Головна

Глава 12 ПІСЛЯОБІДНЯ НІЧ | Глава 14 ВИГНАННЯ | Глава 15 У чаклунів | Глава 16 ПОЧАТОК ШЛЯХУ | Глава 17 НАПАД | Глава 18 нежить | Глава 20 зрадників | Глава 21 ЛАШІІ | Глава 22 НОВИЙ БРАТ | Глава 23 ХТО КОГО? |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати

Глава 26 ЗНОВУ нежить

1. I. Обгрунтування змісту
  2. II. Мета, завдання і основа Стратегії
  3. VIII. Порядок знищення персональних даних при досягненні цілей обробки або при настанні інших законних підстав
  4. VIII.1.1) Поняття, реквізити та підстави зобов'язання.
  5. VIII.4.4) Безпідставне збагачення.
  6. Амонію солі і солі летючих підстав

Здавалося, після повернення братів життя увійшла в колишню колію. Так, та не так! Дрогобич дійсно повернувся до вже звичного, вже обжиті вогнища, до своєї господині, душі не чаявшей в молодому чоловіку, а тепер ще більше пишається ним. Звістка про облямівкою не справила на неї ніякого враження, немов Дрогобич для повноти розповіді згадав про якусь падали, що валяється біля житла хижака. Втім, інші громадяни поставилися до цієї вести точно так же. Крім Дани, можливо ...

А ось для Анго сталося багато змін, і він відчував це, хоч і не розумів, у чому справа. У батьківській хаті майже все залишалося як і раніше. Всі ті ж вдови готували їжу, носили воду, прибирали, стежили за постільною білизною і одягом - Лана, Ола, Ейра, а часом і Дану як і раніше, робити це вони намагалися за відсутності чоловіків. Все так же проходили дні - в працях і полюванні, все так же гостював він у брата - удвох з батьком або поодинці. І частіше, ніж раніше, міг би він коротати вечори біля свого вогнища, слухаючи розповіді Арго (тепер вони з Чаклуном майже не зустрічалися), та тільки не хотілося цього! Обтяжливо стало в їхній оселі. Чим ближче до вечора, тим тяжче.

Ні, Лашілла, здавалося б, нічим не заважає. Чи не приходить, не сидить з ними довго, не встряє в розмову. З'являється, коли вже в сон йти пора. І відразу - до батька в ліжко. І ніколи до світанку не залишається, повертається до себе, у вдовине житло. Те, що батько в повному праві брати Лашіллу в своє ліжко, Анго знав. Знав і те, що багато цього навіть раді - жінки, у всякому разі. Чоловіки більше бурчали, але теж добродушно: «Нас застеріг, а воно он як обернулося!» Але і в цьому не було засудження: хороша вождю виявилася - ну й добре! .. Так у чому ж справа? У нього не було відповіді, але одне знав Анго безсумнівно: всі більш чужим йому стає найперше його людське житло з появою тут Лашілли. Навіть своя ліжко здається не такою м'якою, не такий зручної. І ніби щось невидиме, але впертий і владне все більше і більше відокремлює його від батька.

Пробував з братом поговорити, але той не зрозумів, здивувався навіть: «Прости, Анго, але якщо кому з нас і ревнувати батька, то це вже мені! Ти ж мою матір, Айю, і не знаєш зовсім! А ми і втратили її зовсім недавно, цієї осені. Може, якби батько нову господиню вогнища взяв, і я б приревнував. А так - ні. Навіть добре, якщо йому це в допомогу! Так що нас з тобою це зовсім не стосується. Перестань ».

І не заперечиш нічого: все так. Але і не так!

Анго розумів: він знає Лашіллу, свою колишню мати, як ніхто інший. І все те, що він відчуває зараз, все його занепокоєння пов'язане з цим, і інші все одно не зрозуміють. Не зрозуміють ще й тому, що йому, по суті, і нічого їм сказати: невиразна, сисних, виснажлива тривога - і більше нічого! А Лашіллу встигли полюбити багато, і це не дивлячись на те, що вона взята від лашіі, що той, кого діти Мамонта найчастіше називають криланами ... Ну а сам він, чи дійсно знає свою колишню мати? Ледве. Всі колишні сумніви - як були, так і залишилися. Зараз видно одне: Лашілла усіма силами прагне дотримуватися всі закони і звичаї дітей Мамонта. Не гірше, ніж сам Анго! Ось і з ним звертається вона рівно - як з чоловіком. Стороннім чоловіком. І ні тіні глузування НЕ прозирає в цьому її зверненні.

Вождь зауважив зміни, що відбуваються з Анго. Спочатку намагався пом'якшити - і сам говорив, і через Дрогобич. Анго погоджувався з усім, але погляд його залишався похмурим, стурбованим. Чи не в обличчя батька дивитися надавав перевагу - в землю, немов розглядав пробивається першу зелень.

Арго зрозумів: цього не змінити! Хіба що після, час згладить ... Або родичі Лашілли знайдуться, і вона піде до них.

(Важко зізнатися навіть собі самому, але при одній цій думці по серцю пробігає неприємний холодок.)

Чаклун теж похмурий. Про те, що трапилося, що не послухав все ж вождь його застережень, він і сам дізнався, без жодних духів. Наступного ж ранку після тієї ночі, коли Лашілла Лану собою підмінила. Тільки й сказав наодинці: «Твої справи, великий вождь!» Арго нічого не відповів. Шкода старого і зрозуміти його можна: коли духи відмовляють у допомозі, самому треба щось вигадати. Серйозне, хитромудре ...

Зрештою, не збирається же він робити безрідну господинею свого вогнища! Зрештою, він не порушив жодного звичаю, не кажучи вже про Закон крові! Лашілла - НЕ сестра і не лашіі; вона - врятоване полонянка лашіі! Погано, звичайно, що вона ще не очищена, але вже тут і сам Чаклун винен! Любовного кореня у нього немає, очистити жінку і то не може, а чи міг він, Арго, чоловік, що не втратив чоловічу силу, утримати себе в ту ніч ?!

Так говорив собі Арго знову і знову. Дуже переконливо! Але було одне в його пам'яті, одне, недавнє, про що знав тільки він, вождь, і більше ніхто. Про що він намагався не думати, не згадувати, але як тільки його думки зверталися до Лашілле, за ними неминуче вставало і це. Як власна тінь при світлі: її можна не помічати якийсь час, але прогнати геть неможливо.

Те ж саме житло, що і зараз, - нове, тільки-тільки побудоване. І жіноча половина не пустує: на своїй лежанці догорає Айя. Щойно пішов Колдун, за травами, хоча і сказав: «Безнадійно!» Сильного лікування він, залишений духами, дати не може, а без нього і трави не приносять користі. Дрогобич в глибокому забутті, для нього надія ще є, якщо тільки чорна Хонка НЕ ??добереться ... За пологом входу - вітер і дощ упереміш зі снігом. Полог коливається, і метушаться язики полум'я, і ??як живі повзають по стінах химерні тіні ...

Очі Айи закриті, гаряча суха рука - в руці чоловіка. Тіні безперервно ковзають по її обличчю, губи ворушаться, силкуються щось сказати ... Або це тільки тіні?

Раптом Лія різко розкрила очі, в них - біль і жах.

- Айя! Айя!

Видно, вона не відразу розуміє, де знаходиться, не відразу впізнає його. Дізнавшись, силкується посміхнутися:

- Мій чоловік...

І раптом - останній спалах: потік гарячих, нескладних слів.

- Стережись! Стережись її! Айя знає, бачила ... Прийде ... Інша ... Дивись, дивись - ЙОГО ТІНЬ !!! Приведе ... Крилани ... Всім вам, всім! Чоловік мій, бережися! Жени ...

Знесилена, відкинулася на травну подушку. Вождя трясло: йому здавалося, що тіні звивалися так, немов передражнювали слова вмираючої, що одна з них раптом нависла на якусь мить над ложем Дрогобич ... Злісна, безжальна ...

Вже звідти, зовсім звідти почувся останній шепіт дружини:

- Айя почекає ...

Коли повернувся Колдун, все було скінчено. Арго сидів на тому ж місці, все так же стискав руку дружини, ще теплу, але вже мертву.

Зміна в житті Лашілли майже не змінила її. Все така ж працьовита, все така ж послужлива, вона стала ще уважніше до Лані, всіляко прагнула догодити їй. Лані було навіть ніяково: «Бідна, - думала вона, - їй здається, що мені від цього гірше, і не може зрозуміти, що найбільшу послугу мені вона вже зробила. Ніхто більше турбувати не буде. Ніхто. Буду жити спокійно. Одна ».

Тільки в одному змінилася Лашілла: чи не опускала більше очей під поглядами чоловіків, дивилася прямо, спокійно. Тепер вже вони, чоловіки, мимоволі опускали погляд: «Хороша, та не для нас!»

Лашілле було радісно: початок покладено! Так, вона знала: не дружина, ніхто! Але це - поки, це тимчасово! Вона не зупиниться, вона піде далі, вона знає, чого хоче! Зрештою, навіть сам Арго заморочені: заборона на заборону! Може, і потрібні вони, ці заборони, - для інших. Але ж не для вождя! І тим більше, не для неї, ні! Головне - як їх обійти; вона давно зрозуміла цю просту істину. Згодом зрозуміє і вождь ... А він нічого, Арго! Непоганий. Хоча, звичайно, до ТОГО, ХТО ХОЛОДНІШЕ ВЕЛИКОГО ЛЬОДУ, йому далеко. Але що говорити про ТОМ? Він убитий, його немає ...

Вийшовши з житла вождя, Лашілла пішла не до себе. За стежці, до краю Вогненного кола. Ось ще незрозуміле: щовечора роблять, і не переступлять її смій, - а навіщо? Чому? Кажуть, Захист від нечисті! І навіщо ця варта? Від кого? Та й не вартують вони, базікають про щось - і все! ..

Лашілла на повні груди вдихала холодний, вологе повітря весни ... Добре! І у неї - все попереду! І якщо вже на те пішло, у вождя - теж! Він сильний, він могутній, він ... може бути, і справді «мудрий» ... Але - нерозумно! І вона, Лашілла, додасть йому розуму! І вони ... а що? Непогано заживуть! Зовсім непогано ...

Вона стояла біля самого краю Вогненного кола і вдивлялася в глуху далечінь, все ще перемовлялися сама з собою капежом і дзюрчанням ... Вона сама не знала, чого чекає тут, коли все відомо, все вирішено ... І все-таки - чекала. Але Круг - НЕ переступала. Жодного разу.

Дні йшли за днями. І тут пройшов лід: з глухим бурчанням розпоров річку одного разу під ранок, і три дні забирала вона на північ залишки своєї зимової кори. Чекали Великого розливу, як там, на батьківщині, і він теж прийшов, Великий розлив, та тільки ... посміялися общинники, і все! І це - ВЕЛИКА ВОДА? І це - Великий Її Розлив ?! Там, на батьківщині, оком не охопиш ці весняні води! А тут ... Ну вийшла трохи з берегів, ну і що ?! Ні, не бачити їм більше цього весняного пишноти!

А тут ще й погода змінилася. Спочатку пішли дощі, якісь похмурі, безрадісні. Потім - начебто і не в строк уже, а повіяло холодом. Справжнім, зимовим. І ось уже знову лягають білі пластівці на звільнену було землю, на першу зелень ... Цей негаданий повернення зими в дні, коли весна вже перевалила на другу половину, дратував і навіть лякав. Люди знали: таке бувало і раніше, таке ненадовго, слідом - і вже зовсім скоро! - Прийде і справжнє тепло. А сніг цей все одно не справжній: ось він прямо на очах йде в землю, вмирає, і навіть зелень не загинула ... Все так! Але знали і інше: спроста в світі не буває нічого! І цей пізній сніг - теж якесь передвістя, як і той, нетанучих, річний, що вигнав їх з рідних місць ... Бути може, настав час і звідси йти? Далі, поки їх не зупинить воля предків?

Замислювався про це і вождь, все частіше замислювався. Розумів: потрібно поговорити з Чаклуном. Але ... чим далі, тим менше бажання відчував він йти в знайому хатину Колдуна, де ще зовсім недавно проводив чи не все вечора. Чому? Відповідь зрозуміла: як би там не було, а він, Арго, вождь дітей Мамонта, виявився слабким! Застереженню послухав, але не виконав. І йому соромно.

В один із днів, на переломі погоди, Колдун підійшов сам і рішуче заговорив:

- Великий вождь! Скоро розпогодиться, скоро засне Небесна Старуха. Пора думати про нашу стежці!

- Духи вже говорили з могутнім Чаклуном? - Поцікавився Арго як ні в чому не бувало.

- Ні. Вибирати стежку нам, людям. Без допомоги.

- І що ж думає про неї могутній чаклун?

- Думає, що настав час поговорити. Бути може, великий вождь дітей Мамонта відвідає Колдуна? Сьогодні, після заходу сонця.

- Нехай буде так!

Розмова була недовгий і сухий. Обидва співрозмовники і тут, на одній шкурі, у одного вогнища, немов соромилися один одного, уникали один на одного дивитися.

Чаклун сказав просто: духи мовчать, а його власну пропозицію - йти! Чим швидше тим краще. І знову - через текучі води.

- Але, могутній чаклун, - засумнівався Арго, - адже після знищення лашіі ця тварюка не давала знати про себе. Жодного разу! Бути може, її вже немає і всі обережності марні?

- Було б так, мої парфуми-помічники повернулися б до мене! Та й шляхи в інші Світи відкрилися б. Нічого цього немає, я як і раніше глухий і сліпий! Ні, великий вождь, не дай себе обдурити: Він занадто хитрий! Він вичікує!

- Але ти сам казав: духи вже поверталися!

- До Анго і заради Анго. Не до мене.

- Бігти! Знову бігти! - З гіркотою вимовив вождь. - Що ж, так і будемо вічно бігати, поки останні діти Мамонта НЕ поляжуть де-небудь ... як ті, родичі Лашілли! Чи не краще залишитися тут і дочекатися цю тварюку, і покінчити з нею нарешті! Якщо вона ще й справді жива!

- Бачу, мудрий Арго не вірить більше своєму Чаклунові! Що ж, вибирати стежку для Рода - справа вождя. Тільки нехай він закличе на допомогу всю свою мудрість! І вислухає ще раз: будь це місце для нас, духи дали б знати, якщо не мені, то тобі, вождь! Останні діти Мамонта і тут полягти можуть ... коли нежить знову візьметься за справу! «Покінчити»! - Колдун вперше посміхнувся, одними губами. - Повір, Арго, якщо тільки ти можеш ще мені вірити ...

Не доказавши, він махнув рукою. Але вождь зрозумів. І відчув злість. Зовсім не ту, що вела його в бій на лашіі. Іншу, давно забуту: злість на того, хто сказав неприємну правду.

( «Що це зі мною? Або настав термін прийти новому вождю?»)

- Нехай так! За весь наш шлях могутній чаклун жодного разу не дав поганого ради. Повинно бути, прав він і в цей раз! Коли ж слід нам встати на стежку?

Чаклун відповів негайно. Мабуть, обдумав заздалегідь.

- Нова стежка - важливіше Великий полювання. Готуватися потрібно. Одноока засне не сьогодні-завтра, тоді й почнемо. Чоловіки від своїх дружин, були піти, - як завжди, на весь термін. Чоловічих будинків у нас тут немає. Доведеться вождю прикинути, як людей розселити. Чоловік може і у себе залишитися, аби жінки не торкався весь цей час ... Ні своєї, ні чужої! ..

Вождь зрозумів натяк. На цей раз він відчув НЕ злобу - досаду.

( «Що ж, він зовсім вже безпорадним мене вважає, якщо не витримав тоді! .." Не витримав "! І сам він, і будь-який інший, в кого є чоловіча сила, вчинив би так само ...»)

- А коли Небесна Стара знову прокинеться, тоді і на стежку встанемо, - продовжував Колдун. - Найкращий час! До того терміну, дивись, і внук у тебе з'явиться! З новонародженим важко доведеться, але Нага витримала. А Туйя міцніше. Чи не розродиться до терміну - день-другий і припізнилися можна, не біда.

Розмова завершена. Сьогодні громадяни дізнаються про рішення вождя. Чоловіки з радістю займуться підготовкою: розмови про нову стежці йдуть вже давно, все зачекалися. Жінки засумують, ну так що ж! Тут ще не їх земля, не їхня нова батьківщина! Її ще належить знайти ...

Пора йти. Але Арго хотілося висловитися про наболіле. Давно хотілося.

- Як бути з Лашіллой? Що думає про це великий Колдун?

Старий здивовано підняв брови:

- Але, великий вождь ... ти вже обіцяв цій жінці знайти її родичів! Ось і будемо шукати. В дорозі.

(... Якщо тільки є вони взагалі, її родичі!)

Чаклун не сказав останнього вголос. Арго і без того нелегко. І про Лашілле він заговорив не випадково.

- Великий вождь! Що зроблено те зроблено! Тоді я лише застеріг. Закон не порушений ...

(Якщо тільки вона дійсно людина, викрадений лашіі ... а не одна з них!)

- І ніхто не знає, до добра або до худу все це. Так, я боявся і боюся біди! Але, можливо, тривога даремна ... Знайдемо її родичів, буде ясніше. До речі, великий вождь ... Чи бачив ти на її тілі Родові знаки?

Пригадуючи, вождь повільно похитав головою. Вночі в темряві звичайно ж не бачив, і руки не відчували рубців ... Втім, це ні про що не говорить: його руки давно загрубелі, а жіночі Родові знаки можуть бути і не дуже помітні ... А тоді, на снігу, при сонце? .. Арго мимоволі посміхнувся: тоді йому було не до родових знаків! Чого простіше - запитати!

- Я запитаю у Лашілли, - це дійсно важливо.

Але Чаклун сказав інше:

- Це було б важливо, якби ми знали тих, хто робить такі наконечники, як той, що Лашілла визнала за свій. Звичаї різні: я пам'ятаю Рід, де дівчатам при Присвяті знаки наносили тільки фарбою і кров'ю. А рубці - лише після перших пологів, та й то майже непомітні.

Помовчали. Саме час вождю покинути житло Колдуна! І все ж він знову не витримав:

- Могутній Колдун і раніше вважає Лашіллу не тієї, за кого вона себе видає? Як і раніше бачить небезпеку ...

Чаклун перебив, перебив:

- Великий вождь! Все, що міг я сказати про Лашілле, - сказав! Не знаю, хто вона; Зараз тобі краще знати це! Для мене - як була прихованою, так прихованої і залишилася.

- Усі бачать: Лашілла хоче стати людиною!

- Усі бачать: Лашілла схожа на людину! Але не будемо. Досить! Знайдеш її рідню, тоді і продовжимо, а зараз - що за розмова?

Вождь помовчав. Потім, дивлячись в одну точку, повільно, слово за словом, вимовив:

- Все, чого вона хотіла, - віддячити мене! Вона нечиста? Бути може! Але її провина в цьому ?! А виходить, я винен перед Родом! .. Як же так ?!

Чаклун відповів не відразу ...

- Великий вождь! Я розповідав тобі про своє минуле, пам'ятаєш? Коли ти вагався: чи є мені місце серед дітей Мамонта? А прийнявши рішення, що не дослухав. Але, можливо, якби дослухав, залишив би мене ТАМ!

Арго посміхнувся:

- На горі всьому Роду! Значить, прав я був тоді, що ні дослухав!

- Ну а зараз дослухати не хочеш?

- Зараз немає. Після!

У тиші ночі тільки тіні грають, змінюють свій вигляд. Міцно спить Арго (або це тільки здається?). Лашілла - поруч.

- Лашілла, ти зрозуміла? Завтра і потім - жодна жінка не приходить до чоловіка, ні один чоловік - до жінки!

- Лашілла зрозуміла.

Зітхання. (До чого люблять вони самі себе морочити!)

- Ти живеш там, де живеш. До мене не приходиш. Потім - підемо разом. Бути може, твоїх родичів знайдемо.

- Добре, великий вождь. Лашілла рада.

Голос не радісний, - що ж поробиш!

- Великий вождь! Сьогодні - останній ніч нам! Так?

- Так. До тих пір, поки не прокинеться Одноока.

- Тоді - Лашілла міцно обіймати вождь! Вождь міцно обіймати Лашілла! Так ...

Уже засинаючи на грудях Лашілли, знесилений, Арго все ж згадав:

- Лашілла ... У тебе є Родові знаки?

(Це ще що таке ?!)

- Лашілла не знати! Не пам'ятати!

- У кожної людини на тілі - Родові знаки. При Присвяті ... Дивись! - Він провів її рукою по своїм родовим рубців. - Відчуваєш? У тебе повинні бути теж: не можна вийти заміж до Посвяти ... Ти пам'ятаєш?

(Що відповідати ?! Думати не думала, вважала - це у них рани, каліцтва ... Як же тепер, якщо знайде «рідню» ?!)

- Ні !!! Лашілла не пам'ятати! Не пам'ятати!!!

(Сльози, сльози, побільше сліз ...)

- Добре ... Заспокойся ... Не важливо, потім ...

(Він заснув. І переряженний поруч спить ...) Лашілла дивилася на тіні, то звиваючого, то розходяться, і їй здавалося: вони про щось говорять, до чогось звуть! .. Пора йти ... Все заснули, навіть переряженний, вона одна не спить ... Пора йти ... чекати не так вже й довго, головне - не показати ...

І тут вона почула поклик.

Лашілла вийшла у вогку безмісячну ніч. Навіть якби Небесна Старуха не спала, її б ніхто не побачив, хіба що світлу тінь, відблиск крізь шматки хмар ... А тепер немає і цього. Безмісячна ніч, беззоряна ніч, тільки вітер і чорні хмари ...

Варта притулилася до загальних вогнищ, вже давним-давно ніхто серйозно не думав про охорону. Чаклунські штучки ...

Варта - Морт і Вуул - базікала про щось своє; можливо, говорили про нову стежці, по якій ось-ось рушать діти Мамонта. Ні той, ні інший не звернув на Лашіллу жодної уваги.

Вона прийшла туди, до краю Вогненного кола, де бувала вже не раз і не два. Де чекала казна чого. І дочекалася нарешті!

Вітер звідти звали не Лашіллу. Лашілла - це лише тут, для тих ... А Він кликав ту, кого знав раніше! І після третього призову, не вагаючись більше, вона перескочила через Захист і кинулася туди, в саму темряву ...

ВІН чекав. Стояв і чекав - Темний, Сильний, Нещадний.

- Навіщо прийшла? Є ім'я, є самець, є інші. Навіщо прийшла?

- Лашілла ...

- Лашілла - ТАМ! ТУТ, зі мною, - Лашілли НІ! Забула? НАВІЩО ПРИЙШЛА ?!

- Я ти...

Вона не могла говорити. Впала на коліна і стала лизати ЙОГО ноги. Пальці з кривими, загнутими нігтями. Жадібно вдихаючи ЗАПАХ! Прілого листя, труп і щось кисле ...

Різкий удар відкинув її прямо до коріння сосни. Лашілла запхикала ...

- МОВЧИ!

ВІН наближався, повільно, крок за кроком, і вона знала, що тепер буде, і хотіла цього швидше, швидше ...

Удари сипалися - точні, розраховані! - один за іншим. І все її тіло захоплювалося, насолоджувалися ними! .. Але невже ЦЕ ВСЕ ?!

- ТВАРЬ! ДЕРЬМО! Жабій послід! ТИ ВІДМОВИЛАСЯ ВІД МЕНЕ ЗАРАДИ ...

- Ні! НЕ-Е-Е-ЕТ !!!

Тіло здригалася від ударів. Слухняне тіло, насолоджується ударами, що вітає їх ...

- Могутній! Сильний !! ВЕЛИКИЙ !!! О-О-О-О-О ...

- ДОБРЕ! - Над нею нависла чорна тінь, та сама ... - ДОБРЕ! З НИМИ!

Вона готова була рвати все, що напнули на її тіло! Рвати ...

- НІ! ПРИГОДИТСЯ, знімаючи!

Вона не може дочекатися ... КОЛИ ?!

Нарешті! Те, що в неї входить ... це не описати! .. Крижинка! Гігантська бурулька, розриває і сковує все всередині! ..

Вона билася, вила прямо в жорстку долоню, що пахне трупом і закисший брудом, і знову билася і вила ...

... Все скінчилося, і вона, Лашілла (Лашілла ?! Що таке - Лашілла ?!), вбирала в себе ЙОГО веління.

- Жертва. Ти зрозуміла, що таке - ТВОЯ ЖЕРТВА ?!

- Так! ДА !! Сильний, прости мене! Великий, прости мене !!

- Добре. ТИ ГОТОВА?

- Так Так! КОЛИ ?!

- Не зараз, немає. Ти будеш жити серед них і чекати!

- Довго?

- Ні. Скоро. І я буду чекати тебе тут. Кожну ніч.

Від захвату вона не могла говорити. Лизала, вдихала ЙОГО запах ... здається, і ОН втомився.

- Ти пам'ятаєш ВСЕ?

- Так, Сильний! Так, Великий !!

- Тоді ...

І тут вона згадала про Родових знаках. Плутано розповіла. У відповідь - холодна посмішка.

- Я дам тобі Свої Знаки! Коли прийде Термін Жертви. А зараз - йди назад. І чекай.

Анго не спить. Яку ніч очей стулити не може, тільки прикидається ... Говорити ні з ким: ніхто не зрозуміє, не почує. А йому страшно. І чим далі, тим страшніше!

Вона пішла, і не повернеться сьогодні, і завтра теж не прийде, і ще довго ... Завтра до них сюди прийде Дрогобич. Вони будуть багато говорити, і, можливо, Дрогобич його зрозуміє і дасть пораду ... Більше нема до кого! Батькові не скажеш, а до Чаклунові ... Від однієї цієї думки - тяжкість в голові, і кола перед очима, і хочеться самому в шкуру заритися, щоб нічого не бачити і не знати, і не говорити ні з ким ні про що .. . Але де вона?! Анго прислухається - а його слуху і кращий мисливець позаздрить! - І ось кроки! .. Якісь не такі, не звичайні. Анго давно знав, по слуху, що не відразу йде вона у вдовине житло, спочатку кудись на околицю стійбища і потім тільки повертається. Так і сьогодні, - тільки щось довго була вона там, у Вогненного кола! І хода її була ... так-так, явно інший, зовсім інший, зовсім не такий, як в усі минулі ночі.

У цю ніч - останню перед Стриманістю - дружини надовго залишалися в чоловікових обіймах. Завтра - розлука: поруч, та не разом! Ще добре, що поруч, не так, як там, на батьківщині: чоловіки невідомо де ...

Лана сама поклала замучену, щасливу Лашіллу. Ола і Ейра вже спали, Ола посапувала ...

- Ну що? Рада? Бачу, що рада!

- Так! Да !! Лашілла дякувати Лана! Дякувати !!

(Шкода, що вона - чужачка, гірше того, безрідна! Гарна була б дружина вождю! Схоже з усього, і сам вождь був би радий ...)

Дрогобич, спустошений, щасливий, вже в який раз - не вухом, всім лицем! - Зарився в живіт своєї дружини, з захопленням прислухаючись до поштовхів ... Скоро, зовсім скоро! .. Туйя, посміхаючись про себе, гладить і гладить розпущене по плечах жорсткі пряме волосся свого чоловіка.

- Туйя! - Піднімає він своє обличчя назустріч її руці. - Туйя! Не піду я до батька, поруч з тобою залишуся! Чи не спати, так хоч дивитися на тебе ...

Вона ніжно притискається лицем до його особі:

- Ні, Дрогобич, немає! Не можна, щоб над тобою сміялися! Та й все одно - скоро! Відчуваєш, як б'ється ?! Назовні проситься, до батька ...

Дрогобич знову притискається щокою до живота дружини. Але зараз там тихо. Вгамувався.

Туйя сміється:

- Спи, мій хороший! І не думай ні про що погане: ми нарізно ненадовго! Повернешся не тільки до господині вогнища, син тебе чекатиме! ..

Дрогобич витягується на весь зріст, дружина - під правим боком, її голова на його плечі, милий, домашній запах її волосся ... І справді хочеться спати.

- Туйя! Не йди сьогодні на свою половину, добре? Залишся зі мною!

Він відчуває плечем приголосний кивок і повільно спливає в сон.

Глава 25 тигролев | Глава 27 ЖЕРТВА