Головна

Глава 11 ПЕРШИЙ УДАР | Глава 12 ПІСЛЯОБІДНЯ НІЧ | Глава 14 ВИГНАННЯ | Глава 15 У чаклунів | Глава 16 ПОЧАТОК ШЛЯХУ | Глава 17 НАПАД | Глава 18 нежить | Глава 20 зрадників | Глава 21 ЛАШІІ | Глава 22 НОВИЙ БРАТ |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати

Глава 25 тигролев

Тут, на чужині, зима трималася ще наполегливіше, ніж в їх рідних краях. Здавалося, ось-ось почнеться: вранці обволікає теплий туман, такий, що і в двох кроках людини не розглянути, вдень крапель ... а вночі знову мороз, та й який! Одноока розпливеться, навколо - якісь кола. І вона землю вивідати не може, і її з землі майже не видно.

Але всьому приходить кінець, навіть довгої зими. Звільнилися від давнього снігового гніту важкі лапи ялин. Чорніючий сніг у їх коренів просів і потік струмками. Їх зупиняли нічні заморозки, але ненадовго. Дуже скоро чи не головними звуками нічного лісу став говір весняних вод: крапель і дзюрчання, струмки перемовлялися між собою, гілки говорили з корінням - і під цей постійний, то стихають, то посилюється гомін було особливо добре засипати. Весна дихала на повні груди, весна говорила ... Зима пройшла, минув ще один рік.

Взимку людське життя не стоїть на місці, але навіть люди навесні немов прокидаються від якогось сну, немов отримують нове життя, вступають на новий Коло Буття.

Так було і на зимовище дітей Мамонта. Дивлячись на звільнену землю, на талі води, молодь все частіше говорила про стежці. Не залишаться ж вони тут, - духи сказали б, будь це місце призначене вигнанцям як їх нова батьківщина. Раз не сказали, значить, скоро в дорогу! Між собою говорили; що думають про це Колдун і вождь, не знав ніхто. Навіть сини вождя.

Туйя під ці розмови важко зітхала, погладжуючи додали живіт. З грудним - на стежку! Як Наге. А то ще, чого доброго, народжувати по дорозі доведеться, якщо духи скажуть: «Ідіть!» - Раніше, ніж це трапиться ... Але навіть такі думки майже не затьмарювали її величезну радість. Якщо предки без затримки посилають сина (вона знала, що син!), В перший же термін після того, як жінка стає господинею вогнища, - значить, вогнище цей угодний предкам обох Пологів! Значить, тут чи, в дорозі чи все повинно бути добре!

Тепер вони часто бували разом: Анго, Дрогобич і Туйя. І ще Вуул. Об'єднували трапези, гостювали - то у Арго, то у Дрогобич. Вуул ще не розпалив своє вогнище (і коли це трапиться, важко сказати: сусідів-то немає, та й батьківщини немає, не брати ж в дружини порожню Лану ... або, чого доброго, стару ейру!), А при батьківському вогнищі гостей приймає батько.

У цей вечір вони вчотирьох вечеряли у вогнища Дрогобич. Батька не було - пішов до Чаклунові. Останні дні він став бувати у Колдуна все частіше і частіше, але навіщо, чому - мовчав. Його звали, але не чекали: зазвичай Арго в таких випадках вечірню трапезу ділив з безіменним і повертався прямо до себе. Пізно.

Вечеря закінчено, і, зручно вмостившись на шкурах на чоловічій половині, мисливці говорили про свої справи. А Туйя шила. Дрогобич знав що: мішок для того, щоб носити його сина!

Цього разу розмова йшла про тигролева. Рідкісний звір! Найпідступніший, найнебезпечніший! Скільки одиноких мисливців, які не повернулися в стійбище, закінчили своє земне стежку в його страшних пазурах! З тим, хто чимось образить Ууммі, Господиню лісу, або навіть ненавмисно викличе її гнів, таке станеться обов'язково: її чоловік погано ходить на своїх коротких кривих ніжках, ними він охоплює боки тигролева. Ууммі, висока, в полсосни зростанням, чоловіка покличе, з тигролева собі на плече пересадить, а звіра пошле кривдника покарати. Скаже: «Іди! Повертайся скоріше, так з видобутком! А не те мій Хихан чекати не любить; сердитий - у-у-у-у! Тебе з'їсть і мене з'їсть! »Тільки бреше вона. Лякає. Її Хихан хоч і катається на тигролева, а зовсім сердитий; вона сердита - не він. І м'яса не любить зовсім, тільки ягоди, гриби. І поспати любить. А дружину свою не боїться зовсім, дарма що маленький, кривоногий, криворукий, тільки голова велика. З ним подружитися добре, та тільки забуває він - вже дуже спати любить ...

Розповіді з тих, що можуть слухати все: і жінки, і діти. Є й інші: їх можна вести тільки серед мисливців в чоловічих будинках. І такі є оповідання, що, почувши один-єдиний раз, при Присвяті, чоловік пам'ятає його все життя, але повторити не сміє. Нікому і ніколи. Навіть натяком.

Тигролева вбити важко. Але можна. Якщо вб'єш - Хихан на Господиню розсердиться, лаяти буде, бити буде: «Ти навіщо мого звіра на смерть послала?» А до мисливця - нічого, розуміє: той не винен! І Господиня лісу такого мисливця сама зауважаєт, навіть побоюватися буде. Завжди пошле йому видобуток! Ось такий-то мисливець, у кого на шиї кігті тигролева, може потім і вождем стати! ..

- Анго! - Запитав Вуул. - Ти тигролева в цих краях не зустрічав? Я за всю зиму - жодного разу. Правда, рик чув одного разу. І слід бачив. Тільки старий.

- Зустрічав. Один ... два ... Ні, не пам'ятаю!

Попрощавшись з усіма, Вуул пішов першим. Брати якийсь час сиділи мовчки, дивлячись у вогонь, поправляючи вугілля, підгодовуючи полум'я.

- Дрогобич, а ти тигролева зустрічав?

- Тільки сліди. І рик ... Пам'ятаєш?

Ще б не пам'ятати! Анго відповів не словами, своєю милою посмішкою.

- А там, у нас, - продовжував Дрогобич, - він теж рідкісний. Всього один раз тільки і бачив його. Мертвого.

Брати вийшли в мокру весняну ніч. Було пізно: у загального багаття вже грілася перший варта. Хоча лашіі знищені, про нежиті - ні слуху ні духу (в глибині душі все сподівалися, що з нею вдалося нарешті розправитися), сусідів - нікого: ні ворогів, ні друзів, - вождь розпорядився варту продовжувати.

- Дрогобич, - несподівано сказав Анго, - я знаю, де тигролев! недалеко; один, два ... три дні повернутися можна! Ти вб'єш тигролев, ти будеш вождь дітей Мамонта! Потім, після батька!

Тьохнуло серце. Звичайно, справа не в тому, буде чи не буде він вождем дітей Мамонта, - це ж не обов'язково! Той же Мал ... Але вбити тигролева в будь-якому випадку почесно. Принести сюди його голову і шкуру і все життя носити на грудях його кігті ...

- Три дні, кажеш? Скажи сьогодні батькові: на полювання підемо! А я скажу Туйе, прямо зараз. Післязавтра виступимо! Тільки про це нікому ні слова! На полювання - і все! І ось що, Анго! Про те, що вбив тигролева вождем може стати, - це так тільки говориться. Може, нехай не зобов'язаний! Он батько наш кігтів тигролева не носить, а вождь дітей Мамонта вже стільки років, що і не згадаєш! Був у нас один, який убив тигролева ...

- Той, що Закон крові порушив? Через кого ви сюди прийшли? Я чув про це, але ніхто не хоче говорити все! Розкажеш?

Але Дрогобич замовк. Йому здалося, що вітряна ніч не навесні задихала, загрозою! Немов хтось (ворог чи друг?) Наклав на його губи холодну долоню: «Мовчи!»

- Потім. Чи не вночі.

- Ось і інші так кажуть, - зітхнув Анго, - і Гор, і Вуул, і навіть батько. «Потім»! А це «потім» все не приходить, все потім так потім ... Але ж я - син Мамонта! Біда Рода - моя біда!

- Ти Колдуна запитай! - Посміхнувся Дрогобич. - Ми не приховуємо, просто про дещо краще мовчати, щоб нової біди не накликати. Чаклун знає, коли говорити, коли - ні.

- Ні, - похитав головою Анго. - Ні не піду! Боюся я його!

Лашілла давно прижилася серед дітей Мамонта. Її вже вважали майже своєї, особливо жінки. Чоловіки ж, від малого до великого, волею чи неволею кидали на скромну, працьовиту чужачка такі погляди, значення яких неможливо не зрозуміти. Але більш дієвих кроків не робив ніхто: вождь передав застереження Колдуна, звучить занадто переконливо, щоб їм можна було знехтувати.

- Бач, самці! - Бурчала Ола. - Зайці ополоумевшіе! Мало їм своїх! Мене б покликав, якщо мало! Ні того поняття, що її за всі роки нелюдь лісова вкрай замотала, що вона вас, самців, і бачити не може! Чоловіки хоч і наші, та не краше лашіі!

А Лашілла, опустивши очі, ні на кого не дивлячись, віддалялася з бурдюками до струмка по воду. Вода давно була предметом постійних чвар між Ейрой і Олой: чия черга нести? Зазвичай колотнеча закінчувалася тим, що бурдюки непомітно брала мовчазна Лана. Бувало, вже і свіжа вода на місці, а баби все сперечаються, все лаються! З появою Лашілли ці суперечки припинилися: зрозумівши, в чому справа, вона відразу взялася за бурдюки і з тих пір носила воду тільки сама.

Видно по всьому: Лашілла усіма силами прагнула зрозуміти життя людської громади, увійти в неї, стати корисною. Не всяке справа давалося їй, хоча і намагалася. Спробували вчити шити одяг, та тільки рукою махнули. Зате важка робота - будь ласка, Лашілла першої намагається: корм чи для вогнища в лісі наламати, нову слегу замість старої, невдало обраної принести, змінити чи лежанку на свіжу, - Лашілла все зробити готова, якщо втовкмачили як слід! І шкури шкребти вона навчилася. А ось вогню все ще побоюється: сама осторонь тримається і годувати не вирішується.

Людська мова їй теж важко дається. Розпитувати любить - про все. Особливо Лану. А сама говорить погано, плутається часто ... Не те що її дочка: та на мова побойчее виявилася.

(Багато жінок так і вважали Анго дочкою Лашілли, яка тільки чоловічий одяг за наказом Колдуна наділу та з чоловіками приятелює не по-жіночому, а як «свій». Переродження? «Не зрозуміти мені цього! Чаклунські штучки ...» - могли б повторити вслід за Туйей і Ола, і Ейра, і, мабуть, навіть Лана. Але, звичайно, про це мовчали: в чаклунські справи краще ніс не пхати!)

Лашілла дійсно любила розпитувати саме небагатослівну Лану. Її короткі, точні відповіді легше зрозуміти, коли вона могла відповісти. Найбільше Лашіллу цікавили відносини між чоловіками і жінками ... І багато чого в них було дуже важко розтлумачити звикла до зовсім інших звичкам.

Довгими зимовими вечорами сидять вдови у вогнища, щось шиють. І Лашілла поруч. Шити не може, але без діла не залишається: шкуру скоблить або фарбу розтирає. Ола напівголосно заводить тужливу пісню, найчастіше згадує чоловіка: «Любила, та на нього Хонка наслали! І не дізналися - хто? А дочки в чужих громадах, з чоловіками. А синів і не було зовсім ».

Пісня закінчується. Мовчання. І обережний голос Лашілли:

- Ола чоловік є, немає? Бив?

- Немає в мене чоловіка! Пішов по крижаній стежці мій хоробрий, мій любий, давно пішов ...

(Ну! Тепер і не зупиниш! І скільки порожніх слів! ..)

Потік вичерпався. І Лашілла знову питає, вже у Лани:

- Лана чоловік є, немає?

- Ні.

- Чоловік є багато, чоловік немає Лана Ода Ейра. Лашілла не знає.

І знову Ола вибухає потоком слів, з якого вдається навіть дещо вихопити. І приховати на майбутнє.

- Чоловік один, жінка один, вогнище один, діти, - так?

- Так.

- Вождь один, мій дочка один, вогнище один - чоловік, дружина, - так?

- Ні.

Лана намагається пояснити, що Анго тепер оновлений син вождя, але заплутується сама, безнадійно махає рукою і сміється. Сміх її можна рідко почути, а він гарний: невеликий, переливчастий ...

(Так! Це краще залишити. У цьому вони і самі нічого не розуміють!)

- Лашілла знає: є чоловік один, вогнище один, є жінка один, вогнище один. Чому немає чоловік, дружина?

Зітхнувши, Лана вже вкотре приймається за майже безнадійні пояснення. На допомогу приходить Ола. Час від часу і Ейра говорить щось зовсім незрозуміле ... Пора замовкнути і в ліжку, наодинці з собою обдумати те, що вдалося вихопити і приховати.

Лашілла швидко усвідомила: ці люди наклали на своє життя безліч заборон. Суцільні заборони, особливо в тому, що стосується самого простого і найнеобхіднішого. Розбиратися в цих заборонах марно: все одно нічого не зрозуміти! І не потрібно: люди хитрі. Вони не тільки заборони наклали, але і обходити їх навчилися! Ось це-то і є найголовніше!

Про це Лашілла воліла говорити тільки з Ланою. І тільки наодинці.

Одного разу, вже ближче під кінець зими, Лашілла поранила ліву руку: вогнем обпекла. Боляче! А тут - за водою йти! Лана сказала:

- Сама піду! Тепер моя черга.

- Ні! Ні! Лашілла немає тут! Лашілла може! Після суперечок вирішили: підуть разом. Один бурдюк понесе Лана, інший - Лашілла.

По дорозі Лашілла продовжувала свої розпитування.

- Великий вождь дружина немає. Так?

- Так. Померла.

- Лашілла бачити: Лана ходити великий вождь - так?

- Так.

(А що ще скажеш? Що про таке не прийнято говорити? Чи не зрозуміє.)

- Великий вождь, Лана - чоловік, дружина, - так?

- Ні. Не так. Чоловік і дружина живуть разом. У них діти. У мене дітей не було. І не буде. Такі не годяться в дружини. Але вождь втратив дружину. Чоловік не може один. Я приходжу до вождю для цього. І все.

Лашілла відчула, що тепер краще помовчати. У струмка говорила про щось зовсім інше. Постаралася так спаплюжити мова, щоб було смішніше. (Вона вже досить добре розуміла, як потрібно говорити, хоча і не всі, звичайно.) Тільки на зворотному шляху, коли зупинилися відпочити, повернулася до попередньої теми.

- Великий вождь міг взяти будь-який жінка, так?

- Ні, не так. З тих, хто тут живе, він може спати тільки з небагатьма. Може з Олой, з Ейрой. Ще з деякими. Я краще. Молодше.

(Нічого собі! Як же таке може бути? Вони зовсім себе заморочили!)

- Якщо великий вождь інший взяти - що тоді?

- Погано. Всім буде погано. Йому - гірше всіх.

(Як Малу.)

Лашілла довго вагалася, перш ніж поставити найважливіший для себе питання.

- Великий вождь врятував Лашілла від їжа. Великий вождь взяти Лашілла. Лашілла дякувати великий вождь хотіти не знає. Великий вождь може взяти Лашілла? Заборона є ні?

Лана уважно глянула Лашілле в обличчя, потім відповіла:

- Ні. Заборони немає. Але це вирішує великий вождь.

Лашілла сумно зітхнула:

- Лашілла хотіти дуже дякувати великий вождь! Дуже! Лана сказати може? Лашілла хороший, для великий вождь Лашілла хороший!

Лана посміхнулася наївності цієї нещасної:

- Добре, я скажу вождю.

(Справді, а чому б і ні?)

- Коли повернетеся?

Вождь, не приховуючи, милувався синами. Майже однакові на зріст, ладні, підтягнуті, і одяг, і зброя - все підігнано як треба! Кістяні нашивки блищать під весняними променями. Одяг - це вже Туйя постаралася для обох, а зі зброєю вони вдвох вчора провозилися. Вождь потайки спостерігав за Анго і був радий: все виходить! Наконечники, правда, ще незграбні, але прилаштовує до древка як справжній мисливець!

- На четвертий день, батько!

(Дрогобич вирішив, що до терміну, названому Анго, потрібно додати хоча б день. На випадок.)

- Все взяли? А обереги?

- Все взяли!

(Ні! Після тієї ночі він без оберега - ні кроку! Нежить не відображається? Її і тоді не було чутно і тоді все думали, що найстрашніше вже позаду! Сухий торішній часник, та ще заговорений Чаклуном, не тільки пліток з ремінцями їх мисливських оберегів, прикручений до списів. Дрогобич та про запас подбав. На випадок.)

Їх проводжали не тільки батько і Туйя. Півколом трохи віддалік зібралися дітлахи. Жінки, покинувши житла, начебто займалися своїми справами, але теж поглядали на мисливців. Пройшли, забулися часи (чи давно було? І року не минуло!), Коли такі відлучки здавалися буденною справою ... Колись відродиться нормальне життя - з сусідами і весіллями, з Великими охотами і довгими походами за здобиччю? Або по кремінь ... А тепер ось двоє чоловіків йдуть на полювання, - що такого? А їх проводжають, немов на подвиг!

Туйя молодець. Чи не затримала, зайвого не говорила. Усміхнулася, торкнулася щокою щоки і шепнула на вухо:

- Повертайтеся скоріше!

Дрогобич і Анго рушили вгору по вже підсохлої стежці. Що йдуть не вибачаються, руками не махають, - погана прикмета! Але біля повороту Анго все ж озирнувся і помітив: Лашілла біля входу у вдовине житло з-під руки дивиться їм услід.

Вождь теж помітив Лашіллу. Відразу ж, як тільки вона вийшла і стала біля входу. Останнім часом він проти своєї волі помічав Лашіллу негайно, як тільки вона опинялася в поле зору. Хоча і не подавав виду.

Лана розповіла про свою розмову з Лашіллой в ту ж ніч. Арго дав зрозуміти, що йому це неприємно.

- Нехай не базікає зайвого! Нехай людиною стає! Ми не лашіі! «Дякувати» - треба ж! - Бурчав він упівголоса, не гірше, ніж Ейра. А у самого перед очима стояла Лашілла. Босоніж, на снігу. Під сонцем. Краї хутряного плаща розійшлися - і ось воно, пружне, налите бажанням тіло, що не боїться морозу, тому ще сильніше збуджує. Простягни руку, доторкнися ... Зараз, в спогадах, навіть запах лашіі не викликав нудоти.

Але ж все це - є! За всіма їхніми законами, за всіма звичаями! Замість Лани, яку він, старий, явно в тягар ... Не в тягар навіть, гірше: якою все одно! А той - не все одно, немає! Таке нутром чуєш! Здалеку! І закрадалися сумніви: а чи правий Колдун в своїх застереженнях? Адже з усією нечистю вона була проти своєї волі. І зараз хоче тільки віддячити. І Закон крові від цього не буде порушений: вона не лашіі ...

Ні, вождь не давав собі волі, - для цього він був надто навчений. Намагався бачити Лашіллу якомога рідше. Вона, що притягає, збудлива, дихаюча бажанням, заважала спокійно жити, обмірковувати справи громади ... і свої справи. Схоже, Лашілла здогадалася (а можливо, підказала Лана): після тієї ночі вона сама намагалася зустрічатися з вождем якомога рідше, сама всіляко уникала навіть випадкових зустрічей. Та тільки як їх уникнеш, в одній-то громаді?

Одного разу, коли зима була вже зовсім під кінець, Арго повертався з лісу - капкани перевіряв. Повертався задоволений удачею: два песця-красеня, та які! Відмінні шапки для синів вийдуть: Дрогобич - Туйя змайструє з батьківського подарунка, а для Анго ...

Неподалік почувся тріск гілок і неголосний спів. Для себе.

Люди співають не тільки священні, церемоніальні пісні. За роботою, у вогнища, в дорозі часто співають просто так. Від повноти душі, від радості. Або, навпаки, від смутку і горя. Щоб підбадьорити себе і інших. Про мисливської удачі, про Великий воді ... І про найпотаємніше співають, особливо жінки.

Того разу увагу Арго привернуло те, що він не раптом дізнався голос: грудної, надривний і якийсь крихкий. А коли обережно наблизився, здивувався ще більше: спиною до нього, не бачачи вождя, збирала хмиз Лашілла. І співала. Тихенько, напівголосно, думаючи, що вона одна, що ніхто її не бачить і не чує.

Арго, могутній, безстрашний Арго,

Врятувати Лашілла!

Лашілла хотіти тебе, могутній, безстрашний Арго,

Лашілла хотіти тебе!

Лашілла смерть без твоя постіль, відважний Арго,

Лашілла смерть ...

Він хотів тихенько піти, так, видно, невдало: жінка обернулася, скрикнула ... Хворост посипався на сніг, а вона закрила обома руками обличчя, яке спалахнуло від сорому і жаху:

- Великий вождь пробачити Лашілла! Великий вождь вбивати Лашілла! Лашілла не хотіти! Лашілла не знати! Лашілла піти! ..

Арго пішов, не сказавши ні слова. Просто не знав, що сказати!

Чаклун, мабуть, здогадувався про муки вождя. У всякому разі, коли Арго розповів про свою біду, не здивувався, лише насупився, насупився навіть. Пробурчав: «Чим можу - допоможу ... якщо зможу! Але любовного кореня у мене немає! »Поїв якимись травами. Тільки не допомагало. Заговорював про Айе. Вождь з радістю говорив про свою дружину, яка залишила його так несподівано. Він і не забував про свою лебідоньки. Згадував ночами, згадував за роботою, згадував на самотньою стежці, коли нікого поруч ... Але це було зовсім інше. Пам'ять про Айе ніяк не могла прогнати думки про Лашілле. Бажання, зростаюче з кожним днем. Вони якимось незбагненним чином угнездились в ньому - ці дві жінки, між якими не було нічого спільного.

І ще одне відчував вождь. Бути може, він давно б знехтував застереженням Колдуна, якби в його будинку не було Анго. Чому це так, він не знав, але відчував: при Анго - сплячому чи, спати - вона не зможе лягти разом з Лашіллой! Це самому вождю здавалося тим більше дивним, що парафіям Лани присутність Анго нітрохи не заважало.

Цей яскравий весняний день, коли синок вождя і ця ... переряженний ... зникли за поворотом, щоб не повернутися ні сьогодні, ні завтра, був для Лашілли найочікуванішим днем ??з тих пір, як тільки вона здогадалася, нутром відчула: поки переряженний на місці, в ліжко до вождя краще і не намагатися! Чому - невідомо, але тільки це так, і все тут! Лашілла вже змирилася з думкою про те, що доведеться чекати тепла і трави, а там вже знайти випадок. (В снігу або бруду ці чистюлі, бачте, не можуть! На всі заборони! На все «закон»!) І ось - така удача! Ні, зараз упускати своє вона не збиралася! Жодної ночі! Потрібно тільки все обдумати ... Цілий день вона була сумною, зітхала, потайки втирала сльози.

- Та що це таке з тобою діється ?! - Хвилювалася Ола. - Втомилася? Ще б пак, ти, почитай, одна по господарству колоти, а ми, старі дурепи ...

І пішло, і пішло!

Лашілла тільки сумно посміхалася:

- Лашілла немає втомитися! Лашілла немає хворіти! Добре!

Ола картала ейру, Ейра бурчала на Олу, а Лана мовчала. Зловила погляд Лашілли і посміхнулася. Чуть-чуть, одними губами. Зрозуміла!

Ола все ж переконала ейру за водою сходити. Разом вирушили, щоб нікому не образливо. З чотирма бурдюками. А Лашілла, як тільки залишилися удвох, так і кинулася до Лані:

- Лана! Рятуй! Лашілла смерть! Лашілла більше не могти! Один! Один! Один тільки! - Вона трясла вказівним пальцем. - Один сьогодні! Потім ти знову! Лашілла розуміти: Лана вождь потрібен! ..

Та сумно посміхнулася:

- Лашілла! Та якби ти мене замінила, я була б тільки рада! Але ж ти знаєш ...

Немов нічого не чуючи, нічого не розуміючи, Лашілла все повторювала і повторювала:

- Лашілла смерть без вождь! Смерть! Лана стривожилася:

- Лашілла! Я і рада допомогти, так як? Казала вже. Ще можу. Тільки боюся, то ж буде.

- Чи не говорити, немає! - І, немов схаменувшись, стривожено: - Але заборона Лашілла великий вождь є, немає ?!

- Я вже говорила: заборони немає! Аби великий вождь захотів.

- Тоді ...

До вечора Арго відчув себе зовсім втомленим. До Втоми додалося безпричинне роздратування, але ж все, здавалося б, добре: зиму пережили, Ворог здолати не зміг. Підсохне земля, зазеленіє, і ... знову в путь? Так, очевидно, знову в путь! Ось тільки - куди? Духи мовчать, мовчать наполегливо. І про це знають тільки двоє: Колдун і він ...

Пішли сини. Ненадовго, скоро повернуться - і все ж самотньо. Так, старість - це втома і самотність. І якщо вже підступило таке, пора синам Мамонта про нового вождя подумати! Ось доведе їх до місця, до нової батьківщини ... Тільки де вона, ця родина? Хто скаже, що ось, дійшли?

Вогонь у вогнищі ледве жеврів, майже нічого не висвітлював. Арго вже давно лежав на своєму ліжку, то куняти, то знову повертався до невеселим думкам. Чекав Лану. Вона і вогонь погодує, а заразом вже і його самого ... Нехай так! Сьогодні він її чекав. І хотів. Не стільки жінку, жива істота поруч хотів відчути! Хоч кого - хоч Олу, хоч ейру, хоч ...

Як невчасно полетіла ти, лебедушка! Поки ти була поруч, ніхто інший і не потрібен був, наймолодша, найкрасивіша тебе не замінила б! І тепер не замінить ...

Ось вона - доля вождя! Овдовів - без допомоги не залишать, без жінки не залишиться. Як же! «Чоловік не повинен бути один», - Морт прав. Вождь тим більше: його добробут і благополуччя Рода нерозривні ... Та тільки не кожну взяти можна, - в ім'я того ж благополуччя вибирати доводиться! Добре, коли сусіди є, громад багато, - а тут? Тиха Лана, мовчун Лана прийде сюди і буде намагатися як може ... А може - погано! А єдина з тих, хто поблизу, при одній думці про яку ... і можна б, так не можна! Небезпечно! Для всього Рода небезпечно! Ось і...

Відкрився полог, в темряву ковзнула знайома жіноча фігура. Лана. Нарешті!

- Великий вождь стомився? Спить? Лані піти?

Ривком піднявся, сів на край лежанки:

- Залишся. Я не спав. Думав.

- Вогнище...

- Покорми. І давай поїмо самі! Сини пішли. Осередок розгорівся. Лана подала в'ялене м'ясо, сухі ягоди, свіжу воду. Хотіла обсмажити на рожні два шматка оленини, але вождь зупинив:

- Не потрібно. Вистачить і цього.

Арго їв мало. Лана, сама самотня, розуміла і шкодувала цього сильного людини, від якого залежала вся життя їхньої громади. Шкодувала, але що могла вона дати йому, чим допомогти? Того, що могла, йому мало, а на більше ... Безплідним було не тільки її черево - спустошена душа, і тіло давно до всього байдуже! Але сьогодні...

Закінчивши вечерю і прибравши залишки їжі, Лана, як завжди, допомогла вождю роздягнутися і лягти. Уже приготувалася сама - і раптом в останній момент:

- Нехай великий вождь простить! Лана зараз повернеться!

Полог відкинувся знову (швидко ж!) - І жінка ковзнула під м'яку оленячу шкуру.

(Переривисте дихання, гаряче тіло ... зовсім інше! Це не Лана!)

Задиханий шепіт, збуджуючи, лоскотав вухо:

- Великий вождь ... простить не може Лашілла не може Лашілла хороший, дуже хороший ...

(Колдун! Великі духи! ..)

Слів не було, і Арго відповів не словами ... Йому здалося, такого він ще не відчував! Ніколи! Навіть ...

Ранок, таке ж сліпуче, як напередодні, відбивалося в широких калюжах синявою і брижами білих хмар. Мисливці, допомагаючи собі списами, стали спускатися по досить крутому схилу яру, слизькому від талих вод. На дні шумів справжній потік.

- Тут? - Запитав Дрогобич. - Ти впевнений?

(Якось не в'язалося таке місце з лігвом тигролева!)

- Повинно бути тут. Мій брат сам бачив слід. Свіжий.

(Що так, то так. Сліди. І жмутки вовни на кущах. І послід. Все - ранкове.)

Дно яру виявилося кам'янистим. По ньому шумів весняний струмок. У потоці і по краях його траплялися гілки і цілі корчі. І ще - кістки! Такі, що один їх вигляд говорив багато про що ... Дрогобич мимоволі озирнувся назад, потім вгору - на ліву і праву стінки яру ... Сліди ведуть туди, вглиб, але тигролев - звір підступний. Якщо почує переслідувачів, цілком може і за їх спиною виявитися, поки вони зі слідом розбираються. І несподівано напасти, перш ніж мисливці встигнуть зрозуміти, що до чого.

- Нора є, - тихо-тихо, одними губами прошепотів Анго. - Велика. Далі. Він там!

Чим далі заходили вони в глиб яру, тим похмурі ставало, і мимоволі завмирало серце. Чи не від страху - від передчуття швидкої зустрічі. Тепер мисливці рухалися дуже обережно, мовчки, беззвучно. Не забували оглядатися: поки один дивиться вперед, другий обмацує очима краю, озирається, прислухається.

Тепер говір потоку, здавалося, ніс в собі загрозу ... Дрогобич відчув, що його права ступня починає мокнути. Повинно бути, напоровся на щось - і в мокасини діра ...

Анго торкнувся руки Дрогобич, вказуючи вперед. Але він уже помітив і сам. Чи не нора навіть - ціла печера, на зразок тих, що на схилах їх рідного балки, де літуни гніздилися ... Тільки ця - більше! Тепер потрібно бути готовим, тепер в будь-яку мить, раптово ...

Дрогобич перехопив спис зручніше. Весь в напрузі, він уважно вивчав все, кожну деталь. Звичайно, це ЙОГО лігво! Тут кістки, і свіжі в тому числі ... кора поваленого дерева роздерта страшними кігтями ... і на стінках яру смуги від тих же кігтів ... І сліди, сліди, всюди сліди! .. А це що таке ?!

Дрогобич зробив кілька кроків вперед, залучений дивно впізнаваним предметом ...

Потік бив, ворушив і обтікав давним-давно втратив колишню форму, розідраний і наскрізь просякнутий вогкістю сагайдак. Дротики були тут же, злиплі, з роздерти залишками пір'я. Тільки наконечники, переглядає крізь розірваний низ сагайдака, були як нові, немов посвіжішали під снігом, під водним струменем ... Дрогобич знав, чий це сагайдак, геть і дві дивом уцілілі бівневие нашивки добре знайомі.

Пройшовши ще кілька кроків, вже забувши про небезпеку, Дрогобич побачив і те, що чекав побачити: роздерті шматки одягу і кістки з останками гниючої плоті. Голови не було, але Дрого і без того знав, з ким неждано-негадано ще раз звела його доля.

- Той, хто тебе - кийком? - Запитав підійшов Анго. Запитав, майже не знижуючи голос: в цю мить і він забув про всі тигролева, разом узятих.

Дрогобич кивнув:

- Він. Облямівкою.

Але тут, не з печери, звідкись зверху почулося злісне:

- Р-Р-Р-Р-ХА-Р-Р-РА!

Могутній гривастий сіро-жовтий звір з краю яру презирливо дивився на мисливців і, граючи м'язами, готувався до стрибка.

Тигролев відчув двоногих, тільки-но вони спустилися в яр і стали наближатися до його лігва, яке він облюбував кілька років тому, коли ще був зовсім юний. Всі звірі, включаючи рудоволосих двоногих, обходять це місце десятою дорогою: знають - тут їх чекає неминуча смерть! І тільки ці дивні двоногі вдруге йдуть до нього самі, хочуть, мабуть, стати здобиччю наймогутнішого, найлютішого. Справжнього Господаря лісу!

Поклавши морду на передні лапи, ліниво відкриваючи і знову заплющив очі, тремтячи носом, тигролев якийсь час прикидав: чи варто залишати своє лежбище заради таких гостей? Бути може, зустріти їх, як того, першого, який став сюди зимової ночі і порушили сон Господаря ... Але немає! На цей раз він повинен на них помилуватися здалеку, перш ніж вступити з ними так само, як і з першим. Не поспішаючи піднявшись, звір потягнувся і безшумно ковзнув зі своєї печери вгору по білому схилу. Мисливці вже підходили до останнього повороту.

Тигролев дивився на двоногих з деяким цікавістю і гидливістю. Точно такі ж, як перший. І теж з палицями, теж, напевно, будуть ними кидатися, незрозуміло навіщо. І так само верещати ... Ні, коні або олень вмирають краще. Гідніше. Той, перший, верещав в його пазурах безперервно до тих пір, поки череп його на зубах не захрустів ... Дивляться на старі оглодкі, зрозуміли, що їх чекає зараз!

Уже приготувавшись до стрибка, тигролев на якийсь невловимий мить відчув щось на кшталт замішання. Ці вели себе не так, як повинно, немов і не бояться його зовсім, немов вони його чекають, немов це він сам повинен стати здобиччю двоногих, а не навпаки! Розлючений цим, тигролев вклав в стрибок всю свою спритність і силу.

- Спокійно, Анго, спокійно! - Твердив Дрогобич, сам не розуміючи, що він бурмоче. Побачивши звіра до нього повернувся весь мисливський азарт, а разом з тим і холоднокровність. Разом згадалися і уроки, і розповіді Мала - переможця тигролева. Зараз хижак стрибне - і в точно схоплений мить потрібно лягти на ліве коліно і виставити, впершись у землю, спис, так, щоб звір сам насадив себе на вістрі! Зараз ...

Стрибок!

Другому не прорахувався. Але навіть стрибок з землі збив тоді з ніг міцнішого Мала! Висота подвоїла силу кидка і без того могутнього звіра. До того ж при стрибку зверху точний розрахунок для мисливця важкий. Тигролев потрапив на виставлене вперед бівневое спис, але боком; вістря пропороло шкуру, розірвало м'язи, але ні серце, ні легені порушені були. Розлючений звір підім'яв під себе мисливця!

Дрогобич врятувало те, що, приголомшений несподіваною болем, звір в люті робив багато непотрібних рухів, удари кігтів припадали в основному по землі, хоча задня лапа і располосовала штанину і кров вдарила з ноги ... Спис марно, кинджал ... Рука притиснути, не вигортати, не дістати!

Зверху - очі Анго і зметнулася зі списом рука.

(Який поставив обох! Як тоді, в бою!)

Анго знав: тигролев - для Дрогобич, для майбутнього вождя! І коли звір кинувся вниз, він відступив на крок, щоб не заважати братові. І тут...

Спис НЕ пронизало напав, тільки порвало бік. І ось уже - воно марно, і Дрого внизу, і тигролев зараз ... Залишається одне, останнє! Анго з занесеним списом кинувся на допомогу братові.

Один його удар добив би хижака на місці! Але, зустрівшись очима з Дрого, Анго згадав про те роковому своєму ударі, намертво прикувати до землі обох ворогів: і лашіі, і сина Мамонта ... Рука здригнулася, спис сковзнуло уздовж лопатки!

Але цей удар врятував Дрогобич. Розлючений від болю звір залишив свою жертву, щоб схопитися з новим ворогом. Він так і не зрозумів до останнього свого миті, що ні про видобуток, чи не про помсту потрібно було піклуватися йому зараз, про порятунок свого життя від цих двоногих! Тигролев ще не встиг приготуватися до нового стрибка, а вивернувшись з-під нього мисливець уже відскочив, вже стискав у руках свою зброю! Тепер їх було двоє, і тепер тигролев знав, що це таке - їх гострі палиці! Але виходу немає, і він рвонувся вперед, щоб бути прийнятим відразу на обидва бівневих списи!

Весело тріщить багаття, і зупинена кров - НЕ б'є більше з багатостраждальної ноги Дрогобич. Чомусь саме лівої найбільше дістається! Додому ( «Додому»? Дивно, адже по-справжньому у них ще немає вдома!) Вони потягнуть на ялинових палях тільки шкуру - з хвостом і лапами (вона підсихає, вироблена лише начорно), та окремо - голову. М'ясо залишиться тут. Чи не на радість лисицям, немає. Вони проводять свого могутнього ворога на крижану стежку за всіма правилами, щоб не було у нього образи на своїх убивць, щоб ні Господарі лісу, ні Великі Предки тигролева не стали переслідувати мисливців. Вони зустрілися як вороги. Але зараз з переможеним має розлучитися друзями.

- Дрогобич, а як же тепер? .. Кому бути вождем?

Дрогобич посміхнувся. Його брат щиро стурбований таким важливим питанням, хоча він вже намагався пояснити, що до чого.

- Анго, я вже сказав: це так тільки говориться! І не вбив тигролева може стати вождем. І вбив - не стати. Це доблесть, і тільки.

- Білорус, який убив тигролева носить на шиї його кігті, так?

- Так.

- Кігті твої, Дрогобич! Твій удар був першим!

- А якби не твій, тигролев робив би зараз свої амулети з кісток Дрогобич! Вирішувати не нам, брат! Вождю. Як на мене, так обидва заслужили. Ну та це потім! Зараз могилу готувати потрібно. І тризну.

- Скажи, Дрогобич ... - Анго явно вагався: запитати чи ні? І все ж таки зважився: - Скажи ... Того, що в яру, ховають не будемо?

- Ні! Він сам вибрав свою стежку. Він - не наш. І нічий, його вже поховали - і тигролев, і лисиці, і снігу.

Похорон останків тигролева зайняли всю другу половину дня. До заходу постаралися відійти подалі від цього місця, і Анго, під наглядом Дрогобич, вперше сам вивів Вогняний круг. Втім, ніч хоча і справді була прохолодною (а весняний холод особливий: і взимку в снігу так не замерзнеш), ??але ніякої загрози не відчувалося. Спати не хотілося, і Дрого почав розповідати. Почав з Круга (навіщо він потрібен взагалі), потім поступово став говорити про те, що трапилося за рік. І про загибель Йома, і про нетанучих річний сніг, і про вигнання, і про те, як сам він бачив Ворога ... Говорив, від одного до іншого перескакуючи. І про Мала зрештою повідав, - так уже склалося, що і ніч не здалася перешкодою! Про головне звичайно. Без подробиць. Анго не перебивати, тільки слухав. А в кінці поставив дивне запитання:

- Дрогобич, скажи ... Якщо син Мамонта буде з лашіі, - це ще гірше для Рода?

Дрогобич не знав що відповісти: сказав тільки:

- Думаю, не краща.

Арго милувався головою і шкурою могутнього звіра, які лежали біля його ніг. Що говорити, він давно мріяв потай про такий дарунок - від свого сина! І ось мрія стала реальністю! Бути може, і всі біди до кінця наближаються?

- Хто ж з вас здолав його, діти мої? Чию шию повинні прикрасити кігті цього звіра, який носив на своїй спині самого Хихана, чоловіка Господині лісу?

- Анго! - Вимовив Дрогобич.

- Дрогобич! - Вимовив Анго. Вождь посміхнувся:

- Нехай мій старший син розповість усе своєю чергою, як була справа. А ти, Анго, якщо потрібно буде, додаси.

- Ну що ж! - Сказав вождь, коли розповідь було закінчено. - Бачу, ви обидва однаково гідні цієї нагороди! Так нехай же два кігтя з правої передньої лапи отримає той, хто завдав першого удару, і один кіготь - той, хто врятував свого брата!

Брати радісно переглянулись. Вождь сам вирізав кігті, приготував амулети і урочисто надів їх на шиї своїх синів - переможців тигролева!

Вся громада була тут, в центрі стійбища, у загальних багать. Щось дивне, незвичне відчув Дрогобич краєм свідомості, не віддаючи звіту ... Немов камінчик потрапив в щільно зав'язану взуття, і не хочеться возитися, розв'язувати, і думаєш: може, і сам вгніздиться там зручніше? Витрушу перед сном! Але немає, доводиться сідати і братися за шнурки ... Так і тут: багато часу пройшло, поки Дрогобич не здогадався нарешті, що саме здалося йому незвичайним.

Лашілла.

Лашілла стояла не як завжди, позаду всіх, намагаючись бути якомога більш непомітною. У першому ряду, прямо біля багаття була вона в цей день і з цікавістю дивилася на те, що відбувається, не опускаючи очей за своїм звичаєм. У ній з'явилося щось інше ... непомітне перш і в той же час дивно знайоме ...

Чи не камінчик в мокасини - стара, міцно застрягла скалка заболіла: «Де бачив я її колись?»

Глава 23 ХТО КОГО? | Глава 26 ЗНОВУ нежить