Головна

замурований лев

  1. замурували ЛЕВ

Настя - мовчун. Круглі допитливі очі на довгастому обличчі. Рідкісні світле волосся звисають уздовж худий шиї.
 Її брат Коля виконує всі завдання, хоча йому чотири, а Насті - шість. Він розмовляє з дітьми в групі і жодного разу не звернувся до Насті. Знає, що Настя змовчить у відповідь, і не пристає.
 Спочатку думала: сором'язлива, пообвикнется - розговориться. А вона мовчить. Втупився на мене широко розкритими очима і мовчить. Ліпить лялечок, то, що вміє. За жодну невідому річ не береться. І не намагається.
 Запитала у тата, як себе веде Настя будинку. Відповів сухо: «Як усі діти». Мама дітей жодного разу не приводила, хоча вона у дітей є, вказана в анкеті.
 Дивиться і дивиться дівчинка, в погляді - ніякої злості чи ненависті, як у Вадима Н. Здається, Настя готова заговорити, але щось їй заважає. Що ж це таке?
 І ось якось ми всі ліпили лева. Несподівано і Настя його виліпила. Я похвалила Настю і попросила лева для нашої класної виставки. Настя похитала головою, дістала з коробки брикети пластиліну, побудувала з них глухий колодязь, поклала в нього лева і зверху замурувала пластиліном так, щоб жодної щілини не залишилося.
 Це був знак самотності, причини якого мені були і залишилися невідомі.
 Я запропонувала Насті прорізати віконця в будинку. Вона похитала головою.
 - Може, тоді зліпиш півня, щоб лев по кукуріканню дізнавався, ранок зараз або вечір.
 - Гаразд, - сказала Настя.
 Навіть діти замовкли, почувши Настин голос.
 Незабаром тато перестав водити в школу дітей. Так і залишилася її душа закрита для мене. Залишився звук - глуха клітина з сидячим у ньому півнем.
 Наше завдання, завдання дорослих - навчитися розуміти мову дитини або навіть говорити на ньому. Звичайно, як і при освоєнні будь-якої мови, тут потрібні терпіння і старанність, але цього мало. Аж надто делікатний, тонкий і невловимий ця мова - мова мислячих і відчувають істот. Завдання здається неймовірно важкою, навіть нездійсненним. Але згадаємо: на нашому боці любов до рідної людини. У цьому величезна перевага перед тими, хто, наприклад, вивчає іноземні мови. Дитячий мова - не іноземна, ми володіли ним раніше, і наше завдання відновити його в пам'яті.
 Ось послухайте, як дізнався мову дерев хлопчик з казки французького письменника Ле Клезіо: «Дерева тільки на вигляд неприступні і мовчазні. Насправді вони просто занадто сором'язливі і боязкі. Тому вони при сторонніх завжди мовчать, і ніхто не знає, що у них є своя мова, і, якщо вести себе обережно і розумно, їх можна приручити. Цим-то захоплюючою справою і зайнявся хлопчик, про якого мова в нашій казці. Тихо-тихо пробирався він по лісі, безшумно виходив на галявину, сідав на траву і мовчки спостерігав за деревами. Скоро хлопчик помітив, що дерева абсолютно не бояться птахів. Навпаки, вони дуже люблять ніжні пташині посвисти. Тоді він і сам спробував тихенько насвистувати. Довго у нього нічого не виходило, але коли вийшло, навколо стали творитися чудеса: дерева почали оживати! Спершу обережно розпрямилися гілки, відкриваючись, немов великі парасольки, потім бліді коріння вилізли з землі, щоб погрітися на сонечку, яке рідко проникає до них крізь густе листя. І коли дерева перестали боятися, по всьому лісі рознісся глибокий подих полегшення ».
 Прислухаємося до бесіди двох п'ятирічних дітей, дівчатка і хлопчики. Вони ліплять і розмовляють.
 дівчинка:
 - Візьми цибуля зелена, вимий його, роздягли на чотири частини. Потім говори: «Баран, баран, завей роги». Він і зав'ється. хлопчик:
 - Коли ж мені голову знімуть і подарують іншій людині, а голову іншої людини подарують мені?
 - Навіщо тобі це?
 - А може, в іншої людини хороша голова, а у мене погана.
 - Ти просто не вмієш чаклувати. Треба виставити руки вперед і сказати: «чуфи чуфи, муфи, муфи». Голова ні при чому.
 - Як ти думаєш, в житті однієї людини скільки дощів?
 - А як ти думаєш, де я беру уроки чаклунства? Вночі я ходжу в чарівний підвал. Там я їх і беру. Ще ходжу в ліс, дрімучий-предремучій. І ухаю, і всіх лякаю.
 - І нікому це не потрібно. І думати не потрібно, а просто всіх любити.
 - Це я вмію. Я вмію прикрашати людей зірками, ловити хмари, можу звертати людей в птахів.
 - І все-таки життя сумна: поглянь на лампочку або на сонці - хочеться закрити очі.
 - Ну і що? А я візьму листок, проведу по гірці, і вона перестане текти водою. І мені стане видно все, що відбувається у світі.
 - А зате коли я виросту, то стану, щоб усі люди: мушкетером, і солдатом, і принцом.
 Що це, проста балаканина? Ні, це два життєвих кредо. Дівчатка-фантазерки і хлопчика-філософа. Кожен гне свою лінію. Це лінії, що не перехрещуючись, взаємодіють один з одним. Дівчинка-фантазерка зрештою викликає в хлопчика-філософа бажання не тільки міркувати, але і стати кимось - мушкетером, солдатом або принцом. Репліки переростають в діалог.
 Діти як дерева. Якщо вести себе з ними «обережно і розумно, їх можна приручити». Приручити, тобто наблизити їх до своєї руки, взяти їх під свій покров. Тільки діяти треба «обережно і розумно»!

Як придумуються уроки | Хлопчик з флейтою


гра всерйоз | Кожен - особистість | Підводний камінь | відкриття | Мама-ентузіаст | Любов сліпа | Най-най | Безперебування крокодил в країні жвавих слів | Домашні розповіді | Людина з дому |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати