Головна

Розмова з завгубнаробразом

1. А хто такі арії? Розмов на цю тему зараз багато. Як і спекуляцій.
  2. Батюшка, ось я помітив, що в розмові ви сильно ототожнюєте термін арії та росіяни? Невже це одне і те ж.
  3. В кожній розмові є три теми: ситуація, почуття і самооцінка. Всі три варті уваги.
  4. Вм'ятини на вішудсі - незакінчений розмова.
  5. Вм'ятини на вішудсі - незакінчений розмова.
  6. Під час розмови швидше слухайте, ніж намагайтеся донести свої міркування з приводу проблеми.
  7. Можливо, краще підібратися до нашої розмови ближче і не відтягувати цей момент. Зрештою, брехати сенсу давно вже немає, та й, напевно, не було.

Антон Семенович Макаренко

педагогічна поема

«Педагогічна поема»: Педагогіка; Москва; тисячу дев'ятсот вісімдесят один

ISBN 1154

анотація

«Педагогічна поема» - широко відоме і найбільш значне твір радянського педагога і письменника А. С. Макаренка. У ній розповідається про перевиховання неповнолітніх правопорушників в дитячій трудовій колонії, творцем і керівником якої в 20-і роки був автор. Книга адресована широкому колу читачів.

Антон Семенович Макаренко

педагогічна поема

З відданістю і любов'ю

нашому шефу, одного і вчителю

М а к с и м у Г о р ь к о м у

ЧАСТИНА ПЕРША

Розмова з завгубнаробразом

У вересні 1920 року завідувач губнаросвіти викликав мене до себе і сказав:

- Ось що, брат, я чув, ти там лаєшся сильно ... ось що твоїй трудовій школі дали це саме ... губсовнархоза ...

- Та як же не лаятися? Тут не тільки заматюкався - завиєш: яка там трудова школа? Накурено, брудно! Хіба це схоже на школу?

- Так ... Для тебе б це саме: побудувати нову будівлю, нові парти поставити, ти б тоді займався. Чи не в будівлях, брат, діло, важливо нову людину виховати, а ви, педагоги, саботуєте все: будівля не таке, і столи не такі. Нема у вас цього самого ось ... вогню, знаєш, такого - революційного. Штани у вас навипуск!

- У мене якраз не навипуск.

- Ну, у тебе не навипуск ... Інтелігенти паршиві! .. Ось шукаю, шукаю, тут така справа велика: босяків цих самих розвелося, хлопчаків - по вулиці пройти не можна, і по квартирах лазять. Мені кажуть: це ваша справа, наробразовское ... Ну?

- А що - «ну»?

- Так ось це саме: ніхто не хоче, кому ні говорю - руками і ногами, заріжуть, кажуть. Вам би це кабінетик, книжечки ... Окуляри геть надів ...

Я розсміявся:

- Дивіться, вже і окуляри завадили!

- Я ж і кажу, вам би все читати, а якщо вам живу людину дають, так ви, це саме, заріже мене жива людина. Інтелігенти!

Завгубнаробразом сердито поколював мене маленькими чорними очима і з-під Ніцшевського вусів вивергав хулу на всю нашу педагогічну братію. Але ж він був неправий, цей завгубнаробразом.

- Ось послухайте мене ...

- Ну, що «послухайте»? Ну, що ти можеш такого сказати? Скажеш: ось якби це саме ... як в Америці! Я недавно з цієї нагоди книжечку прочитав, - підсунули. Реформатори ... або як там, стій! Ага! Реформаторіуми. Ну, так це у нас ще немає. (Реформаторіуми - установи для перевиховання неповнолітніх правопорушників в деяких кап країнах; дитячі в'язниці).

- Ні, ви послухайте мене.

- Ну, слухаю.

- Адже і до революції з цими босяками справлялися. Були колонії малолітніх злочинців ...

- Це не те, знаєш ... До революції це не те.

- Правильно. Значить, потрібно нову людину по-новому робити.

- По-новому, це ти вірно.

- А ніхто не знає - як.

- І ти не знаєш?

- І я не знаю.

- А ось у мене це саме ... є такі в губнаросвіти, які знають ...

- А за справу братися не хочуть.

- Не хочуть, сволочі, це ти вірно.

- А якщо я візьмуся, так вони мене зі світу виживуть. Що б я не зробив, вони скажуть: не так.

- Скажуть стерви, це ти вірно.

- А ви їм повірите, а не мені.

- Не повірю їм, скажу: було б самим братися!

- Ну а якщо я і справді наплутав?

Завгубнаробразом стукнув кулаком по столу:

- Та що ти мені: наплутав, наплутав! Ну, і наплутали! Чого ти від мене хочеш? Що я не розумію, чи що? Плутай, а потрібно справа робити. Там буде видно. Найголовніше, це саме ... не якась там колонія малолітніх злочинців, а, розумієш, соціальне виховання ... Нам потрібна така людина ось ... наша людина! Ти його зроби. Все одно, всім вчитися потрібно. І ти будеш вчитися. Це добре, що ти в очі сказав: не знаю. Ну і добре.

- А місце є? Будівлі все-таки потрібні.

- Є брат. Шикарне місце. Якраз там і була колонія малолітніх злочинців. Недалеко - верст шість. Добре там: ліс, поле, корів розведеш ...

- А люди?

- А людей я тобі зараз з кишені вийму. Може, тобі ще й автомобіль дати?

- Гроші? ..

- Гроші є. Ось отримай.

Він з ящика столу дістав пачку.

- Сто п'ятдесят мільйонів. Це тобі на будь-яку організацію. ремонт там, мебелішка яка потрібна ...

- І на корів?

- З коровами почекаєш, там стекол немає. А на рік кошторис складеш.

- Ніяково так, подивитися б не заважало раніше.

- Я вже дивився ... що ж, ти краще за мене побачиш? Їдь - і все.

- Ну, добре, - сказав я з полегшенням, тому що в той момент нічого страшнішого кімнат губсовнархоза для мене не було.

- Ось це молодець! - Сказав завгубнаробразом. - Дій! Справа свята!

Кут зору |

| | | | | | | | | |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати