  Підтримка, супровід  
 тренер  розвиток  Здібності + потенціал  дистрес  відновлення  Тренування  
 екстрасенс  благополуччя  «Поле»  Псування, пристріт ...  довіра  магічні дії  
 священик  святість  Душа (дух)  гріховність  Подвижництво, аскеза  опікування  
 моя психотерапія  Любов, радість, краса  Почуття, емоції, естетичні переживання  Відсутність доступу до почуттів любові, радості, переживання краси  Відновлення контакту з почуттями любові, радості, краси  Емпатичних слухання, фіксування уваги на почуттях і емоціях, культивування почуттів любові, радості, краси.  
 Пирву В'ячеслав  Самоактуалізація (у вигляді якоїсь діяльності своїх ідей), що принесе радість життя  Схильність і потенції людини (що подобається робити або може сподобатися)  Неможливість або нездатність актуалізуватися (клієнт сумує і пригнічений)  Процес виявлення в собі ресурсів, надихаючих цілей і режим  Допомога в пошуку ресурсів, підтримка в дотриманні режиму  

Раніше у людини було «право на нещастя», т. Е. Людина відчувала самотність, смуток, тугу, і це вважалося нормальним. Людина справлявся сам. Зараз все більше вважається, що людина не має права бути нещасним ...

Суспільство споживання переходить в суспільство переживання. Наприклад, купують джип, в якому немає необхідності (дороги хороші), для того, щоб просто відчути себе за кермом «крутий» машини. Людина в суспільстві переживання весь час повинен приймати рішення, що він повинен зробити, щоб отримати те чи інше переживання. У цьому суспільстві психотерапевти стають «консультантами з придбання досвіду».

Вища мета і цінність

Відповідаючи на це питання, ми відповідаємо в термінах підсумкового результату.

У медицині - здоров'я пацієнта. Це - результат. Заради нього діє лікар.

У педагогіці - знання. Це знання учня.

Соц. робота - соціальна адаптація. Наприклад, проблема літніх емігрантів: їм потрібно придбати безліч соціальних навичок.

Тренер - розвиток спортсмена і т. Д ..

Що станеться з моїм пацієнтом в самому ідеальному випадку? Яким він буде, що з ним трапиться?

Пацієнт буде люблячим, добрим, легким, радісним, відчуває повноту і красу цього життя.

Інші приклади терапевтичних концепцій:

Самопідтримки (спокій)

Гармонія душевного стану

самовдосконалення

Приклад. Приходить батько з проблемою «не можу знайти спільну мову з дитиною, з підлітком».

Самопідтримки. Це набуття людиною здатності самому, своїми силами справлятися з життєвими обставинами.

Є репліка клієнта, є теорія, і потрібно, щоб фраза враховувала те, що сказав клієнт (плюс теорія).

Секрет терапії: як сядеш, так буде і робота йти.

Предмет або антропологічний образ. У кожної з цих професій складається свій образ об'єкта. Людина як об'єкт багатьох професій представляється по-різному.

Наприклад, лікар бачить людину як організм. Т. е. Лікар думає про людину в термінах організму. Лікар оцінює ходу, дивиться на колір обличчя, чує дихання і т. Д. На основі цього вибудовує різні гіпотези.

Продуктивний процес. Наприклад, лікар думає, що в організмі є якийсь продуктивний процес, який призводить до здоров'я, і ??таблетка йому тільки допоможе. Т. е. З допомогою таблетки ми тільки запускаємо цілющі процеси в організмі.

Д. з.

1. Дописати свою теорію. Дати коротке пояснення кожного пункту.

2. Провести сеанс сам з собою (письмово), намагатися втілити свою теорію. Писати комментріі.

3. Психотехнічні інновації. Досвід роботи з собою покаже, що моя теорія може бути вдосконалена. Далі описати одну інновацію, яку я ввела в початкову теорію після досвіду з самим собою.

| К. Ю. Н., доцент Павлова С. В.
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати