Головна

Чин - Драх - там - дззз ...

Найпростіше в даному випадку: сказати, що "це не поезія", проте культура XX століття (тобто не тільки література) багато в чому виходить з того, що завдання мистецтва - не показують і відображати, а створювати, в тому числі і настрій. Погодьтеся, звукосполучення В. Каменського, при всіх їх незрозумілості, заумності, створюють у читача певний настрій, як мінімум, не залишають його байдужим.

Обов'язковими "учасниками" таких вечорів були поліцейські. Приміром, одна з київських газет так починала звіт про один з поетичних вечорів:

"Вчора відбувся перший виступ знаменитих футуристів: Бурлюка, Кам'янського, Маяковського, присутні: генерал-губернатор, обер-поліцмейстер, вісім приставів, шістнадцять помічників приставів, двадцять п'ять дільничних наглядачів, шістдесят городових всередині театру і п'ятдесят кінних біля театру".

Футуристи шукали себе і свою власну форму самовираження не тільки в літературі, а й театрі, в мальовничому мистецтві, скульптурі ... Прагнення до руйнування старої естетики, до руйнування традиційної мови в мистецтві приводили їх нерідко до скандальних курйозів.

Художниця Валентина Ходасевич (племінниця відомого поета) згадувала, як в 1915 році "в боротьбі за нове в образотворчому мистецтві і індивідуальність" деяких художників все більше "хилило до остаточної відмови від образотворчої живопису". У Петрограді готувалася до відкриття виставка "Трамвай В", в якій найактивнішу участь збиралися взяти футуристи. В. Ходасевич згадувала: "Прямуючи в зал, де висіли мої роботи, зустріла Маяковського, який повідомив, що він також учасник виставки, і відразу ж попросив мене пройти в третій зал, де він зайняв місце, і допомогти перевірити, чи діє основний елемент його твори. на одній зі стін залу, високо в кутку, була прибита полку зі скла на двох металевих кронштейнах, а над нею, під самою стелею, в стіні - круглий отвір вентиляції. Маяковський, з розчуленням дивлячись на нього, сказав:

- Ви тут постійте, а я піду перевірю включення.

- Вентилятор діяв, і я, не чекаючи такої потуги звуку, схожого на сирену і на гарчання, і від сильного струменя холодного повітря відскочила до протилежної стіни. Повернувся задоволений Маяковський:

- Ну як? Адже здорово буде залучати публіку?

- Звичайно! А що ж буде виставлено? - Запитала я.

- Вірю, що ви до завтра нікому не змажете ... ось дивіться. - З кишені він вийняв горілчану пляшку, а з згортка паперу - два старих черевика, пов'язаних шнурком. - Завтра, перед самим відкриттям, зміцню черевики до кронштейну: вони будуть вільно висіти в повітрі, а пляшка - стояти на полиці. Під всім цим крупно і красиво буде написано: "Володимир Маяковський" ...

... Публіки вже набралося багато - все зали повні ... раптом пролунав рев і тріск вентиляторів, всі кинулися в сусідній зал, де біля свого твору стояв з презирливою, але торжествуючої усмішкою Маяковський. Пролунали вигуки обурення. Кричали: "Не користуйтесь!" ... Вентилятор був вимкнений, і тут з'явився Василь Каменський, являвший собою синтетичний експонат: він виспівував частівки, говорив примовки, акомпанував собі ударами поварешки про сковорідку, на мотузках через плече висіли - спереду і ззаду - дві мишоловки з живими мишами. Сам Вася, златокудрий, біленький, з ніжним рожевим обличчям і блакитними очима міг би залучати симпатії, якби не миші. Від нього з жахом шарахалися, а він переможно йшов по залах. Це і була його "пересувна виставка" ... "

До 1915 року в футуризм чітко проявилися дві основні тенденції. З одного боку, творчість Д. Бурлюка, О. Кручених і інших, спрямоване до вузько сприйнятим новаторства, - голому експериментаторства і незрозумілими вишукувань. З іншого, творчі шукання В. Хлєбнікова, В. Маяковського, В. Каменського, Е. Гуро, які йшли по шляху вироблення мови, дійсно, нового мистецтва, по шляху пошуку форм, здатних відобразити і виразити вигляд нової епохи.

Зазначену тенденцію А. Блок побачив ще в 1913 році. У щоденнику від 23 березня зустрічається запис: "Ці дні диспути футуристів зі скандалами. Я так і не зібрався. Бурлюки, яких я ще не бачив, відлякують мене. Боюся, що тут більше хамства, ніж будь-чого іншого (в Д. Бурлюка ).

Футуристи в цілому, ймовірно, явище більш велике, ніж акмеїзм ...

Футуристи насамперед дали вже Ігоря-Сєверяніна. Подозревайю, що значний Хлєбніков. Е. Гуро варта уваги ... "

М. Горький зазначив в 1915 році головна перевага футуристів в те ,. що "вони молоді, у них немає застою, вони хочуть нового, свіжого слова, і це гідність безсумнівну.

Гідність ще і в іншому: мистецтво повинне бути винесено на вулицю, в народ, в натовп, і це вони роблять, правда, дуже потворно, але це пробачити можна. Вони молоді ... молоді ... Вони не викидні, вони вчасно народжені діти ".

Організаційно футуристи почали розпадатися вже до 1916 року і в першу чергу в зв'язку з тим, що їх нігілістична програма не могла бути дієвою, творчої. Після революції багато поети, що входили в футуристичні групи, об'єдналися в ЛЕФ (Лівий фронт мистецтва), організатором і головою якого став В. Маяковський. У ЛЕФе ранні ідеї футуристів були продовжені, але зазнали перетворень, спрямованих на те, щоб повідомити літературі практичний сенс. Лефовцев відстоювали ідею документалізма літератури, розуміння її як "жизнестроения", тобто літератури, що створює і перебудувати життя. Вони виступили за ідею "соціального замовлення", тобто підпорядкованості творчого процесу сьогоднішнього дня, його проблем і потреб. Важливою частиною теоретичних шукань і практичних втілень лефовцев стала ідея про переважання, необхідності переваги в сучасній літературі агітаційних і прикладних практичних (наприклад, реклама) жанрів.

В кінці 20-х років ЛЕФ буде перетворений Маяковським в РЕФ (Революційний фронт мистецтва), але це об'єднання проіснує недовго.

" Мертве небо ", 1914 | А як ви думаєте?..

ФУТУРИЗМ | " Минуле тісно, ??- виголошували вони. Академія і Пушкін - незрозумілішим гіерогліфов. Кинути Пушкіна, Достоєвського, Толстого та ін. та ін. з пароплава Сучасності ". | " А все-таки ", 1914 | Роки, люди і народи |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати