На головну

Економічні моделі охорони здоров'я.

1. Соціальні зміни (теорії, моделі, фактори).
  2. I загальноекономічні дисципліни
  3. I загальноекономічні дисципліни
  4. I. Математичні моделі в економіці.
  5. II. МОДЕЛЮВАННЯ СИСТЕМИ УПРАВЛІННЯ
  6. II. ЕКОНОМІЧНІ РЕФОРМИ
  7. III. Жанрові моделі художньої публіцистики

Найважливішу функцію щодо збереження та підвищення рівня громадського здоров'я виконує система охорони здоров'я. У широкому сенсі в цю систему можна включити ті галузі і виробництва, де формується матеріально-технічна база: будуються відповідні об'єкти, проводиться медична техніка, випускаються лікарські препарати і т. Д. Власне охорону здоров'я призначене для здійснення оздоровчих, профілактичних, лікувальних і інших подібних функцій , проведення відповідних наукових досліджень.

У розвинених країнах світу в останні десятиліття йде збільшення витрат на охорону здоров'я. У середньому вони збільшилися з 4% ВВП в 1960 р до 8-10% в даний час. Причин такого збільшення багато. Однак особливе значення мають структурні зрушення в охороні здоров'я та громадське здоров'я: а) зміна структури захворювань в сторону тих видів, які вимагають тривалого і дорогого лікування; б) зростання залежності медицини від технічних засобів, формування системи «лікар - техніка - пацієнт»; в) істотне старіння населення (середні витрати на лікування осіб старше 60-ти років в 3-4 рази вище); г) виникнення і наростання масового попиту на раніше унікальні і рідкісні, особливо дорогі медичні послуги (наприклад, трансплантація живих органів) внаслідок досягнень медичної науки і практики; д) перспективи масового поширення нових небезпечних захворювань (СНІД та ін.).

Сьогодні у всьому світі на охорону здоров'я витрачається близько 8% ВВП, в тому числі в країнах з розвиненою ринковою економікою 9 - 10%, в країнах, що розвиваються - 4%, в колишніх соціалістичних країнах Європи - 5-6% ,.

Особливу специфіку охорони здоров'я додає та обставина, що сьогодні здоров'я розглядається як одне з прав людини. існують три підходи: 1. Держава зобов'язана піклується про здоров'я своїх громадян. Відповідно до такої установкою людина, як споживач мед. послуг, знаходиться під заступництвом держави і його медичних структур, які приймають на себе відповідальність за його здоров'я. 2. Медичні послуги годі було розглядати окремо від усіх інших товарів і послуг. Ті люди, які мають більше грошей і хочуть витратити їх на підтримку свого здоров'я ( «здоров'я - капітал»), повинні мати таку можливість. 3. Кожна людина має право на певний гарантований мінімум медичної допомоги (Незалежно від свого доходу та інших критеріїв).

У розвитку охорони здоров'я проявляються дві тенденції. Перша пов'язана з розширенням кола медичних послуг, збільшенням витрат ресурсів, що вимагає підключення відповідного механізму стимулювання споживачів і виробників мед. послуг. Дія другої тенденції визначається зміною, до певної міри, самого змісту лікувально-профілактичної діяльності. У всіх розвинених країнах упор на профілактику стає найважливішим принципом.

У кожній країні історично складається і розвивається свій особливий спосіб залучення економічних ресурсів для надання медичних послуг, збереження і зміцнення здоров'я населення. Рух цих ресурсів опосередковується значною кількістю різних суб'єктів.

Економічна модель охорони здоров'я - Це відображення основних рис системи економічних відносин, що складаються в цій галузі, в певному системному вигляді. Побудова економічної моделі пов'язано з відповідями на наступні питання: 1) хто і як фінансує систему охорони здоров'я ?; 2) кому належать медичні об'єкти (установи) ?; 3) які механізми стимулювання медичних працівників і населення ?; 4) як здійснюється контроль якості медичного обслуговування? Залежно від того, яку роль і функції виконує держава в цих процесах, виділяють три економічні моделі.

1. державна (Бюджетна, соціалістична, англійська). Роль держави значна, фінансування здійснюється з держ. бюджету, безкоштовною медичною допомогою охоплено все населення. Являє охорону здоров'я Великобританії, Ірландії, Данії, Італії, багатьох країн, що розвиваються, в певній мірі - охорона здоров'я колишніх соціалістичних країн. 2. соцстрахівські(Соціально-страхова, система регулювання страхування здоров'я). Медичні послуги в основному платні, але оплата проводиться в значній частині за рахунок обов'язкового мед. страхування, яким охоплено всі або майже все населення. Характерна для більшості розвинених країн. Найбільш яскраві представники: Німеччина, Франція, Бельгія, Нідерланди, Австрія. В рамках цієї моделі можна виділити країни Скандинавії, охорону здоров'я яких по ряду характеристик значно наближається до першої моделі. (Такий варіант часто називають проміжним, або бюджетно-страхової моделлю). 3. американська (Приватна, ринкова, приватно-страхова). Медичні послуги для населення є платними, широко використовується приватна мед. страхування, роль держави менш значна. Найбільш яскраво представлена ??в США, а також в Люксембурзі і ПАР.

Створена в Великобританії в 1948 р Національна система охорони здоров'я (НСЗ) довгий час вважалася прикладом для розвинених країн. Фінансовою основою НСЗ є надходження від податків, які складають 90% бюджету охорони здоров'я. Медичні послуги надаються населенню безкоштовно. Майже всі лікарні є державними, А лікарі та іншої мед. персонал - найманими працівниками, які отримують від держави зарплату. Особливу роль відіграє система надання первинної медико-санітарної допомоги. Близько 90% всіх звернень за мед. допомогою відносяться до лікарям загальної практики (ВОП). Громадяни вільні вибирати собі ВОП, який протягом певного періоду часу буде їх обслуговувати, направляючи своїх пацієнтів до інших лікарів-спеціалістів або, в разі потреби, їх госпіталізувати. ВОП має свій власний бізнес, Отримує фінансування головним чином в залежності від кількості «закріпилися» у нього пацієнтів, працюючи з Національною системою охорони здоров'я на контрактній основі.

В останні роки витрати на охорону здоров'я становлять близько 6,5% ВВП Великобританії. Головним недоліком англійської моделі вважається жорстка централізація фінансових коштів. Майже всі джерела фінансування замикаються на державний бюджет. Це обмежує можливості розвитку, знижує дію матеріальних стимулів, підсилює бюрократизацію системи управління. У клініках виникають черги пацієнтів на операції.

Одним з найбільш яскравих представників соцстрахівської моделі охорони здоров'я є Німеччина. Медична допомога платна. Витрати на охорону здоров'я близько 9% ВВП. Відмінна риса - обов'язкове медичне страхування. Фінансування здійснюється з трьох джерел: страхових внесків підприємців, відрахувань із заробітків працівників, субсидій держави. В умовах обов'язкового страхування визначено базовий обсяг медичних послуг, гарантований всім застрахованим. У країні діє близько 1000 незалежних страхових фондів (45 - державні, 55% - приватні). Внески до страхових фондів становлять 6,5% від заробітної плати для працівника і 6,5% від фонду заробітної плати - для підприємців. В системі обов'язкового медичного страхування використовується принцип «особистої участі в витратах», Коли певну частину ціни медичних послуг (в Німеччині - близько 20%) оплачують самі застраховані.

Амбулаторну допомогу населенню надають в основному лікарі загальної практики. Хворий, вибравши собі лікаря, передає йому свій страховий сертифікат. Виплата гонорарів лікарям проводиться один раз в квартал; змінити лікаря хворий має право тільки по закінченню цього терміну. За належністю лікарні діляться на громадські, неприбуткові, приватні. Безприбуткові належать, як правило, Церкви і Червоному Хресту; приватні функціонують як комерційні підприємства.

Загальні риси соцстраховой і державної моделей охорони здоров'я: 1) і та, і інша мають громадські фонди фінансування і забезпечують однакові соціальні гарантії для переважної більшості населення; 2) частка платної (т. Е. Виходить за рамки обов'язкового страхування) медичної допомоги невелика; 3) акумулюються фінансові кошти знаходяться під контролем держави, яка здійснює загальне керівництво галуззю, керуючись громадськими цілями і пріоритетами.

Між державної і соцстраховой моделями є і відмінності: 1) не один, а три джерела фінансування охорони здоров'я в соцстраховой моделі; 2) інша форма участі держави у фінансуванні галузі, що складається не в простому виділення їй частини коштів держбюджету, а в використанні механізму загальних і цільових субсидій; 3) в соцстраховой - переважно децентралізований порядок фінансування; 4) функції формування та розподілу страхових фондів покладаються на систему страхових організацій (фондів), що охоплюють всю країну і діючих в значній мірі автономно.

США належить провідне місце в світі за обсягом ресурсів, зосереджених в охороні здоров'я. Загальні витрати в охороні здоров'я в останні роки складають 11-13% ВВП. Для переважної частини населення країни медичні послуги є платними. Ціни досить високі. Широко практикується медичне страхування. Американці купують страховий медичний поліс, що дає право на повну або часткову оплату лікування. Найважливішою рисою американської моделі є співіснування систем страхування - приватної і державної. Приблизно 65% американців охоплено приватним груповим страхуванням, 12% - приватним індивідуальним, 13% - державним медичним страхуванням.

Групове медичне страхування засноване на спеціальному пункті, який включається до колективного договору між підприємцем і працівниками. Страхові внески здійснюються обома сторонами.

Найбільшими державними програмами фінансування охорони здоров'я є «Медікер» і «Медікейд». Програма «Медікер» входить в загальну федеральну програму соціального страхування. Вона передбачає мед. страхування двох видів: основне - на випадок стаціонарного лікування; додаткове, що включає компенсацію за амбулаторне лікування та обслуговування, а також за рахунок податку на соц. страхування, який стягується порівну з працівника і підприємця і становить 7,5% заробітної плати (доходу). Додаткове страхування - за рахунок регулярних внесків учасників і частково - за рахунок урядових субсидій. Програма «Медікер» охоплює осіб у віці 65 років і старше, а також інвалідів. «Медікейд» - програма державного соціального забезпечення, метою якої є надання медичної допомоги найбіднішим верствам населення США, чиї доходи нижче офіційного рівня бідності.

У США існують три типи лікарень: державні, приватні комерційніи приватні неприбуткові. З 5 млн. Чоловік, зайнятих в системі охорони здоров'я, приблизно 3 млн. Працюють в приватних лікарнях. Центральна фігура системи мед. обслуговування в США - приватно практикуючий лікар. 60% всіх приватнопрактикуючих лікарів працюють на індивідуальній основі, інші обрали ту чи іншу форму кооперації.

Система контролю охорони здоров'я відрізняється багатогранністю: 1. Контроль за якістю медичної допомоги здійснює Міністерство охорони здоров'я і соціальних служб; 2. Американська медична асоціація (АМА) здійснює функції «суду честі»; 3. Пацієнт має можливість подати до суду на лікаря; 4. Ефективним економічним «контролером» виступає механізм внутрішньогалузевої конкуренції; 5. Контроль проводиться також з боку страхових компаній.

Недоліки американської моделі: а) не вирішена проблема доступності мед. допомоги для всього населення (близько 40 млн. чоловік не мають страхового поліса); б) постійно діє тенденція до зростання витрат на мед. обслуговування; в) недостатня ефективність витрат на охорону здоров'я; г) щодо меншу увагу до профілактики захворювань, ніж до лікування.

4. Проблема реформування охорони здоров'я в Росії.

Сформована за останні 15 років в нашій країні система охорони здоров'я може бути визначена як бюджетно-страхова економічна модель охорони здоров'я.

У червні 1991 був прийнятий закон «Про медичне страхування громадян в УРСР», який вступив в дію з 1 січня 1993 року. Медичне страхування є формою соціального захисту інтересів населення в справі охорони здоров'я. Обов'язкове страхування є загальним для населення Росії і реалізується відповідно до програм обов'язкового медичного страхування, які гарантують обсяг і умови надання медичної та лікарської допомоги громадянам.

об'єктом медичного страхування є страховий ризик, пов'язаний з витратами на надання мед. допомоги при виникненні страхового випадку. суб'єктами обов'язкового мед. страхування виступають: громадянин, страхувальник, страхова медична організація (СМО), медичний заклад, федеральний фонд обов'язкового мед. страхування (ФФОМС), територіальний фонд обов'язкового мед. страхування (ТФОМС). Страхувальниками при ОМС є: для непрацюючого населення - відповідні органи державної влади; для працюючого населення - підприємства, установи, організації. Індивідуальні підприємці та особи вільних професій також виступають в ролі страхувальників.

Базова програма ОМС складається і стверджується на федеральному рівні. На основі базової програми суб'єкти Російської Федерації стверджують територіальні програми, які за обсягом не можуть бути менше базової програми. Законодавчо визначено права і обов'язки всіх суб'єктів обов'язкового медичного страхування.

Джерелами фінансових ресурсів системи охорони здоров'я Росії є є:

а) кошти федерального бюджету, бюджетів республік і місцевих бюджетів; б) кошти державних і громадських організацій, підприємств та інших господарюючих суб'єктів; в) особисті кошти громадян; г) безоплатні та благодійні внески і пожертвування; д) доходи від цінних паперів; е) кредити банків та інших кредиторів; ж) інші джерела, не заборонені законодавством. З усіх цих коштів формуються фонди охорони здоров'я та фонди медичного страхування. Двома основними каналами надходження фінансових коштів медичним організаціям виступають бюджети різних рівнів і ОМС.

Схема державного фінансування охорони здоров'я за рахунок коштів бюджету і ОМС виглядає наступним чином:

Система охорони здоров'я Росії характеризується наявністю комплексу глибоких економічних проблем, які відтворюються на протязі всього цього періоду часу:

1. Фінансова незабезпеченість державних гарантій медичної допомоги населенню. Відбувся розрив між декларованими і реальними економічними умовами отримання медичної допомоги. Фінансування значною мірою переноситься на самих громадян і роботодавців. Витрати населення на лікарські засоби і медичні послуги зростають високими темпами. Наростання платності медичної допомоги посилюється.

2. Незавершеність введення системи обов'язкового медичного страхівания. Головною вадою є незбалансованість програм ОМС з розмірами страхових платежів. Система ОМС акумулює лише близько 40% сукупного обсягу державного фінансування охорони здоров'я. Суб'єкти Російської Федерації часто не здійснюють внески на непрацююче населення в повному обсязі.

3. Істотне територіальне нерівність в фінансовому забезпеченні прав громадян на отримання медичної допомоги. Різниця між регіонами в розмірах державного фінансування охорони здоров'я на душу населення досягла 15 кратного розміру. Варіація розмірів страхових внесків на одного працюючого склала 12 раз.

4. Відсутність економічних механізмів, що спонукають учасників системи охорони здоров'я до зростання ефективності використання ресурсів. Центральною проблемою організації фінансування державних і муніципальних установ є подвійність джерел і методів їх фінансування за надання населенню медичної допомоги, передбаченої базовою програмою ОМС. Ці медичні установи отримують приблизно 50-60% коштів у вигляді бюджетного фінансування утримання установи, від 30 до 50% - з системи ОМС у вигляді оплати наданої медичної допомоги та від 5 до 15% - у вигляді доходів від надання платних медичних послуг.

Головний напрямок реформування: Нинішня бюджетно-страхова система охорони здоров'я повинна бути перетворена в систему, засновану на страховому принципі, тобто двоканальна система надходження фінансових коштів в медичну організацію поступається місцем одноканальної системі. Безпосередньо з бюджетів повинні будуть фінансуватися високотехнологічні види медичної допомоги, лікування захворювань, що мають особливу соціальну значущість (туберкульоз, ВІЛ-СНІД, психічні захворювання тощо.), Санітарно-епідеміологічний нагляд і контроль та ін.

Необхідно в найближчі роки здійснити наступні заходи:

1. Збільшити державні витрати на охорону здоров'я. Довести їх питома вага у ВВП не менше ніж 5%. Збільшення цих витрат дозволить подолати відставання заробітної плати працівників охорони здоров'я від середнього рівня в країні, дотримати державні гарантії безкоштовного лікарського забезпечення, здійснити заміну зношеного медичного обладнання.

2. Забезпечити збалансованість програм обов'язкового медичного страхування з фінансовими ресурсами. Страхові внески повинні встановлюватися після затвердження тарифів на оплату медичних послуг і вартості базових програм ОМС.

3. Змінити роль страхових медичних організацій. СМО повинні стати поінформованими покупцями медичної допомоги в інтересах застрахованих. Для цього необхідно змінити правила участі страховиків у системі ОМС.

4. Впровадити нові методи оплати медичної допомоги. Необхідно виключити кошторисна фінансування (оплата відповідних статей витрат утримання установи) медичних організацій, оскільки це стимулює витратний тип господарювання. Сьогоднішні методи оплати за фактичні витрати повинні поступитися місцем попередніми методам оплати, при яких страховик бере на себе відповідальність за оплату узгоджених обсягів медичної допомоги. Фінансування роботи медичних установ має відбуватися на основі договорів, укладених ними зі страховиками.

5. Розширити господарську самостійність організацій охорони здоров'я.Організаційно-правова форма бюджетної установи стає несумісною зі страховими принципами. Необхідно мати в державному секторі не тільки адміністративно контрольовані бюджетні установи, а й державні організації з більш широкими повноваженнями (автономне установа, автономна державна (муніципальна) некомерційна організація).

6. Реструктурувати систему охорони здоров'я країни. Реструктуризація - це процес перегрупування ресурсів між окремими ланками і рівнями надання медичної допомоги. Головні зрушення в структурі: з сектора стаціонарної допомоги в сектор амбулаторно-поліклінічної допомоги; від спеціалізованої амбулаторної допомоги в сектор первинної медико-санітарної допомоги; з установ, що надають високоспеціалізовану допомогу, в установи, які надають спеціалізовану медичну допомогу; від дрібних діагностичних підрозділів до централізованих службам.

Основні терміни: Фактори здоров'я, епідеміологічна революція, державна модель охорони здоров'я, американська модель охорони здоров'я, соцстраховая модель охорони здоров'я, медико-технічний комплекс, суб'єкти обов'язкового медичного страхування, об'єкт медичного страхування, територіальна програма ОМС.

Питання для обговорення.

1. Що таке податок і що відноситься до елементів податку? Які функції виконують податки, які принципи їх організації?

2. Як, за якими критеріями, зазвичай класифікують податки, на які основні групи їх поділяють?

3. Що висловлює крива Лаффера?

4. Що таке державний бюджет? Від яких причин, на Ваш погляд, залежить доля держбюджету в ВВП різних країн?

5. Які основні причини виникнення бюджетного дефіциту? З яких джерел він покривається?

6. Який буває фіскальна політика? У чому суть кейнсіанського підходу до її проведення?

7. Які основні причини істотного зростання витрат на охорону здоров'я в світі?

8. Які сильні і слабкі сторони державної (бюджетної) ЕМЗ? У чому полягає принципова відмінність Національної системи охорони здоров'я Великобританії від колишньої радянської системи?

9. Які загальні риси і відмінності між соціально-страхової та державної ЕМЗ? Чому, на думку більшості фахівців, соціально-страхова модель найбільш адекватна соціально орієнтованої ринкової економіки?

10. У чому проявляється сьогодні тенденція до зближення різних ЕМЗ?

11. Які суб'єкти залучені в систему обов'язкового медичного страхування і як вони між собою взаємодіють?

12. Які джерела фінансування охорони здоров'я Росії? Як змінюється їх співвідношення в останні роки?

13. Які напрями вдосконалення обов'язкового медичного страхування?

Основні терміни: Прямий податок, непрямий податок, крива Лаффера, дефіцит бюджету, профіцит бюджету, державний борг, дискреційна фіскальна політика, автоматична фіскальна політика, обов'язкове медичне страхування, суб'єкти обов'язкового медичного страхування.

Тема 10. ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ ЕКОНОМІКИ | Світова торгівля

реальний ВВП | | Споживання, заощадження та інвестиції. | Контрольний тест. | I. Гроші і їх функції. | | | | | Контрольний тест. |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати