Головна

Вік і здоров'я.

  1. III. Функції політології. Зростання ролі політичних знань в житті суспільства.
  2. Анатомо-фізіологічні особливості дітей дошкільного віку
  3. Анатомо-фізіологічні особливості дітей молодшого шкільного віку
  4. Анатомо-фізіологічні особливості дітей старшого шкільного віку
  5. В ДИТЯЧОМУ ВІЦІ
  6. Залежно від статі, віку і зростання, кг
  7. Варіативні форми музичної діяльності дітей раннього та дошкільного віку в дитячому садку

Вікова періодизація життя людини

(В. А. Доскін і співавтори, 1977 г.)

 № п / п    
 новонароджений  1 - 10 днів
 неонатальний період  Від народження до 28 днів
 грудної вік  10 днів - 1 рік
 Раннє дитинство  1-3 роки
 перше дитинство  4-7 років
 друге дитинство  8 -12 років (хлопчики), 8 -11 років (дівчатка)
 Підлітковий вік  13 -16 років (хлопчики), 12 -15 років (дівчатка)
 юнацький вік  17 - 21 років (юнаки), 16 - 20 років (дівчата)
 Зрілий вік, 1 період  22-35 років (чоловіки), 21-35 років (жінки)
 Зрілий вік, II період  36 - 60 років (чоловіки), 36 - 55 років (жінки)
 похилий вік  61-74 роки (чоловіки), 56-74 роки (жінки)
 старечий вік  75-90 років (чоловіки і жінки)
 довгожителі  90 років і старше

Звичайно, три головні фази життя можуть бути поділені на більш дрібні. Так, В. В. Бунак розділяє онтогенез людини на внутрішньоутробний, дитячий, підлітковий, юнацький, дорослий, літній, старечий і послестарческій періоди. І. А. Аршавский (1967) розрізняв антенатальний і постнатальний онтогенез, періоди: неонатальний, лактотрофних, предошкольний (1-3 роки), дошкільний (3-7 років), підлітковий (від 7 до 12 - 13 років), препубертатний (від 12 - 13 до 17 - 18 років), зрілий (від 18 до 50 - 60 років), літній (60 - 75 років), старість (75 - 90 років), макро-биотический (понад 90 років). В. А. Доскін і співавтори призводять вікову періодизацію, яка багаторазово змінювалася після первинних пропозицій Н. П. Гундобіна (таблиця 10).

Почнемо з того, що новонароджена дитина (навіть народився доношеним і життєздатним, не обтяжений спадковими захворюваннями, каліцтвами і аномаліями розвитку, поганим рівнем харчування та іншими ускладнюють факторами) до 1 року принципово не здатний до самостійного виживання. Він не може бути залишений без нагляду і материнської допомоги, не може висловити свої потреби і потреби інакше як криком, не може самостійно пересуватися, усунутися від небезпеки, досягти їжі. Будь-яка хвороба і навіть залишення без нагляду може бути для нього фатальною. У перші тижні і навіть місяці дитина не має власного імунітету і не здатний до його виробленні, а захищається від оточуючих його інфекційних та інших факторів за рахунок залишкового материнського імунітету, отриманого до народження, або додатково одержуваного з материнським молоком. Центральна нервова система немовляти швидко виснажується, тому він потребує тривалого сні. Коротше кажучи, новонароджена дитина ще не виявляється в скоєному балансі з навколишнім середовищем, він не в змозі забезпечити своє існування і виживання, потребує сторонньої (материнської, медичної, соціальної та іншої) допомоги й опіки. У той же час перший рік життя відрізняється найбільшою інтенсивністю росту, довжина дітей збільшується приблизно в 1,5 рази, відбувається подвоєння маси тіла.

Після одного року загальний рівень здоров'я дитини починає швидко підвищуватися. Діти у віці від 2 до 5 років вже пересуваються самостійно, можуть висловити свої потреби словами, вони вже менш залежні від матері, виробляють свій власний імунітет при вакцинації або після перенесених інфекційних захворювань, до яких вони надалі стають несприйнятливими. Природно, однак, що ці діти ще не в змозі виконувати доцільний і корисна праця, не орієнтуються в навколишньому природному та соціальної обстановці і значно менш життєздатні, ніж діти старшого віку. Разом з тим саме в цьому віці діти виявляють виключно велику пластичність і сприйнятливість нервової системи, здатність до пізнання і засвоєння колосальних обсягів інформації, мислення, надзвичайно швидкої і ефективної адаптації до будь-природному та соціальному середовищі. У зв'язку з цим слід було б послатися навіть не на віково-фізіологічні та психологічні дослідження, а на дивно яскраву книгу К. І. Чуковського «Від двох до п'яти».

Відзначимо великі зміни в організмі дитини у віці 5-9 років (дошкільний і молодший шкільний вік), коли організм швидко розвивається в зв'язку з умовами харчування та побуту, сімейного укладу та інших факторів природного та соціального довкілля. При поліпшенні цих умов швидко і статистично достовірно зростають і середні показники фізичного розвитку дітей - зростання, маса тіла, окружність грудної клітини, здатність до виконання фізичних вправ і т. П

При цьому, за низкою спостережень, відзначається стійка і статистично достовірна залежність між середнім ростом дитини, масою його тіла і функціональними фізичними можливостями, причому ця залежність майже однакова для різних вікових, національних і соціальних груп дитячого населення. Ця залежність не порушується і акцелерацією фізичного розвитку дітей (в останні роки в Росії доводиться говорити вже не про акселерацію, а про децелерации), яка починається нерідко вже в молодшому шкільному віці. Найбільше збільшення довжини тіла за статистичними даними доводиться на наступний віковий період - 10-14 років. Зрозуміло, швидко змінюються і інші показники фізичного розвитку, підвищується активність і життєздатність дитини. Однак дитячий та підлітковий організм ще погано збалансований з навколишнім середовищем, потрібно раціональне харчування, правильний фізичний, моральний і соціальне виховання, захист від хвороб і травм. Діти вже можуть купувати корисні спортивні і трудові навички, але вони ще не здатні до важкої праці (тому такий небезпечний виснажливий дитячу працю).

У віці 15 - 19 років ріст тіла припиняється і при відсутності захворювань людина зазвичай досягає високого рівня здоров'я і життєздатності, проте його «резерви міцності» ще невеликі.

Експерти ВООЗ виділяють молодшу підліткову групу (10 - 14 років), старшу підліткову групу (15 - 19 років) і групу «молодь» (20 - 24 роки), ці групи істотно розрізняються по процесам зростання і розвитку і по досягнутому рівню біологічної та соціальної зрілості. Порівняння, наприклад, юнаків 17 - 18 років з аналогічною групою 19 - 20 років показує достовірні відмінності по довжині і особливо - масі тіла, окружності грудної клітки, діаметрами плечей і таза, вторинних статевих ознак, рівням статевих і гіпофізарних гормонів. Різна і здатність до освоєння важких і напружених навантажень, особливо в умовах дефіциту часу, до формування стресових ситуацій, погіршення здоров'я. Тому А. А. Баранов і В. Р. Кучма відзначають, що нерідко у призваних до армії новобранців - вчорашніх випускників шкіл - поряд з біологічним розвитком тривають і процеси формування особистості і ще немає достатнього рівня психосоціальної зрілості, ще недостатньо сформовані механізми стресостійкості і комунікативність - навички нормального спілкування зі старшими і однолітками. У цьому віці ще зберігаються властиві підліткам характерологічні особливості: неадекватне прагнення до незалежності (реакція емансипації), підвищена конфліктність, які можуть провокувати нестатутні відносини в період військової служби.

Відмінності між людьми різного віку проявляються також в їх різної сприйнятливості до окремих видів інфекційних або неінфекційних захворювань, в різних характеристиках їх працездатності. Люди навіть старечих вікових груп при відсутності явно виражених захворювань можуть тривалий час виконувати той чи інший суспільно-корисна праця, нерідко зберігають значну витривалість, трудову і соціальну активність. Однак їх здатність до імунологічної і фізіологічної захисту від факторів зовнішнього середовища зазвичай починає слабшати: навіть при інфекційних захворюваннях температура тіла не піднімається настільки високо, як в молодому віці, серцево-судинні, легеневі та інші хвороби починають набувати тривалий і хронічне, часто ускладнений перебіг.

Численні дослідження з вікової фізіології та геронтології показали, що в старечому віці внутрішні органи і системи організму зазнають серйозні структурні, обмінні і функціональні зміни. Відбувається, наприклад, не проста інволюція і погіршення серцево-судинної системи, а встановлюються нові рівні її регуляції, включається ряд компенсаторно-пристосувальних механізмів, що забезпечують в умовах спокою адекватний рівень кровопостачання відповідно до енергетичними потребами організму. Разом з тим з віком знижується надійність, звужується діапазон адаптаційних механізмів, що чітко проявляється в умовах підвищених вимог. У літньому віці «накопичуються» і наслідки раніше перенесених важких хвороб, травм інших патологічних станів. В цілому, навіть за відсутності явних захворювань людина у віці 60 - 65 або 70 років за всіма своїми фізіологічним і соціальним характеристикам значно відстає від осіб більш молодого віку.

Для кожного конкретного індивідуума лінія здоров'я ніколи не буде рівною, а скоріше зиґзаґоподібної лінією, яка в ряді випадків ніколи не досягне максимального рівня, а з кожного зигзага може повернутися швидко або повільно до колишнього рівня здоров'я або перейти до стану хронічної або важкої хвороби та інвалідності, може також обірватися в будь-який момент. Не дарма кажуть, що як би не був старий чоловік, він може прожити ще рік, а з іншого боку, як би не була людина молодий, він може померти вже на наступний день. Причинами раптової або передчасної смерті можуть бути травми, гострі захворювання і т. П Діти й старі особливо чутливі до екстремальних і екстрених ситуацій. Перші - тому що механізми адаптації і захисту до змін біологічної і соціального середовища у них ще не розвинулися, другі - тому що ці механізми у них вже зруйнувалися, закосніли, стали менш рухливими, резервів немає. Колишні пристосувальні механізми вже не спрацьовують, а в ряді випадків можуть діяти вже парадоксально, саморуйнівної для індивіда.

На думку В. М. Дільмана, існує своєрідний календар, що відображає сумарні зміни від самого початку життя до смерті, який можна назвати великими біологічним годинником, визначальними тривалість життя вищих організмів. Цей годинник укладені не в кожній окремій клітці, а в системі регулювання. Тому, може бути, немає повної фатальності в явищі природної смерті, але є проблеми пізнання механізму розвитку організму і особливо - поглибленого вивчення його регуляторних принципів.

КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ.

1. Спосіб життя.

2. Основні параметри способу життя.

3. Оцінка провідних факторів способу життя.

4. Чинники формують стан здоров'я.

5. Здоров'я індивідуума. Популяційне здоров'я.

6. Фактори ризику індивідуального і популяційного здоров'я.

7. Первинні і вторинні фактори ризику здоров'я.

8. Класифікація причин і механізмів розвитку факторів ризику захворювань.

9. Основні фактори беруть участь у формуванні здоров'я.

ЛІТЕРАТУРА

1. Лисицин Ю. П. Здоровий спосіб життя. Історія і сучасність. - М .: НДІ історії медицини РАМН, 2012.-136с.: Ил.

2. Лисицин Ю. П. Соціальна гігієна і організація охорони здоров'я. - М .: Медицина, 1992. - 511с.

3. Чернишов А. В., Клименко Г. Я., Чопоров О. Н. Моделювання і прогнозування стану здоров'я школярів з урахуванням особливостей їхнього способу життя і освітнього процесу на муніципальному рівні. - Тамбов-Воронеж-Саратов: видавничий комплекс ТОВ «Фрагмент», 2008. 205 с.

4. Чернишов А. В. та ін. Спосіб життя і здоров'я школярів: стан, проблеми та шляхи їх вирішення: Науковий огляд літератури. - Тамбов-Воронеж, 2004. - 138с.

Спосіб життя | Загальний будова автомобілів. Їх класифікація й експлуатаційні Властивості.

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати