На головну

3 сторінка

1. 1 сторінка
  2. 1 сторінка
  3. 1 сторінка
  4. 1 сторінка
  5. 1 сторінка
  6. 1 сторінка
  7. 1 сторінка

Коли він зупинився, щоб набрати повітря і продовжити завчений монолог, Учитель посміхнувся і сказав:

- Юнак, ти дуже добре говориш. Виразно і швидко. Ти встиг сказати мені дуже багато хороших слів про цю книгу за такий короткий час ... Але ти не сказав і одного слова про мене ...

Перший Учень сказав нам, що цей торговець згодом приєднався до вивчають Шлях. І додав, що з ним пов'язана ще одна історія Школи.

* * *

Одного вечора Учитель гуляв по берегу річки і побачив старого, який сидів з вудкою і дивився на поплавок. Учитель близько години простояв позаду старого і зауважив, що той за цей час не виловив жодної рибини. Старий обернувся і з цікавістю подивився на Учителя:

- Тобі не набридло стояти і дивитися? Учитель посміхнувся:

- Я стою тут тільки одну годину, ти ж сидиш, схоже, з самого ранку ... І ти питаєш, чи не набридло мені ?!

Старий подивився на Учителя з ще більшим інтересом:

- Добре, раз ти так допитливий, спробуй відповісти, як ти думаєш, для чого я тут сиджу?

Учитель задумався на хвилину, а потім сказав:

- Спогади? Старий усміхнувся:

- За роки старості я згадав все, що хотів згадати вже не один раз, і для цього ні до чого сидіти тут з вудкою!

Учитель задумався ще на якийсь час і припустив:

- Нудьга?

- У мене троє синів, п'ять онуків і три правнуки ... Варто покликати їх, і мій будинок наповнюється шумом і гамором ... від нудьги це позбавляє миттєво! У тебе є ще одна спроба.

Учитель задумався надовго. Уже сідало сонце, і за цей час старий так і не витягнув жодної рибини. Учитель знизав плечима і тихо сказав:

- Ти ловиш рибу ?! І старий відповів:

- Ні, юнак, насправді я сиджу тут просто так ... Учитель подякував старого і відправився додому.

Ми довго не могли зрозуміти, в чому значення цієї історії і чому вона обов'язково зустрічається у всіх переказах історій про Вчителя. Один з учнів, зустрінутих нами, пояснив це так: «Справа в тому, що Учителю, - сказав він, - було в той вечір близько тридцяти років. На наступний день після цієї зустрічі Учитель і заснував Школу Шляху ». Сам Учитель, розповідаючи цю історію, завершував її словами: «Зазвичай все ще простіше, ніж нам здається».

* * *

Одного разу учень прямо з порога сказав Учителю: «Учитель, я дізнався, що один консультант з продажу в іншій країні пише щотижневу колонку в газеті і постійно використовує твої думки і висловлювання!»

- Скажи, а він сильно спотворює ідеї?

- Ні. Мій друг, який живе в тій країні, прочитав мені вголос по телефону всю статтю. Ти знаєш, таке враження, що текст писав ти сам ... Але підписано чужим ім'ям. Як ти збираєшся вчинити, Учитель?

- А чому ти вирішив, що я збираюся якось вчинити?

- Ну, як же, Учителю Адже ця людина краде у тебе думки. Крім того, він виглядає в очах своїх читачів набагато розумніше, ніж він є - і це за твій рахунок, Учитель!

- Ти хочеш сказати, що через цих статей я нерозумно ?! - Засміявся Учитель, і всі присутні учні теж засміялися. Засміявся і учень, який затіяв цю розмову.

Ця історія - ще одне підтвердження того, що Учитель не вважав важливим якимось чином заявляти права на Шлях Торгівлі або на його дослідження, точніше, слідування йому. Учитель стверджував, що набагато важливіше цього поширення ідей Шляху серед тих, хто готовий їх сприймати.

* * *

О днажди учень запитав учителя: «Учитель, скажи, по-жалуйста, що важче - продавати або купувати» Учитель посміхнувся:

- Ти задав дуже хороше запитання! Ось і спробуй ті перь сам відповісти на нього. Ну чим ти володієш відповідь?

- Ну, не знаю ... - здивувався учень. - Я очікував, ти відповіси ...

Учитель, посміхаючись, дивився на учня:

- Може бути, для одних людей важче продавати, а для інших - купувати? ...

Тоді Учитель повернувся до інших учнів:

- Хтось із вас знає відповідь?

Але учні мовчали. Учитель знизав плечима і сказав:

- Шкода. Я також не знаю.

Учні сиділи в подиві. До сих пір ще не було такого, щоб чийсь питання в Школі Шляху залишився без відповіді. Учитель обвів приміщення поглядом і звернувся до одного з учнів:

- Я правильно пам'ятаю, що ти пропрацював кілька років, займаючись продажами, і кілька років, займаючись постачанням?

- Так, це так, - відповів учень.

- Чи можеш ти сказати нам, де тобі було важче працювати? - Запитав його Учитель.

Учень задумався:

- ... Та ні, - нарешті відповів він, - і там, і там було легко ...

- Ось! - Посміхнувся Вчитель. - Ось у чому справа! Треба було питати не «де важче», а треба було питати «де легше».

Коли ми здивовано запитали Першого Учня: «Невже після цього Учитель не став обговорювати" що легше "з учнями?» Перший Учень відповів: «Ні, ми вирішили, що в такій постановці це питання нікому не цікавий».

* * *

Одного разу до Вчителя прийшов один з найбагатших жителів країни, де тоді працювала Школа Шляху, і запитав:

- Учитель, скажи, як мені бути. Мій бізнес під серйозною загрозою. Місцевий правитель вирішив, що я сплатив занадто мало грошей в казну і вимагає тепер з мене ще рівно стільки ж. Я сам тиждень перевіряв документи і точно знаю, що плачу абсолютно все, що належить платити ... Але він вже до мене, говорячи свого головного скарбника, і той всіляко погрожував мені, якщо я не віддам ці гроші ... Скажи, що робити? !

- Що буде з твоїм бізнесом, якщо ти заплатиш стільки, скільки вони вимагають? - Запитав Учитель.

-Я ... Я витримаю рік або два, а потім розорюся-подвійні податки платити неможливо, - відповів підприємець.

- А чим погрожував тобі цей скарбник? - Насупився Вчитель.

- Він сказав, що мене звинуватять в якомусь серйозному злочині, посадять до в'язниці і відберуть мій будинок, всі мої гроші і підприємства. Що мені робити? - Відвідувач майже плакав.

- Що тобі робити - тобі і вирішувати, - зітхнувши, сказав Учитель, - але ось що робити мені - абсолютно ясно. Завтра я починаю готувати Школу до переїзду в сусідню країну, її правитель давно мене запрошував ...

Перший учень підтвердив цю історію, пригадавши також, що з моменту цієї розмови до моменту відкриття Школи в новій країні пройшло щось близько тижня. Він сказав: «Найдивовижніше: коли ми влаштувалися на новому місці, першим, хто прийшов до Вчителя в гості, був той самий підприємець».

* * *

Одного разу учень запитав Учителя: «Мене недавно в фірмі перевели в інший відділ - начальником. У мене тепер в підпорядкуванні вісім продавців. Я хочу провести психологічне обстеження, щоб чітко зрозуміти, хто з них що собою являє ».

- І що? - Насупився Вчитель.

- Може бути, ти порадиш мені, якими тестами краще скористатися ...

- Що ти хочеш дізнатися в результаті свого обстеження? - Запитав Учитель.

- Ну ... хто з них більше, а хто менше підходить для своєї роботи, хто може працювати краще, на кого слід звернути особливу увагу ...

- Ти знаєш, але ж з таким підходом краще б тобі не керувати продавцями ... - сумно зітхнув Учитель.

- Чому ?! - Вигукнув учень.

- Для того щоб побачити, чи може людина працювати в продажах, тести не потрібні. Досить подивитися, як він це робить.

«Учитель зовсім не був консерватором в цьому питанні, -сказав нам Перший Учень. - Він вважав корисним психологічне обстеження, наприклад, при прийомі на роботу. Але ж в цій історії учень говорить з ним не про новачків, а про вже працюють продавців ».

* * *

Одного разу Вчителі запросив на обід правитель країни, в якій на той час перебувала Школа Шляху. Вони говорили на загальні теми, але Учителю було видно, що правитель хоче запитати про щось, що його дуже сильно хвилює. Тоді Учитель сказав:

- Запитуйте А то я боюся, що етикет і твоя вихованість ніколи не здадуться ...

Правитель (а треба зауважити, що він був дуже мудрий і поважали його не тільки правителі сусідніх держав, а й жителі його країни, що в усі часи бувало нечасто) вдячно посміхнувся і сказав:

- Учитель! Я хотів запитати тебе ось про що. Як ти вважаєш, що найбільш важливо для підприємців в моїй країні, таке, що залежить від мене? Інакше кажучи: що я можу зробити, щоб ділові люди в моїй країні процвітали?

- Найголовніше, - відповів Учитель, - створити правила і пообіцяти, що ти не будеш їх міняти досить довго.

- Як же так? - Здивувався Правитель. - Підприємці постійно говорять мені про зниження податків, про поліпшення законодавства ?!

- От тільки не кажи мені, що ти їх слухаєш! - Вигукнув Учитель.

Коли Учитель дізнався, що і ці слова його потрапили в запису учнів, він обурився:

- Як вам вдалося підслухати? Адже ми були з ним удвох, навіть слуг не було поруч у цей момент!

Перший Учень пояснив нам, що цю історію доніс до них син правителя, який був дружний з одним з учнів. Він сказав: «Батько після цієї розмови не спав ніч, а на ранок скасував міністерство з розвитку економіки».

* * *

Одного разу в будинок до Вчителя постукав мандрівник. На вулиці йшов дощ, і гість повністю промок. Учитель наказав слузі переодягнути гостя, дати йому гарячий напій і тільки після цього зайшов до кімнати, де той сидів.

- Дякую тобі за прийом, який ти мені надав! - Посміхнувся подорожній. - Скажи, як ти так легко впізнав мене? Я одягнений у звичайний одяг і зі мною немає моєї свити ... Я радий, що своїми очима побачив підтвердження чуток про твою мудрість!

Учитель посміхнувся:

- Я впізнав тебе тільки зараз!

- А ту увагу, яку мені було надано ... - здивувався подорожній, але Учитель з посмішкою перервав його:

- У дощ будь-який, що зайшов до мене, був би зустрінутий в точності так само.

Подорожній задумався, а потім встав і вклонився Учителю:

- Спасибі тобі. Можливо, саме це - мудрість.

Коли учні запитали Вчителя, чому правитель тієї країни, в якій вони жили, поводився настільки дивно, Учитель відповів: «Він дуже цікавий чоловік!» Коли ж учні запитали, що мав на увазі правитель, коли говорив про мудрість, Учитель засміявся: « може бути, він прийняв за мудрість то, що я не відразу його впізнав ... »

* * *

Одного разу на заняттях учень запитав: «Учитель, що ти можеш сказати з приводу етики і моралі в торгівлі?»

- Ти маєш на увазі якусь конкретну ситуацію або хочеш поговорити про етику взагалі?

- Я хотів би знати, як ти вважаєш, чи добре торгувати ну, наприклад, сигаретами, вином або зброєю?

- Добре торгувати - добре, а погано - погано, - відповів Учитель. Учень був дещо здивований такою відповіддю:

- Що ти маєш на увазі, коли так говориш, Учитель?

- Я засмучений, що тобі потрібно роз'яснення. Але якщо так, будь ласка: краще добре торгувати вином, ніж погано торгувати ... ну, скажімо, ліками.

Учень подякував Вчителі ...

Примітно, що коли ми просили учнів прокоментувати цю історію, всі вони відповідали буквально одними і тими ж словами: «Що ж тут ще коментувати?»

* * *

Одного разу учень запитав Учителя: «Учитель, на наступному тижні я буду проводити співбесіди з величезним числом людей, які хочуть влаштуватися в мою фірму на посаду продавця. Вони всі з прекрасними анкетами і рекомендаціями, але мені треба з п'ятдесяти чоловік вибрати лише одного. Що ти мені порадиш?"

- Якого роду рада ти хотів би почути? - Подивився на нього Учитель. Учень продовжив:

- Може бути, є якийсь спосіб швидко визначити, чи годиться людина для цієї роботи? Так, щоб заощадити час ...

- А що таке з твоїм часом? - Учитель всім виглядом висловив невдоволення.

- Ну ... я хотів його заощадити, щоб не втрачати на вибір продавця кілька днів.

- А ти не думав про те, скільки часу, а також грошей ти втратиш, якщо поспішиш і зробиш помилковий вибір? - Сердито запитав Учитель.

Учень опустив голову і задумався. Потім він сказав:

- Спасибі, Учитель, я зрозумів. Це дійсно не те дію, на якому треба економити час.

- Дякуй Шлях, - знизав плечима Учитель.

В одному із записів ми знайшли продовження цієї історії. Учні запитали Учителя, чому він так негативно поставився до цього питання. Учитель відповів: - Якби він запитав, «як краще вибрати», це була б інша справа! Але він запитав «як швидше»!

* * *

Одного разу Перший Учень запитав Учителя: «Учитель, скажи, чи можна визначити, тільки глянувши на людину, чи підходить він для роботи продавцем?»

- Він повинен тобі сподобатися, коли ти поглянеш на нього.

- І все? - Здивувався Перший Учень.

Замість відповіді Учитель знизав плечима, уважно дивлячись на учня. Перший Учень якийсь час помовчав, а потім запитав:

- Учитель, чи правильно я зрозумів, що якщо він мені не сподобався, то краще не працювати йому продавцем?

- Молодець! - Зрадів Учитель. - Я не даремно витрачаю час на розмови з тобою.

Коли ми попросили Першого Учня прокоментувати цю історію, він сказав: «Справа в тому, що якщо людина не сподобався комусь одному, то ймовірно, він не сподобається і комусь ще. І якщо цей хтось - покупець ... в загальному, визначити, чи може людина працювати продавцем, з першого погляду, звичайно, не вийде. Але зате явно невідповідного можливо виявити і з першого погляду ».

* * *

Одного разу в гості до Вчителя зайшов начальник поліції міста, поряд з яким знаходився тоді Будинок Школи:

- Учитель, чи можна поставити тобі одне питання?

- Одне питання ти вже поставив, - засміявся Учитель але, побачивши, що гість зніяковів, додав: - Питай, звичайно.

- Мій син в наступному році закінчує школу, і я хотів з тобою порадитися, який шлях йому обрати ...

- А що він сам говорить? - Запитав Учитель.

- Він до сих пір не визначився. А я хотів би, щоб він став чи поліцейським, або лікарем ...

- Який дивний вибір! - Здивувався Учитель. - Чому поліцейським, я в твоєму випадку ще розумію, але чому лікарем? ...

- Я сам в молодості мріяв стати лікарем, але у моїх батьків не було грошей на це дороге навчання. Тому я пішов в армію, і, прослуживши п'ять років, перевівся в поліцію ... Зараз у мене достатньо грошей, щоб дати синові можливість вчитися в найкращій медичній школі країни!

- Якщо тобі важлива моя думка, я скажу. Нехай буде ким завгодно, тільки не лікарем і не поліцейським.

- Учитель, мені дуже дивно чути це ... Мудрість твоя не підлягає сумніву ... але не міг би ти все ж пояснити мені свої слова?

- Справа в тому, що якщо він стане поліцейським, він постійно буде порівнювати себе з тобою ... це не додасть йому сил, додай до цього й те, що оточуючі будуть думати, що ти допомагаєш йому рухатися по службі, навіть якщо ти пальцем об палець для нього не вдариш ...

- Добре, це зрозуміло, але чому йому не стати лікарем? - Вигукнув начальник поліції.

- Якщо він стане лікарем, то порівнювати будеш ти. Його, яким він стане, з собою, яким ти міг стати ...

Начальник поліції подякував Вчителі і пішов.

До цієї історії треба додати, що хлопець, про якого йшла мова, на наступний рік прийшов в Школу Шляху. Коли його запитали, чому він зробив такий вибір, він відповів: «Головне, що мною рухало - подяку до мудрості Вчителі. Я з дитинства боявся лікарів і терпіти не міг поліцейських ».

* * *

Одного разу під час занять один з учнів заснув, сидячи на килимі. Учитель підійшов до нього, погладив по голові і сказав:

- Це хороший учень, - і став говорити тихіше, так щоб не розбудити його, а коли той прокинувся, Учитель зробив вигляд, ніби нічого не помітив.

Через якийсь час історія в точності повторилася з іншим учнем. Тоді Учитель вдарив його по спині бамбуковою палицею, а коли той схопився, дуже сильно його вилаяв.

Перший Учень сказав, що і його ці два випадки поставили в глухий кут. Він підійшов до Вчителя і попросив пояснити. Учитель нахмурився: «Я думав, що ти зрозумів сам. Звичайно, мене не може радувати, що учень спить. Але! Той перший учень був одним з найслабших. Ти це знаєш. Я похвалив його в упевненості, що товариші розкажуть йому про це. Зверни увагу: його успіхи зросли. Другий учень - один з кращих ... Не міг же я ругат' його за очі! »

* * *

Учень запитав Учителя: «Учитель, я ніяк не можу зрозуміти суті того, чим все захоплюються. А саме: в японській мові ієрогліф, що означає слово «криза», складається з двох ієрогліфів, які означають «проблема» і «можливості». Ну і що? »Учитель нахмурився:

- Дійсно не тямиш ?! Це жахливо! Забирайся з Школи !!!

Учень здивувався:

- Але завтра я можу повернутися?

- Ти зрозумієш, коли тобі можна буде повернутися, - відрізав Учитель.

Минуло два дні, цей учень постукав у двері Школи. Учитель вийшов до нього і сказав:

- Нічого не говори, я не повірю тобі! Іди!

Решта учнів стояли за його спиною, боячись вимовити навіть слово. Ніхто не розумів, чим викликаний такий гнів Учителя ...

Минуло близько року, і учень знову виник на порозі. Учитель уважно оглянув його, усміхнувся і сказав:

- Ось тепер ти дійсно зрозумів.

І коли учень зайшов, Учитель запропонував йому розповісти все іншим учням.

- На наступний день після того, як я покинув Школу, - розповів учень, - господар фірми, де я працював, сказав, що не потребує більше в моїх послугах. Я здогадався, що тут не обійшлося без Вчителі, і прийшов, але, ви пам'ятаєте, Учитель знову прогнав мене.

Учитель посміхнувся:

- Ти не уявляєш, наскільки важко було вмовити начальника розлучитися з тобою.

- Це я зрозумів вже потім. Я дуже старався знайти роботу, але не зміг знайти підходящої, а мені треба було утримувати сім'ю. Тоді я створив власну фірму ... Не минуло й року - моя фірма сьогодні одна з найбільших у своїй галузі ... Тепер я дійсно зрозумів, що означають ці ієрогліфи і ... немає слів, Учитель, як я тобі вдячний!

- Дякуй Шлях, - за звичаєм сказав Учитель.

Цю історію ми не коментуємо згідно з традиціями Школи Шляху.

* * *

Одного разу державний чиновник запитав Учителя:

- Скажіть, чому ви берете таку велику суму за навчання у вашій Школі Шляху?

- Ви дійсно вважаєте, що сума дуже велика? - Запитав Учитель.

- Та за ці гроші можна майже рік відпочивати на найпрестижнішому курорті!

- Кому що! - Зітхнув Учитель і відвернувся.

Перший Учень сказав нам, що Учитель вкрай негативно ставився до будь-яких державних службовців. Коли ж його питали, чому, він зазвичай ставив у приклад історії, подібні до цієї.

* * *

Два ченця сперечалися на головній площі міста. Один говорив:

- Зовсім не важливо, як ти йдеш по своєму шляху, головне - куди!

Другий не погоджувався з ним, стверджуючи:

- Куди - це не важливо, важливо як саме ти йдеш!

Вони наводили різні аргументи, посилаючись на древні манускрипти і волаючи до сучасних філософських і теософським школам, але жоден з них не міг переконати іншого.

В цей час по площі проходив Учитель в супроводі кількох учнів. Вони зупинилися, звернувши увагу на наростаючий шум, а один з ченців, дізнавшись Вчителі, попросив розсудити їх.

Учитель уважно вислухав аргументи кожної зі сторін, (на що пішло близько години), а потім сказав:

- Сядьте спиною один до одного! - Монахи сіли і Учитель продовжив:

- Це, звичайно, дуже цікаво - то, про що ви тут розмовляєте. Я думаю, що прав з вас буде той, хто відповість мені, якого кольору очі у його противника в цій суперечці!

Ченці помовчали хвилину, потім встали, низько вклонилися Учителю і пішли.

Учні розповідають, що ніхто з присутніх не зміг оцінити ні відповіді Вчителі, ні реакції ченців. Тоді вони звернулися до нього, запитавши, чому все сталося саме так. Учитель засміявся і сказав: -Якби в місті не були такі жорстокі закони про порядок на вулицях, я б краще відразу побив цих двох нероб палицею.

- Чим же це краще? - здивувалися учні.

- Як? Ви не зрозуміли? - вигукнув Учитель. - Нам не довелося б витрачати на них стільки часу.

* * *

Одного разу учень запитав Учителя: «Учитель, скажи, в якій фірмі краще працювати: у великій або маленькій?»

- Дивлячись чого ти хочеш від роботи, - відповів Учитель і подивився на учня.

Учень, подумавши трохи, сказав:

- Чи правильно я розумію, що є плюси і в тому і в іншому варіанті?

- Звичайно, - посміхнувся Вчитель, - а хіба коли-небудь буває інакше?

У ранних коментарях до цієї історії говориться, що одним з основних умінь Учитель вважав вміння ставити запитання.

* * *

Одного разу учень запитав Учителя: «Учитель, який бізнес найкращий?»

- Для чого? - Запитав Учитель. - Для того щоб їм займатися, для того щоб піти працювати в компанію, яка ним займається, або для того щоб просто вкласти в нього гроші?

- Для того, щоб їм займатися, - сказав учень. Тоді Учитель запропонував учням разом подумати над питанням, пообіцявши зробити подарунок тому, хто знайде відповідь.

Учні стали пропонувати варіанти:

- Той бізнес, в якому вище прибуток?

- Кожен новий учасник знижує прибуток галузі, - сказав Учитель.

- Бізнес в галузі, яка тільки розвивається?

- Велика частина таких фірм гине, навіть не дійшовши до прибутку, ми знаємо про тих, хто вижив, але їх - меншість!

- Бізнес в тій галузі, де мало конкурентів!

- А чому їх мало? Чи не тому, що прибуток невисока?

- Може бути, той бізнес, який більше подобається?

- Що значить «подобається» ?! - Вигукнув Учитель. - Що за слово?

Учень, який запропонував цей варіант, зніяковів і спробував пояснити: «Я мав на увазі, що займатися треба тим бізнесом, яким тобі настільки хочеться займатися, що без цього ти просто не можеш собі уявити ...»

- І що, - насупився Вчитель, - чому ти вважаєш, що це найкраще?

- Ну, може бути, тому, що в такому випадку людина віддає всього себе своїй справі і знаходить виходи з таких ситуацій, з яких інший, що прийшов тільки за прибутком, не знайшов би виходу і розорився ?!

- Це відповідь! - Сказав Учитель, і заняття в той день закінчилися.

Історія зрозуміла, але нам здалося цікавим дізнатися, що подарував Учитель цьому учневі. Справа в тому, що подарунки Вчителі часто були дуже символічні. На жаль, з'ясувати цього поки не вдалося.

* * *

Одного разу Учитель помітив, що учень слухає його недостатньо уважно. Він перервав пояснення і звернувся до нього:

- Мені здається, чи ти думаєш зараз про щось стороннє?

- Ти маєш рацію, Учитель, я обдумую недавній важка розмова, який стався у мене з одним з кращих моїх клієнтів.

Учитель сходив в інше приміщення і повернувся звідти з довгою палицею, однією з тих, які він з учнями зазвичай використовували в фізичних вправах. Він мовчки підійшов до цього учневі і поклав палицю перед ним.

Перший учень сказав нам, що він пам'ятає тільки три випадки, коли Учитель вдарив учня такої палицею. «Та й то, - сказав він, - удари були сильними, швидше, їх мож-но було розцінити як моральне покарання. Мене не було, коли це сталося, але я легко все поясню. Учитель часто говорив нам, що успіху досягає лише той, хто, займаючись будь-якою справою, віддає йому себе цілком і присутній при тому, що він робить, весь: і тілом, і духом, і думками ».

* * *

Одного разу учень запитав Учителя: «Як мені зрозуміти, бреше людина чи помиляється?»

- Спочатку скажи мені, що таке брехня? - Попросив Учитель.

- Брехня, - відповів учень, - це коли людина свідомо говорить неправду.

- Добре, - сказав Учитель. - Коли ти сумніваєшся, просто скажи людині, в чому, на твій погляд, він не правий. Якщо він вислухає тебе і постарається зрозуміти, це одне. Якщо ж відмовиться сприймати твої доводи, - інше. І яка ж різниця, помилявся він чи обманював ?!

У більшості записів, зроблених учнями Школи Шляхи, ця історія відзначена як дуже важлива.

* * *

Одного разу Учитель разом з кількома учнями відвідав цікавила його лекцію в місцевому університеті. Після закінчення лекції учні, зацікавившись, запитали Учителя:

- Що ти скажеш про цього професор, Учитель? Чи сподобалося тобі те, як він володіє матеріалом і як пояснює його?

- На мій погляд, - сказав Учитель, - йому треба б викладати не в університеті, а в школі або навіть, може бути, в дитячому саду.

Коли Учитель вимовив ці слова, хтось, що стояв недалеко від них, розвернувся і рішучими кроками пішов геть. Один з учнів вигукнув:

- Учитель! Це той самий професор.

Учитель вдивлявся в спину, що минає, посміхнувся і сказав:

- Хто-небудь, будь ласка, доженете його ... і скажіть, що я помилився: тільки школа!

Цією історією, ми були дуже здивовані. Ось як ми міркували: мало того, що Учитель ображає професора, про який йде мова, він ще і незвичайно швидко змінює свою думку. Зовсім випадково одному з нас зустрівся щоденник відомого вченого, який, виявилося, і був цим самим професором! (Заодно ми з'ясували, що справа відбувалася в Сполученому Королівстві, а професору на момент події було всього 29 років). У своєму щоденнику в той день вчений записав: «Спочатку мене здивувало і навіть образило висловлювання Вчителі, яке я випадково підслухав після досить успішною, на мій погляд, лекції, на якій він був присутній. Учитель заявив, що моє місце - не в університеті, а в школі чи дитячому садку. Однак коли мене наздогнав посланий їм помічник, все встало на свої місця! Виявляється, глибоке переконання Вчителі полягало в тому, що на самому ранньому етапі в навчанні повинні брати участь кращі викладачі. І я з цим повністю згоден! Так я через недогляд прийняв щирий комплімент за образу чи злий жарт. Не дивно, що його знають і люблять у багатьох країнах, а мене тільки в нашому університеті ... »Після того як ми прочитали цей щоденник, і думка Вчителі, і важливість цієї історії стали для нас очевидні.

* * *

Одного разу учень запитав Учителя: «Який клієнт повинен вважатися кращим?»

- Той, який краще! - Посміхнувся Вчитель. Учень опустив очі.

- Ти ж хотів запитати не про це, - посміхнувся Вчитель, - спробуй заново сформулювати своє питання.

- За яким критерієм треба вибирати клієнтів? Що вважати перевагою, порівнюючи одного клієнта з іншим?

- Це інша справа, - сказав Учитель. - На таке питання треба шукати відповідь. Шукайте! - Змахнув він рукою в бік учнів.

Один учень сказав:

- Кращий клієнт той, який платить вчасно, так як ми з ним домовилися, бо у мене немає можливості фінансувати всіх клієнтів.

Другий учень сказав:

- Кращий клієнт той, який купує більше і частіше, тому що він створює мені ту базу, на якій я засновую зростання своєї фірми.

Третій учень сказав:

- Зовсім ні, кращий клієнт той, який купує більше саме тих товарів, які найвигідніше продавати продавцеві, тому що прибуток - це головне для будь-якого бізнесу, як би ми не прикидалися, що це не так.

Четвертий учень сказав:

- А мені здається, кращий клієнт той, який планує свої покупки заздалегідь, тому що він дає мені можливість заздалегідь побудувати свої плани і провести те, що йому потрібно.

П'ятий учень сказав:

- По-моєму, кращий клієнт - той, який рекомендує мене своїм знайомим, тому що це найкраща реклама!

Висловилися майже всі учні, коли Учитель зупинив їх і сказав:

- Ви бачите, скільки думок ... і жодне з них не можна назвати неправильним ... Який з цього висновок ми зробимо?

- У кожного продавця повинен бути свій критерій? - Припустив учень, з питання якого все почалося.

- Майже, - сказав Учитель, - дуже близько ... Потім Учитель подивився у вікно:

- Погода хороша, давайте сьогодні раніше закінчимо. Головне, щоб клієнт вам подобався.

А учень, що поставив питання, продовжив:

- Адже якщо він подобається, значить, відповідає саме нашим головним критеріям!

2 сторінка | 4 сторінка
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати