Головна

Фірма, ринок і право | I. Призначення книги | II. фірма | III. ринок | IV. Проблема соціальних витрат | V. Ціноутворення на основі граничних витрат | VI. Сучасний економічний аналіз і спадщина Пігу | VII. подальший шлях | природа фірми | Економіка організації галузі: програма досліджень |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати

II. виділення проблеми

1. Cookies та проблеми, які вони викликають
  2. I. Постановка проблеми
  3. II. Обоюдосторонній характер проблеми
  4. III. СУЧАСНИЙ СТАН ТА ПРОБЛЕМИ РОЗВИТКУ МОЛОДІ В РОСІЙСЬКІЙ ФЕДЕРАЦІЇ
  5. Part 10. Країни третього світу. Проблеми міграції.
  6. V. Нова ілюстрація проблеми

БУДЬ-ЯКА реальна економічна ситуація складна, і жодна економічна проблема не існує окремо від інших. В силу цього результати тяжіють до помилок щоразу, коли економісти, які мають справу з реальною ситуацією, намагаються відразу вирішити декілька проблем. Я впевнений, що так і йде справа з питанням, який ми обговорюємо зараз. Центральна проблема - розбіжність між середніми і граничними витратами. Але в будь-якій реальній ситуації зазвичай до неї додаються ще дві інші. По-перше, деякі витрати виявляються загальними для багатьох споживачів, і при аналізі підходу, згідно з яким всі витрати повинні відшкодовуватися споживачами, виникає питання: чи існує раціональний метод розподілу цих загальних витрат серед споживачів? По-друге, багато хто так звані фіксовані витрати є на ділі минулими витратами на фактори, які в цьому приносять дохід у вигляді квазіренти, а спроба усвідомити, яким же повинен бути цей дохід (для визначення повних витрат), створює додаткові і дуже заплутані проблеми [ Hayek FA, The Present State of the Debate, in Collectivist Economic Planning, ed. F. A. Hayek, London: G. Routledge & Sons, 1935, p. 226--231]. Я думаю, що ці дві проблеми зазвичай супроводжують ситуації розбіжності між середніми і граничними витратами. Разом з тим вони є окремими або, у всякому разі, відокремлювані питання. Так, в прикладі, використовуваному Хотеллінга, проблема ціноутворення в випадку з мостом [цей приклад першим використовував Дюпюї в статті в "Annales des Ponts et Chaussees" (1844), яка була передрукована в "De 1'utilite et de sa mesure" (Turin : La Riforma sociale, 1933)] на ділі являє собою вкрай складну ситуацію, а зовсім не таку просту, як здається на перший погляд.

Я пропоную ізолювати питання і проаналізувати приклад, в якому, незважаючи на розбіжність між середніми і граничними витратами, можна визначити, яка саме частина сукупних витрат припаде на частку кожного окремого споживача, всі витрати вже здійснені, а пропозиція всіх факторів є абсолютно еластичним (щоб уникнути подальших ускладнень, які можуть перешкодити деяким читачам проникнути в суть питання про граничні витрати).

Припустимо, що споживачі розташовуються навколо центрального ринку, на якому якийсь продукт доступний за постійною ціною. Припустимо, що від центрального ринку розходяться дороги, але кожна мине лише одного споживача продукту. Припустимо також, що перевізник може за кожен проїзд доставляти додаткову кількість одиниць продукту без додаткових витрат (по крайней мере, в кількості більшій, ніж здатний зажадати кожен індивідуальний споживач). [Припинення точно розділити витрати між споживачами повинна бути присутнім в кожному випадку, коли ми маємо справу з падаючими витратами. Хоч я і припускаю, що кожен акт доставки потребують окремого перевізника, можна уявити його послуги абсолютно еластичними, якщо оплата його праці буде пропорційна витраченому часу, а найм додаткових перевізників не підвищить ціну послуг.] Припустимо далі, що продукт продається в пункті споживання. Ясно, що витрати постачання для кожного окремого споживача будуть складатися з витрат доставки плюс вартість на центральному ринку тієї кількості одиниць товару, яке споживається даними споживачем. Граничні витрати будуть рівні недоліків на одиницю продукту на центральному ринку. Середні витрати будуть вище граничних витрат і будуть скорочуватися в міру того, як витрати перевізника будуть розкладатися на більше число одиниць товару. [Для нас несуттєво припущення, що сукупні витрати включають дві явно помітні групи витрат, одна з яких включається в граничні витрати, а інша - ні. Ми могли б припустити і те, що витрати з доставки зростають пропорційно доставляються кількостей, але при цьому граничні витрати виявляються менше середніх. Однак для простоти викладу краще дотримуватися первинних припущень.] Рішення Хотеллінга - Лернера мало б полягати в тому, що споживач повинен платити за кожну одиницю продукту суму, рівну тільки граничним витратам. В результаті споживачі оплачуватимуть тільки величину витрат на центральному ринку, а уряд, вірніше платник податків, буде оплачувати витрати з доставки. Я хочу піддати аналізу обгрунтованість цього рішення. Але спочатку необхідно розглянути основні принципи.

I. Стан дискусії | III. Що таке оптимальне ціноутворення?