На головну

Проекція - психологічний захист, механізм сприйняття.

1. IV. Механізми реалізації Стратегії
  2. V. МЕХАНІЗМИ РЕАЛІЗАЦІЇ СТРАТЕГІЇ
  3. VI. Механізм досягнення рівнів цільових показників.
  4. VI. МЕХАНІЗМИ РЕАЛІЗАЦІЇ СТРАТЕГІЇ
  5. XI. Механізми реалізації стратегії
  6. А) крнвошіпно-повзуни дезаксіальний механізм;
  7. А. Механізми пересування з приводними колесами

«Коли людина вказує на когось пальцем, він повинен пам'ятати, що в цей час чотири інших пальця вказують на нього» Луї Ніцер

Проекція, як психологічний захист.

У народі кажуть

«У кого що болить, той про те і говорить»

Біблія вчить

«Не судіть, і не судимі будете: Бо, яким судом судите, таким будете судимі; і якою мірою міряєте, такою і вам будуть міряти. І що ти дивишся на скалку в оці брата твого, а колоди у власному оці не відчуваєш? Або як ти скажеш до брата свого: «дай, я вийму скалку з ока твого»: а ось, у власному оці колода? Лицеміре Вийми перше колоду із власного ока, а потім побачиш, як вийняти сучок з ока брата твого ».

Психологи (зокрема К. Хорні, а за нею і багато інших) стверджують:

«Послухай, як одна людина лає іншого, в тому він дає СОБІ характеристику».

Або ж (думка Ф. Перлза):

«Ми робимо іншим те, в чому їх звинувачуємо самі».

І все це про одне, і все це про проекції. Проекції, як формі психологічного захисту, якій користуємося ми всі хто більшою, а хто в меншій мірі і без якої рідко наважується на спілкування із зовнішнім світом.

Для того щоб краще зрозуміти, що за звір такий ця проекція насамперед звернуся до визначення, здобутому мною на одному з психологічних сайтів і кілька відредагованим з метою зробити більш читабельним, щоб «Психологія для всіх» була психологією для всіх. Отже:

проекція (Лат. Projectio - кидання вперед) в психології - одна з форм психологічного захисту, при якій неусвідомлювані особистісні якості, потреби, потяги проектуються на інші об'єкти (як одухотворені, так і немає).

Проекцію, як психологічний захист відмінно ілюструє анекдот:

«Йдуть по лісу Віні Пух і П'ятачок, йдуть один за одним по вузькій стежині, хід очолює Віні Пух. Раптом він розвертається і б'є П'явочка в п'ятачок.

- Вини за що! - Вигукує приголомшений порося.

- Ах ти, брудна свиня, бач чого захотів! »

проекція - механізм суб'єктивного сприйняття.

проекція у вигляді психологічного захисту надає величезний вплив на наші особисті стосунки з оточуючими. Будучи механізмом суб'єктивного сприйняття, проекція вклинюється в формування цих відносин, так як в основі проекції лежить весь життєвий досвід, який ми придбали з моменту народження. Подібно до того, як Бог створив нас за образом і подобою своєю, ми сприймаємо світ, у відповідність зі СВОЇМИ якостями, поглядами, уподобаннями.

Ось ще одна ілюстрація проекції, на цей раз від Ошо:

«Мулла Насреддін подав до суду заяву про розлучення. Він сказав судді:

- Це нестерпно. Кожен день я повертаюся додому і виявляю, що моя дружина ховає в шафі то одного, то іншого чоловіка.

Навіть суддя був вражений і перепитав:

- Кожен день?

- Кожен день! - Вигукнув Насреддін. - І не одного і того ж, а кожен день нового.

Просто, щоб заспокоїти Насреддіна, суддя сказав:

- Вам, мабуть, дуже прикро. Ви приходите додому втомлений і думаєте, що ваша дружина чекає вас, щоб надати привітний прийом і оточити вас любов'ю. А ви приходите і знаходите в шафі кожен день нового чоловіка!

- Так, мені дуже прикро, - відповів Насреддін, - тому що мені нікуди повісити свій одяг. »

проекція і минулий досвід.

Наступна ілюстрація до проекції це східна притча про торговця і папугу, записана психотерапевтом Н. Пезешкяном. Звучить вона так:

«У одного східного торговця жив папуга. Якось цей папуга перекинув пляшку з маслом. Торговець розсердився і в серцях відходив бідну птицю палицею по голові. Папуга вижив, але облисів і перестав розмовляти. Одного разу до торговця зайшов лисий покупець. Його вигляд навів папугу в страшне хвилювання. Він затріщав, заплескав крилами і раптом заговорив: «Ти теж перекинув пляшку з маслом і отримав за це палицею по голові?»

Проектування завжди відбувається автоматично. Ми беремо свій минулий досвід і перекладаємо його на нове (ситуацію, людини і т. Д.), як ніби все це в нашому житті вже було. Начебто ми все вже знаємо заздалегідь. Цей механізм життєво виправданий, так як зручний і доцільний для нашої адаптації, для нашого виживання. Завдяки даному механізму нам не потрібно втрачати багато часу на обдумування нового. Незнайоме вмить стає знайомим, і ми відразу знаємо як себе вести. Наші глибинні страхи перед невідомим заспокоюються, так як ми отримуємо ілюзію контролю. Однак отримуючи одне, ми втрачаємо інше, а саме здатність до розвитку, здатність рости. Обмін виходить ні рівноцінний, і ми потрапляємо в халепу.

проекція і особиста відповідальність.

У тому вигляді, в якому я на цій сторінці розглядаю проекцію (я маю на увазі проекцію, як психологічний захист), проекція крім усього іншого є ще й відходом від відповідальності, тобто перекладанням відповідальності на зовнішнє середовище. Тут відповідальність не потрібно плутати з боргом, так як борг - це те, що робиться знехотя, в основному без усвідомлення небажання робити, в силу свого духовного рабства. Борг це не відповідальність, він нав'язаний ззовні. Відповідальність же завжди виходить зсередини.

Ось, що про особисту відповідальність і про проективної реакції пише Ошо:

«Дуже важливо зрозуміти слово« відповідальність »(англ. Responsibilitу). Потрібно розбити його на дві частини: «відповідь» (англ. Response) і «здатність» (англ. Ability). Є два способи дії: реакція і відповідь. Реакція виходить з вашої минулої обумовленості; вона механистична. Відповідь же виходить з вашої присутності, усвідомленості і свідомості; він не механістичний. Здатність відповідати є одним з головних принципів зростання. Ви не виконуєте жодного наказу, жодного настанови, ви просто прямуєте своєї усвідомленості. Ви дієте, як дзеркало, відбиваючи ситуацію і ВІДПОВІДАЮЧИ на неї - не керуючись ні пам'яттю, ні минулим досвідом схожих ситуацій, не повторюючи свої реакції, а діючи по-новому, по даному моменту. Ні ситуація, ні ваша відповідь не є старими - вони обидва нові ».

У цьому уривку описаний ще й психологічний принцип, на якому засновано багато використовуваних нині психотерапевтичні техніки, цей принцип називається "тут і зараз" - Немає ні минулого, ні майбутнього, є тільки сьогодення. Проекція ж це тільки минуле. А життя в минулому виключає життя в сьогоденні.

Зв'язок: проекція - витіснення. Виникнення проекцій, як психологічних захистів.

Проекція тісно пов'язана з витісненням. витіснення так само є однією з форм психологічного захисту. Адже саме витіснення в несвідоме «невідповідні нормі» з точки зору батьків, вчителів або суспільства риси і звички ми надалі і проектуємо зовні.

Багатьом з нас в дитинстві доводилося чути щось подібне: «Не балуйся, сиди спокійно», «Не грай з їжею», «Тримай спину прямо», «Не забавляйся з собою, це погано і непристойно», «Хороші дівчатка не бувають злими» , «Хлопчики не плачуть». Тому для того, щоб вижити, ми приховали своє справжнє, але «неприпустиме». Ми замкнули його в найвіддаленіших куточках своєї душі, а потім і зовсім забули про його існування. «Істинне« Я » було відкинуто, а на його місці запанувало «Хибна« Я ».

Спрацювало витіснення. І тому до дев'ятнадцяти-двадцяти років у більшості з нас відокремленими і захованими виявилися майже всі життєво важливі якості: творчі здібності, пристрасть, сексуальність, вміння глибоко відчувати, енергія, безпосередність, сильні бажання, ентузіазм, мрії і ще багато чого з того, що вважається фривольним, непривабливим або просто неприпустимим КИМОСЬ ІНШИМ.

Однак, незважаючи на всі старання соціуму, ці якості в нас не померли, чому нашій найпершим завданням стало недопущення виходу цих «монстрів» назовні. Не дай бог, хто дізнається, що ця «гидоту» у нас є! Та й самому не дай бог дізнатися! Тоді прощайте повагу, любов і визнання! І не тільки оточуючих, але і своє до себе. І здрастуйте борошна «отруйного сорому» ...

Ось тут-то до нас на допомогу і приходить проекція, як психологічний захист. Більшість людей утримують своє «Істинне« Я »від несанкціонованого появи на світ божий, за допомогою фокусування на неприпустимість того, що роблять ІНШІ.

сором в створенні проекцій.

Найефективнішим методом, що змушує людей відокремлювати, а потім і відкидати частини свого «Істинного« Я », є« Отруйний сором ». Таку назву сором дав психотерапевт Джон Бредшоу ... проте, про це в наступній статті.

Ембріональний онтогенез людини. | Механізми психологічного впливу, їх поняття та особливості
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати