Головна

Най-най

1. САМЕ-САМЕ

Під час занять Валі батьки поглядають у віконце, не грається чи Валя, чи виконує завдання або все сидить, склавши руки.
 А він сидить. Товстий, червонощокий карапуз. Подивишся на його вишневий рот, на його пухкі пальці з дитячими перевязочкамі - душа радіє. Йому так цікаво все, що відбувається навколо, що інтерес, цікавість переважують діяльність. Валя сидить, підперши щоку кулачком, милий дитина, про який деякі викладачі думають як про розумово відсталому: погано говорить, ковтає закінчення слів, цілі склади і «не бере участі в навчальному процесі».
 Батькам Валі за сорок. Високі, важкі і дуже відповідальні. На відміну від інших батьків вони неймовірно нетерплячі.
 - Знову нічого не зробив! - Вигукує мама Валі. Вона закриває непочату коробку пластиліну і звертається до Валі: - Чому ти сидиш, чому ти лінуєшся працювати, як всі діти? Відповідай, чому ти нічого не зробив?
 - Чи не зробив, - розводить Валя руками, - для чого робити?
 Валя - мислитель, філософ. Це далеко не перша дитина такого складу, який мені зустрічався. Але тільки батьки тих дітей були ненаполегливість, не відносилися до наших занять настільки серйозно. Те, що Валя не діє, саме по собі ні про що говорить. Він не може зрозуміти, який сенс, кінцева ідея всієї цієї нашої діяльності. Але зрозуміє - і без жодного примусу стане займатися разом з дітьми.
 Все це я намагалася якось пояснити батькам. Батьки без особливої ??віри в мої слова сумно хитали головами.
 - Якби це він тільки у вас нічого не робив! Він на всіх предметах так! На нього всі скаржаться. Заважає.
 Мені Валя не заважав. Але деякі викладачі дійсно думали по-іншому. «Ми повинні відбирати результативних дітей - пояснювала одна.- Це в загальноосвітній школі хочеш не хочеш - вчи, а у нас є повне право відбирати. Валя нам не потрібен ».
 Питання, на мій погляд, поставлений невірно. Вірніше було б поставити його протилежним чином: чи потрібні ми Вале?
 - Він так рветься в студію, - говорили батьки, але я не знала, вірити їм чи ні. За Вале, в усякому разі, цього не відчувалося.
 Незабаром Валя захворів.
 Прийшовши в школу після довгої перерви, Валя з розгону кинувся до мене через все фойє, обняв мене за коліна і, задерши голову, промовив: «Я вас так люблю ... Я вас так люблю ...» І як припустилися від мене з переможним вигуком: «Я її обняв! Я її обняв! »
 Після палкого визнання Валя взявся за справу. Він почав ліпити. І зовсім нецікаво. Аморфна форма, безглуздо зліплені шматочки пластиліну. Але яка ж була радість батьків! На кожен урок вони приносили коробочку для готових виробів, акуратно складали в неї колобків і качок, повідомляли, що скоро влаштують виставку Валиних робіт будинку. Вони, як бджоли, збирали урожай і не могли надивуватися на диво.
 Незабаром стався перший конфлікт. Валя виліпив чудо-дерево і поставився до ліплення з властивою іншим дітям безпосередністю.
 - Гарне дерево, - похвалив Валю папа.- А це листочки?
 - Це коржі, - заперечив Валя.
 - Хіба на дереві ростуть коржі?
 - Це чудо-дерево, - пояснив Валя.
 - Мудрого ти щось, - образився Валін тато на сина. Але коли побачив, що у всіх дітей диво-дерева - у кого газетне, у кого - равликову, а у одного хлопчика навіть дерево інквізиції - з чорними хрестами, то з деяким побоюванням подивився на мене і повів Валю з класу.
 А вже коли Валя після довгого пихтіння намалював фломастерами «най-най-пресамого» і вийшла у нього перша вільна композиція, яку він і назвати-то не міг, а тільки запитував у мене: «Красиво? А тепер ще красивіше? »- Тато з повною недовірою і засудженням подивився на мене.
 - Що це за нісенітниця? - Запитав він.
 - Корона, - випалив Валя. Дитина зрозумів, чого від нього хочуть: ясності.
 - Корона! - Хмикнув тато, дивлячись на різнокольорові плями, з'єднані хвилястими лініямі.- Це що ль, з казки?
 - З казки, - повторив Валя і знову тихо запитав мене.- Красиво? Най-най?
 - СамесСаме, - підтвердила я, розуміючи, що в очах Валіного тата я і так повністю впала.
 Справа в тому, що мета у Валіного тата доросла. А у дитини мета своя. Це, коротко кажучи, не доцільність, а краса, через красу ж - зв'язок зі світом. Воля, зібраність прямо пов'язані з цією метою і з тим, наскільки захоплений дитина процесом досягнення цієї мети.
 Валя як зміг, відповідно до своїх можливостей, інакше кажучи, адекватно себе передав «най-най-пресамого красиве». Красу, про яку недарма кажуть: «Ні в казці сказати, ні пером описати».
 І якщо ми, дорослі, раніше не навчилися сприймати таку невимовну словами красу, то діти щедро надають нам цю можливість. Для цього треба подивитися на життя дитячим поглядом. Побачити все знову, але як би вперше. І таке неупереджене зір заново відкриє нам світ.

Комплекс "діяча"

Здається, як просто і радісно довіритися власній дитині. Але ми ж дорослі, ми стільки знаємо, у нас великий життєвий досвід. Ми - діячі, ми звикли керувати.
 На жаль, комплекс «діяча» - найбільш поширений в сучасному світі. Шкода, все менше стає цікавих і несуєтного людей.
 Згадаймо салтиковський градоначальників, завзятих діячів без розуму, або Огурцова з «Карнавальної ночі»: «Є вказівка ??- весело зустріти Новий рік!» «Раз треба - значить, треба», - кажуть такі люди і без довгих роздумів кидаються діяти. А там - що вийде. Дія - саме по собі виправдання. Але біда-то в тому, що діяч діє не у вакуумі, а в середовищі, і в нашому випадку його поле діяльності - діти.
 І тут відбувається ось що. Діяльний батько переносить на свої відносини з дитиною стосунки «начальник - підлеглий» з дорослого світу. Уявіть: ось стоїть великий сильний чоловік (або велика сильна жінка), озброєний досвідом керівництва. Він або вона виконані потужною, непробивною логікою здорового глузду. А поруч - маленьке слабка істота, яке і двох слів (як треба) зв'язати не може!
 Ясно - необхідно «розумне» керівництво дитиною по шляху до наміченої мети - культурі. А раз так - необхідний конкретний результат (вимагає же з нього (неї) начальник виконання плану!). Ох вже цей результат! Пам'ятаю, як на початку терени я хвилювалася, що деякі діти не встигають справлятися із завданням. До кінця уроку я боязко оглядала «результати» наших праць і думала: «Все, зараз прийдуть, стануть дорікати мене в недбайливості або просто дивитися з несхваленням". Зі страху я доліплювали за дітей їх роботи, доводила до прийнятного виду. Відчуваючи незручність перед дітьми , я квапила їх, втручалася безцеремонно в їхні справи, втішаючись тим, що я роблю так в ім'я їхнього порятунку. Батьки, вони адже тут же валять на дитину: бездарний, руки неслухняні і т. д. А якщо я за них долеплю - докорів не буде. Я нагадувала сама собі няньку, яка все доїдає за ввіреного їй дитину, щоб господарі не лаяли. І дитини вчить, таким чином, брехати. Зате все шито-крито.
 Наміри були хороші - хотілося, щоб батьки повірили в своїх дітей, а це, в свою чергу, додало б впевненості дітям.
 Однак шлях був помилковий. На щастя, я швидко зрозуміла це. І перестала відчувати залежність від батьків. Це зробило мене вільної, додало мені сили і впевненості в стосунках з дітьми.
 Тоді ж, на початку роботи, був у мене анекдотичний випадок. Чотирирічний хлопчик Андрійко Ч. не ходив ні на один урок. Тільки на ліплення. Чим же його спокусив саме мій предмет? А ось чим. Він сідав, розкривав коробку, діставав один брикет, розминав його і обмазував пластиліном долоні. На цьому його діяльність закінчувалася.
 В кінці навчального року папа Андрійка підніс мені квіти. «Ви не уявляєте, як я вам вдячний, - сказав тато без тіні іронії, - це єдині півгодини в день, коли я можу посидіти спокійно».
 Відвертість Андрюшин тата розчулила мене. Тепер-то я, НА ЖАЛЬ, розумію, що багато батьків водять в студію дітей просто для того, щоб самим з ними не займатися. Кажуть: «Що ви, я технар, я в музиці не розбираюся, ви вже тут самі». Або: «Я людина суто майстровий, в ваших премудростях ні бум-бум». Або: «Вдома ми не займаємося, колись, якщо б вдома займалися, до вас би не водили - на що час і гроші витрачати?»
 А одна мама ось що сказала на зборах студії: «Я дуже вдячна всім педагогам за те, що ви вивільнили час для спілкування з дитиною. Ті дві години, що ми витрачаємо з Оленкою на дорогу в студію і назад, - це наше єдине вільний час. Шість годин на тиждень ми розмовляємо, граємо, і вона навіть стала спокійніше, вночі спить краще ».
 Сумна правда. Замотані батьки, вони тільки і встигають забрати дитину з садка, відвести в студію, звідти - додому, вдома - вечеря, «На добраніч, малята» - і в ліжко. Вранці - в сад. Не у всіх же є бабусі ...
 А адже іншій дитині замість всіх студій і садів досить одного погляду матері, який не в силах замінити всі педагоги, разом узяті.

Любов сліпа | Безперебування крокодил в країні жвавих слів

гра всерйоз | Кожен - особистість | Підводний камінь | відкриття | Мама-ентузіаст | Домашні розповіді | Людина з дому | Як придумуються уроки | замурований лев | Хлопчик з флейтою |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати