Головна

Самооцінка.

1. В кожній розмові є три теми: ситуація, почуття і самооцінка. Всі три варті уваги.
  2. Завдання 3. Самооцінка.
  3. Самооцінка.
  4. САМООЦІНКА. ВІРА В СЕБЕ.
  5. Формування особистості молодшого школяра. Самосвідомість і самооцінка. зародження рефлексії

У психологічних понять самооцінки і Я-концепції багато спільного, але є й істотні відмінності. Я-концепція являє собою набір швидше описових, ніж оціночних уявлень про себе. А ось самооцінка не може бути абсолютно нейтральною. Наприклад, ви точно знаєте, що за темпераментом ви сангвінік і у вас карі очі, це частина вашої Я-концепції, але дані властивості не розглядаються в оціночному плані. Що стосується самооцінки, то тут ми як би виставляємо себе позначку: «відмінно», «нічого», «гірше нікуди». Кожен за щось своє. І при цьому ми порівнюємо себе з оточуючими. Для різних людей одна і та ж зовнішня риса або особливість характеру може послужити причиною радості або розлади. «Ах, чому я не можу навчитися малювати!» - Журиться один, а інший, навпаки, бурчить:

«Краще б я не вмів малювати, а то вічно все пристають - намалюй плакат, намалюй афішу, допоможи з декораціями до шкільного спектаклю ...»

Самооцінка - одне з центральних утворень особистості, частина її ядра. Від самооцінки багато в чому залежить соціальна адаптація особистості, вона впливає і на поведінку. Однак як і Я- концепція, самооцінка не дана нам спочатку. Вона змінюється, формується в процесі соціалізації, в процесі діяльності та міжособистісної взаємодії. Дуже велику роль тут відіграє суспільство.

Ставлення людини до самої себе - найпізніше утворення в системі відносин людини до світу.

Що впливає на самооцінку? Існують цікаві дані, отримані в психологічних дослідженнях, які говорять, що рівень самооцінки у дитини залежить від трьох чинників:

1. Чим більше батьки люблять свою дитину, тим вище виявляється його самооцінка. Навіть найсимпатичніший і обдарована людина з юних років може стати невпевненим в собі, якщо в дитинстві батьки часто дорікають йому в чомусь, кажуть йому, що він нечупара, невдаха, ледащо.

2. Значення має і розмір сім'ї. Тут, як з'ясували дослідники, залежність зворотна: чим менше дітей в сім'ї, тим вище самооцінка дитини. Адже йому дістається більше уваги.

3. Якщо дітей в сім'ї кілька, то у старших братів і сестер в середньому самооцінка вище.

Однак подальші дослідження дозволили вченим виявити цікавий факт. Якщо єдиною дитиною в сім'ї є не хлопчик, а дівчинка, то її самооцінка нічим не відрізняється від самооцінки дівчаток, що мають братів і сестер.

Якщо ви добре ставитеся до себе, приймаєте себе таким, яким ви є, вірите в свої сили, це допомагає пережити і подолати будь-які труднощі: у вас позитивна Я-концепція. А якщо ви постійно говорите собі: «Ні, у мене нічого не вийде» або: «Я негарний, зі мною ніхто не захоче спілкуватися», то не чекайте удачі: ваша Я- концепція негативна. Пам'ятайте, як то кажуть в казках: «Сказано - зроблено». Між іншим, слово має чарівну силу не тільки в казках, а й у реальному житті. Ви, звичайно, знаєте, що таке аутотренінг. Десять разів повторивши собі: «Я спокійний», - людина і справді може заспокоїтися. Так ось, ні в якому разі не можна подумки або вголос говорити про самого себе щось погане - інакше слово може подіяти, як зле заклинання. І навпаки, повторюючи те, що приносить вам гарний настрій, ви «расколдуетесь» від невпевненості в собі, а значить, і від невдач.

В історії психології є класичний досвід. Він полягає в наступному: психолог тестує цілий клас на 1Р, тобто рівень інтелекту, а потім навмання вибирає зі списку кожного п'ятого школяра - незалежно від результатів тесту. Потім він оголошує вчителям, що саме у цих дітей найбільш високий рівень розвитку інтелекту і розумових здібностей, і що в майбутньому саме вони досягнуть найвищих результатів у навчанні. І що ж? В кінці навчального року тестування класу повторили. З'ясувалося, що ті, кого психолог вибрав навмання і високо оцінив як найбільш здібних, дійсно стали вчитися краще за інших. Установка, задана психологом учителям, якимось чином передалася і дітям. Учитель почав вірити, що дитина, справді здатний, і бачити в ньому потенціал, який раніше міг залишитися непоміченим. При цьому школярів неодноразово хвалили, а це підвищувало їхню самооцінку. І взаєморозуміння з вчителями теж поліпшувався.

У психології цей феномен носить назву «ефект Пігмаліона», яке сходить до відомого античного міфу про скульптора, створив статую прекрасної Галатеї і оживив її силою своєї любові. Ставлення до статуї як до живої жінці зробило диво.

«ЕФЕКТ Пігмаліон» в психології формулюється так: якщо до якої-небудь події або явища ставитися як до реально скоїв, воно і справді відбувається. (Згадаймо казкове «сказано - зроблено».) Отже, якщо ми ставимося до людини як до здатному, відповідального, дисциплінованого, і даємо йому це зрозуміти, - ми потроху робимо його таким чи, принаймні, закладаємо основи розвитку позитивної Я-концепції . Але механізм може спрацювати і в зворотний бік. Якщо твердити: «Ти нічого не можеш, ти двієчник, ти тюхтій», то самооцінка людини погіршиться.

Самооцінка прямо пов'язана з процесом соціальної адаптації та дезадаптації особистості. Незважаючи на всю суперечливість сучасних даних про самооцінку неповнолітніх правопорушників, психологам вже давно ясно одне: самооцінка впливає на асоціальну поведінку. Суперечка йде навколо того, який саме характер носить самооцінка правопорушника. Тут два варіанти:

1. Самооцінка занижена: «АЛЕ Я ТЕЖ МОЖУ». У цьому випадку, ймовірно, підліток починає хуліганити, щоб піднятися в очах приятелів і самоствердитися;

2. Самооцінка завищена: «ОСЬ Я ЯКИЙ, МЕНІ ВСЕМОЖНО».

Найчастіше дослідники схиляються до другого варіанту. У зв'язку з цим відзначається, що неадекватна, завищена самооцінка, пов'язана із соціальною дезадаптацією особистості, дуже активно створює конфліктні ситуації.

Однак і прихильники першого варіанту наводять вагомі докази своєї правоти. Виявляється, рівень самооцінки у неповнолітніх правопорушників нижче, ніж у правопослушних підлітків. В ході досліджень з'ясувалося, що у молодих злочинців і тих, хто потрапив в сферу уваги громадських організацій, що займаються «важкими» підлітками, Я-концепція негативна. Така Я-концепція, за даними психолога X. Ремшмидт, може вплинути таким чином:

1. У підлітка знижується самоповага, а звідси лише крок до соціальної деградації, агресивності і злочинності.

2. Підліток легко піддається «стадному почуттю», діє за принципом «як всі, так і я». Такі молоді люди легко піддаються впливу групи і втягуються в злочинні дії.

3. Глибоко змінюється сприйняття. Так, молоді люди з негативною самооцінкою насилу усвідомлюють, що роблять добрі вчинки, оскільки вважають себе нездатними до них. Ще одна проблема, пов'язана з самооцінкою «важких» підлітків, - це сильне розходження між їх поглядом на себе і тим, як їх оцінює соціум, суспільство: батьки, педагоги, однокласники. Звичайно, якщо ви відчуваєте, що до вас ставляться погано, і при цьому вважаєте, що заслужили кращого, вам захочеться завоювати повагу і визнання. Питання тільки в тому, яким способом. Багато психологів вважають, що брак уваги і поваги з боку оточуючих веде прямо до стресу, депресії. Ніхто не може винести постійних претензій, у людини починає розвиватися відчуття особистісного дискомфорту. І ось підліток починає шукати вихід з положення. Один з поширених шляхів вирішення цієї проблеми - перехід підлітка в групу, де, з його точки зору, нові друзі оцінять його по достоїнству. А може бути, в їхніх очах він навіть буде виглядати краще, ніж є насправді. Бути одному в цьому віці дуже важко, і, «прибившись» до якої-небудь компанії, підліток відчуває себе психологічно комфортніше і захищено.

Група, в яку переходить підліток, може мати різну орієнтацію, різні цінності. «Дворова» компанія, футбольні фани, любителі музики, хіпі, панки ... На жаль, досить часто в новій неформальній групі, в якій підліток знаходить необхідну соціальну опору, домінує шкала цінностей, що суперечить нормам і законам суспільства. Як показують дослідження, в асоціальних групах у підлітків майже завжди «протиправна» шкала цінностей.

Але далеко не завжди пошук «ніші» закінчується так погано - адже в пошуках підтримки і розуміння підліток може включитися в неформальну групу, орієнтовану на нормативну шкалу цінностей.

Чому терплять провал відчайдушні спроби педагогів і батьків вирвати підлітка з «нехорошою компанії»? По суті, такі спроби заздалегідь приречені на провал, адже, відбираючи в нього коло спілкування, підлітка знову намагаються позбавити соціальної опори, повертаючи до тих людей, з якими йому важко або нецікаво. Тому є лише один ефективний шлях вирішити це психологічне протиріччя. Необхідно не просто намагатися вирвати підлітка з однієї групи, але треба знайти їй адекватну заміну, тобто компанію, де йому буде добре.

Можливо, тепер вам зрозуміло, чому хтось із ваших знайомих продовжує наполегливо спілкуватися з якоюсь асоціальної групою, підозрілої компанією, хоча він там всього лише «п'яте колесо до воза», займає в ній дуже низьке положення. Працює модель: усередині групи - «шістка», але для сторонніх підлітків він, як один з цієї групи, - «авторитет».

- Методика дослідження самооцінки.

Хочете дізнатися, як ви ставитеся до себе? У таблиці на стор. 173 перераховані 20 різних якостей особистості. Перекреслити таблицю в зошит. Подумайте, яким ви хотіли б бути, які з перерахованих тут якостей здаються вам найбільш важливими і привабливими, а потім пронумеруйте їх у графі «ідеал» відповідно до вашим власним рейтингом (від 1 до 20). А тепер зосередьтеся на реальному житті: як по-вашому, які з цих якостей властиві вам особисто в більшій чи меншій мірі? Пронумеруйте список в графі «Я».

А зараз трохи математики. Визначте різницю (А) між бажаним і реальним рівнем кожної якості і зведіть її в квадрат (Л2). Потім підрахуйте суму квадратів (сума і2). З цієї нижче формулою ви зможете визначити «коефіцієнт кореляції», тобто ваша особиста співвідношення між ідеалом і тим, як ви себе сприймаєте.

т = 1 - 0,00075 dг

ідеал  якості особистості Я  різниця
d d2
 поступливість
 сміливість
 запальність
 наполегливість
 нервозність
 терплячість
 увлекаемость
 Пасивність
 холодність
 ентузіазм
 обережність
 примхливість
 повільність
 нерішучість
 енергійність
 життєрадісність
 недовірливість
 упертість
 безпечність
 сором'язливість

Перевірте, що у вас вийшло. Чим ближче коефіцієнт г до 1 (від 0,7 до 1), тим вище ваша самооцінка, і навпаки. Якщо ви отримали коефіцієнт від 0,4 до 0,6 - у вас адекватна самооцінка.

ПИТАННЯ

1. Що ви можете розповісти про Я-концепції? У чому полягає різниця реальна і ідеальна Я-концепції?

2. Що таке «самооцінка»? Як вона впливає на поведінку людини в суспільстві?

Я-КОНЦЕПЦІЯ І САМООЦІНКА | ВІКУ (6-11 років) ВЕДУЧА ДІЯЛЬНІСТЬ - НАВЧАННЯ

СЕРЕД ПЕДАГОГІЧНИХ КОЛЕДЖІВ І УЧИЛИЩА | Теоретичні основи РІШЕННЯ | ПРИМІРНА СХЕМА РІШЕННЯ ПЕДАГОГІЧНОЇ СИТУАЦІЇ | ОСНОВНІ ВИДИ ПРОТИРІЧ АБО ПРОБЛЕМ зустрічається в ТИПОВИХ ПЕДАГОГІЧНИХ СИТУАЦІЯХ | Правило 1. «Два збуджених людини не в змозі дійти згоди (Дейл Карнегі)». | Правила 5. «Парадоксальна реакція». | ПСИХОЛОГО-ПЕДАГОГІЧНИЙ СЛОВАРЬ | Директивний (авторитарний) стиль керівництва колективом. | Ліберальний (попустительский, анархічний, ігнор) стиль керівництва колективом | Демократичний (колегіальний) стиль керівництва |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати