Головна

Тема-рематична міна

ТРМ- для пропозицій нашого класу - пов'язана з постановкою П в абсолютний кінець пропозиції - РЕМу, що викликається вимогами контексту. У темі може бути:

а) Д: (Астахов нумізматикою не захоплювався). Зате / Астаховим // захопилася

Ліза \ Федорівна (Смажені); Горьківськими / розповідями і горьковской /

біографією // захоплювалися і \ старші і\ малюки (Макаренко).

б) Д і дієслово: (Я дивився твої креслення, Ніна). Ними може / пишатися // професійна \ креслярки (Філатов); Моєю особистою думкою має право / цікавитися // тільки \ начальник (Алексєєв); фз: т / Д: Р / ск-п або т / д-ск:: Р / (Ак) П.

Як ми бачили, при характеристиці поняття «типове значення моделі», ТРМ може змінити ТЗ. В даному класі такого прямого зміни не відбувається, але може з'явитися конотація, пор. при прямому порядку слів ТЗ 'S і його ставлення до об'єкта':Пушкін захоплювався цими віршами; і конотація 'оцінка об'єкта' при інвертованому порядку: цими віршами

захоплювався Пушкін (= Вірші хороші).

Однак вільна ТРМ можлива не завжди. Фактори, що обмежують мену, можуть бути смисловими і формальними.

Смислові чинники. При формально можливу зміну словопорядка і збереженні граматичної коректності змінюється загальний зміст висловлювання. Такі зміни частотних в пропозиціях:

1) деяких буттєвих і локально-предикатних; (1) На фотографії - метелик

(= Фото зображує метелика) - * метелик - на фотографії (= Сидить);

2) З ідеєю дистрибутивности / об'єднаності [Падучева 1985, 110]: (2) Кожен водій дотримується деякі правила (У кожного свої) -Деякі Правила дотримується кожен водій (У всіх одні певні правила); (3) На 3-х матчах побувало 10 тисяч чоловік (в сумі) -10 Тисяч чоловік побувало на 3-х матчах (Відвідали всі три матчі);

3) У деяких біномінатівних пропозиціях зі значенням класифікації:

(4) Мій брат-вчитель (Професія мого брата - учитель) -Учитель - мій брат (Цей учитель - мій родич).

Всіх можливих випадків зміни сенсу при ТРМ ми поки не знаємо. Формальні чинники пов'язані зі структурою пропозиції. Є два типи структур: гнучкі і негнучкі1. Пропозиції гнучкої структури допускають

ТРМ зі зміною інформативного центру, тобто збереження об'єктивного

порядку Т-Р при зміні порядку слів.

гнучкою структурою можуть мати пропозиції, що мають у вихідній

моделі як прямий (П-Ск-Д), Так і зворотний (д-ск-п) порядок слів. Пор .: 1) пропозиція з прямим порядком слів і об'єктивним порядком Т-Р: Наші У сусіди // зацікавилися цією \ собакою - Цією / собакою // зацікавилися

наші сусіди зі зворотним порядком слів і як і раніше об'єктивним порядком Т-Р: 2) вихідне пропозицію зі зворотним порядком слів при об'єктивному порядку

Т-Р; /Сусідів // зацікавила ця \ собака-Ця / собака // зацікавила \ сусідів; прямий порядок слів при тому ж порядку Т-Р.

З нейтральним словопорядка | Назвемо деякі типи пропозицій з гнучкою структурою.


Морфологічні характеристики слів як фактор умов додаткової дистрибуції | Суттєвою виявляється і форма вираження числа. | Синтаксичні фактори як УДД в іменний групі, синтаксеми н словосполученні | Синтаксичні фактори як умови додаткової дистрибуції на рівні простого пропозиції | Членопредложенческій статус імен деяких компонентів ДС пропозиції. | Синтаксичні фактори як умови додаткової дистрибуції в складному реченні | ДС пропозиції; 2) до самого союзному засобу. | Характер формальної структури пч обмежує вибір союзу. | При наявності двох породжують ситуацій, виражених однаковими синтаксичними конструкціями, відносини умови оформляються як | Актуалізаційні парадигма пропозиції |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати