Головна

Злочини проти здоров'я

  1. " Про основи охорони здоров'я громадян у Російській Федерації "2
  2. Аквінський Ф. Сума проти язичників
  3. активний опір
  4. Аргументи проти язичницької філософії

Шкода здоров'ю - це порушення анатомічної цілісності і фізіологічної функції органів і тканин людини в результаті впливу фізичних, хімічних, біологічних і психічних факторів зовнішнього середовища.

Злочини проти здоров'я диференціюються залежно від тяжкості шкоди здоров'ю. За цією ознакою в Особливої ??частини КК виділяються злочину, які заподіюють тяжка шкода здоров'ю, шкоди здоров'ю середньої тяжкості і легкий шкоду здоров'ю. Нормативною базою для визначення тяжкості шкоди здоров'ю служать Правила визначення ступеня тяжкості шкоди, заподіяної здоров'ю людини, затверджені постановою Уряду Російської Федерації від 17 серпня 2007 р № 522, і Медичні критерії визначення ступеня тяжкості шкоди, заподіяної здоров'ю людини, затверджені наказом Міністерства охорони здоров'я України від 24 квітня 2008 року № 194н.

Іншим критерієм диференціації відповідальності за заподіяння шкоди здоров'ю служить характер суспільної небезпеки злочинів. Згідно з ним в Особливої ??частини КК передбачається кримінальна відповідальність за умисне і необережне заподіяння шкоди здоров'ю. З урахуванням ступеня суспільної небезпеки злочинів заподіяння шкоди здоров'ю з необережності карається тільки в тому випадку, якщо діяння тягне за собою тяжкий або середньої тяжкості шкоди здоров'ю.

К основним складів злочинів проти здоров'я відносяться склади умисного заподіяння тяжкої шкоди здоров'ю (ч. 1 ст. 111 КК); заподіяння тяжкої шкоди здоров'ю з необережності (ч. 1 ст. 118 КК); умисного заподіяння середньої тяжкості шкоди здоров'ю (ч. 1 ст. 112 КК); умисного заподіяння легкої шкоди здоров'ю (ч. 1 ст. 115 КК); зараження іншої особи венеричною хворобою (ч. 1 ст. 121 КК); ненадання допомоги хворому (ч. 1 ст. 124 КК).

Склади заподіяння шкоди здоров'ю мають різновиди. кваліфіковані склади передбачені в ч. 2, 3 і 4 ст. 111, 112, 115, 121, 124 КК. Кваліфікуючі ознаки насильницьких злочинів проти особистості уніфіковані законодавцем. Тотожність їх змісту обумовлена ??особливостями об'єктів злочинів (властивості яких відображені в життя і здоров'я людини), фактичним, соціальним і правовим значенням діянь, передбачених в складах цих злочинів. Тому кваліфікуючі (особливо кваліфікуючі) ознаки в зазначених складах мають такий же зміст, як ознаки, передбачені ч. 2 ст. 105 КК. Розрізняються лише обсяги їх переліків.

Ці відмінності обумовлені характером діянь. Наприклад, в кваліфікованих видах умисного заподіяння тяжкої шкоди здоров'ю відсутні такі ознаки, як вчинення злочину щодо жінки, яка завідомо для винного перебуває у стані вагітності (переривання вагітності - ознака основного складу цього злочину). Немає в них і ознаки мети приховування слідів іншого злочину (спричинення шкоди здоров'ю - ненадійний спосіб приховати сліди злочину). Відсутні в цих видах заподіяння тяжкої шкоди здоров'ю ознаки корисливого мотиву і пов'язаності з розбоєм, здирством і ін. (Спричинення тяжкої шкоди здоров'ю в обставини скоєння зазначених злочинів охоплюється їх складами).

Особливим кваліфікованим видом умисного заподіяння тяжкої шкоди здоров'ю (з ознаками, які не зазначені в ч. 2 ст. 105 КК) є вчинення цього злочину з знущанням або муками для потерпілого (п. «Б» ч. 2 ст. 111 КК).

привілейовані види цих злочинів передбачені в ст. 113 КК (заподіяння тяжкого або середньої тяжкості шкоди здоров'ю в стані афекту) і 114 КК (заподіяння тяжкого або середньої тяжкості шкоди здоров'ю при перевищенні меж необхідної оборони або у разі перевищення заходів, необхідних для затримання особи, яка вчинила злочин).

Основні склади заподіяння тяжкого, середньої тяжкості і легкого шкоди здоров'ю відрізняються один від одного ознаками наслідків - ступенем шкоди здоров'ю. Винятком є ??склад злочину, передбаченого ст. 121 КК, в якому законодавець визначив наслідки не ступенем тяжкості шкоди здоров'ю, а його характером (венерична хвороба).

Тяжка шкода здоров'ю (ч. 1 ст. 111 КК)по законодавчому визначенню має дві різні характеристики: а) небезпека шкоди для життя в момент заподіяння; б) результат (наслідки) шкоди, яке не є небезпечним для життя в момент його заподіяння. Для визнання шкоди здоров'ю тяжким досить одного із зазначених критеріїв.

Небезпечним для життя визнається така шкода здоров'ю, який за своїм характером безпосередньо створює загрозу для життя, а також шкоди здоров'ю, що викликав розвиток загрожує життю стану (проникаючі поранення головного мозку, ушкодження великих кровоносних судин, больовий або анафілактичний шок і т. п.).

за результату виділяються два види ознак: патологічні (медичні) і економічні. Ці ознаки перераховані в ч. 1 ст. 111 КК. Вони також є альтернативними.

У законі перераховані патологічні ознаки тяжкої шкоди здоров'ю: 1) втрата зору, мови, слуху або будь-якого органу або втрата органом його функцій; 2) переривання вагітності; 3) психічний розлад; 4) захворювання наркоманією або токсикоманією; 5) незабутнє спотворення особи. Вони мають медичні характеристики, згідно із зазначеними документами Міністерства охорони здоров'я Росії.

економічні ознаки тяжкої шкоди здоров'ю визначаються різними ступенями втрати працездатності (загальної і професійної). Під загальною працездатністю розуміється здатність до простого некваліфікованої праці. Про втрату професійної працездатності свідчать медичні протипоказання для виконання будь-яких видів професійної діяльності особи за обраною ним спеціальності, в т. Ч. В спеціально створених умовах.

Частиною 1 ст. 111 КК передбачені два економічних ознаки тяжкої шкоди здоров'ю, які також є альтернативними. Значна стійка втрата загальної працездатності не менш ніж на одну третину.

Значущість втрати загальної працездатності визначається відповідно до єдиної Таблицею відсотків стійкої втрати загальної працездатності (Додатки до Медичним критеріям визначення ступеня тяжкості шкоди, заподіяної здоров'ю людини, затверджені наказом Міністерства охорони здоров'я України від 24 квітня 2008 року № 194н).

Втрата загальної працездатності визнається стійкою в силу незворотності шкоди здоров'ю по його результату (як, наприклад, втрата руки або ноги) або в силу його тривалості (понад 120 днів).

Альтернативним економічним ознакою тяжкої шкоди здоров'ю є повна втрата професійної працездатності. Вона встановлюється відповідно до Правил встановлення ступеня втрати професійної працездатності в результаті нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань (затверджені постановою Уряду РФ від 16 жовтня 2000 № 789).

Середньої тяжкості шкоди здоров'ювизначається в законі (ч. 1 ст. 112 КК) як така шкода, яка не є небезпечним для життя і не спричинив наслідків, зазначених у ст. 111 КК. В законі передбачено один патологічний ознака середньої тяжкості шкоди здоров'ю - тривалий розлад здоров'я (Тривалістю більше 21 дня, але не більше 120 днів). економічний ознака середньої тяжкості шкоди здоров'ю - значна стійка втрата загальної працездатності менш ніж на одну третину (Згідно з таблицею відсотків стійкої втрати загальної працездатності).

Легкий шкоду здоров'ювизначається в ч. 1 ст. 115 КК за допомогою двох альтернативних ознак. патологічний ознака легкої шкоди здоров'ю - короткочасний розлад здоров'я, яке визначається тривалістю не більше 21 дня. економічний ознака легкої шкоди здоров'ю - незначна стійка втрата загальної працездатності (Менше 10%).

Венерична хвороба.Ступінь суспільної небезпеки злочинів, що завдають шкоди здоров'ю людини, визначається в законі залежно від тяжкості захворювання, його тривалості, стійкості втрати працездатності. У ст. 121 КК ці критерії прямо не закріплені, але вони зберігають своє значення для оцінки зараження венеричним захворюванням як суспільно небезпечного діяння.

Караним є зараження не будь-яким захворюванням, що належать за медичними класифікаціями до венеричних, а лише таким, яке тягне за собою розлад здоров'я потерпілого. Ці захворювання не включені в таблицю відсотків стійкої втрати загальної працездатності, але їх наслідки сумірні з заподіянням легкої шкоди здоров'ю за ознаками тривалості і стійкості розлади здоров'я.

Об'єктивна сторона злочинів проти здоров'я має конструкцію матеріального складу. діяння визначається як «заподіяння» шкоди здоров'ю. Стосовно до ст. 121 КК як «зараження венеричною хворобою». Зазначені дії можуть відбуватися в будь-якій формі поведінкового акту (дія або бездіяльність). «Ненадання допомоги хворому» (ст. 124 КК) - діяння у формі бездіяльності.

Суб'єктивна сторона в основних складах злочинів, передбачених ст. 111, 112,113, 114, 115, 121 КК, включає прямий або непрямий умисел. Особливістю суб'єктивної сторони зараження венеричною хворобою є те, що в зміст інтелектуального елемента провини входить обізнаність особи про наявність у нього венеричного захворювання.

необережна вина визначає зміст суб'єктивної сторони злочинів, передбачених в ст. 118 і 124 КК.

суб'єкти злочинів проти здоров'я - особи, які досягли 16 років. Виняток становлять умисне заподіяння тяжкого і середньої тяжкості шкоди здоров'ю (ст. 111 і 112 КК). Суб'єктом цих злочинів є особа, яка досягла 14 років.

спеціальні суб'єкти злочинів проти здоров'я передбачені в ст. 121 і 124 КК. Суб'єктом зараження венеричною хворобою є особа, яка страждає венеричним захворюванням і знає про наявність у нього цього захворювання (ст. 121 КК).

Суб'єктом ненадання допомоги хворому (ст. 124 КК) є медичний працівник - особа, яка має право на заняття медичною і фармацевтичною діяльністю (лікар, фельдшер, медична сестра), на якому лежить обов'язок надання першої допомоги хворому відповідно до Федерального закону від 21 листопада 2011 м № 323-ФЗ «Про основи охорони здоров'я громадян у Російській Федерації».

Відповідно до Федерального закону від 7 лютого 2011 року № 3-ФЗ «Про поліцію» на поліції лежить обов'язок надавати першу допомогу особам, які постраждали від злочинів, адміністративних правопорушень і нещасних випадків, а також особам, які перебувають у безпорадному стані або в стані, небезпечному для їхнього життя і здоров'я, якщо спеціалізована допомога не може бути отримана ними своєчасно або відсутній (ст. 12). Таким чином, суб'єктом ненадання допомоги хворому може бути також співробітник поліції.

Види вбивства за пом'якшуючих обставин | Злочини, що ставлять життя і здоров'я в небезпеку

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати