Головна

Основні принципи психологічного впливу в концепції К. Роджерса 1 сторінка

1. 1 сторінка
  2. 1 сторінка
  3. 1 сторінка
  4. 1 сторінка
  5. 1 сторінка
  6. 1 сторінка
  7. 1 сторінка

Американському психологу Роджерсу належить провідна роль в розробці практики впливу на принципах «гуманістичної психології». Роджерс є автором теорії і практики психотерапії ( «центрованої на клієнті»), які виросли на основі клінічного досвіду теорії особистості і міжособистісних відносин, а також основоположником «груп зустрічей», орієнтованих на надання психологічного сприяння «зростання особистості». Усе разом узяте це становить особливу галузь «гуманістичної психології». Нас насамперед цікавить концепція психологічного впливу, інших частин системи ми торкнемося лише в тій мірі, в якій вони допомагають зрозуміти цю концепцію.

Як зазначає Роджерс, «найраніше було створено найбільш тісно пов'язана з спостерігаються фактами, найбільш грунтовно дока

занная теорія психотерапії та зміни особистості, яка була сконструйована, щоб упорядкувати відомі нам феномени терапії. В останні кілька років ми спробували визначено картину теоретичного результату терапії - це портрет максимально

творчої, самоактуализирующейся, або повністю функціонуючої особистості »[123, 192]. Відносини між психотерапевтом і пацієнтом розглядаються автором як окремий випадок конструктивних міжособистісних відносин, більш того, як їх прообраз, теорія міжособистісних відносин будується на основі екстраполяції принципів терапевтичного відносини, найістотнішою характеристикою якого є Недирективне.

4 Ідеологічні функції подібної 'капіталістичної практики детально проаналізовані у вітчизняній літературі, зокрема в зв'язку з критикою «доктрини людських відносин» [8].

В узагальненому вигляді модель особистості, по Роджерсу, виглядає наступним чином. Основним освітою особистості є уявлення людини про себе, про своє Я, інакше кажучи «Я-концепція» (self-concept). У формуванні Я-концепції визначальна роль належить відносинам з іншими людьми, ось чому теорію Роджерса в багатьох класифікаціях зазвичай відносять до интерперсонального теоріям особистості. Важливе поняття теорії "-« ідеальне Я ». Це термін, який використовується для позначення Я-концепції, якої індивід дуже хотів би мати, яка представляє для, нього найвищу цінність. У всіх інших відносинах термін визначається так само, як і Я-концепція, а саме: «організований, послідовний концептуальний гештальт, який складають сприйняття характеристик« Я »або« ті »і сприйняття відносин« Я »або« ті »до інших людей і різних аспектів життя і цінності, що додаються цим сприйняттям. Даний гештальт доступний усвідомленню, хоча не обов'язково усвідомлюється. Це змінюється гештальт, процес, але в будь-який даний момент він представляє специфічну цілісність, яка принаймні частково визначувана в операціональних термінах за допомогою Q-sort методики або іншим інструментарієм »[123, 200].

Ми бачимо, що світ сприйнять індивіда надзвичайно важливий з точки зору Роджерса: сприйняття, індивіда визначають його поведінку, він реагує на реальність, якою вона їм сприймається. «Як тільки відбувається зміна в сприйнятті особистістю навколишньої дійсності і самої себе, відбуваються зміни і в поведінці. У терапії ці перцептивні зміни частіше зачіпають сприйняття самого себе, ніж сприйняття зовнішнього світу. Отже, ми виявляємо, що зі зміною в ході терапії сприйняття себе змінюється поведінка »[126, 358].

Підхід Роджерса до людини відрізняється від деяких концепцій, які визнають обтяженість людської природи негативними, деструктивними тенденціями. Цього автора відрізняє віра в людину, яку він розглядає як по суті своїй конструктивного, кооперативного і т. Д. При тому, що у Роджерса багато спільного з психоаналізом, в цьому моменті він рішуче розходиться з ним. Базовим устремлінням людини є прагнення стати «повністю функціонуючої особистістю» - це поняття 'багато в чому збігається з терміном Маслоу «самоактуализирующихся особистість», оскільки має на увазі завдання актуалізації «Я».

Зазвичай індивід веде-себе відповідно до свого поданням про себе. Поняття відповідності (конгруентності) «Я» і, досвіду є принциповим для цієї концепції. «Досвід, несумісний з поданням індивіда про себе, має тенденцію не допущені в зал до усвідомлення, яким би не був його соціальний характер» [123, 202]. На відміну від традиційної психоаналітичної концепції придушення, Роджерс показав, що «часто найглибше заперечує імпульсами і почуттями» виявляються позитивні почуття, наприклад любові або впевненості в собі. «Коли існує неузгодженість, але індивід не усвідомлює цього, він потенційно вразливим тривожністю, загрозою та дезорганізацію. Якщо значимий новий досвід демонструє протиріччя настільки ясно, що воно повинно бути свідомо сприйнято, то індивід буде під загрозою, і його Я-концепція дезорганизуется цим протиріччям і неассіміліруемим досвідом »[123, 204]. Загроза визначається «як стан, який існує, коли досвід сприймається або антиципирующая як неконгруентності зі структурою Я. Вона може розглядатися як зовнішній погляд на те саме явище, яке з внутрішньої позиції є тривожністю» [там же].

Сприйняття загрози для Я супроводжується актуалізацією захисту. «Захист є поведінковий відповідь організму на загрозу, Мета якого підтримати нинішню структуру Я» [там же]. Це досягається або «перцептивних спотворенням досвіду» і, таким чином, зменшується неконгруентність, або запереченням досвіду і, отже, запереченням будь-якої небезпеки для п I [123, '205]. Полярної протилежністю захищеності є відкритість досвіду. «Це означає, що кожен стимул, який виник в організмі або в оточенні, вільно проходить через нервову систему без того, щоб бути спотвореним або каналізованим будь-яким механізмом захисту» [123, 206]. Повна відкритість досвіду - це синонім повної конгруентності Я і досвіду, синонім оптимального психологічного пристосування, психологічної зрілості, які характеризують «повністю функціонуючу особистість».

«Індивід виявляє 'зріле поведінку, коли він сприймає реалістично і в екстенсіональной манері, коли він, не захищаючись, приймає відповідальність бути відмінним від інших, приймає відповідальність за власну поведінку, оцінює досвід на основі даних, що йдуть від власних відчуттів, змінює свою оцінку досвіду тільки на основі нового докази, приймає інших як унікальних індивідів, відмінних від себе, високо. цінує себе і інших »[123, -207]. Так в сумарною характеристиці виглядає «підсумкова гіпотетична особистість». Роджерс неодноразово підкреслює процесуальність наведених показників. «Повністю функціонуюча особистість буде особистістю - в процесі, особистістю безперервно мінливої. Таким чином, її специфічні поведінки неможливо якимось чином описати заздалегідь. Єдине твердження, яке можна зробити, - це твердження про те, що поведінки будуть адекватно адаптивні в кожній новій ситуації і що особистість буде безперервно перебувати в процесі подальшої самоактуалізації »[123, 235].

Поняття «Я в процесі становлення» (process- of becoming) в протилежність розуміння Я як продукту є фундаментальним в концепції Роджерса. І хоча «клієнти» можуть звертатися до психолога, терапевта в пошуках формули успіху або щастя як кінцевого продукту, він допомагає прийти до розуміння, що «зростання особистості» - процес безперервний, поступово наближає до повного функціонуванню, але вичерпно він виявляється недосяжним. Крім того, психолог допомагає прийти до довіри собі, тобто відмовитися від пошуку відповідей і порад на стороні, у інших, а звернутися до себе за відповідями на проблеми існування, допо

Гаета розвинути здатність і бажання бути самим собою. Термін Роджерса «внутрішній локус оцінки» відноситься якраз до ситуації, коли сам індивід, а не інші є «центром процесу оцінювання», коли він виявляється особистістю, яка направляє себе сама (self-directing person).

Теорія терапії Роджерса коротко представлена ??їм самим наступним чином. Змістом процесу реінтеграції особистості є зростання конгруентності між «Я» і досвідом, порушення якої і призвело до втрати інтеграції.

1. Необхідні певні умови, щоб зняти процес захисту, щоб зазвичай загрозливий досвід став точно символізував в свідомості і асимільованим в структуру «Я»:

а) має зменшитися обумовлене прийняття людини;

б) має збільшитися безумовна повага до себе.

2. Один шлях досягнення цих умов - передати безумовне позитивне ставлення значущого іншого:

а) щоб передати безумовне позитивне ставлення, воно повинно існувати в контексті емпатичних розуміння;

б) коли індивід сприймає таке безумовне позитивне ставлення, існуючі умови прийняття послаблюються або зникають;

в) іншим наслідком є ??зростання безумовного позитивного ставлення до самого себе;

г) таким чином, коли задовольняються умови 2а і 26, загроза редукується, процес захисту усувається, і зазвичай загрозливі досліди точно символізуються і інтегруються в Я-концепцію.

3. Наслідком зазначеного в пунктах 1 і 2 виявляється обставина, що індивід з меншою ймовірністю повинен стикатися з загрозливими дослідами: процес захисту стає менш частим і його наслідки редукуються, «Я» і досвід є більш конгруентними; зростає позитивне ставлення до себе і до інших; збільшується психологічна пристосованість; індивід стає ближче до повного функціонування. Відновлюється його природна тенденція до актуалізації.

Це стислий схематичне виклад дає уявлення про основне завдання і загальні принципи підходу Роджерса до психотерапії. Їх детальний аналіз не входить в наші плани, проте з деякими їхніми аспектами ми надалі зіткнемося, оскільки практика «груп зустрічей» Роджерса базується в цілому на вихідних посилках, які виросли як продовження, розвиток інновацій, зроблених в області психотерапії. Сам автор неодноразово підкреслює цю обставину.

Варто окремо зупинитися на специфічному характері відносини терапевта і «клієнта» - це дуже суттєвий для розуміння даної орієнтації аспект, тим більше, що з точки зору Роджерса, автентичне відношення - прообраз всякого конструктивного міжособистісного відносини взагалі. «... Основна функція терапевта - забезпечити ситуацію, в якій клієнт може знизити свою захищеність і подивитися об'єктивно на свої реальні думки, почуття і конфлікти. Таким чином, терапевт намагається створити атмосферу, в якій клієнт відчуває себе безумовно прийнятим, зрозумілим і оціненим як особистість »[78, 369]. Терапевт - по термінології Роджерса - це фасилітатор (від англ. Слова facilitate), тобто його завдання полягає в тому, щоб полегшити «зростання особистості». Яке встановлюється в процесі терапії відношення - каталізатор зміни ..

У цій моделі відкидається концепція терапевта як абсолютного авторитету, експерта, диктатора, єдиною активної сторони у взаємодії. Реальна готовність терапевта бути справжнім в вираженні негативних і позитивних почуттів (прийняття, дбайливості, поваги) в більшій мірі ініціює особистісні зміни, ніж його знання або використовувана техніка.

Вельми значущою є здатність увійти в світ Іншого за допомогою емпатії. «... Бути емпатічним - значить точно сприймати внутрішню точку відліку (frame of reference) іншого з відповідними емоційними компонентами і значеннями, як якщо б бути цією іншою особою, але без втрати уело-" вія «як якби» [123, 210 ]. Емпатія дозволяє не просто отримати інформацію про людину як об'єкт, тобто оцінний погляд з боку, але. дає суб'єктивне розуміння завдяки тому, що психолог бере участь в суб'єктивному досвіді, як би розділяє суб'єктивний світ досліджуваного людини, звичайно, не втрачаючи своєї відокремленості від нього, своєї власної ідентичності. Саме таким чином надається допомога в розширенні усвідомлення, розуміння фрагментів особистого досвіду, спотворює або заперечуються.

Коли у Роджерса мова йде про таку установці терапевта, як «безумовне позитивне прийняття», слід мати на увазі, що вона ставиться до почуттів «клієнта» і аж ніяк не передбачає схвалення всього його поведінки. Мається на увазі визнання права на будь-яку гаму власних почуттів без ризику втратити повагу психолога, терапевта. В результаті «клієнт» поступово стає здатним висловити і досліджувати свою тривожність, гнів, страхи і багато інших почуття, які розглядав як надто негативні, щоб прийняти їх і інтегрувати в структуру «Я». Їх прийняття, зокрема, і є прояв просування до більшої відкритості досвіду, меншою захищеності, більшій довірі собі і т. П .; що становило вихідну задачу. До речі, відповідно до логіки цього підходу свою конкретну задачу, мета «клієнт» формулює самостійно, звичайно, спираючись на автентичне відношення з терапевтом.

Розвиваючи теорію терапії, Роджерс неодноразово модифікує саме розуміння ролі психотерапевта. З цієї точки зору виділяється три періоди в еволюції теорії Роджерса. Перший охоплює час з 1940 по 1950 рік - це недирективная психотерапія, в якій акцентується створення терапевтом клімату невтручання. Основними техніками є прийняття і прояснення. За допомогою недирективной терапії «клієнт» приходить до розуміння себе, своєї життєвої ситуації. Другий період 'відноситься до 1950-1957 років - це рефлективна психотерапія. Тут терапевт головним чином відображає почуття «клієнта» (роль дзеркала) і уникає загрози у відношенні з ним. За допомогою рефлективно терапії розвивається велика ступінь-конгруентності між «Я-кбнцепціей» і «ідеальної Я-концепцією».

Нарешті, третій період 1957-1970 роки - це терапія (experiential therapy), що фокусується, судячи і за назвою, на досвіді клієнта і в рівній мірі на досвіді терапевта. Тут акцентується вираження почуттів самого терапевта, що виникають в його відношенні з «клієнтом». Таким чином, в цілому розвиток йшов у напрямку підвищення своєрідною активності терапевта - його особистісної винятком. Цей останній підхід в значній мірі пов'язаний з осмисленням досвіду соціально-психологічного тренінгу в формі "інтенсивного спілкування в« групах зустрічей », що виникли в середині 40-х років. До їх аналізу ми й переходимо.

§ 3. Загальна характеристика «груп зустрічей» як груп «зростання особистості»

На основі розглянутих вище принципів екзистенційно-гуманістичної психології виросло так званий рух за актуалізацію людського потенціалу (human potential movement). Воно полягало, зокрема, в народженні безлічі групових форм, які використовують як засіб психологічної допомоги у вирішенні різних проблем, і перш за все в досягненні самоактуалізації. «Інтенсивний груповий досвід функціонує в різних областях. Він застосовується в промисловості, в університетах, церковних групах і в курортних місцях, що дозволяють відступ від повсякденного життя. Він функціонує в різних навчальних закладах і в виправних будинках. Дивно багато людей залучено в ці. групи. Є групи для президентів великих корпорацій. Є для підлітків-злочинців і важковиховуваних. Створені групи студентів коледжів і членів факультативів, консультантів і психотерапевтів, подружжя, хронічних наркоманів, злочинців, які відбувають покарання, майбутніх медсестер, вихователів, директорів шкіл і викладачів. У своїх зовнішніх зразках ці групові досліди також виявляють велике розмаїття »L'127, 187]. У даному переліку учасників 'звертає на себе увагу дві їх основні категорії. По-перше, це люди, які за родом своєї діяльності спілкуються з людьми, працюють з групами людей (наставники, керівники і т. П.), І, по-друге, це люди з 1са: мимі різними проблемами, труднощами. «Хоча ці групи« почали з'являтися незабаром після другої світової війни, вони розрослися і надзвичайно поширилися в останні десять років »[62, 236],

При деякій спільності зовнішніх характеристик групи розрізняються перш за все з точки зору цілей і використовуваних методів, що, зокрема, знаходить відображення в різноманітності термінів для їх позначення. «Різні терміни часто використовуються як взаємозамінні, але фактично вони означають відмінності в орієнтації і техніці» [там же]. В якості родового використовуються поняття «інтенсивний груповий досвід» (intensive group experience), «лабораторне навчання».

Роджерс запропонував одну з відомих класифікацій таких груп. Він виділяє дві їх основні категорії, або два основних типи: групи «тренінгу сензитивності» і групи «організаційного розвитку». Термін «тренінг-сензитивности» зазвичай використовується для позначення і роджерсовскіх «груп зустрічей», і так званих Т-груп або груп тренінгу людських відносин (human-relations training group), що виникли в руслі школи групової динаміки Левіна. В першу чергу саме ці групи асоціюються з «рухом за актуалізацію людського потенціалу». Другий різновид груп з класифікації Роджерса становить «звичний елемент програми», відомої під назвою «організаційний розвиток» (organisational development). Зазначені дві основні форми лабораторного тренінгу не є взаємовиключними, проте їх цільові і методичні акценти різні.

Термін «група зустрічей» найчастіше асоціюється з більш радикальним (в порівнянні з Т-групою. - Л. П.) крилом руху за актуалізацію людських можливостей ... «Хоча є тенденція пов'язувати їх з такими центрами Західного узбережжя, як Еселеновскій інститут, групи зустрічей можуть бути виявлені в Сполучених Штатах всюди »[63, 236]. Часто характеристики цих груп починають з вказівки на їх відміну від традиційної психотерапевтичної і від звичайної навчальної груп. Хоча досвід групи інтенсивного спілкування - навчальний (educational), але він відрізняється від відомого нам в цьому відношенні досвіду: «Він відрізняється як за змістом пізнаваного матеріалу, так і по процесу, за допомогою якого відбувається навчання» [63, 238]. Ведучий тут не виступає в традиційній ролі вчителя-наставника, який намагається передати знання за допомогою читання лекцій або проведення семінару. Від психотерапевтичних груп вони відрізняються насамперед контингентом учасників, і хоча їх терапевтичний ефект зазвичай значний, він не є основною метою.

Оскільки досвід груп інтенсивного спілкування є навчальним, аналізуючи їх, правомірно поставити питання про те, чому навчає група і яким чином досягаються поставлені цілі. Однак спочатку коротко опишемо її зовнішні характеристики, які подібні для всіх різновидів груп тренінгу сензитивності.

Зазвичай це нечисленна (від 7 до 15, 18 осіб), щодо неструктурована група, основна її спрямованість - інтенсивне спілкування за принципом «тут і тепер», тобто аналіз безпосередньо відбувається в групі в основному без апеляції до минулого учасників. Зазвичай конкретні теми для дискусій заздалегідь не плануються - дискутуються різні прояви, взаємодії учасників в даній групі. Тривалість груп різна - від декількох днів до декількох місяців, зустрічі учасників можуть бути щоденними і більш рідкісними (1-3 рази на тиждень). Час кожної зустрічі - від одного до трьох і більше годин. Особливо слід згадати так звані марафонські групи, що проводяться в стислі терміни - за вихідні Дні.

Сам Роджерс наступним чином в короткій формі визначає суть «інтенсивної групи»: «Вона щодо неструктурована, що забезпечує клімат максимальної свободи для вираження особистості, дослідження почуттів і міжособистісної комунікації. Акцент поміщається на интеракциях між членами групи в атмосфері, яка заохочує кожного відмовитися від своєї захищеності і фасадів і таким чином дає йому можливість ставитися до інших членів групи прямо і відкрито ... Індивіди приходять до знання себе і кожного іншого більш повного, ніж це можливо в 'звичайних соціальних або робочих відносинах; клімат відкритості, прийняття ризику і чесності породжує довіру, яке дозволяє особистості усвідомити і змінити установки до самозахисту, перевірити і прийняти оновлені і конструктивні поведінки і згодом в ситуаціях повсякденного життя ставитися до інших більш адекватно і ефективно »[125, 304-305].

Одне з своєрідностей в проведенні груп Роджерсом - уникнення запланованих процедур і вправ, в яких він бачить певну штучність. «... Якщо планується якась процедура, то члени групи повинні бути включені в це настільки ж, наскільки і фасилітатор, і тому повинні, самі вирішити, подобається вона їм чи ні. У рідкісних випадках, коли виникає ситуація фрустрації або. коли груповий процес досягає свого плато, я вдаюся до того, що називаю «засобами», але вони рідко допомагають »[124, 61].

Відносно масштабності використання прийомів невербальної комунікації «групи зустрічей» істотно варіюють. Сам Роджерс обмежено включає фізичні руху і невербальний контакт, оскільки, як він пише, «мої особисті особливості не дають мені відчувати себе в певному відношенні вільно в таких випадках». Однак багато провідних використовують їх широко і успішно.

У статтях і в книзі, спеціально присвяченій «групам зустрічей», Роджерс докладно описує процес розвитку групової взаємодії, ілюструє його магнітофонними записами і відгуками учасників. Все це дозволяє отримати наступну картину феноменології груповий ситуації, її основних складових [124, 125, 127].

Учасники оглядаються. Після пояснень ведучого щодо того, що ніхто не буде організовувати діяльність групи в будь-якому напрямку, настає період внутрішньої розгубленості, незручного мовчання, ввічливого поверхневого спілкування. «У цій ситуації збентеження і фрустрації природні. Особливо дивним для спостерігача виявляється відсутність пов'язаності між висловлюваннями учасників »[127, 189-190].

Опір розкриття особистості. Уже в період оглядання деякі розкриваються з боку своїх особистісних установок. Спочатку члени групи надають іншим своє зовнішнє «Я» і тільки поступово, обережно і не без суперечливих почуттів починають робити кроки до виявлення деяких сторін внутрішнього світу.

Опис минулих почуттів. Незважаючи на брак довіри до групи і ризик розкрити себе, почуття починають виражатися в дискусії досить часто. Але вони в основному стосуються людей, подій внегруппового, тобто мали місце «там і тоді». Це перший підхід до опису внутрішніх переживань.

Вираз негативних почуттів. «Досить цікаво, що перший вираз істинно значущих почуттів» тут і тепер "пов'язано з негативним ставленням до членів групи, або групового лідера» [127, 191]. Часто робляться нападки на ведучого за те, що він не керує, на думку учасників, належним чином.

Як можливих причин первинності прояви негативних почуттів як переживань «тут і тепер» Роджерс зазначає наступні: а) це один з кращих способів перевірити ступінь дійсного довіри і свободи в групі; б) позитивні почуття важче висловлювати, ніж негативні: визнання, наприклад, в любові залишає беззахисним перед образливим відмовою, тоді як визнання в ненависті піддасть нападкам, від яких можна захищатися. «Хоч би якими були підстави, негативно забарвлені почуття мають тенденцію бути першим матеріалом, що виявляється тут і тепер» П27, 192].

Вираз і дослідження особистісно значимого матеріалу. «Може здатися дивним, що за таким негативним досвідом, як первісна розгубленість, опір висловом особистості, концентрованість на зовнішні події, які критикують висловлювання або гнівні почуття, з найбільшою ймовірністю слідують події, в яких індивід проявляє себе в групі зі значною для нього боку» [ там же]. На думку Роджерса, це відбувається тому, що члени групи починають розуміти, що знаходяться в своїй групі. Кожен може сприяти зробити її такою, якою йому хотілося б. її бачити. Крім того, всі переконалися, що вираз негативного ставлення тут не веде до катастрофічного результату. Починає розвиватися клімат довіри. «Починається процес, часто дуже хворобливий, який один з членів майстерні (це ще одна назва подібної групи. - Л. П.) назвав« подорожжю до центру «Я» ... »[127, 193].

Вираз міжособистісних почуттів, що виникають безпосередньо в групі. «Залучення до процесу, іноді раніше, іноді пізніше, являє собою відкрите вираження почуттів, що виникають в даний момент у одного члена групи по відношенню до іншого» [там же]. Ці почуття можуть бути позитивними і негативними. Наводяться такі приклади: «Я відчуваю загрозу в вашому мовчанні»; «Я відчув антипатію до вас в перший момент, як тільки побачив вас»; «Для мене ви, як подих свіжого повітря в групі» і т. Д. «Кожне з цих відносин може бути досліджено в зростаючої атмосфері довіри, як зазвичай це і відбувається» [там же].

Розвиток терапевтичної здатності в групі - «один з найбільш дивовижних аспектів інтенсивного групового спілкування». Він полягає в тому, що члени групи природно і спонтанно виявляють і виявляють здатність відгукуватися на переживання інших, надавати полегшує і в цьому сенсі терапевтичний вплив на «біль і страждання інших».

Прийняття себе і початок зміни. На думку Роджерса, прийняття себе - це передумова зміни в людині і певною мірою його початок. «Це почуття зрослої реальності і автентичності виявляється вельми загальним досвідом. Схоже, що індивід навчається приймати себе і бути собою, і це лежить в основі зміни. Він стає ближче до власних почуттів, отже, вони більше не так ригидно організовані і більш відкриті зміни »[127, 195].

Ломка фасадів. «У міру продовження сесій, так багато відбувається одночасно, що важко вирішити: що описати в першу чергу. Необхідно знову підкреслити, що різні тенденції і стадії переплітаються і накладаються один на одного »[там же]. Зокрема, зростає нетерпимість щодо збереження учасниками личини, або маски.

Отримання зворотнього зв'язку. В процесі таким чином організованого спілкування учасники за короткий час отримують досить багато відомостей щодо того, як вони сприймаються іншими. Зворотній зв'язок може бути негативною і позитивною, але головне, що подання до термінах почуття, а не оцінок полегшує прийняття людиною таких
 даних.

Конфронтація. Іноді термін «зворотний зв'язок» недостатній для опису що відбуваються в групі взаємодій, він виявляється занадто слабким. У цих випадках краще говорити, що індивід стикається з іншим обличчям до обличчя. Такі конфронтації можуть бути позитивними, але частіше вони носять негативний характер.

Взаємодопомога поза групових сесій. Одним з важливих аспектів групового досвіду є надання допомоги, підтримки один одному, коли учасник намагається розкрити себе або страждає від якогось неприємного відкриття щодо самого себе. Це може мати місце і під час групових зустрічей, і у внегруппового контактах.

Основне зіткнення (basic encounter). З описаних тенденцій видно, що в групі, «індивіди вступають в ближчий і безпосередній контакт, ніж у повсякденному житті. Мабуть, це один з найбільш центральних, напружених і продукують зміна аспектів такого групового досвіду »[127, 198]. Наприклад, один з учасників, намагаючись висловити свої відчуття безпосередньо відразу після групи, говорив про появу незнайомої йому перш почуття пов'язаності з іншими людьми.

Вираз позитивних почуттів і близькості. Як уже зазначалося, неминучою частиною групового процесу виявляється факт зростання «близькості і прояви позитивних почуттів, коли є можливість вираження і прийняття почуттів в спілкуванні» [там же]. У міру продовження «сесій» зростає відчуття теплоти, почуття групи, дух довіри, які зростають не тільки, з позитивних установок, але з реальності, що включає і позитивний, і негативний досвід.

Поведінкові зміни в групі. Спостереження показують, що багато зміни відбуваються в самій групі. Наприклад, змінюється жестикуляція, тон голосу, учасники виявляють у відношенні один до одного вражаючу ступінь турботи і розуміння. Однак основний інтерес представляють поведінкові зміни, які слідують після групи. Це найбільш важлива проблема, яка потребує глибокого вивчення. Як ілюстрації Роджерс наводить ряд суджень самих учасників про зміни після групи. Ось одне з них: «Я став, більш відкритим, безпосереднім. Я висловлюю себе більш вільно. Я став більш симпатизує і терпимим до людей. Я впевненіше в собі ... Мої стосунки в родині, з друзями і співробітниками чесніше, і я більш відкрито висловлюю свої симпатії, антипатії і справжні почуття. Я з більшою готовністю допускаю своє незнання. Я став більш життєрадісним. Мені більше хочеться допомагати іншим »[127, 200].

Недоліки, розчарування, ризик. Відзначаючи позитивний для більшості учасників характер змін, Роджерс стосується. і окремих невдач, деяких негативних аспектів групового процесу. «Найбільш очевидним недоліком інтенсивного групового досвіду є те, 'що часто поведінкові зміни, якщо вони мають місце, виявляються непостійними. Це часто визнається учасниками »[127, 200]. Роджерс також звертає увагу на такий рідкісний, але можливий ефект участі в групі, як психологічна травмованість; ускладнення подружніх відносин в тому випадку, коли лише один з подружжя включається в групу.

зарубіжної психології | Основні принципи психологічного впливу в концепції К. Роджерса 2 сторінка

Основні принципи психологічного впливу в концепції К. Роджерса 3 сторінка | Основні принципи психологічного впливу в концепції К. Роджерса 4 сторінка | Основні принципи психологічного впливу в концепції К. Роджерса 5 сторінка | Основні принципи психологічного впливу в концепції К. Роджерса 6 сторінка | Основні принципи психологічного впливу в концепції К. Роджерса 7 сторінка |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати