Головна

глава сьома

1. Бесіда сьома: Часткове резервування і фінансові кризи
  2. глава сьома
  3. Розділ сьомий
  4. Розділ сьомий
  5. Глава сьома.

Ранок після ювілею видався похмурим і непогожим. Даша встала о дванадцятій, мати ще спала. Вмиваючись, Даша з невдоволенням подивилася на себе в дзеркало. Особа їй не сподобалося. Тіні під очима, гусячі лапки в куточках очей. Доведеться робити маску.

На туалетному столику валялася ціла гора косметики всіх мастей. Мамуля, як зазвичай, привезла з собою повний бойовий арсенал. Вона і вночі, незважаючи на втому, цілих півгодини присвятила свою зовнішність, і тільки потім лягла спати. А ось Даша впала в ліжко відразу, тільки-но вмиваючись, за що тепер і розплачується.

Прочитавши на одній з баночок напис по-французьки «відновлюючий крем», Даша протерла обличчя одним з очищувальних тоніків і нанесла на обличчя досить товстий шар крему. В інструкції було зазначено, що після нанесення треба двадцять хвилин полежати, але часу на це не було. Вона почала переглядати зроблені позавчора знімки.

Серед них виявилися вельми симпатичні, і вона, придумавши написи, відправила їх по журналам. Іноді в редакціях написи міняли, іноді ні. Запрацювавшись, згадала про крем тільки тоді, коли випадково зачепила обличчя і пальці виявилися в липкою суміші. Вона зняла крем серветкою, знову протерла обличчя тоніком і вивчаюче подивилася в дзеркало. Набагато краще. Тіні під очима зникли і шкіра стала виглядати більш пружною.

О другій годині прокинулася Яна. Як Даша і очікувала, вигляд у неї був не в приклад краще, ніж у неї. Але Яна все одно була незадоволена.

- Ось адже знаю, що мені не можна лягати пізніше двох годин ночі, і все одно розвалилася під ранок!

- Ну, мама, в Москві було всього три ночі, тому ти запізнилася всього-то на годину.

Яна вирушила в душ і знову вилила всю воду. Довелося знову їхати на колонку. Добре, що вони були тут майже на кожному розі.

Яна дивувалася:

- Чому у тебе такий маленький бак? Помитися нормально абсолютно неможливо.

- Ти думаєш російськими стандартами, мама. Це тільки в Росії можна лити воду скільки хочеться, а в Європі це занадто дороге задоволення. Тільки дуже багаті люди можуть дозволити собі так шикувати.

Яна резонно заперечила:

- Але ми ж не в Європі, Слава Богу! У нас в обох є можливість жити там, причому в будь-якій цивілізованій країні, але ми нею скористатися щось не поспішаємо. Чому б це, цікаво? Особливо ти. Ти ж, по суті, виросла в Англії і вільно говориш на трьох європейських мовах.

- На чотирьох, мама. Крім російської, природно.

Яна безтурботно погодилася:

- Саме так. Так чому ти там НЕ живеш?

Даша знизала плечима.

- Можливо, коли-небудь і буду. Коли захочеться порядку і хороших доріг. А поки у мене в крові грає адреналін, я буду жити в Росії. Тут можливостей для пригод куди більше, ніж в благовидної Європі.

- Ти завжди була авантюристкою, Даша.

- А ти ні?

- Ні. Я завжди була домосідкою. І мій авантюризм властивість придбане, а не вроджена. Я в дитинстві по деревах ніколи не лазила, на відміну від тебе. Ти завжди любила ризик.

Даша не стала сперечатися. Про що? У неї дійсно грав в крові азарт, особливо коли вона робила щось на межі фолу. Її залицяння за Рокшевскім тому приклад. Але все-таки як добре, що його тут немає! Можна розслабитися і хоч трохи побути самою собою.

Яна виглядала непогано, хоча, на її думку, недостатньо презентабельно. Влаштувавши собі два години СПА-процедур, вона справді стала виглядати на всі сто, як вона висловилася, оглядаючи себе в черговому плаття до середини ікри, на цей раз з важкого темно-синього оксамиту.

- Думаю, я непогано впишуся в навколишнє оточення. Якраз під колір антуражу. Але, щоб від нього відрізнятися, я одягну не золото, а перли.

Двічі обернувши навколо шиї довгу нитку великих перлів, вона повернулася до доньки.

- Ну як?

- Дуже добре, мама. Але ти не боїшся возити з собою коштовності?

- Які коштовності, Даша? Перли штучні. Я не така роззява, як ти думаєш.

- Це не той перли, що подарував тобі Олексій?

- Той лежить в сейфі в моєму банку. А це його імітація, правда, досить вправна. Ну, ти готова? Тоді підемо.

Даша давно натягнула на себе брючний костюм з щільного льону. Він відливав сріблом, тому вона одягла срібне кольє і срібний браслет з фініфтю.

- Сподіваюся, мама, ти не збираєшся висиджувати до кінця, тому що мені завтра до дев'яти на роботу.

Від несподіванки Яна застигла на місці, не в силах так відразу зрозуміти настільки карколомну новину. Обережно усвідомила:

- Ти працюєш на постійній роботі? З дев'яти до шести? І де?

- У НДІ надлегких сплавів. За спеціальністю. Ти не забула, що у мене є спеціальність?

- Не забула, як не дивно. Тому що, наскільки я пам'ятаю, ти по ній жодного дня не працювала.

- Я по ній не працювала тільки в Росії. В Англії я пропрацювала майже два роки, коли вчилася на останніх курсах.

- Ну і як, подобається?

- Частково. Якщо б не вставати в таку рань, то подобалося б куди більше.

Яна трохи помовчала, щось обмірковуючи.

- Напевно ти задумала якусь страшну авантюру. Сподіваюся, не шпигунство на користь Британії?

Даша розсміялася.

- Їй-богу, мама, така примха могла прийти в голову тільки тобі одній. Те, що винаходять в наших НДІ, в нормальних країнах вже давно пройдений етап. Пішли швидше! Спізнюватися недобре, особливо коли ти почесний гість!

Продовження банкету було призначено раніше, на дві години, щоб до восьми-дев'яти закінчити. До цього часу багато хто виїжджав, особливо ті, хто жив в інших містах, але більшість гостей були місцевими, тому сімейство Яковльових ангажовані зал до одинадцяти.

Рівно о другій мати і дочка увійшли в зал і влаштувалися на тому ж місці.

- Взагалі-то даремно Павло затіяв таку волинку. Грошей просадив купу, до того ж стільки клопоту.

- Мама, цей клопіт майже завжди виправдовуються. До того ж тут татко, значить, і грошові витрати окупляться. В цьому відношенні він ніколи не був жадібним.

- Це все добре, але мені б хотілося, щоб він уже поїхав. Щось не хочеться мені його знову бачити.

- На жаль, не вийде. Папашка розмовляє з тітонькою, цілує їй руку і прямує до нас. Там що готуйся зустріти його якомога ввічливіше. Ти ж світська дама, ти й не в таких палітурках бувала.

Яна кинула на доньку обурений погляд, щоб висловити свою думку про ці «палітурках», але не встигла, до їхнього столика підійшов Касаткін.

- Добрий день, милі дами! - Він був свіжий і всім задоволений.

Яна негайно закипіла.

- Так, добрий був день, до твоєї появи. Якого дідька ти сідаєш за наш столик, не питаючи дозволу?

- Тому й не питаю, що ніколи його не отримаю. Як спалось?

В його голосі було стільки фривольних натяків, що Даша вирішила взяти розмову в свої руки. А не те запальна мамуля цілком може з'їздити колишньому чоловікові по фізіономії, що, звичайно, свято пожвавить, але в кілька кримінальному дусі, поважному ювіляру це навряд чи сподобається.

- Ми прекрасно виспалися, спасибі. Ти відклав усі справи, щоб побути на ювілеї? - В її невинному на перший погляд питанні чувся підтекст - що ти втратив на цій провінційній тусовці, де тобі ніяких корисних знайомств чи не завести?

Касаткін це прекрасно зрозумів.

- Є справи важливіші ділових знайомств. - І облив Яну ніжним поглядом.

Зробивши вигляд, що не помічає настільки явної переваги, та замахала комусь рукою і, побачивши у відповідь помах, полетіла до милої жінці середніх років.

Даша посміхнулася.

- Папа, в одну річку двічі увійти неможливо.

- Але що робити, якщо в болоті я більше жити не хочу?

- Бегемота з болота тягти не потрібно. Він там, як правило, живе, і живе непогано.

- Без образ, будь ласка!

- Які образи, папа! Ми ж з тобою згадували вірші Корнія Чуковського, хіба не так?

Він сердито погрозив дочки пальцем, відверто стежачи за Яною. Та перепурхують від столика до столика, радісно вітаючи старих знайомих.

- Вона що, вчора не наговорилась?

- Вчора вона і не говорила. Вчора музика гуркотіла так, що не чути було, про що говорить твій співрозмовник. Хіба ти не пам'ятаєш?

- Я о дванадцятій годині пішов, якщо ти не пам'ятаєш. - Він спробував скопіювати її іронічні інтонації, але у нього не вийшло, голос пролунав з непотрібною запальністю.

- Та вже, татко. Відразу видно, що ти тільки командувати вмієш. До того ж ти не один пішов, а з мамою. Схоже, ви поцапалісь, тому що вона повернулася без тебе. А ти залишився зализувати рани.

Даша думала, що батько прийметься спростовувати її слова, але він спокійно погодився:

- Ну да, так і було. Але я до того ж дико втомився через зміни часових поясів. Я тільки позавчора прилетів зі Штатів. Тому ненадовго приліг і елементарно вирубався. Прокинувся сьогодні вже о другій годині. Але хоч відіспався.

Вчорашній провідний життєрадісно запросив всіх за свої столики, і Яні довелося повернутися. Сердито глянувши в бік колишнього чоловіка, вона заохочувально посміхнулася не спускалися з неї очей ведучому.

Банкет продовжився. Знову розносилися делікатеси, рікою лилося шампанське і дороге вино. Катерина Іванівна, що виглядала вчора до крайності стурбованою, сьогодні перестала хвилюватися і просто розквітала від задоволення, дивлячись на своїх гостей.

Даша здогадалася.

- Ти молодець, татусь, що подарував ювіляру гідну суму.

Касаткін не став приховувати правди.

- Ну так. Сподіваюся ти не проти?

- Звичайно, ні. Іноді ти робиш добрі справи.

Він підбадьорився і хотів гордо заявити, що він завжди робить тільки добрі справи, але Яна подивилася на нього, чекаючи саме цих вихваленних слів, і він буденно вимовив:

- Намагаюся.

Даша крадькома подивилася на годинник. Часу було ще всього-то пів на п'яту, а вона вже знемагала з нудьги. Вона насилу подавила позіхання і мало не раскашлялся, побачивши поряд з Мариною Рокшевского.

Спочатку вона навіть не зрозуміла, що це він. Але потім, моргнувши, знову глянула в той бік і напружилася. Кошмар! Ні в якому разі не можна дати Кирилу привід запідозрити її в підробці! Але як він тут опинився? Вона поволі подивилася на кузину. У тій був не менше приголомшений вигляд, ніж у неї самої. Отже, для неї це теж не дуже приємна несподіванка.

Вона поклала руку матері на рукав.

- Мама, мені потрібно терміново тікати! Якщо ти не поїдеш зі мною, то знайди собі кого-небудь іншого.

Яна подивилася на стривожене обличчя дочки. Як людина, і сам часом не проти пуститися в якусь авантюру, вона відразу зрозуміла, що це серйозно.

- Ну, біжи. Я тебе прикрию. Тільки ось як бути з моїми речами?

- Ти зі мною не поїдеш?

- Як це буде виглядати? Виїхати не попрощавшись, та ще вдвох, аж ніяк неможливо. Брат з невісткою образяться до глибини душі. Ти це і сама розумієш.

У розмову втрутився Касаткін.

- Можна віднести до мене. Назад до Москви я тебе можу проводити.

Яна заперечливо похитала головою.

- Ну вже немає. Я ні в чому не хочу бути тобі зобов'язаною.

- Взагалі-то це я тобі зобов'язаний. Хоч трохи борг віддам.

Даша помітила, що Марина встала і вийшла з залу. Через хвилину в сумочці у Даші задзвонив телефон. Як вона і чекала, це була кузина.

- Даша, я говорю з жіночого туалету, поки тут нікого немає. Ти бачила Кирила?

- На жаль.

- Чесне слово, це не я його запросила. Я йому взагалі нічого про татовому ювілеї не говорила. Не знаю, звідки він дізнався. Чесно кажучи, я просто в паніці. Боюся, як би він чтого не ляпнув таточку.

- Мені потрібно звідси йти, поки він мене не впізнав. - Даша старанно приховувалася за широкими плечима батька. - І скоріше.

- Я, звичайно, не знаю, що у вас з ним за справи, але, якщо ти так вважаєш, я можу сказати батькові, що тобі довелося терміново виїхати.

- Ти про мене йому взагалі нічого не говори, він моєї відсутності і не помітить.

- Гаразд. Мені пора. Бувай.

Даша зрозуміла, що в туалет зайшла непотрібна свідок.

Маринка повернулася в зал, їй назустріч піднявся Рокшевскій, і Даша схилилася до тарілки, щоб він її не помітив.

Яна, стежила за її маніпуляціями, раптово погодилася:

- Гаразд, перенесемо мої речі в номер до ексу, все одно сьогодні ввечері їхати. Але як нам звідси вибратися?

Максим, помітно зрадів потепління атмосфери, запропонував:

- Я піду знайомитися з цим новим обличчям, а ви швиденько тікаєте.

Даша злякано відмовилася:

- Ні в якому разі! Він про тебе взагалі нічого знати не повинен! Або, якщо вже не вийде уникнути з ним знайомства, то нічого не говори йому про мене. Зробиш круглі очі і запитаєш «хто це?»

Батько подивився на неї, як на дурочку.

- І що про це скажуть наші родичі і знайомі? Що я від рідної доньки відмовляюся?

Яна підтвердила:

- Звичайно, Даша, це абсолютна нісенітниця! Це твоє безглузде вимога можна пояснити тільки твоєї повної дезорієнтацією. Як уникнути незручних питань, не знаю. Покладемося на везіння.

Зрозумівши, що нічого іншого не залишається, Даша погодилася.

- Гаразд, але тільки я доїм салат, він дуже смачний, а я голодна. До того ж мені тепер довго не їсти, в моєму будинку і крихти хліба не знайти.

Яна запротестувала:

- Дурниці! Навіщо ризикувати? Треба зробити ось так! - І вона дістала з сумочки набір одноразових контейнерів. - Треба дбати про майбутнє.

Набивши повні контейнери, вона засунула їх в поліетиленовий пакет і скомандувала:

- А тепер вперед!

Вони почекали, поки Касаткін не сяде поруч з Кирилом, загородивши тому огляд, і швидко рвонули до дверей.

Заскочивши в будиночок, Яна засунула контейнери в холодильник. Потім почала збирати розкидані по кімнаті речі і запихати їх в валізи, а Даша переодяглася в джинси і светр.

Хвилин через десять у двері постукав Максим.

- Ну і жук цей Кирило! Що так тому, що так тому. Я йому питання, він мені два.

- Сподіваюся, ти йому нічого про мене не говорив?

- Абсолютно нічого. Він більше про мене випитував. Хто я так що я. Загалом, щоб нічого зайвого не бовкнути, я від нього просто втік. Яна, ти готова?

Вона оглянула фургон оцінюючим поглядом.

- Хто його знає. Але, якщо навіть я щось і залишила, це не критично. Пішли!

Віддавши Касаткину валізи, вона поцілувала на прощання дочка, побажала успіхів у її авантюрі і випурхнула з салону.

Даша тут же поїхала геть.

Максим забрав валізи і повернувся в ресторан. Яна вже танцювала з ведучим, і він, насилу стримуючись, щоб не влаштувати ревниву розбирання, сів за стіл і втупився на свої стислі в кулаки руки. Які у нього права на Яну? Ніяких. Як вона його називає? Екс? Колишній. Противно, але влучно.

Він знову подивився на танцюючу пару. Непрофесійно, але красиво. Бач, гад, як в очі заглядає! І Яна посміхається так привабливий. І коли вона встигла перетворитися в записну кокетку? Хоча п'ятнадцять років нарізно не так вже й мало.

Пригадався розлучення. Якою вона виглядала убитої і як приндився він! Здавалося, перед ним все життя. Позбувся надокучливою дружини і радій свободу! Але свобода якось аж надто швидко набридла. Спочатку не врубався, що трапилося. Необмежені можливості, що відкрилися так раптово, закружляли голову. Добре, що не спився. Але бабієм став писаним. Дівчат збирав, як колекцію. Молодих і красивих. Але от невдача, тепер він не міг пригадати жодного імені з низки однакових коханок.

Зрозумів, що краще за всіх йому було з Яною. Схоже, він завжди любив її одну. Але було соромно просити пробачення після такого підлого розставання. Кілька років терпів, намагаючись перемогти раптово повернулася стару любов. Не вийшло. Тоді вирішив повернути дружину. Вважав, що особливих труднощів це не складе. Пам'ятав її страждають очі при розставанні. Був упевнений, варто йому прийти з покаянням, і він буде тут же з розчуленням прошу.

І знову не вийшло. Нова Яна виявилася жорсткою і глузливою, не рівня тим самим. Він спочатку навіть засумнівався було, цю чи жінку він любить. Але, побувши в її суспільстві пару годин, відчув, що тягне його до неї куди сильніше, ніж раніше.

Що ж робити? Він звик, що суперників у нього немає. Варто було йому покласти око на якусь красуню, як вона тут же забувала про колишнє життя і прагнула до нього, як метелик до вогню. Він усвідомлював, що це дію великих грошей і можливостей. І не тіште себе ілюзією, слухаючи запевнення у вічній любові. Хоча, можливо, вони і залишилися б з ними, якби він це дозволив. Але вони йому дуже швидко набридали.

І ось єдина жінка, яка йому до чортиків потрібна, говорить йому «ні». Звичайно, цим вона суттєво роздуває свою ціну, але як бути, якщо це «ні» стане хронічним? Досвіду в уламування баб у нього не було. Навіть за Яною свого часу він не дуже-то доглядав. Познайомилися, пожили разом з півроку, одружилися. От і все. Він навіть не зрозумів, любить він її чи його до неї тягне проста хіть, адже вона була дуже симпатичною. Хоча жили вони непогано все п'ятнадцять років шлюбу.

Танець скінчився. Яна, жвава і разрумянілісь, влаштувалася на стільці і налила в келих мінералки.

- Свято вдалось. Брат, думаю, задоволений.

Вони одночасно повернулись і подивилися на Бєлова. Він про щось говорив з дружиною. Відчувши їх погляд, привітно змахнув їм рукою. Катерина Іванівна навіть зобразила милу посмішку.

- Схоже, навіть Катя задоволена. Зазвичай вона всім незадоволена. Скільки ти їм подарував?

Касаткін скривився від подібної безцеремонності.

- Не пам'ятаю. Та й яка різниця?

Яна навіть закудкудакав від подібної наївності.

- Яка різниця, кажеш? Так величезна! Якби сума подарованих грошей не перекрила витрати, то Катя зараз була б до чортиків стурбована. Вона фізично не виносить борги. Вона навіть спати не в змозі, якщо щось комусь щось винна. А коли у неї поганий настрій, то і всім навколо повинно бути погано. У всякому разі, вона впевнена, що сміятися і веселитися, коли їй погано, верх непорядності. Зрозуміло?

Максим посміявся.

- Зрозуміло. А ти сама як до грошей ставишся?

- Нормально. Коли вони є, добре, а коли ні, теж добре, тому що коли-небудь вони все одно з'являться.

- Та ти справжній філософ.

- Ніколи їм не була і не буду. Це просто здоровий глузд. У мінімальних розмірах він у мене все ж таки присутня.

Випивши води, вона з милою посмішкою кинулася назустріч прийшла немолодий парі. Трохи примружившись, Максим оцінив увійшли. Схоже, він їх колись знав. Хто ж це? На пам'ять він поки ще не скаржився і згадав, що це однокласниця Яни, начебто Людмила. Але яка різниця! Яна виглядала якщо і не як юна дівчина, але як молода жінка, якій немає і тридцяти, а по Людмилі відразу було ясно, що вона стрімко наближається до пенсійного віку.

Яна була щиро рада зустрічі, а ось по Людмилі цього не скажеш. Звичайно, все пізнається в порівнянні. Ось і її чоловік теж кидав оцінюючі погляди на дружину і її однокласницю, і порівняння було явно не на користь дружини. Зрозуміло, кому він віддасть перевагу, якщо з'явиться така можливість. Аж ось роздався зненацька Максим гаряче пообіцяв собі, що такої можливості більше не трапиться нікому.

До Яні знову підійшов ведучий і запросив на танець. Обійнявши занадто сильно, повів в танці, щось спокусливо нашіптуючи їй на вушко. Вона, трохи повернувшись в бік, мило посміхалася нічого не значущою усмішкою.

Перш Касаткину ревнувати не доводилося, і це почуття йому дуже не подобалося. В голові навіть промайнула думка - якби він бачив, наскільки його дружина подобається іншим чоловікам, він би свого часу вів себе по-іншому. Але Яна ніколи приводів для ревнощів йому не давала, і, як виявилося, даремно. Невже він теж стадна тварина і охороняє свою самку тільки при наявності суперника? І йому не треба те, що нікому не треба? Який же він ідіот!

Він згадав галюцогенну почуття свободи, що п'янило його багато років. Чи варто було воно зруйнованої сім'ї? Звичайно, варто було! Можливо, були свої нюанси, але в житті все треба спробувати. Хоча десь в глибині душі у нього завжди жила незнищенна віра в те, що варто йому поманити пальцем, покаятися, і Яна тут же повернеться назад. Або це віра в міцний тил? Але ж колишня дружина йому не мати, щоб прощати його дикі витівки. Або він переніс на Яну своє ставлення до матері?

Вкрай заплутавшись, вирішив кинути самоаналіз. Вина - руйнує почуття, тому він ні в чому себе винити не буде. Але цього нахабному типу в морду зараз дасть.

Ніби зрозумівши його категоричне намір, музика скінчилася. Ведучий підвів Яну до її місця, церемонно поцілував ручку і відправився вести вечір.

- Що, приємно, коли такий молодняк в очі заглядає?

Яна уважно подивилася на нього і спокійно налила в склянку мінералки. Але Касаткін угамовуватися не збирався.

- Але ти ж розумієш, що цього молокососові потрібна від тебе не палка любов?

Мило посміхнувшись, Яна підтвердила:

- Однозначно. Точно так же, як і від тебе твоїм дівчатам потрібні не твої ласки, а щось більш суттєве. Круглий рахунок в банку, наприклад.

Максим різким жестом стиснув їй лікоть.

- Чи можемо ми хоч дещо не пікіруватися?

Відпивши ковток води, Яні недбало струсила його руку.

- А навіщо? Це ж смішно. Бадьорить кров, додає перцю в прісне життя.

- Раніше ти такою не була.

Вона згідно кивнула головою.

- Так. Раніше я була дурною гускою. А ти завжди був таким. Непорядним і розпусним Тільки я цього не бачила. Або не хотіла бачити.

глава шоста | Яна з докором скривила губи.

Глава перша | глава друга | глава третя | глава четверта | глава п'ята | Вона знизала плечима. | глава восьма | Даша підозріло дивилася на Рокшевского. | глава десята | глава одинадцята |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати