На головну

Алмати 2015 | Тема 5. Стилістичні помилки і недоліки культури мовлення. | ТЕМА 1. КУЛЬТУРА МОВИ І МОВНА НОРМА | ТЕМА 2. ЯКОСТІ! Простой (зразковий) МОВИ. | Особливості взаємовідносин в лікувальній діяльності | логічність мови | ТЕМА 5. СТИЛІСТИЧНІ помилки і недоліки КУЛЬТУРИ МОВИ. | ТЕМА 6. КУЛЬТУРА МОВНОГО ПОВЕДІНКИ В ПРОФЕСІЙНОЇ СФЕРІ. | | техніка мовлення |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати

ТЕМА 3. БАГАТСТВО МОВИ.

1. XIII. Особи з вадами мовлення.
  2. Ваші замітки можуть бути фрагментарними, не надто коректними, припускати додаткові пояснення в мові. Клієнт може отримати психологічну травму.
  3. Говоріння як вид мовленнєвої діяльності. Психолингвистические особливості діалогічного і монологічного форм мови.
  4. Журнали "Нива", "Російська думка", "Русское багатство".
  5. Як зцілити себе (інших) і знайти здоров'я, багатство і щастя
  6. Він відповість: «Я не пропускав можливостей витрачати своє багатство заради Тебе, так, як це бажаєш». 1 сторінка

Експресивний синтаксис. Синонімічне багатство російської мови. Антонімія. Різноманіття синтаксичних конструкцій. Чистота мови. Ставлення до запозичених слів. Канцеляризми, мовні штампи, слова-паразити.

Ознайомтеся з коментарем до термінів. Запишіть дані визначення.

експресія - Виразно-зображальні якості мови, що повідомляються їй лексичними, словотворчими і граматичними засобами (екпрессівной лексикою, особливими афіксами, стежками, фігурами).

експресивна лексика- Слова, що виражають ласку, жарт, іронію, несхвалення, зневага, фамільярність і т. Д. (Донька, синочок, дурненька, бовдур, базік).

Запозичені слова -слова, запозичені з інших мов.

канцеляризм- Слово або мовний зворот, характерне для стилю ділових паперів і документів.

штамп -побите вираз з потьмянілим лексичним значенням і стертою експресивністю.

інверсія - Розташування членів речення в особливому порядку, який порушує звичайний (прямий) порядок, з метою посилити виразність мови.

Риторичне питання - Питальне речення, що містить твердження або заперечення у формі питання, на який не очікується відповідь.

риторичне звернення- Висловлювання, яке адресується неживого предмету, поняття, особі відсутньому, тим самим посилюється виразність мови.

1.Прочитайте лінгвістичний текст. Визначте ключове словосполучення. Виділіть основну інформацію.

Багатство мови окремої людини визначається перш за все багатством його словникового запасу. Лексичне багатство російської мови відображено в різних лінгвістичних словниках. Так, в «Словнику живої мови» В. і. Даля - понад 200000 слів. Багата російська фразеологія представлена ??у «Фразеологическом словнику російської мови» під ред. А. і. Молоткова, в якому міститься 4000 словникових статей. Різноманітність словотворчої системи представлено в двотомному «словотворчих словнику російської мови» А. н. Тихонова, що включає близько 300000 слів.

Багатство мови визначається і смисловий насиченістю слова. У російській мові чимало багатозначних слів. Так, в «Словнику російської мови» С. і. Ожегова дієслово йти має 26 значень. Дуже багатий російську мову синонімами і антонімами, які роблять мова яскравіше, різноманітніше, допомагають уникнути повторення одних і тих же слів, дозволяють образно висловити думку. Чимало в російській мові слів, які мають експресією, т. Е. Передають почуття людини, позитивне або негативне ставлення мовця до предмета думки. Наприклад, слова блаженство, розкішний, чудовий, безстрашний, зачарувати з позитивною експресією, а слова базіка, недотепа, безладдя, мазня з негативною експресією.

Багатством відрізняється і граматичний лад російської мови: морфологія і синтаксис (інверсія, риторичне питання, риторичне звертання, порівняння). Риторичне питання, риторичне звернення створюють особливу емоційність, розмовний колорит: Знайомі хмари! Як ви живете? (М. світлові).

Багатство російської мови дозволяє кожному зробити свою мову виразною і оригінальною.

? Чим визначається багатство мови окремої людини? У яких лінгвістичних словниках відбивається лексичне, фразеологічне, словообразовательное багатство російської мови? Яким багатством відрізняється лексичний лад мови? У чому полягає багатство синтаксису?

2. Прочитайте уривок з вірша С. Муканова. Для чого автор використовує зворотний порядок слів?

На півдні встав стіною Алатау,

Сонцю дорівнює він заввишки.

Початок з цих гір беруть сім річок,

Напір води в них стрімкий і крутий

3. Прочитайте лінгвістичний текст. Складіть сіквейн до ключового словосполучення чистота мови. Які слова засмічують мова? Сформулюйте і запишіть визначення якості нормативної мови - чистота мови.

Чистота мови - це її незасмічені позалітературними елементами (діалектними словами, просторічної лексикою), відсутність в ній зайвих слів, слів-бур'янів, слів-паразитів, наприклад: так би мовити, значить, ось, власне кажучи, бачте, зрозуміло, так, так, розумієш, розумієте, однозначно, за великим рахунком, буквально, скажімо так, будемо так говорити та ін. Такі слова не несуть ніякого смислового навантаження, не володіють інформативністю, засмічують мова говорить, ускладнюють її сприйняття, відволікають від змісту висловлювання.

Не сприяють сприйняттю мови і так звані «Мекане-беканье», а також слова, що містять негативну оцінку: урод, зануда, вискочка, недотепа, осел, йолоп, кретин та ін. Серед таких слів виділяються лайливі слова, особливо нецензурні, недруковані слова. Культурна людина повинна викорінювати погану звичку говорити такі слова, звільнятися від неї і допомагати іншим робити так само.

Чистота мови пов'язана також з вживанням запозичених слів. Неправильне використання іншомовних слів пов'язано з незнанням точного їхнього змісту. У промові також треба уникати канцеляризмів, мовних штампів, шаблонних фраз, наприклад: біле золото, чорне золото, рідке золото та ін. Не слід переносити офіційні формули і необхідні штампи ділового мовлення в розмовний і літературна мова.

Канцеляризм - слово або мовний зворот, характерне для стилю ділових паперів і документів. Документи, акти, заяви, довідки, довіреності пишуться згідно з прийнятою формою, внаслідок чого офіційні формули і необхідні штампи ділового мовлення іноді переходять в розмовний і літературна мова, наприклад, «Лісовий масив»Замість« ліс »,«виробляти поливання»Замість« поливати »і ін. Канцеляризми можуть відрізнятися від відповідних елементів розмовного і літературної мови граматично (пор.«має бути»Замість« буде »), але особливо характерні відмінності в області лексики і синтаксису. Наприклад, слово «цього»(Замість« цей »),«якою»(Замість« який »).

мовні штампи - Це лексично неповноцінні слова і вирази, які іноді справедливо називають "заяложені, побиті вирази". Вони мало що додають до того, що хоче сказати оратор, але сильно перевантажують його мова. До мовним штампів можна віднести висловлювання на кшталт «розгорнули роботу широким фронтом»,«нова методика взята на озброєння»,«заходом було охоплено », «на даному етапі".

«Слова-паразити» - лінгвістичне явище, виражене в вживанні зайвих і безглуздих в даному контексті слів на кшталт «типу»,«як би»,«це саме»,«власне»,«ну.. »,«так би мовити»,«реальні»,«ось»,«як сказати»,«взагалі-то»,«розумієш»І ін. Синтаксично більшість« слів-паразитів »є вступними словами.

?Як ви розумієте вираження «незасмічені позалітературними елементами»,«Слова-бур'яни», «слова-паразити»? З чим пов'язано неправильне використання запозичених слів? Для якого стилю характерні канцеляризми? Чому не слід вживати мовні штампи?

4.Знайдіть в діалогах помилки в вживання паронімів. Замініть їх правильним варіантом слововживання.

А. - Моя знайома дуже економічна. З нічого щось зробить.

- У мене сестра така ж економічна. Ніколи нічого не викидає, каже, що може стати в нагоді.

Б. - Ти не дуже дипломатичний людина, я до тебе по-інтелігентському.

- Навіщо знову починаєш прецедент!

В. - Мені подобається цей доктор. Вона дуже приваблива.

- У неї хороша фікція і голос приємний.

-Що-То я тебе не зрозуміла ...

Д л я з п р а в о к: економічний, дипломатичний, інтелігентний, інцидент, дикція.

5.Підберіть антоніми до прикметників в наступних словосполученнях.

Низьке (кров'яний) тиск, низькі ціни, низька стан, низький вчинок, низький уклін; загальний наркоз, загальна думка, загальна кухня, загальне благо, загальне уявлення; пряма лінія, пряме сполучення, прямий виклик, прямий характер, пряма мова, прямий кут.

6.Замініть перераховані слова іншомовними синонімами. Запишіть їх у синонімічний парі.

Азбука, іносказання, словник, доказ, суперечка, згода, уявлення, образ, чудовисько.

Д л я з п р а в о к: алфавіт, алегорія, лексикон, аргумент, диспут, консенсус, шоу, імідж, монстр.

7.Поясніть значення запозичених слів, використовуючи Словник іншомовних слів. Розподіліть слова за тематичними групами. Складіть пропозиції зі словами, які відносяться до професійної лексики.
 Банер, відеопірат, компетентний, констатувати, кон'юнктура, кастинг, дивіденди, імідж, адаптуватися, сайт, лояльний, піар, продюсер, сингл, домінувати, суверенітет, іміджмейкер, бренд, інтерпретувати, шоп, лімітувати, харизма, кворум, ліцензія, імітувати, альтруїзм, меценат, адекватний, імпозантний, ноутбук, папараці, хакер, шоумен, акредитація, апофеоз, боулінг, презентація, віртуальний, генеалогія, гриф, досьє, моніторинг, сек'юріті, ексклюзивний, степлер, курсор, бонус.

8.Вкажіть в пропозиціях слова-паразити, при видаленні яких пропозиції не втрачає сенсу. Наведіть усно подібні приклади.

1) Кожна поліклініка отримала можливість, скажімо так, використовувати сучасні інновації. 2) Я відвідав, будемо так говорити, бібліотеку КазНМУ. 3) Обговорення питання з операцією, так би мовити, затягується. 4) Буквально через кілька днів я пішов до врачу.5) Значить, я піду. 6) Розумієш, мені дуже потрібен цей словник медичних термінів. 7) Розумієте, ці ліки дуже дороге.

9. Прочитайте про себе пропозиції. Подумайте, чи доречно вживання в них виділених слів? Поясніть порушення лексичних норм.

1) Нового головлікаря представили отаким поліглотом: Він і лікар, і фізіолог, і поет. 2) Цей лікар користувався в колективі особливим пріоритетом. 3) Медичні працівники покликані рухати вперед науково-технічний прогрес. 4) Все це ускладнює передбачення точного прогнозу операції. 5) У нас з'явилася вільна вакансія.

10. Поясніть, чому неправильними вважаються такі вирази. Перший дебют, пам'ятні сувеніри, старий ветеран, своя автобіографія, біографія життя.

11. Порівняйте дані пари. Вкажіть, які слова і словосполучення є канцеляризмами, недоречними в мові.

Лісовий масив - ліс, виробляти поливання - поливати, має бути - є, веде контроль - контролює, буде відбуватися підйом і опускання завіси - підніметься і опуститься завіса, здійснювати вивезення - вивозити.

12. Замініть дієслівно-іменні сполучення дієсловами. З будь-якими двома підібраними дієсловами складіть поширені пропозиції.

Організувати проведення практики, зробити поліпшення, здійснювати турботу, здійснювати видачу, зробити посів, здійснити керівництво, допустити відставання, піддати скорочення, піддати дослідженню.

13. Підберіть до даних прикметником синоніми. Складіть словосполучення. Охарактеризуйте однокурсника (цу), використовуючи підходящі за змістом прикметники.

Комунікабельний - ....., діпломатічний- ...., вибухонебезпечний -......, егоїстичний - ........., толерантний - ........., делікатний - ..........

Д л я з п р а в о к: терпимий, себелюбний, емоційний, чемний, ухильну, комунікабельний.

14.Спишіть, вставляючи замість точок один із синонімів. Мотивуйте свій вибір.

1) Хвилюючись за здоров'я дочки, він радився з ... (знає, компетентний, досвідчений) лікарями. 2) Дня через два організм виробляє ... (імунітет, несприйнятливість), і пухлина спадає. 3) На нараді вони зайняли ... (негативний, негативний) позицію, відхиливши ... (конструктивний, плідний) пропозиція. 4) Всю свою увагу вчений ... (сконцентрувати, зосередити) на дослідженні лікарських рослин.

15. Підберіть до словосполучення «професія лікаря» визначення, використовуючи тлумачний словник С. і. Ожегова. Продовжіть список, який може стати вашим особистим активним лексичним запасом.

Професія лікаря - престижна, значуща, безкорислива, ...

16. Підготуйте опис зовнішності або характеру друга (подруги), однокурсника (однокурсниці). Дайте оцінку своїм словниковим запасом.

17. Прочитайте текст анотації книги Тарутина І. р «Радіаційний захист при медичному опроміненні». Визначте подстиль наукового тексту. Обгрунтуйте відповідь.

Проблема радіаційного захисту пацієнтів при медичному опроміненні виникла тільки в останні роки двадцятого століття. До цього завжди вважалося, що медичне опромінення, до якого відносяться рентгенівська діагностика, обгрунтування диференційованих і променева терапія, є абсолютно необхідними в таких обсягах і кількостях, які потрібні для збереження здоров'я пацієнтів. При цьому абсолютно не зверталося уваги на дози, які пацієнти отримували при обстеженнях.

Пропонована книга має на меті ознайомити фахівців, що займаються медичним опроміненням: лікарів, фізиків, інженерів, що займаються опроміненням людей в медичних цілях, зі сформованою в останні роки міжнародною системою поглядів на проблему радіаційного захисту пацієнтів, принципами прийняття рішень і їх здійснення на національних та міжнародному рівнях , з підготовленими стандартами і рекомендаціями в області діагностичної радіології, ядерної медицини та радіаційної онкології (променевої терапії).

У книзі викладені матеріали багатьох міжнародних нарад і конференцій, присвячених проблемам радіаційного захисту людей при медичному опроміненні. Читач ознайомиться з міжнародними стандартами та рекомендаціями в даній області, які видаються російською мовою вельми обмеженим тиражем або не виданих взагалі. Викладені в книзі результати власних досліджень автора і його учнів з питань радіаційного захисту пацієнтів.

Книга надасть допомогу студентам і аспірантам медичних і технічних університетів, які збираються присвятити свою майбутню діяльність променевої діагностики або променевої терапії.

18.Проведіть питально-відповідну бесіду по тексту анотації, дотримуючись орфоепічних, акцентологические і лексичні норми російської літературної мови, враховуючи правильний порядок побудови питальних пропозицій.

19. Підготуйте опис вузу, в якому ви навчаєтесь, використовуючи багатство російської мови.

Лінгвістична гра «Скажіть одним словом»

-слова, що виражають ласку, жарт, іронію, несхвалення, зневага, фамільярність і т. д.

-слова, запозичені з інших мов

-слово або мовний зворот, характерне для стилю ділових паперів і документів

-побите вираз з потьмянілим лексичним значенням і стертою експресивністю

- розташування членів речення в особливому порядку, який порушує звичайний (прямий) порядок, з метою посилити виразність мови

0 ЦЕ ЦІКАВО!

Всесвітній день здоров'я відзначається щорічно 7 квітня в день створення в 1948 році Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ). За час, що минув з того історичного моменту, членами Всесвітньої організації охорони здоров'я стали близько двохсот держав світу.

Щорічно проводити День здоров'я увійшло в традицію з 1950 року. Він проводиться для того, щоб люди могли зрозуміти, як багато значить здоров'я в їхньому житті, і вирішити, що їм потрібно зробити, щоб здоров'я людей в усьому світі стало краще.

Щороку Всесвітній день здоров'я присвячується глобальним проблемам, що стоять перед охороною здоров'я планети і проходить під різними девізами: «В безпеці твоєї крові - порятунок життя багатьох», «Активність - шлях до довголіття», «Вагітність - особлива подія в житті. Зробимо його безпечним »,« Захистимо здоров'я від змін клімату ».

Пацієнт, лежачи на операційному столі, запитує:

- Скажіть, доктор, а операція буде проводитися з анестезією?

- Звичайно! Анестезія Петрівна, потримайте хворого!

Перевірте СЕБЕ!

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

СРСП

1.Прочитайте текст і виконайте завдання 1-10.

В юності, так би мовити, я хотіла стати медичним працівником. Пам'ятаю ось, що дуже цікавилася медициною, буквально, навіть надійшла на медичні курси, отримавши мінімум медичних знань. Пам'ятаю, нас на якусь складну операцію водили. Власне кажучи, стільки років пройшло! А в пам'ять чітко врізалося особа пацієнтки, благаюче врятувати її. Її везли на операцію. Операція пройшла успішно. Але, розумієте, побачивши кров мені стало погано. Загалом, так би мовити, не стала я мед працівником. Але пишу про цих людей, тому що сама пережила важку операцію, дивом залишилася жива. Завдяки лікарям.

Річ у тім, робота медпрацівника трудомістка, неспокійна і дуже відповідальна. І кожному, хто йде в медичний вуз або коледж потрібно пам'ятати, що йти потрібно тільки по визнанню. Студенту, будемо так говорити, треба освоїти теоретичний і практичний курс медицини. Але, власне кажучи, цього я вважаю далеко не достатньо для підготовки хороших лікарів. Безумовно, комплект всіляких професійних знань, які отримує студент - основа основ. Без цього взагалі не можна працювати в жодній області. Але, розумієте, лікар - професія особлива. Якщо молодий медик не вміє або не хоче віддати своїй справі не тільки знання, а й всі сили, серце, хорошого фахівця з нього не вийде. А ремісників, жорстких, бездушних людей в медицині не повинно бути! Чи не така це професія, медицина.

Зустрічаючись з багатьма молодими людьми, зауважу для початку, що багато людей молоді, вибирали професію, виходячи з самих різних мотивів і міркувань. Про цих людей я читала. Джозеф Лістер, основоположник антисептики, вибрав професію лікаря, щоб, значить, «працювати на благо ближніх».

С. п. Боткін, скажімо так, спочатку вступив на математичний факультет університету, а вже потім змінив свої наміри і став медиком. Так яким! Засновником знаменитої російської терапевтичної школи.

Ось відомий французький хірург-експериментатор Р. Леріш в своїх спогадах пише про те, що був поглинений ідеєю піти «на службу людині, думаючи тільки про його болю, страждання, його незахищеності в сутичці зі страшним чудовиськом, яким є хвороба».

Видатний російський хірург А. а. бобрів обрав професію лікаря, буквально переживши в дитинстві важке потрясіння. Його мати стояла в легкому платті у топівшейся грубки. Розумієте, плаття несподівано спалахнуло факелом, і мати отримала важкий, смертельний опік.

Багато учнів вирішили: будемо лікарями. Як вони пояснили свій вибір?

Одна моя, так би мовити, знайома дівчина-випускниця сказала у відповідь на моє запитання: «Мені завжди подобаються люди в білих шапочках і білих халатах».

Друга моя знайома, власне кажучи, оголосила: «Мені з дитинства запам'ятався лікар, який мене лікував» ...

Не знаю, може бути, і та і інша стануть відмінними лікарями.

Але, розумієте, буває і таке вже під час навчання, протягом першого ж семестру показують нездатність або небажання серйозно вчитися і остигають до лікарської професії.

Помилка у виборі будь-якої професії завжди небезпечна. Але вона трагічна, коли молода людина вирішила, будемо так говорити, без покликання і здібностей до того, стати лікарем. Адже саме від нього залежить доля сотень і тисяч хворих, які сподіваються, значить, на лікаря і чекають від нього допомоги.

Ось, що сказав чудовий педагог і терапевт М. п. Кончаловський: «Можна бути поганим письменником, слабким художником, бездарним актором, але злочинно бути поганим лікарем. Він може стати мимоволі вбивцею ». Розумієте, які мудрі слова!

2.Як би ви назвали текст? Сформулюйте основну думку.

3. Знайдіть слова, які не несуть ніякого смислового навантаження, не володіють інформативністю, засмічують мова говорить. Прочитайте ще раз текст без них.

4.Знайдіть в 2-м абзаці виділені слова. Це порушення лексичної норми, що з неправильним використанням паронімів. Запишіть правильний варіант словосполучень. Поясніть лексичне значення паронімів. Переведіть їх на рідну мову.

5.Визначте стиль тексту. Обгрунтуйте свою відповідь.

6.Знайдіть в тексті складні слова, вкажіть їх рід, розшифруйте їх і запишіть, поставивши наголос.

7. Випишіть цитату М. п. Кончаловського. Поясніть її сенс шляхом перекладу на рідну мову ..

8. Знайдіть і поясніть усно постановку розділових знаків у реченнях з прямою мовою. З якою інтонацією потрібно читати ці пропозиції?

9.Подумайте і визначте, хто автор прочитаного тексту.

10.Передайте зміст тексту від 3-ї особи, усуваючи зайві слова.

СРС. Підготуйте доповідь «Етимологія медичних термінів».

АРМ

1.Прочитайте анотацію. Скажіть, які акцентологические норми потрібно дотримуватися при читанні вголос?

Мещеряков Б. р Пам'ять людини: ефекти і феномени. М., 2004. - 96 с. (Б-ка журналу «Питання психології»).

Навчальний посібник містить великі і оригінально систематизовані матеріали по розділу курсу загальної психології, присвяченого психології пам'яті. Висвітлюються фундаментальні закономірності, виявлені в психологічних дослідженнях людської пам'яті. Особлива увага приділяється мнемічних ефектів, вперше відкритим в класичних дослідженнях П. і. Зінченко. Результати досліджень викладаються з поясненням логіки самих експериментів, що сприяє більш глибокому освоєнню теоретичних ідей в області психології пам'яті, зокрема діяльнісного підходу, розробленого вітчизняними психологами.

В додаток включені два нових опитувальника для діагностики пам'яті.

Книга може представляти інтерес для широкого кола психологів, педагогів, філософів, фахівців в галузі когнітивної науки і нейронауки, теоретиків і практиків у різних сферах інформаційного дизайну.

2.Вимовте запозичені слова, вкажіть, в яких словах зберігається ненаголошений звук О.

Адажіо, боксер, оазис, рококо, бомонд, готель, фонема, радіо, рояль, шосе, прогрес, келих, какао, конспект, акордеон, боа, Шопен, Роден, Флобер, Вольтер, Шота Руставелі, Пуерто-Касадо, Монтевідео.
3.Прочитайте запозичені слова. Зверніть увагу на особливість вимови іншомовних слів.

Деформувати, інтенсивний, синтез, біосфера, фотосинтез, лазер, метод, модель, потенціал, прогрес, проект, термометр, енергія, ефект.

4.Порівняйте приклади того, як можна за допомогою багатозначних слів створити образне уявлення про велику кількість чого-небудь. З будь-якими з них складіть поширені пропозиції. Наведіть приклади їх вживання в прямому значенні.

Темрява (книг), прірва (роботи), купа (справ), хмара (комарів), рій (думок), океан (посмішок), море (прапорів), ліс (рук).

5.Порівняйте приклади, в яких фразеологізми синонімічні словами і словосполученнями, і складіть з будь-якою парою різні за метою висловлювання речення.

На кожному кроці - всюди, прикусити язика - замовкнути, точка зору - думка, носити на руках - балувати, права рука - помічниця, книга за сімома печатками - таємниця, бесструнная балалайка - базіка, кури не клюють - дуже багато, кіт наплакав - дуже мало, в пух і прах - сильно, як з гусака вода - байдуже.

6.Порівняйте приклади з синонімічні фразеологічними зворотами. Опишіть усно мовні ситуації, в яких можна використовувати дані фразеологізми.

Вдосвіта - ні світ ні зоря; щодуху - щодуху - стрімголов; пліч-о-пліч - рука об руку - пліч-о-пліч - рука в руку; рукою подати - за два кроки; ні те ні се - ні два ні півтора - ні риба ні м'ясо; хоч око виколи - ні зги не видно.

природна аптека | ТЕМА 4. логічність мови.