Головна

Обдаровані діти

1. ОБДАРОВАНІ ДІТИ

Батьки постійно запитують мене, талановитий чи їх дитина. Я відповідаю коротко: «Всі діти талановиті». «Але не можуть же вони бути одно талановитими в усьому? Наприклад, моя дитина не любить музичних занять, а іншого не затягнеш на живопис ».
 Я думаю, що тут справа не в предметі, а в людині, який цей предмет розкриває дітям. Я не вірю, що дитина може бути від природи несприйнятливий до якогось виду мистецтва. Швидше за все, до нього не знайшли підходу. Чи не зрозуміли основного - його індивідуального апарату сприйняття.
 Однак існують діти, схильності яких до певного предмету очевидні вже в ранньому дитинстві. В якійсь області вони самовиражаються найбільш повним чином.
 І нарешті, рідкісні випадки. Діти, чітко і однозначно вибрали свою сферу максимального, абсолютного самовираження. Такі діти від природи володіють власними виразними і образотворчими засобами.
 Досить звернутися до біографій великих людей, щоб побачити, як відбувалося їх становлення. Вони вже з дитинства були особистостями, провідними самостійний пошук в області засобів саморозкриття. Вони жили в атмосфері цього пошуку.
 За час роботи з дітьми я побачила двох явно обдарованих в галузі образотворчого мистецтва. Чи стануть вони художниками?

Людина бачить весь світ

Іллюша М. вже навчається у другому класі англійської спецшколи. Ліпленням він більше не займається - ніде. Художнє відділення при Химкинской школі мистецтва набирає дітей, починаючи з одинадцяти років, так що чотири роки після студії діти, які хочуть малювати і ліпити, надані самі собі.
 Зрідка, коли вже дуже скучити, Іллюша мене відвідує. Він сам приїжджає в школу з Лівобережної, боюся, що потайки від мами, яка на Іллюшине пристрасть до ліплення особливої ??уваги не звертає.
 - Якби ви знали, як важко поводитися! - Скаржиться він простодушно.- І хочеться на перерві тихо ходити, а щось всередині підказує: підстав, підстав підніжку ...
 П'ятирічний хлопчик, від якого нікому не було спасу, став першим підкореним дитиною в моєму житті. У картатій сорочці з засуканими рукавами, в протертих на колінах жаргонних штанях, з великим переднім зубом, розсічені по діагоналі, цей хлопчик різко виділявся серед дітей його групи. Додайте до цього руку на перев'язі ( «діставав мамі борошно з атресолей і впав») і другу, якої він скачував кульки і пуляв ними в стіни під час занять протягом тривалого часу, і пошкодуйте педагога. Діти і ті шкодували:
 - Він завжди бавиться, не звертайте на нього уваги, - говорили вони, - ось якщо маму викликати на урок, тоді він тихо сидить. А сестру він не боїться. Ось покличте його маму!
 Але маму я вирішила не запрошувати, а дітей попросила не кляузнічать. Якось раз я запросила Іллюшине групу після занять будувати зі снігу чарівне місто. Тут-то Іллюша і показав себе. Цілих два місяці бідолаха кріпився і не ліпив, виявляється, тому, що йому подобалася колишня викладачка по ліпленню. Вона пішла, а іншу він приймати не хотів. Розмашистий хлопчик на моїх очах перетворився в чіткого вмілого майстра. Жодного зайвого руху, жодного непотрібного жесту, кожен дотик до матеріалу (в даному випадку до снігу) художньо осмислено. Він обходив ледь почату споруду навколо з видом все знає наперед творця. Тремтять на вітрі обмахрівшіеся зав'язки вушанки, Іллюша шмигав носом і смачно проводив під ним рукою в лангетку, як ножівкою.
 З цього дня він став невпізнанним, тобто самим собою. Тим Илюшей, якого я доти не знала, і знайомство з якими склало для мене щастя.
 Зосереджено дивився він у відро з глиною, прикидаючи, скільки знадобиться для задуманої скульптури, прокладав грунтовний постамент і тільки потім приймався за головне. Вражаюче, як він слухав мої поради або зауваження, що стосуються його роботи, і якщо погоджувався, то легко перебудовував композицію. Особливо це стосувалося руху, передати яке він прагнув в кожній роботі, але поки ще не завжди міг. Часто я забувала, що переді мною маленька дитина, заворожувало його недитяча увагу до найрізноманітніших аспектів нашої справи: він намагався самостійно розібратися в людських пропорціях, в структурі рельєфу, він навіть умів передавати три плани в рельєфі, що дітям зазвичай не під силу, вирішував такі пластичні завдання, як передачу стану в позі і т. д.
 Він збігав на ліплення майже з усіх уроків, і ні сестра, ні навіть сувора мама нічого не могли з ним вдіяти. «Подобається, так нехай, - махнула рукою сувора мама, - пограє перед школою».
 Останню роботу, яку він виліпив при мені, вже будучи другокласником, Іллюша назвав так: «Людина бачить весь світ». Хлопчик сидить на пагорбі, спершись на прямі руки і зігнувши одну ногу в коліні - вільна, пластична постановка з нюансом в Ілюшина дусі: у хлопчика особа з чотирьох сторін - вуха одного є носом іншого. Коли дивишся на скульптуру анфас, то нюансу цього не помітно, хіба що вуха надто відстовбурчені, як і у самого автора.
 - На всі боки дивиться, так-то ось, - пишався Іллюша работой.- У вас б на ліплення я б цілий день сидів. А в школі та англійською! Кажуть, що мене виженуть за неуспішність, - мрійливо повідомив він, - ось добре буде! Тоді замість цього англійського буду на ліплення їздити. А ви попросіть мою маму, вона вас послухає.
 Так і не вдалося мені умовити маму - видно, вона суворо заборонила хлопчикові їздити на ліплення. Парадокс: дитина всім своїм існуванням дає зрозуміти батькам, чого він сам особисто хоче. А батьки роблять з ним те, що хочуть самі. От і все. Глуха стіна. Залишається сподіватися, що те завзяття, з яким Іллюша два перших місяці бойкотував мої уроки, він буде вживати їх на те, щоб відстояти свій дар. Всупереч дорослим, які не бажають звертати на нього уваги.

Краще б заважала ... | Притча про жабу

Любов сліпа | Най-най | Безперебування крокодил в країні жвавих слів | Домашні розповіді | Людина з дому | Як придумуються уроки | замурований лев | Хлопчик з флейтою | Дитяча логіка | Краса - критерій вільного дитини |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати