На головну

глава шоста

1. Бесіда шоста: Гра в одні ворота
  2. Розділ шостий
  3. глава шоста
  4. глава шоста
  5. СЦЕНА ШОСТА
  6. сцена шоста

Машина мчала по федеральній трасі, впевнено обходячи тихохідні хури і вантажівки. Витончені жіночі руки з гарним манікюром дисонансом виглядали на грубуватому рульовому колесі.

- Ти добре водиш машину. - Марина просто констатувала факт, не думаючи робити компліменти.

Даша лукаво підморгнула кузини.

- Звичайно. У мене велика практика.

Елегантно обійшовши старий Жигуленок, Даша запропонувала:

- Ну, давай, дай полегшу душу. Я ж бачу, що тобі не терпиться мені щось розповісти.

Марина трохи пом'явся, потім випалила:

- Даша, мені дуже шкода, що я вплутала тебе в цю історію.

Даша спокійно уточнила:

- З Рокшевскім?

- Ну так. На цьому тижні він призначив мені побачення і попросив з ним жити. Чи не заміж, а просто разом жити. У нього.

Даша саркастично запевнила:

- Якщо ти думаєш, що він це зробив за власним бажанням, то помиляєшся.

Марина відчайдушно сплеснула руками.

- Що ти, я відразу зрозуміла, що це не його ініціатива. У нього вигляд був такий ... ну, коли з двох зол вибирають менше.

- І що тобі не сподобалося? Те, що він не дуже радів або те, що не запропонував законний шлюб?

- Ні те і не інше. Мені не сподобався він сам. Такий собі благодійник, ощасливив провінційну дурочку. І як я не побачила цього раніше?

- Просто ти була закохана. Та й він намагався виглядати симпатичніше. Ну, як будь-який самець під час гону.

Марина захихотіла.

- На півня він схожий, це точно. - І тут же знову посерйознішала. - Але як мені тепер бути? Я зрозуміла, що він мені на дух не потрібен. Але малюкові потрібен батько. Та й тато сама знаєш як поставиться до позашлюбному дитині.

- Папа просто буде змушений перебратися з минулого століття в нинішній, тільки і всього. Хоча перший час тобі буде нелегко, це точно.

- Боюся, що мені буде нелегко не перше час, а постійно.

- Тоді визначайся, чого хочеш. Чоловіка за принципом «хоч поганенький, та свій», або незалежністю під кличкою «мати-одиначка». Що тобі рідніший?

Марина сердито подивилася на тих, хто бавиться кузину.

- Чи не перекручуй! Я-то сподівалася, що ти мені щось путнє порадиш. А ти тільки фіглярствуешь.

- Ну вибач. Але як я можу тобі допомогти, якщо ти сама не знаєш, чого хочеш? Може, варто дотиснути Рокшевского до законного шлюбу, а після народження дитини розлучитися? Як тобі такий варіант?

Марина задумалася.

- Не знаю. У мене до нього огиду з'явилося на якомусь тваринному рівні. Він на прощання мене в щоку поцілував, і мені стало гидко. Мабуть, правду кажуть, що від любові до ненависті один крок.

- І від ненависті до любові рівно стільки ж. Цілком можливо, що у тебе зараз просто гормональний фон такий. Адже багато жінок відмовляють в близькості чоловікам під час вагітності. Запах не той, манери не ті, а насправді зміни відбуваються в них самих, а не в інших.

- Можливо і так, я про це не знала. Я якось фізіологією не надто цікавлюся.

- А ти що, навіть про вагітність не читала?

- Читала, але тільки про те, що потрібно робити, як себе вести, як харчуватися. Ну, все з практичної точки зору, а не про взаємини статей. Мені це не потрібно було. Ну, ти розумієш.

- Розумію. Але ти за ці дні визначся, будь ласка, і скажи мені, продовжувати маскарад чи ні.

Марина з цікавим видом повернулась до Даші.

- Що за маскарад?

Та лише поблажливо посміхнулася.

- Якби ти не була такою простодушной і наївною, я б тобі все розповіла. Але ти при твоїй гіпертрофованої совісності тут же побіжиш каятися Рокшевскому, а мені це абсолютно ні до чого. Так що я краще промовчу.

Маринка надулася. Але, оскільки в словах Даші була правда, а сердитися вона довго не вміла, вже через п'ять хвилин змінила гнів на милість.

- Гаразд, ти, як завжди, права. Що ти одягнеш на ювілей?

- Знайшла вечірню сукню.

- Де?

- Не пам'ятаю назву бутика. Я їх обійшла цілу купу. Якщо чесно, не те щоб сподобалося, просто тинятися по магазинах набридло.

- Ось і я теж. Начебто вибір великий, а нічого не підходить.

- Аналогічно.

Через годину здалася маківка міської церкви. Даша уповільнила хід і акуратно припаркувалася біля ресторану. За її мірками, приміщення було замало, щоб називатися рестораном, але більше в місті гідних місць для банкету не було.

- Заскочив, перекусимо? Або ти віддаєш перевагу поїсти у батьків?

- Ні, думаю, мамі не до готування. Брат з сім'єю приїжджає пізно ввечері, а у неї з організацією ювілею море справ. Батькові ж, як завжди, ніколи. Він просто повісив все на маму, і справа з кінцем. А потім ще буде вимовляти їй, що могло б бути і краще.

- Стандартно, як у будь-якій сім'ї. Можна подумати, дружина служить у нього іміджмейкером і інших справ у неї немає.

Вони зайшли в ресторан. Дочка кандидата в мери тут же була пізнана швейцаром і обід їм подали на славу, але при цьому в залі перебував весь персонал цього світоча громадського харчування, який вирішує на них подивитися.

Вже вийшовши на вулицю, Марина помітила:

- Тепер розумієш, скільки піде розмов?

Даша кивнула головою.

- Ох вже ці маленькі російські городки! Всі все про всіх знають. Звичайно, негаразди в сім'ї мера будуть обговорюватися в кожному будинку, це точно.

Марина притихла, переживаючи. Даша підвезла її до дому.

- Варто мені піти привітатися або відкласти на завтра? Мені здається, тітоньці все одно не до мене.

Марина кивнула.

- Мені також так здається. Їдь, я вибачусь за тебе.

Даша з чистою совістю поїхала, а Марина піднялася в свою квартиру. Мати і справді була по вуха в клопотах. Вона дзвонила то одному, то іншому, все узгоджувала і перевіряти ще раз. Дочки на пропозицію допомогти стомлено відповіла:

- Та що ти можеш допомогти? Тебе тільки в курс справи треба вводити пару годин, а у мене часу немає. Краще відпочинь, на тобі особи немає.

Марина слухняно пішла в свою кімнату. Тепер, коли в їхній трикімнатній квартирі залишилися тільки батько з матір'ю, вона здавалася просторою. Але в колишні часи, коли до неї з братом приходили друзі, місця не вистачало. Да уж, все пізнається в порівнянні. Колись, дивлячись, як батько муштрує мати, Марина пообіцяла собі, що у неї самої буде зовсім інша сім'я - любляча і дружна. А тепер їй здавалося, що такий дружній сім'ї, як батьківська, їй ніколи не створити. У всякому разі, Кирило пропонує не сім'ю, а її профанацію.

В цей час Даша кружляла по стародавньому російському містечку, з натхненням фотографуючи міські пейзажі направо і наліво. Будинки потребували реставрації, але все одно виглядали переконливо і зберегли первісний шарм, якого і близько не було у що стоять поруч з ними будівель часів розвиненого соціалізму. Контраст був настільки великий, що Даша засумнівалася, чи не приймуть її знімки за творіння фотошопу.

Особливо вражав вид красивою відреставрованої церкви з блакитними куполами і оштукатуреними білими стінами на тлі безликої сірої школи. Різниця була такою, що фотографії хотілося назвати «старе і нове», або «віра і освіта». Відразу було зрозуміло, що краще, або, вірніше, красивіше. Хоча це було й некоректно, але Даші сподобалося.

О дев'ятій вечора зателефонувала мати.

- Даша, я на вокзалі. Чекаю тебе.

Даша подивилася на годинник. Справді, їй давно потрібно бути на вокзалі, вони ж домовлялися! Знову вона заплуталася в часі. Плюс два по Москві, вона про це постійно забуває! Понеслася на вокзал.

Яна чекала дочка на вокзальної площі, недбало поглядаючи на всі боки. Біля неї стояли два величезних валізи. Дашу завжди вражала манера матері вивозити з собою мало не весь гардероб. На Яні був модний брючний костюм пісочного кольору, нітрохи не пом'яти і не забруднити після далекої дороги. Вона була настільки елегантна, що цілком могла зійти за фотомодель зі сторінок глянцевого журналу.

Навколо вилася пара мужчинок пошарпаного вигляду, з обожнюванням пялівшіхся на неї і наполегливо пропонували свої послуги з переміщення вантажів.

Не звертаючи на них уваги, Даша підхопила валізи, недбало закинула їх в фургон, посадила мати з собою на переднє сидіння і від'їхала, залишаючи за собою розчарованих прихильників.

Мати, з милою посмішкою помахавши шанувальникам доглянутою ручкою, з незадоволенням повернулася до доньки.

- Даша, коли ти навчишся бути ніжною тендітною дівчиною, а не боксером надлегкого ваги?

- Боксером надлегкого ваги мені теж не бувати, мама, я вже і з легкого-то, мабуть, вийшла. Якщо тільки середнього. А що не хочу шанувати цих типів, так це просто не в моєму стилі. Не хочу видавати їм ніяких авансів, а то загордяться бозна що.

- А в тому і полягає наука жіночності, що ніяких авансів давати не потрібно. Вони б і без того з захопленням згадували цю мить до кінця свого життя.

- Та вже, допомогли такий красуні!

- Що за вульгарні вирази, Даша? Допомогли не красуні, а елегантною дамі середнього віку.

Даша знала, як інтерпретував б цей вислів будь-який російський мужик, але витає в хмарах мамусю приземляти не стала.

- Ти сильно втомилася? А то можеш задрімати в салоні.

Яна з меланхолійним видом подивилася по сторонах.

- Звичайно, я втомилася. Але відпочинок потім. А зараз мені хочеться бути схожим по тих місцях, де я була щаслива колись. Це ж моє рідне місто, не забувай.

Даша прагматично запропонувала:

- Давай подорож по пам'ятних місцях почнемо з заправки, а то у мене бензин закінчується.

Під'їхавши до бензозаправці, Даша пішла платити, а Яна вийшла з машини і почала розглядати околиці. Даша нічого особливого в них не бачила, але цілком допускала, що матері вони нагадують щось особисте.

Раптово пролунав вигук:

- Яна! - І з під'їхала іномарки до них поспішив невисокий кремезний чоловік.

«Почалося!» - Даша вже нічому не дивувалася. Чомусь скрізь, де б вона з матір'ю не з'являлася, у тій завжди знаходився якийсь колишній шанувальник. Справа була навіть не в красі матері, хоча вона була і залишалася приголомшливо красивою жінкою, а в її таланті привертати до себе осіб протилежної статі, можливо, тієї самої науці жіночності.

Яна обернулася і простягнула обидві руки назустріч поспішав до неї чоловікові. На погляд Даші, цей жест був занадто театральним, але у виконанні матусі виглядав органічно. Чоловік схопив простягнуті йому руки і притиснув до серця, одночасно цілуючи Яну в обидві щоки. Даші здалося, що він був би не проти прикластися і до губ, якщо б мамуля їх йому підставила.

- Пане Вікторе, яка приємна зустріч! Я мріяла пройти за старими місцях, поговорити зі старими друзями! І мені відразу зустрічаєшся ти! Якби всі мої бажання здійснювалися так само стрімко!

Віктор одразу ж по-джентельменськи запропонував:

- Давай ми з тобою разом проїдемо по нашим пам'ятних місцях?

Яна з сумнівом озирнулася на дочку.

- Та ми хотіли покататися разом з Дашею.

Даша, давно звикла, що в присутності сторонніх мати ніколи не називає її дочкою, тільки знизала плечима.

- Я і одна не втрачуся. До того ж поїжджу по околицях, пофотографірую трохи. Тільки скажи, коли повернешся і де тебе чекати.

Яна перевела запитальний погляд на кавалера.

- Вітя, як твоя родина? Тебе ж напевно вдома чекають?

Він трохи засмутився, але тут же хвацько махнув рукою.

- А, ніхто мене не чекає! Я вже рік як в розлученні!

Яна докірливо похитала головою.

- І хто в цьому винен?

Віктор молитовно склав руки на грудях.

- Клянуся тобі, я ні при чому! Дружина сама пішла!

Яна похитнулася, але все ж сказала:

- Я твердо знаю, що від хорошого чоловіка ще жодна дружина не йшла. Ну да ладно, це мене не стосується. Я поїжджу з тобою по дорогах нашої юності, якщо хочеш. - І, повернувшись до дочки, додала: - Даша, о дванадцятій будь біля ресторану, ми під'їдемо.

Даша кивнула, і Яна продовжила базікати з Віктором, не звертаючи більше уваги на дочку. Заправивши машину, Даша поїхала далі в пошуках цікавих сюжетів. Вона фотографувала, поки містечко не поглинула повна темрява. У світлі рідкісних ліхтарів будівлі виходили феєрично незвичайними, особливо якщо вибрати потрібний ракурс, і Даша ще раз проїхалася по тих же місцях, що і вдень, збираючись оформити серію під девізом «день і ніч».

Рівно о дванадцятій зупинилася біля ресторану, гадаючи, приїде мати чи ні. Стара любов не іржавіє, хіба не так?

Але Яна приїхала. Правда, не в дванадцять, а пів на першу. Але така ж елегантна і свіжа, ніби не можуть повернутися з Москви і не каталася в машині більше трьох годин. Делікатно розпрощавшись з не бажають виїжджати приятелем, неодмінно заявила Даші:

- Уявляєш, у темряві Віктор заблукав у власному місті! Я розумію, якби він був великий, а то якихось сто тисяч жителів!

Даша посміхнулася наївності матері.

- А ти не думаєш, що він просто хотів побути з тобою трохи довше?

Яна здивовано знизала плечима.

- Та навіщо йому? Я з'ясувала, чому від нього втекла дружина. Я її, до речі, знаю. Вона вчилася на два роки пізніше. Вона вважала себе дуже розумною, а його дурнем. Тому, коли він зайнявся бізнесом і став отримувати пристойні гроші, вона від нього пішла, бо не змогла винести його переваги.

Даша з подивом дивилася на матір.

- Мама, ти-то сама віриш в цю фантасмагоричну нісенітниця?

Яна широко позіхнула.

- Звичайно, ні. Чи не така ж я дура. Я просто переказала його версію. Але нісенітниця фантасмагорична, ти права, і розрахована на повних дур. Швидше за все у нього хтось з'явився, і дружина не захотіла жити в банальному трикутнику. Але давай спати. Я не можу, як ти, просидіти всю ніч і виглядати потім як огірочок. Хоча в Москві зараз і одинадцяти ще немає, але мені б хотілося добре виспатися і завтра виглядати гідно.

Вона прийняла душ і пішла спати, а Даша ще посиділа, переглядаючи отримані знімки. Помітивши, що голова зайнята зовсім іншими думками, кинула роботу і теж пішла приймати душ. Відкривши кран, побачила, що мати вилила на себе майже весь запас води, і тільки похитала головою. Да уж, матусі в житті нічого економити не доводилося. Сяк-так Обкатился водою, що залишилася, пішла спати.

Уже в ліжку зрозуміла своє дивне занепокоєння - їй хотілося дізнатися, як там Артем. Це було непослідовно і навіть нерозумно, але вона нічого не могла з собою вдіяти. Вона навіть взяла в руки стільниковий, маючи намір йому зателефонувати. Але, коли залишилося натиснути на кнопку «виклик», поклала телефон назад і беззвучно розсміялася.

Так що це з нею таке? Закохалася вона, чи що? Ось вже чого їй зовсім не хочеться. Любов залежність, а не щастя. Тим більше що у чоловіків вона ніколи не триває більше двох років. Прикладів тому безліч. Ні вже, що не буде вона наражатися на ризик бути кинутою. Неможливо обдурити того, хто не вірить.

Хоча Артем її і не обманює. Просто хоче пару раз переспати, напруга скинути. Їй це не в чому. А якби він запропонував щось стабільне? Серце тут же солодко защеміло, і Даша заборонила собі про це думати. Вона раціонально мисляча людина, а не безпідставний мрійник.

На наступний день вони встали досить пізно. Води вже не було ні краплі, і Даші довелося гнати до найближчої колонки, щоб заправити баки. Потім вони чекали, коли нагріється водонагрівач, тому душ змогли прийняти лише близько одинадцятої години. Але банкет починався в чотири, тому часу було повно.

Мати продемонструвала дочки привезені для банкету сукні. Два з них були довгими, до статі, два до середини ікри і ще два по коліна.

- Строго кажучи, два цих сукні для коктейлів, для вечора не підходять. Але хто в цьому містечку буде чіплятися до таке нісенітницю?

Даша теж вважала, що чіплятися нікому. Ну, якщо тільки Павло Анатолійович висловить своє «фе», але йому, як винуватцеві торжества, колись буде читати нотації сестрі. Хоча короткі сукні для коктейлів явно призначалися молодій дівчині, але коли Яна звертала увагу на подібні дрібниці?

Вони вимили голови і поклали волосся самі, не шукаючи перукарні. Даша вийняла свою сукню і мати з деяким скепсисом схвалила його.

- Непогане плаття, але вже дуже пуританське. Таке відчуття, що ти вирішила сховатися від усього світу. Думаєш тихенько пересидіти ювілей в куточку?

Даша свіжим поглядом глянула на плаття і була змушена визнати правоту матері. Схоже, роль прихильниць Рокшевского надовго відвернула її від яскравих забарвлень.

Мати одягла довгу сукню соковитого блакитного кольору в колір очей зі срібною вишивкою по коміру і подолу. Воно підкреслювало її тонку талію і витонченою шию. Срібний ланцюжок вигадливого плетіння і такий же браслет довершили картину казкової королеви. Даша в своєму непомітному сірій сукні на її тлі відчула себе непоказною фрейліною.

Рівно о четвертій вони вийшли з будиночка на колесах і зайшли в ресторан. Вечір ще не почався, але вони розшукали іменинника, який чекав торжества разом з дружиною в невеличкій кімнатці в вестибюлі. Поцілувавши, обидві, не змовляючись, протягнули йому конверти.

- Вибач, але тут досить великі суми, і нам не хотілося б носити їх з собою. Думаю, у тебе на цей випадок що-небудь приготовлено.

Він тут же передав конверти дружині. Підхопивши її під руку, Яна відвела в сторонку.

- Сподіваюся, ти не образишся на цей вже дуже прагматичний подарунок? Чесно кажучи, я не знала, що подарувати Павлу. Що потрапило купувати не хотілося, все-таки єдиний брат. Але ти ж зможеш купити що-небудь гідне?

Оглянувшись на всі боки, Катерина Іванівна тихо зауважила:

- Яна, та моя єдина надія на те, що Павлу все даруватимуть гроші! По крайней мере, ми виберемося з диких боргів, в які залізли через це ювілею. Павло вимагає, щоб все було по вищому розряду, і тільки на оплату готелю для гостей у нас пішло більше трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян! Ну і все інше на тому ж рівні. А доходи-то не дуже. Так що величезне спасибі!

Яна посміхнулася і тихо шепнула дочки, що вони не помилилися в оцінці того, що відбувається. Пройшли до великої зали. Яна тут же оцінила антураж гідно:

- Дійсно, Катя постаралася на совість. Але, на мій погляд, тут занадто помпезно.

Даша озирнулася. Під стелею висіли надуті гелієм кульки з написами «з ювілеєм!», На столах стояли квіти, по стінах плакати золотими літерами будуть розповідати про те ж. Навіть на спинках стільців були перев'язі з ювілейними побажаннями.

- Але хоча б все витримано в одній колірній гамі. Синьо-золота, досить багато і благородно. На погляд дядька, звичайно.

- Я б воліла синьо-срібну, але це ж не мій ювілей. Та й навряд чи я коли-небудь буду справляти ювілеї.

Столики були розставлені літерою П, але не суцільно, а з проміжками. Вони сіли праворуч за ближнім до ювіляра столика, як одні з найближчих родичів. За протилежним вже сиділи діти ювіляра - Марина з Демидом і його дружина Світлана. Вони привітно помахали один одному.

- Треба буде якось вибрати час і поговорити з племінниками. - Яна озиралася на всі боки. - О, скільки знайомих облич!

Вона почала невимушено кланятися, махати рукою і посилати повітряні поцілунки. До них підсіла ще одна знайома пара середніх років, і всі місця за столиком виявилися зайняті.

Але ось заграв туш, і в зал увійшов Павло Анатолійович під руку з дружиною. Вони сіли на чолі залу, і вечір розпочався.

Звучали привітання, переможемо тостами, піснями і танцями. Ведучий, цікавий, молодий ще чоловік в чорному смокінгу, намагався щосили. Періодично він пильно поглядав на їх столик, але Даша так і не зрозуміла, хто його цікавить, вона або мама. Якщо не знати, скільки їм років, цілком можна прийняти за ровесниць.

Вечір був у розпалі, коли в залі з'явився новий гість. Яна в цей час якраз танцювала з запросив її ведучим, і не помітила його. Зате Даша побачила відразу. Папаша в вугільно-чорному смокінгу, з букетом бордових троянд в руках прямо з порога кинувся до колишнього свояка.

Перша думка у Даші була: «хто його запросив?», Потім, зрозумівши, що татусь швидше за все з'явився без запрошення, злякано подивилася на матір. Що йому тут потрібно? У його прихильність до Павлу Анатолійовичу їй не вірилося зовсім.

Вона перевела погляд на ювіляра. За його приголомшеному увазі зрозуміла, що такого гостя той не чекав. Катерина Іванівна теж виглядала до крайності стурбованою, і навіть не намагалася цю заклопотаність приховувати.

Оглянувши зал, Максим зауважив дочка і підійшов до неї, широко посміхаючись. Посунув стілець і вдячно кивнув офіціантці, яка поставила перед ним чисті прилади.

- Добре виглядаєш! - Схвалив наряд дочки, накладаючи собі закуски. - Втомився до чортиків, день був важким, та потім переліт.

- І навіщо ти приїхав? Тебе що, запросили?

Максим Володимирович з навмисним зітханням визнав:

- Та хто мене сюди буде запрошувати? Я тут персона нон грата. Чи не прогнали, і на тому спасибі. Але Павло на мене так дивився, що я грішним ділом подумав: зараз відправить додому.

- А ти не вважаєш, що до того?

- У мене проблеми були з ним, а з його сестрою. Йому я навіть у міру сил допомагав.

Даша недовірливо фиркнула. Татко тут же погодився:

- Це було давно, ти права. Але, з іншого боку, всім нашим чварам пристойно вже років. Забути пора.

- А чому ти без чергової подружки? Нудно ж стане. - Голос Даші був як шовк, але уїдливо відчувалася.

- А ось батькам грубіянити не треба, це моветон! І подружок у мене немає!

- А чи дивно сталося це чудо?

- З того самого часу, як я дещо для себе вирішив. - І його погляд потягнувся до колишньої дружини, яка танцює з ведучим. - І що її так до молодих мужикам тягне?

Даша насторожилася. Невже татко вирішив повернутися до мами? Ось вже чого б не хотілося. Він відвертий ловелас, а вони не змінюються. Хоча це справа батьків, а не її.

- А чому тебе так тягне на старлеток?

Батько суворо подивився на дочку, яка, втім, анітрохи не злякалася його грізного погляду. Кілька снікнув, він з гордістю відповів:

- Я ж сказав, що переглянув свої погляди.

- А, може бути, можливості вже не ті? - Це було явною провокацією, тому що юних дівчат залучали його гроші, ось їх-то менше не стало.

Це розумів і сам Касаткін, який вказав:

- Зміни відбулися лише в моїх мізках. Все інше на колишньому рівні.

Даші хотілося сказати ущипливо, але її зупинив незвичайний для батька невпевнений погляд, яким він дивився на матір.

Але ось танець скінчився і ведучий привів свою даму на місце. Поцілувавши їй руку, посадив у крісло і відправився виконувати свої обов'язки. Повернувшись, Яна натрапила на лютий погляд колишнього чоловіка. Мило здивувалася:

- Яка зустріч! І що ти тут робиш?

- Як ти гадаєш з трьох раз!

- А, ти закусуєш, зрозуміло! - І, втративши до нього інтерес, оголосила дочки: - Знаєш, цей Толік дуже цікавий. Він закінчив університет, викладає в місцевому технікумі і підробляє ведучим на різного роду урочистостях. Він мені зізнався, що на підробітки отримує більше, ніж в технікумі. Уявляєш, як у нас цінується освіту?

Під час цієї промови татусь все більше і більше червонів.

- І що ти знайшла в цьому шмаркачів, скажи на милість?

Яна з щирим подивом обернулася до Максима.

- Що ти маєш на увазі?

Її холодний тон кілька протверезив готового вибухнути татуся.

- Мені здається, що тобі потрібно реально оцінювати свій вік.

Яна тут же повернула шпильку назад.

- Так само, як і тобі. Мій вік, втім, дізнаються тільки за паспортом, а ось твої над обличчя великими цифрами написаний.

Це був явний наклеп, бо Максим зберігся непогано, але він прийняв її слова за чисту монету. Хотів відповісти, але втрутилася Даша.

- Мені дуже подобається слухати ваші пікіровки, але, може бути, ви все-таки мовчіть? Ми заважаємо іншим. Думаю, вам потрібно відшукати для з'ясування відносин інше місце, менш людне.

Яна тут же зробила круглі очі.

- Ну що ти, Даша, які відносини? У нас сто років немає ніяких відносин. Ми просто знайомі. На жаль. Краще б зовсім не були знайомі.

Максим задумався. Схоже, він зрозумів, що його задум реалізувати буде нелегко.

- Ти стала дуже легковажною, Яна.

Та у відповідь безтурботно розсміялася.

- Відповім банальністю: у мене був хороший учитель. Ти. Колись я теж не припускала, що ти непорядна тип. Але все коли-небудь виходить назовні, не знаходиш?

Пролунав заклик взяти участь в конкурсі, і Яна з завзятою посмішкою тут же помчала на естраду. Конкурс виявився пісенним. Взявши гітару, вона із задоволенням виконала кілька пісень. Голос у неї був приємний, не гірше тих, що звучать з нинішньої естради, і гості із задоволенням підспівували.

Максим мовчки дивився на неї, темніше все більше і більше.

- Я й забув, яка вона красива і чарівна.

Даша кволо поцікавилася:

- Ти ж приїхав, щоб її повернути?

Він кивнув.

- Не вийде. Мама навчилася чудово обходитися без тебе.

- Бачу. Голови мужикам крутить тільки так.

Відчувалося, що йому хочеться висловитися куди більш міцними словами, але присутність дочки виявилося потужним стримуючим фактором.

Даша помітила:

- Чому ти вважаєш, що варто тобі тільки свиснути, і жінки шикуються біля твоїх ніг, як дресировані собачки в цирку? Ти тільки з такими і спілкуєшся, щоб самооцінку підтримувати?

- Ніхто мені гидоти не говорить, тільки ти! А ще рідна дочка!

- Решта бояться, а я не боюся. До того ж я не кажу нічого такого, чого б ти сам не знав. Адже так?

- Так.

- Тоді чому ти незадоволений?

- Одна справа знати це самому, приватно, так би мовити, і інша справа, коли це говориться привселюдно.

За столиком сиділи вони вдвох, сусіди втекли за інший столик, ледь побачивши несподіваного гостя, тому «привселюдно» було явним перебільшенням. Але Даша не стала вказувати батькові на цю невідповідність. Він і без того почувався не в своїй тарілці.

До нього підсів один з місцевих бізнесменів і завів ділову розмову. Максим ледь вслухався в його мова, лише зрідка похитуючи головою. Але ось конкурс закінчився і мати із заслуженою нагородою повернулася за столик. Вибачившись, бізнесмен пішов до себе, а Яна запитала у доньки:

- Ну як?

- Ефектно, як завжди.

Батько несподівано додав:

- Я б сказав: душевно.

Даша з Яною одночасно подивилися на нього і обидві промовчали.

Зазвучала повільна музика, і Максим запропонував Яні:

- Потанцюємо?

- Чому б і ні? Я люблю танцювати.

Вони піднялися і вирушили на танцпол. Дивлячись на їх злагоджені руху, Даша згадала, як мати говорила, що до її народження вони навіть ходили в танцювальну студію, обидва любили танцювати.

Вона подивилася на ювіляра. Павло Анатолійович з напругою стежив за танцюючою парою. Зрозуміло, боїться скандалу. Мама дуже запальна, щоб при нагоді відмовити собі в задоволенні з'їздити таткові по фізіономії. Даша не раз чула від матері подібні обіцянки, коли вони читали в жовтій пресі про його чергових пригоди. А ось як батько відреагує на подібне з ним звернення, залишалося тільки гадати.

Вона теж з острахом подивилась на батьків. Ні, начебто нічого такого не передбачається. Танцюють, про щось спокійно перемовляючись. До Даші підійшов один з смутно знайомих чоловіків, і вона погодилася з ним потанцювати.

- Ти не пам'ятаєш мене?

- Щось знайоме в обличчі є, але імені не пам'ятаю.

- Я однокласник Демида. Ми іноді зустрічалися, коли ти приїжджала погостювати. Я Костянтин.

- Це було так давно. А, це ти в той час обзивав мене тупий москвичкою!

Він зніяковіло засміявся.

- Була справа. Але це від заздрощів. Мені в ті часи страшенно хотілося жити в Москві.

- А зараз?

- А я там жив. Кілька років, поки вчився. Жахливо неприємний місто. Аура у нього така ... недоброзичлива, м'яко кажучи.

Даша кивнула.

- Так, там треба народитися, щоб вважати Москву рідним містом.

- Ну так не будемо про неї. Ти заміжня?

- І чому заміжжя вважається вищим ступенем в кар'єрі жінки?

- Не заміжня, значить. І не була?

- Ні. Щось не хочеться. - І вона мимоволі перевела погляд на танцюючих неподалік батьків.

Простеживши за її поглядом, Костянтин зауважив:

- Боїшся, що вийде так само, як у них? Але ж вовків боятися - в ліс не ходити. Все потрібно робити вчасно.

- Знаєш, я не люблю доморощених психологів.

- Вибач. Я розумію, це у тебе улюблена мозоль. Але навіть і хлопця немає?

Даша згадала про Артема. Є він у неї чи ні?

- Важке питання.

- Зрозуміло, боїшся. Чи не розсердишся, якщо дам ще один доморощений рада? Чи не спробувавши, не впізнаєш. Хоча моя дружина теж була неабиякою боягузкою. Он вона, танцює з твоїм братом.

Даша повернула голову направо і зустрілася поглядом з красивою молодою жінкою. Та зніяковіло їй посміхнулася і почала про щось говорити з Демидом.

- Ось. Якби не моя наполегливість, то у нас нічого б не було. А так ми одружені і щасливі.

- Значить, ти велика рідкість. У наш час мужики сидять і чекають, коли ж їх звабити.

Костянтин похмуро погодився.

- Це точно. Баби стали як мужики, а мужики як баби. А все фемінізація.

- Думаю, що рівність статей тут ні при чому. На заході такого немає, хоча там рівність існує де-факто, а не задекларовано, як у нас. Просто чоловічий генофонд в Росії практично знищений. Адже всіх, хто розумніший або енергійніше, більшовики нищили. І головним чином чоловіків. В Європі жіночий генофонд підірваний полюванням на відьом в середні століття, а в Росії чоловіча еліта майже повністю знищена за останні сто років. Відбір йшов за регресивним ознакою, тому і мужики у нас слабкі, все норовлять за жіночої спиною сховатися.

Костянтин здивовано подивився на неї.

- Можливо. Слухай, я в такому розрізі про цю проблему не думав.

Танець закінчився, вони пішли до столика Даші. Костянтин привітався з її батьками і пішов, а Даша села на своє місце, відчуваючи несподівану пригніченість. Її зачепили слова, що все потрібно робити вчасно? Але у кожного свій час.

Із задуми її вирвав занадто жвавий голос матері:

- Даша, уявляєш, Максим запрошує нас з тобою до себе погостювати!

Дочка уважно подивилася на матір. Та була роздратована, але ретельно приховувала це. Але два палаючих плями на щоках не приховаєш. Хоча можна пояснити це порушенням і швидким рухом, але Даша знала, що для Яни подібні вечірки норма життя. І ні на одній з них вона не бачила її настільки розбурханої.

Значить, батько сказав щось таке, від чого мати обурилася. Що ж це могло бути? Напевно звинуватив її в своїй зраді. Звичайно, в подібних випадках винні хто завгодно, тільки не самі зрадники.

- Мама, ти ж ближче до півночі хотіла переодягнутися, не пам'ятаєш?

Ні про що подібне не йшлося, але Яна тут же підхопила кинутий їй рятівний круг.

- Так звичайно! Я ж хотіла вразити всіх кругом своїми чудовими нарядами! Пішли!

Вони дружно піднялися і пішли до виходу, залишивши Касаткіна дивитися їм услід.

Зайшовши в фургон і щільно причинивши двері, Даша запитала:

- Що трапилося, мама?

Яна склала руки на грудях захисним жестом.

- Уявляєш, він мені заявив, що все життя любив тільки мене!

- Ти йому віриш?

- Вже дуже дивно він висловлював свою любов. Я йому так і сказала. А він заявив, що свого часу я недостатньо була до нього ... еее ... обходительна, тому він був змушений шукати розради у інших баб!

Даша почала сміятися.

- Мама, я відразу зрозуміла, що він тебе дорікає в своїх гріхах. Це так стандартно.

Яна подивилася на регочучу дочка і раптом засміялася теж.

- Як добре бути чоловіком! Яку б капость не зробив, винна завжди дружина! Ех, і чому я не чоловік?

- При сучасному рівні медицини це зовсім не проблема.

- Стати чоловіком неможливо навіть за допомогою самих новітніх досягнень хірургії. Їм треба народитися. Причому обов'язково в Росії. Ніяких зобов'язань, ніяких обов'язків. Суцільні задоволення.

В голосі матері звучала така гіркота, що Даша стривожилася. Зазвичай мати трималася легковажно, кажучи, що дурненька жити легше.

Нервово хихикаючи, Яна вийняла яскраво-рожева сукня для коктейлів. Прикинувши його на себе, повернулася до доньки і запитала:

- Чи не занадто яскраво?

- Адже справа не в плаття, а в тебе. Як ти себе будеш в ньому почувати.

- Так, якось не по обстановці. Це не тусовка в Москві, де кожен намагається переплюнути сусіда. Треба щось поскромніше.

Вона вийняла довга сукня, але тут же кинула його назад.

- А, ось те, що треба!

В її руках опинилося шифонове напівпрозоре плаття до середини ікри на тоненьких бретельках. Вона швидко натягнула його, поміняла туфлі, скошлати волосся і покрутилася. Втім, «покрутилася» занадто сильно сказано. У тісному просторі вона ледве повернулася навколо себе.

- Ну як? Схвалюєш?

Плаття і справді було симпатичним. І, хоча крізь тонкі шари шифону просвічувало тіло і нижню білизну, занадто відвертим його ніхто назвати не зміг.

- Нормально. Іди і добий папашку остаточно.

Яна покивала головою.

- Не можна сказати, щоб я жила весь цей час тільки для того, щоб побачити його витягнувся фізіономію, але це все-таки страшенно приємно! Але тобі теж варто поміняти імідж.

- У мене більше нічого немає.

- Яка дурниця! Зате у мене нарядів більше, ніж потрібно. Все одно всі їхні я не одягну. Розмір у нас один, у тебе лише зростання вище. Чому б тобі не надіти рожеве? Тобі-то воно цілком до речі.

Даші не дуже хотілося переодягатися, але, щоб догодити матері, одягла рожеву сукню. І здивувалася, до чого перетворилася непоказна особа в дзеркалі.

Освіживши макіяж, вони повернулися в зал. Максим сидів там, де вони його залишили. Чи не помітно було, щоб він з кимось танцював або брав участь у черговому конкурсі.

Побачивши дружину з дочкою, він встав їм назустріч і поспішно відсунув крісло для Яни. Влаштувавшись, зручніше, вона невимушено його подякувала:

- Дякую за турботу, дорогий екс!

Касаткін здивовано закліпав очима.

- Що за екс?

- Колишній. Екс-чемпіон, екс-президент, екс-чоловік. Що тут незрозумілого?

Максим заскреготав зубами.

- У мене взагалі-то ім'я є.

- Просто я так звикла і міняти свої звички не вважаю за потрібне.

Її запросили танцювати, і вона, не звертаючи уваги на протестуючого Максима, помчала танцювати. Він з досадою стежив за її викаблучіваніем на естраді. У всякому разі, так він заявив дочки:

- Вона з цими викаблучіваніямі все ноги собі переламає. Чи не маленька вже.

Даша зі шпилькою його заспокоїла:

- Тато, мама на таких тусовках буває по кілька разів на тиждень. І танцює до ранку. У неї великий досвід, так що не хвилюйся, будь ласка!

- Коли вона була моєю дружиною, вона не скакала по різним сумнівним вечірок!

- Так, вона мені говорила, що з тобою нудьга була смертна.

Максим навіть поперхнувся.

- Нудьга? Смертна? Зі мною?

Даша знизала плечима.

- Наскільки я знаю, останнім часом перед розлученням будинку тебе практично не було. Ти не думав, що мама переживала?

- Не гадав! Вона така була байдужа, що я був впевнений, що їй все одно!

Даша в подиві глянула на батька.

- А якби вона себе так вела, тобі теж було б все одно?

- Ні звичайно!

- Ось і їй було не байдуже. Просто вона рятувала залишки своєї гордості.

- Та краще б вона мені пару ляпасів заліпила! Я тоді, може, в себе б прийшов!

Даша холодно його одернула:

- Не шукай винних, батько. Крім тебе, їх немає. І чому ти думаєш, що мама до тебе повернеться? Мені здається, без тебе їй набагато приємніше. Адже вона не залежить від тебе і твоїх грошей. Вона самодостатня людина.

- Ось в цьому-то вся і труднощі!

- І допомагати я тобі не буду, не думай. Я досить набачився твоїх милих подружок і не хочу, щоб мама вставала з ними на одну дошку.

Максим з раптовою запалом пообіцяв:

- Вона ніколи нарівні з ними не була і не буде!

Даша уважно подивилася на батька. В його очах було те, що раніше Даша ніколи не бачила - досаду і печаль. Невже для нього настав час переосмислення?

- Ти здоровий?

- Абсолютно. Не знаю, правда, що зі мною, але мені набридло так жити. Я зрозумів, що час, що минув з твоєю матір'ю, було найкращим часом в моєму житті.

На місце повернулася Яна, жваво блискаючи очима.

- Милий свято, правда, Даша? Я і гадки не мала, що буде так весело. Якби дехто не приїхав, було б ще веселіше.

Касаткін зробив вигляд, що не зрозумів, про кого йдеться. До них наближався ще один охочий потанцювати з Яною, тому Максим піднявся, і, вимовляючи запрошення на танець, підняв її з місця, не чекаючи згоди.

- Що за манери? - Яна була серйозно незадоволена його самоуправством. - Чому я повинна з тобою танцювати?

Касаткін спритно закрутив її у вальсі, уникаючи розмов. При цьому, правда, він рухався до виходу з ресторану.

Коли вони підійшли до виходу, він накинув їй на плечі свій смокінг і швидко спричинив до протилежної сторони будівлі.

- Нам потрібно поговорити.

Задихнувшись від швидкого бігу Яна не відразу змогла відповісти, і він, скориставшись цим, завів її в одномісний номер невеликого готелю.

- Що за нахабність! - Яна не могла знайти слів. - З чого ти вирішив, що я хочу з тобою розмовляти?

- Я прекрасно знаю, що не хочеш. Тому і довелося удатися до радикальних заходів.

Не вважаючи за потрібне сперечатися, Яна граціозно сіла в крісло, схиливши набік рівно поставлені ноги так, щоб було видно точені щиколотки.

- Добре, я тебе слухаю. Але тільки швидше, мені хочеться повернутися на торжество.

- Невже для тебе важливіше якісь танцюльки, ніж наші відносини?

- Наші відносини закінчилися в ту ніч, коли ти не прийшов додому. Де ти був, не пам'ятаєш?

Від легковажної особи не залишилося і сліду. Перед ним сиділа розумна доросла жінка, занадто багато побачила, щоб вірити в щастя. Касаткін зіщулився під цим усе розуміючим цинічним поглядом.

- Ти ж знаєш, що я тебе любив.

- Ні не знаю. Хоча зараз можна говорити все, що завгодно. Але я твердо знаю, що так, як ти вчинив зі мною, з коханими не надходять.

- Мені здалося, що ти мене розлюбила.

- Хороша відмовка. Тільки ось дійсності вона не відповідала. Це ти зрадив і мене, і мою любов. Хоча що ще можна чекати від вульгарного нувориша. Ви всі такі. Якщо немає внутрішнього стрижня, то шалені гроші роблять з вас відвертих козлів.

Максим скривився.

- Ти так думаєш про мене?

Кокетливо схиливши голову, Яна підтвердила зі сталевою крижинки в голосі:

- Однозначно! Іншої думки і бути не може.

Він хотів було заявити, що тоді їм і говорити нема про що, але згадав про довгих самотніх ночах, коли ніяка палка молода красуня не могла замінити одну-єдину жінку, і сховав гордість в кишеню.

- Можливо, я це заслужив. Але мені погано без тебе, Яна.

Вона жорстко обрізала:

- Нічим не можу допомогти. Впевнена, утешітельніци у тебе знайдуться. Можеш, до речі, конкурс влаштувати. Всеросійський. Або взяти участь в передачки «Давай одружимося». Думаю, Роза Сабитова вже розстаралися для тебе.

- Не треба, Яна. - Його голос звучав приречено, але на Яну його смиренність ефекту не справило.

- Чи не акторство, будь такий люб'язний. Я ж прекрасно знаю, який ти насправді. По трупах пройдеш і не оглянешся. І я там же, в загальній братській могилі.

Касаткін здригнувся. Він не думав, що буде так важко. Чомусь дружина запам'яталася йому як ніжна і легка в спілкуванні жінка. Це він помилявся або вона так змінилася?

Ніби почувши його думки, Яна холодно зауважила:

- Скільки років пройшло після нашого розриву? П'ятнадцять? Ми стали іншими людьми і нічого намагатися повернути минуле.

- Мені спогади про ту життя гріють серце. Там була любов.

- Але тобі вона виявилася не потрібна. Ти її викинув на смітник як непотріб.

- Яна, може бути, спробуємо поговорити спокійно. Я розумію, ти озлоблена ...

Вона різко засміялася.

- Я озлоблена? Так що ти розумієш в стражданні, такий ситий і задоволений?

- Ти ж теж не бідувала, Яна. І заміж ти вискочила відразу.

- Це від болю. Біль був нестерпний. Здалося, що Олексій може її залікувати. Але не вийшло. Так що в моєму поспішному шлюбі винен теж ти.

Максим стомлено провів руками по обличчю.

- Вибач. Я багато в чому винен. Але я хочу виправити хоча б те, що ще можна виправити.

Яна здивувалася:

- І що, по-твоєму, ще можна виправити?

- Ну, хоча б спробувати жити разом. Згадати, як нам було добре.

- Це ти правильно сказав: було. В минулому часі. І не бачу сенсу займатися свідомо приреченими на невдачу справами. У мене на це часу немає.

- На вечірки у тебе час є.

- Це тому, що я дуже багато працюю, а робота, як ти знаєш, у мене творча. Накопичується нервова втома, яку потрібно якимось чином вихлюпувати. А на цих світських тусовках я не тільки рухаюся, а й знаходжу багатих замовників. Я живу своєю працею, не забув?

- Було б набагато краще, якби ти взяла у мене гроші, як я тебе і пропонував. Тоді б і не залежала б ні від кого.

- Відступні? За вкрадене щастя? Дякую не потрібно. До того ж про незалежність ти марно. Тоді б я потрапила в залежність від тебе. Пам'ятати, за чий рахунок живеш, не дуже-то приємно.

- Тобі неприємно все, що нас пов'язувало?

- Звичайно, адже загиджено все, що було. Єдина світла пляма в цій історії - Даша.

- І це все?

- А чого тобі ще треба? Може бути, і було щось хороше, але воно перекреслено тим, що за ним послідувало. - Помітивши, що колишній чоловік хоче щось сказати, різко підняла руку. - І згадувати не хочу, не сподівайся!

Касаткін мовчки почав ходити по кімнаті. Яна саркастично стежила за його метаннями.

- Може, розійдемося вже? Мені здається, відносини ми з'ясували.

Вона підвелася, готуючись піти, але він різким поштовхом посадив її назад.

- Почекай! Тепер, коли я звик до практично необмежених можливостей, зрозумів, що втратив те, чим тільки й варто було дорожити. - Він пошукав в виразному обличчі Яни хоч крапельку підтримки або підбадьорення, але воно було порожнім і холодним. - Ти була права, коли говорила, що мені дах знесло. Але тепер-то вона встала на місце, і я прошу тебе повернутися. Я впевнений, нам знову буде разом так само добре, як колись.

Негативно похитавши головою, Яна безжально розбила всі його доводи:

- Ти просто чіпляєшся за що йде молодість. Я тобі її не поверну, не сподівайся. А про шалені гроші, так вони просто виявили те, що у тебе завжди було, але не було можливостей для задоволення. З'явилися гроші, і виявилася твоя справжня сутність. Але мене це не стосується, Касаткін. - Вона усміхнулася мимовільному каламбуру. - У тебе своє життя, у мене - своя. І перетинатися вони не будуть, я про це подбаю.

Він стояв, дивився на неї і не знав, як повернути дружину. Або вона має рацію і він намагається повернути минулу молодість?

- Ти і сама молодість. І про твої пригоди я все знаю. Коханців міняєш частіше, ніж рукавички. Причому молодих.

- Звичайно. Це мені потрібно для натхнення. Я ж творча людина, а до них загальноприйняті критерії застосувати неможливо. А що молоді, то мужики постарше, як правило, вже закисли. До того ж молодняк ні на що не сподівається. Вони ж розуміють, що просто іграшки.

- Як з секс-шопа?

- Ну так. У тебе, до речі, те ж саме.

Він задумливо покивав головою.

- Можливо, ми вибрали не найкращі ліки.

- Якщо ти пропонуєш мені себе в ролі ліки, то забудь. Щеплення з твоїх ручок я вже отримала. Тепер у мене імунітет.

Зробивши ще кілька кіл в по кімнаті, він знову зупинився перед нею і запитав:

- На яких умовах ти повернешся до мене?

Яна почалася злитися вже всерйоз.

- Ти що не зрозумів? Я до тебе не повернуся ні за яких умов! - Вона вимовила це, дуже чітко артикулюючи звуки, ніби говорила з глухонімим. - Ні в якому!

У Касаткіна був такий вигляд, ніби він не вірить своїм вухам.

- Ти звик, що все продається і купується, але я ціну не маю. Так що забудь про мене!

Він кисло зауважив:

- Якби я міг, то давно б забув. Але я переконався, що це неможливо.

Яна різко встала і відскочила в бік, коли він спробував до неї наблизитися.

- Не смій мене лапати! Я тобі не твоя одноразова подружка! До того ж Даша навчила мене кількох прийомчиками, і я із задоволенням їх на тобі випробують! Не думай, що мені стане тебе шкода!

За її гнівному погляду і розпаленілому особі Максим зрозумів, що вона так і зробить. Рішуче скинувши з плечей його смокінг, Яна швидко пішла до дверей, гордо піднявши підборіддя. Він опустив руки по швах і мовчки стежив, як вона йде. Невже він приїхав сюди даремно? А він так сподівався на возз'єднання сім'ї!

Вийшовши з готелю, Яна поежілась від холоду і побігла до ресторану, звідки лунала гучна музика. Добігши до входу, вона зупинилася і обернулася. За нею ніхто не поспішав, і вона недбало фиркнула. Це добре! Зайві неприємності, а з ними тепер у неї міцно асоціювався колишній чоловік, їй ні до чого.

Розправивши плечі і задерши носа, вона зайшла у фойє.

глава п'ята | глава сьома

Глава перша | глава друга | глава третя | глава четверта | Яна з докором скривила губи. | Вона знизала плечима. | глава восьма | Даша підозріло дивилася на Рокшевского. | глава десята | глава одинадцята |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати