На головну

Вона знизала плечима.

- Що хочеш. І взагалі, навіщо ти тут?

- Дивне питання. Хочу познайомитися з майбутніми родичами.

- А з яких це пір стали знайомитися з рідними передбачуваних співмешканок? Це ж не законний шлюб.

- А я, може, для того і приїхав, щоб офіційно попросити у батька твоєї руки? Ну, як і годиться.

Марина злякано подивилася на батька, який сидить за своїм столом. На щастя, він був зайнятий розмовою з якимось товстим дядьком і в сторону танцюючих не дивився.

- Чого це раптом? Не хочу!

- Не думаю, що від тебе щось залежить. Та й від мене, в кінці-то кінців. Тепер все залежить виключно від нього. - І він обережно вказав поглядом на її живіт.

Марина напружилася.

- Ти наполягаєш на аборті?

Рокшевскій ледь чутно пирхнув.

- Наскільки я розумію, про це говорити пізно. Я хочу сказати, що інтереси дитини в цій історії вище наших. Ти хіба не хочеш, щоб малюк народився в нормальній сім'ї? Хоча зараз дітей ублюдками ніхто не називає, оскільки кожен другий такий, але все-таки ...

Марина так здивувалася, що навіть збилася з ритму. З такого боку вона про заміжжя ніколи не думала.

- З чого це раптом ти перейнявся правами ненародженої дитини? Ще зовсім недавно ти його і знати не хотів.

Кирило відвів її подалі від близько танцюючою від них пари.

- Обережніше. На мою думку, тут дуже багато довгих вух.

Марина стала говорити тихіше.

- Ще зовсім недавно ти говорив мені зовсім інше!

- Люди змінюються, чи знаєш.

- Але не так само швидко. - Вона подивилася на його похмуре обличчя і раптово здогадалася: - Тебе елементарно змусили!

Рокшевскій випростався і гордо кинув:

- І хто це міг мене змусити, цікаво?

Марина подумала про Даші, але назвати ім'я не наважилася.

- Не знаю, але явно той, від кого ти здорово залежиш.

Кирило фальшиво розсміявся.

- Ну і фантазерка ж ти! Краще про себе подумай, а не фантазуй. Невже тобі хочеться виглядати в очах своєї вельми манірною рідні непрезентабельний дурепою?

Марина здивувалася.

- Непрезентабельний дурепою? Це ще що за термін?

- Синонім вагітної дівчини. Хоча два цих слова поруч - нонсенс. У колишньому понятті дівчина вагітної в принципі бути не могла, оскільки слово «дівчина» було синонімом діви.

Марина образилася.

- На відміну від мене? І хто в цьому винен? - Вона пильно дивилася на кавалера важким неприязним поглядом.

Кирило невесело розсміявся.

- Я звичайно. Чесно кажучи, це мені лестить. При своєму вельми багатому в таких справах досвіді повинен визнати, що подібне зі мною було вперше. Так що в якомусь сенсі ми обидва опинилися аутсайдерами.

Цей неприємний термін здався Марині знущанням, і вона, зарозуміло піднявши ніс, пішла за свій столик. Рокшевскій рушив за нею, невідомо чому посміхаючись.

Ледве вони влаштувалися на своїх місцях, як на сцену виступив Демид. Він сердито спостерігав за цим міським денді і жадав поставити тому пару питань.

- Наскільки я розумію, тебе запросила моя сестра? - Він вирішив обійтися без непотрібної ввічливості.

- Наскільки я розумію, ти військовий? Такий натиск і впевненість можна придбати тільки довгими тренуваннями.

- Вгадав. Я прикордонник. Майор. Начальник застави. А ось ти хто?

Рокшевскій, який розраховує своїми провокаційними питаннячко збити пиху з невдоволено дивився на нього хлопця, зрозумів, що задум провалився, і змінив тактику.

- А я науковий співробітник, кандидат технічних наук. Так що в соціальному плані ми з тобою рівні. І ти маєш рацію, мене ніхто не запрошував. Але, оскільки ми з Мариною збираємося одружитися, я вирішив познайомитися з майбутніми родичами без запрошення.

Демид перевів запитальний погляд на сестру.

- Це так? - Він дивився на неї, як на провинився солдата, і в душі Марини, згадати нелегке дитинство під наглядом обожнював командувати старшого брата, тут же спалахнув підлітковий бунт.

- Так! А ти що, чимось незадоволений?

Демид підняв келих з шампанським.

- Будемо сподіватися, що про це ніхто не пошкодує!

- Що ти маєш на увазі? - Це питання вирвався одночасно і у Кирила і у Марини, і вони розгублено глянули один на одного.

Демид з усмішкою констатував:

- Що ж, ви походите один на одного набагато більше, ніж я думав. Можливо, що і вийде.

Мовчала до цих пір Світлана мовчки поклала руку йому на лацкан піджака і докірливо похитала головою.

- Демид, ми ж не на заставі! Заспокойся. Вони дорослі люди, і ти за них не відповідаєш! Отож, ходіть потанцюємо!

Ще раз кинувши неприємно-оцінює погляд на Рокшевского, Демид дозволив дружині захопити себе на танцпол.

- Відразу видно вояку! - Кирило теж був незадоволений агресивними замашками майора. - Ать-два і все буде гаразд.

- Брат дуже хороший офіцер! Недарма йому в його роки довірили заставу. Це рідкість, між іншим.

- Я в його командирських навичках не сумніваюся. І розумію, що нам всім потрібно бути щонайменше лояльними один до одного.

- З чого це раптом?

- Ну, скоро ми станемо однією сім'єю, не забула?

- Не надійся!

Кирило неодмінно розвів руками.

- У тебе що, так гормони грають? Знав я, що у вагітних всякі заскоки трапляються, але це вже занадто! То ми одружуємося, щось не одружуємося. Ти вже визначся, зроби милість.

Згадавши, що вона тільки що в припадку підліткової нетерпимості оголосила братові про своє заміжжя, Марина прикусила губу і примовкнула, тупо дивлячись в стіл. Рокшевскій, не втратив апетиту, поклав собі повну тарілку делікатесів і спокійно оглянув зал.

- Ти коли батькам про заміжжя скажеш?

Марина скоса подивилася на нього і нічого не відповіла.

- Схоже, мені доведеться зробити це самому. - І нахабно їй підморгнув.

- Не розумію, чому ти все робиш наперекосяк?

- В сенсі?

- Ну, не по-людськи. Постійно віз поперек коня ставиш.

- А, ти це про дитину? Але це ж віками освячений звичай. У дикунів взагалі не прийнято одружуватися на незайманих без дитини. Якщо є дитина, то її плодючість поза сумнівами. Так що це у цивілізованих народів все навпаки. Тобто було до недавнього часу. Тепер-то ми повертаємося назад до природи.

Повернулися брат з дружиною, і Марина, смішно пожевав губами, змушена була промовчати, хоча її так і кортіло відповісти якийсь аналогічної гидотою.

Максим, якому знову не вдалося перекинутися з Яною і парою фраз, оскільки вона пішла танцювати з усе тим же нахабним типом, сердито подивився їй услід. В поле зору випадково потрапила Марина, що сиділа поруч з хлопцем, через якого від дня народження втекла дочка. У племінниці було таке дивне вираз обличчя, що він занепокоївся.

Він піднявся з місця і підійшов до неї. Він навіть не встиг нічого сказати, як вона схопилася і кинулася до нього. Кинувши на її супутника здивований погляд, він повів її в танці, тримаючись подалі від оглушливо волання динаміків.

- Що трапилося, Марина? Спочатку Даша в поганому темпі умативает з ресторану, потім ти сидиш з таким виглядом, ніби тебе вранці на розстріл поведуть.

Марина мимоволі захихотіла.

- Розстріл? Схоже.

- Так хто це такий?

- Кирило Рокшевскій.

- Хто такий і звідки?

- Він працює в інституті надлегких сплавів.

Касаткін тут же згадав, що недавно влаштовував дочку в цей самий інститут. Уважніше глянув на палаюче яскравим рум'янцем обличчя племінниці і раптово все зрозумів.

- Ага, це у тебе проблеми? Недарма Дашка всякими правдами-неправдами пролізла в цей НДІ. Вона ж відомий донкіхот в спідниці.

У Марини плямами пішло не тільки обличчя, але і шия.

- Та з чого ви взяли, що у мене проблеми? Ніяких проблем. - Тоненький голосок пролунав так фальшиво, що вона відкашлялась і повторила ці слова глибоким басом з тим же ефектом.

- Він не хоче з тобою одружитися? Тоді для чого він тут?

Марина збилася з ритму і незграбно переступила.

- Навпаки, він хоче.

Касаткін задоволено констатував:

- Ага, Дашка провела попередню санобробку! Це вона вміє!

Марина негативно похитала головою.

- Я не хочу виходити за нього!

Касаткін різко розвернув її в сторону, закривши від уважних очей матері.

- Чому?

- Він не той, за кого я його брала!

Максим скривився. Ці слова нагадали йому ті, що він уже чув від Яни.

- Думаю, що порожніми емоціями справі не допоможеш. Вам треба реєструватися, і швидше. Зрештою, розлучитися не проблема. Зараз розпадається кожен другий зареєстрований шлюб. А співжиття, напевно, і того частіше.

Марині не сподобався цей практицизм.

- Я хочу вийти заміж раз і назавжди!

- Це дурний дівочий романтизм! І не тобі в нього грати! У тебе інші проблеми! І поки хлопець не втік, його треба обкрутити!

- Та з чого це він втече? Він же сам сюди приїхав! - Марина не помітила, що купилася на Дядькін прийом і суперечить сама собі.

- Приїхав якось він приїхав, але ось чи з власної волі?

Вони одночасно подивилися в бік Рокшевского. Той сидів, пильно розглядаючи сиділи за сусіднім столом симпатичних сусідок.

- Ну, що я казав? Щось не чахне він від палкої до тебе любові!

- Тим більше він мені не потрібен! Я і сама впораюся!

- Звичайно, впораєшся! Я і сам тобі допоможу, якщо треба. Але справа не в тобі і навіть не в цьому донжуаном, а в твого батька. Як він якось себе буде почувати, ти подумала? Він же так пишається своєю бездоганною сім'єю!

Павло Анатолійович з таким апломбом щось говорив в цей час свого співрозмовника, що Марина мимоволі опустила очі. Звичайно, батько завжди вважав себе правим. Інколи це дратувало, але не можна було не визнати, що він і справді був порядною людиною.

- Раджу тобі познайомити цього твого Ромео з батьками. Причому офіційно, як нареченого. Ми з Яною допоможемо.

Марина з неминучим жіночим цікавістю подивилася на танцюючу тітоньку. Наївно помітила:

- Яна дуже красива, правда? І така елегантна! - Останнє зауваження вирвалося у неї з заздрісним зітханням.

Касаткину не потрібно було дивитися на дружину, щоб зрозуміти, про що йде мова.

- Так, вона завжди була дуже красива.

- Тоді чому ви її залишили? Знайшли більш красиву жінку?

Максиму не сподобався цей допит.

- А тобі не здається, що в тебе немає права ставити подібні питання?

Марина єхидно парирувала:

- Точно так само як і у вас немає прав лізти в моє життя!

Максим скинув руки протестуючих жестом.

- Я-то з самими благими намірами, а ти просто з цікавості!

- Схоже, ми наполегливо наступаємо один одному на улюблені мозолі. Може, перестанемо?

Тут Касаткін зауважив, що Яна пішла до виходу зі своїм новим кавалером. Відпустивши Марину, він швидко пообіцяв, що зараз повернеться, і вискочив у фойє. Але Яни там не виявилося. Він кинувся на вулицю, але і там її не було видно. Вирішивши, що вона зайшла в туалет, він повернувся назад в зал. Минуло десять хвилин, двадцять, а її все не було.

Розлютившись, він попросив зайти в дамську кімнату Катю. І тут Катя йому пояснила, що Яна поїхала до Пермі разом з одним з гостей, він пообіцяв підкинути її до аеропорту.

Максим кинувся до свого номера, але речей Яни там не виявилося. Коли він зажадав пояснень у портьє, той нічого не зміг сказати. Так, приходила дама з кавалером, так, вони винесли речі, але для цього дама показала йому свій паспорт. У нього щось вкрали? На його відповідь «ні» портьє здивовано знизав плечима і заглибився в розгадування кейворди.

Вирішивши, що йому тут робити більше нічого, Касаткін попрощався з колишніми родичами, вислухав безліч побажань і, викликавши таксі, поїхав. У нього була шалена думка наздогнати Яну, але, оскільки він не знав, на якій машині вона поїхала, він відкинув цю ідею як божевільну.

Орендовану ним вертоліт стояв там же, де він його залишив. Забравшись всередину, дав пілотові команду злітати. Під шум розганяються лопатей визнав, що користі від його вояжу виявилося небагато. Але це не означає, що він здасться. Його завжди захоплювали важкі завдання, а повернути Яну виявилося набагато складніше, ніж він планував навіть при найсприятливішому розкладі. Це просто ще один привід випробувати свій характер і свою долю. Азарт завжди його п'янило, змушуючи діяти на межі можливостей. Схоже, саме цю рису його характеру успадкувала від нього і Даша.

Через двадцять хвилин він був в аеропорту. Подзвонив дочки, та була вже вдома, вірніше, в орендованій квартирі. Попросив її дати телефон матері, вона відмовилася. Довелося дзвонити в одну дуже важливу контору і по особистим зв'язкам розшукати стільниковий Яни. Набравши номер, він почув спокійне «алло».

- Вітання! Ти думаєш, що тобі вдалося від мене втекти?

Яна невдоволено фиркнула.

- А ти не думаєш, що дзвониш мені в абсолютно невідповідний час?

Максим прислухався. У трубці не було чути шуму дороги. Схоже, що Яна в якійсь кімнаті. І не одна. У всякому разі, звідкись здалеку долинало неголосне спів задоволеного життям чоловіки.

- Ти де?

- А ось це тебе абсолютно не стосується, Касаткін. - Знову хіхікнув звичного вже каламбуру, вона мирно запропонувала:

- Давай, як то кажуть, розлучимося друзями, гаразд?

- Ні, хай йому грець, ми не розлучимося! Ми ще зустрінемося, і в самий найближчий час!

У трубці почувся про щось запитувач чоловічий голос, і зв'язок перервався. Злющий як цербер Максим мало не жбурнув телефон об землю, але в останню мить утримався і тільки пообіцяв тоненько пищав телефону:

- Це не кінець! Це лише початок!

Яна з докором скривила губи. | глава восьма

Глава перша | глава друга | глава третя | глава четверта | глава п'ята | глава шоста | глава сьома | Даша підозріло дивилася на Рокшевского. | глава десята | глава одинадцята |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати