загрузка...
загрузка...
На головну

природа героя | природа художника | Мутація героя і художника | подолання кризи | Формальні і неформальні відносини, формальні і неформальні агенти соціалізації | Визначення соціального інституту | Особливості первинної та вторинної соціалізації | ВСТУП | ФУНКЦІЇ СІМ'Ї | Біблійні свідчення (Сим, Хам, Яфет) |

Біблійне сказання про Якова і Рахілі

1. передбачення майбутнього
  2. СКАЗАННЯ Про ПІСКАХ
  3. Сказання про Троянської війни
  4. СКАЗАННЯ Про ЧАЙ
  5. СКАЗАННЯ ПРО ВОГНІ

13 Лаван, почув вістку про Якова, сина сестри своєї, то побіг йому назустріч, обійняв його і поцілував його, і ввів його до свого дому ...

<...>

15 І сказав Лаван до Якова: невже ти будеш служити мені даремно, тому що ти родич? скажи мені, яка плата тобі?

16 А в Лавана було дві дочки: ім'я старшій Лія, а а ім'я молодшій Рахіль.

17 Ліїні були хворі, а Рахіль була гарного стану та вродливого вигляду.

18 І покохав Яків Рахіль і сказав: я буду служити тобі сім років за Рахіль, молодшу дочку твою.

19 Лаван сказав [йому]: краще віддати мені її тобі, аніж віддати її іншому чоловікові живи у мене.

20 І служив Яків за Рахіль сім літ, і вони здалися йому за кілька днів, тому що він любив її.

21 І сказав Яків до Лавана: Дай мені жінку мою, бо виповнилися час, щоб увійти до неї.

22 І зібрав Лаван усіх людей тієї місцевости, і справив гостину.

23 І сталося ввечері, і взяв він [Лаван] дочку свою Лію і ввів її до нього; І Яків із нею [Яків].

24 І дав Лаван служницю свою невільницю в служниці Лії, дочці своїй.

25 А вранці виявилося, що то була Лія. І [Яків] сказав до Лавана: Що це ти вчинив мені? Хіба не за Рахіль працював я в тебе? навіщо ти обдурив мене?

26 Лаван відказав: У нашій місцевості не робиться так, щоб віддавати молодшу перед старшою

27 закінчи тиждень цієї, і буде дана тобі також та, за працю, що будеш працювати в мене ще сім літ других.

28 Яків так і зробив і виповнив тиждень для цієї. І [Лаван] дав йому Рахіль, дочку свою, дав йому за жінку.

29 І дав Лаван служницю свою Білгу своїй дочці Рахілі.

30 [Яків] увійшов і до Рахілі, і покохав також Рахіль більше, як Лію І працював у нього ще сім літ других. [199] (Відзначимо дієслово «служити».)

Відзначимо і тут і там вельми характерний дієслово «служити», який непридатний в сучасних уявленнях про сім'ю.

Звичайно, ніхто з цих неповноправних домочадців ніколи не змінився б своїм місцем з невільником, бо особиста свобода навіть тут, в маленькому, але разом з тим жорстко відрізняти за ознаками раси маленькому світі відгородитися від усіх патріархальної сім'ї, коштує дорого. Хоча в тій же притчі про блудного сина промотавший свою частину маєтку син готовий навіть до такого рішення:

«... Встану, піду до батька мого і скажу йому: Отче, я згрішив проти неба та супроти тебе, і недостойний вже зватися сином твоїм; прийми мене як одного з наймитів твоїх. Встав і пішов до батька свого ». [200]

Що ж стосується юридичного статусу свободнорожденного сина (і вже тим більше сина невільниці), то і він далекий від дійсної повноти прав людини навіть тих, старозавітних, часів. Авраам готовий принести в жертву Ісаака, і громада того часу не знаходить тут рішуче нічого протиприродного і вже тим більше злочинного, свідченням чого виступає та обставина, що цей сюжет як віронавчальний початок входить в священний канон. Властиві навіть тваринам, батьківські інстинкти, можливо, і протестують, але древній закон і навіть стародавня мораль не переступають ні на йоту: дав життя батько має право розпорядитися цим життям на свій власний розсуд. До того ж сакральний контекст жертвопринесення взагалі виключає і дію і жертводавця зі сфери будь-яких моральних оцінок. Навпаки, приймається як приклад служіння своєму Господу, тобто наповнюється позитивним етичним змістом. Словом, на ділі звільнення від необмеженої влади батька настає тільки зі смертю (нерідко самого сина).

Правове становище глави роду | Закони XII таблиць
загрузка...
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати