Петрова Н. П. | ВИМОГИ ДО вихідного рівня знань | Охорона здоров'я Білорусі в 1920-і роки. | ЗАВДАННЯ ДЛЯ САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ СТУДЕНТІВ З РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОГРАМНИХ ??ЦІЛЕЙ ЗАНЯТТЯ | IV. В якому році в Мінську було відкрито медичний факультет Білоруського державного університету? | VIII. З якого року впроваджується диспансерний метод спостереження за сільським населенням? | РЕЦЕНЗІЯ | РЕЦЕНЗІЯ |

загрузка...
загрузка...
На головну

Медицина БССР в роки Великої Вітчизняної війни.

1. VII. Кінематограф періоду Великої Вітчизняної війни
  2. АЛМАТИ ?АЛАЛИ? КЛІНІКАЛИ? АУРУХАНАСИНИ? НЕВРОЛОГІЯ Б?ЛІМІНДЕ К?РСЕТІЛЕТІН МЕДІЦІНАЛИ? ?ИЗМЕТ САПАСИН ?ЛЕУМЕТТІК ЗЕРТТЕУ
  3. Біологічні ритми. Екологічні і фізіологічні ритми. Види десинхронозів. Хронобиология і хрономедицина.
  4. Бойові дії на фронтах Великої Вітчизняної війни в 1942 році Сталінградська битва.
  5. Бородінський бій і його результати. Розгортання народної війни.
  6. Бульозні дерматози. Н. А. Торсуев, Н. Д. Шеклаков, В. Н. Романенко. М .: Медицина, 1979, с. 296.
  7. у вітчизняній та зарубіжній психології

В кінці червня - липні 1941 р фашистська агресія привела до окупації всієї території Білорусії. Згідно гітлерівських планів передбачалося винищення 75% населення Білорусі, а 25% підлягало використання в якості робочої сили.

Комунальні руйнування, незадовільні житлово-побутові умови, голод, примусова і виснажлива праця надали несприятливий вплив на погіршення громадського здоров'я.

У республіці повністю зруйновано тисячі триста сімдесят сім, а пошкоджено 810 будівель амбулаторій і лікарень.

Значно постраждала матеріально-технічна база медичних установ.

Інфекційні та общесоматические захворювання протікали важко, атиповий, на тлі загального виснаження організму. У структурі захворюваності нервової системи провідне місце займали нейроінфекції, які протікали по типу церебрального менінгіту, кліщового та епідемічного енцефаліту, інфекційних поліневритів, поліомієліту. Такий перебіг хвороб зумовило високу смертність, інвалідність населення.

Окупаційна політика геноциду привела не тільки до погіршення показників громадського здоров'я (зростання інфекційної захворюваності, зниження народжуваності, збільшення смертності), а й значно змінила умови організації надання медичної допомоги.

Медицина на окупаційної території.

Заходи закладів охорони здоров'я Білорусі в зв'язку з фашистською агресією: надання допомоги потерпілому населенню в медичних установах, а також організація їх евакуації; мобілізація медичного персоналу; робота санітарних дружин; розгортання евакогоспіталів.

В ході військових дій в східних областях Білорусії на підприємствах і в установах, при поліклініках та аптеках організовувалися пункти першої медичної допомоги. Медичний персонал лікарень, поліклінік, аптек надавав невідкладну допомогу постраждалому населенню.

У період окупації Білорусії діяли адміністративні медичні органи і лікувальні установи. Окупаційна влада дозволяли роботу лікувальних установ за такими основними причинами: для попередження виникнення і поширення серед особового складу фашистських військ інфекційних захворювань, для надання медичної допомоги та лікування тієї частини населення, яка була залучена до обслуговування окупаційних військ, а також з пропагандистською метою «відродження Білорусії під патронатом фашистської Німеччини ».

Замість відділів охорони здоров'я були встановлені посади окружних (міських, районних) лікарів. Їх діяльність контролювалася представником окупаційної влади.

Багато медичні працівники з'явилися організаторами і учасниками підпільних груп.

На окупованій території проводилася підготовка середнього медичного персоналу.

Навесні-восени 1943 р робиться спроба приступити до підготовки лікарів, для чого організувати медичний інститут в Могильові.

При лікарнях і аптеках деяких міст діяли поодинокі шестимісячні-річні курси з підготовки медсестер, помічників зубних лікарів, аптекарів.

Для періоду окупації характерно і якісне скорочення лікувальних установ. У містах нерідко були відсутні санітарно-епідеміологічні станції, протитуберкульозні та венерологічні диспансери та пункти, дитячі лікарні, дитячі та жіночі консультації, ясла, станції швидкої медичної допомоги, заводські медичні пункти.

За надання медичної допомоги цивільному населенню в лікувальних установах була введена плата.

Соціальна допомога дітям мала також платний характер.

Виявлялася безкоштовна медична допомога інфекційним хворим. У період окупації мало місце і заняття приватною медичною практикою.

У 1943 р на окупованій території зроблена спроба введення страхової медицини шляхом 3% нарахувань від заробітної плати до фонду лікарняних кас.

Були засновані посади санітарних лікарів. У містах діяли санітарні станції. Їх лабораторії виконували санітарно-бактеріологічні аналізи, перш за все, питної води і харчових продуктів.

Іншим санітарно-протиепідемічним заходом слід визнати облік інфекційних захворювань. На кожен такий випадок в лікувальному закладі належало заповнити повідомлення (при виникненні висипного тифу - повідомлення особливої ??форми). Складалися щотижневі, щомісячні, щоквартальні звіти про рух інфекційних хворих.

Таким чином, на окупованій території Білорусі діяли адміністративні медичні органи, функціонували медичні установи, проводилася підготовка середнього медичного персоналу. Разом з тим, мережа лікувальних закладів скоротилася, а їх матеріально-технічне забезпечення погіршився. Крім того, за отримання всіх видів медичної допомоги була встановлена ??плата, а санітарно-протиепідемічні заходи носили обмежений характер.

Відновлення охорони здоров'я республіки в процесі її звільнення і перші повоєнні десятиліття

Виділяють три основні етапи відновлення охорони здоров'я республіки. перший (Початок 1942 року - кiнець 1943 г.) включає сукупність підготовчих заходів, проведених оперативною групою Народного комісаріату охорони здоров'я Білорусі, сформованої в евакуації на початку 1942 р

Одним з напрямків цієї роботи було визначення санітарних наслідків фашистської окупації, для чого в червні 1942-го була розроблена інструкція по проведенню інвентаризації санітарного майна медичних закладів. А 9 грудня 1943 р видано наказ Наркомату охорони здоров'я Білорусі по організації роботи, яка встановлює збиток, заподіяний кожному лікувально-профілактичного закладу та органам охорони здоров'я області (району) в цілому.

другий напрямок - Заготівля санітарно-господарського майна. З цією метою 22 травня 1942 року було прийнято постанову Раднаркому Білорусії «Про план завозу медикаментів, перев'язувального матеріалу і медсанхозімущества в звільняються райони республіки». У червні 1943 р відновили роботу Головне аптекоуправлінні (Гапу) і Головне управління медико-господарського постачання Білорусі.

третій напрям - Складання списків медичного персоналу республіки, визначення кандидатур на посади керівних працівників охорони здоров'я республіканського, міського, районного рівнів. З метою вирішення завдання укомплектування кадрами лікувально-профілактичних установ Наркомздрав Білорусі провів облік медичних працівників.

Другий етап відновлення охорони здоров'я (кiнець 1943 р.-1945 г.) охоплює комплекс заходів, здійснених на території республіки після її звільнення від фашистських загарбників і аж до закінчення війни.

Одним з напрямків цієї роботи було: здійснення державних заходів соціально-економічного відновлення республіки. Заходи містилися в постановах Раднаркому, Шостий (21-24 березня 1944 г.) і Сьомий (3-5 липня 1945 г.) сесій Верховної Ради Білорусі, а також рішеннях місцевих виконкомів.

1 квітня 1945 року в Мінську розпочав діяльність Білоруський інститут удосконалення лікарів.

У першій половині 1944 р в республіці почалося відновлення науково-дослідних інститутів. У Мінську були відкриті інститути: мікробіології та епідеміології (1944), фізіотерапії та неврології (1944), ортопедії і відновної хірургії (травматології) (1945), санітарно-гігієнічний (1945), охорони материнства і дитинства (1945).

другим напрямком було відновлення мережі медичних установ і їх матеріально-технічне забезпечення.

У 1945 р були рентгенівське відділення, діагностична лабораторія, фізіотерапевтичний кабінет.

У квітні 1945 р відкрита республіканська, а в жовтні - ще 6 обласних станцій санітарної авіації.

У першій половині 1944 р Наркомздрав і Головне аптекоуправлінні Білорусі стали проводити заходи щодо завезення в республіку медикаментів і санітарно-господарського майна.

третій напрям діяльності охорони здоров'я безпосередньо пов'язане з умовами тривала війни і взаємодії з військово-медичною службою. Так, в утворений (1944) Республіканський комітет допомоги пораненим увійшли і вчені, організатори охорони здоров'я.

У 1945 р в Мінську відкрито перше гематологічне відділення.

З моменту звільнення Білорусії стала проводитися робота і по медико-соціального забезпечення інвалідів Великої Вітчизняної війни.

Наступним напрямком була організація боротьби з гострозаразними захворюваннями. В їх структурі перше місце займала короста, друге - малярія, третє - висипний тиф.

У грудні 1943 р - січні 1944 р почали діяти надзвичайні протиепідемічні комісії (НПК).

Велика роль в організації заходів щодо усунення загрози поширення гострозаразних захворювань належить Наркомздоров'я Білорусі.

Вирішальну роль в ліквідації епідемічної загрози на звільненій території Білорусі зіграла військово-медична служба.

Одним з протиепідемічних заходів стало також створення на шляхах пересування військ і мігруючого населення мережі санітарно-контрольних і обсервацій пунктів.

Велику допомогу в організації та проведенні протиепідемічних заходів на звільненій території Білорусі надали органи охорони здоров'я Росії і інших республік.

Важливим напрямком діяльності органів охорони здоров'я в розглядається час була охорона материнства і дитинства.

третій період (1946-1955) включає сукупність заходів по відновленню охорони здоров'я Білорусі в перші повоєнні десятиліття. Він охоплює час від початку мирного будівництва до спроби демократизації суспільства (засудження культу особи, 1953, 1956; підвищення ролі місцевих Рад, 1955; введення нового адміністративно-територіального поділу, 1954: з 12 областей утворено 7 (з 1960 р - 6); завершення другої післявоєнної п'ятирічки, 1955; вихід на міжнародну арену: участь в ООН (перший представник - лікар К. В. Кисельов), 1945, ВООЗ, 1948, ЮНЕСКО, 1954; твердження гімну, 1955, прапора, 1956).

У розглянутий період в республіці видозмінюється структура органів управління. Наркомати перетворені в Міністерства. Міністерство охорони здоров'я (1946) включало 15 управлінь і відділів. У 1948-1966 рр. Міністром охорони здоров'я Білорусі був І. А. Інсаров, котра внесла значний вклад в організацію медичної допомоги населенню республіки.

У Білорусі відновлюється (1946) Вітебський медичний інститут. Вводиться (1947) шестирічна підготовка лікарів.

Здійснювалося впорядкування мережі і введення єдиної номенклатури лікувально-профілактичних установ. Тоді ж (1953-1955) введені нові форми медичних статистичних документів (наприклад, облікові - талон уточнених і заключних діагнозів; контрольна карта диспансерного спостереження; повідомлення про неепідеміческая захворюваннях; лікарське свідоцтво про смерть, а також деякі звітні) і порядок їх використання в статистиці захворюваності та смертності.

Засновано (1947) посаду підліткового лікаря.

В даний час зазнає змін і сільська охорона здоров'я. Сільські амбулаторні ділянки стали перетворюватися в лікарняні.

В усіх обласних центрах республіки відкриваються (1948-1949) обласні лікарні. У штати облздороввідділу вводяться (1949) посади обласних фахівців, а в структурі обласних лікарень створюються (1955) організаційно-методичні кабінети.

З 1952 р впроваджується диспансерний метод спостереження за сільським населенням.

Зросло число здоровпунктів. У ці роки утворюються перші медико-санітарні частини (МСЧ). З 1951 р вводиться дільничної-цехової принцип медичного обслуговування робітників.

В обласних містах відкриваються онкологічні диспансери.

У республіці утворюються перші лікарсько-фізкультурні диспансери та кабінети (в 1950 р.-20). У Мінську відкриваються перші спеціалізовані стаціонарні відділення (нейрохірургічне, 1949; урологічне, 1953; дитячої хірургії, 1955).

Слід констатувати, що в цей період організовуються перші стоматологічні поліклініки (Мінськ, 1953), а в деяких обласних містах - психоневрологічні диспансери.

З 1950 р введений попередній санітарний контроль при проектуванні і будівництві всіх об'єктів.

Збільшувався охоплення новонароджених вакцинацією БЦЖ. Введена (вперше в 1948 р). У 1950 р було 15 апаратів флюорографічного обстеження. Почала використовуватися (1949) бронхоскопія. Незважаючи на зниження смертності від туберкульозу, він залишався однією з основних її причин (після серцево-судинних захворювань, злоякісних новоутворень, пневмонії, травм).

З 1952 р розширюються протівотрахоматозние заходи.

У перші повоєнні десятиліття, в основному, була відновлена ??медико-санітарна мережу. Введено деякі нові організаційні форми: встановлення шестирічної підготовки лікарів, об'єднання лікарень і поліклінік, затвердження єдиного лікарської дільниці і обслуговування дітей за принципом єдиного педіатра, відкриття обласних лікарень і перших медико-санітарних частин, початок диспансеризації сільського населення і дільничної-цехового принципу медичного обслуговування працюючих , освіта ряду спеціалізованих медичних установ і стаціонарних відділень, посилення попереджувального санітарного контролю, зниження захворюваності паразитарними тифами, малярією, трахомою.

Особливості охорони здоров'я Західної Білорусі | Основні досягнення медицини в післявоєнні роки.
загрузка...
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати