Головна

Вербальні ознаки обману

1. вербальні знаки
  2. Вербальні слайди.
  3. ЗОВНІШНІ ОЗНАКИ ДЕРЖАВИ
  4. Зовнішні ознаки інституту освіти
  5. Вікові ознаки суб'єкта
  6. Питання 1. Структурні ознаки ринку. функції ринку

Я об'єднав в цьому розділі 14 найпоширеніших типів вербальних ознак обману, а для вашої зручності привів десятки конкретних прикладів, показових для кожного типу.

Тип № 1. Відсутність відповіді

При розпізнаванні обману мало що здатне вивести з душевної рівноваги так само, як перший тип вербальних ознак обману - відсутність відповіді. Відсутність відповіді - це спосіб ухилитися від теми, уникнувши відповіді на питання як такого. Це не стільки тактика затримки, скільки вербальний шлагбаум: відповіді ви не отримаєте, і все тут.

Набили руку в цьому різновиді обману люди починають фонтанувати реакціями з такою силою, що коли ви нарешті зрозумієте, що вам так нічого і не відповіли, ви вже забудете, про що запитували! Відсутність відповіді ви помітите в самих різних випадках вербального обману. Наведу лише кілька прикладів того, що ви почуєте при відсутності відповіді на свій болюче питання:

¦ Хороше запитання ...

¦ Я радий, що ви запитали ...

¦ Я тобі відповім, тільки хочеш, я спочатку замовлю тобі ще коктейль?

¦ Це ти у мене питаєш ?!

¦ Стривай-стривай ... куди ж поділася наша офіціантка?

¦ Хто, я ?!

Щоб не попастися на вудку відсутності відповіді, можна застосувати один хитромудрий прийом - формулювати питання коротко і ясно, оскільки, чим коротше і ясніше питання, тим неприродно відсутність відповіді. Головне - не бійтеся вказати співрозмовнику на відсутність відповіді. Якщо він продовжує ухилятися від відповіді, чітко і ясно скажіть: «Я б хотіла, щоб ти мені відповів» або «Ти так і не відповів на моє запитання». Якщо співрозмовник намагається відкласти момент відповіді, просить повторити запитання чи не відповідає і на інші питання, продовжуйте наполягати!

Тип № 2. Виправдання

Виправдання - секрет фірми кожного брехуна, основа основ його існування, його хліб насущний, якщо хочете. Зрештою обманщик настільки звикає до виправдань, що вони стають його другою натурою.

Природно, чим більше людина виправдовується, тим сильніше затемнює суть справи, вислизає з рук і уникає відповіді на питання як такого.

Коли я думаю про виправдань, то завжди згадую хрестоматійний випадок з батьком, які били своїх дітей. Коли його запитали, чи визнає він себе винним, він відповів: «Розумієте, вихованням дітей в нашому будинку займалася дружина. Я-то працював на двох роботах, гроші заробляв. Мені було просто ніколи когось ображати »...

Ця відповідь - цілий клубок виправдань. По-перше, негідник так і не відповів на питання - ні так, ні ні. Далі, він намагається звинуватити у всьому дружину - адже це вона виховувала дітей, а не він, і якщо хтось когось і бив - в загальному, самі складайте два і два. І нарешті, він так і не сказав «Ні, я не бив моїх дітей», а тільки виправдовувався - мовляв, він занадто багато працював, йому було ніколи їх бити.

Виправдання, виправдання, виправдання.

Це, звичайно, граничний випадок, зате ви зрозуміли, що я маю на увазі. А ми можемо зіткнутися з тим, що коли ви запитаєте співрозмовника, як так вийшло, що ви подзвонили йому в фірму, де він нібито працює, а там ніхто ніколи не чув таке прізвище, вам дадуть відповідь: «Та вони і власну щось прізвища не пам'ятають! А за яким номером ти дзвонила? Я ж дав тобі прямий телефон, дзвони краще за нього, не треба дзвонити на центральний комутатор, там працюють одні дурки-блондинки ... »

Все те ж саме: винні секретарки на комутаторі, винні ви самі - дзвонили не по тому номеру, все кругом ідіоти ... Виправдання, виправдання, виправдання - але без прямого заперечення, тому що тоді доведеться піти на безсоромну брехню.

Виправдання - спільна риса всіх типів вербальних ознак обману, вони присутні практично в будь-якої категорії, але я виділив їх в окремий параграф, тому що вони дуже поширені, і чим краще ви з ними познайомитеся, тим легше вам буде їх розпізнавати. Наведу ще кілька прикладів.

¦ Я б ні за що так не вчинив, я ж тебе люблю ...

¦ Крім тебе, мені ніхто не потрібен, мені не треба дивитися на інших дівчат ...

¦ Я не злодій, мені і гроші-то не потрібні ...

¦ Я лікар, моя робота - піклуватися про людей, а не шкодити їм!

¦ Я тебе люблю і ніколи не став би ризикувати твоїми почуттями ...

¦ Навіщо мені це робити - ти мене влаштовуєш на сто відсотків!

Тип № 3. Затримки

Брехати - справа важка. Всякий, хто подумує про те, щоб крутити роман відразу з двома, погоджуватися на низку випадкових зв'язків або шахраювати в резюме при прийомі на роботу, очевидно, просто ніколи раніше не брехав, інакше він уже знав би, наскільки це складно. Обманщики обманюють не для того, щоб ускладнювати собі життя, - навпаки, вони намагаються її полегшити. Так що - чим менше людина бреше, тим менше йому доводиться брехати додатково, щоб підтримати правдоподібність своєї брехні. Тому в кінці кінців брехуни стають фахівцями з брехні без брехні. Один із способів брехати, не кажучи ні слова неправди, і є затримка- Чергова різновид вербального обману. Затримка - спосіб виграти час, щоб скласти більш правдоподібну історію або більш хитромудру відмовку, змінити тему, збити вас з пантелику або відкинути поставлене запитання. Адже чим менше брехун змушений відповідати, тим менше йому доводиться брехати.

Наведу кілька простих прикладів затримок, за допомогою яких вас намагаються обдурити.

Співрозмовник повторює питання. Один з найпростіших способів відкласти відповідь на питання - повторити його. Іноді співрозмовник переформулює питання, а іноді повторює його буквально, слово в слово. Найчастіше це робиться іронічно або ображено. ¦ Чи бували у мене зв'язку на одну ніч?

¦ Чи траплялося мені обманювати близької людини?

¦ Звільнили мене з роботи?

¦ Живу я з батьками?

Співрозмовник симулює невігластво або глухоту. Ще один спосіб відкласти відповідь - зобразити невігластво або глухоту. Скажімо, співрозмовник прикладає долоню до вуха і просить повторити запитання чи взагалі нічого не говорить, а показує на вухо і на джерело стороннього шуму, наприклад, на оркестр на сцені або на веселу компанію за сусіднім столиком. Ось що зазвичай говорять, коли застосовують цей прийом. ¦ Вибач, я не розчув, повтори, будь ласка, питання.

¦ Що-що?

¦ Тут так шумно. Повтори ще раз, добре?

¦ А? ¦ Я не впевнений, що правильно тебе зрозумів. Може, підемо в інше місце, де тихіше і можна спокійно поговорити?

Співрозмовник тягне час. Замість того щоб відповісти на ваше запитання, співрозмовник намагається виграти час, висуваючи вимоги або заявляючи, що питання стоїть в невідповідний момент. При цьому він говорить приблизно наступне. ¦ Не впевнений, що тут варто про це говорити ...

¦ Слухай, може, поговоримо про це після обіду?

¦ Ну, на це питання мені не так-то просто відповісти ...

¦ Мені потрібно трохи подумати ...

Співрозмовник тлумачить ваше запитання філософськи. Подібні тлумачення - ті ж затримки, тільки більш дієві. Співрозмовник знає, що вам важко ставити подібні питання, знає, що ви вже відчуваєте себе винними, знає, що отримати відповідь для вас дуже важливо, так що він прекрасно розуміє, що можна підпустити туману, витлумачивши питання філософськи. ¦ Все залежить від точки зору ...

¦ Хтось, звичайно, може подумати, ніби ...

¦ В деяких культурах такого табу немає ...

¦ Там, де я ріс, на такі речі ніхто не звертав уваги ...

Співрозмовник вимагає конкретності. Якщо співрозмовник здатний переконати вас в тому, що ви задаєте нерозумні, незрозумілі або розпливчасті питання, він не тільки переміщує увагу з себе назад на вас, але і цілком може розраховувати, що йому вдасться вас налякати, розладнати або заплутати, і ви перестанете наполягати на відповіді. Тому, якщо співрозмовник попросить вас запитати конкретніше, він, швидше за все, просто не хоче на нього відповідати. ¦ Що ти маєш на увазі?

¦ Що саме ти хочеш з'ясувати?

¦ А конкретніше?

¦ Так ти мене про це питаєш ?!

Не забувайте про те, що для співрозмовника нормально! У деяких просто звичка уточнювати і перепитувати. Всі ми знаємо таких людей. Один мій друг вічно повторює питання і тільки потім відповідає. І справа не в тому, що він при цьому бреше, - така у нього манера говорити, інакше йому незатишно: «Коли я останній раз був у відпустці? Ох, як на мене, це було ... »або« Точно, коли ж я міняв масло? Да-а, напевно, давно ... »Тому важливо розібратися, чи дійсно співрозмовник затримує відповідь або він просто зазвичай так розмовляє. Тип № 4. Тиск на совість

У попередньому розділі ми вже поговорили про тиск на совість, але мені хотілося б повернутися до цього прийому, оскільки це надзвичайно дієвий спосіб обернути ваше почуття провини і незручності до вигоді обманщика, а заодно ще й помститися вам.

Пам'ятайте, у нас не суд і ні ви, що не співрозмовник - не звинувачувати, особливо ви! Чотирнадцять явних вербальних ознак обману забезпечать вас великим арсеналом інструментів для виявлення брехні, але вони не принесуть вам ніякої користі, якщо ви і далі будете допускати, щоб чоловіки примушували вас відчувати себе винуватою просто за те, що ви задали питання і хочете дізнатися правду.

Заяви, зустрічні питання і навіть звинувачення, які слідують за вашим питанням, - явні симптоми тиску на совість, і до них треба ставитися відповідно. Їх слід вважати ймовірними ознаками брехні і відповідати на них як личить. Не бійтеся піти в атаку на брехуна!

Задавати особисті і навіть безтактні питання - ваше справа, якщо ця людина, ймовірно, ввійде у ваше життя, і ви маєте повне право задовольнити своє зовсім не проста цікавість, якщо ваша мета - зблизитися з співрозмовником, а він повинен заслужити вашу довіру , Якщо хоче краще вас дізнатися; взагалі-то це основоположні права людини. Тому стежте, чи не з'являться в мові співрозмовника наступні ознаки тиску на совість.

¦ Що тобі? ..

¦ Ну ось, тепер ти мене ще на детектор брехні потягнеш!

¦ Яка муха тебе вкусила?

¦ Знаєш, мені прикро! ..

¦ Я думав, ти мені довіряєш!

¦ З яких це пір ти мені не віриш?

¦ Ти ж знаєш, я б ніколи не став тобі брехати!

¦ І ти повірила цим людям? Так вони заради красного слівця нікого не пошкодують!

¦ На чиєму ти боці?

¦ А я-то думав, у нас все добре!

¦ Наші відносини так чудово розвивалися ...

¦ Ти сама не розумієш, що говориш!

¦ Ти помиляєшся!

¦ Ти що, хочеш погубити наші відносини?

¦ Навіщо мені тебе брехати ?!

Тип № 5. Розворот

Ми дісталися до одного з моїх улюблених типів вербальних ознак обману - до розвороту. Розворот - це і є розворот: обманщик розгортає питання проти вас. В якомусь сенсі розворот схожий на тиск на совість і діє приблизно так само - співрозмовник намагається повернути розмову проти вас, перевівши його на особистості.

Розворот - прийом, що дозволяє зробити предметом обговорення не співрозмовника, а вас, це, якщо хочете, вербальний пінг-понг або навіть п'ятнашки. При розвороті ваш співрозмовник (а) не повинен відповідати на питання, (б) незважаючи на це, більш-менш зберігає особа, (в) робить вас винною і (г) переадресовують питання вам.

Розворот виступає під різними масками, і я постарався привести приклади всіх його різновидів, щоб ви точно знали, як це виглядає.

звинувачення. При цьому різновиді розвороту співрозмовник звинувачує вас у тому, що ви звинуватили його. По самому тону відповіді видно, що це перехід на особистості, загальний зміст якого «Так як ти смієш ?!» Знайте: коли співрозмовник намагається перейти в контратаку, він насправді хоче перевести стрілки з себе на вас. Ось що він при цьому говорить:

¦ Ти хочеш сказати, що вирішила, ніби я це зробив?

¦ Чому ти подумала, ніби я це зробив?

¦ Навіщо тобі це знати?

¦ Ти що, хочеш, щоб я зізнався в тому, чого не робив?

¦ Ти хочеш, щоб я збрехав і сказав, що я це робив?

раціоналізація. За допомогою цього прийому обманщик намагається повернути справу так, щоб ви виглядали безглуздо в власних очах. При цьому він явно намагається ухилитися від звинувачень або від тягаря істини. ¦ Я звик міркувати логічно ...

¦ Подумай про це хоча б хвилину ...

¦ Це ж нісенітниця якась ...

¦ Як я міг таке зробити, цікаво знати? ..

оборона. Частенько трапляється, що хтось обороняється, той і обманщик; оборона - перше, що робить брехун при зіткненні з істиною, - і, звичайно, такі люди всіма силами уникають істини, опинившись «по той бік». Тому, якщо співрозмовник люто відстоює власну честь, він намагається не тільки розгорнути питання проти вас, але і обілити себе в ваших очах. ¦ Якщо ти вважаєш, ніби я це зробив, доведи!

¦ Я тобі вже відповів!

¦ Я не зобов'язаний відповідати на такі питання!

¦ На таке я навіть відповідати відмовляюся!

тупість. «Що? Хто я? Щось я тебе не розумію ». Тупуватий тугодум не може брехати, правда? Ні, неправда! Раптовий напад тупості - ще один симптом типового розвороту. Якщо співрозмовник задає вам зустрічні питання і симулює тупість, він прагне направити прожектор в очі вам, а не собі, і засліпити вас, щоб ви не бачили, як вас обманюють. ¦ Звідки я знаю?

¦ Ти вважаєш, що мені про це щось відомо?

¦ Мені таке і в голову не могло прийти!

¦ Як тобі таке в голову прийшло?

Філософія. Так і бачу, як пан Філософ складає долоні будиночком, дивиться в простір і, задумливо піднявши брови, задає всілякі пихаті, тонкі питання - виключно для того, щоб перемістити увагу з себе на вас. ¦ А якби я сказав «так»?

¦ Як би ти відреагувала, якби хто-небудь з твоїх знайомих так вчинив - чисто теоретично?

¦ Якби я розповів тобі, що один мій друг так вчинив, що б ти сказала?

переговори. Переговори - це особлива форма розвороту, за допомогою якої обманщик одночасно зберігає обличчя і рятує шкуру. По правді кажучи, обманщики обожнюють вести переговори: це гра, виграш в якій - контроль над ситуацією, і брехуни впевнені, що перемога буде за ними. Навіть якщо хтось, наприклад, ви, не потрапляє на цю вудку і по суті виграє переговори, оскільки бачить всі ці ігри наскрізь і не бажає йти у відносинах з цією людиною далі першого побачення, брехун все одно виходить переможцем, оскільки завжди знайдеться проста душа, яка знає менше вас і проковтне наживку, треба лише трохи почекати. Ось як виглядають переговори: ¦ Мені здається, обговорювати це не в моїх інтересах.

¦ Можливо, поговоримо про це іншим разом?

¦ Щоб відповідати на такі питання, нам треба познайомитися ближче.

¦ А якби я сказав «ні»?

параноя. Якщо співрозмовник раптово впав в параною лише через те, що ви задали йому болюче питання, насторожитеся - особливо якщо до цього він був абсолютно спокійний і поводився в цілому як психічно нормальна людина і все почалося після того, як ви його про щось запитали. Подібна різновид параної - чергова ознака того, що співрозмовник вирішив вдатися до старого доброго розвороту і намагається перемістити увагу з себе на вас. ¦ Навіщо мені це робити?

¦ Звідки ти це взяла?

¦ Хто тобі сказав ?!

песиміст. «Вічно мені не щастить», - ниє Песиміст, марно сподіваючись, що ви його пошкодуєте і перестанете задавати йому стільки прикрих питань. Ось що ви почуєте від Песиміста: ¦ Так і знав, що цим закінчиться.

¦ Так і знав, що ти вирішиш, ніби я такий.

¦ Навіщо тобі взагалі це знати?

¦ Ну да, тепер мені більше нічого втрачати ...

перфекціоніст. Для нього в житті немає напівтонів - все або чорне, або біле, або гарне, або погане, або велика посуху, або буря. Ось що видають за правду в чорно-білому світі: ¦ Я це категорично заперечую!

¦ Я ніколи не обманюю!

¦ Я не вмію брехати!

¦ Я найчесніший людина серед твоїх знайомих!

Тип № 6. Невігластво

Не втомлююся дивуватися тому, як інтелігентний чоловік, який щойно поводився, немов геніальне істота на світі, в одну секунду змінюється і починає прикидатися, ніби не розуміє простого людського мови, варто поставити йому просте запитання на кшталт «А у тебе були зв'язку на одну ніч? ». Тут обманщик миттєво забуває, що тільки що розливався солов'єм на будь-які теми від спорту і політики до кіно і економіки, і втрачає здатність до розуміння.

Якщо людина стверджує, ніби не зрозумів питання, це, як правило, означає, що він не бажає на нього відповідати. Він веде себе так з колишньою метою - замутити воду і збити вас з пантелику. Можна сказати, що це вже знайомий вам прийом «затримки» з легкої домішкою «відсутності відповіді» для рівного рахунку.

Ось що ви почуєте від людини, який вдає, ніби не зрозумів питання.

¦ Що-що у мене було?

¦ Про що ти питаєш?

¦ Не розумію, про що ти мене питаєш.

Зрозуміло, як уже говорилося, найкращий спосіб уникнути цього різновиду вербальних ознак обману - це позбавити співрозмовника можливості вдатися до подібного прийому. Говоріть чітко і ясно, короткими реченнями, формулюйте запитання лаконічно - тоді ви вбережете себе від усіх цих «А?», «Що?» І «Чи не понял вопроса». А якщо співрозмовник, почувши серйозне питання, проте почав чесати в потилиці і робити вигляд, ніби не зрозумів вас - повторіть питання. Повторюйте, поки вам не дадуть. Кращий спосіб уникати виправдань - не давати можливості виправдовуватися. Тип № 7. Амнезія

амнезія- Одна з улюблених прийомів загнаних в кут брехунів. Цей прийом протилежний надлишкової деталізації: людина раптово забуває все на світі. Принадність сьомого типу вербальних ознак обману полягає в його вибірковості - обманщик відфутболює все важкі питання і при цьому нагадує найдрібніші подробиці, відповідаючи на легені.

Цей прийом покликаний створити у вас враження, ніби співрозмовник готовий забезпечити вас будь-якою інформацією і з радістю це робить. Він же не говорить, що нічого не пам'ятає. Більш того, він підкреслює, що пам'ятає майже все . Пам'ять його підводить виключно при відповіді на даний конкретний (хворий) питання - у нього вибіркова амнезія.

Тема амнезії має найрізноманітніші варіації. Наведу лише кілька.

¦ Наскільки я пам'ятаю, немає ...

¦ Щось не пригадую ...

¦ Дай-ка подумаю ...

¦ Наскільки мені відомо ...

¦ Треба б заглянути в щоденник, а у мене, на жаль, його немає з собою ...

¦ Ой, це було так давно ...

¦ Ти ж не вважаєш, що я зобов'язаний пам'ятати все на світі ...

Тип № 8. Скарги

Люди, які намагаються когось обдурити, по суті, ті ж діти, які намагаються домогтися свого. Як ви (і я), мабуть, пам'ятаєте, в дитинстві, коли нам хотілося не піти в школу, на тренування або на церковну службу, ми швиденько пробігали по готовому списку скарг.

Ми нили: «У мене болить живіт». Ми пищали: «Я боюся батька О'Лірі». Випробувавши всі кошти, ми попереджали: «На стадіоні жахливо слизько, я впаду і розіб'юся!»

Те, що допомагало нам викрутитися один раз, як правило, допомагало і в наступний, і якщо ми тримали себе в руках і не вдавалися до цьому прийому занадто часто, у нас утворювався симпатичний запас скарг, прийменників і приводів ухилитися від нудних обов'язків або неприємних ситуацій .

Брехуни багато в чому такі ж - тільки вони потрапляють в неприємну, небажану ситуацію щоразу, коли від них вимагають правди (або більше правди), і не розуміють, що не можна вдаватися до цьому прийому занадто часто. Тому треба насторожитися, якщо ваш співрозмовник раптом скаржиться, що тут дуже жарко або занадто холодно, музика занадто гучна, офіціанти дуже повільні і так далі - якраз після того, як ви задали хворий або серйозне питання. Наведу приблизний список типових скарг.

¦ Тут так жарко (холодно) ...

¦ Щось мені недобре ...

¦ Я сьогодні так втомився - можна, відкладемо цю розмову на інший раз?

¦ Голова тріщить ...

Найцікавіше - те, що любителі цього прийому приймаються скаржитися саме в той момент, коли ви наводите на них найважчі гармати. Спробуйте зробити це кілька разів - і ви зрозумієте, що я маю на увазі. Скаржник весь вечір в прекрасному настрої, спокійний і задоволений життям - принаймні, поки ви розмовляєте з ним ні про що і задаєте безневинні питання. Але варто вам перейти до справи і запитати про щось важливе, про вірність, про роботу, про гроші, як він в ту ж хвилину - точніше, в ту ж секунду - приймається поливати вас шквальним вогнем скарг: «Тут так жарко, просто дихати нічим. Жахливо пити хочеться, можна, я сходжу принесу води? Може бути, знайдемо містечко спокійніше? Я тут власних думок не чую! »Не забувайте про те, що для співрозмовника нормально. Якщо він в принципі скиглій, то завжди буде скиглієм - а не тільки тоді, коли ви загнали його в кут. Але якщо до того, як ви на нього насіли, був веселий і безтурботний, а почав нити тільки після вашого питання - це явна ознака того, що вас хочуть обдурити.

Тип № 9. Релігійність

Ви помітили, що у деяких людей раптово пробуджується релігійний запал, варто задати їм важке запитання? Обманщики дуже часто закликають на допомогу релігійність, щоб збити вас зі сліду - і це дев'ятий тип вербальних ознак обману.

¦ Христом-Богом клянусь ...

¦ Я людина віруюча, я б такого ніколи не зробив.

¦ Це суперечить моїй релігії.

¦ Моя віра такого не дозволяє.

¦ Моя релігія вимагає ...

Як бачите, це чергова різновид відсутності відповіді - вам не говорять ні так, ні ні, а лише зображують ображену невинність через потоптаних релігійних почуттів або закликають Господа в свідки. Остерігайтеся людини, який ні з того ні з сього «знаходить Бога», коли йому доводиться відповідати на питання, особливо якщо до цього він не був надто вже релігійний. Тип № 10. Легалізація

Правдиві люди хочуть говорити вам правду і відповідати на ваші запитання, а не розповідати цілу історію, що стоїть за правдою . Обманщики не хочуть говорити вам правду і тому, замість того щоб відповідати на ваше запитання, прагнуть розповісти вам цілу історію - і не одну. Інакше кажучи, за відсутності істини вони перевантажують свою відповідь надлишковими деталями, яких набагато більше, ніж вимагає ваше запитання.

Пол Франсуа і Енріке Гарсія, глави корпорації «Комунікації третього ступеня», пояснюють, навіщо люди вдаються до деталізації: «Якщо винний суб'єкт надає у відповідь на питання більше інформації, ніж потрібно, це дозволяє йому поширюватися про те, про що він хоче, і тим самим уникати справжнього предмета бесіди ».

Однак це не просто чергова затримка - завалюючи вас надлишковими деталями, співрозмовник не просто сподівається, що ви з усіма цими віражами забудете питання, але ще і сподівається забезпечити собі настільки сильне алібі, щоб раз і назавжди вирішити справу на свою користь.

Обманщики знають (найчастіше на гіркому досвіді), що жінки звертають особливу увагу на деталі, і тому забезпечують вас ними в достатку. Очевидно, це прийом найкраще діє на тих жінок, які не очікують обману, тому брехунам вже багато разів вдавалося їх обдурити і вони сподіваються, що це вийде і цього разу. Нічого подібного. Вам же знайомі прикмети цього типу обману!

Ось що говорить співрозмовник, який прагне завалити вас деталями.

¦ Я грав в боулінг з Джейком, Томасом і Джоном і набрав в першій грі 126 очок, а потім ми випили по три гуртки світлого пива «Куерс», тому що в барі була акція - друга гуртка безкоштовно ...

¦ Як це - де я був? Я ж телефонував тобі 16 раз з 4.34 до 6.14. Напевно, у тебе телефон був відключений або зі зв'язком перебої ...

¦ Довелося затриматися на роботі. Нас було четверо - я, Сьюзі, Хел і Сем. Запитай кого хочеш, вони підтвердять, у скільки я пішов ...

¦ 23 лютого цього року я вечеряв в ресторані «Кірос», прийшов туди рівно о восьмій ...

Само собою, у кожного з нас є знайомі, яким подобається слухати власний голос, тому для них надлишкові деталі - лише спосіб довше утримувати увагу слухачів. І у кожного з нас є друзі, які на питання «Куди ти ходив вечеряти вчора?» Не обмежуються відповіддю «В ресторанчик« У дядечка Педро »». Ні, вони пускаються в міркування: «Ну, взагалі-то ми хотіли повечеряти вдома, але потім я подивився на Марту і сказав:« Мила, давай кудись сходимо ». Ми спочатку поїхали на схід по Ланкастерського шосе, думали, може, заїдемо в той симпатичний суші-бар, який нещодавно відкрили поруч з супермаркетом електроніки «Бест Бай», але мені не хотілося суші, тому що я їв їх тільки вчора, коли у мене був діловий ленч з клієнтом »... Все це цілком може бути правдою - але навіщо нам вислуховувати стільки подробиць? Знову нагадую - обов'язково уточніть, що для співрозмовника нормально, - раптом він просто балакучий? Якщо так, не можна звинувачувати його у брехні тільки тому, що він перевантажує розповідь деталями. Але якщо до того, як ви задали серйозне питання, все його відповіді були лаконічні, а варто було вам запитати, чи траплялося йому змінювати улюбленим або працює він, як він відразу кинувся в розлогі міркування - майте на увазі, це тривожний сигнал!

Тип № 11. Компліменти

Іноді співрозмовники приймаються брехати, навіть не чекаючи провокаційних питань. Наприклад, надмірно галантний кавалер, який тут же починає обсипати вас компліментами, не даючи й слова вставити, - теж, швидше за все, обманщик, якому зачемто потрібно приспати вашу пильність.

Ймовірно, цей прийом допомагав йому в минулому - він знає, що якщо буде розмовляти з жінкою про її нову стрижку, нової сумочці, нову роботу і так далі, вона, швидше за все, не стане бомбардувати його хворими питаннями.

Майте на увазі: якщо вам говорять компліменти, в цьому немає нічого страшного, зовсім навпаки! Особливо на першому побаченні, на побаченні всліпу, в компанії: адже тоді чоловіки нервують, а виховання підказує їм, що кращий спосіб завоювати прихильність жінки - говорити їй прості невинні компліменти. В цьому випадку вам нема чого побоюватися, розслабтеся і радійте.

Але якщо починається цілий фестиваль люб'язностей, справжня бомбування захопленням - значить, це вже не природні два-три компліменту, які ви резонно очікуєте отримати від співрозмовника, який бажає зламати лід або справити хороше враження. Це ретельно розрахована атака галантністю, мета якої - відвернути вашу увагу на що завгодно, крім правди.

Як я вже говорив, цілком можливо, що вас будуть обсипати компліментами просто тому, що ви чудо як гарні. Але якщо потоки улесливих слів пішли тільки тоді, коли ви задали болюче питання, насторожитеся: під час реакції стресу компліментів не місце. Так що якщо вам лестили весь вечір безперервно, природно очікувати, що приємні мови продовжаться і після того, як ви задасте серйозне питання. Але якщо до питання «Чи бували у тебе зв'язку на одну ніч?» Компліменти не виходили за рамки звичайної ввічливості, а після обрушилися на вас лавиною (і ви так і не дочекалися відповіді) - будьте обережні. Задумайтесь, чи доречно це? Якщо ви тільки що поставили важливий для вас питання, а співрозмовник раптово вигукує: «Я тобі казав, які в тебе гарні очі?» - Це пожежна сирена! З огляду на серйозність питання і вагомість відповіді на нього, таку репліку не можна назвати доречною.

Зайве галантний кавалер частенько щось приховує або принаймні сподівається, що його не змусять у чомусь зізнатися. В результаті він відгороджується від вас стіною компліментів - і не тільки від вас, але і від правди, і кожна люб'язність лише зміцнює цю стіну. Наведу кілька поширених реплік, які ви почуєте, якщо вам почнуть надмірно лестити.

¦ О, у тебе нова стрижка? Мені дуже подобається, як вона підкреслює овал обличчя!

¦ Нова сумочка? Напевно, дорога, так елегантно виглядає!

¦ Ти нещодавно з відпустки? Тобі дуже йде загар, очі стають зелені-зелені!

Тип № 12. Звуки

звуки- Серйозна зброя обманщика. Це наповнювач, амортизатор, бампер між вашим питанням і зухвалою брехнею, неправдою, вироблений маніпуляцією. Не забувайте, що обманюють вас далеко не завжди з метою образити, покарати або нашкодити, - іноді це робиться просто для того, щоб узяти гору, уникнути звинувачень або покарання або, найчастіше, надати на вас тиск.

Обманщики рідко розуміють, коли пора зупинитися. Якщо допомагає один спосіб відкласти відповідь - два буде ще краще; якщо вдалося збрехати один раз - два буде просто чудово. Звуки як такі - це цемент, яким брехун скріплює цеглини неправди і ухилення. Звуки теж несуть сенс, особливо якщо мова йде про розпізнавання брехні. Найчастіше обманщики користуються звуками навмисно, заради своєї вигоди. Веселий сміх, що супроводжує кожну люб'язність, владний тон, яким віддають накази офіціантові, - все це покликане зробити на вас враження, навіть спокусливий напівшепіт, всі ці інтонації, обертони і каденції націлені на певний ефект.

Настільки ж часто звуки і інтонації бувають спонтанними і неконтрольованими - завдяки вегетативної нервової системи. Ми вже говорили про словах, які не збігаються з виразом обличчя (наприклад, коли людина говорить, що задоволений новою роботою, і при цьому хмуриться), або про рухах, які не збігаються з твердженнями (наприклад, людина говорить «ні» і при цьому киває). Подібним же чином звуки видають справжні почуття мовця, треба тільки до них уважно прислухатися. Перш ніж вважати, що звук сигналізує про брехню, згадайте про те, що для співрозмовника нормально. Може бути, він взагалі часто покашлює, сопе, гмикає? Може бути, він весь вечір шморгає носом? Відповідає видається звук ситуації? Скажімо, якщо ви питаєте співрозмовника про аліменти, які він сплачує на дітей від першого шлюбу, або про те, чи не звільнили його з роботи, а він фиркає, немов його це нітрохи не хвилює, ясно, що це недоречно. Оцініть також, коли саме він видає звуки. Якщо він весь вечір не кашляв, що не хлюпав носом, що не прочищав горло, а варто було вам почати задавати серйозні питання, як він поліз в кишеню за носовою хусткою і почав докладно сякатися, вважайте, що загорілася червона лампочка «Небезпечно!».

Наведу кілька найпоширеніших звуків, які видають брехуни, і поясню, що вони означають.

прочищає горло. За допомогою звуків обманщики маскують слова. Наприклад, щоб вигадати час і придумати брехливий відповідь або зовсім від нього ухилитися, між репліками (а в деяких випадках замість реплік) брехун прочищає горло - і настільки цим захоплюється, що навіть просить офіціантку принести води і не відповідає, поки замовлення не виконаний. Природно, він сподівається, що до того часу ви встигнете забути про що питали.

кашляє. Кашель - ще один корисний інструмент обманщика, який, як і попередній, використовується, щоб виграти час і забезпечити «відсутність відповіді» на ваше запитання.

зітхає. Зітхання може означати все що завгодно - проте подих обманщика зазвичай означає щось погане. Наприклад, якщо ви попросите правдивого співрозмовника допомогти вам завести машину - дати «прикурити», - він або зрадіє можливості вам допомогти, або чесно скаже, що погано розбирається в автомеханіка. Так чи інакше, ви дізнаєтеся правду. А обманщик з задоволенням вигукне «звичайно!», А потім, коли настане час зробити подвиг, почне зітхати, як хворий слон, поки ви не зрозумієте, що допомагати вам він не хоче.

Сопіт. Сопіння може бути індикатором брехні в самих різних випадках. Перш за все, це звичайна реакція на болюче питання - як і те, що приголомшений співрозмовник починає часто моргати, червоніти, потіти або смикати ногою. Крім того, сопіння відображає відсутність інтересу, навіть якщо виглядає людина зацікавлено.

Наспівує або насвистує. Людина, яка часто наспівує або насвистує, знає, що ці звуки розслаблюють жінок. Якщо він наспівує або насвистує, то здається задоволеним або повним надій, - навіть якщо всі інші ознаки вказують на те, що він наляканий, стривожений або засмучений.

Починає говорити не своїм голосом. Якщо голос людини змінюється посеред відповіді або фрази, вважайте це ясним вербальним ознакою того, що у нього запустилася реакція стресу. Під час стресу голосові зв'язки напружуються і впливають на мова і на тембр голосу, а це відразу повинно наштовхнути вас на думку, що те, що ви тільки що сказали, зробили або, швидше за все, запитали, викликало у слухача стрес. Коли голос у людини змінюється, відбуваються зазвичай дві речі:

¦ голос стає вище;

¦ змінюється його тембр.

Мимрить, видає нерозбірливі звуки. Деякі брехуни запинаються, коли брешуть, - або для того, щоб затемнити попередній відповідь, або для того, щоб ще сильніше заплутати обговорювану тему. Коли співрозмовник говорить щось невиразне, ви перепитує - а він отримує можливість зробити другу спробу. Тип № 13. Модальні слова і вирази

Відповіді, що містять модальні слова і вирази - чергова форма відсутності відповіді, оскільки вам, по суті справи, не відповідають, - по крайней мере, не відповідають чітко і закінчено.

Якщо відповідь містить модальне слово, в ньому завжди є натяк на «але» і ніколи немає нічого абсолютного. Це не «так» або «ні», а свого роду танець навколо правди, хитромудра гра словами і фразами, які говорять: «Так, але дозволь пояснити» або «Ні, але я розповім, чому».

Наведу типові модальні висловлювання, які повинні наштовхнути вас на думку про тринадцятому типі вербальних ознак обману.

¦ Поклавши руку на серце ...

¦ Наскільки мені відомо ...

¦ Чесно кажучи ...

¦ Правда полягає в тому, що ...

¦ Даю тобі слово честі, що ...

Тип № 14. Театральність

Більшості з нас театральність неприємно - а ось обманщики її просто обожнюють. Всі ми знаємо, що деякі люди не можуть жити без театру - їх ваблять вогні рампи, і за це ми їх і любимо. Але в даному випадку мова не про це. Театральність обманщика цілеспрямована, штучна і відверто фальшива. У ній ясно відчувається нещирість, яку важко не помітити, особливо якщо ви знаєте, що на неї слід звернути увагу.

Не сперечаюся, немає нічого природніше, ніж під час світської бесіди зробити зауваження про погоду. Але якщо співрозмовник говорить про неї нескінченно, поширюючись про квіточки, пташок і пробудженні весни - значить, за допомогою цього театрального монологу він хоче збити вас з пантелику, піти від теми - будь-який теми. Це справжнісінький спектакль - заради одного глядача.

Відзначте, що в назвах різновидів театральних прийомів завжди є слово «удаваний».

удавана радість¦ Ах, який чудовий день! обожнюю весну!

¦ обожнюю дощ! Знаєш, я такий оптиміст, у мене завжди гарний настрій, його нічим не зіпсуєш!

вдаване дружелюбність¦ Нам з тобою обов'язково треба разок-другий зіграти в гольф, і я, звичайно , Запрошу тебе до себе на Новий Рік ...

¦ У мене є знайомий, який напевно зробить все для тебе в кращому вигляді!

¦ обов'язково подзвони мені, коли завгодно, хоч вдень, хоч вночі ...

¦ У нас просто вражаюче багато спільного!

удавана ввічливість¦ Так, мем, звичайно, мем, як скажете, мем!

¦ Ти ж знаєш, я завжди радий тобі допомогти, тільки попроси!

¦ Заради твого щастя я готовий на все, рішуче на все!

¦ Мені так подобається допомагати людям!

¦ Я зроблю все, що ти накажеш!

Повторю ще раз, ризикуючи здатися нав'язливим: обов'язково перевірте, що для співрозмовника нормально! Деякі люди - природжені актори, вони завжди грають, завжди на сцені, завжди занадто стараються, такий їхній характер. Так що якщо ваш співрозмовник просто схильний перегравати, встав в красиву позу з самого моменту вашого знайомства і зберігає її навіть коли ви стали задавати серйозні питання, значить, це для нього, швидше за все, нормально. Вам важливо знати інше - не впадає він в театральність тільки тоді, коли ви питаєте про щось важливе? Якщо весь вечір співрозмовник поводився стримано, а почав сипати удаваними компліментами і робити театральні жести тільки після того, як ви запитали щось серйозне, - обережно, ймовірно, він вас обманює.

Розпізнавайте брехня на слух. Кілька слів на закінчення

Так, я розумію, ви кілька приголомшені новими знаннями. Вербальний обман - річ настільки поширена, настільки звична, що важко засвоїти все її різновиди відразу, але мене це свого часу не зупинило!

Проте, дуже важливо, щоб ви серйозно поставилися до цієї чолі і до її близнюка - главі 8, - оскільки саме вони, по суті, і стануть вашим довідником по розпізнаванню брехні.

Якщо ви засвоїте різні типи вербальних ознак обману і до того ж навчитеся їх розпізнавати, то зможете запобігти переважній більшості випадків, коли хтось спробує вас обдурити, - і наскільки краще стане тоді ваше життя! Найприємніше в розпізнаванні брехні - то, як приголомшений бувають обманщики, коли ви виводите їх на чисту воду. Якщо ви в змозі подолати непотрібну незручність, постояти за себе і вказати шахраю на те, що ви бачите, що він вам бреше, то ви своїм викриттям виб'єте у нього грунт з-під ніг. Або ви на це зважитеся - або брехуни будуть торгуватися, відмовлятися або звинувачувати в усьому вас до кінця віку. Так чи інакше, вербальний обман - хліб насущний для завзятого обманщика, і якщо ви заберете його, то змусите брехунець поголодувати!

План дій

глава 7

Хоча вам напевно здається, що розібратися в усіх наведених тут різновидах вербальних ознак обману дуже важко - не кажучи вже про те, щоб вивчити їх напам'ять, потрібно з чогось починати.

Відкрийте свій щоденник або витратьте на блокнот, в якому не менше 50 розлінованих сторінок. Напишіть на першій сторінці заголовок «Тривожні сигнали». Тримайте блокнот під рукою. Беріть його на роботу і в інші місця, де вам часто доводиться розмовляти на важливі теми. Ваша мета - відвести по сторінці на кожен тривожний сигнал, який ви помітите і вважаєте за можливим ознакою одного з чотирнадцяти типів вербальних ознак обману.

Справа не в тому, з якою швидкістю ви заповніть блокнот, - важливо, як ви поступите з отриманої колекцією тривожних сигналів. Кожен раз, як тільки ви помітите один з них, запишіть, що саме сталося і, якщо можете, що саме вам сказали, а потім перечитайте цю главу, знайдіть ту різновид вербальних ознак обману, до якої, на вашу думку, належить цей тривожний сигнал , запишіть, чому ви так думаєте і які можете навести доводи на підтримку своєї теорії.

Наприклад, ви запросили співробітницю пообідати разом, вона відмовилася, і це викликало у вас підозри. Може бути, вона занадто довго і багатослівно пояснювала, чому не зможе піти, - запишіть її пояснення. Може бути, ви підозрюєте, що вона на вас за щось образилася, може бути, вона почала виправдовуватися - запишіть це. Тепер розберіться, до якого типу належать її виверти, і підкріпите свої висновки доказами.

Чим докладніше ви опишете кожен випадок, тим краще розберетеся не тільки в тому, з якими саме різновидами обману маєте справу, а й в тому, як часто вони зустрічаються в повсякденному житті.

Завжди починайте з визначення норми! | Пам'ятайте про норму!

Глава 5 Вікно уваги | Крок № 1. Що таке норма | Крок № 2. Чотири типи питань для розпізнавання брехні | Крок № 4. Відкрийте вікно уваги | Глава 6 Дві головні ознаки обману | Бей, біжи - або замри! | Чому ВНС - ваш союзник? | Тиск на совість | Глава 7 Розпізнавайте брехня на слух | Два типу ознак обману |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати