Головна

Базальна тривога і стратегії її компенсації в орієнтація на людей, від людей, проти людей і особливості психології жінок

  1. D. Цільова орієнтація.
  2. http://archive.neicon.ru/xmlui/ -Журнали по соціології, економіки та менеджменту, психології, історії, політології, філології, релігієзнавства, кримінології та ін.
  3. I. Абсолютні протипоказання
  4. I. Абсолютні протипоказання
  5. I. Абсолютні протипоказання
  6. I. Абсолютні протипоказання
  7. II. тимчасові протипоказання

На відміну від Фрейда, Хорні в своїй етіології неврозів не рахувала, що тривога є необхідним компонентом в психіці людини. Навпаки, вона стверджувала, що тривога виникає в результаті відсутності почуття безпеки в міжособистісних стосунках. Загалом, на думку Хорні, все те, що у відносинах з батьками руйнує відчуття безпеки у дитини, призводить до базальної тривозі і вимагає професійної психологічної допомоги. Відповідно, етіологію невротичного поведінки слід шукати в порушених відносинах між дитиною та батьком. Як ви пам'ятаєте, якщо дитина відчуває любов і прийняття себе, він відчуває себе в безпеці і швидше за все буде розвиватися нормально. З іншого боку, якщо він не відчуває себе в безпеці, у неї розвивається ворожість по відношенню до батьків, і ця ворожість, врешті-решт, трансформувавшись в базальну тривогу, буде направлятися на кожного. З точки зору Хорні, виражена базальна тривога у дитини веде до формування неврозу у дорослого і необхідності відвідування кабінету психолога.

Таким чином, у дитини проявляються базальна тривога, Відчуття самотності і безпорадності перед лицем потенційно небезпечного світу. Причиною невротичного поведінки виявляються порушені відносини між дітьми і батьками. З точки зору Хорні, виражена базальна тривога у перших веде до формування неврозу у дорослих. Щоб впоратися з почуттями недостатньої безпеки, безпорадності і ворожості, дитина часто змушений вдаватися до різних захисних стратегій. Хорні описала 10таких стратегій, які отримали назву невротичних потреб, або невротичних тенденцій: ¦ ненаситне прагнення бути коханим і об'єктом захоплення з боку інших; підвищена сприйнятливість до критики, ігнорування або недружелюбність; ¦ потреба в керівному партнері; надмірна залежність від інших; ¦ потреба в чітких обмеженнях і встановленому порядку життя; підпорядкування іншим; ¦ домінування і контроль над іншими як самоціль; ¦ боязнь бути використовуваним іншими; ¦ уявлення про себе формується в залежності від соціального статусу; ¦ прагнення створити прикрашений образ себе; ¦ сильне прагнення бути найкращим, страх невдач, сильне честолюбство; ¦ уникнення будь-яких відносин, які передбачають взяття на себе будь-яких зобов'язань; ¦ підтримка враження досконалості і чесноти. На відміну від інших здорових людей невротики, реагуючи на різні ситуації, спираються тільки на одну з перерахованих потреб. Згодом Хорні об'єднала невротичні потреби в три основні стратегії міжособистісного поведінки, описавши їх як орієнтацію: ¦ «від людей»; ¦ «проти людей»; ¦ «до людей». У невротичної особистості зазвичай переважає одна з них. Відповідно до запропонованого поділом виділяються такі типи особистості:

1.Поступливий. Орієнтується на людей, проявляє залежність, нерішучість, безпорадність, думає: «Якщо я поступлюся, мене не чіпатимуть».

2. Відокремлений. Орієнтація - «від людей»; така людина думає: «Якщо я відсторонив, зі мною все буде в порядку», говорить: «Мені все одно»; нічим і ніким не захоплюється. 3.Вороже. Орієнтація - «проти людей»; для нього характерне домінування, ворожість, експлуатація. Така людина думає: «У мене є влада, мене ніхто не чіпатиме», слід боротися проти всіх і будь-яку ситуацію оцінити з позиції: «Що я буду мати від цього?» Вороже тип здатний діяти тактовно і по-дружньому, але його поведінка завжди націлене на отримання контролю і влади над іншими, на задоволення особистих бажань і амбіцій.

Всі ці стратегії конфліктують і у здорової, і у невротичної особистості, проте в першому випадку конфлікт не несе в собі такого сильного емоційного заряду, як у другому. Здоровій людині властива велика гнучкість, він здатний змінювати стратегії відповідно до обставин. А невротик використовує тільки одну з трьох стратегій незалежно від того, чи годиться вона в даному випадку чи ні. Якщо перемагає тенденція «до людей», то формується мазохистская установка (схильність до підпорядкування, готовність жертвувати власними інтересами); при домінуванні тенденції «проти людей» людина стає садистом (прагнення до необмеженої влади, до придушення людей); при перемозі тенденції «від людей» розвивається або схильність до відлюдництва, вибору занять, пов'язаних з самотою, або людиноненависництво. Коли перемагає одна установка, формується відповідне ідеальне Я, яке висуває суворі вимоги до реального Я, примушує людину витрачати більшу частину сил на те, щоб перетворити себе в досконалість (відповідно до принципів ідеального Я.) Цей конфлікт між ідеальним і реальним Я К. Хорні називає базальним конфліктом, Який провокує невроз характеру. Вона розділяє ситуаційний невроз і невроз характеру. Перший досить швидко проходить після незначного і нетривалого лікування. Другий вимагає тривалої психотерапевтичної процедури, спрямованої на нейтралізацію, навіть знищення однобокого ідеального Я. Хорні вказала ряд невротичних вимог, які ідеальне Я може пред'являти людині, але виконати їх практично неможливо, і тому у невротика мимоволі виробляються патологічні прийоми поведінки:

1. «Щоб бути щасливим, необхідно, щоб мені супроводжував успіх у будь-якій справі, за яке я візьмуся». (Оскільки успіх в будь-якій справі неможливий, невротик не береться за те, що вимагає зусиль, посилаючись на обставини, хвороби, об'єктивні перешкоди, критикує чужі досягнення і любить говорити: «Варто мені захотіти, і я досягну! ..»)

2. «Щоб бути щасливим, необхідно, щоб в усі часи всі люди мене брали, любили і захоплювалися мною». (Невротик домагається любові, використовуючи такі невротичні механізми, як волання до жалю, заклик до справедливості, підкуп (наприклад, в такій формі: «Я люблю тебе більше всього на світі, тому ти повинен відмовитися від усього заради моєї любові!»), Навіть погрози та образи.)

3. «Якщо я не на вершині, то я в ямі». (Дотримання цього правила робить людину нещасною, навіть якщо у нього є реальні успіхи, оскільки він не може пережити успіх іншої людини.)

4. «Прекрасно бути популярним, відомим, жахливо бути непопулярним». (Дотримання цього правила призводить до того, що невротик намагається сподобатися іншим і на це витрачає всю свою енергію, часто даремно.)

5. «Якщо я зробив помилку, значить, я нікчема». (Боячись помилитися, людина стає бездіяльним і починає боятися всього нового, т. Е. Відстає від життя.)

6. «Моя цінність як особистості залежить від того, що люди думають про мене». (Невротик намагається всім сподобатися, але це неможливо, тому він починає ненавидіти тих, кому не вдалося сподобатися. Приклавши чимало зусиль, можливо домогтися того, щоб про тебе добре говорили, але не можна домогтися того, щоб про тебе все добре думали.)

7. «Якщо я не скористаюся кожним слушною нагодою, щоб просунутися, я буду каятися в цьому. (Дотримання цього правила призводить до того, що невротик розпорошується на багато справ і втрачає особистісний стрижень.)

8. «Якщо він не згоден зі мною, значить, він не поважає, не любить мене». (Дотримання цього правила різко погіршує взаємовідносини людини з оточуючими: невротик не виносить заперечень, критики, йде на конфлікти, тому часом навколишні люди перестають йому заперечувати, але тоді неможливо знайти істину і відсоток помилок, невдач у невротика зростає.)

Сучасні соціокультурні системи характеризуються, по К. Хорні, «чоловічим домінуванням», в результаті життя більшості жінок грунтується на економічній, політичній і психосоціальної залежності від чоловіків. Жінки не мають рівних прав з чоловіками, тому деякі прагнуть стати більш маскулінні. Таке прояв бажання володіти «чоловічими» привілеями: владою, незалежністю, успіхом, сексуальною свободою і т. П. Рольовий контраст між традиційною роллю дружини, матері і новою роллю «ділової, процвітаючої жінки, що робить кар'єру», часом і обумовлює ті невротичні потреби, які проявляються у жінок в любовних відносинах з чоловікам

Поняття психосоціального кризи і дослідження его-ідентичності в соціокультурній теорії особистості К. Хорні. | Тема 6.4 Психоаналітична Теорія об'єктних відносин


Тема 5. Розвиток особистості | Процес формування особистості: стихійні механізми, ідентифікація і культура. | Уявлення про розвиток особистості в різних зарубіжних концепціях. | Свобода особистості і рушійні сили її розвитку. | Тема 6.2 Результати перегляду психодинамического напрямки | Аналітична психологія особистості К. Юнга і колективне несвідоме в архетипах особистості. | Установки інтра- і екстраверсії в психотерапії Юнга і основні психічні функції. | Життєві цілі, життєвий стиль і соціальний інтерес | Тема 6.3 Теорії особистості в его-психології | Его-теорія особистості А. Фрейд і епігенетичні принцип Е. Еріксона |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати