На головну

Свідомість і буття

1. Квиток 11. Суспільно-історична природа свідомості. Свідомість і мозок. Ідеальне і матеріальне.
  2. Квиток 22. Товариство як система суспільних відносин. Суспільне буття, суспільна свідомість.
  3. Буття як безтілесна ідея. Парменід. Піфагор
  4. Буття природи. Екологічна проблема
  5. Імовірність, випадкова подія, випадкова величина

ЩО Є Я?

Філософські питання:

? Що є істина?

? Що є я?

? Що є ми?

? Яке відношення між я і ми?

? Що є воно - світобудову?

? Яке відношення між ми (я) і воно?

Інакше кажучи, філософія відповідає на питання: "що воістину є я і яке моє справжнє ставлення до навколишнього мене істинному світу, т. Е до" ми "(суспільство) і до" воно "(світобудови) - на відміну від усього неістинного" .

Можна говорити також про такі п'яти філософських проблемах, як

? Проблема людини,

? Проблема відносини людини до природи,

? Проблема самої природи,

? Проблема відносини людини до суспільства,

? Проблема самого суспільства.

Проблема людини - найважливіша. При цьому необхідно ще раз відзначити, що питання завжди більше відповідей. Питання вічні - відповіді минущі. Вони залежать від особистості філософа, від рівня його знань і навіть від його темпераменту, від його положення в суспільстві, від його епохи і її рівня знання, від владних структур, які звеличують одних філософів і применшують, а то і знищують інших (різниця в долях трьох домініканських ченців: Фома Аквінський, Джордано Бруно, Томазо Кампанелла) Деякі визначення предмета філософії.

Костянтин (в чернецтві Кирило), один з двох братів, творців першої слов'янської писемності (для слов'янської Моравії) в 9 ст .: "знання речей божественних і людських, наскільки може людина наблизитися до Бога, що вчить людину справами (своїми) за образом і подобою створив його».

Гегель про філософію:

"Філософія є об'єктивна наука про істину, наука про її необхідність, пізнання за допомогою понять, а не думка і не тканье павутини думок"

"... Характерна риса філософії ... Вона досліджує те, що зазвичай вважається відомим"

"... Філософія ... Найбільш ворожа абстрактного і веде нас назад до конкретного"

"Філософія ... Є розвивається система ..."

"... Філософія є вільна, безкорислива діяльність ..."

"Філософію можна ... назвати чимось на зразок розкоші ..."

"... Філософію у власному розумінні, т. Е думка, що спирається на саму себе ..."

"Ми визначили поняття філософії як думка, яка в якості загального змісту є все суще"

С. Трубецькой:

"... Філософія, як би ми її не визначали, прагне до універсального, цілісного світогляду; умогляд шукає кінцевої системи знання, пояснення початку і кінцевої причини нашого буття" (2).

М. І. Владіславлев:

"Поняття філософії можна визначити з двох сторін: а) як історичний факт, що розвивається в просторі 2500 років; з цього боку ми постараємося з'ясувати собі, як в різний час було зрозумілі філософське справу, до чого прагнули люди, які завдання вони собі уявляли;

б) філософію ми можемо визначити догматично: при цьому визначенні виразиться наш суб'єктивний погляд на філософію (М. І. Владіславлев. Лекції з історії філософії. Спб., (1885). літографічних видання. С.3)

Л. М. Лопатин:

"Ми тільки такий твір назвемо філософським, в якому відшукаємо якісь певні ідеї про пізнання дійсності в її цілісності, про наше власне існування і в якому ці ідеї представлені в якості висновків з логічних міркувань ..." (Лопатин Л. М. Історія стародавньої філософії. Лекції, читані в імператорському московському університеті в 1900-1901 рр. МГУ, 1998р).

: «Філософія теоретично і абстрактно визначає ставлення живого (біологія), що володіє психікою (психологія), відчуває (мистецтво), мислячого (логіка), пізнає (гносеологія), громадського (соціологія), господарського (економіка і екологія), що прагне до блага ( агатологія) ЛЮДИНИ (антропологія), до неживої і живої природи (фізика, хімія, біологія), до самого себе (суб'єктивна етика), до іншого (об'єктивна етика), ЛЮДИНИ, прагне жити прекрасно (естетика), морально (етика), ціннісно (аксіологія »(А. Н. Чанишева з конспекту лекцій з історії давньогрецької філософії на філологічному факультеті МГУ в 1 семестрі 2003р).

Етимологічне визначення філософії | Визначення філософії через мудрість

Етимологічно, а також через | Емпірична мудрість. | Визначення філософії через інші види духовності | Парафілософія | генезис філософії | Визначення філософією самої себе через свою історію. | Об'єктивна історія філософії | Антіфілософія з позиції науки |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати