На головну

відсутність СУПЕРМАРКЕТ

Тенденції до недовговічності проявляються навіть в архітектурі, тієї частини матеріального середовища, яка в колишні часи головним чином породжувала в людині почуття сталості. Дівчинка, яка здає свою ляльку Барбі, звичайно ж, бачить недовговічність будинків і інших великих будівель в своєму оточенні. Ми перекроювати міські території. Ми зносимо цілі вулиці і міста і з запаморочливою швидкістю споруджуємо на їх місці нові.

«Середній вік житла неухильно зменшувався, - писав Е. Ф. Картер зі Стенфордського дослідницького інституту. - У печерні часи він, по суті, був безмежний ... становив приблизно сто років для будинків, побудованих в Сполучених Штатах в колоніальний період, а в наші дні він близько сорока років ».2 А ось думка англійця Майкла Вуда: «Американець почав будувати свій світ зовсім

недавно, він добре знає, як крихкий цей світ і непостійний. Будинки в Нью-Йорку раптово пропадають, і вигляд міста за рік може повністю змінитися »3.

Письменник Луїс Очінклос сердито скаржиться: «Жах життя в Нью-Йорку в тому, що це місто без історії ... Всі мої діди і прадіди жили в цьому місті ... але з будинків, які вони займали, зберігся лише один. Якраз це я і маю на увазі, розмірковуючи про зникаючий минулому »4. У некорінних нью-йоркців, чиї предки прибули в Америку не так давно з кварталів Пуерто-Ріко, сіл Східної Європи або південних плантацій, зовсім інше сприйняття цього міста. Однак же «зникає минуле» - реальне явище і, судячи з усього, воно набуває все більшого поширення, захоплюючи навіть багато просочені історією міста Європи.

Бакминстер Фуллер, архітектор-філософ, один раз охарактеризував Нью-Йорк як «безперервний еволюційний процес звільнення, знесення, вивезення, тимчасово порожніх ділянок землі, нових споруд і повторення того ж порядку. Цей процес в принципі схожий з щорічним циклом землеробських робіт на фермі - оранка, посів насіння, збирання врожаю, викорчовування ... і перехід на іншу сільськогосподарську культуру ... Більшість людей ставляться до будівельних робіт, який перекриває вулиці Нью-Йорка ... як тимчасових незручностей, на зміну яким незабаром прийде спокій. Вони як і раніше вважають обов'язковим збереження непорушності, що є пережитком ньютонова погляду на світ. Ті, хто жив в Нью-Йорку і з Нью-Йорком з початку століття, на досвіді отримали уявлення про ейнштейнівська принципі відносності »5.

У тому, що діти справді засвоюють «ейнштейнівської відносність» з навколишнього життя, я переконався на власному досвіді. Деякий час тому моя дружина послала доньку, якій тоді було 12 років, в супермаркет, що знаходиться в декількох кварталах від нашого будинку в Манхеттені. До цього дівчинка була там пару раз. Через півгодини вона повернулася додому розгублена. «Мабуть, його

знесли, - сказала вона, - я не могла знайти його ». Насправді це було не так. Ще погано орієнтуючись в новому районі, Карен прийшла не туди. Але вона - дитя епохи недовговічності, і її припущення, що будинок знесли і на егоместе побудували інший, було цілком природним для! дванадцятирічної дівчинки, яка живе в Сполучених Штатах в наші дні. Подібна думка, можливо, ніколи б не прийшла в голову дитині, що зіткнулося з схожою ситу- 'аціей півстоліття тому. Матеріальна середовище було більш довговічною, наші зв'язки з нею не настільки короткостроковими.

ПАПЕРОВЕ ВЕСІЛЬНІ СУКНІ | ЕКОНОМІКА НЕСТІЙКОСТІ

ЧАС І ЗМІНИ | ПІДЗЕМНІ МІСТА | ТЕХНОЛОГІЧНИЙ ДВИГУН | ЗНАННЯ ЯК ПАЛИВО | ПОТІК СИТУАЦІЙ | Глава 3. ТЕМП ЖИТТЯ | ЛЮДИ МАЙБУТНЬОГО | ОЧІКУВАНА ДЛИТЕЛЬНОСТЬ | Концепція тимчасової | Глава 4. РЕЧІ: ПРИНЦИП одноразові |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати