На головну

I. До друга, який повернувся до розпусного життя | II. Звернення до малодушно одному | IV. Не можна одночасно жити і цнотливу картину і марнотратно | V. доброчесність не збиткова | VII. Хто живе розумно, той вільний від мирських хвилювань і знає, в чому благо | VIII. Для розумної людини не повинно бути труднощів у зовнішніх справах | V. Про перенесення образ | VI. Про те, що ми можемо і чого не можемо робити | I. Повинно невпинно спостерігати за собою | II. Не суди інших і не будь самовпевнений |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати

I. Чи не даси свого щастя в тому, що не в твоїй владі

1. II.4.1) Історичні форми одноосібної влади.
  2. XIII. ІНСТИТУТ ДЕРЖАВНОЇ ВЛАДИ
  3. Антимонопольний орган вправі застосувати відповідальність у вигляді штрафу за кожен факт невиконання свого розпорядження або рішення про здійснення контрреклами.
  4. Б) Реформа органів влади і управління.
  5. Боротьба за владу всередині вищого ешелону політичного керівництва країни після смерті Сталіна. Прихід до влади М. С. Хрущова
  6. Будьте самі собі босом, не покладайтеся на інших людей

Якщо люди роблять зло - вони роблять зло самі собі; тобі ж вони не можуть зробити зла. Ти ж народжений не для того, щоб творити зло і грішити разом з людьми, але для того, щоб допомагати їм в добрих справах і в цьому знаходити своє щастя.

Знай і пам'ятай, що якщо людина нещасний, то він сам в цьому винен, тому що Бог створив усіх людей для їх щастя, а не для того, щоб вони були нещасні.

З усього того, що Бог надає нам в цьому житті, Він одну частину віддав в наше повне розпорядження: вона становить як би нашу власність; інша ж частина знаходиться поза нашою владою, так би мовити, не належить нам: все, що інші можуть зв'язати, гвалтувати, відняти у нас, не належить нам; а все те, чого ніхто і ніщо не може перешкодити або пошкодити, становить нашу власність. І Бог по Своїй благості дав нам в нашу власність якраз те, що і є справжнє благо. Значить, Бог не ворог нам; Він вступив з нами як добрий батько: він не дав нам тільки того, що не може дати нам блага.

- Так-то так; а ось мені довелося розлучитися з одним, і ми обидва сумували про це.

- Навіщо ж твій приятель вважав своїм те, що зовсім не його? Бог не дав тебе йому в вічну власність. Коли він був з тобою, чому забував він, що ти можеш померти або виїхати? Він покараний за свою дурість. А ти - навіщо ти так легковажно думав, що ти повинен завжди жити там, де тобі приємно живеться, на тому ж місці, з тими ж людьми, за тими ж заняттями? І тобі Бог не обіцяв цього. Ось ти тепер і плачеш. Ти, виявляється, найнещасніші качок і гусей, тому що вони щорічно відлітають за моря і анітрохи не шкодують про колишньому своєму житлі.

- Та це ж вони позбавлені розуму!

- Так невже ти думаєш, що нерозумні птиці повинні бути щасливішим людини, у якого є розум? Хіба для того Бог наділив нас розумом, щоб ми були нещасні і проводили своє життя в сльозах?

Вникни в людське життя і ти зрозумієш, що людям призначено то жити разом, то розлучатися. Коли вони разом, вони повинні бути щасливі один через одного, а коли їм доводиться розлучатися, то вони не повинні засмучуватися про це. Навпаки того, ми повинні радіти тому, що відрізняємося від рослин, які корінням своїми прикріплені до одного місця.

Не можна бути щасливим, коли бажаєш того, що неможливо; і навпаки, можна бути щасливим тільки в тому випадку, якщо бажаєш можливого, тому що в такому випадку завжди будеш мати те, чого бажаєш. Вся справа в тому, щоб бажати тільки того, що в нашій владі, того, що можливо.

Хто бажає неможливого, той раб і дурень, хто повстає проти свого господаря - Бога. Господар наш бажає, щоб ми були щасливі; але для цього ми повинні пам'ятати, що все народжене має померти і що люди повинні розлучатися.

Не минає людям даром нічого з того, що вони роблять проти закону Бога. Кожна людина, яка бунтує проти закону Бога, буде рабом і нещасним: він буде сумувати і заздрити, він буде слабкий і зніжений.

- Як же жити? - Питаєш ти.

Перш за все і найголовніше - не звикає ні до чого більше того, скільки ти звикаєш до чужої речі, про яку знаєш, що вона може бути відібрано від тебе. Коли обіймаєш свою дитину, брата, друга, то говори собі, що ти обіймаєш щось таке, що має померти, що дано тобі тільки на час. Виноград встигне тільки восени, і смішно бажати, щоб він ріс і дозрівав і зимою, і весною, і влітку. Бажати, щоб ніхто з тобою не розлучався і не вмирав, - це все одно що бажати винограду зимою. Обіймай дитини або одного, і сам думай: ти завтра поїдеш або помреш і ми не побачимося більше.

- Але ж важко навіть вимовити це!

- Але що ж робити? Якщо розлука або смерть здається тобі такою страшною, то ти повинен під час жнив сумувати про те, що вмирають колосся, а восени плакати про те, що засохлі листя падають з дерев. Розлука людей більше нічого, як невелика зміна, а смерть - також зміна, тільки трохи більша. У світі немає знищення, а тільки перетворення одного життя в іншу. І для нас настає це перетворення тоді, коли волею Божою. Адже і народилися ми не тоді, коли хотіли, а коли Бог велів.

І тому мудра людина дбає лише про те, щоб виконувати волю Божу і міркувати в глибині своєї душі так:

- Якщо ти бажаєш, Господи, щоб я ще жив, то я буду жити так, як ти хочеш, щоб, буду розпоряджатися тою свободою, яку Ти дав мені у всьому, що належить мені. Але якщо я Тобі більше не потрібен, то нехай буде по-твоєму! Я до сих пір жив на землі єдино для того, щоб служити Тобі; якщо ж Ти пошлеш мені смерть, то я піду від світу, підкоряючись Тобі, як служитель, що розуміє накази і заборони свого господаря. А поки я залишаюся на землі, я хочу бути тим, чим Ти хочеш, щоб я став.

Постійно вникай в те, що з тобою трапляється. Якщо ти побачиш, що сталося з тобою те, що від тебе не залежало, то пам'ятай, що тобі до цього немає ніякого діла. Якщо ж ти все ще іноді мучишся і бідкаєшся про те, що від тебе не залежить, то подивися на те, що трапилося як на урок, заданий тобі Самим Богом: користуйся цим випадком, щоб боротися з собою, і за допомогою розуму твого приборкай твоє малодушне страждання.

Коли ти живеш в якомусь місці, ніколи не думай про те, як би тобі жити в іншому місці, де тобі колись було приємніше або де тобі в майбутньому буде приємніше; але думай тільки про те, як би тобі прожити розумно і по-людськи там, де ти знаходишся.

Тоді всі твої задоволення заміняться одним задоволенням - свідомістю того, що ти живеш розумно і служиш Богу не словами тільки, а й справами. Бог поведе тебе сьогодні в одне місце, завтра пошле в інше. Він покаже тебе людям, бідного, безвластного, хворого, для того щоб ти міг прикладом життя своєї виявляти людям ту істину, що шукати блага слід не просто у нестямі, а в самому собі. Не думай, що Бог ненавидить тебе, якщо посилає тобі бідність, хвороби, презирство людей: господар не може ненавидіти слугу, який добре виконує його волю. І не забуває тебе Бог: Він не забуває і найменшій тварі. Він вправляє тебе і на тобі дає приклади іншим людям. Невже ж ти не віддаси себе всього Його заповідями, а будеш турбуватися про місце свого проживання і сумувати про розлуку з друзями?

Гірко не зміна місця проживання або неминуча розлука з друзями, гірко те, що людина сумує за тим, чого він уникнути не може.

II. Де треба шукати благо?

Немає такого міцного і здорового тіла, яке ніколи не боліло б; немає таких багатств, які не пропадали б; немає такої високої влади, під що її підкопувалися б. Все це тлінне і скороминущі, і людина, котра поклала життя свою в усьому цьому, завжди буде турбуватися, боятися, засмучуватися і страждати. Він ніколи не досягне того, чого бажає, і впаде в те саме, чого хоче уникнути.

Одна тільки душа людська безпечніше всякої неприступної фортеці. Чому ж ми всіляко намагаємося послабити цю нашу єдину твердиню? Чому займаємося такими речами, які не можуть доставити нам душевної радості, а не дбаємо про те, що одне тільки і може дати спокій нашій душі? Ми всі забуваємо, що якщо совість наша чиста, то ніхто не може нам зашкодити і що тільки від нашого нерозуміння і бажання мати зовнішні дрібницями відбуваються всякі сварки і ворожнечі.

Багато хто говорить, що людині повинно шукати своє благо і уникати для себе зла і що тому він повинен вважати своїм ворогом і противником будь-якого, хто забирає у нього його благо і заподіює йому зло, хоча б то був рідний батько його, брат або син.

Але чи так це? Шукати своє благо і уникати зла справді слід. Але невже благо і зло для мене може полягати в тому, що залежить від інших людей? Багато, правда, скаржаться на те, що хто-небудь інший позбавляє їх блага і піддає злу. Але якби вони мали рацію, то це означало б, що людина сама по собі не може досягти свого блага. Благо, отже, недосяжно. Як же може називатися благом те, чого не можна досягти?

Ні, друзі! Єдине наше благо і зло - в нас самих, в нашій власній душі. Для кожного з нас благо в тому, щоб жити розумно, а зло в тому, щоб не жити розумно. Якщо ми будемо це твердо пам'ятати, то ні з ким ніколи не станемо сваритися і ворогувати, бо нерозумно сваритися через те, що не стосується до нашого блага, і - з людьми помиляються і, отже, нещасними.

Сократ розумів це. Злоба дружини і невдячність сина не змушували його нарікати на долю: дружина виливала йому на голову помиї і топтала ногами його пиріг, а він говорив: "Це мене не стосується. Те, що моє - мою душу, - ніхто на світі не може відібрати в мене. У цьому безсила і натовп людей проти однієї людини, і найсильніший проти найслабшої. Цей дар даний Богом кожній людині ".

Так жили мудрі люди. А ми ось вміємо тільки добре писати, читати та розмірковувати про це, а насправді не чинимо так. Про один древній народ говорили, що вони - леви у себе вдома, а в чужій стороні - лисиці. Про нас же можна сказати, що ми - леви на словах, а на ділі - лисиці.

III. Що слід і чого не слід боятися?

Людина не повинна нічого боятися, він повинен бути безстрашним і разом з тим він повинен жити з побоюванням. Спочатку здається, що людина, що живе з побоюванням, не може бути безстрашним але так тільки здається. Насправді ж це можливо, тому що безстрашним треба бути в одних випадках, побоюватися ж має в інших.

Все зло криється в наших нерозумних поняттях і в наших злочинних бажаннях. І тому треба пильно і боязко дивитися за тим, як утворюються в нас наші поняття і бажання. У цій важливій справі ніколи не можна бути занадто суворим і обережним.

Все ж інше є справа неважливе для нас, воно - зовнішнє справу, а не наше внутрішнє. До того ж воно і не дано нам у владу. Тому і боятися його нема чого.

Ми ясно зрозуміємо, що все зовнішнє не має для нас значення тільки тоді, коли будемо обережно стежити за нашими поняттями і бажаннями. І таким чином, боязнь істинного зла дасть нам безстрашність перед різними вигаданими злами.

А тим часом ми часто-густо потрапляємо в пастку, як нетямущий звірі, за якими люди полюють. Мисливці вспугивают, наприклад, оленя; олень хоче піти від небезпеки і біжить в іншу сторону, як раз туди, де розставлені мережі, - і попадається. Те ж буває і з нами.

Чого ми малодушно боїмося? Того, що від нас не залежить. Коли буваємо ми все спокійніше і безстрашні? Коли справа залежить від нас самих. І виходить, що ми самовпевнено байдужі до нашої власної необачності, до наших помилок і пристрастям і вся увага і старання наше звертаємо на те, щоб досягти успіху в тому, що від нас зовсім не залежить. І таким чином, то природне безстрашність, з яким нам слід було б ставитися до всього зовнішнього, ми звертаємо на самих себе і стаємо самовдоволеними і самовпевненими. І навпаки, ту природну обачність, яка нам дана для обережного поводження з нашими внутрішніми поняттями і бажаннями, ми направляємо на зовнішні обставини, від нас зовсім не залежать, і стаємо боязкими і боягузливим.

Якби ми були постійно насторожі стосовно нашими поняттями і бажанням - ми уникли б багато зла; але коли ми всіляко намагаємося уникнути того, що в чужій владі, тоді ми, як олені, потрапляємо в тенета - збентеження, страху і малодушності.

Страждань і смерті уникнути не можна, вони - наша доля. І ось ми як раз їх-то і боїмося. Зло не в смерті і не в стражданнях, а в малодушності перед ними.

Правду каже Сократ, що ми, як діти, влаштуємо собі якесь опудало, размалюем його страшніше і самі ж лякаємося його. Як діти бояться лякала, ними ж самими влаштованого, так і ми влаштували собі лякало з страждань і смерті і боїмося його.

Справді, подумаємо: що таке смерть? Підійдемо ближче до цього страховиська, розглянемо його з увагою, і ми побачимо, що це тільки розмальоване лякало. Адже необхідно же душі моєї колись роз'єднатися з моїм тілом, як і не були вони з'єднані до мого народження? Адже доведеться ж мені померти - не сьогодні, так завтра? До чого ж засмучуватися, коли настає смерть?

- Навіщо так влаштовано? - Питаєш ти.

- А потім, що так потрібно для світового життя. Це життя заснована на тому, що минуле змінилося справжнім і що даний в свою чергу зміниться майбутнім.

А що таке страждання? Це те ж дитяче лякало. Розбери гарненько, в чому воно полягає. Наше тіло так влаштовано, що воно відчуває неприємні відчуття, то приємні. Неприємні називаються стражданнями. Але і неприємні і приємні відчуття закінчаться з твоєю смертю. Чого ж боятися страждань, настільки нетривалих?

Ось до яких думок ми приходимо, коли з увагою розбираємо наші поняття і бажання. І ці думки роблять нас безстрашними до всього того, що не їсти головне в нашому житті, - до всього зовнішнього.

З такими думками і полягає вища наука і життя.

X. Нарікати нерозумно | IV. Розумна людина не стане засмучуватися людський мовив і не буде заздрити людям