Головна

Методика 3.

  1. I.3. Методика преподавания
  2. III. Зміст, організація і методика проведення уроку.
  3. III. Методика написания текста контрольной работы
  4. III. СОСТАВ И СТРУКТУРА КУРСОВОЙ РАБОТЫ, И ОБЩАЯ МЕТОДИКА ВЫПОЛНЕНИЯ
  5. III.3. Методика организации домашней учебной работы
  6. А) Методика формування уявлень про предмети і явища природи
  7. Анализ платежеспособности организации: понятие, цели, информационная база, методика расчета показателей, оценка их изменения

Методика «Стиль мислення» (О. О. Алексєєв, Л. О. Громова)

Інструкція до тесту:Вам пропонується твердження й кілька можливих його закінчень. Ваше завдання обрати те закінчення, що найбільш прийнятно для вас. Свій вибір внесіть у бланк відповідей

Бланк

А Г Ж К Н Р
Б Д З Л О С
В Є І М П Т

Тестовий матеріал:

А. Коли між людьми має місце конфлікт на ґрунті ідей, я віддаю перевагу тій стороні, яка:

  1. визначає конфлікт та| намагається|пробує| виразити|виказувати| його відкрито;
  2. |відчиняти|краще за всіх виражає|виказує| цінності та| ідеали, що задіяні у конфлікті;
  3. краще за всіх відображає|відбиває| мої особисті|особові| погляди та досвід|дослід|;
  4. підходить |пасує| до ситуації найбільш логічно| і послідовно;
  5. викладає|висловлює| аргументи більш чітко та | переконливо;

Б. Коли я починаю працювати над проблемою, найважливіше для мене...

  1. зрозуміти мету та значення цієї проблеми;
  2. розкрити мету й практичне значення цієї проблеми;
  3. визначення шляхів рішення цієї проблеми;
  4. зрозуміти, яку вигоду може принести рішення цієї проблеми для мене й оточуючих;
  5. щоб робота над проблемою була правильно організована й зрушилася з місця;

В. |ст.| Узагалі кажучи, я засвоюю нові ідеї найкраще, коли можу...

  1. пов'язати їх з поточними або майбутніми завданнями, роботою;
  2. застосувати їх до конкретних ситуацій;
  3. зосередитися на них і ретельно їх проаналізувати;
  4. зрозуміти, наскільки вони подібні до звичних ідей;|
  5. протиставити їх іншим ідеям;

Г Для мене схеми, таблиці в книгах звичайно...

1. корисніші за текст, якщо вони точні;

2. корисні, якщо вони ясно показують важливі| факти;.

3. корисні, якщо вони підкріплюються та пояснюються текстом;

4. корисні, якщо вони підіймають питання за текстом;

5. не більш і не менш корисні ніж інші матеріали;

Д. Якщо мені запропонували провести якесь дослідження, я, імовірно, почав би з ...

1. спроби визначити його місце у більш | широкому контексті;

2. визначення того, чи зможу я виконати його поодинці або мені буде потрібна допомога;

3. роздумів і припущень про можливі результатах;

4. вирішення про те, чи потрібно|прямує| взагалі проводить це дослідження;

5. спроби сформулювати проблему як| можна повніше|цілковитий| і точніше;

Є. Якщо мені довелося збирати від членів якоїсь організації інформацію, що стосується її нагальних потреб, я вважав за краще:

  1. зустрітися з ними індивідуально й задати кожному свої конкретні питання;
  2. провести загальні збори й попросити їх висловити свої думки;
  3. опитати їх невеликими групами, ставлячи загальні питання;
  4. зустрітися неофіційно зі впливовими особами й з'ясувати їхні погляди;
  5. попросити членів колективу надати мені (бажано в письмовому вигляді) усю наявну інформацію про справу;

Ж. Імовірно, я буду вважати щось правильним, щирим, якщо це «щось»...

  1. вистояло проти опозиції, витримало опір протилежних підходів;
  2. погодиться з іншими речами, яким я вірю;
  3. було підтверджено на практиці;
  4. піддається логічному й науковому доказу;
  5. можна перевірити особисто доступними спостереженню фактами;

З. Коли я на дозвіллі читаю журнальну статтю, вона, швидше за все, буде...

  1. про те, як комусь удалося вирішити особисту або соціальну проблему;
  2. присвячена дискусійному політичному або соціальному питанню;
  3. історичним оглядом якоїсь події;
  4. про цікаву, забавну людину або подію;
  5. повідомленням про цікавий життєвий досвід одного з популярних або відомих людей (політика, ученого, музиканта, спортсмена і ін.);

І. Коли я читаю звіт про роботу, я звертаю найбільшу увагу на...

  1. близькість висновків до мого особистого досвіду;
  2. можливість виконання даних рекомендацій;
  3. надійність і обґрунтованість результатів фактичними даними;
  4. розуміння автором цілей і завдань роботи;
  5. інтерпретацію даних.

К. Коли переді мною поставлене завдання, перше, про що я хочу довідатися - це...

  1. який найкращий метод для рішення даного завдання;
  2. кому й коли потрібно, щоб це завдання було вирішене;
  3. чому це завдання варто вирішувати;
  4. який вплив його рішення може мати на інші завдання, які доводиться вирішувати;
  5. яка пряма, негайна вигода від рішення даного завдання.

Л. Зазвичай я дізнаюся максимум про те, як зробити щось нове, завдяки тому, що ...

  1. усвідомлюю для себе, як це пов'язане з чимось іншим, що для мене добре знайомо;
  2. приймаюся за справу якомога раніше;
  3. вислуховую різні точки зору з приводу того, як це зробити;
  4. є хтось, хто показує мені, як це зробити;
  5. ретельно аналізую, як це зробити щонайкраще.

М. Якби мені довелося б зараз складати іспит, я б зволів...

  1. набір об'єктивних, проблемно орієнтованих питань з предмету;
  2. дискусію з тими, хто також складає іспит;
  3. усний виклад і показ того, що я знаю;
  4. повідомлення у вільній формі про те, як я застосував те, чому навчився;
  5. письмовий звіт, що охоплює історію питання, теорію, метод.

Н. Люди, чиї особливі якості я поважаю найбільше, це, імовірно, ...

  1. видатні філософи й учені;
  2. письменники й учителі;
  3. лідери ділових і політичних кіл;
  4. економісти й інженери;
  5. журналісти й спортсмени.

О. Узагалі кажучи, я знаходжу теорію корисною, якщо вона..

  1. видається родинною тим іншим теоріям та ідеям, які я вже засвоїв;
  2. пояснює речі новим для мене способом;
  3. здатна систематично пояснювати безліч зв'язаних ситуацій;
  4. проясняє мої проблеми;
  5. має конкретне практичне застосування.

П. Коли я читаю статтю з дискусійного питання, я віддаю перевагу тому, щоб у ній...

  1. демонструвалися переваги для мене залежно від обираної точки зору;
  2. викладалися всі факти в ході дискусії;
  3. логічно й послідовно обрисовувалися спірні питання, що підіймаються;
  4. визначалися цінності, які сповідає автор;
  5. яскраво висвітлювалися обидві сторони спірного питання й суть конфлікту.

Р. Коли я читаю книгу, що виходить за рамки моєї безпосередньої діяльності, я роблю це, головним чином, унаслідок...

  1. зацікавленості в удосконалюванні своїх професійних знань;
  2. указівки з боку шановної людини на можливу її корисність;
  3. бажання розширити свою ерудицію;
  4. бажання вийти за межі власної діяльності для урізноманітнення;
  5. прагнення довідатися більше про певний предмет.

С. Коли я вперше підходжу до будь-якої технічної проблеми, я швидше за все буду...

  1. намагатися зв'язати її з більш широкою проблемою або теорією;
  2. шукати шляхи й способи вирішити цю проблему;
  3. обмірковувати альтернативні способи її рішення;
  4. шукати способи, якими інші, можливо, уже вирішили цю проблему;
  5. намагатися знайти найкращий варіант її рішення.

Т. Узагалі кажучи, я найбільше схильний до того щоб...

  1. знаходити існуючі методи, які працюють, і використовувати їх якнайкраще, а не винаходити щось нове;
  2. ламати голову над тим, як різнорідні методи могли б працювати разом;
  3. відкривати нові й досконаліші методи;
  4. знаходити способи змусити існуючі методи працювати краще й по-новому;
  5. розбиратися втім, як і чому існуючі методи повинні працювати.|джерело|

Обробка результатів.

Необхідно скласти проставлені вами номери як бали відповідей за формулами, де С, І, П, А і Р - основні розумові стратегії (синтезатор, ідеаліст, прагматик, аналітик, реаліст відповідно. Вираз 1 (А+Ж+Н) означає, що необхідно скласти бали в пунктах А, Ж, Н методики та ін.

Ключ

С = 1 (А+Ж+Н) + 2 (Б+З+О) + 5 (В+І+П) +4 (Г+К+Р) + 3 (Д+Л+С) + 2 (Є+М+Т);

І = 2 (А+Ж+Н) + 1 (Б+З+О) + 4 (В+І+П) + 3 (Г+К+Р) + 1 (Д+Л+С) + 3 (Є+М +Т);

П = 3 ()А+Ж+Н) + 4 (Б+З+О) + 1 (В+І+П) + 5 (Г+К+Р) + 2 (Д+Л+С) + 4 (Є+М+Т);

А = 4 (А+Ж+Н) + 3 (Б+З+О) = 3 (В+І+П) + 1 (Г+К+Р) + 5 (Д+Л+С) + 5 (Є+М+Т);

Р = 5 (А+Ж+Н) + 5 (Б+З+О) + 2 (В+І+П) + 2 (Г+К+Р) + 4 (Д+Л+С) + 1 (Є+М+Т);

Аналіз результатів :

Загальна характеристика стилів мислення

  Синтезатор Ідеаліст Прагматик Аналітик Реаліст
Характерні особливості Інтеграцій-ний підхід   Асимілятив-ний або холистський підхід Еклектичний підхід   Формально-логічний, дедуктивний підхід Емпіричний, індуктивний підхід
Шукає схожість в зовні несумісних речах Схильний до широко діапазону думок   "Підходить все, що працює" "Що-небудь та спрацює" Шукає "самий кращий спосіб"   Покладається на факти і думки експертів
Прагне до конфлікту і синтезу   Прагне до ідеальних рішень   Шукає найкоротшу дорогу до одержання результату   Прагне до моделей чи формул   Прагне до рішень, які задовольня-ють невідкладні потреби
Має інтерес до змін   Має інтерес до людських цінностей   Має інтерес до інновацій   Має інтерес до "наукових" рішень   Цікавиться виключно конкретним результатом
Байдужий до даних без інтерпретації   Однаково цінує дані і теорію   Цінує будь-які дані або теорію, якщо вони дозволяють швидше досягти мети Віддає перевагу теорії і методу перед даними   Віддає перевагу фактам перед теорією  
Достоїнства У всякій справі сконцентрований на основних принципових припущеннях та положеннях Сконцентро-ваний на процесі, взаєминах   Сконцентрова-ний на віддачі, прибутку від вкладень   Сконцентро-ваний на плані і методі   Сконцентро-ваний на фактах і результатах
Звертає увагу інших на концепту-альні, теоретичні аспекти справи Звертає увагу інших на людські цінності, мотиви і прагнення   Звертає увагу інших на питання тактики і стратегії   Звертає увагу інших на дані і конкретні деталі   Звертає увагу інших на реальне положення справ і ресурси
Майстерний в запобіганні необґрунто-ваних вчинків,     Майстерний в чіткому формулюванні цілей   Майстерний у пошуку способів впливу, дії   Майстерний в плануванні і побудові моделей Майстерний в спрощенні ситуацій, збереженні потрібних ресурсів засобів
Краще за інших діє в ситуаціях напруженої дискусії, спора   Кращий за інших - в неструктурованих, неможливих для раціонального прогнозу ситуаціях, що зачіпають життєві цінності і відчуття Кращий за інших - в складних обставинах, підчас дії під впливом ситуації   Кращий за інших - в структурованих ситуаціях, що піддаються раціональному аналізу   Краще за інших діє в певних ситуаціях з ясною метою  
Забезпечує в групі дискусію і творчість Забезпечує широкий спектр поглядів Забезпечує експеримент і інновації   Забезпечує стабільність і структуру   Забезпечує енергетичний заряд, імпульс  
Недоліки Може: Може: Може: Може: Може:
Проявляти байдужість до досягнення згоди   Проігнорувати або забракувати "важкі", неприємні дані   Проявляти байдужість до довгостроко-вих аспектів справи   Проявляти байдужість до людських цінностей і внутрішнього світу особистості Проігнорував-ти розбіжності в думках  
Грішити зайвим прагненням до зіткнень і конфлікту Затягувати вирішення при чималому виборі варіантів Надмірно поспішно добиватися віддачі від вкладень Грішити надмірно детальним плануванням і аналізом Грішити прагненням до надмірно спрощених рішень
Надмірно наполегливо добиватися змін і новизни ("змін ради змін") Проявляти зайву наполегливість в прагненні до "досконалих, бездоганних" рішень Перестаратися в гонитві за вигодою   Дуже наполегливо добиватися можливості передбачити хід процесу Проявляти зайвий тиск для досягнення згоди і негайної відповіді
Занадто захопитися теоретизу-ванням Проглянути важливі деталі   Надмірно покладатися на те, що "продається" (має попит)   Проявляти негнучкість   Переоціню-вати отримані "факти" і опинятися у них у полоні  
Здаватися іншим необов'язко-вим, безвідпові-дальним Здаватися надмірно сентимента-льним   Здаватися іншим таким який легко йде на компроміс   Здаватися схильним до поляризованого "чорно-білого" мислення   Здаватися іншим орієнтованим лише на результат
Зовні виглядає Скептичним, таким, який бавиться; або може здаватися неуважним, реагує тільки коли з кимсь незгоден   Уважним, сприйнятли-вим; підбадьорюю-ча посмішка, часті кивки головою на знак згоди; хороший вербальний зворотний зв'язок з партнером   Відкритим, товариським; часто багато жартує, легко встановлює контакт з іншими; швидко погоджується   Холодним, замкнутим, часто важким для встановлення контакту і "прочитання", через нестачу зворотного зв'язку з партнером може справляти враження такого, який не слухає Вас   Прямим, правдивим, переконливим часто згода або незгода швидко виражається невербальни-ми засобами (мімікою, поглядом, жестом, позою)  
Підчас бесіди часто говорить ... "А що коли ?.." "З іншого боку." "Зовсім не обов'язково повинно бути так"   "Як Вам здається.." "Мені здається|видається|, що.." "Чи не думаєте Ви що?.."   "Мені це не підходить|пасує|." "Я купую|купляю| це (американсь-кий варіант)" "Зараз ми зробимо це так, а там поглянемо."   "Існує положення|становище| (закон), згідно з|згідно| яким." "Якщо поглянути|подивитися| на це з точки зору|з погляду| логіки." "Якщо підійти до цього науково."   "Для мене вочевидь|очевидно|." "Всім зрозуміло, що." "Давайте дотримуватися фактів"  
Використовує у дискусії Ввідні речення, прикметникові та означальні конструкції Непрямі питання, допоміжні питання для досягнення згоди Приклади прецедентів, ілюстрації, стереотипні фрази, що висловлюють громадську думку Довгі, дискурсивні, правильно побудовані речення   Ясні, стислі, дескриптивні формулюван-ня  
Тон Сардонічний; скептичний; можуть звучати ноти незгоди, суперечки і виклику   обнадійливий; розташовує до бесіди; може здаватися розчарованим і ображеним, обуреним   Захоплений; може здаватися нещирим, лицемірним   Сухий, дисциплінова-ний; може здаватися твердим, упертим, таким, що дотримується заздалегідь заготовлених або обумовлених позицій Прямій, відвертий; упевнений; позитивний; може здаватися догматичним і зарозумілим, владним  
Схильний пропонувати іншим Альтернати-вні, опозиційні думки, концепції, теорії; запрошує до роздуму, помічає і вказує на протиріччя, безглуздості Відчуття, турботи про благо людей, міркування з приводу людських цінностей, цілей, завдань і діяльності   Нескладні ідеї; короткі особисті приклади для пояснення ідей   Загальні правила; конкретні дані; детальний, повний опис справ і подій   Думки; фактологічні характери-тики; по обставинах, короткі уїдливі анекдоти, колючості  
Отримує задоволення від Теоретичних, філософсь-ких, інтелектуальних дискусій   Обговорення людей і їх проблем на рівні емоцій   Жвавого обміну думками, "мозкової атаки" з приводу тактичних питань   Спланованого, раціонального аналізу і вивчення істотних питань   Короткого, прямого і відвертого, фактологіч-ного обговорення поточних невідкладних справ  
Не любить Розмови, які здаються спрощеними, поверхнево-ввічливими, фактоцентро-ваними, нудними, "світськими"   Розмови, які здаються дуже фактоцентро-ваними, обмеженими рамками даних, "дегуманізованими"; відкриті конфлікти, якщо лише вони не стосуються питань моральності або турботи про людей Розмови які здаються сухими, нудними, надмірно серйозними, позбавленими гумору, або теоретичними, філософськи-ми, аналітичними   Розмови, які здаються ірраціональ-ними, позбавленими логіки, безцільними, або дуже умоглядними, "не традицій-ними", вільними від умовностей; "недоречні" жарти і гумор   Розмови, які здаються дуже теоретичнимисентимен-тальними, суб'єктив-ними, даремними, "багатомов-ними"  
У напруженому стані Відпускає жартики   Виглядає ображеним   Виглядає нудьгуючою людиною, якій все набридло   Замикається у собі, уникає людей   Збуджується  
Соціальні стереотипи "Баламут" "Завзятий сперечаль-ник" "Вихований" "Мила людина" "Жалісливий" "Політик" "Політикан" "Спритний" "Істукан" "Робот" "Зануда" "Придира" "Твердоло-бий" "Хват" "Лідер"


Методика 2. | Методика 4.

Методика 1. | Методика 2. | Методика 3. | Методика 4. | Методика 5. | Методика 6. | Вправа 3. Сходинки (М. Спаркс) | Завдання 2. | Виявлення факту | Методика 1. |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати