На головну

зимовий ринок

1. I Зимовий сезон 1888/89 р - Ловля на піддягши
  2. III. ринок
  3. V.1. Наданий, стримуваний і блокований вхід на ринок (перевага першопрохідника)
  4. Бар'єри входу на ринок і виходу з ринку
  5. Бар'єри входу на ринок і виходу з ринку
  6. в) сукупність підприємств, які постачають однорідні товари на ринок.

Тут часто йдуть дощі. Взимку бувають дні, коли взагалі світла не видно: в небі лише розмита сіра каламуть. Але зрідка завісу відсмикує, і хвилини на три відкривається вид на залиту сонцем і як би висить в повітрі вершину гори - ніби емблема перед початком фільму, знятого на студії самого Господа. От саме в такий день і подзвонили агенти Лайзи з глибин своєї дзеркальної піраміди на бульварі Беверлі. Повідомили, що вона вже в мережі, що її більше немає і що «Королі мрій» йдуть на «потрійну платину». Я редагував майже весь матеріал в «Королях», готував емоціокарту і все це мікшував, так що і мені там щось належало.

«Ні, - сказав я. - Ні ». Потім: «Так». Ще раз: «Так». І повісив трубку. Взяв піджак і, крокуючи через три сходинки, попрямував прямо до найближчого бару. Восьмигодинний помутніння закінчилося на бетонному карнизі в двох метрах над темною, як опівночі, водою Фалс-Крік ... Навколо - вогні міста і все та ж перекинута сіра чаша небосхилу, тільки трохи менше і у відблисках неону і ртутних лампових дуг. Йшов сніг, великі рідкісні сніжинки; вони падали на чорну воду і зникали без сліду. Я кинув погляд вниз, на свої ноги, і побачив, що шкарпетки туфель виступають за бетонний карниз, а між ними все та ж темна вода. На мені були японські туфлі, нові і дорогі, «Гінза», з тонкою м'якої шкіри, з гумовими носками ... Не знаю, скільки насправді пройшло часу - напевно, багато, - перш ніж я зробив той перший крок назад.

Напевно, я стояв так довго, тому що її вже немає, і це я дозволив їй піти. Тому що тепер вона безсмертна, і допоміг їй теж я. Тому що знав: вона обов'язково подзвонить. Вранці.

Батько мій був інженером звукозапису. Ще тоді, до цифрових справ. Процеси, якими він займався, ставилися більше до механіки - є в цьому щось таке незграбне, квазівікторіанское, знаєте, як у всій технології двадцятого століття. Загалом, людина його професії - скоріше просто токар. Йому приносили аудіозаписи, і він нарізав звуки на доріжках, накатаних на лаковому диску. Потім робилася гальванічна обробка, і врешті-решт виходили форми для штампування платівок, цих чорних штуковин, які ще можна побачити в антикварних магазинах. Пам'ятаю, він мені якось розповідав, за кілька місяців до смерті, що певні частоти - здається, він називав їх «транзіенти» - можуть запросто спалити головку, ту, що нарізає звукові доріжки. Вони тоді бозна скільки коштували, і щоб уникнути перепалу, використовувалася така штука, яка у них називалася «акселерометр». Ось про це я і думав, стоячи над водою: спалили-таки.

Так саме.

Причому вона сама цього хотіла.

Тут вже ніякої акселерометр не врятує.

По дорозі до ліжка я відключив телефон. Правда, зробив це німецьким студійним триніжки, так що лагодження встане не менш ніж в тижневий заробіток - це я про треножник.

Через якийсь час прокинувся, взяв таксі і відправився на Гранвілл-Айленд, до Рубіну.

Рубін для мене в якомусь сенсі і повелитель, і вчитель - як кажуть японці, «сенсей», - хоча це важко пояснити. Насправді він швидше повелитель сміття, мотлоху, покидьків, безкрайніх океанів викинутого барахла, серед яких пливе наше століття. Гомі але сенсей. Повелитель сміття.

Коли я знайшов його на цей раз, Рубін сидів між двома механічними ударними установками досить зловісного вигляду. Раніше я їх не бачив: іржаві павукові лапи, складені в центрі двох сузір'їв з побитих сталевих барабанів - банок, зібраних на звалищах Річмонда. Він ніколи не називає своє житло студією і ніколи не говорить про себе як про художника. «Так, дурня валяю», - характеризує він свої заняття, немов для нього це продовження тягучих і нудних хлоп'ячих днів де-небудь на задньому дворі ферми. Рубін бродить по цьому захаращеному, забитому всякою всячиною міні-ангару, приліпити на краю Ринку біля самої води, а за ним невідступно слідують його найбільш розумні і спритні творіння - такий собі добродушний Сатана, заклопотаний планами ще більш дивних процесів в підвладному йому сміттєвому пеклі. Пам'ятаю, у свій час він програмував свої конструкції, щоб вони розпізнавали гостей в одязі від наймодніших модельєрів сезону і обкладали їх на чому світ стоїть; інші його дітища взагалі незрозуміло що роблять, а частина створюється, схоже, лише для того, щоб саморуйнується, виробляючи при цьому якомога більше гуркоту. Рубін, він як дитина, але в виставкових залах Токіо і Парижа за його твори платять скажені гроші.

Я розповів йому про Лайзе. Він дозволив мені виговоритися, потім кивнув:

- Знаю. Якийсь виродок з Сі-бі-сі дзвонив мені вже вісім разів. - Він зробив ковток зі своєї побитої гуртки. - «Дика індичка», хочеш?

- Чому вони тобі дзвонять?

- Тому що моє ім'я є на обкладинці «Королів мрій». У присвяті.

- Я ще не бачив диска.

- Вона тобі поки не дзвонила?

- Ні.

- Подзвонить.

- Рубін, її вже немає. І тіло кремували.

- Знаю, - сказав він. - Але вона все одно зателефонує.

Гомі.

Де закінчується гомі і починається світ? Уже років сто тому японцям нікуди було звалювати гомі навколо Токіо, так вони придумали, як робити з гомі життєвий простір. У 1969 році японці збудували в Токійській затоці невеликий острівець, цілком з гомі, і назвали його Островом Мрії. Але місто безперервним потоком викидав свої дев'ять тисяч тонн просо в день, і незабаром вони побудували Новий Острів Мрії, а сьогодні технологія налагоджена, і нові японські території ростуть в Тихому океані, як гриби після дощу. Про це розповідають по телевізору в новинах. Рубін дивиться, але ніяк не коментує.

Навіщо йому говорити про гомі? Це його місце існування, повітря, яким він дихає. Все своє життя він плаває в гомі як риба в воді. Рубін мотається по окрузі в своїй вантажівці-руїні, переробленому з давнього аеродромного «мерседеса», дах якого закриває величезний, перекочується з боку в бік напівпорожній балон з природним газом. Він постійно щось шукає, якісь речі під креслення, надряпані зсередини на його століттях кимось, хто виконує у нього роль Музи. Рубін тягне в будинок гомі. Іноді гомі ще працює. Іноді, як у випадку з Лайзою, дихає.

Я зустрів Лайзу на одній з вечірок у Рубіна. Він часто влаштовує вечірки. Сам їх не особливо любить, але вечірки у нього завжди класні. Я вже рахунок втратив, скільки разів тієї осені прокидався на пенопластовой плиті під рев древньої автоматичної кавоварки Рубіна - такого собі полірованого монстра, на якому сидить величезний хромований орел. Відбиваючись від стін з гофрованого металу, звук перетворюється в моторошний рев, але в той же час і здорово заспокоює. Реве - значить, буде кава. Значить, життя продовжується.

У перший раз я побачив її в «кухонній зоні». Це не зовсім кухня, просто три холодильника, плитка і конвекторна грубка, яку він притягнув в числі іншого гомі. Перший раз: вона стоїть біля відчиненого, «пивного», холодильника, а звідти на неї падає світло. Я відразу помітив вилиці, вольову складку рота, але також зауважив чорний блиск поліуглерода у зап'ястя і блискуче пляма на руці, де екзоскелет натер шкіру. Я тоді був занадто п'яний, щоб все це зрозуміти, але все ж зрозумів: щось тут не те. І я поступив точь-в-точь так, як люди зазвичай надходять з Лайзою: переключився «на інше кіно». Замість пива попрямував до винних пляшках, що стояли на стійці у печі, і навіть не озирнувся.

Але вона сама мене знайшла. Години дві потому помітила і, граціозно лавіруючи між людьми і горами мотлоху, підійшла. Моторошнувата, треба зауважити, граціозність, але так вже ці екзоскелети програмують. Дивлячись, як вона наближається, я вже зрозумів, що у неї екзоскелет, але від збентеження не збагнув, що можна сховатися, відійти або, невиразно вибачившись, просто змитися. Так і стояв як стовп, обнявши за талію якусь незнайому дівчину.

Лайза карикатурно-граціозно рухалася - вірніше, її рухало - прямо до мене; дівиця раптом заметушилася, вивернулася і вислизнула в натовп. Лайза зупинилася навпроти; тонкий, немов намальований олівцем, поліуглеродний протез застиг, утримуючи тіло в рівновазі. Я подивився їй в очі - враження було таке, ніби я чую, як працюють її синапси: нестерпно високий вереск крихітних механізмів, які відкривають під дією Магіка доступ в кожну мікросхему її мозку.

- Запроси мене додому, - сказала вона, і кожне слово - як удар батогом.

Здається, я похитав головою.

- Запроси.

В голосі і біль, і ніжність, і дивовижна жорсткість.

Тільки в цю мить я раптом зрозумів, що мене ніхто ще не ненавидів так глибоко і відчайдушно, як зараз ця виснажена хворобою дівчисько - за те, як я подивився на неї і відвернувся, там, у «пивного» холодильника Рубіна.

І тоді я зробив те саме, що всі ми іноді робимо незрозуміло чому, хоча якась частина душі точно знає, що інакше не можна.

Я запросив її додому.

У мене всього дві кімнати в старому занепадають будові на розі Четвертої і Макдональд-стріт, десятий поверх. Ліфти зазвичай працюють. Якщо сісти на огорожу балкона і, тримаючись за ріг сусіднього будинку, відкинутися назад, можна побачити невеликий вертикальний зріз моря і гір.

По дорозі від студії Рубіна до будинку Лайза не промовила ні слова. Я вже досить протверезів і, відмикаючи двері, відчував себе жахливо незатишно.

Перше, що вона побачила в квартирі, був портативний емоціомікшер, який я притягнув додому з «Автопілота» попереднім ввечері. Екзоскелет негайно переніс її через залитий світлом запорошений підлогу ближче - ну прямо манекенниця на подіумі. Тепер, коли не заважав шум вечірки, я чув м'які клацання суглобів. Лайза трохи нахилилася, розглядаючи емоціомікшер, і тепер мені стало видно виділяються під чорної шкіряною курткою ребра екзоскелета. Напевно, одна з цих хвороб, подумав я тоді. Або якась стара, з якими так і не навчилися справлятися, або з нових, швидше за все екзогенних, - половині з них і назв-то ще не придумали. Без екзоскелета з мікроелектронним інтерфейсом прямо в мозок вона просто не могла рухатися. Ці тендітні на вигляд поліуглеродние прутики рухали її руками і ногами, а пальцями управляли більш тонкі гальванічні накладки. Я згадав про шкільні уроки, де жаби дригають лапками під впливом струму, і тут же засоромився.

- Адже це емоціомікшер ... - вимовила вона якимось новим, немов здалеку, голосом, і я подумав, що дія Магіка, мабуть, проходить. - Навіщо він тобі?

- Я на ньому редагую, - відповів я, закриваючи вхідні двері.

- Ну так! - Вона розсміялася. - І де ж?

- На острові. Є така студія, називається «Автопілот».

Лайза подивилася на мене через плече, потім, впершись руку в стегно, повернулася - або її повернуло? Сірі побляклі очі раптом кольнули мене цілою гамою переживань - і ненависть, і дія Магіка, і якась пародія на бажання.

- Хочеш мене, редактор?

Я знову відчув удар хлиста, але немає, тепер-то мене так просто не візьмеш ... Я дивився на неї холодним поглядом - немов з якогось отупілого від пива центру свого ходячого, говорить, рухомого, абсолютно звичайного організму - і слова вирвалися у мене ніби плювок:

- А ти що-небудь відчуєш?

Бум! Може, вона моргнула, але на обличчі нічого не відбилося.

- Ні. Але іноді я люблю дивитися.

Два дні потому після її смерті в Лос-Анджелесі. Рубін стоїть біля вікна і дивиться, як падає сніг в воду Фалс-Крік.

- Так ти з нею жодного разу не лежав?

Одна з його електронних іграшок, маленька, немов втекла з полотен Ешера, ящірка на роликах, підібгавши хвіст, повзає переді мною по столу.

- Ні, - кажу я, і це правда, чому мені раптом стає смішно. - Але ми включилися безпосередньо. В ту саму першу ніч.

- З глузду з'їхав, - каже Рубін, хоча в голосі відчувається схвалення. - Ти міг себе угробити. Серце могло зупинитися або дихання ... - Він відвертається до вікна. - Лайза ще не дзвонила?

Ми включилися. Безпосередньо.

Раніше я ніколи цього не робив. І якби ви запитали мене чому, я б відповів, що працюю редактором, а включатися безпосередньо непрофесійно.

Однак правда виглядає скоріше так.

Серед професіоналів - мається на увазі легальний бізнес, я ніколи не займався порнухою - необроблений матеріал називають «сухими снами». Сухі сни - це нейрозапісь рівнів свідомості, які більшості людей доступні тільки уві сні. Але художники, ті, з ким я працюю в «автопілот», здатні подолати це поверхневий натяг, пірнути глибше, на саме дно моря Юнга, і дістати звідти ... ну, в загальному, так, саме сни. Для простоти зійде. Очевидно, багато художників були здатні на це і раніше - в живопису, в музиці і так далі - але нейроелектроніка дала нам можливість прямого доступу до їх відчуттів. Тепер це можна записати, оформити, продати ... і простежити, наскільки товар популярний. Світ змінюється, світ змінюється, як казав мій батько.

Зазвичай я отримую необроблений матеріал в студійних умовах, що вже пройшов через електронні фільтри та іншу апаратуру вартістю в кілька мільйонів доларів, і мені не потрібно бачити самого художника. А то, що ми видаємо споживачеві, структуровано, збалансовано і перетворено в мистецтво. До сих пір є наївні люди, які вважають, ніби їм і справді сподобається, якщо підробити безпосередньо до когось, кого вони, наприклад, люблять. Більшість підлітків, мабуть, пробують - хоча б раз. Це не складно. «Рейд Шек» [1] зовсім недорого продає і ящик, і електроди, і дроти. Але сам я ніколи цього не робив. Навіть тепер, все обміркувавши, я навряд чи зможу пояснити чому. І навряд чи захочу.

Але я знаю, чому зробив це тоді, з Лайзою. Посадив її на мексиканський диван і встромив штекер оптовивода в гніздо у неї на хребті - на гладкому, схожому на плавник виступі екзоскелета майже у шиї, де його приховували довге темне волосся.

Я зробив це, тому що вона назвала себе художницею, тому що в якомусь сенсі ми опинилися непримиренними противниками і я ні в якому разі не хотів програти бій. Може, вам цього не зрозуміти, але ж ви ніколи і не знали її або дізналися тільки через «Королів мрій», а це не одне й те саме. Ви ніколи не відчували її моторошний у своїй цілеспрямованості голод, голод в парі з висушують бажанням. Мене завжди лякали люди, які точно знають, чого вони хочуть, а Лайза знала, що їй потрібно, вже дуже давно, і більше її нічого не цікавило. Я боявся тоді зізнатися собі, що наляканий, і, крім того, в мікшерної «Автопілота» мені довелося бачити чимало чужих снів, щоб зрозуміти: те, що часом здається людям отакими «внутрішніми монстрами», занадто часто виявляється в рівному освітленні власної свідомості сміховинним, дріб'язковим і дурним. До того ж я був п'яний.

Начепивши електроди, я потягнувся до тумблера емоціомікшера. Я відключив усі його студійні функції і на час перетворив вісімдесят тисяч доларів японської електроніки в еквівалент одного з тих ящиків, що продаються в «Рейд Шек».

- Поїхали, - сказав я і клацнув тумблером.

Слова ... Слова безсилі. Ну хіба що ледь-ледь здатні ... Якби я знав, як передати, що з неї вирвалося, що вона зі мною зробила ...

У «Королях мрій» є один фрагмент ... Ви мчимо на мотоциклі опівночі по шосе, де за стрімких краєм, далеко внизу, море; ніяких вогнів навколо, але вам світло і не потрібний; мотоцикл мчить так швидко, що ви ніби висите разом з ним в конусі тиші, тому що звук за вами не встигає, втрачається - все втрачається позаду.

У «Королях» це лише мить, але такі миті просто не забуваються, навіть в ряду тисяч інших, і ви повертаєтеся до них постійно, назавжди включивши їх в свій словник відчуттів. Приголомшливий фрагмент! Свобода і смерть, прямо тут, поруч, вічний біг по лезу бритви ...

Але я отримав все це навалом, в необробленому, жахливо посиленому вигляді, стрімким натиском, бомбою, яка вибухнула в порожнечі, перенасиченої убогістю, самотністю і безвість.

І цей стрімкий натиск, побачений мною зсередини, - і вона сама, і її мета.

Мені вистачило, напевно, чотирьох секунд.

Зрозуміло, вона перемогла.

Я зняв електроди і втупився незрячими від сліз очима на плакати в рамах на стіні.

На неї я дивитися не міг. Чув тільки, як вона від'єднала оптичний висновок, як скрипнув екзоскелет, піднімаючи Лайзу з дивана, як він защелкал, несучи її на кухню за склянкою води.

Я заплакав.

Рубін вставляє в черево іграшки на роликах тонкий щуп і розглядає мікросхеми через збільшувальне скло, підсвічуючи собі крихітними ліхтариками на скронях.

- І тебе зачепило.

Він знизує плечима і піднімає погляд. У студії вже темно, і мені в обличчя б'ють два вузьких променя світла. У металевому ангарі Рубіна холодно і сиро. Звідкись здалеку, з берега, доноситься крізь туман застережливий виття сирени.

- Так?

Тепер моя черга знизувати плечима.

- Мабуть ... Я не вибирав ...

Промені світла знову опускаються в силіконові нутрощі зламаною іграшки.

- Тоді все нормально. Ти правильно вчинив. Я маю на увазі, вона давно вирішила, що їй потрібно. І до того, що вона зараз там, ти причетний не більш, ніж, скажімо, твій емоціомікшер. Чи не ти, так вона б ще кого-небудь знайшла ...

Я домовився з Баррі, старшим редактором, і виторгував собі двадцять хвилин на п'яту ранку.

Вогким вересневого ранку Лайза прийшла і облила мене тим же набором відчуттів, але тепер я був готовий. Фільтри, емоціокарти та інше - коротше, мені не довелося переживати все це заново з такою ж силою. Потім я тижнів зо два викроював хвилини в редакторській, робив з її записи щось, що можна показати Максу Беллу, власнику «Автопілота».

Белл не дуже зрадів, коли я пояснив, що приніс. Швидше навіть навпаки. Від редакторів, які розробляють власні проекти, як правило, одні неприємності: кожен такий редактор рано чи пізно вирішує, що він нарешті «відкрив» кого-то, хто стане новою зіркою, але кінчається це майже завжди марною тратою часу і грошей. Белл кивнув, коли я закінчив рекламувати Лайзу, потім почухав ніс ковпачком фломастера.

- Угу. Зрозумів. Найкрутіший хіт з тих пір, як риби відростили ноги, так?

Однак він підключився до демонстраційного софту, який я змікшованого, і, коли диск вискочив з прорізи його настільного «Брауна», Белл довго сидів із застиглим обличчям, впершись погляд в стіну.

- Макс?

- А?

- Що ти про це думаєш?

- Я ?. . Думаю ?. . Як, ти сказав, її звуть? - Він моргнув. - Лайза? І хто, кажеш, її підписав?

- Лайза ... Ніхто, Макс. Поки вона ні з ким нічого не підписувала.

- Боже правий ... - пробурмотів Белл, так і не отямившись від потрясіння.

- Знаєш, як я її знайшов? - Запитує Рубін, нишпорячи по рваним картонним коробкам в пошуках перемикача.

Коробки заповнені старанно розсортованим гомі: літієві акумулятори, танталові конденсатори, штекери, хлібні дошки, липка стрічка для огорож, ферорезонансні трансформатори, мотки дроту ... В одній з коробок лежать кілька сотень відірваних голів ляльок Барбі, в іншій - схожі на рукавички скафандра металізовані рукавиці для небезпечних робіт. Ангар залитий світлом; розфарбований в дусі Кандинського жерстяної богомол повертає голову розміром з м'ячик для гольфу в сторону найяскравішою лампочки.

- Я їздив у Грінвілл, шукав нове гомі. Забрів в якусь алею і бачу - сидить. Я помітив екзоскелет, та й виглядала вона не дуже. Запитав, що з нею. Мовчить, тільки очі закрила. Ну, думаю, добре, я, врешті-решт, не за цим приїхав. Але через чотири години повертаюся тим же маршрутом, а вона все ще сидить. «Слухай, - кажу, - мила, може, у тебе барахлить ця чортівня? Так я можу допомогти ». Мовчить. Ну я і пішов.

Рубін підходить до робочого столу і гладить тонкі металеві кінцівки богомола блідим пальцем. За столом на вспухшіх від вологи щитах із пресованого картону висять плоскогубці, викрутки, пістолети з клейкою стрічкою, іржава духовушка «Дейзі», ножиці, щипці, щупи-тестери, паяльна лампа, кишеньковий осцилоскоп - здається, тут зібрані всі інструменти, коли-небудь винайдені людством, і ніхто навіть не намагався розсортувати їх, хоча я ще жодного разу не бачив, щоб Рубін, простягнувши руку, помилився.

- Потім я все-таки повернувся, - продовжує він. - Через, напевно, годину. Вона на той час вже відключилася. Я її притягнув сюди і перевірив екзоскелет. Виявилося, здохли акумулятори. Мабуть, вона поповзла туди на залишках енергії і залишилася вмирати з голоду.

- Коли це було?

- Приблизно за тиждень до того, як ти повів її до себе.

- Але якби вона померла? Якби ти її не знайшов?

- Хто-небудь інший знайшов би. Але вона просто не могла ні про що попросити сама, розумієш? Тільки прийняти, якщо запропонують. Не хотіла бути в боргу.

Макс знайшов для неї агентів, і на наступний день прилетіла трійця молодших партнерів з якогось агентства - чистенькі, гладенькі, як на картинці. Лайза відмовилася зустрічатися з ними в «автопілот» і наполягла, щоб ми привезли їх до Рубіну, де вона весь цей час жила.

- Ласкаво просимо в Кувервіль, - сказав Рубін, коли вони просочилися в двері.

Його видовжене обличчя було вимащене машинним маслом, а ширінька робочого комбінезона трималася на скріпки. Молоді люди автоматично посміхнулися, але у дівчини посмішка вийшла більш природною.

- Містер Старк, - заговорила вона, - я на минулому тижні була в Лондоні і бачила в виставковому залі «Тейт» вашу скульптуру.

- «Батарейкова фабрика Марчелло», - відповів Рубін. - Британці кажуть, що це, мовляв, копрологія. - Він знизав плечима. - Одне слово, британці. Хоча, може, вони і мають рацію.

- Чи праві. Але це ще і дуже забавно.

Молоді люди в костюмах сяяли, як два маяка. Демонстраційна запис вже потрапила в Лос-Анджелес, і вони знали, навіщо приїхали.

- Значить, ви і є Лайза, - сказала дівчина, підходячи до неї між развалами гомі. - Скоро ви станете дуже знаменитою, Лайза. Нам багато про що треба поговорити.

Лайза, підтримувана своїм екзоскелетом, стояла нерухомо, і вираз обличчя у неї було таке ж, як тоді, у мене вдома, коли вона запитала, чи хочу я з нею переспати. Але якщо ця дівчина з агентства і помітила щось, вона нічим себе не видала. Професіоналізм.

Я намагався переконати себе, що я теж професіонал.

І змусив-таки заспокоїтися.

Всюди навколо ринку горять в залізних бочках багаття зі сміття. Все ще йде сніг, і підлітки тиснуться ближче до вогню, як артритні ворони, переминаються з ноги на ногу, запинаючись від різкого вітру в свої темні пальто. Вище, в артистичних трущобах, висять чиїсь замерзлі на мотузках простирадла - величезні рожеві листи на тлі тьмяних будинків і мішанини з супутникових антен і панелей сонячних батарей. Крутиться, не перестаючи, вітряної генератор, зібраний кимось із екологічно стурбованих мешканців: ось, мовляв, фіг вам замість плати за електрику.

Рубін шльопає поруч в заляпаних фарбою кедах, втягнувши голову за комір величезної, явно не по росту армійської куртки. Час від часу його впізнають, хтось показує пальцем і каже: он, мовляв, пішов цей тип, який робить всі ці божевільні штуковини - роботів та інше лайно.

- Знаєш, чому тобі зараз важко? - Запитує він, коли ми заходимо під міст, рухаючись до Четвертої вулиці. - Ти з тих, хто завжди читає інструкції. Все, що люди вигадують, будь-яка техніка служить визначеної мети. Техніка повинна робити щось таке, що люди вже розуміють. Але якщо це нова техніка, вона відкриває нові горизонти, про які раніше ніхто не здогадувався. Ти завжди читаєш інструкції і ні за що не станеш експериментувати. І ти заводишся, коли хто-небудь використовує техніку для того, про що ти сам не додумався. Ось як з Лайзою.

- Вона не перша.

Над нами гуркоче транспорт.

- Так, але вона напевно перша з тих, кого ти знав особисто. Лайза взяла і переписала себе в пам'ять машини. Тобі ж до лампочки було, коли років три-чотири тому зробив те ж саме цей, як його там, француз, письменник, вірно?

- Мабуть. Так, подумав я, рекламний трюк ...

- А він, між іншим, все ще пише. І найцікавіше, буде писати і далі - якщо хто-небудь не підірве його машину.

Я здригаюся, трушу головою.

- Але це ж не він, вірно? Всього лише програма.

- Цікава думка ... Важко сказати з упевненістю. Однак що стосується Лайзи, ми дізнаємося. Адже вона не письменник.

«Королі», вважай, були вже готові, упаковані у неї в черепі, як її тіло в клітці екзоскелета.

Агенти зробили їй контракт з великою фірмою і виписали з Токіо робочу групу. Лайза заявила їм, що хоче редактором тільки мене. Я відмовився. Макс затягнув мене до себе в кабінет і пригрозив звільнити, якщо не погоджуся. Без мене їм просто не було потреби працювати в студії «Автопілота». Ванкувер навряд чи можна назвати центром індустрії, і агенти Лайзи хотіли, щоб вона працювала в Лос-Анджелесі. Для Макса цей контракт означав великі гроші, а для «Автопілота» - шанс пробитися до вищої ліги. Я ж навіть не міг пояснити йому, чому відмовляюся: занадто все було незрозуміло і занадто особисто. Якщо я погоджуся, мовляв, вона здобуде останню перемогу. Так мені, в усякому разі, тоді здавалося. Але Макс був налаштований серйозно. Він просто не залишив мені ніякого вибору, і ми обидва знали, що іншу роботу я зараз швидко не знайду. Загалом, ми повернулися разом і сказали агентам, що все залагодили: я готовий працювати.

У відповідь - три білозубі посмішки.

Лайза дістала заповнений Магіка інгалятор і прямо при всіх прийняла жахливу дозу. Мені здалося, що дівчина з агентства трохи підвела брову, але не більше. Папери були підписані, і Лайза могла робити все, що хоче, - до певної міри, звичайно.

А Лайза завжди знала, чого їй хочеться.

«Королів» - принаймні їх основу - ми записали за три тижні. Весь цей час я знаходив безліч причин, щоб не бувати у Рубіна, іноді навіть сам вірив в те, що придумував. Лайза і раніше залишалася у нього, хоча агентів це не дуже влаштовувало: вони вважали, що там просто небезпечно. Рубін пізніше сказав мені, що йому довелося зв'язатися зі своїм агентом, щоб той зателефонував їм і поскандалив, після чого вони начебто відстали. Я навіть не знав, що у Рубіна є агент. З ним чомусь легко забувалося, що насправді Рубін Старк - дуже відома людина, відоміший, ніж усі, кого я знав, і вже напевно більш відомою, ніж, за моїми уявленнями, могла стати Лайза. Я розумів, що ми працюємо з класним матеріалом, але в нашій справі важко передбачити, як добре піде та чи інша запис.

Однак там, в «автопілот», я працював з нею час від часу безпосередньо. Лайза просто вражала.

Вона немов народилася для цієї форми мистецтва, хоча насправді, коли Лайза з'явилася на світло, технології, що дала емоціозапісі життя, і в помині не було. Мимоволі закрадалася думка: скільки ж тисяч - або мільйонів? - Феноменальних художників так і померли за минулі століття, не висловивши себе, - все, хто не могли стати поетами, художниками або саксофоністами, хоча у них був дар, електроімпульси в мозку, що чекають лише мікросхем, які зроблять їх фантазії доступними іншим ...

Працюючи з Лайзою в студії, я дещо про неї дізнався - так, всякі дрібні подробиці. Народилася вона в Віндзорі. Батько був американцем, воював в Перу, повернувся додому зрушений і майже сліпий. Хвороба у неї вроджена. Нариви і роздратування на шкірі, тому що вона ніколи не знімає екзоскелет: від однієї лише думки, що вона стане безпорадна, Лайза починає задихатися, вона вже давно звикла до магічно і в день приймає стільки, що вистачило б на цілу футбольну команду.

Лікарі, яких найняли її агенти, виготовили пористі прокладки під поліуглеродние прути, залікували і забинтували розпухлі нариви, накачали Лайзу вітамінами і спробували посадити на дієту, але ніхто навіть не намагався відібрати у неї інгалятор.

Крім того, агенти притягли з собою перукарів, косметологів, модельєрів, фахівців по іміджу і команду спритних «хом'яків» з відділу зі зв'язків з громадськістю. Лайза переносила всі знущання, можна сказати, з посмішкою.

Але всі ці три тижні ми майже не розмовляли. Тільки чисто студійні справи, то, що зазвичай буває між художником і редактором, суцільні терміни. Її уява створювала такі сильні, гранично ясні картини, що їй майже не доводилося пояснювати мені окремі ефекти. Я брав її записи, обробляв і проганяв їй те, що виходило. Вона говорила «так» або «ні». Зазвичай так". Агенти помітили це, схвалили і, поплескавши Макса Белла по спині, запросили його пообідати. Мені відразу ж дали прибавку.

Я дійсно хороший професіонал. Слушна, уважний, чуйний. Я вирішив, що тепер вже не зламаюся, і намагався не згадувати ту ніч, коли плакав. Крім того, я прекрасно розумів, що за все своє життя нічого кращого «Королів» ще не робив, а це теж свого роду кайф.

Одного ранку, близько шести, після довгої-довгої записи - Лайза видала тоді ту моторошнувату сцену з котильйон, її ще називають «Танець привидів» - вона зі мною заговорила. Один з хлопців-агентів тинявся в студії всю ніч, скалився, але під ранок пішов, і в «автопілот» запанувала мертва тиша, тільки в кабінеті Макса працював кондиціонер.

- Кейсі, - сказала Лайза хрипким від Магіка голосом, - вибач, що я так на тебе ... навалилася.

На секунду я подумав, що вона говорить про записи, яку ми тільки що зробили. Потім підняв погляд, побачив її, і мені спало на думку, що ми залишилися одні. Останній раз таке було, коли я готував демонстраційну плівку.

Я не знав, що їй відповісти. Чи не розумів навіть, що у мене на душі.

Екзоскелет в буквальному сенсі підпирав її, тримав на ногах, і зараз вона виглядала ще гірше, ніж в той вечір, коли ми зустрілися у Рубіна. Навіть макіяж, який постійно оновлювали фахівці з косметики, і Я спас: Магік поїдав її зсередини, і часом здавалося, що за маскою-обличчям не дуже привабливою дівчата, по суті підлітка, проглядає череп з порожніми очницями. До речі, я навіть не знав, скільки їй років. Чи не стара і не молода, з вигляду взагалі не зрозумієш ...

- Ефект похилій площині, - сказав я, змотуючи провід.

- Як це?

- Таким чином природа попереджає, що пора задуматися, - свого роду математичний закон: на будь-якому збудливу засобі справжній кайф можна зловити тільки кілька разів, навіть якщо збільшувати дози. Ніколи більше не буде такого ж кайфу, як на самому початку. У всякому разі, не повинно бути. Це, до речі, загальний недолік всіх модельних наркотиків: вони занадто хитро сконструйовані. У чортівні, що ти вдихаєш, на який-небудь з молекул є маленький хвостик, який не дає розкласти адреналіну перетворюватися в адренохром. Якби не хвостик, ти вже давно стала б шизофренічкою. У тебе не буває неприємностей з диханням? Ти, коли спиш, наприклад, не задихаєшся?

Я говорив якимось злим голосом, хоча навіть не розумів, чи був насправді зол.

Вона довго не зводила з мене своїх тьмяних сірих очей. Замість дешевої шкіряної куртки модельєри підібрали їй матово-чорний блузон, який приховував ребра екзоскелета набагато краще. Лайза завжди застібала його під горло, хоча в студії бувало часом занадто жарко. Днем раніше на ній пробували щось нове перукарі, але у них нічого не вийшло, і її неслухняні темне волосся стирчали над трикутним обличчям, як перекошений вибух. Вона дивилася мені в очі, і я раптом знову відчув, наскільки цілеспрямовано вона діє.

- Я взагалі не сплю, Кейсі.

Тільки набагато пізніше я згадав, що Лайза вибачилася - єдиний раз; це було, як мені здалося, не в її стилі; більше я від неї нічого подібного не чув.

Дієта Рубіна складається з сендвічів, що продаються в автоматах, пакистанських страв на винос і кави, теж з автоматів. Я ніколи не бачив, щоб він їв щось інше. Ми сидимо з ним у маленькій забігайлівці на Четвертій вулиці, за крихітним столиком між стійкою і дверима в сортир, і їмо Самос. Рубін замовив собі дванадцять штук - шість з м'ясом і шість з овочами. Ковтає їх одну за одною, не відволікаючись ні на що, навіть підборіддя не витирає. Він тут буває мало не кожен день, хоча не виносить грека за стійкою. Той, втім, відповідає йому тим же - справжні міцні відносини. Якщо грек звільниться, Рубін, можливо, перестане сюди ходити. Грек вирячився на крихти, які прилипли до підборіддя Рубіна і обсипаються на куртку, а в перервах між Самос, звузивши очі за брудними скельцями окулярів в сталевій оправі, Рубін відповідає йому колючими поглядами.

Самос - це обід. На сніданок у нього шматки підсохлого білого хліба з яєчним салатом, упаковані в молочно-білі пластикові коробки, і шість маленьких чашок отруйно-гіркого еспресо.

- Ти не міг цього передбачити, Кейсі. - Рубін дивиться на мене в упор через Захватаєв скла. - Тому що в тебе слабенько з латеральним мисленням. Ти завжди читаєш інструкції. Що, по-твоєму, їй було потрібно? Секс? Більше Магіка? Світове турне? Вона все це залишила позаду. І тому став таким сильним. Все позаду. Ось чому «Королі мрій» такий крутий хіт, чому їх все купують, чому вірять. Їм це зрозуміло. Всі ті хлопці на Ринку, що гріють зади біля вогнищ і не знають навіть, де сьогодні ночуватимуть, вони їй вірять. За останні вісім років це найкрутіший емоціодіск. Мені тут один з магазину на Гранвілл-стріт сказав, що «Королів» продають більше, ніж усього іншого. Замоталися вже замовляти нові партії. Лайзу купують, тому що Лайза така ж, як вони, тільки глибше. Ні мрії, ні надії. На них, на цих хлопчаків, немає клітин, Кейсі, але самі-то вони все більше і більше просікають, що топчуться на місці, як в камері, і нічого їм не світить. - Він струшує з підборіддя жирні крихти, але три все одно залишаються. - Лайза їм це проспівала, розповіла так, як вони самі не зможуть, намалювала їм картину. А гроші витратила, щоб вирватися, ось і все.

Я дивлюся, як пар осідає на вікні і великими краплями стікає вниз, залишаючи на запітнілому склі мокрі доріжки. За вікном вгадується частково «роздягнена» «Лада»: колеса зняті, і машина стоїть осями на асфальті.

- А багато людей це з собою зробили, Рубін? Не знаєш?

- Не дуже. Хоча важко сказати, тому що більшість з них, напевно, політики, про яких ми з надією думаємо, що вони безповоротно мертві, - погляд у нього стає якийсь дивний. - Не дуже благородна думка. Але так чи інакше, технологія якийсь час була доступна насамперед їм. Навіть для мільйонерів це поки дороге задоволення, але я чув принаймні про семи. Кажуть, в «Міцубісі» розщедрилися для Вайнберга - ще до того, як у нього накрилася імунна система. Він у них очолював гібридомних [2] лабораторію на Окаямі. Їх акції по моноклона як і раніше йдуть добре, так що, може бути, це і правда. І Ланглуа, француз цей, письменник ... - Рубін знизує плечима. - У Лайзи не було таких грошей. Навіть зараз немає. Але вона пробралася в потрібне місце і як раз в потрібний час. Їй недовго залишалося до кінця, але вона потрапила в Голлівуд, а там вже зрозуміли, що «Королі» підуть відмінно.

У той день, коли ми закінчили роботу, човниковим рейсом «Джей-Ей-Ель» прибула група з Лондона, четверо худих хлопців з гіпертрофованим чуттям на ринок і, здавалося, в повній відсутності емоцій - в загальному, добре налагоджена, змащена машина. Я посадив їх поруч, в однакові крісла, в студії «Автопілота», намазав віскі соляної пастою, приліпив електроди і прогнав їм змікшованого варіант того, що готувалося як «Королі мрій». Повернувшись в реальний світ, вони загомоніли всі разом, на отакої британської різновиди таємного мови, з яким знайомі лише студійні музиканти, замахали руками і повністю забули про мене.

Але я дещо розібрав і зрозумів, що вони в захваті. На їхню думку, вийшло просто здорово. Так що я підхопив куртку і змився. Пасту можуть і самі стерти.

Того вечора я бачив Лайзу в останній раз, хоча і не збирався з нею зустрічатися.

Ми повертаємося назад до Ринку. Рубін звучно перетравлює обід. У мокрому асфальті відображаються червоні гальмівні вогні машин, а місто за Ринком здається чистенькій скульптурою, висіченим з світла, - брехня, в якій зломлені і втрачені зариваються в гомі, що росте, немов шар гумусу біля підніжжя скляних веж.

- Мені завтра треба до Франкфурта, збирати скульптуру. Хочеш зі мною? Я можу оформити тебе як технічну службу. - Він щулиться і втягує голову в плямисту куртку. - Платити не можу, але авіаквитки за рахунок фірми, а?

Дивно чути від Рубіна таку пропозицію, але я знаю, що він за мене турбується, думає, я занадто завожусь через Лайзи, і це єдине, що прийшло йому в голову, - витягнути мене куди-небудь з міста.

- У Франкфурті зараз холодніше, ніж тут.

- Але тобі не завадило б змінити обстановку, Кейсі. Я не знаю...

- Дякую, але у Макса для мене багато роботи. «Автопілот» тепер - відома фірма. Люди прилітають з усіх кінців світу.

- Ну ну...

Залишивши музикантів в «автопілот», я відправився додому. До Четвертої дійшов пішки, а далі поїхав тролейбусом. Повз вітрини, які я бачу кожен день, яскравих, розцвічених, веселих. Одяг, взуття, дискети, японські мотоцикли, схожі на чистеньких емальованих скорпіонів, італійські меблі ... Вітрини змінюють тут кожен сезон, та й самі магазини - одні закриваються, інші відкриваються. Відчувалося, що все відбувається в передсвятковому режимі: більше людей на вулицях, багато парами, швидко і цілеспрямовано крокують повз яскраві вітрини кудись, де продається саме те, що потрібно подарувати тим-то і тим-то. Половина дівчат в високих, вище колін, дутих стегнах чоботях з нейлону - мода прийшла з Нью-Йорка минулої зими, і Рубін говорить, в цих чоботях вони виглядають так, ніби всіх слоновість вистачило. Згадавши про це, я мимоволі посміхнувся, і тут раптом до мене дійшло, що все скінчилося, що з Лайзою я розквитався, що тепер її затягне в Голлівуд так само неминуче, як якщо б вона сунула ногу в космічну чорну діру, затягне немислимою сили тяжіння великих Грошей. Повіривши, що вона вже пішла з мого життя - уведена, - я розслабився, зняв оборону і відчув до неї жалість. Але тільки чуть-чуть. Бо не хотів, щоб що-небудь псувало мені вечір. Я хотів гуляти й веселитися. Зі мною цього вже давно не було.

Я вийшов на своїй зупинці. Ліфт спрацював з першого разу - хороший знак, подумалося мені. Піднявшись додому, я роздягнувся, прийняв душ, знайшов чисту сорочку і розігрів в мікрохвильовці кілька буріто. Приходь в себе, порадив я своєму відображенню, бреясь перед дзеркалом. Ти занадто багато працював. Твоя кредитна картка розтовстіла, і пора це поправити.

Буріто нагадували за смаком картон, але я вирішив, що мені це навіть подобається, тому що вони такі агресивно-звичайні. Машина у мене була на ремонті в Бернаби - водневий бак став протікати, - так що вести не доведеться. Можна буде піти і нарізатися від душі, а вранці подзвонити Максу і сказати, що прихворів. Виступати він не стане; я у нього тепер «примадонна», і Макс мені чимось зобов'язаний.

Чуєш, Макс, я тебе тепер ось так тримаю, сказав я, діставши з морозильника запітнілу пляшку «Московської» і звертаючись через брак Макса до неї. Нікуди ти тепер не дінешся. Я три тижні поспіль редагував мрії і кошмари однієї дуже зрушено особи, Макс. Для тебе. Щоб ти товстішав і процвітав, Макс ... Я налив на три пальці горілки в пластиковий стаканчик, що залишився від великої гулянки, що я влаштовував з рік тому, і пішов назад до вітальні.

Іноді мені здається, що тут взагалі ніхто не живе. У сенсі живе, але він - ніхто. Не те щоб у мене безлад, немає, в общем-то я непогано справляюся з прибиранням, хоча роблю це швидше за звичкою. Навіть пил на рамах зверху не забуваю прати, і все таке, але часом мені раптом стає тут якось холоднувато, незатишно: тут нічого немає, крім самого звичайного набору самих звичайних речей. Не те щоб мені хотілося завести кішку, горщики з квітами розставити або ще що. Просто іноді я думаю, що тут міг би жити хто завгодно; все так як взаємозамінні, моє життя і ваша, моя і чиясь ще ...

Я думаю, що Рубін саме так життя і сприймає, але для нього це джерело сили і натхнення. Він живе в чужому смітті, і все, що він тягне додому, було колись новеньким і блискучим, щось для кого-то значило, нехай хоч недовго. Ось він і збирає непотріб в свій ідіотський вантажівка, звозить до себе і витримує до пори до часу, як в компостних купах, поки не придумає що-небудь нове, куди цей мотлох можна вжити. Рубін якось показував мені свою улюблену книгу з мистецтва двадцятого століття, там була фотографія рухається скульптури під назвою «Мертві птахи знову летять» - така собі конструкція, яка крутила на мотузочках трупики мертвих птахів. Рубін посміхнувся і кивнув; я відчув, що він вважає автора свого роду духовним наставником. Але що він подумає, дивлячись на мої плакати в рамах, на мій мексиканський диван, на моє ліжко з темперлона? Втім, вирішив я, він, можливо, і придумає що-небудь незвичайне. Ось тому він відомий художник, а я - ні.

Я підійшов до вікна і притулився лобом до скла, такого ж холодного, як стакан у мене в руці. Пора рухатися, подумалося мені. Перші симптоми хворобливого страху перед міським самотністю. А це легко виліковується. Допиває. І йдеш.

Нарізатися як слід мені в той вечір так і не вдалося. Але здорового глузду я теж не виявив. Треба було плюнути, піти додому, подивитися який-небудь древній фільмец і завалитися спати. Однак напруга, копившееся в мені всі ці три тижні, гнало мене далі, як пружина механічних годинників, і я продовжував тинятися по нічному місту, здебільшого навмання, і час від часу додавав то в одному барі, то в іншому. Ось в таку ніч, здавалося мені, легко вислизнути в інший континуум, в альтернативний світ, де місто виглядає точно так само, але там немає жодної людини, яку ти любиш або знаєш, немає нікого, з ким би ти хоч раз заговорив. У таку ніч можна зайти в знайомий бар і виявити, що там замінили весь штат ... А потім ти раптом усвідомлюєш, що і зайшов якось лише для того, щоб побачити хоч якесь знайоме обличчя - офіціантки, бармена, кого завгодно. .. Веселощам це, як відомо, не сприяє.

Я, однак, не зупинявся, побував уже в шести або семи закладах, і в кінці кінців мене занесло в якийсь клуб в західній частині міста. Виглядав він так, ніби обстановку там не змінювали ще з дев'яностих років: облуплений хром поверх пластика і розмиті голограми, від яких, якщо намагатися розібрати картинку, починає боліти голова. Здається, Баррі мені про цей заклад розповідав, але, убий Бог, не знаю навіщо. Я озирнувся і посміхнувся. Якщо спеціально шукаєш якусь сумну діру, то кращого місця не знайти. Так, сказав я собі, сідаючи на кутовий стілець біля стійки бару, то, що треба: і сумно, і мерзенно. Настільки мерзенно, що я, може бути, зумію зупинити своє падіння в цю бездонну дерьмово ніч. Теж непогано буде. Ось зараз візьму ще на доріжку, повосторгаюсь цією печерою і - на таксі додому.

Тут я побачив Лайзу.

Вона мене поки не помітила: я як увійшов, так і сидів з піднятим від вітру коміром, Лайза влаштувалася в далекому кутку бару, а перед нею стояли два глибоких порожніх фужера - їх ще подають з такими маленькими гонконзькими парасольками або пластиковими русалками в коктейлі. Коли вона подивилася на хлопця поруч з нею, я помітив у неї в очах блиск Магіка і здогадався, що напої були безалкогольні: при таких дозах наркотика заважати його з алкоголем - вірна смерть. Зате хлопець уже поплив, з його обличчя не сходила тупа п'яна посмішка, і він ледь не падав зі стільця, хоча весь час щось говорив, говорив, намагаючись сфокусувати погляд на її обличчі. Лайза сиділа в своєму новому чорному блузони, застебнутому до підборіддя, і здавалося, що її череп просвічує крізь бліду шкіру, як тисячеваттная лампа. Побачивши її в цьому барі, я раптом багато чого зрозумів.

Зрозумів, що вона дійсно помирає - або від Магіка, або від своєї хвороби, або від усього разом. Що вона давно це знає. Що хлопець поруч з нею занадто п'яний, щоб помітити екзоскелет, але дорогий блузон і то, як Лайза смітить грошима, він тим не менше помітив. І що відбувається саме те, на що це найбільше схоже.

Побачене якось не вкладалося в голові. Щось у мені опиралося моїм же висновків.

А Лайза посміхалася - або, у всякому разі, зображувала щось в її уявленні схоже на посмішку - і своєчасно кивала, коли хлопець заплітається мовою прорікав чергову дурість. Мимоволі згадувалася її фраза про те, що вона любить дивитися.

Тепер я розумію, що, якби я не зустріла її в цьому барі, з цим хлопцем, мені було б набагато легше прийняти те, що трапилося пізніше. Можливо, я б навіть порадів за неї або якось повірив в те, у що вона перетворилася - створила за своїм образом і подобою, - в програму, яка прикидається Лайзой, причому настільки добре, що сама в це вірить. Я б повірив, як вірить Рубін, що вона все залишила позаду, - Пресвята Жанна електронного століття, спрагла лише злиття зі своїм комп'ютерним божеством в Голлівуді. Що в годину прощання з цим життям вона ні про що не пошкодує. Що відкидає безпорадне настраждався тіло з криком полегшення. Що тепер вона нарешті вільна від поліуглеродних пут і набридлого плоті. Може бути, так воно і є. Я не сумніваюся, що саме так вона це і представляла раніше.

Але я бачив її в барі, бачив, як вона тримає за руку цього п'яного хлопця, хоча сама навіть не відчуває дотики. І я зрозумів тоді, відразу і на все життя, що мотиви людської поведінки ніколи не бувають ясними і однозначними. Навіть у Лайзи, з його шаленим, роз'їдаючим душу прагненням наверх, до слави і кібернетичному безсмертя, були слабкості. Людські слабкості. Я все розумів і сам себе за це ненавидів.

Того вечора вона вирішила попрощатися з собою. Знайти кого-небудь настільки п'яного, щоб він зробив це за неї. Тому що Лайза дійсно любила дивитися.

Думаю, вона помітила мене на виході: я мало не бігом звідти вискочив. І якщо помітила, то, напевно, зненавиділа ще сильніше - за жах і жалість, написані на моєму обличчі.

Більше я її ніколи не бачив.

Треба буде як-небудь запитати у Рубіна, чому він не вміє змішувати нічого, крім Сауер з «Дикої індичкою». Хоча міцні виходять, нічого не скажеш ... Рубін подає мені побиту алюмінієву кружку. Навколо цокає, мигоче, злодійкувато переповзає з місця на місце вся ця механічна дрібнота, що він настворювала.

- Тобі все-таки варто махнути до Франкфурта, - не вгамовується він.

- Навіщо, Рубін?

- Потім, що рано чи пізно вона тобі подзвонить. А ти, мені здається, зараз до цього не готовий. Ти ще не оговтався, а програма буде говорити її голосом, думати як вона, і ти зовсім свіхнешься. Поїхали-ка до Франкфурта, відійдеш трохи. Їй там тебе не знайти.

- Я ж казав: роботи багато, - відповідаю я, згадуючи, як побачив її в барі. - І потім - Макс ...

- Да пошли ти цього Макса куди подалі. Він на тебе купу грошей огреб, так що хай не рипатися. Ти, до речі, і сам на «Королях» розбагатів. Не лінуйся, подзвони в банк - сам переконаєшся. Так що цілком можеш дозволити собі невелику відпустку.

Я дивлюся на нього і думаю, розповім йому коли-небудь про ту останньої зустрічі.

- Рубін, спасибі, приятель, але я просто ...

Він зітхає і сьорбає зі своєї гуртки.

- Ось скажи, якщо подзвонить, це вона буде чи ні?

Рубін довго не зводить з мене пильного погляду.

- А бог її знає. - Кружка з легким стуком опускається на стіл. - Я в тому сенсі, що технологія вже відпрацьована, так чому б і ні, в самій-то справі.

- І ти вважаєш, мені все-таки варто махнути до Франкфурта?

Рубін знімає окуляри в металевій оправі і протирає скла про фланелеву сорочку - чистіше вони від цього не стають.

- Вважаю. Тобі треба відпочити. Ти це сам зрозумієш. Якщо не відразу, то дуже скоро.

- В сенсі?

- Наприклад, коли почнеш редагувати її наступний запис. А цього, мабуть, чекати недовго, тому що їй знадобляться гроші, і вже скоро. Вона займає в пам'яті машини, яка належить якійсь корпорації, до біса багато місця, і навіть її частки в «Королях» не вистачить, щоб повністю розплатитися за всі ці справи. Ти ж тепер її редактор, Кейсі. Хто ж, крім тебе?

Я сиджу і дивлюся, як він прилаштовує окуляри назад на ніс, сиджу, не рухаючись.

- Хто, як не ти, старий, а?

Одне з його творінь видає неголосний виразний клацання, і до мене раптом доходить, що він має рацію.

[1] Буквально: «Радіохлам» - мережа дешевих магазинів радіо-, кіно-, і електронної апаратури.

[2] Так в оригіналі. (Note by LX)

Припинення земельних правовідносин | II. Аналіз за такими чинниками трудового характеру.
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати